Main Content:

Pagini: 1 ... 504 505 [506] 507 508 ... 511

ORDONANTA

• Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ORDONANTA
« Răspunde #7575 : Februarie 01, 2019, 21:45:05 »

.
Memorat
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • nimic-OO FARA INSULTE; neindoelnic, obiectiv
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7576 : Februarie 01, 2019, 21:47:53 »

Dar  vedeti  ca  foarte  multi  au  inteles  alt ceva si se agitau, deoarece interpretarea  era exact invers!!
Memorat

Petre,
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7577 : Februarie 01, 2019, 21:53:21 »

Comparaţi exemplu de mai sus cu fotografia în discuţie şi
veţi realiza că este vorba despre forma implicită de prezentare a Monitorului Oficial.
Ai chef să citeşti, cauţi decizia respectivă!
Deci, cel care a postat nu merită denigrarea d.vs!
Nu a făcut altceva decît să zică:

"Bă! CCR-ul a mai scos o decizie cu noi. Citiţi-o!"

Prin urmare aş aprecia curajul de a vă cere scuze.

Memorat
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7578 : Februarie 01, 2019, 21:54:22 »

”SCUZE”!  daca a fost  fara intentie  si  a  fost din gresala  de interpretare  sau  copiat  textul  intimplator  partial”:.  Nu am nominalizat pe nimeni......  am  zis cine a scris  aceasta informare!!.
Memorat

Petre,
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7579 : Februarie 01, 2019, 22:11:42 »
Memorat

Petre,
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7580 : Februarie 02, 2019, 10:44:56 »

Viorel Bulete
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2295289160755655&set=a.1564639823820596&type=3&theater
16 ore ·
Raspunsul de la ANAF pentru mine: indemnizatiile sunt scutite de plata CASS.
Deci acesta este un document oficial al Ministerului Finantelor si arata cum se abuzeaza si se retine CASS din buzunarul revolutionarilor , care oricum au prin lege asigurata asistenta medicala , medicamente GRATIS si nu se mai poate cere CASS. Dar acolo unde nu este lege , vorba lui Codrin Stefanescu :"facem pentru ca putem" .
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7581 : Februarie 02, 2019, 10:50:10 »

Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7582 : Februarie 02, 2019, 20:21:19 »

Excelent Viorel!

Indemnizaţile noastre nu fac parte din categoria veniturilor impozabile conform art.114 din Codul Civil!
Memorat
  • Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7583 : Februarie 03, 2019, 06:51:00 »

Excelent Viorel!

Indemnizaţile noastre nu fac parte din categoria veniturilor impozabile conform art.114 din Codul Civil!

Tutela minorului

SECŢIUNEA a 2-a
Tutorele
Art. 114

Desemnarea tutorelui de către părinte

(1) Părintele poate desemna, prin act unilateral sau prin contract de mandat, încheiate în formă autentică, ori, după caz, prin testament, persoana care urmează a fi numită tutore al copiilor săi.

(2) Desemnarea făcută de părintele care în momentul morţii era decăzut din drepturile părinteşti sau pus sub interdicţie judecătorească este lipsită de efecte.

(3) Desemnarea făcută în condiţiile prezentului articol poate fi revocată oricând de către părinte, chiar şi printr-un înscris sub semnătură privată.

(4) Înscrisul prin care se revocă persoana desemnată pentru a fi numită tutore se va înscrie în registrul prevăzut la Art. 1046 sau la Art. 2033, după caz.

(5) Notarul public sau instanţa de tutelă, după caz, are obligaţia să verifice la registrele prevăzute la alin. (4) dacă persoana desemnată pentru a fi tutore nu a fost revocată

Detalii: https://avocatcivil.net/ncc-actualizat-comentat/art-114
Memorat
« Răspunde #7584 : Februarie 03, 2019, 14:00:40 »

Excelent Viorel!

Silviu si Viorel, "vorbesc" in numele meu, nu al institutiei, fiindca nu m-am documentat suficient pentru a discuta "oficial". O voi face, insa - si voi cere si un punct de vedere de la juridic.
DAR, din ceea ce am citit eu pana in prezent, cred ca se pot retine cu suficienta claritate urmatoarele:
1. Indemnizatiile nu reprezinta o forma de venit si, deci, nu se impoziteaza.
(NU este corecta afirmatia voastra - "deci indemnizatiile nu sunt o forma de venit impozitabila", ci corect este ca "indemnizatiile nu sunt o forma de venit" si nu se impoziteaza.)
2. CASS-ul este o forma de contributie la asigurari (sociale de sanatate), dar nu este un tip de impozit! Recititi dintr-o sursa de specialitate despre sistemul fiscal (eventual roman) si vedeti care sunt tipurile de impozite. CASS nu se incadreaza aici.
3. Codul fiscal pe 2019, ART. 154 - Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contributiei de asigurări sociale de sanatate, stipuleaza ca doar categoria ranitilor este scutita de CASS. Este un "beneficiu" suplimentar acordat de MFP si MS, nedatorat insa Legii 341.
4. Accesul gratuit la tratamente si medicamente nu include si accesul gratuit la investigatii (RMN, CT, PET etc.), acces pe care il au "gratuit" asiguratii.
5. Accesul gratuit la tratamente si medicamente este acordat doar in spitalele, policlinicile etc. apartinand MS, MAN si MAI, nu in toate clinicile care au contracte cu CNASS. Exista numeroase parteneriate si programe public-private in care accesul gratuit stipulat de Legea 341 nu este admis.

Revin dupa ce mai verific inca o data toata documentatia. Sanatate multa!

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7585 : Februarie 03, 2019, 14:33:36 »

Vă mulțumesc pentru precizările făcute doamnă Dascălu și pentru interesul pe care îl acordați problemelor noastre.
Aștept să faceți verificarea de care spuneți și mai aștept ca Secretariatul însuși să ne acorde atenție asemănătoare.
Memorat
  • nicu1957
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7586 : Februarie 03, 2019, 18:25:30 »

Excelent Viorel!

Silviu si Viorel, "vorbesc" in numele meu, nu al institutiei, fiindca nu m-am documentat suficient pentru a discuta "oficial". O voi face, insa - si voi cere si un punct de vedere de la juridic.
DAR, din ceea ce am citit eu pana in prezent, cred ca se pot retine cu suficienta claritate urmatoarele:
(NU este corecta afirmatia voastra - "deci indemnizatiile nu sunt o forma de venit impozitabila", ci corect este ca "indemnizatiile nu sunt o forma de venit" si nu se impoziteaza.)
2. CASS-ul este o forma de contributie la asigurari (sociale de sanatate), dar nu este un tip de impozit! Recititi dintr-o sursa de specialitate despre sistemul fiscal (eventual roman) si vedeti care sunt tipurile de impozite. CASS nu se incadreaza aici.
3. Codul fiscal pe 2019, ART. 154 - Categorii de persoane fizice exceptate de la plata contributiei de asigurări sociale de sanatate, stipuleaza ca doar categoria ranitilor este scutita de CASS. Este un "beneficiu" suplimentar acordat de MFP si MS, nedatorat insa Legii 341.
4. Accesul gratuit la tratamente si medicamente nu include si accesul gratuit la investigatii (RMN, CT, PET etc.), acces pe care il au "gratuit" asiguratii.
5. Accesul gratuit la tratamente si medicamente este acordat doar in spitalele, policlinicile etc. apartinand MS, MAN si MAI, nu in toate clinicile care au contracte cu CNASS. Exista numeroase parteneriate si programe public-private in care accesul gratuit stipulat de Legea 341 nu este admis.

Va contrazic un pic cu ART din legea 341/2004 veziART 5 lit g) accesul gratuit la tratamente şi medicamente în spitalele, policlinicile,
bazele de tratament şi unităţile din staţiuni balneoclimaterice, aparţinând
Ministerului Sănătăţii, Ministerului Apărării Naţionale şi Ministerului
Afacerilor Interne, cheltuielile urmând a fi suportate din bugetele ministerelor
respective şi al Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate;
h) accesul gratuit la toate medicamentele, prin medicul de familie, costul
integral al acestora fiind suportat din Fondul naţional unic de asigurări sociale
de sănătate; vezi de cine sint decontate si vezi ce spune ALINIATUL 2 daca drepturile acordate nu sint considerate venituri de unde sase retina CASS
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7587 : Februarie 03, 2019, 22:37:27 »

Excelent Viorel!

Sorina!
Deşi L.341/2004 spune undeva că indemnizaţiile nu reprezintă venit şi nu se impozitează, totuşi Codul civil nominalizează respectivele indemnizaţii drept venituri neimpozabile.
În ce priveşte art. 154, el permite răniţilor să nu plătească CASS pe veniturile impozabile.

Memorat
  • nicu1957
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7588 : Februarie 03, 2019, 23:50:51 »

Excelent Viorel!

Sorina!
Deşi L.341/2004 spune undeva că indemnizaţiile nu reprezintă venit şi nu se impozitează, totuşi Codul civil nominalizează respectivele indemnizaţii drept venituri neimpozabile.
În ce priveşte art. 154, el permite răniţilor să nu plătească CASS pe veniturile impozabile.

Legea 341/2004 ART 5 ALIMEAT  (2) Drepturile acordate conform prezentei legi nu sunt considerate venituri,
nu se impozitează şi nu afectează acordarea altor drepturi.

Memorat
« Răspunde #7589 : Februarie 06, 2019, 22:19:33 »

Problema Ordonantei 95/2014 a nascut un sir imens de alte probleme, cea mai importanta dintre ele fiind faramitarea fara precedent a miscarii revolutionare. De aceea, chiar daca multi nu vor sa accepte, trebuie sa-i acordam importanta necesara solutionarii juste.
Memorat
Pagini: 1 ... 504 505 [506] 507 508 ... 511
Schimbă forumul: