Main Content:

Pagini: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 77

Muzica - manipularea manipularii...

Răspuns: Muzica - manipularea manipularii...
« Răspunde #540 : Mai 09, 2015, 21:50:29 »

Astazi, in lume, s-a sarbatorit cea de-a "70-a Zi a Victoriei", zi care a marcat sfirsitul celui de-al doilea razboi mondial. Cu toate ca acel razboi s-a incheiat acum 70 de ani, pina azi omenirea nu prea a trait in pace...
        Au fost 70 de ani de lupte, mai mari sau mai mici, intre tari, intre oameni...
        Asa e viata, o continua lupta...
        Andre Rieu nu face exceptie; cu mintea si cu vioara lui, el lupta pentru el, pentru cei din jur, pentru muzica...
        Azi fiind "Ziua Victoriei", evident ca va propun o piesa intitulata (cum altfel?!?!) chiar "Victory", interpretata de Andre Rieu impreuna cu orchestra sa si un grup de patru dracusori...
        Urmariti videoclip-ul si veti vedea cum, la sfirsit,  grupul de dracusori care era cit pe ce sa obtina o mare...victorie: pare ca voiau sa decimeze "partea masculina" din orchestra lui Andre... ca asa se intimpla cind isi baga dracusorii coada...

https://www.youtube.com/watch?v=kEL-4D8Bnas

Memorat
« Răspunde #541 : Mai 10, 2015, 21:31:16 »

Astazi, romanii sarbatoresc (sau asa ar trebui), printre altele, "Ziua Independentei" si "Ziua Regelui"...
        Intr-o astfel de zi, ce ar putea fi mai "de vazut si ascultat", din punct de vedere muzical, decit (pentru a "multumi" si sustinatorii "Zilei Independentei" si pe cei ai "Zilei Regelui") doua compozitii "pe masura"?
        Deci, "din partea regelui incoronat al valsului" (Johann Strauss), interpretate de "regele neincoronat al spectacolului muzical de calitate" (Andre Rieu), azi va propun doua valsuri:
        - pentru "Independenti", "Dunarea Albastra", interpretata in fata palatului Schònbrunn...

https://www.youtube.com/watch?v=IDaJ7rFg66A

- pentru monarhisti, "Vals Imperial"...

https://www.youtube.com/watch?v=aG-kLDAj8mc

Memorat
« Răspunde #542 : Mai 11, 2015, 21:16:59 »

Acum saizecisisase de ani (in 11 mai 1949), Israelul era primit ca membru al ONU.
        Nu multa lume stie un amanunt interesant, legat de istoria infiintarii acestui stat...
        Astfel, in 2 noiembrie 1917 guvernul Regatului Unit (prin  secretarul pentru afacerile externe Arthur James Balfour) a emis o declaratie de politica externa in care se afirma:

"Guvernul Majestății Sale privește favorabil stabilirea în Palestina a unui Cămin național pentru poporul evreu și își va folosi bunele oficii pentru a facilita atingerea acestui obiectiv; este de înțeles că nu se va face nimic ce ar putea prejudicia drepturile civile și religioase ale comunităților neevreiești existente în Palestina, sau drepturile și statutul politic obținut de evrei în alte țări."

Practic, acea declaratie, mai cunoscuta sub numele de "Declaratia BALFOUR", constituie piatra de temelie a constructiei viitorului stat evreu, iar ziua de 2 noiembrie este comemorata cu mare fast in Israel.
        Cu ocazia acestei declaratii si pentru a celebra cum se cuvine momentul, muzicologul Abraham Zevi Idelsohn a compus un cintec, renumit in Israel si in intreaga lume.
        Cintecul se numeste "Hava Hagila" (in romana, s-ar traduce "Ne-om bucura...")
        Desigur, multi romani cunosc melodia...insa putini stiu ca acela care a compus acest cunoscut cintec ebraic s-a inspirat dupa o melodie populara din Bucovina, fapt pe care, sint convins, nu prea multi israelieni il cunosc...
        Evident, Andre Rieu si orchestra lui nu puteau rata ocazia de a interpreta aceasta melodie care, intradevar, bine-dispune...

https://www.youtube.com/watch?v=JfUz2BZa7UY

Memorat
« Răspunde #543 : Mai 12, 2015, 21:08:50 »

In concertele sale, Andre Rieu nu promoveaza doar interpreti aflati la primii pasi in muzica, ori talente interpretative deja consacrate...
         Andre Rieu promoveaza si compozitii ale unor autori necunoscuti...necunoscuti in ceea ce priveste talentul lor de compozitori...
         Cine nu a auzit de celebrul actor Anthony Hopkins, ori nu l-a vazut interpretind  roluri in vreun film ori in vreo piesa de teatru?!?!
         Dar cita lume il cunoaste pe sir Anthony Hopkins in postura de compozitor de valsuri?
         Citi stiu faptul ca sir Anthony Hopkins a fost mai intii muzician si abia apoi actor?!?!
         Cea mai de succes compozitie a lui Anthony Hopkins, piesa  "And The Waltz Goes On", a fost "pusa in scena", pentru prima data, de catre Andre Rieu si orchestra sa...si valsul d-lui Hopkins "nu se aude" deloc rau...

https://www.youtube.com/watch?v=1LGVGekPSzo

Memorat
« Răspunde #544 : Mai 13, 2015, 21:07:45 »

Un film ce a obtinut numeroase premii... un film ce a obtinut incasari de peste un miliard de dolari...un film pe care Institutul de film american il plaseaza pe locul trei intre cele mai bune filme din istoria cinematografiei...
        Un astfel de film nu putea avea decit o coloana sonora de exceptie, care - la rindul ei - a obtinut numeroase premii...
        De pe aceasta coloana sonora, o piesa "stoarce lacrimile" ascultatorilor prin multe locuri in lume...cu precadere, in Italia...
        Piesa respectiva, interpretata de Andre Rieu si orchestra sa in piata publica dintr-un orasel toscan, este ascultata de catre publicul italian (mafioti sau nu Grin) intr-o liniste deplina...cred ca se putea "auzi si musca" in "Piaza della Republica", la Cortona...
        Asta seara, "Love theme", piesa "de rezistenta" de pe coloana sonora a filmului "Il padrino" (Nasul)...

https://www.youtube.com/watch?v=qSxxQcVd2MU

Memorat
« Răspunde #545 : Mai 14, 2015, 22:46:55 »

Astazi, admiratorii lui Frank Sinatra comemoreaza cei 17 ani scursi de la decesul acestuia.
        Pentru multi, actorul si cintaretul Frank Sinatra a fost un simbol al unei perioade, intruchipind ceea ce unii numesc "visul american"...iar unele dintre piesele interpretate de acesta au marcat definitiv istoria muzicii...
        Asta seara, din repertoriul lui Frank Sinatra - dar interpretata de Andre Rieu - am ales o piesa ce are o "istorie" destul de...complicata.
        Astfel, initial, din colaborarea compozitorului francez Jaques Revaux cu interpretul (tot francez) Claude Fran§ois "s-a nascut" melodia "Comme d'habitude", o piesa trista, ce "vorbea", cam autobiografic, despre  relatia amoroase a lui Claude cu interpreta France Gall, relatie ce tocmai se sfirsise...
        Aflat in Franta, cintaretul si compozitorul canadian (naturalizat cetatean american) Paul Anka aude melodia si se gindeste sa o adapteze pentru o interpretare in limba engleza. Dupa ce cumpara drepturile de autor, Paul Anka rescrie versurile, iar ceea ce a rezultat (in privinta versurilor) nu prea mai semana cu "piesa originala". Paul Anka ii propune lui Sinatra sa interpreteze noua compozitie insa acestuia nu-i place piesa...
        Este vorba despre povestea unui om, aproape "pe moarte", care-si face "bilantul vietii", fara prea mari remuscari, care a vazut viata si si-a trait-o cum i-a placut lui...
        Frank Sinatra chiar a recunoscut, de multe ori, ca a urit acest cintec, apreciind ca prea semana cu ce traise el de pina atunci...
        Cea care l-a convins pe Sinatra sa interpreteze compozitia a fost fiica lui, Nancy...
        Rezultatul: "My Way", acum in interpretarea lui Andre Rieu,

https://www.youtube.com/watch?v=d1yfX6VnrSU

Memorat
  • mihai377
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #546 : Mai 15, 2015, 16:32:10 »

Cu mare tristete in suflet , va anunt( pe cei intertesati, desigur ) ca marele BB. King a decedat ieri , 14.05.2015. Dumnezeu sa il odihneasca.

https://youtu.be/4fk2prKnYnI?list=PLC9FB2AC82FFC8DF7
Memorat

Nu critica , nu condamna si nu te plange.
« Răspunde #547 : Mai 15, 2015, 22:37:41 »

Politicienii lumi au o placere nebuna de a legifera doar de dragul de a se afla in treaba...
         De curind, si politicienii romani a decretat inca o zi de sarbatoare; nici nu mai are importanta ce ar trebui sa se serbeze in acea zi, pentru ca este o zi de sarbatoare dar e o zi lucratoare...
         Dumineca, de exemplu, ar fi trebuit ca romanii sa serbeze "Ziua Tatalui"..."Ziua Tatalui", in principiu, ar trebui sarbatorita in a doua dumineca a lunii mai, in fiecare an...
         Eu cred ca nici macar cei care au fost initiatorii proiectului de lege ( printre care Ludovic Orban, Mircia Giurgiu și Liana Dumitrescu) prin care a fost "decretata" aceasta sarbatoare, nu mai stiu ce au legiferat...

Daca nu stiati, pentru azi, "Calendarul Organizației Națiunilor Unite a instituit Ziua Internațională a Familiei ca eveniment cu dată fixă pe 15 mai a fiecărui an."
         Auzi minune...calendarul ONU a instituit... Cheesy...
         Desigur, acesta este inca un "eveniment" de care nu-i pasa nimanui...
         Fara a ma crede "buricul pamintului", cred ca sint unul dintre cele (maximum) cinci persoane din Romania carora "le-a sarit in ochi" acest eveniment, de nimeni pomenit...
         Azi, daca tot am aflat ca este un eveniment international si pentru ca notiunea de "familie" merita tratata cu tot respectul, va propun o compozitie deosebita, in interpretarea lui Andre Rieu si a celor care participa, ca si interpreti vocali, la spectacolele sale.
         Drept bonus, pentru cei care urmaresc acest subiect, tot in interpretarea lui Andre Rieu, o piesa din repertoriul "Beatles", care - acum exact 45 de ani - lansau in SUA albumul lor "Let it be"...
         Ce repede trece timpul...parca a fost ieri...
         Pentru cei care azi au sarbatorit "Ziua Familiei" ( Grin Cheesy Grin Cheesy), o piesa-rugaciune, compozitie a lui Franz Schubert:

https://www.youtube.com/watch?v=3d4xXvF2ukY

Ave, Maria
         Ave, Maria, grátia plena,
         Dóminus tecum.
         Benedícta tu in muliéribus,
         et benedíctus fructus ventris tui, Iesus.
         Sancta María, Mater Dei,
         ora pro nobis peccatóribus, nunc et in hora mortis nostræ. Amen.

Bucura-te, Maria
         Bucura-te, Maria, plină de har,
         Domnul este cu tine.
         Tu Binecuvântată între femei
         și binecuvântat este rodul pântecelui tău, Iisus.
         Sfântă Marie, Maica lui Dumnezeu,
         roagă-te pentru noi păcătoșii, acum și în ceasul morții noastre. Amin.

Pentru cei care isi mai amintesc de "The Beatles", "Yesterday"...

https://www.youtube.com/watch?v=YNOR0GoGVl0

Memorat
« Răspunde #548 : Mai 16, 2015, 22:26:39 »

Azi, vazind-o pe Simona Halep cum a jucat cu Carla Suarez Navarro, mai ales in setul doi, cind lovea mingea de parca voia sa scape de o corvoada, ma muncea un gind:
      - Oare o fi pariat vreun machedon pe scorul asta?
        Pentru ca imi "amintisem"  Grin ce melodie ii place Simonei cel mai mult...
        Si ma muncea gindul ca daca in turneu Simona poate cistiga citeva sute de mii de euro, la pariuri, cu niste sume bine "investite" se poate cistiga inzecit... Depinde cine, cit, unde si cum "investeste"...
        Simonei Halep ii place tare mult (asa zice ea) o melodie celebra a grupului ABBA...
        Melodia se numeste "The winner takes it all..." ("Invingatorul ia totul..."), iar eu ma tot intrebam de ce Simona Halep nu vrea sa ia totul, la Roma - de exemplu... Ori prin alte parti...nu de alta, dar putea...
        Asta seara, in interpretarea lui Andre Rieu, "The Winner takes it all"...
        Oricum ar juca Simona, Andre Rieu este in invingator...iar melodia este superba...

https://www.youtube.com/watch?v=3BWe9ECI5X4

Sincer, pregatisem melodia asta pentru dumineca seara, pentru a onora victoria Simonei, La Roma...
        N-a fost sa fie...
        Da', totusi: "- O fi pariat vreun machedon pe scorul asta?!?!"...

Memorat
« Răspunde #549 : Mai 17, 2015, 22:56:39 »

Astazi este "Ziua Internațională de Luptă Împotriva Homofobiei"...
        O fi aceasta o "zi internationala..." dar cuvintul "homofobie" nu se regaseste printre cuvintele din dictionarul limbii romane...
        Am solicitat si ajutorul cuiva mai priceput ca mine in folosirea limbii noastre dar, din pacate, nu am primit un raspuns in timp util; intrebasem doar cum se "traduce" cuvintul "homofobie" in limba romana...
        Desi am putea deduce despre ce e vorba, totusi nu este un cuvint ce s-ar regasi in dictionarul limbii romane...
        Un alt cuvint, cu rezonanta internationala, dar intraductibil in orice limba, " a facut cariera" si in muzica. Cine nu a auzit celebra expresie "Supercalifragilisticexpialidocious"?!?!
        Asta seara, in interpretarea lui Andre Rieu impreuna cu Mirusia Lowerse si "Johann Strauss Orchestra":

https://www.youtube.com/watch?v=IWH3Hmsr5fM
Memorat
« Răspunde #551 : Mai 18, 2015, 20:11:54 »

Astazi este "Ziua Internațională de Luptă Împotriva Homofobiei"...
        O fi aceasta o "zi internationala..." dar cuvintul "homofobie" nu se regaseste printre cuvintele din dictionarul limbii romane...
        Am solicitat si ajutorul cuiva mai priceput ca mine in folosirea limbii noastre dar, din pacate, nu am primit un raspuns in timp util; intrebasem doar cum se "traduce" cuvintul "homofobie" in limba romana...
        Desi am putea deduce despre ce e vorba, totusi nu este un cuvint ce s-ar regasi in dictionarul limbii romane...
        Un alt cuvint, cu rezonanta internationala, dar intraductibil in orice limba, " a facut cariera" si in muzica. Cine nu a auzit celebra expresie "Supercalifragilisticexpialidocious"?!?!
        Asta seara, in interpretarea lui Andre Rieu impreuna cu Mirusia Lowerse si "Johann Strauss Orchestra":

https://www.youtube.com/watch?v=IWH3Hmsr5fM

Termenul de homofobie vine din greaca, de la homo = acelasi (a nu se confunda cu latinescul homo = om) si phobos – "frica", respingere. Aversiunea fata de homosexuali - francezii au impus acest termen "prescurtat" (persoanele care prefera parteneri de acelasi sex cu ele). Imi cer scuze, nu eram "online" cand m-ai intrebat despre etimologia cuvantului. Multam pentru muzica... Smiley
Memorat
« Răspunde #552 : Mai 18, 2015, 22:49:30 »

Nu-mi vine sa cred...inca mai sint oameni care urmaresc acest subiect?!?!
       Ma bucura acest fapt, d-na Dascalu, si - daca ziceti ca va place muzica lui Andre Rieu - voi continua, pentru ca am promis...
       E drept, si d-na Dascalu a promis ca va intervani din-ce-in-ce mai rar pe acest portal si se tine de cuvint, desi parerea mea este ca a luat o decizie nedreapta...
       Asta seara, va propun spre auditie video  Grin, o piesa muzicala celebra, iar grupul condus de Andre Rieu o interpreteaza excelent desi - insusi compozitorul piesei a spus - este "o compozitie pentru orchestra dar fara muzica...
       Da', cum vine asta? "O compozitei orchestrala dar fara muzica"?!?!
       Atunci ce fac membrii orchestrei, in frunte cu dirijorul?
       Pai ce sa faca: interpreteaza cea mai celebra piesa de acest gen...
       Ca-i mare arta sa interpretezi o compozitie muzicala fara muzica...
       Cu ceva timp in urma, intr-o discutie particulara avind drept subiect aceasta compozitie, ii spuneam cuiva de pe acest portal ca aceasta celebra compozitie reprezinta fara doar si poate transpunerea pe note muzicale a unei obsesii sexuale...
       In opinia mea, desigur, avem de-a face exact cu viziunea muzicala a viziunilor erotice ale compozitorului...
       Pe linga compozitia in sine, care singura "vorbeste" de la sine, citeva argumente vin sa-mi intareasca aceasta convingere: atunci cind a scris partitura, compozitorul era cam indragostit si cam "lulea" de o dansatoare de cabaret, altminteri si nitel (mai mult) cam prostituata; de fapt si de drept, compozitorul chiar a dedicat opera sa acelei femei; dintre toate compozitiile acestui autor, aceasta este cea mai valoroasa si mai cunoscuta.
       Deigur, in diverse interpretari, cei care urmaresc acest subiect au mai audiat piesa; insa, am rezerve ca prea multi dintre cei care au auzit-o au si "vazut" aceasta latura sexuala.
       Urmariti, va rog, si analizati:
     - preludiul...
     - ritmul...
     - debutul actiunii"...
     - desfasurarea "actiunii"...
     - momentul culminant (cu gemetele si icnetele absolut normale)...
     - finalul extrem de...epuizant...
     - durata acestei piese muzicale (desigur, interpretarea originala, care are aproximativ 15 minute, nu prelucrarile unor interpreti) se suprapune cam perfect pe durata unui act sexual real (excluzind "extremele"...)...
       La final, aproape ca se se pot vizualiza - din interpretare - picaturile de sudoare ce se preling pe cele doua trupuri "sfirsite de efort"...

Atunci cind am avut acea "controversa" cu acel coleg al nostru de aici, cind am pomenit despre aceasta opinie a mea, bineinteles ca acel coleg m-a cam pus la punct si mi-a tras "o sapuneala, spunindu-mi ca exagerez... Mi-a mai promis ca, odata, imi va face hatirul de a-si expune si propria viziune asupra adevaratelor intentii ale compozitorului... Probabil, inca nu a sosit vremea; eu inca mai astept...
       Poate, daca urmareste inca acest subiect, isi va aminti ca "are niste restante"...
       Asadar, in interpretarea lui Andre Rieu si a orchestrei "Johann Strauss", o compozitie pentru orchestra, dar fara muzica; dar, in opinia mea, cu multa aluzie sexuala:

https://www.youtube.com/watch?v=LwLABSm0yYc

Dumeavoastra, d-na Dascalu, avind in vedere si pregatirea d-voasta profesionala, ce parere aveti despre aceasta "viziune" a mea, asupra "Bolero"-ului lui Maurice Ravel?

Memorat
« Răspunde #553 : Mai 20, 2015, 22:49:42 »

Scuze, aseara nu am mai postat nimic aici...
         Aseara, inca mai asteptam raspunsul d-nei Dascalu Sorina, referitor la modul cum "interpretez" eu "BOLERO"-ul lui Maurice Ravel...
         Chiar si eu uitasem ca d-na Dascalu a promis ca va posta rar, extrem de rar, pe acest portal si, cum tocmai ce imi replicase mie ceva cu trei zile in urma, rezulta ca domnia sa - respectindu-si cu sfintenie angajamentul luat - "a epuizat" numarul de postari disponibile pentru aceasta luna calendaristica...
         Noua, nu ne ramine decit sa respectam decizia dinsei.
         Dar nu lipsa de apetenta pentru postari pe acest portal a d-nei Dascalu m-a facut pe mine sa-mi incalc promisiunea de a onora, asa cum pot eu, evenimentul muzical ce va avea loc in Bucuresti in prima jumatate a lunii iunie, eveniment al carui principal protagonist va fi ANDRE RIEU.
         Motivul pentru care am intrerupt pentru o zi postarile pe aceasta tema este unul foarte prozaic si se numeste oboseala... timp pentru o postare era, dar, dupa 1500 km. facuti in 15 ore, doar sa-mi pup nevasta am mai avut chef... (desigur, intrucit nevasta mea "si-a cam scos banii pe mine" Grin, doar daca in locul ei s-ar fi aflat Claudia Schiffer m-as mai fi gindit si la alte alea...doar "gindit", sa nu va inchipuiti altceva Grin, ca, oricum, io' sint om batrin...)

Asadar, acestea fiind spuse, sa revenim la muzica si la Andre Rieu.
         Astfel, sa mai retinem ca:
       - exact acum 75 (saptezecisicinci) de ani soseau la AUSCHWITZ primii prizonieri ai noului lagar de extreminare...
       - in 20 mai 1989, autoritatile chineze decretau legea martiala, pentru a inabusi in singe manifestatiile pentru democratie din Piata "Tian-an-Men"; dupa, a urmat deja "celebrul" masacru din aceiasi piata...
       - un an mai tirziu, in Romania aveau loc - urmare a unei revolutii - primele alegeri libere de dupa darimarea comunismului...

Andre Rieu nu este tocmai ceea ce se cheama "un revolutionar" (desi, chiar si el, se manifesta intr-un mod oarecum revolutionar, prin evenimentele muzicale - de exceptie - pe care le organizeaza); totusi, in modul sau propriu, acorda toata sustinerea sa celor care "au ceva de transmis" altora, mai revolutionari...
         Iata, intr-unul dintre concertele sale, cu concursul sau, cum este transmis "mesajul celor in viata, pentru cei care nu mai sint, dar care au influentat cumva <mersul lumii> (alaturat, si versurile in limba engleza ale compozitiei).
         Piesa (gen "gospel") pe care v-o propun spre auditie si vizionare se numeste "When The Saints Go Marching In" (intr-o traducere proprie: "Cind ingerii pleaca in mars...")

https://www.youtube.com/watch?v=5K1Th64YGCs

O when the saints go marching in
         When the saints go marching in
         O Lord I want to be in that number

And when the sun refuse (begins) to shine

When the moon turns red with blood

On that hallelujah day
         On that hallelujah day

O when the trumpet sounds the call

Some say this world of trouble
         Is the only one we need
         But I'm waiting for that morning
         When the new world is revealed

When the revelation (revolution) comes

When the rich go out and work

When the air is pure and clean

When we all have food to eat

When our leaders learn to cry
         When the saints go marching in...

Desi "ritmul" melodiei este un sprint(z)ar, "mesajul" textului este unul destul  de "in ton" cu aspiratiile oricarui revolutionar care se respecta.
         As putea oferi si o traducere a textului, pentru conformitate, dar - cu "engleza mea de balta" - poate rezulta un text oarecum aproximativ... daca este vreun coleg, bun cunoscator al limbii engleze, care doreste sa ofere o traducere cit mai corecta a versurilor, il rog sa o faca...

Memorat
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • nimic-OO FARA INSULTE; neindoelnic, obiectiv
  • Vezi Profilul
« Răspunde #554 : Mai 21, 2015, 06:39:54 »

Scuze, aseara nu am mai postat nimic aici...
         Aseara, inca mai asteptam raspunsul d-nei Dascalu Sorina, referitor la modul cum "interpretez" eu "BOLERO"-ul lui Maurice Ravel...
         Chiar si eu uitasem ca d-na Dascalu a promis ca va posta rar, extrem de rar, pe acest portal si, cum tocmai ce imi replicase mie ceva cu trei zile in urma, rezulta ca domnia sa - respectindu-si cu sfintenie angajamentul luat - "a epuizat" numarul de postari disponibile pentru aceasta luna calendaristica...
         Noua, nu ne ramine decit sa respectam decizia dinsei.
         Dar nu lipsa de apetenta pentru postari pe acest portal a d-nei Dascalu m-a facut pe mine sa-mi incalc promisiunea de a onora, asa cum pot eu, evenimentul muzical ce va avea loc in Bucuresti in prima jumatate a lunii iunie, eveniment al carui principal protagonist va fi ANDRE RIEU.
         Motivul pentru care am intrerupt pentru o zi postarile pe aceasta tema este unul foarte prozaic si se numeste oboseala... timp pentru o postare era, dar, dupa 1500 km. facuti in 15 ore, doar sa-mi pup nevasta am mai avut chef... (desigur, intrucit nevasta mea "si-a cam scos banii pe mine" Grin, doar daca in locul ei s-ar fi aflat Claudia Schiffer m-as mai fi gindit si la alte alea...doar "gindit", sa nu va inchipuiti altceva Grin, ca, oricum, io' sint om batrin...)

Asadar, acestea fiind spuse, sa revenim la muzica si la Andre Rieu.
         Astfel, sa mai retinem ca:
       - exact acum 75 (saptezecisicinci) de ani soseau la AUSCHWITZ primii prizonieri ai noului lagar de extreminare...
       - in 20 mai 1989, autoritatile chineze decretau legea martiala, pentru a inabusi in singe manifestatiile pentru democratie din Piata "Tian-an-Men"; dupa, a urmat deja "celebrul" masacru din aceiasi piata...
       - un an mai tirziu, in Romania aveau loc - urmare a unei revolutii - primele alegeri libere de dupa darimarea comunismului...

Andre Rieu nu este tocmai ceea ce se cheama "un revolutionar" (desi, chiar si el, se manifesta intr-un mod oarecum revolutionar, prin evenimentele muzicale - de exceptie - pe care le organizeaza); totusi, in modul sau propriu, acorda toata sustinerea sa celor care "au ceva de transmis" altora, mai revolutionari...
         Iata, intr-unul dintre concertele sale, cu concursul sau, cum este transmis "mesajul celor in viata, pentru cei care nu mai sint, dar care au influentat cumva <mersul lumii> (alaturat, si versurile in limba engleza ale compozitiei).
         Piesa (gen "gospel") pe care v-o propun spre auditie si vizionare se numeste "When The Saints Go Marching In" (intr-o traducere proprie: "Cind ingerii pleaca in mars...")

https://www.youtube.com/watch?v=5K1Th64YGCs

O when the saints go marching in

On that hallelujah day
         On that hallelujah day

Some say this world of trouble
         Is the only one we need
         But I'm waiting for that morning
         When the new world is revealed

When the saints go marching in...

Desi "ritmul" melodiei este un sprint(z)ar, "mesajul" textului este unul destul  de "in ton" cu aspiratiile oricarui revolutionar care se respecta.
         As putea oferi si o traducere a textului, pentru conformitate, dar - cu "engleza mea de balta" - poate rezulta un text oarecum aproximativ... daca este vreun coleg, bun cunoscator al limbii engleze, care doreste sa ofere o traducere cit mai corecta a versurilor, il rog sa o faca...

"Cind ingerii  merg  in mars..."

O atunci când sfinții merg in marș
         Când sfinții merg  in marș
         Doamne  vreau să fiu în acel număr
         Când sfinții merg  in marș

Și când soarele refuza (începe) să strălucească
         Și când soarele refuza (începe) să strălucească
         Doamne vreau să fiu în acel număr
         Când sfinții merg in  marș

Când luna devine roșu ca sângele
         Când luna devine roșu ca sângele
         Doamne vreau să fiu în acel număr