Main Content:

Pagini: 1 ... 97 98 [99] 100

ANUNŢURI TRISTE ! -DECESE-

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ANUNŢURI TRISTE ! -DECESE-
« Răspunde #1470 : August 09, 2018, 16:42:08 »

Eu? Nu. Colectionar. Colectionez sanctiuni pt ca vb verde-n fata! Ms pt apreciere.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1471 : August 09, 2018, 16:48:32 »

Drepturile Omului Nu Sunt un Lux.
1 oră · https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=536837103400943&id=406835509734437

O moarte care ne priveste pe noi toti.....

Postarea aceasta nu este despre moartea unui judecator. A incetat sa fie judecator si a devenit "penal" cu mult timp inainte de pronuntarea solutiei definitive in cauza sa. Asa "au decis" oamenii care au urmarit atent speta la televizor si, fara nici o surpriza, asa a stat scris si in hotararea lui de condamnare.

Este despre revolta sutelor de oameni care se afla in aceeasi situatie cu a sa si care nu au (sau poate nu vor avea niciodata) o voce suficient de puternica pentru a se face auziti. Este despre ipocrizie, despre demoni si despre ura. A cui? Poate ne lamurim impreuna pana la final. De drum!

In ultimele saptamani am auzit multe si am citit si mai multe despre conceptul de "penali". Mi-am spus punctul de vedere si mi-l mentin.

Ce se intampla insa dupa pronuntarea unei hotarari definitive .....cred, totusi, ca putina lume isi imagineaza cat de sordida poate fi realitatea unui penitenciar, cat de multa umilire inutila poate aduce un asfel de mediu unui om si cat de dificil este sa demonstrezi un abuz care se intampla intre niste pereti, cu nici un alt martor decat Dumnezeu.

Cei mai vehementi aparatori ai "legalitatii" si "dreptatii" care populeaza intens pietele publice ...ar fi tentati sa afirme ca acei oameni "si-o merita"! Doar nu o sa aiba pretentii de hotel de lux cand, "cu siguranta", au luat mita, au omorat, au furat etc.! Paradoxal sau nu, singurul lux pe care si-l doresc cei pe care voi ii numiti cu scarba infinita "penali" este acela de a fi tratati ca niste fiinte umane, nimic mai mult.

Pentru cine nu stie (si nici nu prea aveti de unde sti lucrurile acestea, daca nu va loviti de ele), jargonul uzual al cadrelor, in materie de detinuti mutati dintr-un penitenciar in altul, inca face referire la acestia ca fiind "colete"!!! "Cate colete ai pentru Balta Alba? 32!" OAMENII, in carne si oase, cu suflete, cu familii, cu trecut si, unii, inca mai au si speranta "nesimtita" ca vor mai avea si un viitor, sunt COLETELE! Care sunt mutate succesiv, dintr-un penitenciar intr-altul, la sute de kilometri distanta de localitatea de domiciliu, atunci cand isi "permit" sa ceara respectarea unui drept, atunci cand au neobrazarea de a face o plangere, atunci cand isi aroga dreptul de ridica capul...

Desi suna cinic, nu aceasta este intentia mea: moartea judecatorului nu ma mira! Ceea ce ma mira este ca altii traiesc si nu au patit nimic de natura a le pune viata in pericol, in conditiile in care sunt obligati sa supravietuiasca! Ma socheaza ca mai au putere sa mearga mai departe.

In prezent, sistemul penitenciar pare a avea o singura menire: indobitocirea lenta si sistematica. Dupa atatia ani in profesia aceasta ... inca nu am inteles cum poate fi reeducat un om (pentru a fi redat societatii, conform teoriei din manuale) in momentul in care il obligi sa doarma in pat cu un alt detinut, de cele mai multe ori periculos, pe saltele infecte, pline de paduchi de haine si plosnite, avand sobolani pe post de colocatari, in camere minuscule pentru numarul de persoane, pline de igrasie, in care respiri boala si moartea 24 de ore din 24... Cum ar trebui sa-l invete sa fie pregatit pentru societate cursurile aberante de cusut goblenuri, sah, scris poezii, "mersul piticului" etc., toate aflate la loc de cinste in metodologia reeducariii.

Tin minte ca, la un moment dat, unul dintre clientii mei (condamnat definitiv) urma cursurile unei facultati (de drept), facultate pe care a si terminat-o cu note extrem de mari, insa doar datorita ambitiei si vointei sale, nicidecum mediului "prietenos" in care isi ispasea pedeapsa. Pentru anumite cadre din Penitenciar...era prea multa bataie de cap sa aiba "un nebun" la facultate (existau doar doi detinuti in toata tara la acel moment inscrisi la o facultate), asa ca a fost mai simplu sa transfere "coletul buclucas", inaintea primului examen din sesiune, din Bucuresti la Miercurea Ciuc, sa faca ce vrea pe "tura altora". La urma urmei, de ce nu? Pare logic! Asa ca prima sesiune a fost ratata integral. Au urmat noi diligente depuse, noi discutii si alte zeci de deplasari pentru semnarea protocoalelor (alt gen de protocoale) intre facultate si penitenciar. Si da! Plangerile formulate ulterior au servit cu adevarat la ceva! La un nou transfer, sicanari multiple si....mult dezinteres.

La fel de logica pare si mutarea in miez de noapte a unui alt "colet", aflat de aproximativ 22 de zile in refuz de hrana (stare care ar impune in mod normal o anumita supraveghere medicala). Poate coletul are "bunavointa" sa treaca in lumea celor drepti in alta parte....ar fi prea multe hartii de completat si prea mult tam-tam in presa sa moara la noi, nu-i asa!

Si alte mii si mii de exemple....mai devreme sau mai tarziu, oricine interactioneaza cu mediul penitenciar are cel putin o poveste de spus si ....acea poveste contine un abuz.

Umanismul, gradul de civilizatie si adevarata valoare a unui neam, pregatit sa invete din propriile greseli, nu se masoara in agresivitatea fata de cei care se presupune ca au gresit, ci in felul in care ii ajuta sa se indrepte. Puscariile nu ar trebui sa fie lagare de exterminare in masa, asa cum sunt ele chiar si in prezent!

In momentul in care personajele "pozitive" ale povestii noastre colective nu se mai deosebesc cu nimic, ci dimpotriva, de cele asa-zis "negative"... cred ca avem o mare problema. Iar asta ne priveste pe toti! #StatMafiotSecurist

Memorat
« Răspunde #1472 : August 09, 2018, 19:59:55 »

...MANA LUI  BASESCU...
" „Un nou ASASINAT marca Coldea-Kovesi. Băsescu o dormi bine?” Jurnalistul Mirel Curea reacționează după moartea judecătorulului Stan Mustață "
http://evz.ro/deces-stan-mustata-reactie-mirel-curea-coldea-kovesi.html
Memorat
« Răspunde #1473 : August 09, 2018, 20:30:34 »

...MANA LUI  BASESCU...
" „Un nou ASASINAT marca Coldea-Kovesi. Băsescu o dormi bine?” Jurnalistul Mirel Curea reacționează după moartea judecătorulului Stan Mustață "
http://evz.ro/deces-stan-mustata-reactie-mirel-curea-coldea-kovesi.html

Asta mai lipsea Huh Puslamaua securista de la Evenimentul lui Cristoiu !

Osanale ridicate infractorilor penali ! Faceti-la mai statuie !
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1474 : August 09, 2018, 20:53:42 »

Florine, un pic de empatie!
A fost asasinant un om.
Memorat
« Răspunde #1475 : August 09, 2018, 21:10:34 »

Silviu, de unde sti ca a fost asasinat ? Dupa relatarile din presa se pare ca e vorba de traditionala indolenta romaneasca ! Sint pline spitalele de astfel de acte de indolenta ! Eu m-am confruntat cu astfel de nesimtiri ale unei doctorite in februarie cind am fost internat in spital.Acum infractorii politici au nevoie de un " martir " pentru a justifica legile amnistiei ! Tot umbra fricii de puscarie a lui Dragnea apare in fundal...
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1476 : August 10, 2018, 06:56:02 »

A fost asasinant un om.

Sper ca e o ironie afirmatia ta.

"Pacientă găsită moartă în curtea Spitalului Obregia, la 6 zile de la dispariția din salon"

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/cadavrul-unei-femei-disparute-acum-cateva-zile-gasit-in-curtea-spitalului-obregia.html
Memorat
« Răspunde #1477 : August 10, 2018, 09:24:53 »

Ambele evenimente sunt tragice, dar este o mare diferenta intre aceste decese.
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1478 : August 10, 2018, 20:08:54 »

Silviu, de unde sti ca a fost asasinat ? Dupa relatarile din presa se pare ca e vorba de traditionala indolenta romaneasca ! Sint pline spitalele de astfel de acte de indolenta ! Eu m-am confruntat cu astfel de nesimtiri ale unei doctorite in februarie cind am fost internat in spital.Acum infractorii politici au nevoie de un " martir " pentru a justifica legile amnistiei ! Tot umbra fricii de puscarie a lui Dragnea apare in fundal...

A fost asasinant un om.

Sper ca e o ironie afirmatia ta.

"Pacientă găsită moartă în curtea Spitalului Obregia, la 6 zile de la dispariția din salon"

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/cadavrul-unei-femei-disparute-acum-cateva-zile-gasit-in-curtea-spitalului-obregia.html

Ce faceţi? Justificaţi o crimă?
Judecătorul era în custodia statului! Lipsit de obţiuni.
Absenţa acţiunii preventive a penitenciarelor a provocat moartea unui om.
Plimbarea lui de colo colo dar nu la spital decît în ultimul moment, denotă rea credinţă, premeditare.
Memorat
  • RaduSpiru
  • Hero Member
  • Conectat Conectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1479 : August 10, 2018, 20:26:41 »

Si daca a murit, ce ?
A fost un spagar pesedist.
Lumea mai si moare.
Daca murea unul care era impotriva psd, va mai cacati pe voi, ca vai saracu' ?
Ipocritilor !
Memorat

Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea-Georges Brassens
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1480 : August 11, 2018, 10:45:43 »

Si daca a murit, ce ?
A fost un spagar pesedist.
Lumea mai si moare.
Daca murea unul care era impotriva psd, va mai cacati pe voi, ca vai saracu' ?
Ipocritilor !

Curată atitudine creştină Radule!
Şi apoi, chiar trebuie să politizezi şi moartea?
Din moment ce n-ai înţeles ce am scris, revin!
Dacă acest om, curvar, şpăgar, cum vrei tu, ar fi murit acasă, nu mi-ar fi păsat!
Nu mi-ar fi păsat pentru că ar fi fost alegerea lui să se ducă la spital, eventual la unul particular.
În cazul nostru, trimiterea la spital a fost tardivă.
Altcineva a decis dacă şi cînd!
Lui nu i s-a dat nicio şansă!
Şi asta e crimă.

Memorat
  • RaduSpiru
  • Hero Member
  • Conectat Conectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1481 : August 11, 2018, 22:37:48 »

De altii care mor in conditii asemanatoare nu te-am vazut sa zici pe aici pisand ochii.
Parca asta era un topic de comemorare a revolutionarilor, nu al shulfelor, coruptilor si lingailor pesedesti.
Si apropo de atitudinea crestina, nu sunt crestin.
Nu pot, ca nu sunt nici ipocrit.
Memorat

Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea-Georges Brassens
« Răspunde #1482 : August 11, 2018, 23:41:09 »

Doua personalitati ale vietii publice, doua atitudini complet diferite.
Memorat
« Răspunde #1483 : August 11, 2018, 23:45:20 »

http://www.mediafax.ro/politic/prima-reactie-a-lui-klaus-iohannis-dupa-incidentele-din-piata-victoriei-condamn-ferm-interventia-brutala-a-jandarmeriei-ministrul-de-interne-sa-dea-explicatii-17405727

Prima reacţie a lui Klaus Iohannis după incidentele din Piaţa Victoriei: Condamn ferm intervenţia brutală a Jandarmeriei/ Ministrul de Interne să dea explicaţii

Preşedintele Klaus Iohannis a transmis, vineri seară, că ministrul de Interne trebuie să dea urgent explicaţii pentru modul în care a gestionat evenimentele din Piaţa Victoriei, condamnând maniera brutală în care a intervenit Jandarmeria.

"Într-o democraţie autentică este dreptul fiecărui om să protesteze, dar violenţa nu este acceptabilă, indiferent de opţiunile politice. Condamn ferm intervenţia brutală a Jandarmeriei, puternic disproporţionată în raport cu manifestările majorităţii oamenilor din Piaţa Victoriei. Încercarea de a înfrânge voinţa oamenilor printr-o reacţie violentă a forţelor de ordine este o soluţie condamnabilă. Ministrul de Interne trebuie să dea urgent explicaţii pentru modul în care a gestionat evenimentele din această seară!", a scris Klaus Iohannis, pe Facebook.

Jandarmii au intervenit în forţă, vineri seara, cu gaze lacrimogene şi tunuri de apă, în Piaţa Victoria, pentru a dispersa protestatarii aflaţi în faţa sediului Executivului.

Până la acest moment, 247 de persoane prezente la mitingul din Piaţa Victoriei au avut nevoie de îngrijiri medicale, între care nouă jandarmi. Dintre persoanele asistate, 16 au fost transportate la spital, patru fiind jandarmi.

În Piaţa Victoria, au existat, în mod repetat, ciocniri violente între manifestanţi şi forţele de ordine.

Protestatarii au forţat gardurile, au aruncat în acelaşi timp şi cu pietre, sticle şi alte obiecte către jandarmi, iar aceştia au intervenit cu spray-uri, gaze lacrimogene şi, ulterior, şi cu tunuri de apă.

Memorat
« Răspunde #1484 : August 13, 2018, 22:24:15 »

Aurelian Segărceanu, cunoscutul antrenor de tenis, s-a stins din viață .  Dumnezeu sa-l ierte !

https://evz.ro/a-murit-legenda-a-tenisului-romanesc.html
Memorat
Pagini: 1 ... 97 98 [99] 100
Schimbă forumul: