Main Content:

Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 511

ORDONANTA

• valahul
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ORDONANTA
« Răspunde #45 : Decembrie 29, 2014, 20:15:04 »

Intradevar draftul OUG a fost pe ordinea de zi a sedinteie de guvern de astazi 29.12.2014 dar - din considerente juridice lesne de inteles - a fost trimisa spre analiza Consliului Legislativ care sa puna un punct de vedere, intrucit aceasta OUG introduce o discriminare care nu este nici in spiritual si nici in litera Legii 341/2004. Urmeaza ca decizia finala sa se ia in sedinta de guvern din 6 sau 7 ianuarie 2015. Aceasta OUG prevedea ca se acorda drepturi banesti numai LRFD din cele 7+1 orase martir nominalizate de SSPR prin Sanda si lacheii sai

Să sperăm domnule că nu va trece draftul de acel CL, iar discriminarea bine sesizată de d-ta să le dea de gândit. Altfel vor avea de tras la greu pentru gafa ce doresc să o pună în aplicare. Nu știu dacă seseul Sanda este de vină, dar dacă se dovedește real, a băgat-o pe mânecă. Poate fi acționat direct în justiție, ceea ce nu cred că i-ar face plăcere. Nu cred că vechea maximă cu lucrul manual îl caracterizează. Poate mă înșel, mai știi...
Memorat

In Good We Trust
  • mortua est
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • La intalnirea cu destinul nu poti spune absent!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #46 : Decembrie 29, 2014, 20:58:45 »

Intradevar draftul OUG a fost pe ordinea de zi a sedinteie de guvern de astazi 29.12.2014 dar - din considerente juridice lesne de inteles - a fost trimisa spre analiza Consliului Legislativ care sa puna un punct de vedere, intrucit aceasta OUG introduce o discriminare care nu este nici in spiritual si nici in litera Legii 341/2004. Urmeaza ca decizia finala sa se ia in sedinta de guvern din 6 sau 7 ianuarie 2015. Aceasta OUG prevedea ca se acorda drepturi banesti numai LRFD din cele 7+1 orase martir nominalizate de SSPR prin Sanda si lacheii sai

Să sperăm domnule că nu va trece draftul de acel CL, iar discriminarea bine sesizată de d-ta să le dea de gândit. Altfel vor avea de tras la greu pentru gafa ce doresc să o pună în aplicare. Nu știu dacă seseul Sanda este de vină, dar dacă se dovedește real, a băgat-o pe mânecă. Poate fi acționat direct în justiție, ceea ce nu cred că i-ar face plăcere. Nu cred că vechea maximă cu lucrul manual îl caracterizează. Poate mă înșel, mai știi...

@ VALAHULE,
Daca aveai cont pe Facebook si urmarea discutiile din Grupul Revolutionarilor, atunci ai fi stiut ca Sanda a tot insistat pe la Guvern sa i se aprobe draftul de OUG cu favorizarea celor 7 orase martir din Vestul tarii, plus Bucuresti(ca prea era de tot daca omitea si Bucurestiul!). A fost trimis "la plimbare", dar el tot insista, convingindu-l si pe Iliescu de aceasta idee "mareata". Nu ai sesizat ca timisorenii tac milc, parca ar fi "urecheati in papusoi"? Si ceilalti "revolutionari-mai-revolutionari-decit-revolutionarii", din celelalte sase orase martir nominalizate isi freaca miinile de bucurie, ca doar a dat-o dracului de "camaraderie" cind este vorba de indemnizatie. Acum, "revolutionarii-mai-revolutionari" se comporta precum romanii la pomana unui hram unde se da sarmale gratis(dar numai pentru orase cu multi morti, ca si cind acest lucru ar fi un titlu de glorie! Oricum, aceasta stire a fost postata si pe Portal dar, citiva "binevoitori" au avut grija "sa o ingroape urgent", postaind fel de fel de materiale care erau gata pregatite pentru "acoperirea" eventualelor "stiri stinjenitoare". Asta, tot in spiritual... camaraderie!
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #47 : Decembrie 29, 2014, 21:32:28 »

Domnule Prim Ministru-VICTOR VIOREL PONTA,
Domnule Secretar de Stat-ADRIAN SANDA,

Este foarte clar ca sunt persoane care si-au obtinut certificate de revolutionar pe merit si cu respectarea legii.CINSTE LOR!

Dar este la fel de clar ca sunt persoane care au obtinut certificat fara sa-l merite,prin fraudarea legii.Persoane care au obtinut certificate de revolutionar prin abuz si frauda,exisa in toate categoriile de revolutionari,deci,la toate categoriile de revolutionari trebuie sa le reverificati dosarele,dar abuzul cel mai mare s-a facut la categoria LUPTATORI REMARCATI PRIN FAPTE DEOSEBITE.De aceia va invit pe toti sa reflectati(in special pe cei care se "simt cu musca pe caciula",iar pentru dreptate,adevar si legalitate,trebuie ca FALSII REVOLUTIONARI SA FIE SCOSI DIN LEGE.
http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=936.1980
Memorat
  • mortua est
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #48 : Decembrie 29, 2014, 23:45:57 »

Este foarte clar ca sunt persoane care si-au obtinut certificate de revolutionar pe merit si cu respectarea legii.CINSTE LOR!

Dar este la fel de clar ca sunt persoane care au obtinut certificat fara sa-l merite,prin fraudarea legii.Persoane care au obtinut certificate de revolutionar prin abuz si frauda,exisa in toate categoriile de revolutionari,deci,la toate categoriile de revolutionari trebuie sa le reverificati dosarele,dar abuzul cel mai mare s-a facut la categoria LUPTATORI REMARCATI PRIN FAPTE DEOSEBITE.De aceia va invit pe toti sa reflectati(in special pe cei care se "simt cu musca pe caciula",iar pentru dreptate,adevar si legalitate,trebuie ca FALSII REVOLUTIONARI SA FIE SCOSI DIN LEGE.

Draga @ BUZDUGAN,
Mai ai putin si o sa cistigi premul pentru... poezie!
Parca vad ca le vei cere impostorilor sa aiba "decenta" si sa se auto-demaste, eventual printr-un anunt la... Mica Publicitate.
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #49 : Decembrie 30, 2014, 00:04:10 »

Draga @ BUZDUGAN,
Parca vad ca le vei cere impostorilor sa aiba "decenta" si sa se auto-demaste, eventual printr-un anunt la... Mica Publicitate.

Buzdugan, din 1226 de martiri peste 800 sunt militari si militieni,care dupa lege nu aveau dreptul sa fie in legea 341(la care adauga si urmasi 2500 si peste)tot pe art 8 din legea 341/2004 dintre raniti ,si luptatori mai scoti cel putin 1000,mai cautam (in arhive,ca doar se deschi dupa 25 de ani)si mai gasin destui cadr erau la actiunile din dec 89 IN INTERES DE SERVICIU,la culegere de informati, SCOATE-I SI PE CEI DE LA BRASOV  VREO 800 si vedem cine ramine...
Memorat
  • emirad
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #50 : Decembrie 30, 2014, 00:23:52 »

Draga @ BUZDUGAN,

Buzdugan, din 1226 de martiri peste 800 sunt militari si militieni,care dupa lege nu aveau dreptul sa fie in legea 341(la care adauga si urmasi 2500 si peste)tot pe art 8 din legea 341/2004 dintre raniti ,si luptatori mai scoti cel putin 1000,mai cautam (in arhive,ca doar se deschi dupa 25 de ani)si mai gasin destui cadr erau la actiunile din dec 89 IN INTERES DE SERVICIU,la culegere de informati, SCOATE-I SI PE CEI DE LA BRASOV  VREO 800 si vedem cine ramine...

Da prietene: 800 militari și milițieni, 800 contabili ți însămânțători artificiali, 800 florari și grădinari, 800 dogari și ciubotari... Ce rahat de prostii mai puteți inventa?... Singurul lucru ce se poate face este scoaterea celor care nu aveau ce preschimba la Legea 341/2004. Atât... Și eventual, cazuri individuale care pot fi dovedite cu martori și probe, pe bază de denunțuri sau alte dezvăluiri...
Memorat

Doamne ajută!
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #51 : Decembrie 30, 2014, 00:38:18 »

@ VALAHULE,
Daca aveai cont pe Facebook si urmarea discutiile din Grupul Revolutionarilor, atunci ai fi stiut ca Sanda a tot insistat pe la Guvern sa i se aprobe draftul de OUG cu favorizarea celor 7 orase martir din Vestul tarii, plus Bucuresti(ca prea era de tot daca omitea si Bucurestiul!). A fost trimis "la plimbare", dar el tot insista, convingindu-l si pe Iliescu de aceasta idee "mareata". Nu ai sesizat ca timisorenii tac milc, parca ar fi "urecheati in papusoi"? Si ceilalti "revolutionari-mai-revolutionari-decit-revolutionarii", din celelalte sase orase martir nominalizate isi freaca miinile de bucurie, ca doar a dat-o dracului de "camaraderie" cind este vorba de indemnizatie. Acum, "revolutionarii-mai-revolutionari" se comporta precum romanii la pomana unui hram unde se da sarmale gratis(dar numai pentru orase cu multi morti, ca si cind acest lucru ar fi un titlu de glorie! Oricum, aceasta stire a fost postata si pe Portal dar, citiva "binevoitori" au avut grija "sa o ingroape urgent", postaind fel de fel de materiale care erau gata pregatite pentru "acoperirea" eventualelor "stiri stinjenitoare". Asta, tot in spiritual... camaraderie!

te inseli MORTUA. Eu sunt din Sibiu si am participat alaturi de colegii din Bucuresti si citiva din tara la huiduirea lui SANDA. Eu nu sunt de acord cu porcariile propuse de acest individ , din mai multe motive. Juridic , daca e sa discutam, aceste propuneri frizeaza penibilul si pun in pericol previzibilitatea sistemului legislativ, statul de drept si prezumtiile bunei credinte. o asemenea abordare, ma refer la cea de tip SANDA o intilnim doar in statele totalitare sau subdezvoltate din pct de vedere democratic. Miscarea pe care o conduc nu poate sustine legi impotriva statului de drept.
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #52 : Decembrie 30, 2014, 01:20:01 »

EMIRAD
"Da prietene: 800 militari și milițieni, 800 contabili ți însămânțători artificiali, 800 florari și grădinari, 800 dogari și ciubotari... Ce rahat de prostii mai puteți inventa?... Singurul lucru ce se poate face este scoaterea celor care nu aveau ce preschimba la Legea 341/2004. Atât... Și eventual, cazuri individuale care pot fi dovedite cu martori și probe, pe bază de denunțuri sau alte dezvăluiri... "

DACA EXISTA CINEVA CARE NU A AVUT CERTIFICAT PE LEGEA 42 SI I-A FOST ELIBERAT UN CERTIFICAT PE LEGEA 341/2004(LEGE A PRESCHIMBARE NUDE EMITERE DE CERTIFICATE NOI)ASTA ESTE O INFRACTIUNE GRAVA A EMITENTILOR.LA PUSCARIE...FARA DISCUTIE SI CEL CARE A EMIS SI CEL CARE A PRIMIT.
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #53 : Decembrie 30, 2014, 08:51:55 »

...am participat alaturi de colegii din Bucuresti si citiva din tara la huiduirea lui SANDA...

Locația și data participării la huiduit.
Memorat
« Răspunde #54 : Decembrie 30, 2014, 09:31:35 »

...am participat alaturi de colegii din Bucuresti si citiva din tara la huiduirea lui SANDA...

"GURA MARE "......cE AI FACUT LA bUCURESTI CU MANA AIA DE OAMENI DE LKA ASOC. ROMILOR.....AI FI INDRAZNIT SA FACI IN TIMPUL COMEMORARILOR DE LA TIMISOARA SAU SIBIU HuhHuhHuh PANGARIREA MEMORIEI MARTIRILOR DE CATRE CIUMPALACI DORITORI DE A FI ...."ALTFEL "...SERVESTE IN AFARA PROMOVARII IMAGINII TALE DE RAHAT SI ALTCUIVA HuhHuh??
FACATURA AIA DE "REVOLUTIA CURATA ' FORMATA DIN 5 PERSOANE PRIN ROTATIE CARE AZI ZICE UNA SI MAINE SE CONTRAZICE ......I  N  E  X  I  S  T  E  N  T  A   LEGALA ADUS PRIN DOVEZI CONCRETE DINCOLO DE PARANOIA PERSONALA EVIDENTA ....SI VRE-UN SERVICIU CUIVA HuhHuh

POSTEAZA O SINGURA DOVADA ....UN SINGUR INSCRIS  DIN PARTEA CELOR CU CARE PERSONAL AI NEGOCIAT IN FAVOAREA REVILOR IN AFARA FURACIUNII DIN DOCUMENTELE MUNCII ALTORA !

UN SINGUR DOCUMENT !!!!!aI TALENTUL DE A APARE DIN NOU MEREU SI MEREU ....DUPA FIECARE SCUFUNDARE LAMENTABILA IN RAHAT !!!....P   E   N   I   B   I   L   !!!!!!!!
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #55 : Decembrie 30, 2014, 10:45:58 »

"GURA MARE "......cE AI FACUT LA bUCURESTI CU MANA AIA DE OAMENI DE LKA ASOC. ROMILOR.....AI FI INDRAZNIT SA FACI IN TIMPUL COMEMORARILOR DE LA TIMISOARA SAU SIBIU HuhHuhHuh PANGARIREA MEMORIEI MARTIRILOR DE CATRE CIUMPALACI DORITORI DE A FI ...."ALTFEL "...SERVESTE IN AFARA PROMOVARII IMAGINII TALE DE RAHAT SI ALTCUIVA HuhHuh??
FACATURA AIA DE "REVOLUTIA CURATA ' FORMATA DIN 5 PERSOANE PRIN ROTATIE CARE AZI ZICE UNA SI MAINE SE CONTRAZICE ......I  N  E  X  I  S  T  E  N  T  A   LEGALA ADUS PRIN DOVEZI CONCRETE DINCOLO DE PARANOIA PERSONALA EVIDENTA ....SI VRE-UN SERVICIU CUIVA HuhHuh

POSTEAZA O SINGURA DOVADA ....UN SINGUR INSCRIS  DIN PARTEA CELOR CU CARE PERSONAL AI NEGOCIAT IN FAVOAREA REVILOR IN AFARA FURACIUNII DIN DOCUMENTELE MUNCII ALTORA !

UN SINGUR DOCUMENT !!!!!aI TALENTUL DE A APARE DIN NOU MEREU SI MEREU ....DUPA FIECARE SCUFUNDARE LAMENTABILA IN RAHAT !!!....P   E   N   I   B   I   L   !!!!!!!!

Burada, voi posta ce vrei dupa ce vei posta tu faptele tale eroice de la revolutie. Asta ca sa te opresti odata pt totdeauna. Tu esti artizanul aminarii OUG 53, deci esti unul dintre cei care ati facut rau revolutionarilor. Esti cel caruia nu iti convine intrarea in plata , motiv pentru care il sustii pe sanda. ESTI CEL CARE MIMEZI LUPTA CU BALINT PETRICA a carui mina o sarutai cu ceva ani in urma. Esti cel care nu cred ca ai fi avut curaj sa te prezinti in fata revolutionarilor din Bucuresti sau din Sibiu, fiindca abia te asteapta sa iti aranjeze moaca. Esti cel care nu ai curaj sa participi la comemorari alaturi de revolutionarii din Lugoj fiindca nu ai nici un prieten. Cine dracu te crezi mai slugoiule? Ai pupat fundurile SS eilor Mester, Socaciu si SANDA, ca sa nu mai amintesc de Costin! adica a celor care le-au facut rau revolutionarilor. MISCAREA EXISTA, ARE SI MEMBRII SI DETIN 16.000 DE ADEZIUNI SCRISE, asa ca nu cred ca noi doi putem sta de vorba de pe pozitii de egalitate. Eu spre deosebire de tine, simt apasarea raspunderilor asumate...Tu raspunzi doar de catelusul tau....In plus trebuie sa te anunt ca e stop joc. Revolutionarii intra in plata conform Legii 341, iar orice abatere de la asta va fi sanctionata asa cum se cuvine. E momentul sa facem un bilant si sa separam griul de neghina. CEI CARE SE OPUN INTRARII IN PLATA, SI CARE FAC PE MORALISTII DE CAFENEA SUNT IN PLATA, EI AU CEI 0,6, SAU SUNT RETINUTI .....CULMEA ESTE CA TOT EI SUNT CONTESTATI LA GREU....Mai las-o jos ca macane. Te-ai luat de MISCARE? Ok...sper sa iti asumi si consecintele.... [/b][/size]
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #56 : Decembrie 30, 2014, 11:26:52 »

La Lugoj a fost revolutie cu mult timp inainte de alte localitati.Burada este unul din conducatorii revolutiei din lugoj.

Video

http://www.revolutialugojana.org/video
Memorat
  • mortua est
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #57 : Decembrie 30, 2014, 11:32:19 »

@ VALAHULE,

te inseli MORTUA. Eu sunt din Sibiu si am participat alaturi de colegii din Bucuresti si citiva din tara la huiduirea lui SANDA. Eu nu sunt de acord cu porcariile propuse de acest individ , din mai multe motive. Juridic , daca e sa discutam, aceste propuneri frizeaza penibilul si pun in pericol previzibilitatea sistemului legislativ, statul de drept si prezumtiile bunei credinte. o asemenea abordare, ma refer la cea de tip SANDA o intilnim doar in statele totalitare sau subdezvoltate din pct de vedere democratic. Miscarea pe care o conduc nu poate sustine legi impotriva statului de drept.

Draga ALEX,
Nu ma numar printre cei care denigreaza Miscarea Revolutia Curata pentru ca o consider o incercare de a coagula in jurul ei multi dintre camarazii nostril aflati in suferinta si pentru ca acolo activeaza un camarad de-al meu din Prahova, Aleonte Dorin, un tip de toata isprava dar mult prea bataios, ceea ce ii adduce multe critici si... nu numai! Dincolo de acea disputa absurda, din orgoliu nemasurat, dintre Pitca Adrian si Aleonte Dorin, trebuie sa-ti confirm - inca o data! - ca Aleonte Dorin este un revolutionar autentic(am avut discutii pe tema dosarului sau cu generalul Popa Dimitrie si prefectul, de atunci, Balanoiu Nicolae, cei care i-au dat si declaratii de martor).
In ceea ce priveste "inselarea mea", te rog sa-mi spui unde m-am inselat?
Am spus ca OUG a fost inaintata Consiliului Legislativ pentru avizare legislativa. N-am avut dreptate? Am spus ca este discriminare. N-am avut dreptate? Am spus ca urmeaza ca in sedinta de guvern din 6-7 ianuarie 2015 sa ni se decida "soarta". Crezi, cumva, ca nu am dreptate? Am spus ca Sanda a pierdut multe zile pe culoarele Palatului Victoria, incercind sa-l convinga pe Ponta sa aprobe draftul de OUG cu cele 7+1 orase martir si ca Ponta l-a trimis "la plimbare(mai mult, una din "trompetele timisorene", vocal atit pe Facebook cit si pe Portal, a sustinut ca insusi Ion Iliescu a fost de accord ca numai LRFD din cele 7+1 orase martir, Timisoara, Lugoj, Caransebes, Arad, Sibiu, Brasov, Resita si Bucuresti sa primeasca recompense material, chiar daca acelsi Ion Iliescu sustinea in 1996, cind s-a redeschis Legea 42/1992 ca Revolutia Romana nu putea fi infaptuita numai de 1800 de LRFD cit erau atinci cu Certificat). Nu am avut dreptate? Am spus ca timisorenii au intrat intr-un fel de "silenzzio stamppa", cerut de Sanda, stiind ca ei vor fi pusi in plata cu prioritate(sau in exclusivitate!) si numai "pe alese"(ca orase martir dintre orasele martir ale tarii). Nu am avut dreptate? Am spus ca Revolutia este una Romana si ca ea nu a fost facuta numai in zona de Vest a tarii(idee acreditata de Talpes intr-un interviu, in care sustine ca la Timisoara cei care au amorsat actiunile au fost indivizi ai servicilor secrete straine, in special din Ungaria care dorea sa anexeze Ardealul si ca alti "zurbagii" s-au raliat, distrugind si incendiind). Nu am avut dreptate? Am spus ca "bravii camarazi timisoreni" se considera mai "camarazi decit camarazii", dar numai pina la... indemnizate. Si, nu am dreptate? Am spus ca sunt indivizi care au misiunea de a "ingropa" postarile incommode, mai ales pe Protalul Revolutiei. Si, nu am dreptate?
Atunci, de unde concuzia ca nu am dreptate?
Nicioda nu am lezat, cu ceva, Miscarea Revultia Curata, eu considerind ca ea are menirea de a dezvalui multe din "dedesubturile" intrigilor tesute si intretinute in jurul impostorilor, impostori care - se va vedea! - sunt in special indivizi cu "greutate" in luarea deciziilor politice, in Justitie, Administratie si in alte domenii absconse(SRI, SIE, MAI, SIICOT, Inalta Curte, CCR, etc).
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #58 : Decembrie 30, 2014, 11:36:56 »

Lectie de Istorie adevarata
2013-02-01 09:27:31
Nu stiu  cum poate sa fie Toma asa inconstient, sa declare ca Burada a  avut o participare minima la revolutia lugojeana? Ma mir ca nu la facut si pe el '"gura casca"! Numai eu stiu vreo citeva persoane, care l-au vazut, dar aceste persoane, au fost in fruntea manifestantilor si nu pe la coada sau mijloc. Cei pe care i-a intrebat Toma, despre noi, sint cei elogiati de el, "gloata", cum ii numeste el in carti, si care au fost in coloana pe la mijloc s-au coada, s-au pe unde or fi fost, si care ne-au urmat pe noi, cei din fruntea coloanei. Le aduc multumiri pe aceasta cale, ca au avut curaj si indrazneala, de ni s-au alaturat. Spune ca are poze cu manifestatia din 21, de ce nu le-a publicat pina acum?, pentru ca atunci lugojenii ar fi vazut ca Toma minte. A  publicat citeva poze in cartile lui si a trecut ziua de 21, dar erau poze de dupa fuga lui Ceausescu, adica 22 dec. 1989. Daca va uitati pe sait, la inregistrarile lui Boiciuc, pe caseta, veti observa ca Toma nu apare niciunde, pe cind Burada, inca de la ora 8,30 a fost chemat de mine la balcon si a vorbit oamenilor care se adunau in fata primariei. Dar Toma nu a fost de fata , el a venit mult mai tirziu, si ca sa ajunga si el sus in primarie s-a dat drept ziarist, impreuna cu o femeie, si i-am dat drumul sa mearga si ei sus. Asa a ajuns Toma in primarie, ...... sa numere banii adunati pentru eroii impuscati in fata UM, sa se autoaleaga prin acel cfsn, s-au ce o fi fost. Cititi ce spune Doru Ursulescu, despre felul in care s-au ales, si o sa va dati seama cum a ajuns si Toma acolo. Mai spune ca acel consiliu a fost format la ora 10., si drept urmare a dat adeverinte diversilor participanti sa poata sa-si preschimbe certificatele, s-au mai grav, sa obtina certificate de revolutionar, si a fost descoperit de secretarul de stat al SSPR-ului Costin G. (e postat si pe sait). Sa citeasca cu atentie declaratia lui Cliciovan, care si el a fost ales in acel consiliu,si care declara ca sa constituit dupa venirea de la UM. Cei care au fost atunci de fata isi aduc aminte ca s-a plecat din fata primariei, in frunte cu o delegatie aleasa, care urma sa negocieze cu UM, iar cind au ajuns acolo au aflat ca Ceausescu a fugit. Faceti oameni buni, o mica socoteala. Daca Ceausescu a fugit pe la 12,30, iar cind au ajuns Dinescu era la tv. si cerea ajutor, pina s-au intors la primarie, si s-au organizat, s-a facut exact ora "10" (13,30 normal). Atuncea, dupa revenirea la primarie, a inceput lupta pentru ciolan si au fortat primaria, oameni care cu 2 zile in urma nu i-am vazut la demonstratii. Cei care au fost atuncea de fata stiu ca nu vorbesc prostii, ca Toma in cartile lui. Stie el ca primul steag a fost luat de Cipi, de la cantina IURT, apoi am dat stema jos, si am pornit cu el in frunte. Ca dupa aceea i-a dat Cipi steagul lui Kurin, se vede pe 22 dec. 1989 cind au venit in fata primariei (Cipi, Kurin, Sandulescu, etc.) dupa ora 10. Noi eram deja la balcon si in fata primariei era deja adunati oameni. Toma nu stie ca el a venit mai tirziu si s-a lipit si el pe acolo. Nimic de condamnat la vremea aceea, nici dupa aceea. Dar cind a inceput impreuna cu Covaci, si Balint, sa iasa pe TV locala si in presa locala sa atace revolutionarii,atunci a fost si este de condamnat. El a denigrat revolutia lugojeana prin mistificarea adevarului, iar acuma cind cineva il trage de ureche, sare ca ars. Nu despre Burada s-au mine, s-au facut reportaje la TV ROMANIA TE IUBESC, ci despre 16 - 21, in frunte cu Balint, Toma, Covaci, care prin faptele lor, au adus jignire revolutionarilor, nu despre Burada s-au mine, se spune ca am fost arestati pentru scandal, ci despre presedintele lor 16-21, Balint. Nu despre Burada se spune ca a fabricat falsi revolutionari ci tot despre Balint, Toma, Covaci, caci ei sint lideri la 16-21. Nu Burada, ci altii au eliberat adeverinte false, nu Burada a scris in carti ca in fruntea manifestantilor a fost Balint, ci marele Toma, el a fost cel care a intoxicat lugojenii cu minciuni despre revolutia lugojeana. Nu stiu ce credibilitate mai are el in Lugoj, dar a stiut pe baza revolutiei sa-si faca o imagine de pe urma careia sa traga foloase, iar dupa aceea a inceput sa improaste cu noroi in cei care l-au ajutat. Dar toate au o limita si nu mai trebuie sa permitem acestor profitori ai revolutiei sa ne intoxice. Nu mai scriu mai mult ca i-mi fac rau, aducindu-mi aminte, ca puteam sa fiu eu in locul lui DANIEL BROCEA, ... ca apoi cei din "gloata" lui Toma sa culeaga laurii. RUSINE LOR INCA O DATA!!!....

Radu Valentin.
http://www.revolutialugojana.org/articol/lectie-de-istorie-adevarata.html
Memorat
  • mortua est
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #59 : Decembrie 30, 2014, 11:56:28 »

Buzdugane,
Crezi ca i-au murit laudatorii? Nu te prinde "misia" de... avocat pledant!
Memorat
Pagini: 1 2 3 [4] 5 6 ... 511
Schimbă forumul: