Main Content:

Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 647

Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989

• Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Noul forum
« Răspunde #90 : Decembrie 17, 2007, 23:43:06 »

TOCMAI rasfoiam si eu ziarele de miine si am citit acest articol. s-au mai facut asemenea dezvaluiri. dar atit. nimeni condamnat,nimeni vinovat. trist..
daca e cineva pe forum de la Timisoara poate ne spune si noua cum s-au comemorat azi martirii...la stiri f putine vesti....revin cu rugamintea de a ne opri din drumurile noastre macar  pt 2 minute si sa aprindem o luminare in memoria celor ucisi in dec 1989.
Memorat
Răspuns: Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989
« Răspunde #91 : Decembrie 18, 2007, 15:08:30 »

"Dupa ce am incarcat munitia in incarcatoare,eu primind doua incarcatoare,ni s-a spus sa iesim pe terasa sediului si sa ocupam pozitii de lupta,in spatele parapetelor aflate la etajul 6,cu vedere spre Piata Palatului.Ni s-a ordonat sa tragem acolo unde va lumina reflectorul armatei care era montat la sol in mijlocul Pietei Palatului intre manifestanti.Acel reflector a luminat ferestrele si zidurile Palatului Regal,respectiv la etajul 1 in partea stanga,catre Biserica Kretulescu.Avand in vedere ordinul primit am deschis focul spre zona iluminata de reflector,respectiv asupra primului geam din stanga de la etajul 1 si asupra zidului.Dinspre zona asupra careia am executat foc de arma,nu s-a inregistrat nici o riposta si nici nu am observat vreo prezenta umana.De aceea mi s-a parut ciudat ca reflectorul sa ramana fixat asupra unui singur loc,am incetat focul,moment in care de pe niste cladiri aflate pe strada Onesti,s-a deschis focul cu arme de foc,asupra tuturor celor ce ne aflam pe terasa acoperisului de la etajul 6 al sediului C.C. al P.C.R.,ocazie cu care au fost ranite si ucise prin impuscare,mai multe persoane,atat revolutionari cat si militari in termen.Din cauza faptului ca se tragea asupra noastra ofiterul care initial ne daduse ordin sa tragem asupra zonei iluminate de reflector,ne-a ordonat sa ne retragem pe holul cladirii".

De la aceasta provocare criminala se pare ca a inceput macelul de la C.C.(fragment din declaratia lui Dorel Strugariu)
Memorat
« Răspunde #92 : Decembrie 18, 2007, 21:14:15 »

IN SFARSIT DOMUNUL MINISTRU SECERATAR DE STAT PUIU FESAN S-A DECIS SA FACA PRIMELE DEZVALUIRI. DE CE A EZITAT PANA ACUM? GREU DE INTELES. SPER CA ACESTA SA FIE DOAR INCEPUTUL CURATENIEI GENERALE ,PRINTRE REVOLUTIONARII AUTENTICI FIIND INFILTRATI O MULTIME DE IMPOSTORI-, TURNATORI, OFITERI DE MILTIE SECURITATE, ACTIVISTI , UNII DINTRE EI SI TORTIONARI AI PROPRIILOR COLEGI DE ASOCIATII .ARTICOLUL DE MAI JOS A APARUT AZI IN ZIARUL ZIUA DAR SI IN ALTE ZIRE CENTRALE:
Dupa 18 ani, securistii de la Revolutie incep sa iasa la iveala

Revolutionarii securisti

18 decembrie, 17:07 

De aproape 20 de ani, ne tot intrebam daca in decembrie '89 a fost o revolutie, o lovitura de stat sau si una, si alta. Iata ca, tot de la Timisoara, vine, exact pe 18 decembrie 2007, un raspuns despre cele petrecute. Noua luptatori in Revolutia din Decembrie 1989 au facut politie politica in regimul Ceausescu si li se vor retrage certificatele de revolutionar, luptator sau titlul de erou-martir, a anuntat, marti, la Timisoara, Puiu Fesan, secretar de stat pe problemele revolutionarilor. Cutremurator este faptul ca, printre cei deconspirati se numara ofiteri de securitate si din politie. Fesan a spus ca, potrivit informarilor primite de la CNSAS, noua revolutionari care au primit certificate, fie de luptator, fie de erou martir, au facut politie politica, iar, drept urmare, acest titlu le va fi ridicat, urmand sa fie chiar judecati de Parchetul Militar pentru declaratiile false."S-au gasit patru luptatori cu merite deosebite in Revolutie si cinci eroi martiri, va trebui sa le ridic titlul urmasilor si luptarorilor. Acesti oameni nici macar nu au venit din bun simt sa-si predea certificatele. De la Timisoara incepem aceasta curatenie, mai ales ca cei de aici (revolutionarii - n.r.) au tot cerut acest lucru", a spus Fesan, adaugand ca Parchetul Militar va fi sesizat despre declaratiile facute, in cazul in care nu se va autosesiza."Au dat o declaratie in care au spus ca nu au facut politie politica, Parchetul Militar cred ca se va autosesiza, noi vom face demersurile necesare pentru a anunta si vom trimite dosarele la Parchet", a spus Puiu Fesan.Potrivit sursei citate, persoanele in cauza vor fi obligate sa returneze statului banii primiti ca urmare a drepturilor de care au beneficiat pentru ca au avut certificat de revolutionar."Printr-o hotarare judecatoreasca ii obligam sa aduca inapoi banii statului", a afirmat Fesan.Lupii in blana de oaieNiciunul dintre asa-zisii revolutionari nu este timisorean, a declarat, astazi, la Timisoara, secretarul de stat pentru problemele revolutionarilor, Puiu Nicolae Fesan. Pe lista celor acuzati se gasesc: Vasiliu Florin Vlad Sebastian, care a colaborat cu politia comunista, este nascut in Bucuresti, locuieste la Galati si in prezent este presedintele Asociatiei Revolutionarilor din Galati. Balaci Nicolae este al doilea revolutionar in cazul caruia CNSAS a dat verdictul ca a fost agent al politiei comuniste cu gradul de locotenent major, el este din Oradea si in prezent conduce o asociatie de revolutionari din Bihor. Pe listele de la CNSAS figureaza ca ar fi colaborat cu Securitatea si este erou martir Bratu Roman Filica, din Braila, care are trei urmasi carora li se va retrage dreptul prin moartea barbatului in revolutie. Dragomirescu Mihai Liviu, nascut in Zarnesti, erou martir, Gradinaru Dumitru, nascut in Arges, erou martir, Behehuz Ioan din Botosani, erou martir, Mehedintiu Sandi, nascut in Cotofenii din Dos, Dolj, actual preot la Colta din Bucuresti, luptator in revolutie, Zeana Corneliu, luptator in 1989, nascut in Ramnicu Valcea, cu certificat de revolutionar preschimbat, si Gheorghe Trosca, colonel de securitate, cu patru urmasi, sunt ceilalti carora li se vor retrage certificatele. Eroii martiri au in total 11 urmasi care nu vor mai beneficia de drepturile ce se acorda urmasilor revolutionarilor decedati. "Celor in viata li se retrage certificatul, li se iau banii si li se intocmeste dosar penal pentru fals in declaratii, pentru ca ei au dat toti o declaratie pe propria raspundere ca nu au fost ofiteri sau colaboratori" a declarat presedintele Societatii Timisoara, Florian Mihalcea."Lupii devin miei"Revolutia din Decembrie 1989 a fost unul dintre evenimentele cruciale ale istoriei Romaniei. Parte a revolutiilor anticomuniste ce au cuprins Europa central-rasariteana, ea a pus capat unui regim opresiv si neperformant. Prin participarea la Revolutie, un mare numar de cetateni ai Romaniei si-au luat soarta in propriile maini, si-au riscat viata pentru libertate si pentru a face ca Romania sa devina o societate democratica si prospera, inscrisa in normalitatea lumii dezvoltate. Poate ca a fost nevoie de aproape doua decenii de la declansarea Revolutiei pentru ca acesti colaboratori ai Securitatii sa fie deconspirati, dar ceea ce frapeaza cel mai tare este faptul ca fostii ofiteri de Securitate au continuat manipularea si detinerea de functii tocmai in fruntea unor organizatii de revolutionari, traind astfel de cealalta parte a "baricadei", transformandu-se din tortionari in victime.
Madalin NECSUTU 
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #93 : Decembrie 18, 2007, 21:19:25 »

in sfirsit se incepe curatenia. ma bucur Maria ca tot timpul esti bine informata si ne tii la curent.in ce ziar gasim articolul?
Memorat
« Răspunde #94 : Decembrie 18, 2007, 21:24:45 »

SA VA MAI REAMINTESC OARE CAZUL DE LA BRASOV - NU SINGULAR -AL FOSTULUI OFITER DE SECURITATE NICOLAE PARASCHIV  REVOLUTIONAR, IN PREZENT SECRETARUL PRIMARIEI BRASOV (INCA), CEL CARE A ANCHETAT, INAINTE DE DECEMBRIE  89. PRINTRE ALTII, SI DOI REVOLUTIONARI CU CARE ACUM ESTE COLEG IN ASOCIATIA BRASOV DECEMBRIE 89? SPER CA IN CURAND SA VA POT ANUNTA CA ACEST INDIVID NU VA MAI FI NICI REVOLUTIONAR , NICI SECRETAR DE PRIMARIE LA BRASOV!
Memorat
« Răspunde #95 : Decembrie 18, 2007, 21:35:55 »

bUNA SEARA MARILEN. MA BUCUR CA NE REANTALNIM PE FORUM. ARTICOLUL A APARUT IN ZIARUL ZIUA DAR INFORMATII SIMILARE MAI APAR SI IN ALTE ZIARE CENTRALE.
Memorat
  • dorianakis
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • I WANT TO BELIEVE
  • Vezi Profilul
« Răspunde #96 : Decembrie 18, 2007, 22:19:57 »

Am o nelamurire referitor la un nume aparut pe lista celor carora li se vor retrage certificatele: Gheorghe Trosca. Nu cumva este colonelul care a facut parte din USLA si care a fost luat drept terorist (impreuna cu ceilalti) de catre dispozitivele de aparare stationate la sediul MAPN ? Din cate am inteles eu, atunci au fost macelarite trei echipaje USLA care au primit ordin sa apere sediul MAPN. Cel putin asta este varianta oficiala a ceea ce s-a intamplat acolo. Referitor la faptul ca respectivul a facut politie politica, - pai nu asta era meseria lui? Doar era sef de stat major (sau adjunct) al fostei securitatii - Unitati Speciale de Lupta Antiterorista. Probabil ca in atributiile lui de servici era si aceea de a face politie politica. Omul si-a facut meseria. E ca si cum ai condamna un avocat pentru ca a scapat un delicvent de la inchisoare. Ceea ce nu inteleg eu este faptul ca SSPR a validat dosarul, iar CPRD a avizat preschimbarea (daca este cazul). Pai ce fac aia de acolo? Dorm in papuci? Nu stiau unde lucra si cu ce se ocupa colonelul Trosca? Cum vine asta? Intai eliberezi certificat ca apoi sa-l retragi? Si din cate am inteles eu, Trosca nu a luptat impotriva Revolutiei, el a mers sa se bata cu cei care trageau in noi. Pentru asta a fost omorat, pentru ca nu se stie ce ar fi descoperit (nu uitati ca el era antrenat special pentru gasirea teroristilor si anihilarea lor). Cu alte cuvinte, dupa ce l-au omorat, acuma ii retrag si titlul de Luptator. Sa fie oare un avertisment catre familia lui, stiut fiind faptul ca Dosarul Trosca-USLA este la un pas de instanta?
« Ultima modificare: Decembrie 19, 2007, 01:54:54 de către dorianakis »
Memorat

THE TRUTH IS OUT HERE - TRUST NO ONE
  • dorianakis
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • I WANT TO BELIEVE
  • Vezi Profilul
« Răspunde #97 : Decembrie 18, 2007, 22:21:58 »

Incepe sa se miste ceva, dar oare se misca in directie buna? Ma cam pune pe ganduri chestia asta.
« Ultima modificare: Decembrie 19, 2007, 00:51:00 de către dorianakis »
Memorat

• dorianakis
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • I WANT TO BELIEVE
  • Vezi Profilul
« Răspunde #98 : Decembrie 18, 2007, 22:51:10 »

Cei noua Luptatori desconspirati de catre CNSAS aveau sau nu aveau certificatul preschimbat? Daca nu aveau preschimbat certificatul, nu vad care ar fi problema, deoarece in Legea 42/1990 nu se specifica faptul ca nu au dreptul la titlu cei care au facut politie politica. In acest caz nu ai ce sa retragi, pentru ca fostul certificat obtinut in baza Legii 42/1990 este legal. Chestia cu cei care au facut politie politica (persoanele care sunt dovedite ca ar fi fost implicate in activitatile fostei securitati ca politie politica) se precizeaza doar in Legea 341/2004. Daca aveau certificatul preschimbat, atunci... se complica treaba: certificatul trebuie retras.
« Ultima modificare: Decembrie 19, 2007, 00:50:48 de către dorianakis »
Memorat

• dorianakis
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • I WANT TO BELIEVE
  • Vezi Profilul
« Răspunde #99 : Decembrie 18, 2007, 23:15:02 »

Corect ar fi fost ca d-nul secretar de stat sa declare ca persoanele carora CNSAS a facut dovada ca ar fi fost implicate in activitatile fostei securitati ca politie politica, nu li se va mai preschimba certificatul, iar daca acesta le-a fost preschimbat, atunci respectivul certificat va fi retras, impreuna cu drepturile aferente care vor fi inapoiate.
« Ultima modificare: Decembrie 19, 2007, 00:50:21 de către dorianakis »
Memorat

• Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #100 : Decembrie 18, 2007, 23:33:56 »

de acord cu tine dorianakis. ieri ziarele il laudau pe Trosca...azi e terorist...e un fel de joc de mingi la sspr. si citi mai sint in asemenea situatie? intii le dai sute de milioane apoi ce faci? cum le iei banii? le faci executare pe imobil si ii lasi in strada pt simplul motiv ca institutiile statului sint incoerente? daca familia nu are de unde sa dea banii inapoi. mama lui Trosca e o femeie de 80 ani...umilitoare situatie. 17 ani a fost erou si 1 an turnator...Huh??
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #101 : Decembrie 18, 2007, 23:37:17 »

eu am mai spus si pe vechiul forum ca actele care trebuie sa le luam de la parchet nu sint relevante pt preschimbarea certicatului.atita timp cit parchetul nu a terminat ancheta,cit nu s-au stabilit vinovatii,ce rost au acele hirtii? deci nu ajuta cu nimic. pt ca d.p.d.v. al parchetului a fost erou....d.p.d.v al cnsas e colaborator.....
Memorat
  • dorianakis
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • I WANT TO BELIEVE
  • Vezi Profilul
« Răspunde #102 : Decembrie 19, 2007, 00:33:15 »

Am impresia ca Parchetul da doar adeverinte din care reiese daca persoana respectiva a organizat activitati, a actionat, instigat sau a luptat sub orice forma impotriva Revolutiei. Cel putin asa reiese din adeverinta mea pe care mi-a dat-o Parchetul Militar (unde se precizeaza ca nu am actionat, organizat, instigat sau luptat sub nici o forma impotriva Revolutiei) si fara de care SSPR nu elibereaza noul certificat preschimbat.
Chestia cu politia politica este treaba SSPR-ului care a cerut CNSAS sa verifice persoanele detinatoare a titlurilor de revolutionari, in legatura cu posibila calitate de agent sau colaborator al politiei politice comuniste. Asa reiese din adresa pe care am primit-o acasa de la CNSAS, prin care mi se cerea sa le trimit o copie dupa carnetul de munca, copie dupa cartea de identitate precum si un Curriculum Vitae amanuntit incepand cu anul 1985 (atunci aveam 15 ani). Pana acu' nu stiu daca am facut sau nu politie politica pentru ca nimeni nu a binevoit sa-mi spuna la ce concluzie au ajuns cei de la CNSAS referitor la persoana mea. Poate ma trezesc ca am turnat-o pe colega mea de banca cum copia la teze avand fituica sub fusta, sau ca i-am turnat pe colegii mei cum chiuleau de la ore si fumau in baie la fete. Lasand gluma la o parte, cred ca SSPR ar trebui sa publice rezultatele trimise de catre CNSAS.
« Ultima modificare: Decembrie 19, 2007, 00:49:58 de către dorianakis »
Memorat

« Răspunde #103 : Decembrie 19, 2007, 00:50:16 »

Salut,Dorianakis.De la CNSAS au venit deocamdata abia cateva sute de raspunsuri,sub o mie din cate stiu.Daca eliberarea certificatelor s-ar facea in ritmul de lucru de la CNSAS,ar fi un dezastru.
Memorat
« Răspunde #104 : Decembrie 19, 2007, 00:53:10 »

Ti se va comunica si tie raspunsul,cu siguranta.Sa nu te miri insa daca vei primi o astfel de comunicare abia peste 3-4 ani.Asta-i ritmul de la CNSAS
Memorat
Pagini: 1 ... 5 6 [7] 8 9 ... 647
Schimbă forumul: