Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4

Marea revolutie mare din Moldova anului 1989

Răspuns: Marea revolutie mare din Moldova anului 1989
« Răspunde #15 : Iulie 29, 2008, 13:58:46 »

Mi-am mai amintit ceva. Daca si tu esti din Roman cum e Scripcaru, atunci poti fi de oriunde. Scripca e din Buruienesti. Suna bine, nu? O stiu de la Maria Petrascu, poti s-o intrebi. Esti din oras sau din satele de la periferia lui?
Memorat
« Răspunde #16 : Iulie 29, 2008, 14:03:06 »

Haide mai Brasoveanule, nu pica in capcana cu sopteala. Am mai avut o data discutii pe forum despre soptitori si varsta lor. Fa si tu niste socoteli.
Cat despre ispravile din Romexterra, acolo ramane de vazut ale cui au fost. Deocamdata eu sunt cu paguba si cu firma in faliment, asa cum singur ai spus.
Dar despre asta nu are rost sa o lungim aici.
Ai dreptate, hai sa gasim eroii de la Dorohoi.
Memorat

Blogul lui DOFTOREANU pe www.iuliandoftoreanu.blogspot.com
Blogul lui MAIOR pe www.maiorlazardorin.blogspot.com
Blogul ROMEXTERRA BANK pe www.mkbromexterra.wordpress.com
CREATORII DE IMAGINE - www.maroma.ro
FERMA LU'TATICU - www.facebook.com/FermaLuTaticu
EU - www.facebook.com/iuliandoftoreanu
« Răspunde #17 : Iulie 29, 2008, 14:17:32 »

Gata, nu mai plec ca am intarziat prea mult. Vezi ca e distractie faina si pe subiectul pe care ai vrut sa-l "sabotezi" deschizand unul numai pentru Dorin Lazar Maior.
Ia spune, cauti continuarea sau ma apuc tot eu?

Hai ca azi esti pus pe acuzatii nefondate.
Vorba ta, ce are ....cu prefectura? De unde ai scoso pe asta cu sabotajul?
Memorat

« Răspunde #18 : Iulie 29, 2008, 14:29:43 »

Era la oha. Da cu Scripcaru nu. Ia zi, ce varsta avea Scripca in `89 si in ce an a calcat in Brasov?
Da cauta in acelasi timp.
Memorat
« Răspunde #19 : Iulie 29, 2008, 15:19:18 »

Ce ai tacut asa, chitic?
Fii atent ce am gasit. Ceva despre o adevarata revolutie in Moldova:

Vineri, 09 Noiembrie 2007
“Revolutie” imobiliara la Botosani
Un adevarat tur de forta ?domeniul constructiilor ?351;i propune SC "Victor LDC Imobiliare" SRL care a demarat nu mai putin de sase proiecte imobiliare ?municipiul Botosani si ?localitatile ?ecinate. De partea de constructie pentru toate proiectele de investitii, aflate ?diferite faze de materializare, de la stadiul de proiect, pana la cel de finisaje, se ocupa firma SC "Victor Construct" ... in Banul de Botosani
Sursa: Banul de Botosani
Vizualizari: 119

Poti sa observi ca articolul asta publicitar (reclama mascata?) a fost vizitat de mai multi cititori decat revolutionari au iesit in strada in decembrie `89.
Memorat
« Răspunde #20 : Iulie 29, 2008, 15:25:44 »

Mi-am mai amintit ceva. Daca si tu esti din Roman cum e Scripcaru, atunci poti fi de oriunde. Scripca e din Buruienesti. Suna bine, nu? O stiu de la Maria Petrascu, poti s-o intrebi. Esti din oras sau din satele de la periferia lui?
Din cate stiu, Buruienestii e de langa Roman. Ceva gen Stupiniul nostru. Nu stiu ca nu am fost niciodata. Romanul, l-am vazut acum cativa ani, fiind in trecere.
Cat despre mine, stiu sigur ca m-am nascut la maternitatea din muncipiu, ca ai mei lucrau pe un santier in Roman, in detasare.
Iar prima amintire a vietii mele, este sigur din iarna lui 1967-1968, pe la un an jumate, o ninsoare grozava, vazuta pe fereastra unei camere de nefamilisti dintr-un bloc din Noua.
Memorat

« Răspunde #21 : Iulie 29, 2008, 15:48:30 »

Era la oha. Da cu Scripcaru nu. Ia zi, ce varsta avea Scripca in `89 si in ce an a calcat in Brasov?
Da cauta in acelasi timp.

Nu stiu cat avea Scripcaru in '89, dar stiu ca e mai mic decat mine cu cativa ani, iar eu aveam vreo 23.
Memorat

« Răspunde #22 : Iulie 29, 2008, 16:27:20 »

Dar parintii tai din ce parte erau?
Privitor la cealalta chestie. Citeste aici si mai discutam.
www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=23.45
Memorat
  • Revo SB
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Iulie 29, 2008, 18:19:10 »

Haide mai Brasoveanule, nu pica in capcana cu sopteala. Am mai avut o data discutii pe forum despre soptitori si varsta lor. Fa si tu niste socoteli.
Cat despre ispravile din Romexterra, acolo ramane de vazut ale cui au fost. Deocamdata eu sunt cu paguba si cu firma in faliment, asa cum singur ai spus.
Dar despre asta nu are rost sa o lungim aici.
Ai dreptate, hai sa gasim eroii de la Dorohoi.

Iertare ca ma bag si eu ca musca-n lapte.
Sptitorii securitatii erau si de virste fragede.
Cititi documentarea de mai jos:

PRELUARE,
    * Tudor
    * Full Member
    * Deconectat Deconectat
    *
    *
    * Vezi Profilul

Răspuns: @ REVOLUTIA SIBIU 1989 @
« Răspunde #114 : Martie 23, 2008, 12:48:51 »
  ZIARUL-GARDIANUL-18 IULIE,2006.
VAMPIRII INOCENTEI
Ofiterii Securitatii care foloseau minori ca informatori au promovat bine dupa 1989 18.07.2006

VAMPIRII INOCENTEI
„F“, pe numele ei Filomela Bacaci, avea dosar la Securitate si figura racolata de ofiterul Emilia Balici. Tatal ei, Alexandru Bacaci, era judecator la Tribunalul Sibiu, iar mama, economista la intreprinderea de bere.

Dupa ’89, tatal ei a intrat in FSN si coordona Comisia de ancheta civila impotriva teroristilor din Sibiu. Drumul i s-a intersectat cu cel al procurorului militar Anton Socaciu. Acesta i-a reprosat ca fata lui „e securista“.

Alexandru Bacaci, azi profesor universitar la Sibiu, ne-a declarat ca fata lui a vazut dosarul si ca a recunoscut in note scrisul colegei ei de banca, Nadine. Nadine era nimeni alta decåt fata ofiterului de Securitate Emilia Balici.

Bacaci sustine ca are acasa dovada de la Procuratura Militara din ’91, care a facut ancheta in urma plångerii formulate de fiica sa. Balici ar fi recunoscut ca e vinovata de fals, uz de fals si delapidare. Dar a ajuns, dupa ’90, adjunct SRI!

Istoricul Marius Oprea a declarat, ieri, la Realitatea TV, ca a vazut fise de racolare facute de Emilia Balici cu copii de 9 ani si 11 ani. Mai sustine i
storicul ca, la finele anului 1989, in Sibiu existau 170 de cazuri de elevi „colaboratori“

Ne tinem de promisiunea facuta ieri: ancheta privitoare la cazul „F“, fata din clasa a IX-a, in anul 1986, care aparea cu „FISA A COLABORATORILOR DIN RÅNDUL ELEVILOR“, unde primise codul „NELI“, a fost finalizata. Astazi, va putem oferi povestea. Ea este zguduitoare si demonstreaza modul in care fostii securisti de genul capitanului de la acea vreme Emilia Balici - ofiterul care aparea ca fiind persoana cu care „Neli“ trebuia sa tina legatura pentru turnatorii - au recurs la cele mai incredibile metode, ordinare, prin care si-au facut planul la racolari in fata sefilor lor de atunci. Acesti monstri de ofiteri ar fi trebuit de multa vreme pedepsiti. Dar ei si-au vazut de treaba si au fost pastrati in perioada tranzitiei in acelasi sistem informativ.

Ieri, la Realitatea TV, istoricul Marius Oprea a facut alte cåteva declaratii zguduitoare, afirmand ca, la finele anului 1989, existau 170 de minori racolati de Securitate. De asemenea, istoricul a mai spus ca a intålnit cazuri de minori de 9 ani si de 11 ani, care apareau ca si colaboratori ai aceleiasi Emilia Balici, capitan de Securitate. Iata, asadar, adevarata fata hidoasa a Securitatii.
Povestea Filomelei Bacaci, pentru ca despre aceasta persoana e vorba, e si foarte trista, dar si extrem de grava in acelasi timp. Grava nu pentru ea, care a avut aceasta experienta „neagra“ a copilariei, pe care nu o va uita niciodata, ci pentru ca povestea acestui experiment securist dovedeste pana unde a putut ajunge sistemul comunist
sa-si implante ghearele pentru a subzista. Ofiterul Emilia Balici, protagonistul securist al fisei de colaborator facuta pe numele Filomelei Bacaci, a lucrat si dupa 1990 in SRI. Pentru ce a facut inainte de ‘89 nu a raspuns, insa, niciodata.
Memorat

* Tudor
    * Full Member
    * Deconectat Deconectat
    *
    *
    * Vezi Profilul

« Răspunde #115 : Martie 23, 2008, 12:50:51 »
>>>>>GARDIANUL.
Fire deschisa, secretara UTC pe clasa»
Filomela Bacaci este, astazi, o persoana respectata, profesoara de biologie la un liceu. La randul ei, are familie. Tatal acesteia a fost judecator la Tribunalul Judetean Sibiu si este un onorabil avocat si prorector la Universitatea „Lucian Blaga“ din localitate. Din datele pe care le detinem, confirmate de matusa Filomelei Bacaci, acest copil a crescut mai mult alaturi de mama, intrucat, cand ea avea doar trei ani, a survenit divortul intre parinti. In fisa din Arhivele Securitatii Sibiu, Bacaci Filomela aparea ca ar fi fost recrutata in 30.09.1986, data la care ea era eleva la Liceul „Octavian Goga“, din Sibiu. In „scurta descriere a caracteristicilor psihofizice si a posibilitatilor de informare“ din fisa, se arata ca Filomela este „fire deschisa, are destula maturitate in realizarea si intelegerea problemelor puse in discutie, cu un vocabular adecvat, cu cunostinte de cultura generala corespunzatoare, abordeaza cu usurinta conversatiile, se face placuta in anturaj, este apreciata de colegi, a fost aleasa secretara UTC pe clasa“. Mama ei, economist la acea vreme la Intreprinderea „Berea“, este astazi foarte bolnava si, dupa cum ne-a spus sora acesteia, Doina Grigore, se afla in imposibilitatea de a vorbi. Septembrie 1986 a fost anul in care capitanul de Securitate Emilia Balici avea ordine de la superiori sa-si faca planul la racolari. Asa a aparut si aceasta fisa.

Socant: Sa recunosti scrisul colegei de banca in note informative
Dupa evenimentele din decembrie 1989, cand Alexandru Bacaci, tatal Filomelei trecuse in avocatura, dar in acelasi timp intrase in Frontul Salvarii Nationale. El a avut o altercatie, pe fondul investigatiilor despre asa-numitii teroristi de la Sibiu, cu procurorul militar Anton Socaciu de la Brasov, care a coordonat prima data ancheta celebrului caz al atrocitatilor de la bazinul din curtea Inspectoratului Judetean de Politie Sibiu. Acel dosar a fost denumit de presa simplu: Dosarul „Dragomir“. In acest dosar, la acea vreme Socaciu a facut un talmes-balmes de ancheta. Cauza „Sibiu“ a fost preluata mai tarziu de catre procurorii militari de la Bucuresti. Dar acesta este un alt subiect. Ocupandu-se de cercetarea „civila“ a evenimentelor, din partea FSN local, drumul tatalui Filomelei Bacaci s-a incrucisat cu cel al procurorului Socaciu. Acesta din urma i-a reprosat ca nu e revolutionar „cum se da“ si ca fata lui e securista“. Filomela se afla in ultima clasa de liceu. Procurorul se baza pe anumite documente dintr-un dosar aflat in Arhivele Militiei si Securitatii Sibiu. Socat, Alexandru Bacaci si-a luat fata de mana si, impreuna cu mama acesteia, s-au dus la procuror. Acesta i-a pus dosarul de adeziune in fata. In fata documentelor, fata a negat categoric ca ar sti ceva sau ca cineva i-ar fi spus vreodata sa dea informatii sau sa scrie ceva. In fata scrisului din documentele de la dosar, Filomela Bacaci a ramas extrem de mirata pentru ca a recunoscut scrisul colegei ei de banca din liceu. Culmea, colega de banca a Filomelei era nimeni alta decat fata capitanului de Securitate Emilia Balici. Ea a spus procurorului ca este scrisul Nadinei Balici, colega sa. Procurorul Socaciu a delegat un alt procuror pe care l-a trimis la Garnizoana Militara din Sibiu.
Memorat

* Tudor
    * Full Member
    * Deconectat Deconectat
    *
    *
    * Vezi Profilul

« Răspunde #116 : Martie 23, 2008, 12:53:02 »
>>GARDIANUL..
Sotul securistei Balici a fost måna dreapta in MI pentru Gavril Dejeu
Conform declaratiei matusii Filomelei Bacaci, capitanul Emilia Balici a recunoscut in fata procurorilor ca fiica ei a scris rapoarte aflate in dosarul „Neli“ si motivatia acesteia a fost ca „avea sarcina sa recruteze“. De asemenea, capitanul Balici a recunosut si ca nu a obtinut, in realitate, niciodata vreo informatie directa de la Filomela Bacaci. Dupa acest episod, parintii Filomelei Bacaci, desi solicitasera pedepsirea capitanului securist, au primit de la procuror o hartie in care se specifica faptul ca Emilia Balici a recunoscut falsul realizat prin fiica ei, dar, intrucat a fost sarcina de serviciu data de sefii acesteia inainte de 1990, ar fi vorba de o fapta „gratiata“. Capitanul Emilia Balici nu a fost eliminata din sistem si a continuat pana in urma cu ceva vreme sa lucreze la SRI. Matusa Filomelei Bacaci ne-a mai declarat ca „sotul acestei capitanese de securitate a fost mana dreapta a lui Gavril Dejeu cand acesta a venit la Bucuresti in fruntea Ministerului de Interne“, si ca actualmente este decedat. Daca intoarcem filele presei inapoi, in timp, cu siguranta opinia publica si-ar aminti de scandalul „Dejeu“, in care fostul ministru de Interne a fost acuzat ca si-a turnat fratele. Asa ca nu mai e nevoie de vreun comentariu.

Racolarea elevilor, mijloc de promovare ca viitor adjunct SRI!
Cazul Filomelei Bacaci pe care l-am redat astazi, este, cum aratam in deschiderea acestei anchete, iesi din comun.. In acelasi timp, adevarul din spatele usilor inchise evidentiaza si alte grave aspecte. Filomela Bacaci a fost doar unul dintre cei 170 de copiii care apar cu astfel de fise de colaborator din randul elevilor, atatia cati a afirmat istoricul Marius Oprea ca existau in 1989. Este clar ca Securitatii ii statea in obicei, in ordin si-n sange sa racoleze persoane cu inclinatie pentru o astfel de „meserie“, in sensul ca acestea, dupa cum observati in fisa pe care azi o redam cu toate rubricile „la vedere“, sa faca dosare de informator unor minori care puteau deveni fie turnatorii de mai tarziu, fie instrument de santaj pentru parintii acestora, sau chiar pentru ei insisi in cazul in care, mai tarziu ar fi incercat sa se desprinda de sistem.
Cert este, in aceasta poveste, ca Filomela Bacaci a avut dosar de „racolat“. Asta nu inseamna ca toti cei care au avut astfel de dosare au o poveste identica. Dimpotriva. E treaba CNSAS-ului sa faca lumina in acest maldar de „gunoi“ facut de pedofilii Securitatii. Pana una alta, iata ce se poate intampla cu astfel de dosare facute de securisti. Oricine poate spune orice. In ce priveste pe cei care si acum sunt activi, este cat se poate de clar ca CNSAS nu poate face nimic. Pentru ca vechii colaboratori sunt si azi la fel de activi, iar dosarele acestora nu fac parte din mormanul de „kilometri de arhiva“ care au fost predati Consiliului National.>>
Memorat

* Tudor
    * Full Member
    * Deconectat Deconectat
    *
    *
    * Vezi Profilul

« Răspunde #117 : Martie 23, 2008, 12:55:10 »
.
>>GARDIANUL..
Olaru: Criteriul varstei la jurnalisti nu conteaza!

Istoricul Stejarel Olaru, care a vazut la råndul sau fise ale colaboratorilor din råndul elevilor, a afirmat zilele trecute, pe posturile de televiziune, ca nu poate fi vorba de criteriul vårstei in cazul verificarilor care se vor realiza pentru cei 324 de jurnalisti din lista Asociatiei Civic Media.
Fisele colaboratorilor din råndurile elevilor trebuie si ele verificate la sånge. Ne intrebam cånd vom afla utecistii de ieri care au ramas turnatorii de astazi ai patriei.

Tatal Filomelei: «Balici lua banii dati de Securitate pentru fiecare copil!»

Tatal Filomelei Bacaci este profesor universitar si prorector al Universitatii „Lucian Blaga“ din Sibiu. Este, de asemenea, fost judecator si actual avocat. Ieri, Alexandru Bacaci, ne-a relatat marea lui durere in legatura cu episodul „racolarii“ fiicei sale.
Reporter: Cum ati aflat de dosarul de colaborator la Securitate al fiicei dumneavoastra?
Bacaci Alexandru: Am fost una dintre persoanele din conducerea FNS pe Sibiu imediat dupa evenimentele din ’89, si in naivitatea aceea de atunci daca mai tineti minte se facuse si o comisie de ancheta impotriva teroristilor, pe care o coordonam. Colectivul de procurori militari care se ocupa atunci de crimele de la Sibiu, era condus de procurorul Anton Socaciu, iar eu ma interesam de mersul acestor anchete. La sediul Securitatii au avut acces doar ei. M-am trezit cu un telefon de la Socaciu care mi-a spus: „uite, domne, ce revolutionar esti, cu fiica securista!“ M-a socat!
- Si ce ati facut?
- Am luat-o pe fiica mea, care era inca eleva la liceu cred ca in ultima clasa, si am dus-o la procurorul care avea dosarul. Pentru ca ea formulat plangere penala. Ea avea un scris foarte frumos, iar in dosar era unul care diferea de al fiicei mele. Filomela a recunoscut scrisul colegei ei de banca, Nadina, care era fata Emiliei Balici. Nici nu va dati seama cat de consternat am fost pentru ca mergeam la serbari impreuna cu aceasta persoana.
Am pus-o pe fiica mea sa faca plangere penala la parchet si parchetul a facut ancheta. S-a facut expertiza grafica si a iesit ca era scrisul ofiterului de Securitate Emilia Balici. Am adresa acasa de la parchet ca procurorii au retinut la Emilia Balici trei infractiuni: fals, uz de fals si delapidare.
- De ce delapidare? Despre ce bani era vorba?
- Delapidare, pentru ca incasa banii in numele elevilor pe care ii avea cu fise de racolati.
- Cum de a scapat nepedepsita?
- A scapat pentru ca Iliescu a dat un decret-lege de amnistie in ’91 si, culmea culmilor, nu numai ca Emilia Balici nu a fost data afara din sistem, ba a mai fost si promovata. Ajunsese la un moment dat adjuncta la SRI local.
- V-ati mai intalnit cu Balici?
- Da, si de cate ori s-a intamplat asta, nu a avut o clipa remuscarea de a veni sa-si ceara scuze pentru tot ce a facut.
- V-ati dat demisia din FSN?
- Da, la vreo doua luni dupa decembrie 1989.
Memorat

* Tudor
    * Full Member
    * Deconectat Deconectat
    *
    *
    * Vezi Profilul

« Răspunde #118 : Martie 23, 2008, 01:00:51 »
Cutezatorii !
Memorat
Memorat
« Răspunde #24 : Iulie 29, 2008, 20:24:31 »

Tudore, iti multumesc. Eu luasem din alta parte informatia, din arhiva de presa a portalului. Doftorene, incearca aici ca se poate citi mai bine www.portalulrevolutiei.ro/arhiva/2006_487.html
Ia intreaba-i tu pe vecinii tai, vis a vis de Maroma, muncitorii de la Hidro, de unde a parvenit la primarie si in politica de dupa `89 Scripcaru, vezi ce zic de el. Eu nu am acces la dosare, deci nu am ce dovezi palpabile sa aduc. Dar lumea vorbeste si nu de cand a ajuns primar. Dinainte, de cand era inca muncitor. Sti cum era, pe unii ii mai stiam si noi.
Memorat
« Răspunde #25 : Iulie 30, 2008, 08:45:47 »

Brasoveanule, razi de mine?
Pe cine dracu sa intreb la Hidro ca acolo bate vantu' de mult?
Memorat

« Răspunde #26 : Iulie 30, 2008, 09:07:24 »

Buna dimineata. Nu intentionez sa-mi bat joc de tine. Ai prea multe necazuri ca sa ma tenteze. Habar nu am ce mai e pe la Hidro. Chiar sa golit de muncitori? De afara nu se vede pentru ca totul pare intact si la locul lui. Nu se vad sectii daramate si chestii deastea. Daca nu mai sint, e mai greu sa-i gasesti pe cei de atunci si scapa si Scripca. Te asigur ca nu mint in privinta lui. Ce am scris am auzit de la colegii lui. In `90 erau unii suparati ca a ajuns la primarie pe ideea ca tot soptitorii se ridica? Da era mic atunci si nu am bagat in seama prea tare spusele lor, dar nici nu le-am uitat.
« Ultima modificare: Iulie 30, 2008, 09:08:54 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #27 : Iulie 30, 2008, 09:20:57 »

Pentru ca am fost deja mantelat de niste moldoveni din oras pe motiv ca sint un increzut de brasovean care se crede superior si alte prostii deastea, am sa repet ca pentru mine toti romanii sint egali si-i am in suflet ca pe frati, dar asta nu inseamna sa nu spun niste adevaruri evidente. Moda cu invocarea si condamnarea oricarei forme de discriminare pentru mine e nula daca asta ma obliga sa nu fiu sincer. Pentru mine homosexualitatea ma scarbeste. N-o sa ma vedeti facand sluj in fata presiunilor psihice la care sintem supusi ca sa o acceptam. Asta nu inseamna ca ii discriminez. Sint doar sincer. Cu atat mai putin e vorba de asa ceva in cazul romanilor din alte regiuni, pentru ca de ei ma simt legat sufleteste.
Ca s-o lamurim, reproduc un fragment din "Bihoreanul", Revolutia de catifea de la Oradea: "In timp ce in celelalte orase mari ale tarii s-au inregistrat morti si raniti, Oradea a scapat de ororile luptelor de strada. Singura victima inregistrata a fost o femeie ucisa din greseala de câtiva soldati in fata aeroportului. In rest, in municipiul de pe Crisul Repede a fost liniste, cu toate ca au existat nenumarate informatii ca urbea urma sa fie atacata. Dar Bihorul are eroii sai. Opt bihoreni si-au dat viata in alte orase din tara, din dorinta de a trai mai bine." Este exact ce sustin si eu in privinta revolutiei din Moldova, daca au eroi si luptatori, sint dintre cei plecati la munca, la scoala sau la armata prin orasele din sud si vest. In Moldova a fost o revolutie mai de catifea decat in Cehoslovacia.

« Ultima modificare: Iulie 30, 2008, 09:37:39 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #28 : Iulie 30, 2008, 10:02:31 »

Ai gasit continuarea la articolul postat de mine?
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #29 : August 04, 2008, 20:34:30 »

Iesenii despre un alt subiect care ne intereseaza (23 iulie 2008).

Amnistierea faptelor militarilor din timpul Revolutiei

Asociatia Nationala a Cadrelor Militare in Rezerva propune din nou Ministerului Apararii (MAp) un proiect de lege privind amnistierea faptelor militarilor din timpul revolutiei, care a ajuns la procurorii militari, Asociatia 21 Decembrie 1989 cerand interventia Consiliului Superior al Magistraturii. Proiectul legii privind amnistierea faptelor ce se pun in sarcina militarilor Fortelor Armate pe timpul evenimentelor din decembrie 1989 a fost inaintat Sectiei Parchetelor Militare pentru analizare si transmiterea eventualelor observatii sau propunerilor, pana la un termen ce a expirat ieri .
Proiectul de lege are doua articole, in care se propune amnistierea si absolvirea de raspundere a tuturor faptelor savarsite pe timpul Revolutiei din decembrie 1989, fapte bazate pe prevederi constitutionale, juramantul si regulamentele militare in vigoare la acea vreme, indiferent de pedepsele prevazute de lege sau aplicate de instantele judecatoresti. "De prevederile amnistiei - cu toate efectele sale - beneficiaza cadrele militare, cat si militarii in termen care au fost judecati si condamnati sau cei inculpati in procese aflate pe rol in curs de judecare, ca urmare a participarii la evenimentele din decembrie 1989", noteaza articolul 2 al proiectului Asociatiei Nationale a Cadrelor Militare in Rezerva si in Retragere. Asociatia 21 Decembrie a solicitat Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) sa intervina in stoparea proiectului, apreciind ca initiativa pare de o gravitate extrema cata vreme se dezvolta in underground-ul militar, care implica in actiuni politice Armata si Parchetul Militar. In opinia asociatiei, distribuirea in sistemul judiciar a proiectului, obligandu-i pe procurori sa se pronunte cu privire la continutul si oportunitatea unei legi de salvare a criminalilor din dosarele revolutiei, dauneaza grav asupra prestigiului procurorului si asupra independentei sale. "Exprimarea unui punct de vedere nu poate fi decat politic, dand procurorului o implicare nemaintalnita pana acum decat in sistemele totalitare, ceea ce constituie o violare a legilor in vigoare si a Constitutiei. De asemenea, implica Armata in dispute politice, ceea ce este la fel de neconstitutional", se arata in memoriul Asociatiei 21 Decembrie catre CSM. Astfel, CSM este chemat sa apere reputatia procurorilor, care trebuie sa ramana independenti in activitatea lor, fara stimuli si fara influentarea cercetarilor din dosarele pe care le instrumenteaza, cu atat mai mult cu cat exista banuiala legitima ca tergiversarea acestor dosare timp de 18 ani a fost facuta la presiunea factorului politic. Un proiect similar a fost propus in anul 2006 Ministerului Apararii, in timpul mandatului lui Sorin Frunzaverde. Si atunci, Asociatia 21 Decembrie a protestat vehement.
Constantin MAZILU
« Ultima modificare: August 04, 2008, 20:35:47 de către razvan »
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4
Schimbă forumul: