Main Content:

Pagini: 1 ... 463 464 [465] 466 467 ... 511

ORDONANTA

• alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ORDONANTA
« Răspunde #6960 : Noiembrie 24, 2016, 16:04:32 »

Pentru cei interesati...Lorin nu mai este sedat , dar din pacate nu vrea sa se trezeasca , este tot in coma .
Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6961 : Noiembrie 24, 2016, 16:13:34 »

Doamne ajută poate cu ajutorul lui Dumnezeu încet, încet o să-și revină.
Memorat
« Răspunde #6962 : Noiembrie 24, 2016, 16:19:33 »

Pentru cei interesati...Lorin nu mai este sedat , dar din pacate nu vrea sa se trezeasca , este tot in coma .
Sunt cazuri in care si medicii, idiferent de profesionalism, nu pot face minuni. DUMNEZEU SA IL AJUTE, SA ISI REVINA !
Memorat
« Răspunde #6963 : Noiembrie 24, 2016, 16:34:54 »

Are cineva cunostinta despre urmatoarele:

"Respinge, ca inadmisibilă, cererea formulată de Liga Luptătorilor din Decembrie 1989 pentru Victoria Revoluţiei Române şi Integrare Euro-Atlantică. Definitivă."

"ATUNCI??

NU  CA  AR  MAI  INTERESA  PE  CINEVA  ~ !
     DAR  TOTUSI  CINE  ESTE  PRESEDINTELE  ACESTEI       "ligi<<<<.....>>>>  care  se  tine  de  lacrimatii      INADMISIBILE  SI  NEFONDATE    care  este  RESPINSA  DEFINITV.

PENTRU  ACESTE  FAPTE  RASPUNDE  CINEVA??

Nu va raspunde nimeni, din pacate. In ziua de azi...o doamna in varsta trece strada (pritr-un loc nepermis, intr-adevar)...intervin in forta numerosi politisti pentru a o incatusa...copii de gradinita sunt chemati la judecatorie, cu mandat de aducere cu jandarmii...elevi de scoala generala sunt audiati la parchet, in urma unei plangeri penale nefondate (in opinia mea)...elevii isi injura si batjocoresc profesorii, pe care (in prealabil sau ulterior) ii reclama...copiii isi reclama parintii la politie...hotul striga : hotii...sunt arestati medici pe banda rulanta (unii poate pe merit...dar si somitati pe baza unor suspiciuni puerile sau in urma unor denunturi infame...)...s.a.am.d. In acest timp, altii isi vad nestingheriti de "misiunea" lor in viata. Unii strang bani pentru zeci de generatii, altii se ocupa cu distrugerea (din ceea ce a mai ramas) Romaniei si Romanilor !!!!!
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6964 : Noiembrie 24, 2016, 18:12:28 »

Cu rabdare dar si cu multa incredere si cu ajutorul lui Dumnezeu,caci numai El poate face minuni,Lorin isi va reveni si va fi din nou printre noi.
Sa ne rugam cu totii ca acesta sa se infaptuiasca.Doamne ajuta.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6965 : Noiembrie 25, 2016, 08:41:58 »

A-l mai baga in seama pe smecherul de Perju, e ca si cum am privi cu seriozitate minciunile lui Oprea.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6966 : Noiembrie 28, 2016, 19:49:35 »

In legatura cu ordonata, delatorii, arestatii si ceea ce a mai urmat, va propun sa vedeti videoclipul anuntat de mine la topicul ”Imaginea Revolutiei din 1989 si a revolutionarilor” (caci tine si are in vedere imaginea Revolutiei si a revolutionarilor), la pagina 69, la adresa http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=1108.1020.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6967 : Noiembrie 28, 2016, 20:58:07 »

Postarea unuia dintre cei prezentati de videoclipul in cauza:

Mihai Babitchi
November 22 at 5:34pm, Grupul Revolutionarilor Nemultumiti,
https://www.facebook.com/groups/302695776533052/926643440804946/?notif_t=group_activity&notif_id=1480357835832682
Faptul ca sunt român e, totuşi, o pură întîmplare...Nu o regret, dar nici nu mi-o pot pune la butonieră. Pot doar spera să valorific atît cît pot şansa aceasta "genetică", să nu-mi fac de rîs locul naşterii si concetăţenii, să mă port frumos cu limba română şi, vorba lui Constantin Noica, să povestesc şi altora cîte ceva despre "partea noastră de cer".
Dar privesc în jur. Ziarele sunt pline de politicieni aflaţi în urmărire penală, sau foarte aproape de ea.
Unii sunt vechi "înţelepţi" de partid, care au făcut ani, de-a rîndul, "jocurile" de la vîrf, cu dexteritatea discretă a unor eterne şi impenitente eminenţe cenuşii.
Alţii sunt jurişti, adică inşi care încalcă legile cu extremă competenţă.
Pe unul din ei l-am auzit tunînd şi fulgerînd, în campanie, împotriva hoţilor care sărăcesc patria, după care, iată, e chemat să justifice, împreună cu soţia sa,averi de milioane de euro.
Grupurile "infracţionale" sunt trans-partinice: dintr-odată, vezi aliniaţi în boxa acuzaţilor şi pesedişti şi penelişti şi pedelişti şi băsişti şi anti-băsişti.
Afacerile creează solidarităţi inefabile, diferenţele de tabără politică sunt simple mofturi. Numai noi, prostimea, credem că asistăm la mari lupte ideologice. În realitate, mulţi dintre cei care mimează, pe scenă, duşmănia,"se descurcă" eficient, uniţi, subteran, în cuget şi simţiri.
Reprezentanţii bisericii noastre ....
Am trăit să văd cum Întîi-Stătătorul comunităţii noastre duhovniceşti ridică un banal (dar puternic) mahăr de provincie la rang de laureat al unui ordin legat de numele Sfinţilor Martiri Brâncoveni.
Lecţia pe care ne-o transmit ierarhii noştri e simplă: dai bani - eşti "vrednic"! Mîntuirea devine astfel un statut sponsorizabil.
Gazetele şi posturile de televiziune au devenit, şi ele, un soi de trupe de comando, cu misiuni de lichidare şi propagandă.
Moderatorii au ceva între miliţieni, procurori şi vecine de bloc.
Invitaţiile la diverse "talk-show"-uri se fac, pare-se, pe bază de "abonament". Aceiaşi inşi, cu aceleaşi păreri, prestează tenace, fără exces de imaginaţie, în teritoriul aceleiaşi, previzibile obedienţe.
Cînd nu se face politică, se organizează chermeze deşucheate, în care cîteva fete cu buze de ştiucă îşi valorifică abundent posteriorul,
în timp ce cîţiva băieţi de comitet fac glume în doi peri.
Peste tot, numărul VIP-urilor care nu ştiu româneşte şi gîndesc intermitent e în creştere. Atmosfera generală e de bălăcăreală groasă, de îmbrînceală zglobie, sau sîngeroasă, de suspiciune, de mîrlănie.
Preşedintele face dezvăluiri învăluite, primul ministru zîmbeşte şugubăţ, după modelul "şmecherul clasei",
alegătorii intervievaţi recunosc că, dacă sunt plătiţi, votează cum trebuie, îl vor pe Ceauşescu sanctificat şi cred că Hitler (spre deosebire de Băsescu) îşi iubea ţara.
Unde trăim? Ce mai putem spera? De care români să fim mîndri?
Ştiu că, dincolo de cei pe care i-am pomenit, există marile majorităţit tăcute, oamenii de ispravă care fac ca lucrurile să meargă, "civilii" onorabili şi neglijaţi.
Dar am o veste proastă pentru ei: ţara nu mai e de mult a lor!
Ţara este a unei adunături de netrebnici, care se amuză şi se îmbogăţesc pe spezele tuturor celor care nu au "cultura" cîrdăşiei.
Ţara a ajuns sa fie proprietatea privată a unor derbedei.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6968 : Noiembrie 30, 2016, 22:40:26 »

Pe Facebook, nu de acum, dar tot mai mult, incep sa se manifeste nemultumirile revolutionarilor fata de activitatea secretarului de stat inerimar, domnul Octav Bjoza.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6969 : Noiembrie 30, 2016, 22:43:04 »

Zamfir Ion
Yesterday near Targoviste ·
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1294685580562731&set=a.290936430937656.76557.100000639055807&type=3&theater
Stimati colegi revolutionari,asa rezolva o cerere noul Inlocuitor...al ss Sanda domnul Bjoza.Desi am fost avizat( fara spaga de CPRD)inca din august ac.citi si va minunati!!!

Memorat
  • Lugojanca
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6970 : Noiembrie 30, 2016, 23:26:19 »

Postarea unuia dintre cei prezentati de videoclipul in cauza:

Mihai Babitchi
November 22 at 5:34pm, Grupul Revolutionarilor Nemultumiti,
https://www.facebook.com/groups/302695776533052/926643440804946/?notif_t=group_activity&notif_id=1480357835832682
Faptul ca sunt român e, totuşi, o pură întîmplare...Nu o regret, dar nici nu mi-o pot pune la butonieră. Pot doar spera să valorific atît cît pot şansa aceasta "genetică", să nu-mi fac de rîs locul naşterii si concetăţenii, să mă port frumos cu limba română şi, vorba lui Constantin Noica, să povestesc şi altora cîte ceva despre "partea noastră de cer".
Dar privesc în jur. Ziarele sunt pline de politicieni aflaţi în urmărire penală, sau foarte aproape de ea.
Unii sunt vechi "înţelepţi" de partid, care au făcut ani, de-a rîndul, "jocurile" de la vîrf, cu dexteritatea discretă a unor eterne şi impenitente eminenţe cenuşii.
Alţii sunt jurişti, adică inşi care încalcă legile cu extremă competenţă.
Pe unul din ei l-am auzit tunînd şi fulgerînd, în campanie, împotriva hoţilor care sărăcesc patria, după care, iată, e chemat să justifice, împreună cu soţia sa,averi de milioane de euro.
Grupurile "infracţionale" sunt trans-partinice: dintr-odată, vezi aliniaţi în boxa acuzaţilor şi pesedişti şi penelişti şi pedelişti şi băsişti şi anti-băsişti.
Afacerile creează solidarităţi inefabile, diferenţele de tabără politică sunt simple mofturi. Numai noi, prostimea, credem că asistăm la mari lupte ideologice. În realitate, mulţi dintre cei care mimează, pe scenă, duşmănia,"se descurcă" eficient, uniţi, subteran, în cuget şi simţiri.
Reprezentanţii bisericii noastre ....
Am trăit să văd cum Întîi-Stătătorul comunităţii noastre duhovniceşti ridică un banal (dar puternic) mahăr de provincie la rang de laureat al unui ordin legat de numele Sfinţilor Martiri Brâncoveni.
Lecţia pe care ne-o transmit ierarhii noştri e simplă: dai bani - eşti "vrednic"! Mîntuirea devine astfel un statut sponsorizabil.
Gazetele şi posturile de televiziune au devenit, şi ele, un soi de trupe de comando, cu misiuni de lichidare şi propagandă.
Moderatorii au ceva între miliţieni, procurori şi vecine de bloc.
Invitaţiile la diverse "talk-show"-uri se fac, pare-se, pe bază de "abonament". Aceiaşi inşi, cu aceleaşi păreri, prestează tenace, fără exces de imaginaţie, în teritoriul aceleiaşi, previzibile obedienţe.
Cînd nu se face politică, se organizează chermeze deşucheate, în care cîteva fete cu buze de ştiucă îşi valorifică abundent posteriorul,
în timp ce cîţiva băieţi de comitet fac glume în doi peri.
Peste tot, numărul VIP-urilor care nu ştiu româneşte şi gîndesc intermitent e în creştere. Atmosfera generală e de bălăcăreală groasă, de îmbrînceală zglobie, sau sîngeroasă, de suspiciune, de mîrlănie.
Preşedintele face dezvăluiri învăluite, primul ministru zîmbeşte şugubăţ, după modelul "şmecherul clasei",
alegătorii intervievaţi recunosc că, dacă sunt plătiţi, votează cum trebuie, îl vor pe Ceauşescu sanctificat şi cred că Hitler (spre deosebire de Băsescu) îşi iubea ţara.
Unde trăim? Ce mai putem spera? De care români să fim mîndri?
Ştiu că, dincolo de cei pe care i-am pomenit, există marile majorităţit tăcute, oamenii de ispravă care fac ca lucrurile să meargă, "civilii" onorabili şi neglijaţi.
Dar am o veste proastă pentru ei: ţara nu mai e de mult a lor!
Ţara este a unei adunături de netrebnici, care se amuză şi se îmbogăţesc pe spezele tuturor celor care nu au "cultura" cîrdăşiei.
Ţara a ajuns sa fie proprietatea privată a unor derbedei.

Alooo, domnu' Babitchi ! Erai foarte vocal cand nu erai LRD. Cum te-a uns sandală  cu titlul de LRD-eu ai tacut findca urmau bănişorii la teschereaua personala. Păi,  măi nene, lupta trebuia dusă inca de cand au apărut discriminările si s-a instalat impostura. Cineva spunea pe buna dreptate ca " postasul imparte revolutionarii intre determinanti si remarcati". Si zic si eu, tot pe buna dreptate, ca ce chestie sa vina x remarcatul sa apere "onoarea" si drepturile banesti ale lui y determinantul ? Când  ai văzut ce infracţionalitate e la seseperea , cati revi au murit in ultimii ani, cati impostori au devenit "egali determinanti in faptă  si răsplată ", de ce ai tacut ? Crezi ca bietii oameni respinsi va vor fi aproape  vouă,  determinantilor ? Dacă mai crezi asta, te inseli. Cand va dispărea mizeria oug 95, e posibil sa se mai refacă ceva din miscarea revoluţionară.  Dar pana atunci, ăluia "flamand" i se rupe daca se anulează indemnizatiile de "gratitudine", lui oricum nu are ce sa-i mai ia ! Asa ca, mai bagă un filmulet cu Muppets !
Memorat
  • nicu1957
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6971 : Noiembrie 30, 2016, 23:32:53 »

BJOZA va respecta legea si nu va semna nimic in legatura cu revolutiomari legal nu are competenta pinase modifica oug 11/2014 devenita legea 145/2015
Memorat
« Răspunde #6972 : Noiembrie 30, 2016, 23:34:01 »

Pe Facebook, nu de acum, dar tot mai mult, incep sa se manifeste nemultumirile revolutionarilor fata de activitatea secretarului de stat inerimar, domnul Octav Bjoza.

Am avut o intalnire personala cu domnul Bjoza la sediul A.F.D.P.R., in urma cu ceva ani, pentru a discuta despre unele opinii exprimate de catre dansul referitoare la Revolutionari. Era Secretar de Stat domnul Socaciu. Domnia sa are intr-adevar, nu un cui, ci o "cutie" intreaga contra unor revolutionari. Atitudinea sa este in parte justificata, datorita unor experiente personale avute cu niste revolutionari in perioada in care a fost viceprimar in Ghimbav. Pe Facebook a fost demult injurat, si denigrat, si amenintat...Chiar o fi cea mai potrivita modalitate de abordare a unor probleme ? ? ? Cu siguranta...NU !!!
Memorat
« Răspunde #6973 : Decembrie 04, 2016, 15:16:05 »

apropo de actiunea parchetului, repostez o analiza facuta in 4 decembrie 2015 de "Neica nimeni"
HG nr.99 din 10 februarie 2015

4. Articolul 1^2 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 1^2. - (3) În aplicarea art. 3 alin. (1) lit. b) pct. 3 din Legea nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, sunt determinate localităţile în care au rezultat persoane ucise, rănite sau reţinute, până la fuga dictatorului, după cum urmează: Timişoara, Caransebeş, Sibiu, Cugir, Lugoj, Târgu Mureş, Cluj-Napoca şi Bucureşti.
(4) Alte localităţi, în care au rezultat persoane ucise, rănite sau reţinute, până la fuga dictatorului, decât cele prevăzute la alin. (3), vor fi determinate din acte normative emise în acest sens sau prin documente oficiale eliberate de Parchetul General."

Observatii:
1) Care a fost  baza  legala a nominalizarii  celor 8 orase?
Daca nu a existat (si in mod cert nu a existat, pentru simplul motiv ca nu este mentionata!) , initiatorul OUG si semnatarii acesteia  se afla in zona abuzului  in serviciu sau cel putin a negljentei. Argumentul: au mai fost introduce si alte localitati care se incadrau, dar au fost omise din neglijenta.(La acest nivel nu cred ca e vorba de prostie sau de rea credinta!)
Nu se poate invoca “vointa legiuitorului” pentru ca Guvernul (cu atat mai putin un secretar de stat) NU ESTE LEGIUITOR!
2) Alin. (4 ) zice ca “ vor fi determinate din acte normative emise în acest sens sau prin documente oficiale eliberate de Parchetul General."   
-“Acte normative” sunt legile, ordonantele, hotararile de guvern si ordinele de ministru. Pentru a produce efecte juridice , acestea se publica in Monitorul Oficial.  “ Ordinul 30” si “Regulamentul Comisiei”  nu sunt publice.  Concluzie: Nu exista temei legal pentru introducerea acestora in lege. Alta “neglijenta” (ca san u-I zicem abuz!)! In cazul in care Luptatorii cu Rol Determinant din aceste orase nu isi vor primi drepturile, nu stiu daca domnul Sanda are suficienta avere sa le plateasca !
- Obligatia de a emite acte normative de la alin (4) este trecuta cu subiect si predicat (obligatia de a face). La fel si la Parchetul General. In cazul in care “dintr-o regretabila eroare” o localitate ramane pe nedrept in afara legii, emitentul va fi tras la raspundere (conf. art. 13 din lege!).
Repet : Nici ordonanta si nici HG 99 NU PREVAD UN TERMEN LIMITA pentru introducerea in lege a acestor localitati si, pe cale de consecinta, TERMENUL DE DECADERE curge de la data introducerii in lege a respectivei localitati.  Alexpress are dreptate: Ordonanta e proasta, dar are putere de lege si produce efecte juridice! PENTRU TOTI!

Ordonanţa cu pricina are baza legală a nominalizarii  celor 8 orase izvorâtă din ART. III:

"În termen de 30 de zile de la data publicării prezentei ordonanţe de urgenţă,
Guvernul va actualiza prin hotărâre, la propunerea Secretariatului de Stat,
Hotărârea Guvernului nr. 1.412/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de
aplicare a Legii recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au
contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, nr. 341/2004, cu
modificările şi completările la zi."

Pentru restul observaţiilor cu iz penal făptuitorii sunt culpabili în ipoteza în care aceştia sunt dovediţi că au săvârșit un delict.

Incep cu farsitul: Neglijenta in serviciu este o infractiune!
Intrebare de "Gaga":
Care este "actul normativ"  in baza caruia au fost introduse in lege orase precum Arad, Brasov, Iasi, Buzau, Constanta, etc. si in ce Monitor Oficial a fost publicat "actul normativ"? Ca toate "actele normative" se  publica in M.O. Sanctiunea nepublicarii acestora este nulitatea.
-"Izvorul de drept" il constituie art 3 alin (1) litera b) punctul 3  care precizeaza ca " , doar în localităţile în care, în urma acestor acţiuni şi confruntări au rezultat persoane ucise, rănite sau reţinute, până la fuga dictatorului."  Art. III ofera baza juridica a mentionarii acestor localitati prin HG. (Se putea face si prin Ordin de ministru publicat in M.O.) Lucru care nu s-a facut.
- Initiatorul acestei  OUG a avut intentia de a rezolva doua probleme: "curatenia"  si ierarhizarea contributiei "luptatorilor" in trei categorii(LRD, LRM si participanti).Din pacate, acestea nu au fost rezolvate!  Pentru ca scopul nedeclarat a fost reducerea numarului de beneficiari la 3000-3500 si de aceea  s-a introdus conditionarea de existenta unor persoane retinute,ranite sau decedate "pana la fuga dictatorului' si ocuparea unei "cladiri=obiectiv". Prin cea de-a doua conditie, practic au fost sacrificate pe nedrept meritele timisorenilor. La Timisoara "Revolutia" s-a infaptuit in strada, nicidecum in "Balconul Operei"! Prin aceasta Ordonanta facuta "pe genunchi" s-a pus intr-o mare dificultate Parlamentul, Presedintia si Curtea Constitutionala. Necesitatea "curateniei" si ierarhizarea contributiei fiecaruia este incontestabila! In loc sa clarifice lucrurile, OUG 95/2015 (abuzul de ordonante fiind o forma de manifestare a dictaturii) mai tare le-a complicat si nu stiu cum va rezolva Parlamentul aceasta problema. Ca Parlamentul este (sau ar trebui sa fie!)  “ organul reprezentativ suprem al poporului român şi unica autoritate legiuitoare a ţării”. Eu nu am dorit si nici nu accept o “democratie originala” ci una autentica (in acceptiunea ei europeana actuala).  Fie si numai  prin acordarea acelor “cartoane” patria si-a manifestat gratitudinea fata de mine pentru un lucru pe care nu l-am dus pana la capat! Faptul ca nu toti ne-am resemnat ma bucura, ma incurajeaza si imi da sperante! Doamne, ajuta!
P.S. Nu am depus niciun denunt penal impotriva nimanui si nici nu incurajez pe nimeni sa o faca.  Preambulul OUG 95/2014 este practic un autodenunt  si ma mir ca Parchetul General nu s-a autosesizat inca!

Pentru început..., pot accepta că, reprezentanţii instituţiei în drept să încadreze culpa vor şti ce au de făcut în această speţă.
    Întrebarea de "Gâgă" are răspunsul(ipotetic) în teza a doua din articolul discutat "Alte localităţi, în care au rezultat persoane ucise, rănite sau reţinute, până la fuga dictatorului, decât cele prevăzute la alin. (3), vor fi determinate din acte normative emise în acest sens sau prin documente oficiale eliberate de Parchetul General.". Din Deciziile SSRMLÎRC... se poate observa că solicitările pentru admiterea altor localităţi au fost adresate de către persoane juridice sau chiar de către persoane fizice, exempluce se regăseşte în chiar cuprinsul ultimei decizii Decizia nr.110 din data de 13.11.2015, referitoare la solicitările privind includerea unor localități în care au rezultat persoane ucise, rănite sau reținute, până la fuga dictatorului, încheiată în baza procesului-verbal nr.18/12828/13.11.2015, cu ocazia ședintei de lucru a comisiei pentru aplicarea prevederilor art. 9^2 din Legea nr. 341/2004, cu modificările si completarile ulterioare, constituita prin Ordinul nr. 30/2015."
    "Nu am depus niciun denunt penal impotriva nimanui si nici nu incurajez pe nimeni sa o faca." Atunci, cum pot amite culpa "Neglijenta in serviciu este o infractiune!" ce planează asupra numiţilor făptuitori("...initiatorul OUG si semnatarii acesteia  se afla in zona abuzului  in serviciu sau cel putin a negljentei...") dacă nu există în această speţă o desfăşurare a urmăririi penale, prin care organul de urmărire să dispună asupra actelor sau măsurilor procesuale printr-o ordonanţă, acolo unde legea prevede aceasta, iar în celelalte cazuri prin rezoluţie motivată.
    Desigur se poate aștepta și rezultatul acțiunii lui DiJeiu', caz în care în plâgerea(denunţ) respectivă ar trebui să existe cu prisosinţă şi speţa în discuţie..., doar dacă s-a zbătut mai mult decât spune în postare "eu am depus.si am folosit exact preambulul OUG 95. Statul recunoaste neaplicarea cirecta a Legii 341, dar vinovatii vreau sa ni-i spuna Parchetul. Motiv pentru care la idee s-a achiesat si corpul de control al guvernului si iata ca dosarul 257 a inceput sa doara.....continua sa vina invitatiile la bal...."!
Memorat

R.ecidivius L.ucifer T.oporascu
« Răspunde #6974 : Decembrie 05, 2016, 13:24:21 »

Sa aveti o zi buna si o saptamana cu noroc!
Postarea de mai sus ma obliga sa fac urmatoarele precizari:
-Imi pare rau ca am avut dreptatesi regret sincer  ca s-a ajuns la arestari! Sper sa se rezolve  situatia cat mai curand si cat mai onorabil. Numai ca, fiind arestati (fie si doar cateva zile) nu prea au sanse de a fi achitati pentru ca ar deveni victime ale justitiei!
-“Buba” (cel putin in cazul domnului Sanda) o constituie art 1^2 , alin (4) din HG 99/2014 ( care, oricum,  excede actului normativ in baza caruia s-a emis!). Fara sa emita “un act normativ” (macar un OM pubicat in M.O care sa transforme in “act normativ” Decizia Comisiei administrative  a SSPR) domnul Sanda a dispus punera in plata a LRD-distilor din localitatile nou introduse. Sumele sunt considerate prejudiciu care trebuie recuperat. Doamne fere’ sa fie recuperat de la beneficiarii nevinovati! Daca un avocat bun convinge ICCJ ca “Deciziile Comisiei”  au valoare de “act normativ” , toata lumea scapa cu “fata curata”! Doamne, ajuta!
-OUG 95/2014 este proasta si a fost aplicata si mai prost.! “Initiatorul “ ei, in loc sa se pricopseasca (prevazuse si pentru el  o”atentie” , dar a intrat si in incompatibilitate in momentul depunerii cererii si trebuia sa demisioneze!) , pierde tot si mai intra si la apa! Daca va fi condamnat nu mai beneficiaza de prevederile legii! Text scris cu manuta lui!.Ar fi singurul demnitar postdecembrist care initiaza o lege in baza careia “intra la apa” si ramane lefter! Cred ca acum il citeaza in gand pe Postelnicu!
- Va reamnintesc  ca  in ’89 ne-am ridicat  si impotriva dictaturii, dictatura care se concretiza prin “Decrete prezidentiale”. Acum, dictatura   (rebotezata “democratie originala”!) se manifesta prin OUG-uri  ( pe fond, Decrete rebotezate!) !  Ambele sunt “acte normative” prin care o persoana sau grup de persoane isi impun vointa in mod abuziv! Unii dintre cei “la care vine postasul”  se considera singurii si “adevaratii revolutionari” si apreciaza OUG 95/2014 ca foarte buna si necesara. Faptul ca ea (OUG) “ a bagat la duba” abuzul si incompetenta, imi cam taie cheful de a-i contrazice!
 Ma abtin de la alte comentarii, nu inainte  de a le atrage atentia ca presa este indreptatita sa atace revolutionarii,  atata timp cat doar  ei, cei “triati” de Comisia Sanda,  sunt “adevaratii revolutionari” , ceilalti fiind niste impostori!
.-Va mai atrag atentia ca  daca cititi cu atentie OUG 95 si HG 99 veti constata ca, in afara de Balconul Operi din Timisoara, cu greu se mai incadreaza alte “obiective” din tara (inclusiv “Baricada”-initial respinsa!). Si zic “Doamne fereste!” sa analizeze “ad litteram” o instanta, cati dintre LRD se incadreaza  in prevederile OUG! Pentru ca instanta verifica daca sunt respectate prevederile legii (chiar daca legea e proasta –“dura lex, sed lex”!) nu ce contributie sau merite a avut fiecare! In cazul in care cineva solicita sa i se recunoasca o calitate, instanta stabileste pe baza probelor depuse daca se incadreaza  sau nu in prevederile legii. Exemplu concret: D Mazilu! A fost arestat inainte de 14 decembrie si eliberat dupa “fuga dictatorului”! Nu stiu daca i s-a acordat certificat de LRD, insa nu se incadreaza in prevederile OUG. Nu pentru ca nu ar merita, ci pentru ca autorul ordonantei n-a putut vedea (nici macar cu “ochiul mintii”) dincolo de “Balcon”  (adica interesul personal).Vorba sasului: ceilalti  au avut ”Ghinion!”.
-Faptul ca subliniez cateva din enormitatile adoptate prin aceasta ordonanta nu iseamna ca eu contest meritele cuiva! Din contra! Pana acum si Parlamentul a evitat sa puna mana pe acest “cartof fierbinte”! In loc sa faca trambitata “curatenie”, a incurcat si mai rau lucrurile! Mai grav este ca “miscarea revolutionara” a fost pulverizata si din cauza “postasului” multi au uitat de “idealurile Revolutiei” .
-Multi sau putini, cu sau fara “carton” eu sper sa ne organizam si sa ducem pana la capat ceea ce am inceput in ’89! Doamne, ajuta!

Pana atunci, bune sau proaste, legile trebuiesc respectate (si de noi dar si de guvernanti!) si avem obligatia ca macar pentru apararea propriilor noastre interese sa ne (z)batem!  “Pas cu pas”, pana ajungem la normalitate!
Asadar:
Stiind ca dreptul la indemnizatia “reparatorie” a fost doar suspendat si pentru a nu se invoca de catre platitor prescriptia, am depus la casa de pensii urmatoarea cerere, indemnand si pe ceilalti sa procedeze la fel ( modelul a fost  publicat si aici!):
                                  Domnule director,
Subsemnatul …………….., domiciliat in ……….., str. …… nr….
 bloc … scara  .., ap…, sector/jud……, CNP ……………., in calitate de  beneficiar
al prevederilor Legii 341/2004 in Dosarul nr….. din ….., va rog sa imi
comunicati care este suma ce mi se cuvine cu titlu de indemnizatie reparatorie pentru perioada 01.01.2012-31.10.2014. precum si data la care imi va fi achitata.
 Mentionez ca in perioada  respectiva  nu am primit indemnizatia prevazuta de lege si, desi am facut nenumarate demersuri, nici pana in momentul de fata nu am primit o decizie de intrerupere/suspendare/sistare etc. decizie ceruta imperativ de art. 116 si art. 117 din legea 263/2010 si alin (2) al art. 4^3 din legea 341/2004 cu modificarileulterioare.
Solicit ca raspunsul sa fie in scris si in conformitate cu prevederile  legii petitiilor (O.G. 27/2002 cu modifificarile ulterioare).
             Va multumesc!  Cu stima,
                                                    X……..
Localitatea… , 27.10.2014
           Domnului director al Casei de Pensii Locale /judetene ………

Pentru ca la 31 12 2014 au incetat cauzele suspendarii dreptului la  indemnizatie, precum si temeiul legal acestei suspendari, eu consider ca avem temei legal pentru a solicita plata acestor drepturi. ICCJ a dat o decizie favorabila intr-o speta similara.. De asemenea, cei care nu au solicitat/obtinut titlul de LRD, consider ca pot solicita  (cel mai probabil si aici se va ajunge in instanta) “indemnizatia reparatorie” incepand cu 01.01 2015. Succint, sunt trei motive (mai sunt si altele!):
-.Sunt doua indemnizatii diferite: una este “reparatoroie” si alta “de gratitudine” (conf. principiilor de drept si codului civil, prima e obligatorie, a dua este facultativa- vezi capcana cu “singura calitate pentru care optez”!).
.-OUG 95/2014 si Legea 341/2014 sunt  (si in momentul de fata !) doua acte normative distincte, chiar daca una e de modificare a celeilalte. Ordonanta nu anuleaza titlul de LRMD, ci doar “omite” sa mai pomeneasca de indemnizatia reparatorie, drept  constituit anterior prin lege si neabrogat!
.- Art 67 alin (3) din Legea 24/2000 nu recunoaste modificarile aduse unei legi speciale decat  daca precedentele prevederi au fost abrogate in mod expres . Si OUG 95/2014 nu a facut-o!
Primul pas este solicitarea platii dreptulrilor prevazute de lege. Cel mai probabil, Casele de pensii nu vor raspunde, pentru ca nu pot motiva juridic refuzul. Si abuzul sau neglijenta in serviciu li se poate aplica si lor! Pasul doi este actiunea in instanta (daca va fi nevoie si cred ca da, pentru ca nu vad cine si-ar asuma raspunderea efectuarii unor plati fara o H.J!). Ideal ar fi sa se faca o singura actiune in numele tuturor! Speta ar deveni un studiu de caz pentru facultatile de drept!  Cred ca macar o  asociere ad hoc s-ar putea realiza!

Pentru toti! (Cu sau fara Rol Determinant)
                          Domnule director,
Subsemnatul …………………., domiciliat in ……………, str. …………….. nr. …,
 bloc …, scara …, ap…, sector/jud, CNP ……., Cod Postal………, telefon …………, e-mail ……………………………….,   in calitate de  beneficiar al prevederilor Legii 341/2004 in baza  Deciziei nr............. din ...... ( Decizia initiala)., va rog sa imi achitati drepturile ce mi se cuvin cu titlu de indemnizatie reparatorie pentru perioada 01.01.2012-31.12.2014, indexate conform prevederilor legale.
 Mentionez ca in perioada  respectiva  nu am primit indemnizatia prevazuta de lege , aceasta fiind suspendata  incepand cu 01.01 2012 prin art 18 al legii 283/2011 (de aprobare cu modificari a OUG 80/2010), suspendare  prorogata prin art 9 al OUG 84/2012 si art 6 al OG 29/2013, pana la data de 31.12 2014.
 Prin Decizia  Nr. ……… din ... ... 2015 mi se aduce la cunostinta ca incepand cu data de 01.01.2015 inceteaza plata drepturilor acordate in baza Deciziei nr. ......... din ............(.Decizia initiala)
Din însăşi conţinutul acestei Decizii rezultă fără echivoc faptul că aceste drepturi  ar fi trebuit să îmi fie achitate  până la data emiterii sale -……….2015- întrucât suspendarea plăţii drepturilor cuvenite a încetat la 31.12.2014. in baza prevederilor art. 39 al OUG 83/2014  publicata in Monitorul Oficial nr. 925 din 18 decembrie 2014 si rectificata prin Monitorul Oficial nr. 941 din 22 decembrie 2014 .
 De altfel, Decizia nr. 16/2015 Î. C. C. J. a statuat că:
Din interpretarea normelor legale enunţate rezultă că voinţa legiuitorului nu a fost aceea de eliminare a beneficiilor acordate unor categorii socioprofesionale, respectiv de încetare a existenţei dreptului la acordarea de ajutoare/indemnizaţii, ci doar de suspendare a exerciţiului acestui drept.   Raţiunea acestei interpretări este impusă şi de succesiunea în timp a actelor normative prin care legiuitorul a dispus, cu caracter temporar, măsura neaplicării dispoziţiilor legale privind ajutoarele/indemnizaţiile în anii 2011-2015. ”
In caz de refuz al efectuarii platii, prezenta constituie totodata si o “plangere prealabila”  si imi rezerv dreptul de a ma adresa instantei pentru recuperarea prejudiciului.
Solicit ca raspunsul sa fie in scris si motivat juridic, in conformitate cu prevederile  legii petitiilor (O.G. 27/2002 cu modifificarile ulterioare).
Localitatea…..data                                                                                                  Cu stima,     x……. y……
                                        Obligatoriu semnatura olografa!
    Domnului director al Casei Locale de Pensii sector /Jud.. …

Doar pentru cei fara Rol Determinant! (care au contestat Decizia prin care “inceteaza plata drepturilor”)

Catre,
Comisia Centrala de Contestatii a CNPP
    Revenire la Contestatia  inregistrata cu nr. …..din……
                   Domnule presedinte,
Subsemnatul …………………….., domiciliat in……….., str. ……………….. nr. …,
 bloc ………, scara ……., ap…., sector/jud…., avand CNP …………….., Cod Postal ………, telefon ………………, e-mail ………………………..
  intrucat nu am primit niciun raspuns la Contestatia adresata Comisiei de Contestatii a CNPP si inregistrata cu nr ………../…………….2015, revin asupra acesteia , in speranta obtinerii unui raspuns in conformitate cu prevederile legale.
. Anexez o copie a Contestatiei inregistrata cu  nr………../2015, precum si o copie a Deciziei contestate.
 In cazul nerezolvarii Contestatiei, in conditiile prevazute de lege, prezenta constituie totodata si “Plangere prealabila”.
Localitate……data……
                                           Cu stima, x………… y………….
                                                    Semnatura olografa!
         Domnului presedinte al Comisiei Centrale de Contestatii a CNPP

Nota! Modelele postate sunt orientative si gratuite ! Procedati cum credeti!  Eu le-am depus deja!
 Cateva Argumente juridice:
Vezi  si Decizia ICCJ nr 16/2015!     
Legea 71/2015 În vigoare de la 09 .04. 2015 (OUG 83/2014)                      Monitorul Oficial    Rectificarea privind Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 83/2014, din 22.12.2014  În vigoare de la 22.12.2014                      "În cuprinsul Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 83/2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015, precum şi alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 925 din 18 decembrie 2014, se face următoarea rectificare:                                                                     - la art. 39, în loc de: " Prevederile art. 18 şi art. 19 lit. b) şi c) ale . . ." se va citi: "Prevederile art. 19 lit. b) şi c) ale . . .".
Art. 39. Prevederile art. 18 şi art. 19 lit. b) şi c) ale art. II din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 80/2010, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 283/2011, se aplică în mod corespunzător şi în anii 2015 şi 2016.
L 24/2000
Evenimentele legislative implicite Art. 67
(1) In cazuri deosebite, in care la elaborarea si adoptarea unei reglementari nu a fost posibila identificarea tuturor normelor contrare, se poate prezuma ca acestea au facut obiectul modificarii, completarii ori abrogarii lor implicite.
(2) In cadrul atributiilor sale Consiliul Legislativ are obligatia sa identifice toate dispozitiile legale care au suferit evenimentele legislative implicite si sa propuna Parlamentului si, respectiv, Guvernului masurile necesare de modificare, completare sau abrogare expresa a acestora.
(3) Evenimentele legislative implicite nu sunt recunoscute in cazul actelor normative speciale ale caror dispozitii nu pot fi socotite modificate, completate sau abrogate nici prin reglementarea generala a materiei, decat daca acest lucru este exprimat expres.
S-auzim numai de bine!

P.S. Nu va mai oripilati atata cu “Lovitura de stat”!  La Parchetul General se afla “Dosarul Revolutiei” , nu al vreunei lovituri de stat! Pana si imbecila OUG 95 recunoaste  ca a fost “Revolutie”, chiar daca o descrie pe ore si minute , ca pe o Lovitura de stat!  Masele populare infaptuiesc Revolutii, nu dau “Lovituri de stat” !Din pacate, punctul de vedere al revolutionarilor este incropit ad hoc si prezentat deficitar! Lipsa de organizare si coordonare este mai mult decat evidenta, iar “jurnalistii” nostrii sunt experti in manipulare si intoxicare! Daca se recunoaste oficial ca pe fondul Revolutiei s-a dat si o lovitura de stat, Puterea instaurata dupa 22 decembrie (de fapt, pe 26 cand s-a emis primul Decret-Lege-tocmai pentru a nu isi asuma raspunderea crimelor comise dupa “ fuga dictatorului”!) este ILEGITIMA!

Memorat
Pagini: 1 ... 463 464 [465] 466 467 ... 511
Schimbă forumul: