Main Content:

Pagini: [1] 2

LIGA NATIONALA A LUPTATORILOR ANTICOMUNISTI 1945 - 1989

• Tinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Asa cum promiteam, acest subiect este dedicat celei de-a milioana posibile noi asociatii. Pentru a evita noi discutii sterile, menite pentru a intarzia sau tergiversa sau descuraja infiintarea ei, am sa va spun clar ca nu poti inregistra o asociere de unul singur, pe premiza: fa-o tu ca venim si noi, mai ales ca noua asociere se vrea mai departe decat toti de-un neam.
     Pentru realizare am nevoie de oameni hotarati care sa creada in aceasta idee, asa cum spuneam, poate o sa va deranjeze modul meu de exprimare, vreau, am , etc. Dar in acest moment sunt singurul care stie despre ce este vb, este un detaliu peste care vreau sa treceti cu vederea, cand vom fi mai multi vom vb despre noi.
     Tot pentru a evita discutii sterile si denigratoare, din istorie Smiley , noua asociere nu se infiinteaza cu scopul umbririi celorlalte asociatii deja constituite, ci ca un raspuns de adaptare la o noua situatie. Nu stiu daca noua asociatie va fi partener de discutii cu noul SS infiintat, sau daca va fi unicul agreat, deci nu are ca scop acest tel, dar nu se da la oparte daca va fi posibil. Amatorilor le transmit ca interpretarea acestor randuri este neagreata.
      As dori sa existe potentiali doritori din toate orasele din tara, nu instig la o manifestatie ci la un dialog, sunt sigur ca daca exista vointa se gasesc si rezolvari la probleme. In conditiile date trebuie sa ne adaptam, pentru a putea reactiona in viitor, am spus si sustin ca aceasta amalgamizare de luptatori anticomunisti este imorala, sustin asta, dar trec peste. Acum problema este in fata voastra, doriti sa facem ceva in a putea avea si pe viitor un cuvant de spus? Sau va multumiti sa va hraniti cu sperante desarte in manifestatii de Weekend, fara audienta? 
      Pentru a putea realiza ceva este nevoie de o intalnire alta decat cea de pe portal, prietenii stiu de ce Wink, pentru a va face cunoscut in detaliu acest proiect. In functie de rapiditatea cu care veti adera la acest proiect vom putea profita mai repede de toate situatiile oportune ale acestui an electoral, lucrurile se vor misca repede la fel trebuie s-o facem si noi, pot sa va spu doar ca sunt foarte multe de facut mult mai multe decat in trecut, iar cei ce vor isi vor dori realizarea acestui proiect vor trebui da dedice mult timp acestuia.
      In concluzie, nu aveti cum sa credeti in ceva ce nu stiti, iar pentru aceasta trebuie sa ne vedea pentru ca aici nu voi spune o boaba. Asta nu va impiedica sa vreti sa stam de vb Smiley, sa va fac o expunere a proiectului, sa va prezint probleme si situati , variante si rezolvari. Avem o experienta din anii trecuti si greselile sunt bine invatate, nerepetabile de aceasta data.
Pentru Mental: ai onoarea de a trece la Momente ratate un eventual esec al acestui proiect Wink
      Aceasta este adresa de e-mail la care puteti trimite raspunsurile dvs. In caz ca doriti sa puneti prima piatra:  tinel.rinelus@gmail.com
      Pentru sceptici, dupa infiintarea legala a asociatiei, atunci vom posta statutul pentru a putea face o alegere corecta pentru apartenenta.
      In atentia persoanelor „controversate” caci vor fi si sunt multi, nu ii exclud dar nici nu vor fi bagati la inaintare, stiu ca asta va genera polemici, dar vreau sa va atrag atentia ca nu toti sunt controversati pentru calitatea de revi , ci pentru actiuni din viata privata, unde acolo este cetatean, nu rev, deci nu amestecati marfa cu ambalajul.
      Astept reactia voastra oricare ar fi ea.

Memorat
Răspuns: LIGA NATIONALA A LUPTATORILOR ANTICOMUNISTI 1945 - 1989
« Răspunde #1 : Martie 30, 2014, 09:52:21 »

D.le Tinel.
Orice forma de organizare e bune.Daca doriti sa o faceti, cereti documente in original la inscriere si apoi primitii.Altfel o sa picati in capcana tradatorilor care sunt in stare de orice numai sa profite de ceva.
Memorat
  • Tinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Martie 30, 2014, 10:18:21 »

Cum spuneam: am o lectie dura invatata, sper sa stiu de data asta cum sa fac lucrul bine, apoi sa fiu iarasi bine inteles, eu nu fac nimic, toti trebuie sa facem ceva Smiley e chestie de solidaritate si mai ales atotstrigatura ultimilor 2-3 ani ... unire.
Memorat
« Răspunde #3 : Martie 30, 2014, 10:38:30 »

Cum spuneam: am o lectie dura invatata, sper sa stiu de data asta cum sa fac lucrul bine, apoi sa fiu iarasi bine inteles, eu nu fac nimic, toti trebuie sa facem ceva Smiley e chestie de solidaritate si mai ales atotstrigatura ultimilor 2-3 ani ... unire.
Stimate domn aceasta initiativa este din start gresita deoarece cuprinde o perioada de timp foarte mare si evident vor exista destule voci care-si vor aroga mai multe merite decat altii datorate perioadei si  momentului in care au actionat. Asadar eu cred ca trebuia sa fim fermi pentru pastrarea idealurilor REVOLUTIEI . In opinia mea revolutionarii au pierdut LUPTA.
Memorat
  • Tinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #4 : Martie 30, 2014, 10:48:57 »

Domnule, mare dreptate aveti , dar ceva imi spune ca nu ati citit ultimele mele postari, va rog click pe profilul meu, clik pe ultimele mesaje si cititi ce am scris pe acesta tema la alte subiecte, cred ca atunci va fi corecta actiunea mea si din punctul dvs de vedere.
Memorat
« Răspunde #5 : Martie 30, 2014, 11:14:42 »

Tinele, sînt multe de discutat pe aceasta tema. În primul rînd denumirea. Este prea evaziva si impropie. O liga reuneste mai multe entitati. Anticomunista? Sa fim seriosi. Ai uitat ca si în ianuarie apelativul tovarase era folosit? Cei mai vehementi forumisti acum sînt anticomunisti, tovarasii de atunci. Este inestetic sa fim alaturi de cei care au avut de suferit aproape 45 ani pîna cînd noi am încercat sa darîmam un sistem. Nu de alta dar nu prea da bine la cv cu astfel de tarre post-decembriste Grin
Memorat
  • Tinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Martie 30, 2014, 11:35:18 »

Intrebare: Cum se numeste noul "organ" al guvernului? Secretariatul de stat .... spuneti voi mai departe Smiley
Memorat
  • Tinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Martie 30, 2014, 11:53:15 »

Numele ales cred ca este foarte corect, se adreseaza persoanelor fizice nu celor juridice Smiley, acest nume este la fel de corect ca si secretariatul de resort, e o polemica inutila, interesul pentru nume e mai mare decat obictul pentru care se vrea infiintarea, iar subiectul este dat, ne-au amestecat si trebuie s-o facem, daca vreti sa va pastrati "identitatea" nu dizolvati asociatiile, nu o cere nimeni, vreti sa luptati si credeti ca doar exclusiv ca revi reusiti ... ok, dar o sa va puna cu botul pe labe, ca nu stiti cate problema se confrunta si aia si aia si aia, care sunt mai mari ca ale voastre, daca reusim pe varianta mea, atunci esti in fata lor reprezentand pe toti, eliminam din start o piedica. Asta este ceva important, numele, denumirea, intelesul, este vax ca tema de discutie. Be smart (nu este injuratura)... Think !
Memorat
« Răspunde #8 : Martie 30, 2014, 19:03:22 »

Domnilor ,,REGIA "care a fost facuta in ultima luna e foarte usor de inteles .
Au fost 4 grupuri care au vrut sa ACAPAREZE PUTEREA.
1 BNR-Bucur Mircea
2 PSD Adrian Sanda
3 Pitesti Popa Dorin( mai putin)+Altii care l-au impins in fata.
4 Lesu,Perju,Gadina care au muncit de 2 ani in Bucuresti la mitinguri.
Tradarea a venit cum era de asteptat tot de la PSD.
Cum poate cineva sa-si inchipuie ca PLAGIATORUL MINCINOS care nu a respectat un protocol SEMNAT in 2012 cu BNR poate sa respecte o intelegere verbala la care in afara de GRUPUL LUI Adrian Sanda cu Simion Georgica si Raducu pe de o parte si  Popa Dorin si Popescu pe de alta parte cu compania lor vor reusi doar prin promisiuni verbale sa rezolve ceva?
Totul e o mare amanare de luni si ani pana cand vorba unui JURIST :O LEGE NEAPLICATA 3 ANI dispare AUTOMAT.
Mai avem putin si totul se va intampla.
Vin Europarlamentarele si Daciana trebuie sa iasa cu orice pret.
Ganditi-va ce vrem sa facem ca sa nu pierim.
Nu avem mai mult de 3 SAPTAMANI.Pasteleo sa vina casa cum vine de 3 ani cu necazuri si promisiuni.
MAI VRETI SA FITI AMAGITI MULT.
TIMPUL E CEL CARE TRECE IN DEFAVOAREA NOASTRA.
GANDITI BINE IN PERIOADA DE SMERENIE SI DUPA ACTIONATI NU MAI ASTEPTATI!!!!!!!!!!
Memorat
  • Tinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Martie 30, 2014, 21:07:53 »

Voila ! Ce frumos este cand incep sa se contureze realitatile imediat urmatoare, Bravo Marcel punct ochit, mai sunt si altele, ai mare dreptate in problema timpului ... TRECE !
Memorat
« Răspunde #10 : Aprilie 01, 2014, 23:04:45 »

Am primit urmatorul material de la "nicu1957":

DOMNULUI PRIM MINISTRU Victor-Viorel Ponta
   LIGA LUPTĂTORILOR DIN DECEMBRIE 1989 SATU MARE, cu adresa din antet, prin președinte, Nicolae Erdoș, vă adresează prezentul Memoriu  privind:
         Înlăturarea unei omisiuni vădite
      strecurată în art. 2 alin. 2 din O.U.G. nr. 11/2014
   Cu deosebit respect vă rugăm să analizați modalitatea în care poate fi îndreptată o scăpare pe care Guvernul a avut-o cu ocazia elaborării O.U.G. amintită privind adoptarea unor măsuri de reorganizare la nivelul Administrației Publice Centrale și pentru completarea și modificarea unor acte normative.
În mod concret suntem afectați prin conținutul acestei ordonanțe de faptul că în art. 2 alin. 2 Ordonanța care reglementează atribuțiile Secretariatului de Stat pentru recunoașterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945 – 1989 se referă exclusiv la foștii deținuți politici, lăsând în afara textului și a reglementării legale, organizațiile noastre și forul ei central, denumit până acum Secretariatul de Stat pentru problemele Revoluționarilor din dec. 1989 a cărui funcționare este reglementată de H.G. nr. 760/2003 cu modificările și completările ulterioare.
Domnule Prim Ministru, rugămintea noastră este să nu lăsați fără  un organism care veghea la punerea în aplicare și la respectarea literei și spiritului Legii nr. 341/2004  a recunoștinței față de eroii martiri și luptătorii care au contribuit la Victoria Revoluției Române din decembrie 1989, precum și față de persoanele care și-au jertfit viața sau au avut de suferit în urma Revoltei Muncitorești Anticomuniste de la Brașov din noiembrie 1987.
Noi vă rugăm să apreciați că revoluționarii și nu ne referim aici la faptul că unii au obținut legal ori ilegal recunoașterea acestor drepturi, ci ne referim la lăsarea fără organismul central a tuturor celor care au făcut ceva pentru recunoașterea României în plan internațional ca un stat liber independent și democrat.
Domnule Prim Ministru, nu ne referim aici nici la faptul că Guvernarea actuală nu a reparat nedreptățile ce ne-au fost făcute de Guvernul Boc; probabil Guvernul actual nu este în măsură încă  să discute aceste chestiuni așa cum, în cadru organizat, am primit promisiuni în acest sens, inclusiv prin Protocolul încheiat de P.S.D. cu Blocul Național al Revoluționarilor din dec. 1989 și semnat și de Dumneavoastră în 02. 09. 2011, ci exclusiv la O.U.G. nr. 11/2014 care  trebuie revăzut în sensul celor de mai sus.
A fi cu totul ignorați prin prevederile O.U.G. 11/2014 care trebuie să aibă în vedere inclusiv actul care reglementează respectarea drepturilor pe care Legea nr. 341/4004 (în vigoare) le-a recunoscut revoluționarilor, eroilor și luptătorilor pentru cauza revoluției, nu poate fi trecut de noi cu vederea. Este o scăpare care trebuie să-și găsească rezolvarea în cel mai scurt timp.
Pentru aceste considerente prezentul memoriu se dorește a fi procedura prealabilă a unui contencios administrativ, la care nu am dori să recurgem doar dacă vom fi nevoiți; motiv pentru care în termenul legal solicităm răspunsul dv. scris.
Domnule Prim Ministru vă rugăm să apreciați cu obiectivitate demersul nostru și să militați pentru rezolvarea chestiunii cât mai curând, până la care moment vă rugăm să primiți considerațiile  noastre sincere.
                     Președinte
                            Nicolae Erdoș
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Aprilie 02, 2014, 01:21:53 »

Miercuri de la orele 20 si nu 21! la- BUNA SEARA ROMANIA-
- Invitat MIRCEA BUCUR- PRESEDINTE EXECUTIV BNR
- prima parte a interviului din exil cu DORIN LAZAR MAIOR+Presedinte BNR
http://internationalradio.sytes.net:9976/listen.pls
ID MESS internationalradio10 pentru direct solicitati numarul in privat sau pe mess.
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Aprilie 02, 2014, 06:38:40 »

Alex, de ce nu inregistrezi emisiunile si sa le pui pe forum???Ti ai face reclama gratis...cred ca dl. Iosif ar fi deacord.
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Aprilie 02, 2014, 16:57:27 »

DRAGI COLEGI,
Stiind ca vor fi multe discutii pro si contra subiectului DORIN LAZAR MAIOR, am fost poate singurul care am incercat sa lamuresc unele situatii. Conform principiilor proprii, pe care le am, incerc sa va supun judecatii domniilor voastre toate situatiile si persoanele cu care intru in contact. Nu imi permite meseria sa trec pe linga oameni, buni sau rai si sa ii ignor, mai ales daca acestia au contribuit cumva la viata publica. EU NU AM DREPTUL SA JUDEC PE NIMENI FIINDCA NU SUNT NICI JUDECATOR NICI DUMNEZEU. Cred ca mi+a foast destul de greu sa obtin acest interviu, mai ales ca acum 15 ani imi defineam in mod SOLITAR pozitia contrara cu a lui Maior. Dupa cum stiti in acele momente nici un BRAV REVOLUTIONAR CARE AZI URLA PE AICI nu mi+a fost alaturi, nici macar asociatia SIBIU DECEMBRIE 89, nici Presedintele ei, desi normal era sa fim uniti daca tot eram o asociatie. Astazi tradarile se deconteaza. Oameni care atunci il sustineau pe MAIOR si ma injurau pe mine, astazi culmea, il injura ei pe MAIOR insa nici nu isi recunosc duplicitatea. Eu am avut puterea si maturitatea sa imi mentin pozitia NEUTRA , fiindca eu nu pot fi adversar cu NICI UN REVOLUTIONAR bun sau rau! In spatiul public, in situatia in care suntem, rafuielile personale sunt cel putin penibile si neindicate. Sa ne cautam in suflete fiecare si sa ridicam piatra sa lovim daca suntem cu totii curati. Daca nu, sa ne dozam fiecare pacatele, sa ni le analizam individual si apoi sa mergem mai departe , demni, sufletisiti, uniti si REVOLUTIONARI. Jur ca sufar pentru fiecare coleg despre care aflu vesti rele, fiindca stiu ca si datorita lui eu astazi pot sa va vorbesc liber. Fie el bun, fie el rau.....CURATENIA TREBUIE SA INCEAPA IN FIECARE DINTRE NOI, in sufletele noastre , apoi in ceea ce este in afara noastra.
Maior a gresit, o sa vedeti ca o recunoaste si spune si unde, insa el plateste. Altii care au gresit nu platesc....dar dau cu presupusul pe aici. De fapt ideea este sa ne unim, sa nu mai fim ai partidelor, sa ne lepadam de cei care pina acum ne+au condus, bine sau rau , si sa plecam la drum cu o alta echipa. O echipa de oameni care trec prin ce trecem fiecare dintre noi! Aici este cheia, si sincer trebuia sa ne schimbam liderii din 4 in 4 ani, alta era acum situatia! E ULTIMA SANSA SA GINDIM, SA REDEVENIM OAMENII ACEIA DESPRE CARE SE SPUNE CA AU FOST NEBUNII FRUMOSI DIN 1989.
DOAMNE AJUTA!
Alex Oprea
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Aprilie 02, 2014, 17:37:39 »

Mi-au dat lacrimile, mai alexpress number one! Ordinul Revolutiei Curate: lacrimati ba, ce e Oprea lacrimogen! Am inteles ca ai un subiect tare si-ti faci reclama. E normal, no coment, dar scuteste audienta de penibilitatea reclamei. Cred ca toti sunt curiosi. Succes! Dar nu m vb prostii: "Maior a gresit, o sa vedeti ca o recunoaste si spune si unde, insa el plateste". Cum plateste? Justitia l-a condamnat si el n-a ramas sa exe condamnarea, ci s-a tirat pe undeva si sta ascuns. Asta-i plata? Plateste Cutean, nu Maior, ma al-exprsu lu` peste!

Memorat
Pagini: [1] 2
Schimbă forumul: