Main Content:

Pagini: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 77

Muzica - manipularea manipularii...

Răspuns: Muzica - manipularea manipularii...
« Răspunde #570 : Mai 31, 2015, 23:35:03 »

Multumesc  pt Andre Rieu super  Wink Wink
Memorat
« Răspunde #571 : Iunie 01, 2015, 22:30:58 »

In iarna anului 1945, scriitorul rus (de origine evreiasca) Boris Pasternak a inceput lucrul la un roman celebru...
        Intrucit (datorita persecutiilor la care Pasternak a fost supus in anii '50) autoritatile sovietice au refuzat sa aprobe publicarea romanului in URSS, manuscrisul acestuia a fost scos ilegal din fosta Uniune Sovietica si publicat in Italia anului 1957. Pentru scrierile sale, "pentru deosebită măiestrie atinsă în poezia lirică actuală, precum și în domeniul marilor tradiții epice ruse", in 1958 Juriul NOBEL decide acordarea Premiului Nobel pentru Literatura lui Boris Pasternak. Insa, publicarea in Italia  a acestui roman de exceptie a generat, in URSS, critica prolet-cultistilor vremii si (urmare si a presiunilor autoritatilor) l-au determinat pe B. Pasternak "sa renunta de bunavoie" la premiul acordat.
        "Doctor Zhivago" ar fi putut fi un roman de dragoste si despre romantism, daca nu ar fi fost un roman despre ororile din perioada de sfirsit a celui de-al doilea razboi mondial...si despre ororile inceputului revolutiei bolsevice, urmata de razboiul civil, totul desfasurindu-se intr-o perioada in care romantismul personajelor romanului "interconecta" dramatic cu metodele dictaturii comuniste ce se instaura in Rusia...
        Romanul "Doctor Zhivago" al lui Pasternak a fost ecranizat in anul 1965, in regia lui David Lean, care a avut la dispozitie de prestigiu:  actorul egiptean Omar Sharif în rolul lui Jivago, actrița englezoaică Julie Christie în rolul Larei, precum și cu Geraldine Chaplin (Tonia) și Alec Guinness (Yevgraf).
        Filmul a cistigat cinci premii "OSCAR", unul dintre dintre premii fiind acordat pemtru coloana sonora semnata de Maurice Jarre (care este tatal altui muzician celebru: Jean Michel Jarre).
        Aceasta coloana sonora a filmului "Doctor Zhivago" are in componenta o piesa muzicala celebra, ce se repeta obsedant pe parcursul filmului. Autorul compozitiei, Maurice Jarre, a "sintetizat muzical" intreaga drama a romanului intr-o maniera perfecta, ilustrind cu geniu muzical atit viltoarea evenimentelor si dramatismul lor cit si trairile personajelor, rezultind o capodopera a genului...
        Desi - zic eu - ar fi putut avea orice alt titlu, acesta "bucata" muzicala este celebra in intreaga lume sub numele de "LARA'S THEME (SOMEWHERE MY LOVE)". Presimt ca spectatorii care vor fi prezenti la concertele lui Andre Rieu, de la Bucuresti, o vor auzi, interpretata de acesta...

https://www.youtube.com/watch?v=QbESSDjRvNA

...aflindu-ne si la finalul unei mini-vacante, chiar daca ora e tirzie, putem "rupe" citeva clipe din viata noastra si pentru a vedea gratis (ori revedea, daca dorim) si filmul "Doctor Zhivago", la link-ul urmator:

http://filmehd.net/doctor-zhivago-1965-filme-online.html

...vizionare si auditie placuta...

Memorat
« Răspunde #572 : Iunie 02, 2015, 18:31:23 »

Daca tot e la moda, dar fara manipulare: Invitatie la inceputul verii. Ascultati “And The Waltz Goes On” - fateta a sufletului si creatiei unui artist complex - Sir Anthony Hopkins – cu Andre Rieu si Johann Strauss Orchestra la Royal Albert Hall, in 2011.

Memorat
« Răspunde #573 : Iunie 02, 2015, 22:15:54 »

In aceasta perioada si prin muntii nostri incepe sa rasara "Floarea-Doamnei" (Leontopodium alpinum), urmind ca in lunile iulie-septembrie sa bucure ochii cui merg sa o vada...
        Subiect de...povesti nemuritoare, aceasta floare este si motiv de compozitii muzicale, iar Andre Rieu nu putea "rata" ocazia de  a avea in repertoriu si o tema muzicala asa de celebra...
        Poate ne-o va cinta si la Bucuresti...

https://www.youtube.com/watch?v=fzqVuieinTg&list=RDfzqVuieinTg
Memorat
« Răspunde #574 : Iunie 02, 2015, 22:46:41 »

Am fost atentionat ca altcineva a postat primul linkul acestui vals. Imi cer scuze pentru neatentie, dar sunt sigur ca o a doua auditie nu va deranja pe nimeni.
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #575 : Iunie 03, 2015, 14:21:47 »

Am fost atentionat ca altcineva a postat primul linkul acestui vals. Imi cer scuze pentru neatentie, dar sunt sigur ca o a doua auditie nu va deranja pe nimeni.

Absolut corect!
Memorat
« Răspunde #576 : Iunie 03, 2015, 22:48:29 »

Desi nu mai este ce a fost, in Italia poti cumpara un vin bunicel, la un pret acceptabil.
        Atunci cind imi era prea lene sa merg pina la vreuna dintre cramele din zona, pentru a achizitiona "combustibil" de buna calitate, la pret negociabil, ma mai "impiedicam" de cite-o sticla de "CHIANTI", luat de la cel mai apropiat magazin...
        Am adus si acasa citeva sticle, amintire...dar le-am lasat in beci, sa mai "mucegaiasca"...
        Vinul de "CHIANTI" a fost si inca este bine apreciat...intr-atit incit are si un imn special...
        Andre Rieu, foarte bun muzician si om fiind si el, poate ca apreciaza si vinul, nu doar linia melodica a imnului dedicat celebrului (cindva) vin de "CHIANTI"... Cel putin asa cred eu, urmarindu-l pe Andre cum interpreteaza; si nu doar el, ci si "Johann Strauss Orchestra...
        Ce mai!!!, veselie mare, "mon cher"...

"P.S."
         In calitate de...patriot local, sper ca la Bucureti Andre Rieu sa ne cinte ceva si despre vinurile noastre...ca si la Vale Calugareasca se produc vinuri bune Wink...

https://www.youtube.com/watch?v=SeXv386t3cM

Memorat
« Răspunde #577 : Iunie 04, 2015, 21:06:57 »

Acum circa un an si jumatate, "Snow White" deschidea acest topic cu o piesa muzicala clasica, relaxanta...
         Dupa un timp, "Snow White", a parasit acest portal, parasindu-i totodata si pe toti..."piticii" de p'aici...
         Sa fi rapit-o vreun print!?!?
         Astazi, la Bucuresti a sosit Andre Rieu care - incepind de miine seara - va relaxa citeva bune zeci de mii de spectatori...
         Andre Rieu nu este un print...el este (deja) "regele valsului" asa ca nu il putem suspecta ca ar fi putut sa o "rapesca" pe "Snow White a noastra"...mai ales ca Andre are alaturi patru "Snow White", care-mai-de-care mai "Snow" si mai "White"...
         Iata, din repertoriul lui Andre Rieu & "Johann Strauss Orchestra" o piesa muzicala, dedicata tocmai lui "Snow White", intitulata: "Someday, my prince will come"...
         Acu', una din doua: ori printul din poveste inca nu a descoperit-o pe "Snow White", ori "piticii" au suparat-o asa rau incit a preferat sa se..."topeasca", relaxindu-se cit mai departe de acest portal Cheesy...

https://www.youtube.com/watch?v=Ca5o40vppvM

Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #578 : Iunie 04, 2015, 21:20:23 »

Cred că "piticii " începuseră să devină geloşi...
Oricum, sper că este fericită!
Cred că Adre ar trebui să te ţină pe lîngă cele 4 Snow White la cîtă reclamă i-ai făcut...
Memorat
« Răspunde #580 : Iunie 29, 2015, 01:24:12 »

Ieri a fost ziua de nastere a marelui dirijor si compozitor roman Sergiu Celibidache - nascut la 28 iunie 1912, la Roman, județul Neamț, decedat 14 august 1996, la Neuville-sur-Essonne, departamentul Loiret, Franța - s-au implinit de la nasterea sa 103 ani. Dumnezeu sa-l odihneasca.

Beethoven - Egmont Overture (Berliner Philharmoniker, Sergiu Celibidache)
www.youtube.com/watch?t=29&v=G3346Dq9fXM

Sergiu Celibidache on his Philosophy of Music
Interviu in Franceza, subtitrat in engleza.
www.youtube.com/watch?t=93&v=qTrfqsbvZAE
Memorat
« Răspunde #581 : Iunie 30, 2015, 10:42:22 »

Un adevar spus direct in fata de marele dirijor
Sergiu Celibidache: Aveti cu totii o enorma vina!!!
www.youtube.com/watch?v=z_jUFSCEDp0.

A sunat ca o sentinta si asta a si fost. In lumea artelor plastice nu am avut pe nimeni sa repete gestul, nici in literatura si nici in alte domenii. Cativa slugoi ai sistemului s-au prefacut a fi criticii lui si "toata lumea buna" a pasit satisfacuta in postcomunism.

Fiul marelui dirijor român Sergiu Celibidache critică dur întreaga clasa politică românească şi, în special, pe politicienii aflaţi la guvernare pentru că ignoră cu desăvârşire valorile culturale ale ţării şi nu înţeleg ce au reprezentat Celibidache, Brâncuşi sau Eliade pentru România şi români.
(Fiul lui Sergiu Celibidache, MESAJ AMAR către politicienii români: ADIO! - www.realitatea.net/fiul-lui-sergiu-celibidache-mesaj-amar-catre-politicienii-romani-nu-va-pasa_1547867.html#ixzz3eX61U2Fz)
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Pagini: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 77
Schimbă forumul: