Main Content:

Pagini: 1 ... 462 463 [464] 465 466 ... 511

ORDONANTA

• gally
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ORDONANTA
« Răspunde #6945 : Noiembrie 23, 2016, 23:37:14 »

Art. 370

Felul hotărârilor

(1) Hotărârea prin care cauza este soluţionată de prima instanţă de judecată sau prin care aceasta se dezînvesteşte fără a soluţiona cauza se numeşte sentinţă. Instanţa se pronunţă prin sentinţă şi în alte situaţii prevăzute de lege.

Art. 370 Noul Cod de Procedură Penală Felul hotărârilor Dispoziţii generale
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6946 : Noiembrie 23, 2016, 23:48:05 »

Luciane fiecare are dreptul la asi da cu parerea,eu iti respect parerea chiar daca n-o impartasesc si da-mi voie sa-mi mentin si sa cred in parerea ce tocmai mi-am spus-o.........
Memorat
  • gally
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6947 : Noiembrie 23, 2016, 23:58:55 »

Felul hotărârilor

(1) Hotărârea prin care cauza este soluţionată de prima instanţă de judecată sau prin care aceasta se dezînvesteşte fără a soluţiona cauza se numeşte sentinţă. Instanţa se pronunţă prin sentinţă şi în alte situaţii prevăzute de lege.

Art. 370 Noul Cod de Procedură Penală Felul hotărârilor Dispoziţii generale

Dezînvestirea instanţei, reprezinta institutia ,una dintre modalitatile legale de încetare a activitatii judiciare intr-o cauza.
Dezinvestirea poate avea loc fara ca instanta de judecata sa judece cauza sau dupa ce judecata a fost terminată.
Dezinvestirea mai inainte ca judecarea cauzei sa se produca se face in cazul in care continuarea activitatii judiciare in acea cauza nu mai este posibila din diferite motive : instanta investita a dispus declinarea competentei,sau printr-un regulator de competenta s-a decis de catre o instanta superioara ca este competenta sa judece cauza o alta instanta decat aceea inaintea careia s-a ivit conflictul,sau instanta suprema a dispus stramutarea judecarii cauzei
Dezivestirea dupa terminarea judecatii are loc in urma indeplinirii obligatiei de a solutiona cauza si pronuntarea hotararii.
Memorat
« Răspunde #6948 : Noiembrie 24, 2016, 00:00:51 »

Luciane fiecare are dreptul la asi da cu parerea,eu iti respect parerea chiar daca n-o impartasesc si da-mi voie sa-mi mentin si sa cred in parerea ce tocmai mi-am spus-o.........

Costele, si eu iti respect parerile (chiar daca nu sunt de acord cu toate), datorita modului civilizat in care ti le exprimi. Din pacate, altii au alt" talent". Cu aceia nu se poate dialoga in mod 'elegant'.
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6949 : Noiembrie 24, 2016, 08:58:49 »

Un neelegant pus sub cercetare penală nu poate invoca adjectivul ....elegant
Memorat
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • nimic-OO FARA INSULTE; neindoelnic, obiectiv
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6950 : Noiembrie 24, 2016, 09:39:09 »

“”NEDUMERIRE””

Incepind  cu  data  de  23.Decembrie 1989  ora  00,00
Au  fost  infiintate  filtre, (baraje)  in  localitati  si  la  intrarile  in  localitati.
      Conform  Legii  341/2004  acesti  Luptatori  aveau   dreptul  da  a  solicita  sa  fie  catalogati  ca;   *Luptatori  Remarcati  cu  Merite  Deosebite.””
   Bun!  si  sa  trecem  la  subiect;
Aceste  grupuri  de  luptatori  erau  constituite  din  cetateni  din  rindul  Garzilor Patriotice  si  din  tineri  cu  virste  intre  14 la  20  ani  inarmati  si  cu  munitie  de  razboi.
In  cadrul  acestor  baraje  sau  mai  facut  si  schimburi  de  focuri  care  poate  au  dus  si  la  unele  raniri  usoare
,  zgiriieturi  si  pene  de  cauciuc. (nu  ma  gindesc  la  ceva  mai  grav)! Poate  au  prins  si  citiva  teroristi.
   Eu  consider ca acestia  trebuie  sa  fie  corecti  cu  ei  si  sa  recunoasca  ca  unii  au  facut  mai  mult  ca  sa   fie  recunoscuti  ca  “LUPTATOR  cu  ROL  DETERMINANT”

Sa  aveti  o  zi  buna  cu  totii.                    Respectati-va!
Memorat

Petre,
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6951 : Noiembrie 24, 2016, 10:42:34 »

Colegii noştrii cu probleme, toţi 6, sunt în arest la domiciliu!
Memorat
« Răspunde #6952 : Noiembrie 24, 2016, 12:44:06 »

"Bati adanc..."...'cu bata-n balta'. S-a auzit in tara de "heirupismu' " din tine...
Memorat
« Răspunde #6953 : Noiembrie 24, 2016, 12:58:29 »

"Bati adanc..."...'cu bata-n balta'. S-a auzit in tara de "heirupismu' " din tine...
Ai anuntat la frontiere ? Da-l in consemn pe Hoara...e in stare 'sa fuga "nebun" din tara' cand va afla ca "urmeaza sa aiba de-a face" cu "periculosul", dar "elegantul" N.M.Oprea...
Memorat
« Răspunde #6954 : Noiembrie 24, 2016, 13:00:23 »

http://www.scj.ro/1094/Detalii-dosar?customQuery%5B0%5D.Key=id&customQuery%5B0%5D.Value=200000000342500

Complet de judecată: C8 JDL
    Numărul documentului de soluționare: 1460/2016
    Data documentului de soluționare: 23.11.2016
    Tipul documentului de soluționare: Încheiere finală (dezinvestire)
    Soluție: contestaţie - admis
    Detalii soluţie: I. Admite contestaţiile formulate de inculpaţii Tănase Denisa Corina, Cechi Cristina Valentina, Gadină Mihail Valentin şi Sanda Adrian împotriva încheierii de şedinţă din 17.11.2016, pronunţată de Judecătorul de drepturi şi libertăţi din cadrul Curţii de Apel Bucureşti - Secţia a II-a Penală, în dosarul în dosarul nr.7822/2/2016 (3872/2015). Desfiinţează în parte încheierea contestată, şi, rejudecând: Respinge propunerea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia de urmărire penală şi criminalistică. În baza art. 218 alin.1 şi 2 Cod procedură penală dispune luarea măsurii arestului la domiciliu faţă de inculpaţiiTănase Denisa Corina, Cechi Cristina Valentina, Gadină Mihail Valentin şi Sanda Adrian pe o perioadă de 23 de zile de la 23.11.2016 la 15.12.2016, inclusiv. În baza art. 221 alin.1 şi 2 Cod procedură penală pe durata arestului la domiciliu fiecare dintre inculpaţii Tănase Denisa Corina, Cechi Cristina Valentina, Gadină Mihail Valentin şi Sanda Adrian are următoarele obligaţii: -să nu părăsească imobilul în care locuiesc fără permisiunea organului de poliţie care a dispus măsura sau în faţă căruia se află cauza; -să se prezinte în faţa organului de urmărire penală, a judecătorului de drepturi şi libertăţi, a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei de judecată ori de câte ori sunt chemaţi; -să nu comunice cu coinculpaţii, suspecţii, cu martorii ori cu experţii desemnaţi de organul judiciar sau cu membrii familiilor acestora, direct sau indirect, pe nicio cale. Atrage atenţia inculpaţilor Tănase Denisa Corina, Cechi Cristina Valentina, Gadină Mihail Valentin şi Sanda Adrian că, în caz de încălcare cu rea credinţă a măsurii sau a obliga?iilor ce le revin, măsura arestului la domiciliu poate fi înlocuită cu măsura arestării preventive. Dispune punerea de îndată în libertate a inculpaţilor Tănase Denisa Corina (...), Cechi Cristina Valentina (...), Gadină Mihail Valentin (...) şi Sanda Adrian (...), de sub puterea mandatelor de arestare preventivă nr.26/UP, 27/UP, 28/UP, respectiv 25/UP, emise în baza încheierii nr. F/DL din 17 noiembrie 2016 pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti - Secţia a II-a Penală, dacă nu sunt reţinuţi sau arestaţi în altă cauză. Copie de pe prezenta se comunică conform art.221 alin.8 Cod procedură penală. Menţine celelalte dispoziţii ale încheierii contestate. Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Onorariul parţial cuvenit apărătorilor desemnaţi din oficiu în suma de câte 35 lei, până la prezentarea apărătorilor aleşi, se vor plăti din fondul Ministerului Justiţiei. II. Respinge, ca inadmisibilă, cererea formulată de Liga Luptătorilor din Decembrie 1989 pentru Victoria Revoluţiei Române şi Integrare Euro-Atlantică. Definitivă.

http://www.scj.ro/1094/Detalii-dosar?customQuery%5B0%5D.Key=id&customQuery%5B0%5D.Value=200000000342501

Complet de judecată: C26 JDL
    Numărul documentului de soluționare: 1466/2016
    Data documentului de soluționare: 23.11.2016
    Tipul documentului de soluționare: Încheiere finală (dezinvestire)
    Soluție: contestaţie - admis
    Detalii soluţie: Admite contestaţiile formulate de inculpaţii Iosef Ionel şi Neagu Gheorghe împotriva încheierii de şedinţă din camera de consiliu din data de 17.11.2016, pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti - Secţia a II-a Penală, în dosarul nr.7823/2/2016 (3873/2016). Desfiinţează în totalitate încheierea atacată ?i, rejudecând: Respinge propunerea formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia de urmărire penală şi criminalistică cu privire la arestarea preventivă a inculpaţilor Iosef Ionel şi Neagu Gheorghe. În baza art.218 alin.1 şi alin.2 Cod procedură penală dispune luarea măsurii arestului la domiciliu faţă de inculpaţii Iosef Ionel şi Neagu Gheorghe pe o perioadă de 23 de zile de la 23.11.2016 la 15.12.2016 inclusiv. În baza art.221 alin.1 şi alin.2 Cod de procedură penală, pe durata arestului la domiciliu, inculpaţii Iosef Ionel şi Neagu Gheorghe au următoarele obligaţii: -să nu părăsească imobilul în care locuiesc fără permisiunea organului judiciar care a dispus măsura sau în faţa căruia se află cauza; -să se prezinte în faţa organului de urmărire penală, a judecătorului de drepturi şi libertăţi, a judecătorului de cameră preliminară sau a instanţei de judecată ori de câte ori sunt chemaţi; -să nu comunice, direct sau indirect, pe nicio cale, între ei, cu coinculpaţii, suspecţii, cu martorii ori experţii desemnaţi de organul judiciar sau cu membrii familiilor acestora. Atrage atenţia inculpaţilor Iosef Ionel şi Neagu Gheorghe că, în caz de încălcare cu rea-credinţă a măsurii sau a obligaţiilor ce le revin, măsura arestului la domiciliu poate fi înlocuită cu măsura arestării preventive. Dispune punerea de îndată în libertate a inculpatului Iosef Ionel (...) de sub puterea mandatului de arestare preventivă nr.23/UP din 17.11.2016 şi a inculpatului Neagu Gheorghe (... ) de sub puterea mandatului de arestare preventivă nr.24/UP din 17.11.2016 emise în baza încheierii de şedinţă din camera de consiliu din data de 17.11.2016, pronunţată de Curtea de Apel Bucureşti - Secţia a II-a Penală, în dosarul nr.7823/2/2016 (3873/2016), dacă nu sunt reţinuţi sau arestaţi în altă cauză. Copie de pe prezenta se comunică conform art.221 alin.8 Cod procedură penală. Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului. Onorariul parţial cuvenit apărătorului desemnat din oficiu, în sumă de câte 40 lei, pentru fiecare contestator inculpat, se va plăti din fondul Ministerului Justiţiei. Definitivă.
Memorat
« Răspunde #6955 : Noiembrie 24, 2016, 13:07:13 »

De remarcat au avut avocati din oficiu!
Avea aseara Silviu niste dubii in privinta aparari
http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=1280.msg219977#msg219977
Perju ce cauta in toata povestea?
Memorat
« Răspunde #6956 : Noiembrie 24, 2016, 13:10:11 »

Are cineva cunostinta despre urmatoarele:

"Respinge, ca inadmisibilă, cererea formulată de Liga Luptătorilor din Decembrie 1989 pentru Victoria Revoluţiei Române şi Integrare Euro-Atlantică. Definitivă."
Memorat
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • nimic-OO FARA INSULTE; neindoelnic, obiectiv
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6957 : Noiembrie 24, 2016, 14:31:18 »

Are cineva cunostinta despre urmatoarele:

"Respinge, ca inadmisibilă, cererea formulată de Liga Luptătorilor din Decembrie 1989 pentru Victoria Revoluţiei Române şi Integrare Euro-Atlantică. Definitivă."

"ATUNCI??

NU  CA  AR  MAI  INTERESA  PE  CINEVA  ~ !
     DAR  TOTUSI  CINE  ESTE  PRESEDINTELE  ACESTEI       "ligi<<<<.....>>>>  care  se  tine  de  lacrimatii      INADMISIBILE  SI  NEFONDATE    care  este  RESPINSA  DEFINITV.

PENTRU  ACESTE  FAPTE  RASPUNDE  CINEVA??
Memorat

Petre,
« Răspunde #6958 : Noiembrie 24, 2016, 14:37:08 »

Ai anuntat la frontiere ? Da-l in consemn pe Hoara...e in stare 'sa fuga "nebun" din tara' cand va afla ca "urmeaza sa aiba de-a face" cu "periculosul", dar "elegantul" N.M.Oprea...
Acum doua ore am depus marturie si probe in dosarul de hartuire si amenintare deschis impotriva ta la Sibiu  in comisia rogatorie formata aici in Lugoj  .Imi fac obligatia morala de a te informa fara nici un fel de alte amanunte .In ceea ce ma priveste ......poti continua cu mizeriile .
Memorat
« Răspunde #6959 : Noiembrie 24, 2016, 14:42:48 »

Acum doua ore am depus marturie si probe in dosarul de hartuire si amenintare deschis impotriva ta la Sibiu  in comisia rogatorie formata aici in Lugoj  .Imi fac obligatia morala de a te informa fara nici un fel de alte amanunte .In ceea ce ma priveste ......poti continua cu mizeriile .
Va multumesc pentru informare. In privinta "moralitatii", insa, imi permiteti, sper, sa am "oarescare" DUBII !!!
Memorat
Pagini: 1 ... 462 463 [464] 465 466 ... 511
Schimbă forumul: