Main Content:

Pagini: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 135

ANUNŢURI TRISTE ! -DECESE-

Răspuns: ANUNŢURI TRISTE ! -DECESE-
« Răspunde #960 : Noiembrie 29, 2016, 23:39:36 »

Memorat
« Răspunde #961 : Noiembrie 29, 2016, 23:47:23 »

Memorat
« Răspunde #962 : Noiembrie 29, 2016, 23:52:21 »

Vesnica pomenire.
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #963 : Noiembrie 30, 2016, 08:44:33 »

Dumnezeu sa-l odihneasca iar tarana ce-i acopera trupul sa-i fie usoara.
Memorat
  • valahul
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #964 : Decembrie 01, 2016, 18:42:44 »

Dumnezeu să-l ierte și să-l odihnească-n pace!
Memorat

In Good We Trust
« Răspunde #965 : Decembrie 02, 2016, 12:26:00 »

Revoluția din 1989
https://www.facebook.com/groups/1549884511894393/1799933693556139/?notif_t=group_activity&notif_id=1480671323814233

Sorin Mester
10 mins
Săvârșirea din viață a lui Lorin, capăta dimensiunea unei tragedii cumplite. Să mori rănit în suflet, pare că nu există durere mai mare! Postarea lui Claudiu Iordache de ieri este un urlet de durere. Cuvintele dor!
Nimic nu doare mai mult, pentru oameni ca noi, decât lipsa de compasiune, oprobiul public al semenilor, lipsa lor de recunoștință pentru marele dar adus poporului de Craciun in '89. Libertatea! Atât de scump plătită!
An de an, speculând propriile noastre tare, unele slăbiciuni individuale, orgoliul, prostia si dorința de căpătuială a unora dintre noi, ne-am trezit tot mai la periferia societății, vinovați de tot și toate, lipsiți de capacitatea de apărare, ignorați de semeni, acuzați de chiar vina de a fi redat demnitatea țării si a propriului popor. Urmeaza acuza supremă, complicitatea la lovitura de stat! Și toate astea, in timp ce adevărații criminali se plimba liber prin țară și prin lume, au parvenit plini de titluri de glorie pe scara socială, au fost recompensați cu deasupra de măsură pentru ca "și-au făcut datoria față de patrie și popor"!
Acuzele și manipulările pline venin și de neadevăruri din mass media, nu contenesc și nici nu vor inceta. Politicul urmează sa-și impună propriile strategii post electorale, decembrie fiind luna preferată pentru crearea de imagine. Loviturile vor urma în parlament, acolo unde nu avem reprezentanți. Ma refer la cei veridici, capabili să țină piept asaltului ce va urma împotriva noastră.
Inteleg să raspund în felul meu acuzelor venite dinspre mass media, dublate de vocile vehemente ale concetățenilor noștri neștiutori și ignoranți, victime ale grosolanelor manipulări legate de Revoluția din Decembrie 1989, cu intenția rescrierii istoriei strâmbe și mincinoase, avandu-i drept autori pe criminalii de atunci.
Voi posta zilnic câte un episod de circa un sfert de oră, din cea mai concretă acțiune derulată până acum, avandu-i ca țintă pe tinerii noștri, elevi ai liceelor din orașele martir (așa cum erau ele în 2012) cu rolul explicit de a face cunoscute principalele momente ale Revoluției din orașele respective, prin mărturia directă a celor implicați.
Deși există pe Youtube de 4 ani, infim de puțini au dovedit curiozite și interes. Mă refer desigur la revoluționari, la cei a caror singură problema a constituit-o reluarea plăților și nimic altceva. De aici și reacția celorlalți, convinși ca suntem doar simpli profitori ai unui moment unic de istorie pe care și-l revendică toți românii!
Veți vedea și asculta marturii ale unor notorii camarazi, unele episoade cunoscute, altele mai puțin cunoscute și la sfârșit, reacția publicului tânăr, a generației liceenilor de acum 4 ani, astăzi o buna parte deja absolvenți licențiați ai facultăților studiate.
Imaginați-vă un periplu prin țară cu acest soi de dezbatere interactivă, avand tinerii ca public țintă, fără a-i exclude pe ceilalți români doritori de a participa! Realizați unde am fi fost acum?
Toate filmarile și interviurile sunt realizate de camaradul nostru și bunul nostru prieten, NELU FIERARU, căruia ii mulțumesc încă odată și pe această cale.

Memorat
  • Lugojanca
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #966 : Decembrie 03, 2016, 15:06:21 »

Pe data de 7 Noiembrie 2016 s-a stins din viata Luptătorul cu Rol Determinant VALENTIN HOSSU-LONGIN, in varsta de 77 ani.
A avut o carieră de peste 50 de ani in presa, televiziune si radio.
Valentin Hossu-Longin a recunoscut că a dat  note informative la Securitate pe vremea când lucra la "România pitorească".  El a semnat notele informative sub numele conspirativ „Horea”.

La vremea respectivă, Lucia Hossu Longin , fosta sotie, a susținut că nu a știut că soțul său a fost turnător la Securitate.
„Nu am știu nicio clipă . Absolut nimic nu am stiut. Nici macar nu am bănuit. Asta până în 1980, căci după aceea am divorțat, dar am rămas prieteni. Toată dimineața (vineri - n.r.) mi-au țâșnit lacrimi din ochi. Niciodată nu mi-a spus și nici nu am bănuit. (...) Astăzi am aflat. Băieții mei, amândoi, au avut căderi psihice. Tatăl lor provine dintr-o familie ilustră din Ardeal, bunicul lor a făcut pușcărie  politică. Nu și-au imaginat că tatăl lor, chiar așa, sub imperiul acelui loc  de muncă de la "România pitorească", a putut să facă așa ceva. Astăzi am avut un șoc. Toată ziua nu am fost om. În primul rând, o asemenea  propunere am primit chiar eu, de aceea nu pot să accept ce zic anumite  persoane că în acea perioadă nu se putea spune "nu" Securității”, a declarat Lucia Hossu Longin.

Alooo, Sanda Adrian, câţi LRD colaboratori la Secu' ai mai băgat la"gratitudine" ?
Memorat
  • alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #967 : Decembrie 06, 2016, 15:39:33 »

Helek Albert...Dumnezeu sa te odihneasca...erai sufletul Balconului din Timisoara ...mereu activ .
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #968 : Decembrie 06, 2016, 17:25:49 »

Sa-nteleg ca doamna noastra a mai trecut inca odata prin orasul de pe malul Begai?
Daca este asa inseamna ca dumneaei si-a dat mana cu toti acei care ne doresc"binele"sau Bunul Dumnezeu ne vrea langa el pe cati mai multi dintre noi.

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe camaradul nostru din Timisoara
                 Albert Halek
              Condoleante familiei indoliate
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #969 : Decembrie 09, 2016, 21:58:14 »

S-a stins din viață scriitorul Romulus Rusan. Dumnezeu să-l ierte.

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #970 : Decembrie 09, 2016, 22:01:42 »

Condoleanțe poetei Ana Blandiana. Împreună cu ea au format un cuplu nedespărțit mulți ani, pînă cînd moartea la luat de pe lumea aceasta.
Memorat
« Răspunde #971 : Decembrie 09, 2016, 22:02:45 »

Dumnezeu sa-l ierte !
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #972 : Decembrie 09, 2016, 22:41:13 »

Dumnezeu sa-l odihneasca
Memorat
« Răspunde #973 : Decembrie 14, 2016, 17:16:32 »

ASTAZI IN JURUL OREI 11.45 S-A STINS DIN VIATA ALT REVOLUTIONAR,GHITULESCU ION.FACEA PARTE DIN ASOCIATIA CLUB TV BUCURESTI.DECESUL A SURVENIT DUPA MULTE CHINURI IN URMA METASTAZEI LA FICAT.DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN IMPARATIA SA.
Memorat
« Răspunde #974 : Decembrie 14, 2016, 17:18:51 »

ASTAZI IN JURUL OREI 11.45 S-A STINS DIN VIATA ALT REVOLUTIONAR,GHITULESCU ION.FACEA PARTE DIN ASOCIATIA CLUB TV BUCURESTI.DECESUL A SURVENIT DUPA MULTE CHINURI IN URMA METASTAZEI LA FICAT.DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA IN IMPARATIA SA.

DUMNEZEU SA IL IERTE !!!
Memorat
Pagini: 1 ... 63 64 [65] 66 67 ... 135
Schimbă forumul: