Main Content:

Pagini: 1 ... 473 474 [475] 476 477 ... 511

ORDONANTA

• Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ORDONANTA
« Răspunde #7110 : Mai 11, 2017, 22:11:39 »

Privind situaţia contestatarilor admişi la CPRD şi a refuzului pSecretarului de Stat Dl Bjoza de a aplica legea!
În prezent, conform art. 9^2  alin. (5) din OUG nr. 95/2014, SSPR-ul care are sarcina de a înainta periodic propunerile de atribuire
a titlurilor pentru persoanele ale căror cereri au fost  admise, în vederea publicării acestora în Monitorul Oficial al României,
trebuie să trimită preşedinţiei un nr. de 518 cereri. Din aceste cereri, 224 sunt sub control judiciar (oraşele nou introduse în
lege + Braşovul din cauza  posibilei implicări a Dl. Neagu – consilier CPRD, precum şi a turnărilor pe bandă rulandă, turnări în care
se afirmă că: A la auzit pe „x” afirmînd că „y” a făcut.... şi a obţinut pe nemerit ...!).
Deci, au rămas 294 de cereri pe care pSecretarul de Stat  Dl. Bjoza le poate trimite fără să-şi pericliteze libertatea sau poziţia.
Are chiar sarcină de servici să îndeplinească această stare de fapt!
Deoarece „ Comisia  pentru aplicarea prevederilor art. 9^2 din Legea nr. 341/2004 ” şi-a încetat raportul cu demersul  solicitantului
titlului de Luptător cu Rol Determinant, procedura de transmitere a documentelor ţine de secretariat primar iar responsabilitatea
este integral a parlamentarilor CPRD.
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7111 : Mai 11, 2017, 22:18:17 »

Îmi cer scuze! Am inversat cifrele...Mai jos este textul corect.

Privind situaţia contestatarilor admişi la CPRD şi a refuzului pSecretarului de Stat Dl Bjoza de a aplica legea!
În prezent, conform art. 9^2  alin. (5) din OUG nr. 95/2014, SSPR-ul care are sarcina de a înainta periodic propunerile de atribuire
a titlurilor pentru persoanele ale căror cereri au fost  admise, în vederea publicării acestora în Monitorul Oficial al României,
trebuie să trimită preşedinţiei un nr. de 518 cereri. Din aceste cereri, 294 sunt sub control judiciar (oraşele nou introduse în
lege + Braşovul din cauza  posibilei implicări a Dl. Neagu – consilier CPRD, precum şi a turnărilor pe bandă rulandă, turnări în care
se afirmă că: A la auzit pe „x” afirmînd că „y” a făcut.... şi a obţinut pe nemerit ...!).
Deci, au rămas 224 de cereri pe care pSecretarul de Stat  Dl. Bjoza le poate trimite fără să-şi pericliteze libertatea sau poziţia.
Are chiar sarcină de servici să îndeplinească această stare de fapt!
Deoarece „ Comisia  pentru aplicarea prevederilor art. 9^2 din Legea nr. 341/2004 ” şi-a încetat raportul cu demersul  solicitantului
titlului de Luptător cu Rol Determinant, procedura de transmitere a documentelor ţine de secretariat primar iar responsabilitatea
este integral a parlamentarilor CPRD.

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7112 : Mai 12, 2017, 14:09:53 »

O postare a doamnei Angela Drăgan în grupul de pe Facebook BLOCUL NATIONAL AL REVOLUTIONARILOR 1989 ROMANIA, la adresa:
https://www.facebook.com/groups/673260779399342/?multi_permalinks=1447012825357463&comment_id=1447839085274837&notif_t=like&notif_id=1494503999747749
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7113 : Mai 12, 2017, 14:16:28 »

Angela Dragan
May 10 at 2:53pm
..
Pentru cei care pun botul la marsaviile inculpatilor din dosarul lui Sanda, le postez dovada ca este o actiune de denigrare in vederea intimidarii. Iar curand voi posta si dosarul meu.
 CĂTRE:

Secretariatul de Stat pentru recunoaşterea meritelor luptătorilor împotriva regimului comunist instaurat în România în perioada 1945-1989,
 Piaţa Presei Libere, nr.1, corp B, etaj 3, sector 1, Bucureşti, tel: (4021) 319.86.26 (4021)319.86.27, fax: (4021) 319.86.28, e-mail: cabinet@sspr.gov.ro
 Subsemnatii: Bejenaru T. Dorel Ovidiu, Cruceru Romulus, Csiszer Vasile, Dragan Angela, Dandea N. Liviu, David George, Fulger S. Petre, Krausz A. Septimiu, Marinică Adrian Dragoș, Vladislav Milu, Vladislav Tiberiu, Pișcoi Valeriu, toți cu domiciliu ales la Cabinetul Individual de Avocatură ”Dragan Sorin Ovidiu” situat în Bucuresti, sector 4, Șos. Oltenitei, nr.129, bl.52, sc.2, apt. 29, OP 8, CP 041306, tel/fax: 0213348522, formulăm prezentul :

Memoriu

Prin care solicităm solutionarea cererii formulate, prin care, în temeiul art. 1^2 alin. 4 din HG 99/2015, am solicitat includerea orașelor din Valea Jiului, respectiv: Petrosani si Lupeni, în categoria localităților în care au rezultat persoane ucise, rănite sau reținute, până la fuga dictatorului, intrucat localitățile menționate mai sus au avut loc evenimente care se pot încadra sub incidențele OUG 95/2015
 Motivăm prezenta solicitare prin următoarele argumente:
 Motivare Subsemnatii am depus în termenul legal, documentația necesară pentru obținerea titlului de luptător cu rol determinant atribuit celor care în perioada 14 - 22 decembrie 1989 au avut un rol determinant la declanșarea și victoria Revoluției Române din Decembrie 1989, și - au pus viața în pericol în confruntările cu forțele de represiune, au ocupat și apărat obiectivele de importanță deosebită, care au aparținut regimului totalitar, doar în localitățile în care, în urma acestor acțiuni și confruntări au rezultat persoane ucise, rănite sau reținute, până la fuga dictatorului.
 Aceste localități sunt prevăzute expres la art. 3 alin. 1 litera b pct. 3 din Legea 341/2004, cu modificările și completările ulterioare, insa Legea prevede faptul că și persoanele care au participat la revoluție în alte localități decât cele indicate expres pot beneficia de prevederile sale, dacă se constată faptul că în acele localități au avut loc confruntări cu forțele de represiune și au rezultat persoane ucise, rănite și reținute până la fuga dictatorului.
 În acest sens, normele metodologice de aplicare a Legii 341/2004 modificată prin OUG 95/2014, norme publicate prin HG 99/2015, prevăd expres următoarele:
 (3) În aplicarea art. 3 alin. (1) lit. b) pct. 3 din Legea nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, sunt determinate localităţile în care au rezultat persoane ucise, rănite sau reţinute, până la fuga dictatorului, după cum urmează: Timişoara, Caransebeş, Sibiu, Cugir, Lugoj, Târgu Mureş, Cluj-Napoca şi Bucureşti.

(4) Alte localităţi, în care au rezultat persoane ucise, rănite sau reţinute, până la fuga dictatorului, decât cele prevăzute la alin. (3), vor fi determinate din acte normative emise în acest sens sau prin documente oficiale eliberate de Parchetul General." Adică, pot fi introduse noi localități și obiective, altele decât cele enumerate, dacă se face dovada cu înscrisuri oficiale eliberate de instituțiile statului, ca persoanele au fost retinute pana in 22 decembrie 89, iar in speta de fata dovedim ca in orasele respective au existat cazuri care se incadreaza in textul de lege mentiont mai sus, si in sustinere am depus toată documentația necesară conform prevederilor legale, odata cu solicitarea transmisa catre institutie, prin mandate postal cu confirmare de primire ;
 Precizam conform documentelor oficiale depuse ca:
 În 1989, tânărul George Sava impreuna cu prietena sa Lazar Mariana, a decis să protesteze împotriva regimului de atunci, prin realizarea unor manifeste ce conţineau sloganuri anticomuniste, pe care să le distribuie în Lupeni, pentru ca apoi să plece din ţară, trecând ilegal graniţa cu Serbia.
 În noaptea de 19/20 octombrie 1989, George Sava a distribuit afişele în Lupeni, lipindu-le pe pereţii câtorva clădiri din oraş. „Aceste afişe le-a lipit în noaptea de 19 - 20 octombrie 1989, pe la ora unu jumătate - două noaptea, pe câteva dintre clădirile oraşului Lupeni şi anume: pe cinematograf, pe magazine alimentare, pe gară şi pe un bloc turn.
 la 24 octombrie 1989, sub pretextul unei anchete legate de furtul unei cantităţi de dinamită din mină, George Sava a fost chemat la Miliţie şi pus să scrie o declaraţie, care ulterior a fost folosită pentru identificarea scrisului de pe manifestele anticomuniste răspândite în noaptea de 19/20 octombrie 1989.
 După o percheziţie a Miliţiei la locuinţa sa, în urma căreia au fost găsite ciorne ale manifestelor, în seara aceleiaşi zile de 24 octombrie 1989, George Sava, şi prietena sa, Mariana Lazăr, au fost arestaţi din nou.
 George Sava a fost dus mai întâi la Miliţia din Lupeni, unde a avut loc o scurtă anchetă. A fost transferat, apoi, la Securitatea din Petroşani şi, după trei zile, la Bucureşti, la Direcţia de Cercetări Penale a Securităţii din Calea Rahovei, unde a rămas până la 22 decembrie 1989, când, în condiţiile izbucnirii revoluţiei, a fost eliberat împreună cu toţi ceilalţi deţinuţi. Odată eliberat, George Sava s-a alăturat imediat oamenilor ieşiţi în stradă pentru înlăturarea comunismului.
 A fost transferat, apoi, la Securitatea din Petroşani şi, după trei zile, la Bucureşti, la Direcţia de Cercetări Penale a Securităţii din Calea Rahovei, unde a rămas până la 22 decembrie 1989, când, în condiţiile izbucnirii revoluţiei, a fost eliberat împreună cu toţi ceilalţi deţinuţi. Odată eliberat, George Sava s-a alăturat imediat oamenilor ieşiţi în stradă pentru înlăturarea comunismului.
 Deci cei doi tineri, au fost retinuti pana in 22 decembrie 1989, pentru actiuni impotriva oranduirii comuniste, prin mandat de arestare preventiva, aflandu-se in 22 decembrie 89, in arest preventiv, conform mandatelor de arestare atasate.

Totodată, arătăm că din documentele Parchetului reiese că în noaptea de 20 spre 21 decembrie 1989, în jur de doisprezece fără un sfert, atunci când se făcea schimbul de intrare în şut la mină, mai multi tineri, din Valea Jiului, Marius au actionat impotriva sistemului comunist refuzand sa intre in sut, si au aruncat cocktailuri Molotov în sediile Miliţiei şi al PCR-ului”.
Nu trebuie neglijat faptul că în Valea Jiului, după greva din 1977, forțele de Securitate și Miliție din Petroșani au fost dublate și unități militare au fost desfășurate în preajma tuturor minelor din Valea Jiului.
 Agenți ai Securității au fost angajati ca muncitori în mine, nu doar pentru a informa asupra stării de spirit a celor care se aflau în subteran, ci și pentru a face presiuni psihologice asupra acestora, iar în unele cazuri, chiar pentru agresiuni fizice în văzul tuturor, pentru a intimida colectivitatea, existând chiar reținuti în data de 21 decembrie ”89, care se regăsesc în evidența instuției SSRLM, această zonă fiind exclusă, deși în noaptea de 23 spre 24 decembrie 1989, copii din această zonă au murit și au fost răniți în evenimentele petrecute la București.
 Invederăm totodată că atât în Lupeni cât și în Petroșani, reclamanții au ieșit în stradă înainte de ora 12.10 minute, ocupând sediile administrative ale orașelor și participând la eliberarea celor arestați în seara de 21 decembrie, care erau tineri din toate localitățile Văii Jiului și care se pregăteau să intre în șut la mina Valea de Brazi, iar în data de 23 decembrie un grup de tineri condusi de petenta Dragan Angela, au plecat către București și au participat la acțiuni de apărare în zona spitalelor CFR Witing și militar, iar în noaptea de 23 spre 24 decembrie au fost atacați în fața academiei militare, incident în care și-au pierdut viața 2 tineri iar 5 tineri au fost răniți prin împușcare, în timp ce încercau să meargă după răniții din academia militară.
Un alt aspect pe care vrem să-l remarcăm este faptul că prin legea reorganizării administrativ teritoriale, Legea nr. 2/1968, orașele Văii Jiului se aflau sub organizarea administrativă a municipiului Petroșani și ar trebui aplicată aceeași interpretare ca în cazul Deciziei nr. 1 prin care s-a atribuit și a fost introdus sub incidențele OUG 95/2015, municipiul Brașov.
 Precizăm că pentru respectarea principiului de echitate trebuie aplicat același principiu ca și în cazul Deciziei nr.1 din data de 01.04.2015, încheiată în baza procesului-verbal nr. 18/2440/ 01.04.2015, cu ocazia ședinței de lucru a comisiei pentru aplicarea prevederilor art. 9^2 din Legea nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare, constituită prin Ordinul nr. 30/2015: prin care Comisia, în urma analizării documentelor depuse, admite solicitarea din Adresa nr. 18/897/ 2015 și Adresa nr.18/2229/2015, transmise de Asociația Luptătorilor, Răniților și Urmașii Eroilor ”BRAȘOV DECEMBRIE 1989”, privind includerea Mun. Brașov în categoria localităților în care au rezultat persoane ucise, rănite sau reținute, până la fuga dictatorului.
 Astfel au putut fi încadrați in prevederile ordonantei luptatorii din Brasov, care, conform documentelor din dosarelor revolutiei, nu au participat la actiunile demonstrantilor de la ș OCA Ghimbav, care se află în localitatea Ghimbav, aflată sub administrarea teritorială a municipiului Brașov, iar inainte

de 22 ora 12,09, in Brasov nu au avut loc demonstratii decat marsul angajatilor de la Oca Ghimbav, iar armata nu a facut uz de arma.
 Va depun alaturat prezrntului memoriu si declaratia notariala a unui ofiter de militie din care reiese ca numitul Milu Vladislav a fost batut si retinut cateva ore in sediul militiei Petrosani.
 Consideram ca este nedrept ca statul sa minimalizeze chinul la care noi am fost supusi inca din 1977, de la greva parintilor nostri, eveniment anticomunist, care, a fost recent recunoscut de catre Parlamentul Romaniei, in condiutiile in care, noi semnatarii am crescut sub ochiul vigilent al securitatii, intrucat zona a fost incadrata ca zona 0 pentru securitate,
 Învederăm că documente oficiale se regăsesc în fotocopii și în cartea ”Mărturii despre Revoluție Hunedoara 1989”, scrisă de deputat Georghe Firczac.
 Față de motivele invocate, precum și față de probele depuse, solicităm în temeiul art. 1^2 alin. 4 din HG 99/2015, includerea orașelor din Valea Jiului, respectiv: Petrosani, Lupeni, în categoria localităților în care au rezultat persoane ucise, rănite sau reținute, până la fuga dictatorului, cererea noastra fiind dovedita si cu inscrisuri oficiale rezultate de la institutiile statului abilitate. .
 Data Av. Dragan Angela
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7114 : Mai 12, 2017, 15:01:46 »

Consider că și comentariile au o oarecare importanță.

Angela Dragan  Cap limpede este un blog cu administrator obscur, dar il va afla Parchetul
 · Reply · May 10 at 2:56pm
..
Aurel Amalinei  In 21 decembrie 89 am facut parte din grupul de razvratiti de la ICA( Int. Constructii Aeronautice ) Brasov. De Ghimbav a ramas denumire veche de dupa razboi dar intreprindere ICA este pe teritoriul municip Brasov si in 21 dec 89 noi ne-am batut cu trupele de scutieri si s-a lasat cu focuri de arma cu munitie de razboi,dar pentru asta acei luptatori de la ICA Brasov nu au obtinut noul titlu de determinant intrucat ca au fost altii care au avut grija de noi sa ne inlature sa ne ia ei locul si in grupul de la avioane suntem numai 40 de luptatori.
 · Reply · May 10 at 3:26pm · Edited
..
Angela Dragan  cunosc, ati fost vanduti de MARDARE SI COMPANIA
2 · May 10 at 3:26pm
..
Ioan Demi  Amalinei....de Mardare si Sanda !
1 · May 10 at 4:27pm

Aurel Amalinei Da
· Reply · May 10 at 3:26pm

Popescu Anton Florin correct colega ...cum a inceput alex opera sa publice acte din dosarul sandelului de la cab.....s-a trezit "reactiunea"...si constat ca primii "loviti"..tu si maries.. dar, ma uitam si ieri la curte ...sandelul singurel..fara avocat... ( la finalul sedintei a aparut Tivig pe post de sofer )...ca "sustinatorii" stau la cutie si se intreaba daca au fost interceptati... asa pe scurt.... ps.un memoriu trebuie facut si pt.mortii minerilor de la stoienesti-olt din 1999..la mineriada organizata de guvernul radu vasile
22 · May 10 at 3:41pm

Nicolae Dide "Meșterică "nu a fost nimeni la rugămintea, expresă, a lui Sanda.
· Reply · May 10 at 4:43pm

Angela Dragan Colegu, trebuie sa vedem, in 89, cascadorii lui Nicolaescu, ce au facut cu munitia. Avem in CC, dupa 22 multi morti. In dosarul revolutiei trebuie sa existe un capitol: mortii si determinantii
· Reply · May 10 at 4:49pm

Popescu Anton Florin Nicolae Dide am inteles....deci si avocatul nu s-a prezentat tot la rugamintea lui sanda...  Smiley .. si cind l-au dus la mandate tot la fel nu au venit sustinatorii....si la alte termene...hai despre ce vorbim.....toti "beneficiarii"/interceptatii sint pititi prin toate vagaunile......  Smiley
· May 10 at 4:52pm

Popescu Anton Florin apropos s-au strins banii de la determinanti pt.plata onorariului avocatului lui sanda ? ai cotizat ?  Smiley ca asa umbla vorba pe net acum citeva luni
· May 10 at 4:55pm

Nicolae Dide O umbla,ea,"vorba", dar cu mine nu s-a întâlnit și. nici nu mi-a trimis vreo soră de-a ei,ca să-mi ceară oaresce.Vorbiți de funie în casa spânzuratului, ținând cont de experiența pe care o aveți,în a-i "convinge",pe membrii asociației dumneavoastră,să dăruiască procente,pentru avocați și nu numai.
· May 10 at 8:06pm

Nicolae Dide Cealaltă băgăreață nu merită niciun răspuns.
· May 10 at 8:10pm

Dorin Dorin Victor Popescu Anton Florin sunteti dispus sa acordati asistenta juridica? la experienta pe care o aveti si chiar prestanta?eu am un gust amar in seara asta creat tot de avocati de renume din Bucuresti care au incasat ptr un dosar onorariu de la 40 de persoane si " a dat chix" ce ar fi sa meditati asupra istoricului oug 95 si adevaratilor ei autori? doar meditati domnule avocat.... Ptr dv masa revolutionarilor este clientela ptr cabinete...si nu numai,..
· Reply · May 10 at 8:22pm

Popescu Anton Florin Nicolae Dide fata de afirmatia ta...te rog sa-mi spui un nume de revolutionar care mi-a dat macar 1 leu onorariu !
· Reply · 23 hrs · Edited

Popescu Anton Florin Dorin Dorin Victor pt.mine revolutionarii sint colegi si nu clientela ! ..si poti intreba pe cei care-I reprezint ( cca 90 pers) in dosarul colectiv de la TB - d.38313/3/2016 daca mi-au dat vreun leu onorariu ! ps. eu in dosarul acelorlasi persoane...d .21176/3/2013..nu am dat "chix" obtinindu-le drepturile aferente anilor 2011 si 2012  Smiley
· Reply · 23 hrs · Edited

Nicolae Dide Popescu Anton Florin,lumea zice,eu nu cred,dar nici tu să nu mai faci.
· Reply · 20 hrs

Grosu Mihaela Tanta Ii dau si eu un leu ptr.advoct lui sandala nume conspirativ.Aveti grija ca inca este activ sandala ,cind isi v-a lua labele serviciile de pe sandala o sa fie grav.A nenorocit si au murit ff multi colegi.
· May 10 at 8:27pm

Alexa Dumitru Willy ai dreptate doamna sunt multi dintre cei activi dar ... nu vor sa ii descompire
· Reply · Yesterday at 10:43am
Dorin Dorin Victor discutii de seara: https://www.facebook.com/internationalradio.de/?pnref=lhc

Ionut Valentin Tanase aveti rabadare sa ascultati un pshihopat... sincer va zic..
· Yesterday at 10:46am

Ion Cohalm Care-i psihopatul?
· Yesterday at 10:48am

Ionut Valentin Tanase alex o... care are grave probleme la "pc" ..
· Reply · Yesterday at 10:49am

Petru Popan centrustanga
clasa muncitoare si-a dorit dintotdeauna sa conduca
a inventat comunismul , ce s-a schimbat intre timp ? absolut nimic . evident mai sunt si altii care vor sa conduca , nu in ultimul rand biserica .
multi altii vor si ei sa conduca .
problemele mari apar in momentul in care ne uitam , cine naiba sunt cei ce fac banii .
daca banii vin din vanzarea de resurse naturale catre cei ce muncesc , regii si religiile pot fi ei cei ce conduc
· Reply · Yesterday at 10:28am

Ionut Valentin Tanase vladislav nu e tovarasul de catarama a infractorului de grebla toni Huh revolutiobarul senator care nu a fost in viata lui la rev si nu avea cert in baza lg 42 si a obținut pe care 341 Huh
· Yesterday at 10:45am

Ion Cohalm Amice, bag de sama ca habar nu ai cine a inventat comunismul. Stai jos, nota 2. Iar daca esti revolutionar, esti exmatriculat.
· Yesterday at 10:46am

Ionut Valentin Tanase si vedeti ca in Brasov sa tras ib 21 ora 17 in zona prefecturii ...
· Yesterday at 10:47am

Aurel Amalinei Aia nu a fost nimic la prefectura fata de ce a fost la podul de peste ghimbasel unde s-a tras in iurul orei de 14
· Yesterday at 1:45pm

Ion Cohalm Postarea anterioara era pentru domnul Petre Popan, domnule Ionut Valentin Tanase.
· Reply · Yesterday at 10:49am

Ionut Valentin Tanase ma refeream la titlui postari de d na angela..
· Reply · Yesterday at 10:50am

Ionut Valentin Tanase a ti postat in acelasi timp cu mine.
. nu avem eu treaba cu acea persoana.. va salut cu drag
· Yesterday at 10:50am

Petru Popan mi-e drag de voi .
· Yesterday at 10:51am

Ion Cohalm Asta e bine. Inseamna ca poti recupera.
· Reply · Yesterday at 10:51am

Petru Popan sunt prea multi de recuperat , nu pot fi recuperati decat daca reusesti sa le ridici ceata deasa de pe ochi , si sa-i scapi macar partial de stres .
· Yesterday at 10:59am

Ion Cohalm Nu sunt specialist. Dau cate un bobarnac in stanga, in drapta, cei mai putin amortiti se trezesc. Restu... raman pentru specialisti. Eu sint impotriva politicienilor care ne-au tradat si vandut. Revolutionarii nu sunt raul Romaniei, ci politicienii.
· Yesterday at 11:02am · Edited

Petru Popan politicienii fara creer ai vrut sa spui , in plus mincinosi hoti si lenesi , ceilalti pot fi iertati .
· Yesterday at 11:06am

Ion Cohalm Raman de un pluton?
· 2 hrs · Edited

Petru Popan aglomeratia de infractori solidizeaza o echipa relatv greu de miscat din loc [ cainele de la macelarie .....]
· Yesterday at 11:09am

Ion Cohalm Multumesc. Si eu va doresc numai bine.
· Yesterday at 10:51am

Adrian Kali Cine sunt cei arestati la Petrosani? Nume, varsta, ocupoatie. De ce au fost arestati? Ca nu au intrat in sut?
· 23 hrs
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7115 : Mai 12, 2017, 21:38:39 »

Facebook, BLOCUL NATIONAL AL REVOLUTIONARILOR 1989 ROMANIA, întrebarea lui Dorin Victor pentru Angela Dragan
https://www.facebook.com/groups/673260779399342/?multi_permalinks=1448932481832164&comment_id=1449136738478405&notif_t=like&notif_id=1494606298779597

Dorin Dorin Victor
4 hrs
Dorin Dorin Victor Angela Dragan Uricaniul este cartier al Petrosaniului sau cei pe care ii reprezentati au facur revolutia la uricani. NU DE ALTA DAR SA STIM SI NOI...ATI SPUS CA NU SUSTINETI OUG 95 DAR ATI DEPUS CERERE. ATI SPUS CA LUPTATI IMPOTRIVA LEGIFERARII OUG 95 DAR CERETI DETERMINARUI PRIN INSTANTE.ATI SPUS CA NU A INTRAT VALEA JIULUI DAR IATA CA AU INTRAT CEI DIN CARTIERUL URICANI si eu nu fac OBIECTUL ANCHETEI,,,ATI SPUS CA NU SUNTETI PRIETENA CU DENISA DAR IATA CA DENISA " A APRECIAT CARTIERUL URICANI SI CEREREA" DOMNUL PISCOI E REPREZENTAT SI ARE DOSAR IN INSTANTA DAR,MINUNE..A VALIDAT CARTIERUL URICANI SI PROBABIL E ADMIS. CE SE MAI POATE INTELEGE???Admite solicitarea din Adresa nr.18/10709/2015 trimisă de Piscoi Valeriu, privind includerea orașului Uricani, în categoria localităților în care au rezultat persoane ucise, rănite sau reținute, până la fuga dictatorului.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7116 : Mai 12, 2017, 21:45:38 »

Tot acolo, Sorin Mester a scris:

Sorin Mester
7 hrs
Afirmațiile făcute ieri la București de către Jean Claude Juncker, de la înălțimea funcției sale de Președinte al Comisiei Europene, au tranșat fără echivoc în chestiunea Revoluției din Decembrie 1989.
 Europa recunoaște lupta plină de sacrificii a poporului român pentru eliberarea de sub dictatura comunistă, fără ajutor străin!
 Am ținut să reliefez acest moment, deloc întâmplător, al prezenței lui Jean Claude Juncker în capitala țării, într-un moment în care, voci ale societății românești, aparținând unora care, fie nu erau nici măcar născuți atunci, fie au privit derularea evenimentelor din casă sau la televizor, ori vizând mize personale sau ale unor instituții cu responsabilități în Decembrie 1989, perorează de ani buni, despre LOVITURA DE STAT!
 Revoltător, mi se pare faptul că, o parte a deținătorilor de certificate de revoluționar, purtătoare de drepturi si beneficii materiale, printre ei aflându-se chiar și revoluționari autentici [sic!], afirmă sus și tare în mod public, că în decembrie 1989, în România a avut loc o LOVITURĂ DE STAT !?
 Ca atare, propun ca acei posesori de certificate, SA RENUNTE LA CALITATEA DE REVOLUTIONAR, rămânând astfel consecvenți cu ei înșiși și cu propriile lor convingeri!
 Nu poți fi beneficiar al avantajelor conferite de certificatul atestând participiarea la Revoluție, contestând-o! E injust și imoral!
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7117 : Mai 12, 2017, 21:56:29 »

Si mai jos apar ironii fotografice la adresa lui Adrian Sanda, zis Sandala in ironiile revolutionarilor suparati.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7118 : Mai 15, 2017, 01:00:07 »

Am mai copiat acest comunicat in subtopicul "Memorii, scrisori deschise, petitii", din topicul Asociatiei 17 Decembrie Timisoara, la  http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=1400.15. Este un comunicat din 7 mai a.c. al ASOCIAŢIA 17 DECEMBRIE A RĂNIŢILOR ŞI A FAMILIILOR ÎNDOLIATE DIN REVOLUŢIA 1989 care demonstreaza ca timisorenii continua complotul impotriva revoutionarilor din restul tarii. Comunicatul incriminat si reprodus de mine aici se afla pe prima pagina a site-ului asociatiei, la https://asociatia17decembrie1989timisoara.wordpress.com si pana ieri nu i s-a facut publicitate aproape deloc.

OUG 95/2014 – Punct de vedere al Răniţilor şi Urmaşilor din Timişoara

ASOCIAŢIA 17 DECEMBRIE A RĂNIŢILOR
ŞI A FAMILIILOR ÎNDOLIATE DIN REVOLUŢIA 1989

TIMIŞOARA, CALEA ŞAGULUI NR.7
C.I.F. 17071278
e-mail: asoc.17decembrie1989timisoara@gmail.com
Nr. inreg. 550 / 6.05.2017

Stimaţi domni parlamentari,
Prin aceasta, Asociaţia „17 Decembrie a Răniţilor şi Familiilor Îndoliate din Revoluţia 1989” Timişoara, vă supune atenţiei următoarele probleme legate de OUG 95/2014 prin care s-a modificat legea 341/2004, ordonanţă a cărei aprobare urmează să fie supusă dezbaterilor Camerei Deputaţilor, cameră decizională, după ce a fost deja aprobată în senat.
1. Discutarea concomitentă a OUG 95/2014 şi a OG 1/2015
OUG 95/2014 a anulat dreptul la indemnizaţie a răniţilor şi reţinuţilor revoluţiei care n-au grad de invaliditate. Acest lucru a fost numit o „regretabilă eroare” de însuşi Secretariatul de Stat pentru Recunoaşterea Meritelor Luptătorilor Împotriva Regimului Comunist:
http://www.sspr.gov.ro/index.php?comunicate&id=482
La scurt timp problema a fost corectată prin apariţia OG 1/2015.
Considerăm că aprobarea OUG 95/2014 trebuie să se facă concomitent cu aprobarea OG 1/2015, amândouă ordonanţele având acelaşi obiect – schimbarea Legii 341/2004.
În cazul în care aprobarea celor 2 ordonanţe s-ar discuta separat, există posibilitatea teoretică ca să fie aprobată OUG 95/2014 şi respinsă OG 1/2015. S-ar crea astfel situaţia ca, în cazul a două persoane care au luptat împreună la revoluţie, una fiind împuşcată, dar vindecată ulterior şi alta scăpând nevătămată, cea nevătămată să poată primi indemnizaţie conform legii 341/2004, prin primirea noului titlu de „luptător cu rol determinant” prevăzut de OUG 95/2014, în timp ce persoana care a fost împuşcată, deşi foarte posibil are merite mai mari în lupta de răsturnare a dictaturii, să nu mai aibă drept la indemnizaţie, ceea ce în opinia noastră ar fi o mare nedreptate.
Precizăm că majoritatea răniţilor din revoluţie care au supravieţuit până în prezent sunt fără grad de invaliditate.
2. Reformularea art. I pct. 5 alin. 6 din OUG 95/2014
Articolul I pct. 5 alineatul 6 din OUG 95/2014 cerem să fie reformulat astfel:
„De prevederile prezentei Legi nu beneficiază persoanele care au săvârşit infracţiuni de drept comun în timpul Revoluţiei Române din Decembrie 1989,altele decât cele care au avut ca scop exprimarea protestului faţă de regimul dictatorial ori răsturnarea acestuia, sau infracţiuni în legătură cu drepturile acordate de Legile recunoştinţei, precum şi în legătură cu acordarea sau preschimbarea certificatelor de revoluţionar, în baza prezentei legi şi a Legii nr. 42/1990, republicată, cu modificările ulterioare.”
Adăugarea cuvintelor îngroşate, adică a precizării „altele decât cele care au avut ca scop exprimarea protestului faţă de regimul dictatorial sau răsturnarea acestuia” trebuie făcută pentru a se evita interpretările conform cărora activităţi săvârşite în timpul revoluţiei precum distrugerea unor însemne și cărţi comuniste, aruncarea de obiecte contondente către reprezentanţi ai forţelor de ordine, devastarea unor clădiri comuniste, nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor, care tehnic ar putea fi considerate infracţiuni de drept comun conform legislaţiei din 1989 şi chiar conform legislaţiei de acum, ar putea fi temei pentru excluderea persoanelor care le-au desfășurat de la drepturile prevăzute de legea 341/2004. În timpul revoluţiei române au existat acţiuni precum blocarea tancurilor în Timișoara (17 decembrie 1989), incendierea primăriei din Lugoj, incendierea sediului miliţiei din Caransebeș (21 decembrie 1989). Asemenea fapte trebuie înscrise cu litere de aur în istoria neamului românesc, nicidecum considerate infracţiuni. Ar fi o bătaie de joc la adresa evenimentului istoric al revoluţiei române ca după 28 de ani organele de stat să înceapă să ancheteze revoluţionarii pentru a depista și pedepsi cu lipsirea unor drepturi legale pe cei mai active şi curajoşi dintre ei.
3. Încetarea neacordării drepturilor prevăzute de legea 341/2004 prin ordonanţe de urgenţă succesive
Vă semnalăm totodată că, prin ordonanţe de urgenţă succesive, din anul 2010 încoace drepturile prevăzute de legea 341/2004 se acordă trunchiat, respectiv valoarea indemnizaţiei nu a mai fost actualizată conform creşterii veniturilor salariale medii. Am înţeles că există limitări bugetare, dar am observat că, în acelaşi timp cu limitarea drepturilor prevăzute în lege pentru revoluţionari, s-au găsit resurse pentru acordarea ori mărirea drepturilor prevăzute pentru alte categorii. S-au înfiinţat indemnizaţii pentru diplomaţii pensionari (OUG 96/2013), pensii speciale pentru personalul din aviaţia civilă (legea 83/2015) şi pentru grefieri (legea 130/2015), s-au mărit indemnizaţiile de merit prevăzute de legea 118/2002, cele ale artiştilor (legea 109/2005), ale sportivilor medaliaţi în competiţii internaţionale (art. 64 din legea 69/2000), ale deţinuţilor politic şi deportaţilor (Decretul-Lege 118/1990). Chiar şi legea 341/2004 a fost schimbată pentru a se acorda indemnizaţii noiembriştilor braşoveni din 1987 şi greviştilor din Valea Jiului din 1977 – evenimente de amploare mult mai mică decât revoluţia din 1989, unde riscurile la care s-au supus participanţii au fost mai mici (nu s-a deschis focul asupra protestatarilor) şi, cel mai important, n-au avut nici un rezultat (dictatura n-a fost răsturnată). Oare de ce revoluţionarii din 1989 sunt SINGURA categorie pentru care există restricţii bugetare? De ce pentru alte categorii care au drepturi chiar mai mari decât revoluţionarii din 1989, sunt bani pentru mărirea acestor drepturi ori chiar pentru înfiinţarea de drepturi noi, numai pentru revoluţionarii din 1989 se zice că, deşi legea 341/2004 modificată prin OUG 95/2014 şi OG 1/2015 prevede anumite drepturi, acestea nu pot fi acordate integral şi se emit ordonanţe de urgenţă anuale pentru limitarea respectivelor drepturi? Deranjează faptul că, spre deosebire de alte categorii cu drepturi prevăzute de lege, revoluţionarii din 1989 nu s-au mărginit să vocifereze împotriva regimului comunist ci chiar au răsturnat acest regim?
Vă cerem domnilor parlamentari, să nu mai acceptaţi limitarea drepturilor prevăzute de legea 341/2004 prin ordonanţe de urgenţă cu valabilitate temporală limitată, cum a fost obiceiul din 2012 încoace (spre exemplu OUG 57/2015, OUG 99/2016).
Păstrăm încrederea că demersul nostru va fi primit cum se cuvine de reprezentanţii aleşi ai românilor.
Asociaţia “17 DECEMBRIE A RĂNIŢILOR ŞI A FAMILIILOR ÎNDOLIATE DIN REVOLUŢIA 1989”, Timişoara
pentru Consiliul Director
Preşedinte
Gheorghe Lungu
Memorat
« Răspunde #7119 : Mai 15, 2017, 08:19:50 »

O prostie cat China de mare!
 Afirmatii precum :“devastarea unor clădiri comuniste, nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor” , atacarea armatei, incendierea unor institutii publice , dau apa la moara  celor care sustin teoria loviturii de stat initiata de agenti ai unor servicii straine, specializati in diversiune!  Oriunde si oricand atacarea armatei, incendierea unor institutii publice dau dreptul legitim autoritatilor publice de a reactiona! Cum dealtfel recunoaste si autorul misivei!  Bine ca nu spune ca  au impuscat si cativa “comunisti”, daca tot aveau arme! Nu va mai impaunati fratilor cu  “fapte de vitejie” pe care nu le-ati comis, ca s-ar putea sa platiti in locul celor care  intr-adevar l-au comis! Eu nu cred ca revolutionarii au initiat astfel de actiuni, chiar daca in dinamica desfasurarii evenimentelor au participat la ele intr-un mod oarecare! Explicatia are o fractura logica! De ce nu si-au incendiat si propriile apartamente din blocurile in care locuiau?! Ca erau tot “cladiri comuniste”!  Faptul ca a fost o conjunctura internationala favorabila si un  posibil “ajutor fratesc”, nu inseamna ca milioanele de romani care au iesit in strada au participat la o “lovitura de stat” ! Masele populare infaptuiesc Revolutii si poporul roman a infaptuit o REVOLUTIE! Faptul ca ea a fost confiscata de  un grup de “emanati” poate fi interpretat ca o “lovitura des tat” , insa aceasta a fost data poporului roman, care deja rasturnase vechiul regim!
 Aveti grija ce prostii vorbiti, domnilor presedinti! Ca “fiecare pasare, pe limba ei piere”!
Memorat
  • Marius
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7120 : Mai 15, 2017, 11:54:38 »

Afirmatii precum :“devastarea unor clădiri comuniste, nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor” , atacarea armatei, incendierea unor institutii publice , dau apa la moara  celor care sustin teoria loviturii de stat initiata de agenti ai unor servicii straine, specializati in diversiune!  Oriunde si oricand atacarea armatei, incendierea unor institutii publice dau dreptul legitim autoritatilor publice de a reactiona! Cum dealtfel recunoaste si autorul misivei!  Bine ca nu spune ca  au impuscat si cativa “comunisti”, daca tot aveau arme! Nu va mai impaunati fratilor cu  “fapte de vitejie” pe care nu le-ati comis, ca s-ar putea sa platiti in locul celor care  intr-adevar l-au comis! Eu nu cred ca revolutionarii au initiat astfel de actiuni, chiar daca in dinamica desfasurarii evenimentelor au participat la ele intr-un mod oarecare! Explicatia are o fractura logica! De ce nu si-au incendiat si propriile apartamente din blocurile in care locuiau?! Ca erau tot “cladiri comuniste”!  Faptul ca a fost o conjunctura internationala favorabila si un  posibil “ajutor fratesc”, nu inseamna ca milioanele de romani care au iesit in strada au participat la o “lovitura de stat” ! Masele populare infaptuiesc Revolutii si poporul roman a infaptuit o REVOLUTIE! Faptul ca ea a fost confiscata de  un grup de “emanati” poate fi interpretat ca o “lovitura des tat” , insa aceasta a fost data poporului roman, care deja rasturnase vechiul regim!
 Aveti grija ce prostii vorbiti, domnilor presedinti! Ca “fiecare pasare, pe limba ei piere”!

De 28 de ani indivizi care se pretind camarazi cu noi, dar de fapt sînt camarazi doar cu criminalii care au reprimat revoluția, falsifică istoria pretinzînd că revoluția din 1989 a fost făcută cu „ajutor frățesc” iar autoritățile publice aveau „dreptul legitim de a reacționa”.
Nu trebuie să ne fie jenă de absolut nimic din ce am făcut în decembrie 1989 pentru a răsturna regimul comunist și nu trebuie să acceptăm o legislație cum e OUG 95/2014 în forma actuală, care să dea posibilitatea anchetării celor care au acționat, energic și eficient, pentru răsturnarea dictaturii.
Oricum, e fapt stabilit că în decembrie 1989 au existat acțiuni precum blocarea tancurilor, incendierea primăriei din Lugoj, incendierea sediului miliției din Caransebeș.
Textul asociației „17 Decembrie” e limpede - e vorba de acțiunile care au avut ca scop răsturnarea regimului comunist, și care trebuie înscrise cu litere de aur în istoria neamului, nu de orice fel de acțiuni violente.
Sofismele avocățești că ar fi același lucru devastarea propriului apartament cu devastarea sediului PCR păcălesc pe proști. Devastarea sediului PCR e act de protest împotriva regimului, devastarea propriului apartament nu.
După părerea unor așa-ziși camarazi, revoluționari autentici sînt doar cei care au stat după perdele pînă a fugit Ceaușescu, apoi au ieșit pe străzi strigînd „fără violență” ca să susțină noua putere. Iar cei care au blocat tancurile la Timișoara n-ar fi revoluționari! Asemenea atitudini nu susțin unitatea dintre revoluționari, dar încercările de a marginaliza pe cei au luptat la revoluție în condițile cele mai primejdioase și în perioada cînd izbînda era considerată imposibilă de majoritatea populației sînt vechi de 28 de ani.
Amenințările voalate ale domnului Marcel Dumitrescu au fost notate și vor fi ținute minte. De altfel asemenea amenințări au mai existat în ultimii 28 de ani și tocmai de aia legea trebuie să fie fără posibilitate de interpretări care ar lăsa loc transpunerii în practică a amenințărilor de acest fel.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7121 : Mai 15, 2017, 15:24:55 »

Azi, 15 mai, pe Facebook se pune altfel problema de catre cei care discuta noua isprava a avarilor complotisti din Timisoara.
BLOCUL NATIONAL AL REVOLUTIONARILOR 1989 ROMANIA
https://www.facebook.com/groups/673260779399342/?multi_permalinks=1450990628293016&comment_id=1451148581610554&notif_t=like&notif_id=1494775926750067

Mioc Marius a distribuit un link.
13 ore
Asociatia 17 Decembrie se adreseaza parlamentarilor in problema OUG 95/2014
https://mariusmioc.wordpress.com/2017/05/15/asociatia-17-decembrie-timisoara-se-adreseaza-parlamentarilor-in-problema-oug-952014

Dorin Teseleanu De noaptea minții !!!
Prin acest document, Parlamentul României este instigat sa incalce Legea 341/2004, sa incalce CP și să legifereze infracțiuni, și obliga Parchetul sa se autosesizeze privitor la OUG95/2014 și să repuna pe rol cercetarea unor infracțiuni.....deși a intervenit prescripția.....deci la solicitarea petenților, se reiau cercetările !?.....
Deci se instiga la incalcarea Legii și la infracțiuni contra înfăptuirii justiției (art.266-288 CP), atâta timp cât OUG 95/2014 și efectele acestei OUG sunt pe rolul Curții de Apel București în Dosarul nr. 2057/2/2017 al CAB Huh
Deci se solicită aprobarea OUG 95/2014 pentru a se acoperi, a se legaliza, inexistența juridică a OUG 95/2014 și efectele penale produse de aceasta OUG Huh
Și este foarte interesant că nu se solicita de către petenți, aplicarea în integrum a Legii 341/2004 și nu se spune nimic și nici nu se solicita și ca Luptătorii Remarcați prin Fapte Deosebite beneficiari ai Legii 341/2004 să reintre în plată indemnizatiei reparatorii lunare așa cum dispun Legea 341/2004 și Legea 71/2015 !!!
LRD-istii sunt beneficiarii OUG 95/2014 !!!
OUG 95/2014 nu este nici astăzi aprobată sau respinsă prin Lege de către Parlamentul României, dar produce efecte în detrimentul Legii 341/2004 a și a beneficiarilor Legii 341/2004, cu incălcarea art.1 alin.(3)-(5), art.16 alin.(2), art.61, art.80 alin.(2), art.100, art.115 Constituția României, art.58-71 din Legea 24/2000, art.15 din Legea 202/1998, art.13 din Legea 341/2004, art.III și art. V din OUG 95/2014.
Titlurile, Calitățile și Drepturile obținute de LRD-isti, beneficiari ai OUG 95/2014 sunt înscrise în Certificatele de LRD și în Decretele Președintelui României cu LRD ca fiind în baza Legii 341/2004, dar în baza unor temeiuri de drept inexistente in Legea 341/2004, aceasta nefiind republicată cu dispozițiile Legii de aprobare a OUG 95/2014, cum obliga Constituția României și dispozitiile legale precizate mai sus.
Iată textul semnat de LRD-isti prin cererea de obținere a titlului de LRD, potrivit OUG 95/2014 și a HG 99/2015 :
“solicit recunoaşterea calităţii de Luptător pentru Victoria Revoluţiei din Decembrie 1989 - Luptător cu Rol Determinant în vederea acordării titlului şi eliberarea noului certificat. În urma admiterii cererii, SINGURA calitate pentru care optez este cea prevăzută de art. 3 alin. (1) lit. b) pct. 3 din Legea nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare, respectiv cea de Luptător pentru Victoria Revoluţiei din Decembrie 1989 - Luptător cu Rol Determinant.”
 · Răspunde · 4 ore · Editat

Dorin Dorin Victor OARE PARLAMENTARII CUNOSC FAPTUL CA ACEA "OUG 95 POARTA DENUMIREA GENERICA DE ORDONANTA SPAGILOR?"SUSTINUTA EVIDENT DE COMUNICATUL ASOCIATIILOR DIN TIMISOARA. VOI CHIAR VRETI APROBATA "ORONANTA SPAGILOR n r 95 OBIECT AL DOSARULUI 2057/2/2017 CAB?
 · Răspunde · 6 ore
Dorin Teseleanu OUG 95/2014 și efectele acestei OUG sunt pe rolul Curții de Apel București în Dosarul nr. 2057/2/2017 al CAB !!!
 · Răspunde · 5 ore
Mioc Marius De aia vreti voi respingerea ordonantei? Ca sa-l scapati pe Sanda care e invinuit de incalcarea acesteia?
 · Răspunde · 1 · 5 ore
Nelu Benta Sa- l scape mamonu, ca voi astia din banat i-ati tinut isonul ca face curatenie, iar ei faceau ......parale grele
 · Răspunde · 4 ore
Dorin Dorin Victor mai mai mai..marele nmoral
 · Răspunde · 1 oră
Dorin Teseleanu Deci se instiga la incalcarea Legii și la infracțiuni contra înfăptuirii justiției (art.266-288 CP), atâta timp cât OUG 95/2014 și efectele acestei OUG sunt pe rolul Curții de Apel București în Dosarul nr. 2057/2/2017 al CAB Huh
Deci se solicită aprobarea OUG 95/2014 pentru a se acoperi, a se legaliza, inexistența juridică a OUG 95/2014 și efectele penale produse de aceasta OUG Huh
 · Răspunde · 1 · 5 ore · Editat
Dorin Dorin Victor OARE PARLAMENTARII CUNOSC FAPTUL CA ACEA "OUG 95 POARTA DENUMIREA GENERICA DE ORDONANTA SPAGILOR?"SUSTINUTA EVIDENT DE COMUNICATUL ASOCIATIILOR DIN TIMISOARA. VOI CHIAR VRETI APROBATA "ORONANTA SPAGILOR n r 95 OBIECT AL DOSARULUI 2057/2/2017 CAB?
 · Răspunde · 1 oră
Nelu Benta Vrem abrogarea pentru ca oug e construita pe fals si minciuna si nu face lumina , ba demonstreaza ca modificarile sistematicie la lege favorizeaza grupurile mafiote. Cei care aucomis- o pe ordonanta nu pot scapa.
 · Răspunde · 4 ore
Marin Pîrvan Verdictul pe OUG.9
 · Răspunde · 4 ore
Marin Pîrvan Verdictul pe OUG.95/201
4,s-a decis laCEDO Dl !!!
 · Răspunde · 4 ore
Alexandru Mădălin nu doresc să fiu "Gică contra" dar DEOCAMDATĂ o astfel de hotărâre a cedo NU E DE GĂSIT ! Dacă întradevăr EXISTĂ vă rog să postaţi numărul ( sau titlul ei: gen "ixulescu împotriva României" ) ŞI anul în care a fost pronunţată. Dacă NU veţi posta aceste informaţii veţi fi catalogat drept ....... ceea ce nu cred că v-ar cădea bine !
 · Răspunde · 9 minute
Alexa Dumitru Willy NU cred ca domnul Gheorghe Lungu vrea raul cuiva
 · Răspunde · 4 ore
Grosu Mihaela Tanta Nu abrogate Oug 95 ci sustineti asa cum a spus D-l TWSELEANU de miii de ori : R E S P I N G E R E A.
 · Răspunde · 1 · 3 ore
Grosu Mihaela Tanta Nu a avut cind Sa discute CEDO oug/95 din 2014 ,cind Ai terminat caile de atac in Romania ca Sa Sa dea un verdict asa iute de la CEDO Huh?
 · Răspunde · 1 · 3 ore
Dorin Teseleanu Saru'mana, dna.Grosu MihaelaTanta.
Furie
 · Răspunde · 2 ore
Dorin Dorin Victor Au spus la parlament referitor la OUG 95 ca e vorba si de spaga?
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7122 : Mai 15, 2017, 19:25:03 »

De 28 de ani indivizi care se pretind camarazi cu noi, dar de fapt sînt camarazi doar cu criminalii care au reprimat revoluția, falsifică istoria pretinzînd că revoluția din 1989 a fost făcută cu „ajutor frățesc” iar autoritățile publice aveau „dreptul legitim de a reacționa”.
Nu trebuie să ne fie jenă de absolut nimic din ce am făcut în decembrie 1989 pentru a răsturna regimul comunist și nu trebuie să acceptăm o legislație cum e OUG 95/2014 în forma actuală, care să dea posibilitatea anchetării celor care au acționat, energic și eficient, pentru răsturnarea dictaturii.
Oricum, e fapt stabilit că în decembrie 1989 au existat acțiuni precum blocarea tancurilor, incendierea primăriei din Lugoj, incendierea sediului miliției din Caransebeș.
Textul asociației „17 Decembrie” e limpede - e vorba de acțiunile care au avut ca scop răsturnarea regimului comunist, și care trebuie înscrise cu litere de aur în istoria neamului, nu de orice fel de acțiuni violente.
Sofismele avocățești că ar fi același lucru devastarea propriului apartament cu devastarea sediului PCR păcălesc pe proști. Devastarea sediului PCR e act de protest împotriva regimului, devastarea propriului apartament nu.
După părerea unor așa-ziși camarazi, revoluționari autentici sînt doar cei care au stat după perdele pînă a fugit Ceaușescu, apoi au ieșit pe străzi strigînd „fără violență” ca să susțină noua putere. Iar cei care au blocat tancurile la Timișoara n-ar fi revoluționari! Asemenea atitudini nu susțin unitatea dintre revoluționari, dar încercările de a marginaliza pe cei au luptat la revoluție în condițile cele mai primejdioase și în perioada cînd izbînda era considerată imposibilă de majoritatea populației sînt vechi de 28 de ani.
Amenințările voalate ale domnului Marcel Dumitrescu au fost notate și vor fi ținute minte. De altfel asemenea amenințări au mai existat în ultimii 28 de ani și tocmai de aia legea trebuie să fie fără posibilitate de interpretări care ar lăsa loc transpunerii în practică a amenințărilor de acest fel.

Marius!
 Marcel spune: „Afirmatii precum : “devastarea unor clădiri comuniste, nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor” ,
 atacarea armatei, incendierea unor institutii publice , dau apa la moara  celor care sustin teoria loviturii de stat
initiata de agenti
ai unor servicii straine, specializati in diversiune! ”!

Din opinia precitată tragi concluzia că Marcel este  camarad „doar cu criminalii care au reprimat revoluția,
falsifică istoria pretinzînd că revoluția din 1989 a fost făcută cu „ajutor frățesc” iar autoritățile publice aveau „dreptul legitim de a reacționa”
.
Faptic,
amîndoi susţineţi acelaşi lucru!
 Evenimentele din  Decembrie 1989 reprezintă o REVOLUŢIE şi nu „o lovitură de stat”.

Acum! Cu afirmaţia că:
„Nu trebuie să ne fie jenă de absolut nimic din ce am făcut în decembrie 1989 pentru a răsturna regimul comunist ”,
dă-mi voie să nu fiu de acord!
Devastarea, incendierea instituţiilor reprezintă o barbarie pusă la punct de partid şi executate de
„infiltraţi”  în grupurile de interes, pentru a genera antipatia populaţiei împotriva evenimentelor din Timişoara.
Aceiaşi „infiltraţi”  au venit cu ideea înfinţării unui partid opozant partidului „unic” !
De ce? Pentru că Timişoara urma să devină un exemplu pentru posibilii revoltaţi din restul ţării.
Or, atacul la partidul „unic”   constituia o vinovăţie condamnabilă cu moarte.

Nu vreau să fiu camarad cu piromanii şi barbarii!
Nu am crezut şi nu cred că adevăraţii revoluţionari timişoreni,
lugojeni, caransebieni, sunt piromanii şi barbarii.
Şi pentru a încheia, eu cred că:
devastarea sediului PCR este vandalism iar devastarea propriului apartament este mazochism.
Memorat
  • Marius
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7123 : Mai 16, 2017, 10:54:36 »

Marius!
 Marcel spune: „Afirmatii precum : “devastarea unor clădiri comuniste, nerespectarea regimului armelor şi muniţiilor” ,
 atacarea armatei, incendierea unor institutii publice , dau apa la moara  celor care sustin teoria loviturii de stat
initiata de agenti
ai unor servicii straine, specializati in diversiune! ”!

Din opinia precitată tragi concluzia că Marcel este  camarad „doar cu criminalii care au reprimat revoluția,
falsifică istoria pretinzînd că revoluția din 1989 a fost făcută cu „ajutor frățesc” iar autoritățile publice aveau „dreptul legitim de a reacționa”
.
Faptic,
amîndoi susţineţi acelaşi lucru!
 Evenimentele din  Decembrie 1989 reprezintă o REVOLUŢIE şi nu „o lovitură de stat”.

Acum! Cu afirmaţia că:
„Nu trebuie să ne fie jenă de absolut nimic din ce am făcut în decembrie 1989 pentru a răsturna regimul comunist ”,
dă-mi voie să nu fiu de acord!
Devastarea, incendierea instituţiilor reprezintă o barbarie pusă la punct de partid şi executate de
„infiltraţi”  în grupurile de interes, pentru a genera antipatia populaţiei împotriva evenimentelor din Timişoara.
Aceiaşi „infiltraţi”  au venit cu ideea înfinţării unui partid opozant partidului „unic” !
De ce? Pentru că Timişoara urma să devină un exemplu pentru posibilii revoltaţi din restul ţării.
Or, atacul la partidul „unic”   constituia o vinovăţie condamnabilă cu moarte.

Nu vreau să fiu camarad cu piromanii şi barbarii!
Nu am crezut şi nu cred că adevăraţii revoluţionari timişoreni,
lugojeni, caransebieni, sunt piromanii şi barbarii.
Şi pentru a încheia, eu cred că:
devastarea sediului PCR este vandalism iar devastarea propriului apartament este mazochism.

Silviule, la Timisoara e la moda vorba (lansata de un bucurestean): "Mai bine huligan decit comunist!"
Tu nu vrei sa fii camarad cu huliganii, dar nici huliganii nu vor sa fie camarazi cu tine.
Huliganii au observat de fapt atitudinea lipsita de colegialitate a unora ca tine, care dureaza de 28 de ani.
De aia e nevoie de o lege care sa separe categoriile. Chiar si varianta initiala a legii 341/2004 vorbeste de separarea categoriilor, intre "participanti" si "luptatori".
Art. 5 din HG 1412/2004: titlul de luptator in revolutie remarcat prin fapte deosebite „a fost instituit şi se atribuie, în aplicarea principiului prevăzut la art. 2 lit. d) din Legea nr. 341/2004, în scopul de a face diferenţa, pe de o parte, între categoria persoanelor care s-au desprins din rîndul participanţilor şi au avut un rol deosebit, prin contribuţia decisivă, la victoria Revoluţiei, remarcîndu-se prin fapte deosebite în care şi-au pus viaţa în pericol, şi, pe de altă parte, marea masă a persoanelor care au participat la Revoluţia din decembrie 1989 fără a avea o contribuţie individuală decisivă la victoria Revoluţiei”.
Adica, legea 341/2004 spune ca luptator e cel care si-a pus viata in pericol, nu oricine s-a intimplat sa fie prin zona la revolutie si a strigat si el cu multimea niste lozinci.
Exact cei care au dat atacul la partidul unic, ceea ce, cum remarci, "constituia o vinovăţie condamnabilă cu moarte", sint cei care merita titlul de luptator. Restul sint participanti, din care o parte au primit nelegal certificate de luptatori.
Ca unii din acesti participanti se erijeaza in judecatori care vor sa stabileasca cine sint adevaratii revolutionari, tine de tupeul acestora.
Memorat
  • Marius
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7124 : Mai 16, 2017, 11:07:21 »

Si inca o chestie: N-a existat in decembrie 1989 nici un fel de antipatie a populatiei fata de evenimentele din Timisoara. Din contra, a existat o imensa simpatie, atit in Romania cit si in intreaga lume.
Antipatia a aparut prin 1990 cind Timisoara staruia in cererea de a fi trasi la raspundere vinovatii de crime (unii aflati in guvern). Mai ales dupa aparitia Proclamatiei de la Timisoara s-a dezvoltat aceasta antipatie. Am auzit atunci si de masini cu numar de Timis vandalizate in alte parti ale tarii, dar nu stiu pe cineva cunoscut personal sa fi patit asta.
Memorat
Pagini: 1 ... 473 474 [475] 476 477 ... 511
Schimbă forumul: