Main Content:

Pagini: 1 ... 471 472 [473] 474 475 ... 511

ORDONANTA

• mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ORDONANTA
« Răspunde #7080 : Aprilie 18, 2017, 18:46:14 »

Daca n-or sa nominalizeze structura/structurile militara(e) care a/au tras pt a provoca anarhie, vina o sa cada pe militari si revi. Si sa te ti cand or sa faca arestari in randul revilor care au detinut arme !
Memorat

DATA VIITOARE VOTATI NATIONALISTI CRESTINI, CACI ACESTIA NU TRADEAZA SI NU FURA ! PANA NU ESTE PREA TARZIU, CACI ALTFEL SE PUSTIESTE ROMANIA SI VIN ALTII IN LOCUL NOSTRU !
  • nna
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7081 : Aprilie 23, 2017, 17:49:59 »

Daca se adopta ou95  adio revolutionari adevarati Se instituie grupa mare de determinanti si restul ;Pa     .S-au facut atatea petitii impotriva a orice,DE CE nu se face o PETITIE si impotriva NENOROCITEI OU 95?
Memorat
« Răspunde #7082 : Aprilie 23, 2017, 18:21:42 »

Daca se adopta ou95  adio revolutionari adevarati Se instituie grupa mare de determinanti si restul ;Pa     .S-au facut atatea petitii impotriva a orice,DE CE nu se face o PETITIE si impotriva NENOROCITEI OU 95?
POPO"........Oricum fara revolutionari de Techirghiol . Toate dosarele de determinanti avizate de comisia CPRD fara  a fi acceptate din start si nu dupa "negocieri " de SSPR se REVERIFICA ! La fel si celelalte dosare indiferent de categorie neverificate dupa aparitia ordonantei .INFORMATI-VA LA SECRETARUL INTERIMAR ......E inghesuiala si la Pitesti si la Bucuresti de revolutionari harnici in clonare . Nici Timisul nu plange de plictiseala . Procuratura va conduce SSPR .  .......Mai ales dupa recenta vizita a curtii de conturi .Nu va mai plangeti ca ...vine randul fiecaruia . Cititi cnditiile puse de legea 341!. CUVANT CU CUVANT  !.....Procurorii nu au imaginatie.Vine randul fiecaruia .......VOM FI CURATI !
Memorat
  • mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7083 : Aprilie 23, 2017, 18:53:45 »

POPO"........Oricum fara revolutionari de Techirghiol . Toate dosarele de determinanti avizate de comisia CPRD fara  a fi acceptate din start si nu dupa "negocieri " de SSPR se REVERIFICA ! La fel si celelalte dosare indiferent de categorie neverificate dupa aparitia ordonantei .INFORMATI-VA LA SECRETARUL INTERIMAR ......E inghesuiala si la Pitesti si la Bucuresti de revolutionari harnici in clonare . Nici Timisul nu plange de plictiseala . Procuratura va conduce SSPR .  .......Mai ales dupa recenta vizita a curtii de conturi .Nu va mai plangeti ca ...vine randul fiecaruia . Cititi cnditiile puse de legea 341!. CUVANT CU CUVANT  !.....Procurorii nu au imaginatie.Vine randul fiecaruia .......VOM FI CURATI !

Pai n-o sa se faca pentru ca atunci in 89' de cum se lasa noaptea revolutionarii de carton se duceau acasa sa doarma, sa faca un dus, sa se iubeasca precum Cheguevara, sa prinda energie si curaj, pt ca a doua zi s-o ia de la capat cu mahalaua si anarhia.
Ideea este ca neamul romanesc a fost cu noi, cei peste 25.000 de asa zisi revi n-au fost... Ii numaram pe degete cati mai ramaneau noaptea si mai apoi cati si-au asumat cu adevarat riscuri. Daca eram 30.000, azi Romania avea alta soarta !
Memorat

DATA VIITOARE VOTATI NATIONALISTI CRESTINI, CACI ACESTIA NU TRADEAZA SI NU FURA ! PANA NU ESTE PREA TARZIU, CACI ALTFEL SE PUSTIESTE ROMANIA SI VIN ALTII IN LOCUL NOSTRU !
  • mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7084 : Aprilie 23, 2017, 18:56:44 »

Ca o completare: imi pare foarte rau pentru cei adevarati care nu si-au putut lua certificatele, indiferent de lege.., caci au ramas pe dinafara foarte multi..
Memorat

« Răspunde #7085 : Aprilie 26, 2017, 11:25:08 »

Comunicatul comun
 al tuturor asociatiilor de revolutionari din Timisoara

Noi, asociatiile semnatare ale acestui comunicat prin intermediul celebrilor nostri presedinti, mari personalitati locale si nationale, am decis sa ne dezicem in mod public, unitar si unilateral de timisoreanul Adrian Sanda, secretar de stat la Bucuresti, al guvernului neocomunist condus de Victor Viorel Ponta, zis si Pinochio Plagiatorul.
 Dupa ultimele involutii ale sale la sedintele comisilor juridice ale Senatului si Camerei Deputatilor, citind in special motivatia si recomandarea deciziei senatorilor de a aviza negativ ordonanta de urgenta 95 de la sfarsitul lunii Decembrie 2014, surpriza de Revelion cu care ne-a momit sa-l sustinem, ne-am dat seama ca functia il depaseste atat de mult, ca pregatire intelectuala si integritate a caracterului, care-i lipseste cu desavarsire, incat nu mai da bine sa ne alaturam imaginea unui produs rebutat al orasului nostru celebru.
 La initiativa primului revolutionar al Timisoarei, domul Prof. Univ. Lorin Fortuna, cel mai decontaminat astral cetatean al societatii civile de la noi, cel care i-a fost atat profesor domnului secretar de stat Adrian Sanda, precum si comandant, fiind cel care l-a trimis la Arad in 1989, sa urmareasca cum se difuzeaza acolo semnalul captat din strada in Balconul Operei, “Azi in Timisoara, maine in toata tara”, la initiativa acestui mare si extrem, extrem de original vizionar banatean, incat nici psihiatri nu-l mai inteleg, ne dezicem de elucurbatiile parajuridice ale reprezentantului nostru in cabinetul domnului Victor Viorel Ponta (fara sa urmarim sa-l jignim pe socrul domniei sale, care reprezinta interesele banatene direct in familia premierului) si, riscand sa nu ne mai capatuim pe seama bugetului de stat, asa cum am sperat in ultimul timp, declaram cu angoasa acestui pericol in suflet ca:
 1. Nu e adevarat ca am complotat impotriva revolutionarilor din tara, cei care s-au solidarizat cu noi in 1989, pentru a ne salva vietile si capitala Banatului, Timisoara.
 2. Grupul infractional de interese meschine Timisoara-Bucuresti nu exista, domnul Director al Institului Revolutiei Romane din Decembrie 1989, poetul, prozatorul si revolutionarul antifesenist timisorean Caludiu Iordache cunoscadul doar vag si ocazional pe secretarul de stat Sanda, care este subordonat lui Ponta, Iordache fiind omul tatucului Iliescu, fapt cuoscut de toata lumea.
 3. Este fals ca banatenii sint lacomi, ahtiati dupa avere si viata usoara. Cu atat mai putin noi, cei care am facut Revoluitia Timisoreana, care sintem exemple pentru localnici si ar fi cazul sa fim si pentru regateni, caci miticii ne sint inferiori prin definitie.
 4. Noi nu am complotat sa li se taie indemnizatiile restului revolutionarilor, inclusiv din orasele-martir ale Revolutiei din 1989, pentru ca sa ne facem noi din banii economisiti astfel altele, mai mari si neconditionate de marimea veniturilor personale.
 5. Nu e adevarat ca le-am intors spatele celor care si-au riscat vietile in urma cu 25 de ani pentru a ni le salva pe ale noastre. Cat timp vor recunoaste si ne vor respecta ca pe cei mai importanti patrioti ai tarii, ever, ii asiguram ca ii vom tolera si le vom rade in fata.
 Ca urmare a acestor declaratii, fiind si vremea postului, propunem sa ne impacam ca fosti camarazi si sa stabilim buna intelegere intre noi. Din partea noastra nu aveti dacat sa-l alungati pe Adrian Sanda din functia guvernamentala, in schimb asteptam din partea voastra recunoasterea drepturilor noastre mai mari, pe care statul sa fie obligat sa ni le acorde noua cu prioritate.
 Precizam ca sintem de acord sa primiti acel 0.6 din indemnizatii, daca nu aveti pensia mai mare decat cea minima pe economie, chiar daca sinteti din orasele-martir pe care ordonanta timisorenilor le scoate din lege si istorie.
 Cu dragoste crestineasca, cu respect pentru toate minoritatile care ne inlocuiesc in Banat, va uram sarbatori sprancenate si bafta la votul din penul Camerei Deputatilor, fraierilor!

Timisoara, la Unu Aprilie 2015.

Tot aroganti si fatarnici ati ramas.
Dumnezeu sa  de-a sa aveti parte de bucurii asa cum avem noi.
Noi nu vom uita si ierta cum nici Dumnezeu nu poate ierta ca din cauza voastra au murit colegi dintre ai nostri iar restul traiesc foarte greu datorita Timisorenilor revolutionari.
Rusine sa va fie ca va deziceti de Sanda care pana  mai recent il laudati.

Cat  mișto s-a facut de restul tarii, ca  ....te apuca scârbă când citești !
Toate câte s-au produs din pricina unui cap zburat de pe umeri , care si-a permis sa  trăiască ,,de capul lui"! 
NU  AM FACUT  ....NU  AM ZIS ...NU AM VRRUT....

Acum nu mai are rost!

Am trecut prin  trăiri cutremurătoare,  dureroase, care ne-au întors pe dos!

Am văzut nerecunoştiinţă ,  reinterpretarea  negativă , batjocura!

Încât orice scuza ,  acuza!
Memorat
  • mortua est
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • La intalnirea cu destinul nu poti spune absent!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7086 : Aprilie 28, 2017, 08:41:26 »

Pe data de 26.04.2017 a avut loc la Tribunalul Prahova, Sectia Contebcios Administrativ, ultima dezbatere in Dosarul 7688/105/2015 prin care se cerea recunoasterea ca localitate cu rol determinant al Municipiului Ploiesti, eu fiind in calitate de petent. Instanta a ramas in pronuntare, la data de 10 mai 2017. Redau, mai jos pledoaria finala.
Memorat
  • mortua est
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7087 : Aprilie 28, 2017, 10:33:22 »

Ultimul cuvant Dosar 7688/105/2015 - Tribunalul Prahova, Sectia Contencios Administrativ
Memorat
  • mortua est
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7088 : Aprilie 28, 2017, 10:35:34 »

[size=12pt]Continuare Ultimul cuvant Dosar 7688/105/2015[/size]
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7089 : Aprilie 28, 2017, 14:05:46 »

"Determinant" nu este același lucru cu "Determinat".

Actul legislativ, respectiv HG99/2015 nu reglementează că "...sunt Determinante localităţile...", ci prevede că "...sunt determinate localităţile...". De altfel, categoria "...Localităţilor cu Rol Determinant în Revoluţia Română..." din 1989, nu este legiferată în acest sens.
Memorat
  • mortua est
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7090 : Aprilie 28, 2017, 17:15:57 »

"Determinant" nu este același lucru cu "Determinat".

Actul legislativ, respectiv HG99/2015 nu reglementează că "...sunt Determinante localităţile...", ci prevede că "...sunt determinate localităţile...". De altfel, categoria "...Localităţilor cu Rol Determinant în Revoluţia Română..." din 1989, nu este legiferată în acest sens.

Am avut unele discutii pe tema "Determinant" sau "Determinat" chiar si cu unii avocati. Am oscilat intre cele doua, ca dovada ca le-am utilizat in expunerea mea pe ambele. Ca, probabil, trebuia "viceversa", asta este!
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7091 : Aprilie 28, 2017, 20:23:56 »

Da..., se poate spune viceversa.
Memorat
  • Silviu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7092 : Aprilie 28, 2017, 21:06:49 »

În jargonul revoluţionarilor este folosit, pentru uşurinţa exprimării, sintagma: oraş determinant!
Dar, într-o cerere adresată unei instanţe trebuie să ai mare grijă ce ceri...
Instanţa poate constata imposibilitatea ca un oraş să fie determinant în victoria revoluţiei şi atunci
respinge acţiunea.
Cînd aveţi dubii (chiar şi cînd nu le aveţi!), folosiţi textul din lege. Ex. Localităţi în care  există "persoane ucise, rănite sau reţinute, până la fuga dictatorului".
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7093 : Aprilie 28, 2017, 21:47:51 »

Totuși este bine de dat o explicație a legăturii speței prezentate cu cea din dosarul arătat 7688/105/2015 a cărui cauză are obiect "refuz acordare drepturi conform O.U.G. nr. 214/1999( calitatea de luptator în rezistenţa anticomunistă)", respectiv legătura cu HG99/2015.
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7094 : Aprilie 28, 2017, 21:52:41 »

Memorat
Pagini: 1 ... 471 472 [473] 474 475 ... 511
Schimbă forumul: