Main Content:

Pagini: 1 ... 61 62 [63] 64 65 ... 135

ANUNŢURI TRISTE ! -DECESE-

Răspuns: ANUNŢURI TRISTE ! -DECESE-
« Răspunde #930 : Noiembrie 25, 2016, 23:58:02 »

A murit unul dintre marii revolutionari ai Timisoarei si ai Romaniei. Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca.
Memorat
« Răspunde #931 : Noiembrie 26, 2016, 00:00:48 »

www.ziuadevest.ro/actualitate/66070-a-murit-lorin-fortuna
VINERI, 25 NOIEMBRIE 2016 16:03

A murit Lorin Fortuna!

SCRIS DE L.L.E. ACCESĂRI: 13440

Lorin Fortuna, lider al Revoluției de la Timișoara, a murit, după ce cu numai câteva zile înainte fusese internat de urgență la Spitalul Județean Timiș. El este omul care a mobilizat miile de oameni de pe platforma industrială, Calea Buziașului, el este cel care a făcut posibilă încolonarea, după cea mai elegantă formă de civilizată revoltă a zeci de mii de oameni, timișoreni adevărați! Lorin Fortuna a fost profesor universitar la Universitatea Politehnică Timișoara.
Ziua de 20 decembrie 1989 a fost ziua în care Timișoara a devenit primul oraș liber din România. A suferit când FSN București a furat Revoluția Timișoarei!
Ultima parte a vieții sale se izolase, avea preocupări care-l îndepărtau de viața socială, mondenă, poate chiar mai mult decât atât….
Camarazii lui l-au susținut în epopeea suferinței pe care o avea față de modul aberant în care, zilele trecute, s-a făcut apologia securității lui Ceaușescu, în defavoarea revoluției autentice de la Timișoara. Unul dintre camarazii săi, cunoscut revoluționar, Liviu Băcana, mi-a spus: ”S-a supărat așa de mult, noi nu-l știam bolnav cu stomacul, a făcut o hemoragie internă, am făcut și o plângere la poliție și la parchet, oare supărarea, nu este, și ea, otravă?”
Adio, Lorin Fortuna, Dumnezeu să te odihnească!
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #932 : Noiembrie 26, 2016, 00:06:30 »

Cuvintele par ridicole atunci cind ...cu gindul la Lorin , in noaptea de dinaintea plecării lui,m-am plimbat prin Timișoara alături de bunul său camarad Beni Oprea.  Mi-a arătat toate locurile importante ale Revoluției. O noapte cu care am sa mor în suflet, și care mi-a răscolit și mie amintiri de care mă feresc ca sa pot să-mi păstrez zâmbetul pe față...Beni povestea mult de Lorin Fortuna.....Oarecum un priveghi în doi pe străzile care în urmă cu 27 de ani au fot stropite cu mult prea mult sânge...Lorin s-a dus la Domnul...singurul ce il poate judeca și cu siguranță ierta....
Memorat
« Răspunde #933 : Noiembrie 26, 2016, 00:14:52 »

Liviu Bacana
8 hrs ·

L O R I N F O R T U N A

DUMNEZEU SA TE ODIHNEASCA !

EROU - LUI

de Liviu Bacana - la moartea lui Lorin Fortuna

Acum , cand pleci din Lumea Neputintei
 Spre Zarea Libertatii absolute ,
 Te plang , ca un copil ce-si plange tatal ,
 Dar nu te pot opri ......si-atunci spun du-te !

Te duci Acolo dar , ramai aici
 In inimile noastre - ndurerate
 Ne despartim , doar momentan Lorine ,
 Caci toti oricum , ne ....liberam prin Moarte.

La capataiul tau , va sta o cruce
 Pe care , chiar , Istoria va scrie
 C-ai fost un Far aprins , stralucitor
 Pentru Dreptate si Democratie !

Predestinarea ta , e al tau nume
 Fortuna , care este scris pe soclu,
 Pacat ca un popor iesit din bezna
 Nu a-nteles la timp ce e .....Norocul !

Dar Sus , cand vom reface iarasi Frontul ,
 Vom scrie-n Proclamatia finala ,
 Tot ce-am facut , cu fapta si cuvantul
 Schimband din temelii aceasta tara .

In numele intregii Revolutii
 Si-a unei Romanii ce te-a durut ,
 Ne inclinam in fata Ta , cu jale
 Acum cand te conducem la mormant .
Memorat
« Răspunde #934 : Noiembrie 26, 2016, 00:18:21 »

Claudiu Iordache
8 hrs ·

Fratele meu de suflet!

Fratele meu de suflet, fratele meu de Revoluție, Lorin Fortuna a părăsit lumea aceasta! Ne-a lăsat îndoliați pentru totdeauna! A fost liderul Revoluției de la Timișoara! Și este suficient pentru ca istoria românilor să-și amintească de numele lui! Mă dor cuvintele pe care le scriu! Mă dor amintirile! Mă doare trecutul pe care l-am înfruntat împreună! Mă va durea absența lui Lorin Fortuna! Lorin, de ce te-ai grăbit să pleci dintre noi? Te-au gonit din viață televiziunile de la București, care îți negau viața de luptător pentru libertate? Te-a gonit din viață România de astăzi, indiferentă și parvenită? Te-a gonit din viață prezentul decăzut al trecutului tău de glorii apuse? Ți-ai grăbit moartea din dezgust, asemenea lui Călin Nemeș? Dar nu ai murit și nu vei muri pentru mine și pentru camarazii tăi! Respectul și dragostea noastră te vor urma, gândindu-ne la tine și la faptele tale! Fratele nostru, așa a fost să fie! Să pleci printre primii din mijlocul nostru, parcă pentru a ne arăta drumul spre veșnicie! Odată ajuns acolo, în lumea celor drepți, Dumnezeu să te aibă în grija Sa!

Claudiu Iordache

25 noiembrie 2016

https://claudiuiordache.wordpress.com/…/fratele-meu-de-sufl…
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #935 : Noiembrie 26, 2016, 09:23:35 »

BUNUL DUMNEZEU SĂ-L MÂNTUIASCĂ PE LORIN FORTUNA.CONDOLEANŢE FAMILIEI.
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #936 : Noiembrie 26, 2016, 10:01:34 »

Lorin se numea si Ioan. Mi-a spus ca nu vrea acest nume. De ce, l-am intrebat, nu e oare Ioan un Dar de la Dumnezeu (si inca unul mult asteptat)? A zambit trist: este un dar nefericit, de martir. Cine poarta acest nume va suferi mult pentru ceilalti, va duce pe umerii sai o povara covarsitoare. Pe cei mai multi Ioan (poate pe toti), povara ii si ucide. Atunci am inteles ca Ioan Lorin Fortuna nu a gasit cuvintele cele mai potrivite pentru a exprima adevarurile cutremuratoare in care credea. Dincolo de teoriile lui luate in deradere de presa si de cei care nu il cunosteau suficient, statea o fascinanta forma de filosofare despre sfinti si ingeri.
Ce a facut la Revolutie stie toata lumea, chiar si cei care doresc sa rescrie istoria. Ce stiu mai putin sau deloc majoritatea, este cat de mult ii iubea Ioan Lorin pe oameni si ca tot timpul, neincetat, gandea "planuri" pentru a-i salva de rau si se straduia sa-i atentioneze asupra riscurilor si consecintelor faptelor, deciziilor, implicarii in viata.
Dumnezeu sa-l odihneasca!
Memorat
« Răspunde #937 : Noiembrie 26, 2016, 10:12:21 »

Lorin se numea si Ioan. Mi-a spus ca nu vrea acest nume. De ce, l-am intrebat, nu e oare Ioan un Dar de la Dumnezeu (si inca unul mult asteptat)? A zambit trist: este un dar nefericit, de martir. Cine poarta acest nume va suferi mult pentru ceilalti, va duce pe umerii sai o povara covarsitoare. Pe cei mai multi Ioan (poate pe toti), povara ii si ucide. Atunci am inteles ca Ioan Lorin Fortuna nu a gasit cuvintele cele mai potrivite pentru a exprima adevarurile cutremuratoare in care credea. Dincolo de teoriile lui luate in deradere de presa si de cei care nu il cunosteau suficient, statea o fascinanta forma de filosofare despre sfinti si ingeri.
Ce a facut la Revolutie stie toata lumea, chiar si cei care doresc sa rescrie istoria. Ce stiu mai putin sau deloc majoritatea, este cat de mult ii iubea Ioan Lorin pe oameni si ca tot timpul, neincetat, gandea "planuri" pentru a-i salva de rau si se straduia sa-i atentioneze asupra riscurilor si consecintelor faptelor, deciziilor, implicarii in viata.

Frumos,
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #938 : Noiembrie 26, 2016, 12:30:25 »

De pe Anunturi, http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=47.55320.
A mai decedat un Revolutionar...Georgescu Haralambie...Dumnezeu sa-l odihneasca .

Tot din Timisoara? Dumnezeu sa il ierte, condoleante familiei indoliate.

Va rog sa ne anuntati din timp cand vor avea loc inmormantarile.
Memorat
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #939 : Noiembrie 26, 2016, 15:07:57 »

http://www.stiripesurse.ro/a-murit-unul-dintre-cei-mai-cunoscuti-lideri-ai-revolutiei-din-1989_1165551.html
Lorin Fortuna, unul dintre figurile emblematice ale Revoluției de la Timișoara din 1989, a încetat din viață în această după-amiază, în jurul orei 15.00.

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in Imparatia Sa.! Amin.! Condoleante familiei indoliate.!
Memorat
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #940 : Noiembrie 26, 2016, 15:38:38 »

frumos si foarte emotionant, purta si numele celui mai mare Sfant si prooroc Ioan, nume predestinat sacrificiilor marete spre binele celor multi, Dumnezeu sa-l odihneasca alaturi de ingeri si sfinti.! Amin.!
Memorat
« Răspunde #941 : Noiembrie 27, 2016, 14:40:18 »

Cristina Iordache
November 25 · Edited · www.facebook.com/mezzocristina/photos/a.10150299328265854.363389.49057960853/10154850498360854/?type=3&theater
În 20 decembrie 1989 a urcat între primii în Balconul Operei din Timișoara. A fost cel dintâi timișorean care a avut curajul de a se adresa mulțimii uriașe adunate în Piața Operei, declarând Timișoara primul oraș liber de dictatură din România și cerând orașului să intre în grevă generală pentru căderea regimului Ceaușescu, în zilele dramatice ale Revoluției Române din Decembrie 1989. În 20 decembrie 1989, cu dictatorul Nicolae Ceaușescu încă la putere, Lorin Fortuna a avut inițiativa formării primului partid antitotalitar din România, Frontul Democratic Român din Timișoara, al cărui președinte a fost până în ianuarie 1990. Dumnezeu să-i odihnească sufletul chinuit…

Daca a aflat cineva dintre noi data si ora inmormantarii, e rugat sa le anunte pe acest subtopic. Multumiri anticipate.
« Ultima modificare: Noiembrie 27, 2016, 15:22:06 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #942 : Noiembrie 27, 2016, 15:27:52 »

Cei interesati, pot vizita site-ul personal al defunctului Lorin Fortuna:
MISIUNEA ASTRALA "ROMANIA ALTRUISTA SI INTELEAPTA"
care poate fi accesat la adresa de Internet - www.lorin-fortuna.ro.

Vedeti si www.facebook.com/adevaratlorinfortuna/videos/1342906515733382/?hc_ref=NEWSFEED.
Memorat
« Răspunde #943 : Noiembrie 27, 2016, 16:17:01 »

Pagina de Facebook indicata nu este a lui Ioan Lorin Fortuna. Daca o "rasfoiti", veti intelege ca este de fapt o bataie de joc la adresa preocuparilor spirituale (nu discutam acum despre natura acestora) ale revolutionarului si, prin aceasta, un atac asupra imaginii Revolutiei Romane. Am raportat-o deja la facebook, am trimis sugestia si catorva prieteni, va recomand acelasi lucru si dv.
Memorat
« Răspunde #944 : Noiembrie 27, 2016, 18:42:10 »

Sincere condoleante familiei indoliate!
Memorat
Pagini: 1 ... 61 62 [63] 64 65 ... 135
Schimbă forumul: