Main Content:

Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 647

Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989

• lenia
  • Vizitator
Răspuns: Dezvaluiri despre Revolutia Romana din 1989
« Răspunde #120 : Decembrie 22, 2007, 18:47:41 »

Odihnesca-se in pace! Am simtit gustul amar al uitarii. Cand la Tv arata imaginile de acum 18 ani, imi spun in gand: am fost si eu acolo.... Si aveam 18 ani. Au fost si EI acolo.... si aveau tot atat.  Acum EI nu mai sunt.... O parte din mine este acolo... Odihniti-va in pace!
Memorat
  • Tepesalexvoda
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Dreptate si Onoare!
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #121 : Decembrie 22, 2007, 21:46:31 »

Dreptate si Onoare!Multumesc pentru urari si va doresc si eu un an mai bun si rezolvarea problemelor noastre cu aceasta blestemata Lege 341/2004.Am postat azi imagini de la comemorarile Revolutiei Romane din Bucuresti de la vechiul sediu CCPCR si maine le voi posta pe cele de la TVR,azi nu am mai avut timp,a fost foarte frig si am inghetat bocna,dar sunt multumit ca aveti posibilitatea sa vedeti ce nu dau astia de la televiziuni care se imbulzesc sa filmeze,pentru ce daca nu dau imagini pe posturi,isi bat joc de bietii reporteri.Sa auzim numai de bine si Sarbatori Fericite Tuturor,Craciun Fericit si La Multi Ani pe 2007.PS.Lenia si eu am fost la TVR atunci la intrarea din Pangrati,as vrea sa mai vorbim daca vrei despre cele intamplate acolo.
Memorat
« Răspunde #122 : Decembrie 22, 2007, 22:15:54 »

Cind vad ipocrizia celor mari care au fost astazi la comemorari ma apuca nebuneala .Mai toti uita ca datorita noua au avut si inca mai au functiile pe care le detin .Majoritatea nu mai cred in nimic de aia nici nu mai vin la aceste comemorari.Ma refer la colegii nostri care vad ce se intimpla in aceasta tara care a ajuns a nimanui.Multa sanatate,fericire si traditionalul ,,La Multi Ani"si sa dea domnul ca in anul care vine sa ni se rezolve toate problemele.
Memorat
« Răspunde #123 : Decembrie 22, 2007, 22:36:34 »

CEI CARE VRETI SA AFLATI CE S/A INTMPLAT LA BRASOV IN DEC. 89 TASTATI PE GOOGLE BRASOVUL REVOLUTIONAR. AVETI POSTAT UN FILM DOCUMENTAR FACUT DE MINE IN 2005 CARE CUPRINDE CELE MAI SOCANTE SI CLARFICATOARE DEZVALUIRI FACUTE DE REVOLUTIONARI, RANITI, URMASI, S.A.M.D.INCLUSIV DECLARATII ALE CELOR CARE AU DAT ORDIN SA SE TRAGA.
Memorat
  • VALI
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #124 : Decembrie 22, 2007, 22:46:30 »

BUNA SEARA.Sincer am ramas f impresionat de cazul colegului nostru Emilian.Vreau sa contibui si eu.Colegi din Cluj va rog descideti un cont pe numele lui,sau parintilor lui.Sau macar un nr de tel al tatalui sau.Pana acum nu credeam ca este posibil asa ceva ,un ranit in revolutie sa nu aiba medicamente gratuite,este revoltator.Dl Fresan dv.cum comentati acesta situati.Sunt unul din raniti din revolutia romana ,am avut si eu ceva probleme ,multumesc lui D-zeu sunt bine.Trei luni atat mai are,ai sa facem ceva pt el.........astepa acel nr de cont,sau tel pe forum.......va multumesc
Memorat
« Răspunde #125 : Decembrie 23, 2007, 15:07:34 »

N-am mai intrat de mult pe forum,din lipsa de timp.Acum am citit ca mi se solicita sa ii aduc in atentie domnului Secretar de Stat Puiu Fesan situatia crunta a colegului nostru.Voi incerca sa aflu exact care e situatia dosarului,sa vedem ce se poate face.Am dat unui coleg al nostru un fisier cu situatia ranitilor (informatii publice,nimic secret) si incerc sa-l gasesc,sa mi-l transmita pe messenger pentru ca sa-mi fac o idee dar deocamdata nu raspunde la telefon.Mai incerc.Daca nu,voi afla abia pe 27 decembrie.
Memorat
  • Tepesalexvoda
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Dreptate si Onoare!
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #126 : Decembrie 23, 2007, 23:49:46 »

Dreptate si Onoare!Buna seara tuturor,am reusit sa procesez si imaginile de la Comemorarile de la TVR,am vrut sa aveti o imagine clara la a 18 comemorare a Martirilor Neamului Romanesc care au sperat intr-o schimbare.Au fost in mare parte tineri,baieti si fete dar si oameni in varsta,moartea lor a fost ordonata de cineva si pusa in practice diabolic.Romania e simgura tara Europeana unde schimbarea a costat viata a mi de morti in secolul 21.Am fost acolo si stiu ce marsavie a fost pusa la cale,au fost chemati oameni acolo dupa care prin megafoane li se spunea sa iasa afara in plin foc incrucisat,celor de la Pangrati le-am spus sa nu iasa dar unii au iesit si au fost impuscati in cap cu pusti cu luneta.Teroristi capturati si predati celor din interiorul Televiziunii au fost facuti scapati de Generalul Tudor.Sunt multe de spus dar nu e timp acum pentru acest lucru.Cu timpul vom afla amanunte de la acele evenimente tulburi din istoria Poporului Nostru,noi am infaptuit schimbarea,nu ar fi putut fara noi,dar sau speriat de numarul nostru si au tras in noi sa ne risipim,dar nu am plecat si nu ne-a fost frica de moarte asta ia ingrozit pe comunisti si au mers la cacealma cu falsa democratie care ne-o vantura si azi pe la nas.Sa auzim numai de bine de aici din Bucuresti.Capitala Romaniei Europene.
Memorat
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #127 : Decembrie 24, 2007, 19:45:24 »

•   In Sfanta Seara de Ajun, sa uitati pe cele rele, sa va bucurati de cele bune, sa traiti Craciunul in adevaratul lui Spirit.! Stelute argintii care coboara acum din cerul inghetat, sa va lumineze gandurile si casele, cazand lin pe pajistea amintirilor de Craciun asa cum il simteam in copilarie.!  Mirosul cozonacilor si al bradului din coltul odaii ma duce mereu cu gandul la anii copilariei. Focul ce arde zglobiu si lumina nasterii Domnului nostru Isus, sa va umple casa de lumina si intelepciune, colindele copiilor sa va aduca zambete pe chip, iar dragostea sa va mangaie sufletul..va doresc multa sanatate si belsug in noul an.! Sarbatori fericite.!..LA MULTI ANI.! 2008.. Cu prietenie si mult drag pentru voi..stimati colegi..!
Memorat
« Răspunde #128 : Decembrie 24, 2007, 23:43:52 »

Domnule ctiron, multumim pentru frumoasa urare! Nu putem decat sa ne alaturam dumneavoastra si sa-i rugam pe cei care se abat pe aici sa o considere ca venind si din inimimile noastre. Multa sanatate tuturor romanilor! Fie ca lumina Nasterii Mantuitorului sa ne lumineze zilele si gandurile!
Memorat
« Răspunde #129 : Decembrie 25, 2007, 12:45:31 »

Nu am mai postat pentru ca am vrut sa vad ce a mai filmat colegul nostru Alexandru care si acum in aceste zile sfinte de sarbatoare ne incalzeste inimile si ne intareste moral.Noi ne imputinam cu zi ce trece iar la comemorari nu mai suntem prezenti din diferite motive pe cind cei care ar trebui sa ne ajute dar nu o fac se inmultesc pe zi ce trece.Se observa ca iar au nevoie de voturi.Cu ocazia   nasterii Mintuitorului va urez multa sanatate,fericire cit si traditionalul LA MULTI ANI.
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #130 : Decembrie 25, 2007, 13:03:33 »

Fie ca aceste Sfinte sarbatori sa va aduca liniste si sanatate, sa va bucurati de nasterea Domnului nostru si sa speram ca visele si idealurile fiecaruia se vor implinii in noul an ce v-a sa vina ! LA MULTI ANI TUTUROR ![/color][/b]
Memorat
« Răspunde #131 : Decembrie 25, 2007, 18:34:06 »

Buna seara! Din nou un Craciun trist pentru urmasii eoilor martir, ai caror frati, surori, mame, tati, bunici ii plang in timp ce ucigasii sunt liberi si linisiti.Ar fi trebuit sa postez aici urari vesele dar nu pot. Voi posta in schimb un articol publicat ieri, in ajun de Craciun, in ziarul regional Transilvania Expres.Poate il cititi si daruiti o clipa din aceasta sarabtoare si celor care nu mai sunt printre noi. Va multumesc.
Alexandru, daca tu consideri oportun poate postezi articolul si pe pagina ta. il gasesti in  ziarul Transilvania Expres, de luni, 24 decembrie, 2007, in fasciculul TEX PLUS. O seara buna tuturor si un Craciun linistit in familie.
Alina ANDREI

Cei care au tras in decembrie ´89, la Brasov si au ucis peste 300 de oameni si au ranit alte sute de brasoveni nevinovati si neinarmati, se afla in continuare printre noi, liberi , prosperi si linistiti.
Maria Petrascu
ziarist

Serialul cu emisiunile realizate de ziarista Maria Petrascu, la postul de televiziune local TVS, despre Evenimentele din Decembrie ´89 de la Brasov, care a debutat in august, 2004, sub genericul "Zilele de foc ale Brasovului", a fost sintetizat, in decembrie 2005,
intr-un film documentar intitulat "Voi ati tras in noi!". Emisiunile, aproape o suta la numar, cuprind marturiile urmasilor eroilor martiri, ale ranitilor si revolutionarilor care au participat direct la evenimentele din 21 si 22 decembrie ´89, in zonele de foc ale Brasovului .

"Voi ati tras in noi!"
Documentarul "Voi ati tras in noi!" poate fi vizionat acum pe YouTube.com sau poate fi accesat la adresa de internet:
http://eroiinumor.blogspot.com/2007/12/brasovul-revolutionar.html.
Filmul documentar, cu o durata de o ora si zece minute, contine cele mai relevante fragmente din declaratiile a zeci de participanti , raniti si urmasi ai celor ucisi in decembrie ´89 precum si ale unor reprezentanti din conducerea fostei militii si securitati, putini la numar e drept, si a puterii militare instalate in 22 decembrie ´89 la comanda judetului si municipiului Brasov.

Impuscati la ordin
"Marturiile, puse cap la cap, releva clar ca, la Brasov, ca de altfel si in tara, incepand din seara si noaptea de 22 decembrie victimele, ranitii si mortii, au fost, in marea lor parte impuscati la ordin. Cine a dat ordinele si cine le-a executat, spun chiar brasovenii invitati in emisiuni sau urmasii celor ucisi atunci si care au iesit in strada incepand din 21 decembrie, 1989", spune Maria Petrascu. La emisiuni nu au acceptat sa participe niciunul dintre fostii conducatori ai Comitetului Judetean al PCR Brasov. Filmul documentar "Voi ati tras in noi!" a fost realizat de Maria Petrascu impreuna cu colegul sau, montajistul Attila Kovacs, si a primit la Timisoara, in 17 decembrie 2005, premiul de excelenta, din partea Muzeului "Memorialul Revolutiei".
Din pacate filmul nu a putut fi vizionat si de membrii asociatiilor de revolutionari, raniti si urmasi, din Brasov. "A fost difuzat la finalul intrunirii comemorative ce a avut loc in 22 decembrie 2005, la Reduta, dar participantii au fost scosi din sala de catre organizatori in momentul cand filmul a inceput sa ruleze, in sala nemairamanand decat cativa dintre ei", povesteste ziarista.

Amintiri din 21 decembrie
Jurnalista Maria Petrascu, care lucra pe atunci la ziarul "Drum Nou", a fost in strada in timpul Evenimentelor din Decembrie 1989, impreuna cu sotul sau, ziaristul Marius Petrascu. "In dimineata zilei de 21 decembrie cand am ajuns la ziar, impreuna cu sotul meu, jurnalistul Marius Petrascu, am anuntat public ca sunt in doliu dupa mortii de la Timisoara si am refuzat sa mai lucrez. Redactorul sef adjunct de atunci, Dumitru Rujan, m-a amenintat ca ma da pe mana securitatii si sunt convinsa ca ar fi facut-o , daca ar mai fi putut. Am parasit redactia si impreuna cu sotul meu, jurnalistul Marius Petrascu am iesit in strada. Curand ni s-au alaturat si cativa dintre colegii lui Marius, de la revista Astra. Eram in fata Judetenei de partid cand au tras in noi cu tunurile cu apa. Ne-am refugiat pe Republicii, venea din sus coloana de muncitori protestari de la ICA Ghimbav, in frunte cu Demi Ioan si ne-am alaturat lor. Am stat acolo, in fata sediului PCR, pana seara tarziu. Am iesit din nou in 22 dimineata", isi aminteste ziarista din prima zi a Revolutiei.

Primul ziar liber
Dupa fuga lui Ceausescu, impreuna cu cativa tipografi, Mihai Surdu, Mihai Curcan si alti ziaristi Petrascu, Mihai Arsene, Al. I Brumaru, Vasile Gogea, Alexandru Tion si Vasile Selaru au ocupat tipografia, si au inceput sa pregateasca primul ziar liber , "Libertatea". A fost primul ziar independent aparut in Romania in noaptea de 22 spre 23 decembrie ´89, care avea pe prima pagina o poza de-a lui Ceausescu, dupa gratii. "Pentru ca cei de la difuzarea presei din Brasov nu au vrut sa vina sa-l distribuie in oras, de frica, pentru ca se tragea ca la Verdun, l-am luat noi si l-am difuzat, fiindca stiam ca lumea este flamanda de vesti. Se tragea continuu, alaturi de ziaristul Arsene, Marius si cu mine mergeam pe jos, pe sub podul de pe Zizin, printre blocuri, cu teancurile de ziare in brate, le imparteam, ne mai ascundeam, si mergeam din nou. Despre toate acestea si ce s-a intamplat in Tipografie, despre cum au fost lasati ziaristii si tipografii sub tirul gloantelor , fara ca seful militar al noii puteri, actualul general in rezerva Ion Florea sa trimita armata sa apere un obicetiv de grad zero, in timp ce securisti inarmati patrunsesera in Tipografie", scrie sotul ziaristei, Marius Petrascu in cartea sa "Un pas spre Libertate", editata in doua volume (n.r. Marius Petrascu a fost dupa revolutie redactor sef la cotidianul "Mesager". A murit in 2003).

Copii si tineri impuscati in frunte
De atunci si pana in 29-30 decembrie, sotii Petrascu au fost mereu in zonele fierbinti ale Brasovului. Au ajuns si la morga Spitalului Judetean, unde mortii erau aruncati claie peste gramada. "Umplusera si holurile cu ei, erau peste o suta. Nu mai incapeau, mergeam prin balti de sange, vedeam cadavre de copii, tineri si adulti , impuscati in frunte, in inima, in picioare si abdomen cu creirii si intestinele explodate, scene de cosmar, ce nu pot fi uitate niciodata... Atunci ne-am decis sa nu avem liniste pana nu vom descoperi cine a tras de fapt, pentru ca incepuseram sa intelegem ca multi dintre acesti morti fusesera impuscati cu arme cu luneta, de catre profesionisti. Erau acolo, la morga, familii disperate, plangeau, tipau mame, isi strigau copiii. Alte familii asteptau sa poata intra, sa-si caute copiii, sotii, sotiile, rudele: mi-au ramas intiparite pe retina privirile lor, un amestec ingrozitor de dureros, de speranta si disperare", isi aminteste ziarista.

Telefoane de amenintare
Marius si Maria Petrascu au inceput investigatiile imediat dupa Revolutie. Multa vreme Parchetul Militar Brasov
n-a facut nimic, desi aveau probe, declaratii, documente, poze si chiar gloante atipice aduse de familiile celor ucisi sau raniti. S-au dat NUP-uri pe toate dosarele de la parchet. In 2004, dupa 14 ani de la evenimentele din decembrie ´89, cand a venit generalul DanVoinea la Brasov, sa preia dosarele, acestea erau cu paginile lipite si cu un strat gros de praf pe ele... Nimeni nu a fost sanctionat. Jurnalista spune ca s-au facut presiuni asupra sotului si a sa. "Multe telefoane de amenintare, anonime, casa sparta de doua ori, ravasita toata si cu mesaje de amenintare infipte in pereti, cu ace. Nu ne-am oprit. Am infiintat si o asociatie (APAR - Asociatia pentru aflarea adevarului despre revolutie), in care erau si Ioan Demi si Octav Bjoza si Viorel Tocan, si altii. Oamenii au venit la noi, la APAR, au fost audiati, au fost inregistrati pe banda. O parte din documentare a fost folosita in carte, o parte a disparut din fiset. Din 1990 incoace, in toti acesti ani, n-a fost zi sa nu investigam, sa nu cercetam ce s-a intamplat atunci", spune Maria Petrascu

"Ei au dat ordinul!"
"Ne-a fost tot mai clar ca revolta anticomunista inceputa la Timisoara si continuata in tara din 21 decembrie ´89 a fost confiscata, din 22 decembrie, seara, cand multimea a inceput sa strige "Fara comunisti! Fara comunism!". Cei care au confiscat-o sunt Iliescu si gasca sa. Sunt convinsa ca ei au dat ordin sa inceapa focul. Mortii si ranitii au fost din 22 noaptea incolo, deci dupa fuga lui Ceausescu. Am inteles tot mai clar ca lovitura militara, transformata apoi in lovitura de stat, trebuia legitimata prin morti si raniti", spune Maria Petrascu.

Exclusa din asociatia revolutionarilor
"Facand emisiunile, banuiala ca printre adevaratii revolutionari au aparut multi impostori, chiar si tortionari a devenit o certitudine, am verificat acest lucru si s-a dovedit ca nu ma insel. Pentru ca am facut publice numele a peste 40 de astfel de impostori si tortionari, fosti militieni, securisti sau activisti de partid, care au primit terenuri, spatii comerciale si case in baza Legii 42, din 1990 si pentru ca am depus si un denunt penal impotriva revolutionarului Nicolae Paraschiv, fost ofiter de securitate si tortionar al propriilor colegi de asociatie, am fost data afara. M-au exclus din asociatia brasoveana a revolutionarilor pentru «grave prejudicii aduse imaginii asociatiei»", declara ziarista.

Documentar dupa peste 100 de emisiuni
Dupa ce a inceput sa faca emisiunile la TVS, sub genericul "Zilele de foc ale Brasovului", au inceput alte presiuni si amenintari din partea unor persoane sus-puse, deranjate de dezvaluiri. A putut sa le duca insa la capat si nu a fost cenzurata nici macar o data de conducerea postului. Sinteza lor este filmul documentar "Voi ati tras in noi!".
A lucrat singura la realizarea documentarului, mai bine de o luna si jumatate, fiind ajutata la montaj de colegul sau, montajistul Atilla Kovacs. La Timisoara filmul a primit singurul premiu de excelenta acordat, iar in Brasov, la Galele Mix, a primit un premiu similar, pentru "Verticalitate si consecventa in aflarea adevarului despre Decembrie ´89".

"Stiu cine-s criminalii!"
"Mortii din decembrie ´89, de la Brasov zac cu tarana in gura, iar familiile lor, multe speriate si resemnate, ii plang neincetat. Ranitii isi taraie ranile si saracia pe strazi cersind un ban pentru medicamente iar revolutionarii autentici se tem si ei sa spuna adevarul. Nu ma tem, pentru ca sunt un om liber si stiu cine sunt criminalii. Nu voi inceta
sa-i numesc fiindca mortii pe care
i-am vazut si prin al caror sange am calcat in ajunul Craciunului din Decembrie ´89 imi cer sa spun adevarul!", promite ziarista.

Securistii, militienii si activistii cu brevet de revolutionar
ANITEI SORIN. Ofiter de Militie
BREBENEL MIHAI. Maior, seful biroului de paza si ordine al Militiei Brasov
CARAUSU VICTOR. Secretarul UTC la Liceul "Steagul rosu".
COSTEA VASILE. Directorul economic al Gospodariei Judetene de Partid
DUSTINTA IOAN. Seful biroului de paza si ordine al Militiei Brasov
FOLEA MIHAI GAVRIL. Ofiter Militie
KOVACS MARTIN - Ofiter contra-informatii
LUPU ION. Colonel, seful trupelor de securitate "scutierii" UM 391 - "Rulmentul"
PARASCHIV NICOLAE. Maior de Securitate
POPICA GHEORGHE. Secretarul de partid al ONT si sef al complexului "Carpati"
RADULESCU GHEORGHE. Directorul general al Gospodariei Judetene de Partid

Memorat
« Răspunde #132 : Decembrie 26, 2007, 19:45:15 »

Buna seara,dragi colegi.Felicitari pentru tenacitate,Maria.Toti acesti derbedei rosii cu epoleti si blaturi,ei si multi altii,in buna traditie a sobolanilor comunisti au ajuns sa fie "colegii" nostri si principali beneficiari ai pretinselor drepturi la care revolutionarii de rand,reali si umiliti nu au acces.N-au rusine,n-au scrupule,n-au Dumnezeu dar majoritatea au ajuns pe pozitii nerusinat de inalte intr-o societate impotriva careia au luptat din rasputeri.Obisnuiti sa pupe funduri grase de comunisti marcanti,au gasit dupa 22 decembrie suficiente posterioare neocomuniste vopsite.Ma tem ca nu mai avem ce face,imi pare ca idealurile sfinte ale lui decembrie 1989 s-au dus dracului in mocirla postdecembrista.Ne ramane doar strigatul de revolta,ne ramane pumnul strans care nu mai poate lovi ticalosia.
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #133 : Decembrie 26, 2007, 21:25:22 »

ce stiti despre cei aflati in grava foamei? unde sint ? citi din ei au intrat in grava? si pt ce?am aflat de la stiri ce va de genul ca cer adoptarea legii lustratiei...?!...?!  pai parlamentul e in vacanta? cine sa aprobe acum? apoi parca cer rezolvarea dosarelor revolutiei..f bine...toti dorim asta...as dori sa aflu mai multe despre aceasta greva. cine a organizat-o? si in ce stare se afla colegii nostri? a discutat cineva cu ei pina acum? cum se simt?din pacate inca ma resimt dupa o grava raceala si nu pot merge pina acolo. cine stie mai multe detalii,va rog sa postati.
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #134 : Decembrie 26, 2007, 21:32:45 »

pe site sspr nu apare nimic despre greva colegilor nostri. parca nici aici pe forum nu am vazut asa ceva.au mai facut ei o greva acum vreo 2 ani la parlament ..au semnat pe atunci un protocol cu Petrisor...i-a pacalit si totul s-a uitat de atunci.la vremea aceea am fost aspru criticata. au fost indemnatati sa intre in greva foamei tocmai de cei care aveau toate drepturile obtinute. sper sa nu fie si acum manipulati.scopul lor e nobil si ne reprezinta si pe noi..dar daca actiunea e condusa tot de BNR ...Maior..Costin..Perju...am serioase indoieli. sa dea dumnezeu sa se rezolve cerintele lor fara sa le fie afectata starea de sanatate.
Memorat
Pagini: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 647
Schimbă forumul: