Main Content:

Pagini: 1 ... 68 69 [70]

PROBE SI DOCUMENTE

• remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: PROBE SI DOCUMENTE
« Răspunde #1035 : Martie 20, 2015, 11:40:30 »

De data aceasta mai bine taceai, Kronstadt. Acum fac misto de tine tentetivele de revolutionari din Brasov.
Memorat
« Răspunde #1036 : Martie 20, 2015, 19:47:54 »

Bine ma; asa ai impresia. Se i-au la misto singuri. Cine crezi ca-i baga-n seama? Pîndesc pe la colțuri, doar,doar mai pica un cur de lins. Lung si apasat Grin
Memorat
  • DAN IOSIF
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1037 : Aprilie 30, 2015, 09:55:48 »

SEDIUL SECURITATI NU SE INCADREAZA CA OBIECTIV PT OBTINEREA TITLULUI DE DETERMINANT
Memorat
  • Viasat
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1038 : Noiembrie 21, 2015, 18:49:38 »

Am descoperit (mi s-a spus) că avem și legionari printre revoluționari. E cazul celor din Brașov.
Memorat
  • Mircea Boaba
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • COGITO, ERGO SUM
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1039 : Noiembrie 21, 2015, 19:10:33 »

Am descoperit (mi s-a spus) că avem și legionari printre revoluționari. E cazul celor din Brașov.

SI CARE AR FI PROBLEMA ? CUNOSTI CEVA DESPRE LEGIUNE SI TE DERANJAZA ? NU-TI AJUNG JIDANII CARE TE-AU CONDUS PANA ACUM ?
Memorat
« Răspunde #1040 : Noiembrie 21, 2015, 19:25:44 »

Care e problema?
Memorat
  • Viasat
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1041 : Noiembrie 24, 2015, 00:40:11 »

Fără probleme. Nu e vreo problemă.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1042 : Iunie 30, 2017, 20:54:22 »

Un mesaj de pe blogul domnului Dorin Lazar Maior, de acum patru ani, de dinainte de a fi trimis în penitenciar ca să își execute pedeapsa.

Da, 7 ani cu executare
https://dorinlazar.ro/7-executare
Posted on November 11, 2013  by  Dorin Lazăr

Și da, sentința e definitivă. Oamenii lui Băsescu au făcut treaba asta. Pînă cînd justiția băsistă nu va înceta să persecute adversarii politici nu vom avea pace în această țară. Trăim într-un stat în care ești aruncat în închisoare de un funcționar comunist – asta deși mi-am dat sîngele în stradă la revoluție ca să am un trai mai bun. Dar m-au amăgit la revoluție, iar lupta mea a fost în zadar.

Din păcate nu pot să scriu mai multe. A fost o plăcere să vă cunosc, să conversez cu voi, să schimbăm idei, sentimente, greutăți. Mi-ați spus ofurile și eu le-am ascultat, mi-ați ascultat ofurile și-am plătit cu toții pentru ele. Acum însă mă retrag, laconic, în starea de veghe eternă din spatele gratiilor. Vă mulțumesc, prieteni. Nu uitați, cred în libertate! Spiritul e liber și după gratii!

Al dumneavoastră,
Dorin Lazăr
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1043 : Iunie 30, 2017, 21:03:16 »

Și am mai găsit ceva interesant despre Brașov, dar pe Facebook, https://www.facebook.com/?ref=tn_tnmn:

Dorin Dorin Victor
9 hrs ·
Sa vedem eroii din dosar 2057/2/2017:
 231. Parte vătămată Maier George (vol. Reţinuţi ca suspecţi)
 232. Parte vătămată Neagu Gheorghe (vol. Reţinuţi ca suspecţi)
 La data de 04.01.1990 sold. Suciu Ioan, la acea data militar în termen la U.M. 01199 Ghimbav a sesizat organele de cercetare penală că în noaptea de 22/23.12.1989, o persoană înarmată, care circula cu un autoturism marca Dacia de culoare albastră, ar fi împuşcat mortal trei persoane aflate în faţa hotelului Capitol. Din verificările efectuate a rezultat că în noaptea respectivă, în faţa hotelului a fost oprit autoturismul Dacia cu nr. 1-BV-843, vehicul ce aparţinea Inspectoratului de Miliţie Braşov. A rezultat, totodată, că această maşină a fost luată, în seara zilei de 22.12.1989, de la sediul IMJ Braşov de către numiţii Maier George şi Neagu Gheorghe, aceştia având aprobarea cadrelor de miliţie pentru a folosi vehiculul în scopul transportării de alimente (pâine). S-a stabilit că numitul Maier George a avut asupra sa un pistol calibru 7,62 mm şi un încărcător cu 6 (şase cartuşe), armă şi muniţie primite de la cadrele MI, în scopul asigurării pazei unităţii. Din cercetările efectuate a rezultat că cei doi nu au comis nici o faptă prevăzută de legea penală şi nu au executat focuri de armă în zona hotelului Capitol.
 Prin ordonanţa cu nr. 434/P/1990 din data de 05.11.1990 a Procuraturii Militare Braşov s-a dispus scoaterea de sub urmărire penală faţă de civ. Maier George şi civ. Neagu Gheorghe pentru săv. infr. prev. de art. 176 alin 1 lit. b C.pen.
 Cu ocazia audierilor efectuate în prezenta cauză, următoarele persoane au declarat că în intervalul 22.12.1989-26.12.1989, pe perioade diferite de timp, „….din ordinul generalului Florea…”, au fost reţinute într-o încăpere din clădirea Consiliului Judeţean Braşov (vol. 66 Persoane reţinute în sediul Consiliului Judeţean Braşov):
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1044 : Iulie 04, 2017, 12:23:09 »

Primul denunț pe care Ministerul Public, respectiv Parchetul de pe lîngă Înalta Curte de Casație și Justiție l-a luat în seamă provine din Brașov, de la un revoluționar din A.L.R.U.E. Braşov Decembrie 1989, asociația condusă de Vasile Mardare. Iată că și în această privință lucrurile stau altfel de cum ne-au fost prezentate pe forum și Facebook, sau la un așa-zis radio online. Denunțul care a dus la arestarea lotului Sanda a fost făcut de către Răcășan Nicolae și a fost înregistrat ca dosar penal la data de 22 septembrie.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1045 : Iulie 04, 2017, 12:24:59 »

Memorat
« Răspunde #1046 : Iulie 29, 2017, 05:25:39 »

• ......
„Pentru mine, 21 decembrie ’89, este cea mai importantă zi din viaţă. Nu ştiu ce a mai rămas din ea, pentru că, din păcate, tot mai mulţi care nu au nimic comun cu această zi, vorbesc despre ea, despre Revoluţie, în numele nostru. Visele făurite în entuziasmul acelor zile s-au stins. Libertatea este singurul lucru pe care l-am cîştigat“, a spus ieri, Ioan Demi, un revoluţionar fără brevet, după ce împreună cu colegii lui de la ICA Ghimbav au pus flori şi s-au rugat discret la troiţa ridicată în memoria eroilor martiri din decembrie ’89. Ca în fiecare an, de 19 ani încoace, revoluţionarii de la IAR Ghimbav s-au adunat în faţa Precturii, clădirea fostei judeţene PCR. Fără autorităţi, fără „mari şefi“ de la organizaţiile de fabricat revoluţionari, fără fast. Ei, cîţiva oameni simpli, fac acest marş de comemorare în fiecare an pe 21 decembrie, pentru că tot în 21 decembrie 1989, muncitorii de la ICA Ghimbav au fost primii braşoveni care, în frunte cu Ioan Demi, au venit la judeţeana PCR cu gîndul să ceară judecarea lui Ceauşescu şi a criminalilor din slujba sa pentru masacrul de la Timişoara şi teroarea din ţară. Ei, muncitorii de la Ghimbav, au fost primii care au trecut pe lîngă moarte, sub gloanţele trase asupra lor de Securitate. Au scăpat. Dar alte zeci de nevinovaţi au murit în noaptea de 22 spre 23 decembrie ’89. Şi în zilele următoare. Pentru aceşti peste 60 de morţi, şi pentru alte zeci de răniţi, la Braşov nu există pînă azi un vinovat.
Doar CEDO mai apără morţii Revoluţiei
...

Totusi ... mi se pare ciudata atitudinea actuala (mie personal...si fosta !!!)a domnului Demi Ioan ... actualmente posesor si ... (pe langa "dosare nedetinute de nimeni, mai multe ca domnia sa, despre Revolutie si Revolutionari" ) de ... "brevet" ... inclusiv fata de Teodor Maries ...  Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes
Memorat
« Răspunde #1047 : Mai 19, 2019, 18:02:05 »

Nu stiu de unde e fragmentul (contextul), dar e plin de prostii.
Memorat
« Răspunde #1048 : Mai 19, 2019, 18:05:36 »

Am gasit un document pe Facebook, pe care tocmai l-am salvat - interesant pentru brasoveni, de aceea il postez aici.
Memorat
« Răspunde #1049 : Iunie 14, 2019, 10:46:09 »

Trebe sa stim cu toti ce se intampla cu Brasovul nu numa conducerea lui Mardare. Iata carei treaba din documentele aflate pe Facebook.

Memorat
Pagini: 1 ... 68 69 [70]
Schimbă forumul: