Main Content:

Pagini: 1 ... 111 112 [113] 114 115 116

ANUNŢURI TRISTE ! -DECESE-

Răspuns: ANUNŢURI TRISTE ! -DECESE-
« Răspunde #1680 : Iulie 21, 2019, 19:29:19 »

Dumnezeu sa-l ierte!
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1681 : Iulie 21, 2019, 22:26:09 »

Condoleanțe familiei îndoliate.
Memorat
« Răspunde #1682 : Iulie 22, 2019, 23:21:06 »

Am aflat cu intarziere de decesul inca unui revolutionar, Daniel Rosioru. Dumnezeu sa-l ierte.

Marius Petrescu - Rev. FRR.Ploiesti/89.
www.facebook.com/groups/546804895424735/?multi_permalinks=1996539467117930&notif_id=1563722664862818&notif_t=group_activity
19 iulie la 16:55

ASOCIATIA REVOLUTIONARILOR 1989 PLOIESTI

Ploiesti - Str. Democratiei nr.33, jud. Prahova , C.I.F. 22543253 - Tel.:0244-220293 ; 0722231628 ; 0722946000  -  E-mail:  asociatiarevolutionarilor1989pl@yahoo.com
Nr. int. 0713/19.07.2019
Anunt Deces
IN   MEMORIAM :
    ROSIORU DANIEL
Daniel   ROSIORU (20   septembrie 1970 – 19 iulie 2019)
A trecut la cele vesnice, dupa o grea   suferinta,
ROSIORU DANIEL ,
- Revolutionar cu certificat de RANIT in Revolutia Romana din Decembrie 1989, seria   LRT-R nr. 00019, membru   al Asociatiei Revolutionarilor 1989 Ploiesti.
- Decorat de Presedintia Romaniei cu Medalia   « A Binemeritat de la Patrie »   (1999).
- Decorat de Presedintia Romaniei cu ORDINUL «Victoria Revolutiei Romane din Decembrie   1989 » - conferit prin Decretul nr. 1169, din 15 decembrie 2004 – publicat in   Monitorul Oficial al Romaniei, partea I, din 5 ianuarie 2005 .
-  Lider  al Sindicatului Lucratorilor din Kaufland,   membru aderent al Consiliului National al   Societatii Civile …
Pios   omagiu celui care a fost un Demn Luptator   pentru Adevar si Dreptate !
Ii vom pastra, intotdeauna, vie   amintirea !
DUMNEZEU sa-L primeasca in randurile celor   Drepti !
   Condoleante familiei indoliate si celor   apropiati ...
Slujba   de inmormantare va avea loc Duminica, 21 iulie, ora 12.oo, la Cimitirul   « Viisoara » din Ploiesti. Trupul neinsufletit se afla depus la   Capela Cimitirului «Viisoara»...
Membrii Asociatiei Revolutionarilor 1989 Eveniment Ploiesti.
vicepresedinte: ing. Sorin-Ioan Nicolescu [tel. 0722946000]

Petre Pascu Marți orele 15 va avea loc inmormintarea Camaradului nostru ranit Rosiorul Daniel.
El se afla la capela cimitirului Viisoara,,, din Ploiesti.
Memorat
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1683 : Iulie 23, 2019, 06:59:41 »

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace.! Amin.! Condoleante familiei indurerate.!
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1684 : Iulie 23, 2019, 10:49:44 »

Condoleanțe familiei îndoliate.
Dumnezeu să îl ierte. Veșnică pomenire.
Memorat
« Răspunde #1685 : Iulie 24, 2019, 21:33:52 »

Ma tot intreb de ce nu exista o preocupare la Secretariatul de stat (pentru recunoasterea meritelor luptatorilor impotriva regimului comunist instaurat in Romania in perioada 1945-1989) pentru mentionarea trecerii la cele vesnice cel putin a unora dintre cei mai opresati captivi ai sistemului penitenciar comunist? Daca Deparamentul pentru Revolutionari mai publica cate un necrolog, sau cate un anunt despre decesul cate unui revolutionar - chiar daca nu manifesta o preocupare permanenta, atenta -, Departamentul pentru Luptatorii in Rezistenta Anticomunista e nul, nu face nimic, nu manifesta nici cea mai mica preocupare fata de asemenea triste evenimente, ale apusurilor neincetate ale vietilor celor care au alcatuit o generatie martirizata. De ce se intampla asa si nu cum ne-am fi asteptat, adica cum ar trebui sa se faca?
Memorat
« Răspunde #1686 : Iulie 24, 2019, 21:39:33 »

https://razboiulinformational.ro/site/2019/07/gelu-gheorghiu-a-plecat-la-domnul/?fbclid=IwAR0PJfdMZG4_ZMsBVrkZ6N45QIrcJFrk0Sf-ov3yczCKTeRccz6WF8yITLg
Miercuri, 24 iulie 2019

A murit Gelu Gheorghiu, deţinutul de la Piteşti care l-a înfruntat pe Ţurcanul

Gelu Gheorghe

A plecat la Domnul fostul deţinut politic Gheorghe „Gelu” Gheorghiu supravieţuitor al „Experimentului Piteşti”

Gheorghe „Gelu” Gheorghiu, supraviețuitor al Experimentului Pitești, a trecut la cele veșnice pe 22 iulie, duminică dimineaţa. Gelu Gheorghiu s-a născut pe 29 iunie 1922 la Galați, a fost arestat în iulie 1948, atunci când acesta era student în anul V la Politehnica din Capitală. Motivul arestării a fost că acesta trecuse prin „frăţiile de cruce” ale mişcării legionare.
A trecut prin numeroase închisori Jilava, Piteşti, Aiud, Gherla şi a fost eliberat abia în 1964.
 La Piteşti studenţi naţionalişti erau puşi să îşi bată prietenii apropiaţi să îşi denigreze părinţii şi rudele apropiate. Dumitru Bordeianu care a depus mărturie mai târziu a primit indicaţii să îl bată pe Gelu Gheorghiu. Acesta a mimat bătaia în aşa fel încât Gelu Gheorghiu să nu sufere. Torţionarul Turcanu a observat şi i-a pus pe cei doi să se lovească între ei în faţa sa. Gelu Gheorghiu l-a înfruntat pe Eugen Țurcanu, afirmând că el nu a lovit niciodată pe nimeni și ca nimeni are dreptul să îl judece pentru această alegere.

Inchisoarea Pitesti

Mărturia lui Dumitru Bordeianu despre curajul lui Gelu Gheorghiu

Când Turcanu s-a uitat la el şi a văzut că nu era rănit ca ceilalţi, l-a întrebat cine s-a ocupat de el. La auzul numelui meu, pronunţat de Gelu, Turcanu mi-a întins un ciomag şi mi-a ordonat:
„Deci tu, banditele, ţi-ai gâdilat camaradul. Ia să te văd acum, cum îl mângâi cu ciomagul pe banditul pe care l-ai menajat”.

Am luat ciomagul în mâna şi, cu un curaj care nu era al meu, venind parcă din altă lume, l-am înfruntat pe Turcanu, spunându-i că nu pot să bat, pentru că mi-e milă. Turcanu mi-a luat ciomagul din mâini, l-a întins lui Gheorghiu şi i-a ordonat să mă bată.
Gheorghiu, om bun din fire, care nu cred să fi făcut vreun rău cuiva, i-a răspuns lui Turcanu cu un curaj care a cutremurat camera întreaga:
„Eu sunt împotriva violenţei, nu am lovit pe nimeni în viaţa mea şi nici nu voi lovi, şi nimeni nu mă poate judeca fiindcă nu vreau să-mi lovesc semenul”.
 Gelu trăieşte încă şi poate mărturisi că toate acestea sunt adevărate. El terminase anul V la Politehnica din Bucureşti. Era originar din Constantă şi, rămas orfan de mama, fusese crescut de tatăl său. A fost una din figurile cele mai luminoase şi mai pline de bunătate, cu toate cumplitele degradări şi torturi prin care a trecut. În cele mai îngrozitoare torturi, faţa lui radia bunătate şi milă, privindu-şi camarazii chinuiţi.
În faţa acestei situaţii, eram convins că Turcanu, care mai văzuse pe mulţi refuzând să-şi tortureze camarazii şi colegii, unii plătind cu viaţa, alţii cu schilodirea, nu va rămâne cu braţele încrucişate.
Şi într-adevăr, Turcanu a început să-l lovească pe Gelu pe unde apucă, de parcă dădea într-un sac de nuci, până când, aruncând ciomagul, l-a desfigurat cu pumnii. Când s-a oprit, Gelu nu mai mişca. Le-a ordonat apoi lui Magirescu şi Pavaloaia să-l arunce pe prici lângă Reus”.
Dumitru Bordeianu – MĂRTURISIRI DIN MLAŞTINA DISPERĂRII

Ca o lacrima de sange / A cazut o stea,
 Gelu Gheorghiu a plecat cu fruntea senină nu, şi-a lovit semeni nici măcar în cele mai grele condiţii posibile. Experimentul Piteşti a eşuat, ca şi în cazul experimentelor ulterioare precum „stanford prison experiment” sau „milgram experiment” s-a constata că natura umană nu poate fi schimbată definitiv în rău. Subiecţi unor astfel de experimente şi-au revenit după ce constrângerea iniţială a fost înlăturată, iar statistic întotdeauna au existat cazuri de persoane care au refuzat orice compromis.

Dumnezeu să îl ierte! Slujba de înmormântare va avea loc miercuri, 24 iulie, ora 11:00 la Cimitirul Izvorul Nou, str Murgului, sector 3, București.
Memorat
« Răspunde #1687 : Iulie 24, 2019, 21:49:17 »

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe cel care a fost Gheorghe Gheorghiu, a carui inmormantare a avut loc astazi.
Avem datoria fata de acesti inaintasi exemplari sa indreptam lucurile, sa cerem sa nu mai fie dispretuiti si prin tacerea autoritatilor actuale din tara.
Trebuie sa aflam ce face Departamentul pentru Luptatorii in Rezistenta Anticomunista si sa impunem sa faca ceea ce are datoria - bine remunerata - sa faca.

www.sspr.gov.ro/index.php?organigrama
« Ultima modificare: Iulie 24, 2019, 21:53:36 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #1688 : Iulie 25, 2019, 00:42:36 »

Dumnezeu sa-l Ierte si sa-l Odihneasca!
Memorat
« Răspunde #1689 : August 01, 2019, 21:03:09 »

" „Se duc, ne părăsesc artiştii, acoperiţi de mari cununi, se duc şi veselii, şi triştii, se duc artiştii cei mai buni…” Sunt versurile lui Grigore Vieru, pe care Florina Cercel le-a recitat alături de Fuego, într-una dintre ultimele ei apariţii la TV.  Şi ţi se face parcă pielea de găină când
te gândeşti că la puţină vreme, inegalabila artistă a părăsit scena vieţii. Iar a doua zi, a urmat-o o altă mare actriţă, Monica Ghiuţă. "

https://www.exquis.ro/actrita-florina-cercel-despartire-cu-onoruri-militare-ce-sumbra-premonitie-in-versurile-recitate-pentru-ultima-oara-alaturi-de-fuego-dupa-ce-ieri-a-murit-o-alta-mare-artista-monica-ghiuta/

Dumnezeu sa le Ierte si sa le Odihneasca!
Memorat
« Răspunde #1690 : August 02, 2019, 07:41:51 »

Dumnezeu sa le ierte. Dumnezeu sa-i ierte pe toti.
Memorat
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1691 : August 02, 2019, 12:46:15 »

Dumnezeu sa le Ierte si sa le Odihneasca inImparatia Sa.!
Memorat
« Răspunde #1692 : August 12, 2019, 22:43:33 »

Astazi s-a stins viata unui om curajos.
Mircea Sevaciuc
Revoltatul din 15 noiembrie 1987, apoi deportatul, liderul primului sindicat independent de dupa Revolutie, ”Miscarea 15 Noiembrie”, ne-a parasit. Stia prea bine ce e cu lumea aceasta si s-a dus sa afle cum e in cea de apoi. S-a decis sa ne-o ia inainte si de data aceasta. Imi vine greu sa concep ca nu mai e printre noi.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca. Condoleante sotiei si intregii familii indoliate.
« Ultima modificare: August 13, 2019, 19:10:18 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #1693 : August 12, 2019, 22:47:44 »

Asociatia 15 Noiembrie 1987 Brasov www.facebook.com/Asociatia15Noiembrie1987Brasov
· 3 ore ·
In cursul zilei de azi,a incetat din viata,colegul nostru MIRCEA SEVACIUC. Colegii, prietenii precum si cei care l-au cunoscut, sunt invitati maine, la ora 16.30, la priveghiul care se va tine in Triaj. Va asteptam! Vom reveni cu detalii despre inmormantare in curand. Sincere condoleante familiei indoliate!!!... Recunostinta eterna! Inmormantarea va avea loc miercuri, la ora 13.30, tot la Triaj!... Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace!!!
« Ultima modificare: August 13, 2019, 19:15:56 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #1694 : August 13, 2019, 19:31:42 »

Priveghiul de astazi a avut loc la Biserica Sf. Ioan Botezatorul - Craiter, Brasov.
Ceremonia de inmormantare va avea loc la aceeasi biserica, maine, la ora 1330.

« Ultima modificare: August 13, 2019, 19:53:12 de către razvan »
Memorat
Pagini: 1 ... 111 112 [113] 114 115 116
Schimbă forumul: