Main Content:

Pagini: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 647

Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989

• Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989
« Răspunde #150 : Decembrie 29, 2007, 13:17:24 »

pt Iosif: te rog sa nominalizezi pe acei presedinti de asociatie care au intrat in greva foamei,perioada cind au facut acest gest si motivele lor. eu nu imi aduc aminte. te rog sa dai mai multe detalii daca ai cunostiinta despre asa ceva.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #151 : Decembrie 29, 2007, 16:32:46 »

pt Iosif: te rog sa nominalizezi pe acei presedinti de asociatie care au intrat in greva foamei,perioada cind au facut acest gest si motivele lor. eu nu imi aduc aminte. te rog sa dai mai multe detalii daca ai cunostiinta despre asa ceva.
        Doamna Marilena,
Eu sunt unul din cei care au initiat,condus si FACUT greva foamei in anul 1994 impreuna cu inca 11 revolutionari(printre care  FESAN PUIU NiCOLAE si BUCUR MIRCEA pentru ca nu era nici macar un certificat de remarcat sau de retinut in SIBIU la acea data.Trebuie sa va spun ca au profitat multi dupa acea greva ,dar putini au fost sustinatori moral atunci si mai ales dupa aceia,unii considerind ca este normal ca altii sa se sacrifice pentru ei.(recunostinta este un lucru rar) Shocked
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #152 : Decembrie 29, 2007, 16:42:59 »

Un fragment dintr-un ziar brasovean din primavara trecuta (2006):
* Demersul brasovenilor a inceput sa fie sprijinit si de alte organizatii de revolutionari din tara
Numarul grevistilor foamei din cadrul Asociatiei Luptatorilor, Ranitilor si Urmasilor Eroilor "Brasov Decembrie 1989" (ALRUE) a ajuns ieri, pina la ora 20.00, la 86. Alaturi de cei sase grevisti ai foamei de saptamina trecuta au venit "cam 70% dintre cei 53 de consilieri ai asociatiei", inclusiv presedintele Dorin Lazar Maior si vicepresedintii, plus un numar de peste 30 de membri....

Totul s-a petrecut in prima parte a anului trecut. Cred ca ati aflat din presa acelor luni macar de vizita domnului Ticu Dumitrescu la grevisti foamei de la Brasov. Nu-mi cereti date despre cum au tinut unii sau altii aceasta greva. Eu m-am imbolnavit de stomac si stiu ca n-am sa repet greseala.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #153 : Decembrie 29, 2007, 17:17:28 »

Pe forumul lui Alexandru 2006 sunt poze de la congresul revolutionarilor din 18 dec.2007 si poze de la greva foamei din Palatul Copiilor.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #154 : Decembrie 29, 2007, 17:42:53 »

Deci un interes propriu va facut sa luati hotarirea de a intra in greva foamei. acum inteleg. in 1994? pai certificate s-au dat in 1991,1992....la Sibiu nu s-a dat nici un certificat pina in 1994? n-am stiut. de fapt asta cred ca e substratul grevei de la Palatul Copiilor: preschimbarea certificatelor. nu acele revendicari marete: rezolvarea dosarelor revolutiei.....legea lustratiei....si oricine are acest drept sa intre in greva foamei cind vrea pentru ce crede el de cuviinta ca numai asa poate obtine rezolvarea lucrurilor. imi pare rau daca nu s-a gasit si vad ca nci macar acum de la inceperea grevei foamei nu se incearca sa se gaseasca solutii fara ca acei oameni sa aiba probleme serioase de sanatate.de fapt asta e concluzia pe care eu am tras-o pina acum: un nr de persoane doreste de urgenta preschimbarea certificatelor. se hotaresc de buna voie sa intre in greva foamei;BNR profita si pe linga necazul personal le mai pune in circa niste revendicari ca da bine la imagine;eu intrebam altceva pt ca cunosc cum se discuta inceputurile de greva:citi presedinti de asociatie au facut pina acum greva foamei pt membrii lor (ei neavind nici un interes propriu,ei au intrat in greva din spirit de corectitudine si colegialitate) si citi din conducerea BNR sint acum in greva foamei pt aceleasi ginduri. imi spuneati ca Fesan a facut greva foamei.....acum e ministru la sspr....a fost la grevisti? a discuttat cu ei?a cautat solutii de rezolvare a lucrurilor? el are evidenta certifcatelor...cum i-a ajutat si sprijinit?
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #155 : Decembrie 29, 2007, 17:50:01 »

totusi stie cineva cite persoane se afla in greva foamei? de la ce asociatii sint? din ce oras? Fesan ar trebui sa aiba un raspuns la toate astea. mai ales ca un fost grevist al foamei ....stie cit e de greu .astept in continuare sa aflu despre vreun presedinte de asociatie care a intrat in greva foamei pt ca problemele membrilor sai nu se puteau rezolva.atunci,si numai atunci in fata acelui om imi plec capul. in rest...se foloseste de ei.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #156 : Decembrie 29, 2007, 19:14:52 »

Noi la Sibiu, intii am facut greva pentru certificate,pentru a intra in rindul revolutionarilor cu patalama,deci recunoscuti legal,apoi am mai facut doua greve pentru lucruri importante din viata politica si sociala a Sibiului si a tarii.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #157 : Decembrie 29, 2007, 19:40:45 »

Grevistii de la Palatul Copiilor au ales aceasta forma de protest deoarece exista persoane cre au certificatul nou, dar ei sunt securisti si colaboratori ai securitatii,iar altii si-au facut rost de probe false,pe cind revolutionarii cinstiti care nu au putut sa gaseasca probe dupa 18 ani desii au fost in prima linie la revolutie au ramas fara certificate noi.Binenteles ca au in revendicari si rezolvarea dosarelor revolutiei,legea lustratiei si altele.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #158 : Decembrie 29, 2007, 20:14:07 »

INCEP sa inteleg motivele grevei. dar daca sint asa de putine informatii ...putem specula. indiferent de motivele lor au respectul si admiratia mea pt ca sint in stare sa-si puna in pericol propria sanatate,propria viata pentru anumite principii. dar ramin la intrebarea mea: citi presedinti de asociatii au intrat vreodata in greva foamei pt ca problemele membrilor lor nu s-au rezolvat ?
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #159 : Decembrie 29, 2007, 20:30:17 »

Revolutionarii din greva foamei au fost vizitati si de presedintele Romaniei(Domnul Basescu).
Asa este scris in forumul Euroatlantica.ro.
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #160 : Decembrie 29, 2007, 20:42:40 »

Eu am alta atitudine fata de aceasta problema. Stiu ca risc sa-i supar pe cei aflati acum in greva foamei dar o spun totusi: e in zadar si gresesc din mai multe puncte de vedere. Hai sa enumeram cateva:
- nu se face greva foamei de Craciun, e o sarbatoare prea mare ca sa fie incrancenati pentru niste lucruri preponderent materiale,
- distrugerea sanatatii proprii nu poate fi decat in avantajul adversarului (faca pariu ca impostorii vizati savureaza momentele acestea!),
- amestecul de motive nu ami impresioneaza si nici nu mai pacaleste pe nimeni. Daca tot o fac, trebuiau sa se decida pentru o singura revendicare, cel mult doua,
- nu exista nici un fel de organizare sesizabila privind mediatizarea protestului. Faptul ma determina sa ma gandesc ca unii dintre organizatori au tradat din start, pozand, probabil, in viteji in fata grevistilor, dar tinand totul in penumbra ca sa nu deranjeze prea tare vreun official. Pai grevistii ar fi trebuit sa detina complet controlul manifestatiei lor, atat ca act propriu-zis cat si ca impact asupra societatii.
Memorat
« Răspunde #161 : Decembrie 29, 2007, 21:00:05 »

Nu sunt un anarhist (dimpotriva, imi plac lucrurile bine randuite) dar am sa dau un exemplu de actiune care ar fi avut efect asupra autoritatilor din tara noastra: o sticla incendiara izbita de zidul unui sediu important – Parlament, Presedintie sau Guvern – ar fi avut mai mult efect decat sase luni de greva a foamei a o suta de revolutionari. Riscati – bine. Nu – stati acasa mai bine si gasiti solutii mai valabile (eu unul find pentru acestea din urma). Prin cele scrise aici, nu vreau sa demobilizez pe nimeni. Doresc doar sa le atrag atentia oamenilor ca-si risca degeaba sanatatea, sau ca diferenta dintre riscuri (care sunt reala, va asigur) si beneficii (in mara masura iluzorii) e prea mare ca sa merite. Imi pare rau ca lucrurile stau astfel si-mi cer scuze anticipat daca am suparat un singur revolutionar adevarat.
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #162 : Decembrie 29, 2007, 22:04:27 »

Revoluţionarii aflaţi în greva foamei au fost vizitaţi, în urmă cu două zile, de preşedintele Traian Băsescu, care a discutat cu aceştia revendicările lor şi i-a asigurat că va încerca să găsească soluţii, a declarat liderul Blocului Naţional al Revoluţionarilor George Costin.

"Preşedintele Traian Băsescu a fost, joi seară, la greviştii foamei, a vorbit cu ei, constatând că probleme acestora sunt reale şi a spus că vor exista discuţii pentru a rezolva această situaţie", a declarat, sâmbătă, George Costin, preşedintele executiv al Blocului Naţional al Revoluţionarilor (BNR)

Acesta a precizat că protestul revoluţionarilor din Bucureşti va continua, iar de la anul, revoluţionari din restul ţării se vor alătura acestora.

Revoluţionarii care au recurs la această formă extremă de protest, dorind "aflarea adevarului despre masacrul din decembrie 1989 şi fratricidul din iunie 1990", au fost vizitaţi, vineri, şi de secretarul de stat pentru probleme revoluţionarilor, Nicolae Puiu Fesan, care le-a promis implicarea în soluţionarea revendicărilor, se arată într-un comunicat al BNR remis, sâmbătă.

Liderul BNR a precizat că secretarul de stat pentru probleme revoluţionarilor nu a fost bine primit de protestatari.

"Revoluţionarii au refuzat să vorbească cu el. Fesan a spus că vine în calitate de revoluţionar, apoi a precizat că îi vizitează în calitate de secretar de stat, dar revoluţionarii nu îl mai recunosc în această calitate", a adăugat Costin.

Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #163 : Decembrie 29, 2007, 22:06:59 »

este o stire de pe MEDIAFAX
Memorat
  • Tepesalexvoda
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Dreptate si Onoare!
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #164 : Decembrie 29, 2007, 23:41:06 »

Dreptate si Onoare!si pe mine ma intrigat aceasta greva prin faptul ca a fost declansata de Sfintele Sarbatori de Craciun si de sfarsit de an,can nimeni nu are dreptu sa ne rapeasca aceste zile.Revedicarile cerute de grevisti sunt adresate mai degraba Parlamentului Romaniei,fiin vorba de legi votate sau nu de acesta,ori Parlamentarii sunt in vacanta si se intorc pe la sfarsitul lunii Ianuarie,deci cui se adreseaza acest protest?Un singur punct ar fi plauzibil dar ar trebuii adresat mai degraba CPRD-ului care a returnat majoritatea dosarelor.Apoi e amestecat numarul de dosare vizate de SSPR de Petrisor Morar cu cele vizate de domnul Ministru Fesan.Numarul de dosare vizate de Ministrul Fesan in cinci (5)luni este de aproximativ 5000 de dosare fata de 2500 a lui Petrisor in trei(3)ani.Noi care am stat in greva foamei in fata Parlamentului Romaniei timp de 4 luni nu nea vizitat Domnul Basescu niciodata,cu toate ca trecea la Cotroceni in fiecare zi prin fata noastra,ce sa mai spun si acest protest intro incinta unde nu va vede nimeni nu are nici un efect.Al nostru a avut pentru ca se afla in fata Parlamentului si o saptamana in fata Guvernulu.
Memorat
Pagini: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 647
Schimbă forumul: