Main Content:

Pagini: 1 ... 69 70 [71] 72 73 ... 75

Imaginea Revolutiei din 1989 si a revolutionarilor

• remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Imaginea Revolutiei din 1989 si a revolutionarilor
« Răspunde #1050 : Octombrie 24, 2017, 22:52:05 »

Vasnicii "pietari" nu s-au opus? De ce? Pentru ca asa e corect politic?
Memorat
« Răspunde #1051 : Decembrie 25, 2017, 09:20:57 »

Comemorari din tara, din zilele acestea, la 28 ani de la Revolutia Romana. http://www.ziarelive.ro/despre/comemorare.html

Memorat
« Răspunde #1052 : Decembrie 25, 2017, 09:24:37 »

Secretar de Stat Sorin Vintila Mester: "Doresc să adresez mulțumirile și recunoștința mea, tuturor celor ce au participat zilele trecute la Comemorările Eroilor Martiri, desfășurate în perioada 20-22 Decembrie la Popești Leordeni și București.
Convocarea președinților de asociații din București, cu scopul declarat de a dovedi întregii populații cât și autorităților, că știm să ne comemorăm morții cu decență și respect, față de sacrificiul lor suprem pentru libertate și democrație, s-a dovedit de bun augur, toată lumea respectând angajamentul luat de comun acord. Autoritățile, la propunerea și asigurarea mea că ne vom respecta promisiunea, au derogat fără excepție de la prevederile Legii 215/2016, incluzându-ne în ceremonial, așa cum era de altfel, firesc! Dovada relevantă a constituit-o participarea Președintelui României la comemorarea din Piața Universității din 21 Decembrie.
Încă o dată, mulțumirile și considerația mea tuturor, cu speranță și încredere în viitorul an, 2018, pe care mi-l doresc mai bun pentru noi toți!
Sărbători liniștite și fericite!
Memorat
  • Kobra 22
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1053 : Decembrie 25, 2017, 17:28:23 »

Secretar de Stat Sorin Vintila Mester: "Doresc să adresez mulțumirile și recunoștința mea, tuturor celor ce au participat zilele trecute la Comemorările Eroilor Martiri, desfășurate în perioada 20-22 Decembrie la Popești Leordeni și București.
Convocarea președinților de asociații din București, cu scopul declarat de a dovedi întregii populații cât și autorităților, că știm să ne comemorăm morții cu decență și respect, față de sacrificiul lor suprem pentru libertate și democrație, s-a dovedit de bun augur, toată lumea respectând angajamentul luat de comun acord. Autoritățile, la propunerea și asigurarea mea că ne vom respecta promisiunea, au derogat fără excepție de la prevederile Legii 215/2016, incluzându-ne în ceremonial, așa cum era de altfel, firesc! Dovada relevantă a constituit-o participarea Președintelui României la comemorarea din Piața Universității din 21 Decembrie.
Încă o dată, mulțumirile și considerația mea tuturor, cu speranță și încredere în viitorul an, 2018, pe care mi-l doresc mai bun pentru noi toți!

RESPECTUL CUVENIT TUTUROR REVOLUȚIONARILOR CARE AU PARTICIPAT LA COMEMORĂRILE DIN POPEȘTI LEORDENI ȘI BUCUREȘTI.

NU POT AVEA ACELAȘI RESPECT PENTRU PREȘEDINȚII DE ASOCIAȚII CARE NU AU FĂCUT NIMIC PENTRU CEI PLECAȚI DINTRE NOI, CÂT ȘI PENTRU CEI AFLAȚI ÎNCĂ ÎN VIAȚĂ.

MĂRTURIE GRĂITOARE STAU IMAGINILE CU MONUMENTUL DIN FAȚA FOSTULUI COMITET CENTRAL ȘI NU NUMAI, ÎN MEMORIA CELOR CARE ȘI-AU PIERDUT VIAȚA PENTRU LIBERTATE ȘI UN TRAI MAI BUN .

SUNTEM ÎN ZIUA DE CRĂCIUN ȘI-MI RESPECT PRINCIPIILE ȘI CREDINȚA ÎN CARE M-AM NĂSCUT.

ACEASTA DIN URMĂ, ESTE ULTIMA FRONTIERĂ PENTRU CARE TREBUIE SA LUPTĂM CU ACEST SISTEM "TICĂLOȘIT" DE DEZRĂDĂCINARE A POPORULUI ROMÂN.

CRĂCIUN FERICIT TUTUROR !

Memorat
« Răspunde #1054 : Decembrie 25, 2017, 17:45:45 »

RESPECTUL CUVENIT TUTUROR REVOLUȚIONARILOR CARE AU PARTICIPAT LA COMEMORĂRILE DIN POPEȘTI LEORDENI ȘI BUCUREȘTI.

NU POT AVEA ACELAȘI RESPECT PENTRU PREȘEDINȚII DE ASOCIAȚII CARE NU AU FĂCUT NIMIC PENTRU CEI PLECAȚI DINTRE NOI, CÂT ȘI PENTRU CEI AFLAȚI ÎNCĂ ÎN VIAȚĂ.

MĂRTURIE GRĂITOARE STAU IMAGINILE CU MONUMENTUL DIN FAȚA FOSTULUI COMITET CENTRAL ȘI NU NUMAI, ÎN MEMORIA CELOR CARE ȘI-AU PIERDUT VIAȚA PENTRU LIBERTATE ȘI UN TRAI MAI BUN .

SUNTEM ÎN ZIUA DE CRĂCIUN ȘI-MI RESPECT PRINCIPIILE ȘI CREDINȚA ÎN CARE M-AM NĂSCUT.

ACEASTA DIN URMĂ, ESTE ULTIMA FRONTIERĂ PENTRU CARE TREBUIE SA LUPTĂM CU ACEST SISTEM "TICĂLOȘIT" DE DEZRĂDĂCINARE A POPORULUI ROMÂN.

CRĂCIUN FERICIT TUTUROR !

CUM   NU AU FACUT NIMIC  Huh
AU STRANS   ;COTIZATIILE ;;;;
IN TOATE  ACTIUNIILE  ;;PRO -PSD ;; AU FOST PREZENTI
PTA UNIVERSITATII    CONDUCATOR    DORIN LAZAR MAIOR [IARNA]
PALATUL COTROCENI    CONDUCATOR   DORIN LAZAR MAIOR[VARA]
ACUM DORIN LAZAR MAIOR    ESTE CONDAMNAT     DEFINITIV 

Memorat
« Răspunde #1055 : Ianuarie 02, 2018, 22:52:20 »

Va inselati. A amintit mereu, dar nu in legatura cu noi, ci cu impostorii. Si am avut cu totii de suferit.

www.gandul.info/stiri/mesajul-de-craciun-al-premierului-victor-ponta-pentru-mine-a-fost-un-an-din-care-pot-sa-invat-mai-mult-din-infrangeri-decat-din-victorii-in-2015-sa-fim-mai-buni-toti-13737947
Miercuri, 24 decembrie 2014

MESAJUL DE CRĂCIUN al premierului Victor Ponta: ”Pentru mine a fost un an din care pot să învăţ mai mult din înfrângeri decât din victorii. În 2015 să fim mai buni toţi”

Premierul Victor Ponta a transmis românilor un mesaj de Crăciun, prin intermediul unui clip filmat în biroul său de la Palatul Victoria şi postat pe internet.

„Crăciunul e un moment special şi aş începe prin a le ura tuturor românilor şi oamenilor din această lume un sfârşit de an bun, Crăciun fericit, şi îmi doresc să fie, ca şi mine, cu familia, copiii, cu prietenii”, a spus Victor Ponta.
El a precizat că, anul acesta, Crăciunul are o semnificaţie mai specială, deoarece se împlinesc 25 de ani de la Revoluţie, când „oameni tineri şi mai puţin tineri şi-au dat viaţa, atunci când am schimbat cu adevărat un sistem”. „Mă gândesc de fiecare dată cu o anumită nostalgie la faptul că aveam colegi de liceu, profesori, vecini, prieteni şi toţi ne gândeam ce lucru extraordinar facem, scăpăm de comunism, o să fie o viaţă altfel. Sper ca multe din speranţele noastre de atunci să nu se fi dovedit deşarte”, a mai spus premierul.
Ponta a precizat că 2014 „a fost un an lung, a fost un an greu, a fost un an cu lucruri bune, a fost un an şi cu lucruri greşite şi pentru mine a fost un an din care pot să învăţ mai mult din înfrângeri decât victoriile pe care le-am avut”.
„Avem un an în care poate înţelegem toţi că avem o şansă extraordinară să dovedim că cei care au murit acum 25 de ani n-au murit degeaba. Vă doresc tuturor un Crăciun fericit, vreau să fiţi cât mai bucuroşi alături de cei dragi şi în 2015 să fim mai buni, toţi, în frunte cu mine sau ultimul dintre cei cărora le urez, să fim mult mai buni decât în 2014. La mulţi ani şi sărbători fericite!”, a încheiat premierul.

CAND   IL BLESTEMAN PE EL SI FAMILIA LUI   
CE L MAI SUPARAT   ;;TOPAITUL ;;LUCIAN RADULESCU  TEODOR   
;bai plagiatorule   la ;;LADA CU GUNOIB A ISTORIEI ;;
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1056 : Februarie 20, 2019, 22:11:10 »

Ce păcat că nu au fost continuate discuțiile de pe acest topic. Doamna Dascălu a fost vizionară, a intuit spre ce ne vor împinge securiștii și scursurile P.C.R. și nu numai, căci între timp au intervenit și trusturile de presă străine. Iată în ce hal se folosesc de un revoluționar ca să-și bată joc de numele de revoluționar și chiar de ideea de revoluție!

Memorat
« Răspunde #1057 : Februarie 24, 2019, 21:15:57 »

Sambata, 23 februarie 2019: La Biserica Negustori din Bucuresti, cu hramul Sfantul Nicolae, asezamant unde cel mai mare teolog roman al secolului XX, Dumitru Staniloae, a slujit intre anii 1981 si 1991, a fost tinuta o slujba de Parastas pentru Eroii Neamului, printre care si Eroii-Martiri ai Revolutiei din Decembrie 1989. Parintele Profesor Staniloae a fost si detinut politic la penitenciarul Aiud, alaturi de membri ai miscarii Rugul Aprins, din care nu facea parte, dar la ale carei intalniri participa.
Monumentul dateaza din veacul al XVIII-lea, fiind pictat de Parvu Mutu si, apoi, de Gheorghe Tattarescu, iar catapeteasma, de mare valoare artistica, este realizata probabil de un pictor de la Sfantul Munte Athos.
In Biserica Negustori, se afla mici particele din Sfintele Moaste ale Sfantului Ierarh Nicolae si ale Sfintilor 40 de Mucenici, si pamant de la Mormantul Sfantului Nicolae (Mira Lichiei).
Slujba a fost oficiata prin grija Liceului Pedagogic Ortodox „Anastasia Popescu”, respectiv a doamnei director Mona Serbanescu. Totodata, aceasta a constituit si o rugaciune pentru binecuvantarea programelor cultural-educationale coordonate de cadrele didactice ale Scolii „Anastasia Popescu”, in care se inscrie si expozitia „Brazii” a doamnei Elena Murariu.
Din partea Secretariatului de Stat pentru Recunoasterea Meritelor Luptatorilor impotriva Regimului Comunist instaurat in Romania in perioada 1945 – 1989, a participat Sorina Dascalu, inspector de specialitate in cadrul Departamentului pentru Revolutionari.

Memorat
« Răspunde #1058 : Februarie 24, 2019, 21:20:31 »

Maine, 25 februarie, ora 16.30, minunatele gazde ale expozitiei „Brazii” – dedicata Martirilor Neamului si Eroilor-Martiri ai Revolutiei din Decembrie 1989 - a doamnei Elena Murariu va invita la finisaj. Va putea fi vizionat documentarul realizat de Ioana Petresco, vor fi cu siguranta admirate desenele copiilor si vor fi ascultate „cronicile” micilor „critici de arta”.
Adresa: Scoala „Anastasia Popescu”, str. Zborului, nr 7-9.

Dintre cele 33 portrete-simbol ale Eroilor-Martiri ai Revolutiei din Decembrie 1989, numarul anilor lui Hristos, ne priveste si, cu acei ochi mari pe care nu ii vom uita niciodata, Mihai Lucretiu Gitlan, primul tanar impuscat in 21, la Bucuresti.

Memorat
« Răspunde #1059 : Mai 16, 2019, 17:52:00 »

Ne aflam la sfarsitul primaverii acestui an - al treizecilea dupa Revolutia din Decembrie 1989 - si nu vad nimic semnificativ organizat la nivel de proiecte ale revolutionarilor si institutiilor statului in privinta acestei importante aniversari. Numai asa a putut presedintele Johannis sa programeze o aniversare electorala - in prag de alegeri europarlamentare - o farsa perfida si o ineptie jignitoare, care va pune definitiv anatema de masa de manevra a politicienilor pe revolutionarii Romaniei. Ce avem de gand sa facem? Sau toata lumea s-a decis sa se lase in voia sortii? Timp, putin, ar mai fi sa ne luam soarta in maini, sa promovam ideile bune din rândurile noastre si sa alcatuim un program aniversar. Altfel vom ramane la cheremul abuzurilor adversarilor nostri, care acum, indiferent de apartenenta politica, sunt inregimentati in subversiunea neomarxista.
Memorat
« Răspunde #1060 : Mai 16, 2019, 17:55:33 »

Ne decidem sa ne promovam interesele, imaginea de aparatori ai Romaniei, sau ne lasam la discretia urmasilor lui Brucan?
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1061 : Mai 25, 2019, 23:04:18 »

Am găsit ceva ce ar trebui să fie de interes maxim pentru noi în acest an.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1062 : Mai 25, 2019, 23:07:27 »

Știați de aceste întîlniri și documente pînă acum? Știați ceva de aceste propuneri, de termene limită și așa mai departe?
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1063 : Mai 25, 2019, 23:08:52 »

Memorat
« Răspunde #1064 : Iunie 04, 2019, 22:57:19 »

"Eveniment cultural in memoria fratelui meu Eroul Martir ,,MIHAI GITLAN " - intitulat ,,GENERATIONS" -va avea loc in frumoasa sala "Catifeaua Rosie", in incinta Teatrului National București. Vernisajul va fi pe data de 06 iunie a. c., orele 16, 00 - in Sfanta zi a Inaltarii Domnului - ZIUA EROILOR. Va invitam sa fiți alături de cei din familia Gitlan. Eroii nu mor niciodată!" 
*preluată de la Doina Gitlan
(De pe BLOCUL NATIONAL REVOLUTIONAR-DECEMBRIE 1989 ROMANIA)

Memorat
Pagini: 1 ... 69 70 [71] 72 73 ... 75
Schimbă forumul: