Main Content:

Pagini: 1 ... 64 65 [66] 67 68 ... 70

PROBE SI DOCUMENTE

Răspuns: PROBE SI DOCUMENTE
« Răspunde #975 : Septembrie 09, 2014, 22:21:00 »

Este vorba despre alte documente si ele importante,cele despre care vorbiti mai astept o confirmare.
Memorat
  • scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
« Răspunde #976 : Septembrie 09, 2014, 22:28:44 »

După cum ți-am promis prietene, am să fac publice acele documente atât de dorite de tine. Da, ai dreptate. Este mai mult ca necesară departajarea adevăraților revoluționari activi, combatanți, care și-au riscat viața, fără tăgadă, în evenimente, față de impostori. De-a lungul anilor aceștia din urmă au profitat pe de-o parte de vidul legislativ, dar și de neimplicarea autorităților ce aveau posibilitatea să i-a măsuri pentru stoparea fenomenului infracțional. Nu mai deschid subiect despre criminalii și asasinii care cel puțin la nivel brașovean, nu au fost nici măcar identificați, darămite pedepsiți penal.
Nu mai lungesc vorba și trec la fapte.
Cum bine știm, centrele de putere ceaușiste în Brașov principale și decidente în luarea unor decizii totalitare au fost Comitetul Județean pcr și Inspectoratul Județean de Interne, securitatea. Prin ocuparea și neutralizarea lor, revoluționarii ce ulterior în virtutea evoluției evenimentelor, au devenit luptători stricto sensu, se încadrează legal de drept în prevederile Legii 341/2014. De altfel s-au încadrat și în Legea 42/1990 înaintea adoptării și promulgări acesteia. Hai să vedem cine sunt aceștia.
Separat am să public Luptătorii de la IJMI securitate și apoi CJPCR.

Securitate: cuprinde memoriul revoluționarilor luptători și lista lor.
Memorat

Pentru cei adevarati si verticali! S-auzim numai bine!
  • Viasat
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #977 : Septembrie 09, 2014, 22:56:20 »

Foarte multe dintre actele semnate de conducerile asociaţiilor păcătuiesc prin lipsa datei emiterii lor. Şi mai multe dintre ele nu au un număr de înregistrare la intrări, ieşiri. Aceste documente în ce an au fost emise şi în ce lună? Întrebarea nu relativizează autenticitatea lor, ci caută să le mărească credibilitatea prin adăugarea datelor obligatorii.
Memorat
  • scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
« Răspunde #978 : Septembrie 09, 2014, 23:22:36 »

Memoriul și lista luptărilor au fost întocmite la începutul anului 1992, după ce comisia din care am făcut și eu parte în calitate de președinte, moment în care nu existau dubii ceea ce privește numărul sau calitatea noastră. Ulterior, după mai bine de 12 ani același nucleu revoluționar a mai conceput un memoriu și-o listă în care au fost trecuți cei omiși din greșeală sau tehnic. Înscrisul respectiv este la fel de concludent și a constituit baza recertificării din 2004.

Normal ar fi trebuit să postez Memoriul și lista Luptătorilor din CJPCR dar am avut surpriza să constat printre ei un număr de trădători. Acei trădători din cauza cărora avem de suferit majoritatea dintre noi. Nu mai pun la socoteală acțiunile prin care au șantajat și escrocat. Mă mai gândesc. Totuși să nu credeți c-ași răzbunător am să fac totuși oficiul. Se știu cine sunt. În special licheaua trădătoare, santajistă și escroacă. Mă refer la Demi.
Memorat

• scheianul
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil Sine Deo
  • Vezi Profilul
« Răspunde #979 : Septembrie 09, 2014, 23:36:43 »

Foarte multe dintre actele semnate de conducerile asociaţiilor păcătuiesc prin lipsa datei emiterii lor. Şi mai multe dintre ele nu au un număr de înregistrare la intrări, ieşiri. Aceste documente în ce an au fost emise şi în ce lună? Întrebarea nu relativizează autenticitatea lor, ci caută să le mărească credibilitatea prin adăugarea datelor obligatorii.

Ești foarte curios! Păcatul să fie al meu. Intrare? Iesire? De unde? Foarte suspect interesul? De fapt bizar! Ești brașovean? Din ce asociație faci parte? Dacă urmăreai indicațile mele te lămureai.De bine!
Memorat

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #980 : Septembrie 10, 2014, 00:11:16 »

Diplomatul 007 preciza ca Aranus Ciprian a fost info al secu. Si a m descoperit ceva interesant, ca si-a facut certiful prin Bucale, nu prin BMV:
910   ARNAUSI   CIPRIAN   FD 7709   BRASOV 11-Aug-66    ALBERT   AGLAIA BV STR.N.BALCESCU 29 AS. "CLUB TELEVIZIUNEA 22" BUC.

Memorat
« Răspunde #981 : Septembrie 10, 2014, 08:34:38 »

AI APARUT BAMBILICI, TRIPLETA SECURISTA IN TOATA SPLENDOAREA EI ! DE-A LUNGUL CELOR 25 DE ANI LA BRASOV CRIMINALII AU FOST ACOPERITI DIRECT SAU INDIRECT TINTA PRINCIPALA FIIND PLEVUSCA. LISTELE PREZENTATE MAI SUS ARATA CLAR, CA MISCAREA REVOLUTIONARA A FOST PENETRATA LA VIRF DE ACTIVISTI PCR, UTC-ISTI, SECURISTI, MILITIENI, INFORMATORI SI CRIMINALI. AM PREZENTAT CU CEVA TIMP IN URMA CONDUCEREA MISCARII REVOLUTIONARE BV INCA DE LA INFIINTARE, UNDE PERSONAJE DIN STRUCTURILE DE MAI SUS AU CONDUS DE LA INCEPUT PT A PUNE BATISTA PE TAMBAL! DE ACEEA CEI CARE IN ACELE VREMURI STATEAU LA CAFELE CU SEFII LOR PRIN BIROURI PARTICIPIND DIN PLIN LA MANIPULAREA CELOR DIN STRADA AR VREA SUB LEGIFERAREA ACTELOR SEMNATE DE MENTORI LOR  SA DEVINA EROI!!!! NU TREBUIE SA VA MIRATI CA TUPEUL LOR ESTE MARE, DOAR TREBUIE SA-I VEDETI INCA DE LA INCEPUT!!!!!!!!!!!!
Memorat
« Răspunde #982 : Septembrie 10, 2014, 09:05:45 »

Lista asta e intocmita de un fost casdru dovedit al Securitatii Brasov.Sarmasi Dezideriu maistru militar La IJS Brasov.Aceasta lista a fost intocmita la 2 ( doi ) ani de la Revolutie.Ea nu este completa, am vazut cel putin 3 nume de colegi care lipsesc din ea.Cind se vor confrunta listele intocmite in timpul desfasurarii evenimentelor cu lista asociatiei se va vedea ca acolo am fost peste cinzeci de revolutionari.
Memorat
« Răspunde #983 : Septembrie 10, 2014, 09:06:17 »

CU PROBE SI DOCUMENTE ! CEI CARE AU FACUT PLINGERE PENALA SUBSEMNATULUI LA PARCHET DIN PARTEA CRIMINALILOR SI IMPOSTORILOR A FOST PRESEDINTELE LOR LAZAR MAIOR DORIN REPREZENTANTUL AS ALRUE BV, DECIZIA DATA DE PARCHET A FOST PUBLICATA DE CURIND PE FB IN GRUPURILE REVIOLUTIONARE !

Lista falşilor revoluţionari, după cum îi numeşte preşedintele AFDPR, îi enumeră pe cei care „au devenit revoluţionari la «apelul de seară», deşi proveneau din rândul forţelor de represiune: miliţieni, securişti sau oameni ai PCR.

Lista fost întocmită atât în urma declaraţiilor unor martori, cât şi pe baza unor documente verificate de membrii AFDPR Braşov, a spus Octav Bjoza.
Potrivit aceleiaşi surse, pe lista foştilor ofiţeri ai Miliţiei şi Securităţii care se regăsesc printre revoluţionari se numără:

- Mihai Brebenel, şeful Biroului Pază şi Ordine al Miliţiei Braşov şi şeful plutoanelor de intervenţie ale Miliţiei în situaţii speciale (martori: Angheluţă Ioniţă, Iordan Marius şi Scorţeanu V.);
- Sorin Aniţei, ofiţer la Miliţia economică, (martori: Angheluţă Ioniţă şi Costea Vasile);
- Dustina Ioan, fost şef al Biroului de Pază şi Ordine din cadrul Miliţiei Braşov (înaintea lui Brebenel);
- Ion Lupu, colonel, şeful trupelor de securitate UM 391 „Rulmentul” (martori: Mardare V. şi Habat Paul);
- Gelu Vlădoiu, plutonier de intendenţă la Penitenciarul Codlea, care n-a participat la evenimente fiind sub consemn);
- Cornel Rusu, maior MApN, vânători de munte, mâna dreaptă a generalului Florea Ioan
- Paraschiv Nicolae - fost maior de Securitate,
- Kovacs Martin - fost ofiţer de Securitate.
Octav Bjoza spune că au ajuns revoluţionari foşti activişti de frunte ai PCR sau UTC, enumerându-i pe:
- Gheorghe Rădulescu, fost director general al Gospodăriei Judeţene de partid;
- Vasile Costea, director economic al aceleiaşi Gospodării Judeţene de Partid;
- Gheorghe Popica, secretar PCR al ONT şi şef al Complexului „Carpaţi” actualul (ARO Palace);
- Victor Cărăuşu, fost secretar UTC la Uzinele „Steagul Roşu”.

Pe lista prezentată presei, la directorii puşi de partid ajunşi acum revoluţionari sunt enumeraţi:
- Belaşcu Constantin - fost şi actual director în exerciţiu al Oficiului de Cadastru Braşov,
- Bobocea Vian - fost director la Întreprinderea de Morărit şi Panificaţie Braşov,
- Albu Nicolae - actul director în exerciţiu la complexului hotelier Aro Palace, membru al conducerii Complexului „Carpaţi”,
- Povârnaru Daniel - fost director adjunct la ICSM Alimentara, apoi la SC Coral SA,
- Bărbat Traian - fost director general al întreprinderii „6 Martie” Zărneşti, uzina de armament, în prezent consilier judeţean PD,
- Neagu Laurenţiu - fost director al Trustului de Construcţii Braşov,
- Frighenciu Ioan - fost şef Complex ONT „Postăvarul”,
- Gârboan Liviu, fost şef unitate ONT,
- Angheluţă Ionuţă, şef administrativ Complex „Alpin” – SC Poiana SA Braşov,
- Benea Ionel, şef Complex „Capitol”,
- Petrescu Adrian, Anghelescu Stelică, Munteanu Nicoae, Calcea Gheorghe, Păcuraru Gheorghe, Kurt Daniel - toţi foşti salariaţi ai O.N.T. Carpaţi.

Pe lista lui Octav Bjoza mai sunt trecute şi personalităţi locale care, după părerea lui, „ar fi devenit revoluţionari după revoluţie, la fel cum mulţi eroi se arată după război”:

- Dragoş Serafim - primar în exerciţiu la Cristian,
- Laţa Vasile - primar în exerciţiu la Săcele,
- Toma Dorel - primar în exerciţiu la Ghimbav,
- Butura Ioan - fost viceprimar la Ghimbav,
- Opriş Ion Nicolae - fost prefect al Braşovului, devenit revoluţionar după ce a ajuns prefect,
- Atomei Gheorghe - fost preşedinte al unei cooperative meşteşugăreşti braşovene, actual consilier local PSD,
- Kraila Vasile - sportiv de performanţă la Clubul Dinamo, actual consilier local independent,
- Chiriacescu Sergiu - fost rector al Universităţii „Transilvania', consilier local PSD,
- Niţă Emil - fost şef de secţie la Uzina „Tractorul', actual consilier judeţean PSD,
- Bran Vasile - fost şef de secţie la Uzina „Tractorul', fost deputat,
- Iancu Vespasian - actualmente consilier judeţean

Liderul foştilor deţinuţi politici a arătat că pe listă figurează şi notari care au ajutat la împroprietărirea falşilor revoluţionari. Octav Bjoza l-a nominalizat pe Isbăşoiu Florea - „notarul public care a operat majoritatea documentelor notariale privind atribuirea către revoluţionari de: terenuri, spaţii comerciale şi împuterniciri de reprezentare”.

În replică, Florea Isbăşoiu a spus că nu avea calitatea necesară pentru a semna aceste acte şi a recunoscut că, în calitate de revoluţionar, a primit un teren. „Nu aş fi putut să semnez acele acte pentru că nu am avut calitatea necesară. Nu am făcut parte din comisiile care atribuiau terenuri pentru revoluţionari. Eu cred că a văzut acte legalizate, pentru că sunt mulţi care fac această confuzie, între legalizare, autentificare. În timpul Revoluţiei, eu am fost la Predeal cu Iancu Vespasian. Am stat în Primăria Predeal şi am stat pe baricade din 22 decembrie până în 10 ianuarie”.
Memorat
« Răspunde #984 : Septembrie 10, 2014, 09:08:21 »

AI APARUT BAMBILICI, TRIPLETA SECURISTA IN TOATA SPLENDOAREA EI ! DE-A LUNGUL CELOR 25 DE ANI LA BRASOV CRIMINALII AU FOST ACOPERITI DIRECT SAU INDIRECT TINTA PRINCIPALA FIIND PLEVUSCA. LISTELE PREZENTATE MAI SUS ARATA CLAR, CA MISCAREA REVOLUTIONARA A FOST PENETRATA LA VIRF DE ACTIVISTI PCR, UTC-ISTI, SECURISTI, MILITIENI, INFORMATORI SI CRIMINALI. AM PREZENTAT CU CEVA TIMP IN URMA CONDUCEREA MISCARII REVOLUTIONARE BV INCA DE LA INFIINTARE, UNDE PERSONAJE DIN STRUCTURILE DE MAI SUS AU CONDUS DE LA INCEPUT PT A PUNE BATISTA PE TAMBAL! DE ACEEA CEI CARE IN ACELE VREMURI STATEAU LA CAFELE CU SEFII LOR PRIN BIROURI PARTICIPIND DIN PLIN LA MANIPULAREA CELOR DIN STRADA AR VREA SUB LEGIFERAREA ACTELOR SEMNATE DE MENTORI LOR  SA DEVINA EROI!!!! NU TREBUIE SA VA MIRATI CA TUPEUL LOR ESTE MARE, DOAR TREBUIE SA-I VEDETI INCA DE LA INCEPUT!!!!!!!!!!!!

Sorine, le vine saci la rind la moara, n-avea nici o gija !
Memorat
« Răspunde #985 : Septembrie 10, 2014, 09:23:07 »

Lista asta e intocmita de un fost casdru dovedit al Securitatii Brasov.Sarmasi Dezideriu maistru militar La IJS Brasov.Aceasta lista a fost intocmita la 2 ( doi ) ani de la Revolutie.Ea nu este completa, am vazut cel putin 3 nume de colegi care lipsesc din ea.Cind se vor confrunta listele intocmite in timpul desfasurarii evenimentelor cu lista asociatiei se va vedea ca acolo am fost peste cinzeci de revolutionari.

PS. Viasat, nu-i intreba de Registratura pe cei de la Asociatia Brasov Decembrie 1989 !!! Grin Grin Grin

Au avut oroare de asa ceva.Pai cum sa mai minareasca ei dosare dupa pofta inimii daca ar fi exista Registru de intrari-iesiri si data certa pentru toate actele Huh Grin Grin Grin Grin Grin
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #986 : Septembrie 10, 2014, 09:31:07 »

CU PROBE SI DOCUMENTE ! CEI CARE AU FACUT PLINGERE PENALA SUBSEMNATULUI LA PARCHET DIN PARTEA CRIMINALILOR SI IMPOSTORILOR A FOST PRESEDINTELE LOR LAZAR MAIOR DORIN REPREZENTANTUL AS ALRUE BV, DECIZIA DATA DE PARCHET A FOST PUBLICATA DE CURIND PE FB IN GRUPURILE REVIOLUTIONARE !

Lista falşilor revoluţionari...

Ar fi binevenită precizarea sursei ca inspiraţie pentru mesajul postat.
Mai puţin preambulul din citat, în rest sunt părţi preluate din articolul postat cu titlul:

Lista falşilor revoluţionari din Braşov
Vineri, 12/15/2006 - 03:05

http://www.amosnews.ro/arhiva/lista-falsilor-revolutionari-din-brasov-15-12-2006
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #987 : Septembrie 10, 2014, 12:41:33 »

Mai TIA etc (Tentativa de Impostor, de Avocat etc), avocatii, pana sa stapaneasca legislatia, trebuie sa cunoasca regulile scrierii corecte.
Prostanului de Boacana am sa-i transmit doua lucruri. Unu: pt calomnia de a ma enumera printre secu ("tripleta secu") v-a plati din greu, cu varf si indesat si cu flegmele de rigoare ale populatiei din BMV. Doi: faptul ca el e plevusca, nu-l face m putin vinovat pt ilegalitatile comise. Adevarul iese la suprafata indif cat de tulbure sau agitate e marea, Don't Worry Be Happy, http://www.youtube.com/watch?v=d-diB65scQU
Memorat
  • judecator
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • cand eu am fost! voi unde erati?
  • Vezi Profilul
« Răspunde #988 : Septembrie 10, 2014, 14:16:25 »

Mai TIA etc (Tentativa de Impostor, de Avocat etc), avocatii, pana sa stapaneasca legislatia, trebuie sa cunoasca regulile scrierii corecte.
Prostanului de Boacana am sa-i transmit doua lucruri. Unu: pt calomnia de a ma enumera printre secu ("tripleta secu") v-a plati din greu, cu varf si indesat si cu flegmele de rigoare ale populatiei din BMV. Doi: faptul ca el e plevusca, nu-l face m putin vinovat pt ilegalitatile comise. Adevarul iese la suprafata indif cat de tulbure sau agitate e marea, Don't Worry Be Happy, http://www.youtube.com/watch?v=d-diB65scQU

Bambilici e nu stiu de ce pu.. Calului te tot bagi in seama cu noi pe sectiunea brasovului noi ne balacarim ne inpacam si vei pica tu de fraier nui mai bine sa iti vezi de boii tai? Sau de sectiunea moldova ca e mai sanatos!
Memorat

'Only the dead have see the end of war.' Plato'
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #989 : Septembrie 10, 2014, 14:40:38 »

In f mare masura ai dreptate, nu pot sa te contrazic. Desi stiu o multime de magarii de prin Moldova, facute de tot felul de presi (in nume personal sau al aso pe care le conduc), ce m mare fiind afacerea cu MO tiparit la Piatra Neamt, o "afacere" pe care nici macar unul dintre sesei n-a reusit, sau nu a dorit s-o lamureasca, chiar daca au fost din partea cealalta a tarii, cum e si actualul, de la Timisoara. D`accordo deci, ai dreptate, dar cand aflu de cate un caz care-ti paralizeaza info in procesor, cum sunt m multe din BMV-ul vostru, nu pot sa nu comentez. Sau, asa cum ai sa vezi, nu pot sa nu public niste magarii facute de magaroi si magarite din frumosul vostru judet turistic (pt ca industrial m e, dar numai putin, pt ca nu ati facut nimic sa va pastrati principalul motor economic) si, daca esti un rev cinstit, sper ca nu ai nimic impotriva sa procedez astfel.
Memorat
Pagini: 1 ... 64 65 [66] 67 68 ... 70
Schimbă forumul: