Main Content:

Pagini: 1 ... 70 71 [72] 73

Imaginea Revolutiei din 1989 si a revolutionarilor

Răspuns: Imaginea Revolutiei din 1989 si a revolutionarilor
« Răspunde #1065 : Iunie 05, 2019, 11:28:25 »

Va reamintesc evenimentul de exceptie care va avea loc in seara aceasta la Libraria Bizantina din Bucuresti, la care sper sa participe un numar mare de revolutionari si mai precizez - inca o data - ca ceste evenimente culturale si spirituale sunt prilejuite (si) de împlinirea a trei decenii de la Revolutia din Decembrie 1989.

Rugăciunea neîncetată în închisorile comuniste, 2019
Această lucrare face parte din albumul MARTIRII, care va fi lansat miercuri, 5 iunie, orele 19, la Librăria Bizantină, București.
Vor prezenta: Teodor Baconschi și pr. Gheorghe Holbea - cu Maria Lungu şi Mihai George. Elena Murariu

Memorat
« Răspunde #1066 : Iulie 03, 2019, 20:47:43 »

Anuntata lansare de carte scrisa de un revolutionar a avut loc. Ma intreb si va intreb de ce asemenea oameni, care au dovedit nu o data ca stiu sa lucreze la nivel de imagine publica - si au dovedit asta -, de ce nu sunt promovati in pozitii din care sa poata lucra mai direct pentru imaginea revolutionarilor. Aportul lor prin reusite personale este evident si foarte important, dar pentru a reduce raul ce a fost facut imaginii publice a revolutionarilor - chiar si celei a Revolutiei - timp de trei decanii, de preofesionisti in domeniu, in manipulare, dezinformare etc, este nevoie de mai mult de atat, de reusite personale disparate. E nevoie de sistem si de oameni ca cel din exemplul de acum.

Uica Mihai
www.facebook.com/photo.php?fbid=2258273574208324&set=a.161308857238150&type=3&theater
1 oră ·
Dragii mei, după cum știți - dar mă simt dator să vă reamintesc - mâine am o lansare de carte mai puțin cușer la Lugoj la Casa Bredicenilor ora 18.oo.
Vă aștept cu sufletul murmurat și cu masa pusă.
Mai vreau să vă dau de știre că printr/un efort de suflet am încheiat cartea NERUȘINAT DE SINCER iar acum fac citirile de corectură de stil și formă.
Sper ca în Noiembrie să tipăresc primul tiraj și să îi dau drumul în lume.
Între timp am gata pentru tipar alte două lucrări BUCĂTĂRIND CU UICA PRIN EUROPA și O ZI DIN VIAȚA UNUI PENSIONAR.
Îmi propun să le lansez de Sfânta Mărie la Buziaș, tot în cadrul unui eveniment în care partea culinară va juca un rol important.

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1067 : Iulie 15, 2019, 11:21:19 »

Așa imagine ne fac ”specialiștii” la 30 de ani de la Revoluție, kitsch!
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1068 : Iulie 15, 2019, 11:22:42 »

Adrian Kali · 16 ore · București. 30 de ani de la Revolutie.
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2339880209426900&set=a.1980940898654168&type=3&theater

Memorat
« Răspunde #1069 : August 07, 2019, 08:09:12 »

Ieri, in grupul de pe Facebook ”REVOLUTIONARII ROMANIEI DECEMBRIE 1989”, doamna Carmen Britcan a propus o actiune care sa contribuie la oprirea degradarii imaginii revolutionarilor si a Revolutiei din 1989. Dansa este doar una dintre persoanele care, cu diferite ocazii, sau in diferite momente, dar tot mai des, propun asemenea actiuni. Discutia, ca de obicei, a degenerat, fiind tratata gresit, autodistructiv, ca aproape toate propunerile care ni se adreseaza. Copiez postarea respectiva petnru a ramane ca marturie.

Carmen Britcan

www.facebook.com/groups/free2carmen/2458335237731555/?comment_id=2458341184397627&reply_comment_id=2458342117730867&notif_id=1565102946702239&notif_t=group_comment_mention
Administrator · 15 ore

22 Decembrie zi sfanta pentru ai NOSTRII si pentru fiecare revolutionar in parte ! Adunarea de la Alba Iulia!!!!!

Trebuie initiativa si sa faci cu adevarat ceva de sa rupi gura targului, in primul rand trebuie participare masiva. Apoi trebuie ascultare si unitate! Sa ne intre bine in cap! Noi suntem o categorie de oameni care nu ne cunoastem forta si ce trebuie sa facem! Nu am tras cu ochiul si nu am invatat nimic in acesti 30 de ani. Nu am luat legatura cu lideri ai revolutiei din alte state ale uniunii si din cauza aceasta am pierdut enorm. Daca noi fraternizam cu revolutionarii din Europa, guvernantii nu mai aveau ce sa ne faca. Nu trebuia sa facem parte din nici un fel de organizatie politica. Avem oameni instruiti printre noi. Trebuie sa avem un cuvant de spus ca independenti si revolutionari adevarati pretutindeni in lume. Trebuie sa dam in judecata statul pentru uzurparea calitatii de revolutionar, pentru obidire, infometare si nerespectarea legilor in vigoare. Noi suntem sfatul batranilor. Noua trebuie sa ne dea socoteala pentru tot ce a facut tarii si neamului romanesc! Aceste lucruri ar trebui inplementate in ordinea de zi a intalnirii de la Alba Iulia! Si cel mai bine si mai bine ar trebui organizata pentru data de 22 Dec, zi in care a iesit in strada tot popodul roman! Nu avem nevoie de spatiu. Adunarea sa se faca in aer liber. Pana atunci avem timp sa ne organizam si sa chemam jurnalisti din toate colturile lumii si in ajutor pentru Romania, chiar si extraterestri si revolutionari din alte state ! Revolutionarul roman nu trebuie sa piara asa pe apa sambetei. Nu trebuie sa ne lasam pe mana unor ignoranti. Gata, eu una m - am saturat ! Vreau demnitatea innapoi si da , vreau drepturi! Si ce daca vreau drepturi? Sunt drepturile mele conferite prin lege! Si unde - i lege, nu - i tocmeala!
Memorat
« Răspunde #1070 : August 07, 2019, 08:36:05 »

I-am raspuns doamnei Britcan pentru a-i atrage atentia asupra unei probleme de care nu tinuse cont: ”In 22 decembrie vor fi fiecare prin orasele lor, pe la depunerile oficiale de coroane, sau nici pe acolo. Ar fi frumos sa ne strangem la Alba Iulia, dar n-ai sa-i vezi pe revolutionari facand efortul. Abia sa-au strans cativa pe 1 Decembrie, anul trecut, la ceremoniile prilejuite de Centenar, cand am fi putut fi usor intre 5 si 7 mii de revolutionari prezenti in Capitala Unirii.” Raspunsul a fost sincer, dezarmant si exprima tristetea unei stari de fapt: ”Gheorghe Iosif stiu ca este un vis.”
Memorat
« Răspunde #1071 : August 07, 2019, 09:18:21 »

Sa va arat si cum a fost deviata discutia. Am scris o postare ca raspuns la chestiunea legta de aspectul integrarii noastre internationale, ”Nu am luat legatura cu lideri ai revolutiei din alte state ale uniunii si din cauza aceasta am pierdut enorm. Daca noi fraternizam cu revolutionarii din Europa, guvernantii nu mai aveau ce sa ne faca”, doamna Britcan avand dreptate in afirmatii. Raspunsul meu a fost scurt si la obiect: ”In urma cu 15 ani am propus un proiect care ne-ar fi relationat organic cu structurile existente la nivel international, dar n-a fost sprijinit, iar majoritatea revolutionarilor nici nu s-au obosit sa-l citeasca. Daca un efort amplu al unei persoane este tratat cu nepasare atata timp, credeti ca se va declansa constiinta revolutionarilor spre sfarsitul anului?”.
In acel moment, in care incepuse sa se infiripe o discutie concreta, constructiva, a intervenit doamna Angela Dragan cu o manipulare de doi lei, dar care si-a produs efectul, adica a intrerupt continuarea fireasca subiectului: ”
Dumneata, mergi la Moscova”. N-a mai contat replica mea, sau ale altora, sabotarea discutiei si-a produs efectul destructiv. Si asa mereu, pe Forum, sau pe grupurile de pe Facebook, incercarile de analiza si de combatere a agresiunii la imaginea revolutionarilor sunt manipulate pentru a fi deviate si, in final, anihilate.
Memorat
« Răspunde #1072 : August 07, 2019, 09:50:39 »

Astazi am mai adaugat un sfat pe respectivul grup: ”Doamna Britcan, pe Forum - in Portalul Revolutiei Romane - exista un topic dedicat acestui subiect important, ”Imaginea Revolutiei din 1989 si a revolutionarilor” (vedeti pagina 72, la Imaginea Revolutiei din 1989 si a revolutionarilor), unde am mentionat aceasta discutie si am scris cateva observatii privitoare la ea si subiectul dezbatut. Consider ca acest subiect este prea important ca sa-l abandonam din cauza manipulatorilor care se ocupa de anihilarea incercarilor noastre de a ne organiza pe criterii practice, juste si de perspectiva - de aceea va sfatuiesc sa continuati, dar cu sanctionarea incercarilor de deviere a discutiilor.”
Memorat
« Răspunde #1073 : August 07, 2019, 22:27:51 »

Pe REVOLUTIONARII  ROMANIEI DECEMBRIE 1989 - www.facebook.com/groups/free2carmen -, am facut urmatoarea propunere:
Data fiind importanta aniversare din acest an, sa discutam serios despre felul in care vrem sa o facem sa fie, despre ce proiecte propuneti si cum sa le ducem la implinire.
Ar fi de preferat sa alegem doua, sau trei grupuri pe care sa purtam aceste discutii, nu mai mult, ca sa reusim sa pastram coerenta lor. Si pe topicul de pe Forum, desigur.
Rmane sa vedem cat de interesati vor fi revolutionarii.

Memorat
  • marta.pop
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1074 : August 08, 2019, 00:40:41 »

nu stiu daca ati observant dar la 30 de ani ministrul muncii a zis in interviu ca sarbatoreste prin marirea cu 75% a indemnizatiilor detinutilor politici si asta datorita lui Bjoza care e subsecretar de stat dar a tinut mult cu ai lui. Cu noi, indifferent ce categorie suntem, ce secretar de stat tine? Cine ne ajuta? Stiti ca Avocatul Poporului s-a ocupat de cum se respecta drepturile detinutilor tot la initiative lui Bjoza si au facut ditamai studiul bazat pe toate legile lor? Secretariatul de Stat e al lor dupa cum se vede! Si se vede pentru ca din 2014 imdemnizatia detinutilor s-a marit cu vrei 120% si nimeniu nu plateste CASSS. Nu mai continui cum e la noi…..
Memorat
« Răspunde #1075 : August 08, 2019, 09:30:37 »

1. Fostii detinuti politic sunt mai multi decat revolutionarii, deci da, numeric secretariatul de stat e dominat de ei.
2. Este un merit al lor si al celor care-i reprezinta marirea indemnizatiilor si asta nu ar trebui sa ne deranjeze.
3. Categoria lor nu este caracterizata - cel putin public - de scandaluri perpetue, asa cum se intampla cu a noastra.
Deci este si o problema de imagine publica, apropo de numele acestui topic.
Memorat
  • marta.pop
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1076 : August 08, 2019, 17:31:59 »

ar trebui sa ne deranjeze ca pentru noi nu se bate nimeni desi parlamentul e plin de LRD. Ar trebui sa vrem un SS care sa lupte pentru noi. Cum pe dvs nu va deranjeaza ca platim CASS si suntem singura categorie inghetata si dezavantajata? Pe mine ma deranjeaza ingrozitor ca tatal meu a fost impuscat si toata viata mea s-a schimbat cand acum putea sa fie urmas de detinut care a murit la 91 de ani si lua salariu minim fara CASS si se bucura de viata si chiar daca as fi fost bolnava parintii mei traiau si ar fi avut grija de mine. Care imagine ca nimanui nu-I mai pasa de revolutionari acum sunt pensile speciale nenumarate pe primul plan. Comparati 1800 lei cu 18000 lei sau 36000 lei?
Memorat
« Răspunde #1077 : August 08, 2019, 19:02:45 »

Daca nu ati sesizat legatura dintre imaginea publica si obtinerea unor drepturi, sau respectarea celor obtinute deja, imi pare rau.
Nu va intrebati de ce s-au straduit sa ne distruga imaginea publica mai intai - prin presa in special - si abia apoi sa ne oprime?
Supararea, legitima, nu ne va ajuta daca nu ne vom organiza apararea, iar din strategia de aparare face parte si imaginea amintita.
Memorat
  • marta.pop
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1078 : August 08, 2019, 19:28:33 »

Ma scuzati dar nu cred ca acum avem o imagine proastra ci pur si simplu ca nu avem SS sa ne sustina cum ii sustine Bjoza pe ai lui. Si pur si simplu noi nu punem presiune cum pus el pentru ai lui. Cand un SS spune ca principalul lui obiectiv e curatenia nu sa faca ceva pentru noi si scrie 3 note pe site in ceea ce priveste indemnizatia si CASS ce pretentii sa ai? In loc sa aiba grija cum a facut Bjoza cu protocoale cu CNPP pentru neplata CASS. Acesta e doar un exemplu...cum e cu imaginea?  https://mariusmioc.wordpress.com/2014/04/04/1244-impostori-falsi-prigoniti-politici-pedepsiti-cu-sanctiuni-administrative/
L-ati auzit pe Bjoza zicand cceva de acestia? Nu....si credeti ca nu stie de ei? Totusi in cazul nostru cei 2500 de urmasi cum pot fi impostori ca doar parintii nostrii sunt impuscati de gloantele armatei sau s-au sinucis toti?
Oricum se pare ca nimeni nu e deranjat si oamenilor le convine situatia actuala pentru ca altfel s-ar agita.
Memorat
« Răspunde #1079 : August 08, 2019, 20:32:23 »

1244 impostori, falşi prigoniţi politici, pedepsiţi cu sancţiuni administrative
aprilie 4, 2014
Nu numai în rîndul revoluţionarilor din 1989 există fenomenul imposturii. Acest fenomen s-a întins şi la beneficiarii Decretului-Lege 118/1990, adică foşti deţinuţi politici şi deportaţi în Bărăgan.
Dacă în cazul revoluţionarilor, lista acestora s-a publicat în Monitorul Oficial (linc), tocmai pentru a se putea descoperi cazurile de impostură, existînd şi posibilitatea pentru orice cetăţean să depună contestaţie, în cazul foştilor deportaţi sau deţinuţi politici această transparenţă a lipsit. Cu toate acestea, autorităţile au descoperit activitatea infracţională a trei funcţionari ai Tribunalului Militar Teritorial Bucureşti, care au eliberat adeverinţe false în temeiul cărora nu mai puţin de 1244 de persoane care au pretins mincinos că au fost prigonite politic în regimul comunist au beneficiat nelegal de drepturile prevăzute în Decretul-Lege 118/1990. Este, cred eu, numai partea vizibilă a aisbergului.
După cum anunţă Evenimentul Zilei (linc), la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie s-a dat un verdict definitiv asupra acestui caz. Cei trei funcţionari care (în schimbul mitei) au eliberat adeverinţe false, anume Florică Iordache, Gheorghe Loghin şi Carmen Maria Olescher, au primit pedepse de 9, 10 respectiv 4 ani închisoare.
„Florică Iordache a primit de la 1221 de persoane suma totală de 64.442 de lei, Gheorghe Loghin a primit de la 79 de persoane suma totală de 420 de lei iar Carmen Olescher suma totală de 1.560 de lei de la 290 beneficiari”, se explică în articol. Adică între 5,40 şi 52,80 lei pentru o adeverinţă falsă de fost deţinut politic (cel puţin, atît s-a dovedit în instanţă). Au cam stricat piaţa funcţionarii ăştia, îşi merită pedeapsa! Dacă se aprobă legea cu despăgubiri de cîte 24000 de euro pentru fiecare an de închisoare politică (linc) o să mai crească preţurile, poate se fac şi nişte tarife diferenţiate în funcţie de numărul de ani de puşcărie politică care vrei să-ţi fie trecut pe adeverinţă.
Cît priveşte cei 1244 de impostori care au dat mită ca să primească adeverinţele false şi apoi au profitat nelegal de drepturile prevăzute de Decretul-Lege 118/1990, au fost şi ei pedepsiţi: li s-au aplicat „sancţiuni cu caracter administrativ”.

Comentariu:
Chis Alexandru Says:
aprilie 4, 2014 at 11:27 am 
Cind a luat fiinta Asociatia Fostilor Detinuti Politici, primii care s-au inscris la AFDRP Ploiesti au fost chiar marii turnatori, colaborationisti ai vechiului regim communist. S-a spus ca si unchiul lui Hurezeanu ar fi fost „collaborator de nadejde” al securitatii ceausiste. Cel putin Mircea Ionescu Quintus a avut „decenta”(daca pot numi asa orice actiune a unui fost turnator implicat direct in arestarea si condamnarea grupului fruntasilor liberali Bordeni, in 1952) de a refuza sa faca parte din AFDPR, stiind ca anticomunistul Ticu Dumitrescu ii vazuse dosarul de collaborator al securitatii. Si totusi… „venerabilul” si „stimabilul” a alterat viata miscarii liberale, fiind un destoinic „observator si supraveghetor” din interior. Poate acum inteleg multi de ce PNL a ajuns sa fie tinut precum ursul de belciug!
Memorat
Pagini: 1 ... 70 71 [72] 73
Schimbă forumul: