Main Content:

Pagini: [1] 2 3 4

Comentariile sint bine venite

• cdinu
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Comentariile sint bine venite
« : Ianuarie 18, 2015, 12:58:53 »

Daca aveti rabdarea sa deschideti paginile de la adresele de mai jos si sa le cititi, veti afla ca am incercat prin proceduri decente, sa aparam demnitatea orasului Brasov si al brasovenilor, subliniind faptul ca revolutionarii brasoveni indiferent de asociatia de luptatori din care fac ei parte, isi merita admiratia si recunostinta, pentru spiritul de sacrificiu pe care l-au avut in 1989!!!

Multumim celui care ne caracterizeaza "infantili" si vom tine cont de sfaturile lui, daca le are!!!

Sa auzim de bine.

www.cdinu.com/scrisoare-deschisa.html
   www.cdinu.com/Asociatia.html

Scrisoare deschisa
a grupului restrans de revolutionari care in Brasov in dupa amiaza zilei de 21 Decembrie 1989,   asumandu-si  riscurile  de a fi arestati, torturati sau  executati (asa cum s-a intamplat cu cateva zile in urma inTimisoara),  luand  exemplul lor,  am  indraznit  sa  organizam  miscari de protest pe  importantele artere ale Brasovului,  culminand  cu adunarea din fata judetenei de partid.
     Trecand peste  obstacolele de intimidare, cel mai relevant fiind in fata judetenei de partid, unde am fost intampinati cu o ploaie de gloante reale de razboi trase in aer de catre dispozitivul armat amplasat pentru apararea regimului dictatorial comunist, nu ne-am lasat  intimidati si am continuat ideea noastra de libertate organizandu-ne, ne-am  amplasat in zona magazinului universal unde am inceput tratativele cu autoritatile locale ( ex prim secretar Cioboiu Adrian) .  Exprimand dorinta majoritatii am  inaintat  prima petitie in 5 puncte din seara  aceleasi zile, in esenta cerand schimbarea sistemului si implicit demisia dictatorului.

In anul acesta se implinesc 25 ani de cand calitatea de erou  revolutionar, luptator cu merite deosebite, sau cum vreti voi sa le spuneti, de-a lungul anilor s-a transformat in profitori, vagabonzi , lichele  stirbindu-ne meritele pe care oamenii cu caracter  le-au recunoscut, iar noi nu le-am cerut niciodata. 
      Guvernele anterioare si  implicit cel actual sau complacut in a ne denigra de parca am fi facut parte dintr-un partid opus si nu am fi supusi acelorasi  idei de libertate si democratie  sperate de noi in noaptea de 21 decembrie 1989.
       Noi nu credem ca exista o tara cu sistem democratic care si-a tradat eroii. Luati exemplul Greciei, Poloniei, Frantei sau altor tari din lumea civilizata.
       Noi credem insa ca in Romania sunt puteri interesate sa ne denigreze si sa ne faca pe noi, luptatorii din revolutie, sa ne simtim rusinati cand se vorbeste despre noi.
      Trebuie sa  simt rusine, trebuie sa-mi aplec  capul in fata multimii, cand se vorbeste de revolutionari???
      Intreaba-te singur,  guvernant sau cetatean al Romaniei!!!
      Noi intelegem faptul, ca printre noi, s-au strecurat  scursuri care, au profitat de jocurile politice, obtinad titluri de revolutionari nemeritate, avand complicitatea constienta sau inconstienta  a organelor din acea vreme.
      Prin urmare, cu mana pe inima indraznim sa cerem ( pana la data de 21 decembrie 2014 la implinirea a 25 de ani de la revolutie, o zi cu insemnatate  istorica), ca  urmatoarele  institutii si organizatii sa ia in serios  aceasta scrisoare  si sa procedeze ca atare:
        -Tuturor organizatiilor revolutionare din Romania care au puterea de a-i  descoperi  si demasca, eliminandu-i prin vot din organizatii si deferi justitiei.
        -Guvernului Romaniei, in mana caruia exista puterea si interesul de a solutiona pentru  totdeauna starea  ambigua in care ne aflam.
       - SSPR-ului ( prin mana caruia au trecut toate dosarele ?)
      -Parlamentului  Romaniei, nascut din inimile insangerate ale eroilor si martirilor  revolutiei, care la inceput ne-a recunoscut, iar  mai tarziu ne-a  abandonat.
       -  DNA-ului, in competenta caruia fara indoiala exista parghiile de demascare a masinariei  si metodelor de producere a nenumarati  revolutionari  falsi.
  Noi nu va cerem sa fiti ca noi, ,, lichelele, impostorii sau falsificatorii “din 21 dec 1989,  noi va cerem sa respectati legea si sa o aplicati ca atare, sa denuntati falsificatorii, condamndu-i legal  si,  in sfarsit,  redati-ne  demnitatea!
  Documentul va fi inaintat celor de mai sus si va fi trimis si mijloacelor de informare romanesti.
                                  Redactat  la Brasov astazi, 28/05/2014, de  catre:
Dinu Costica, semnatarul primei petitii in 5 puncte din seara zilei de 21 Decembrie 1989 si Neghina Gheorghe, semnatarul petitiei in 7 puncte din 22 Decembrie 1989.
      Ca si in acele zile, unindu-ne inca o data in speranta  de a da un imbold adevarului, semneaza  si sustin urmatorii:
Nume,                                                                                       Semnatura,

Asteptam comentarii la

decembrie89rev@comcast.net
Memorat
  • cdinu
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Comentariile sint bine venite
« Răspunde #1 : Ianuarie 18, 2015, 13:18:25 »

Scrisoarea deschisa a fost trimisa la Bucuresti in fiecare luna pina la data de 21 Dec. 2014. A fsot citita si la intilnirea noastra cu prefectul si paralmentarii brasoveni si chiar la interviurile avute la diferite televiziuni locale din Brasov.
Memorat
  • cdinu
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2 : Ianuarie 18, 2015, 13:22:06 »

In legatura cu OUG 95/2014, in mare parte nu sintem de accord!!! Mai ales in Privinta Brasovului!!!

Proiectul de lege cu privire la legea recunostintei, schimbari preconizate la punctul 11:
 Se stabilesc criterii clare pentru determinarea beneficiarilor ultimul aliniat:

Se face distinctie intre orasele unde s-au tras focuri de arma, unde au murit oameni si celelalte localitati.

In ordonanta au modificat formatul si suna total diferit adica:

Luptator cu rol determinant- atribuit celor care in perioada 14-22 decembrie 1989 au avut un rol determinant la declansarea si Victoria Revolutiei Romane din Decembrie 1989.....doar in localitatile in care, in urma acestor actiuni si confruntari au rezultat persoane ucise, ranite sau retinute, pina la fuga dictatorului.

Ceea ce reprezinta o schimbare totala fata de proiectul de lege la care au aderat reprezentantii revolutionarilor, cei ce au participat la acele discutii in Bucuresti.

Este un fel de inselatorie!!!

Memorat
« Răspunde #3 : Ianuarie 18, 2015, 13:49:17 »

Asa e Dinule! Bine ai venit pe portal! Dar la Brasov situatia e monstruasa cu privire la impostori vare sint majoritari in asociatia ALRUE! Dosarele trebuie verificate pe fond si nu pe procedura si monitoare oficiale cum a tot insistat pina acum SSPR-ul !
Memorat
« Răspunde #4 : Ianuarie 18, 2015, 14:04:38 »

Scrisoarea deschisa a fost trimisa la Bucuresti in fiecare luna pina la data de 21 Dec. 2014. A fsot citita si la intilnirea noastra cu prefectul si paralmentarii brasoveni si chiar la interviurile avute la diferite televiziuni locale din Brasov.

......................
        @ "cdinu"

Frumoasa, inteligenta si corecta atitudinea d-voastra.
        Ar fi intresant de stiut daca ait primit vreun raspuns (si care a fost acesta) de la vreuna dintre autoritatile carora le-ati trimis scrisoarea.
        Atit scrisoarea d-voastra, cit si - mai ales - eventualul raspuns al vreunei autoritati publice pot fi si sint argumente valabile pentru un proces in instante contra statului roman, pe tema aplicarii "gresite si abuzive a legii 34172004".
        Va invit sa postati macar un raspuns, daca el exista, sau sa mentionati daca nu vi s-a raspuns in nici un fel.
Memorat
  • cdinu
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #5 : Ianuarie 18, 2015, 14:18:33 »

Nu am primit nici un raspuns, chiar daca le-am trimis recomandat!!! De aceea am facut convocarea cu reprezentantii politici ai brasovului, unde le-am citit scrisoarea deschisa. Au fost intru-totul de accord si au zis ca vor actiona ca atare la Bucucresti. Precizez ca, nu a fost nici un reprezentant al puterii desi, la sediul lor presedintele  a promis ca va trimite un senator.
Memorat
  • Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • partid în Ro = „ grup infracţional organizat "
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6 : Ianuarie 18, 2015, 14:30:04 »

......................
        @ "cdinu"

Frumoasa, inteligenta si corecta atitudinea d-voastra.
        Ar fi intresant de stiut daca ait primit vreun raspuns (si care a fost acesta) de la vreuna dintre autoritatile carora le-ati trimis scrisoarea.
        Atit scrisoarea d-voastra, cit si - mai ales - eventualul raspuns al vreunei autoritati publice pot fi si sint argumente valabile pentru un proces in instante contra statului roman, pe tema aplicarii "gresite si abuzive a legii 34172004".
        Va invit sa postati macar un raspuns, daca el exista, sau sa mentionati daca nu vi s-a raspuns in nici un fel.

ceva similar am făcut la Piteşti.
 eu, având un altfel de "moţ" decât cel înfiinţat prin oug 95, m-am adresat prefectului ŞI individual, menţionând faptul că respectivul document constitue "plângere prealabilă".
  Aştept răspunsul până la 11 februarie ( 30 de zile conf. Legii 544 / 2004 )  şi ....  mai vedem !!
Memorat

„ Nimic nu e mai periculos pentru conştiinţa unui popor decât priveliştea corupţiei, a nulităţii recompensate, decât ridicarea  în sus a nemeritului.” - Mihai Eminescu
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #7 : Ianuarie 18, 2015, 16:53:55 »

Dacă sînt bine venite, să recapitulăm şi să începem cu primul comentariu, care îmi aparţine.

BRE MARDARE NUME DE COD PANAIT AI FOST LACHEUL LUI MAIOR MAI BINE DE 10 ANI IN FUNTIA DE PRIM VICEPRESEDINTE NU TE MAI DA RANIT CA TI-A PLACUT, IAR TU IACOBE SECRETARULE PE BUNA DREPTATE ITI SPUN CA ESTI UN SUFLET DE SLUGA SI CARATOR DE GENTI A LUI MAIOR CUM N-A MAI AVUT ALTUL CA TINE. MARDARE TU SI AI TAI NU ATI AVUT TREABA CU REVOLUTIA VOI ATI FOST CU GARZILE PATRIOTICE PE 21 PE CIND NOI NE RISCAM SCHINARILE, VOI NU SUNTETI REVOLUTIONARI VOI ATI FOST SI SUNTETI IMPOTRIVA REVILOR ADEVARATI ! CUM PUTETI MA  SA STATI INTR-UN SEDIU CARE NU  VA APARTINE SI REVI ADEVARATI SA STEA PE LA USI , CANALIILOR !?
DOMNUL BOACA SORIN DIN CATE AM AUZIT DOMNIA VOASTRA NU MAI FACE PARTE DIN ASOCIATIA SUS AMINTITA SI NU STIU DE CE ATATA INVERSUNARE SI DURERE DE CAP? aveti si domnia voastra asociatie! unde domnia voastra e onorabil vice presedinte, chiar nu cred sa va intereseze, cu ce viteza se spala pe p...a CAND FACE DUS  MARDARE SAU CONSILIERI! STITI DOMNIA VOASTRA CAM JINESTE FARA SUPORT TEMEINIC, SI NU CRED CA E UN COMPORTAMENT ADECVAT FUNCIEI CARE CU ONOARE O PRESTATI! de vice presedinte de asociatie cu 5 membri Huh

ASA E HUBA, AI PERFECTA DREPTATE. TE-AI FI GINDIT VREODATA CA FSN-UL PESEDIST SA DE-A O ASEMENEA ORDONANTA?! MAI ALES CA SPUNEAU CA ESTE PARTIDUL REVOLUTIONARILOR, DAR DE DATA ASTA AU NIMERIT-O, NU CRED CA CU VOIA LOR, DAR AU NIMERIT-O ! ASTEPTAM MODIFICAREA ORDONANTEI ACOLO UNDE ESTE CAZUL SI NORMELE DE APLICARE. DRUMUL E IREVERSIVIL. CIT DESPRE MULTI SAU PUTINI VORBA UNGURULUI, MAI BINE PUTINE SI BUNE DECIT MULTE SI PROASTE !
Cum să nu le aparţină sediul în care funcţionează? Presupun că sînt cel puţin chiriaşi în acel spaţiu. Invidia şi frustrarea celor care au părăsit asociaţia veche sînt foarte mari şi răzbat printre rânduri la fiecare postare a lor. Mai bine ar recunoaşte că şi-au făcut greşit calculele şi nu le-au ieşit socotelile aşa cum au plănuit. Cînd se greşeşte atat de grav, conducerea îşi dă demisia de obicei.
Am observat că nici la proteste nu participă. Dacă nu ar fi publicat acea invitaţie către parlamentarii care provin din Braşov, aş fi spus că nu-i deranjează ordonanţa de urgenţă Ponta-Sanda. Nu le înţeleg atitudinea. Oare preferă să rămâ fără indemnizaţii numai pentru a se răzbuna pe ceilalţi posesori de certificate de revolutionari? Am citit documentul emis de conducerea asociaţiei, pe care l-a semnat preşedintele şi l-a transmis probabil parlamentarilor de Braşov. Voi nu aţi observat cît e de infantil şi cite greşeli de scriere conţine?

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8 : Ianuarie 18, 2015, 18:59:51 »

Grupul dumnravoastră are nişte confilicte încă nerezolvate cu limba română. Astăzi voi comenta doar acest aspect, pentru că e fundamental. O adresă, o scrisoare deschisă, un memoriu impun respect destinatarului în primul rînd prin felul în care sînt scrise. Daca nu sînt scrise corect d.p.d.v. gramatical şi nu sînt redactate inteligibil, deci fără greşeli de formă cel puţin, destinatarul are tendinţa să nu mai ia în serios nici conţinutul. Nu e o noutate, cred că toată lumea este de acord cu acest aspect, doar că nu toţi îi acordăm atenţia necesară.
În acest context, vă atrag atenţia că nici textul de la una dintre adresele de internet pe care le indicaţi nu corespunde condiţiei minime, cea de a fi scris corect d.p.d.v. grammatical. Nu vă fac eu corectarea textului, pentru că nu doresc să las impresia că intenţionez să vă jignesc, dar vă demonstrez că am dreptate luînd în discuţie numai titlul adresei către Prefectura din Braşov şi parlamentarii braşoveni. Comparaţi titlul scris de asociaţia de revolutionari, cu forma sa corectă:
A. Forma greşită: Catre Parlamentarii Brasoveni si Prefectul Brasovului
B. Forma corectă: Catre parlamentarii brasoveni si Prefectul Brasovului
Putem să discutăm daca nu cumva şi iniţiala cuvîntului prefect nu ar fi trebuit scrisă tot cu literă mica, dar cele două majuscule au fost puse cu siguranţă greşit. Pentru viitor, măcar în cazul documentelor oficiale, cum este şi cel publicat de asociaţia aceasta, este bine să folosiţi diacriticele, adică să acordaţi atenţie suplimentară documentelor oficiale, parte a acestei atenţii fiind şi scrierea după toate regulile limbii române. În acest caz, titlul ar fi trebuit scris astfel:
Către parlamentarii braşoveni şi Prefectul Braşovului.
O formă şi mai corectă ar fi următoarea:
Către parlamentarii braşoveni şi Prefectul judeţului Braşov
Personal aş fi optat pentru următoarea formă:
Către parlamentarii braşoveni şi prefectul judeţului Braşov.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #9 : Ianuarie 18, 2015, 19:06:40 »

Cum am mai spus, la fel este şi situaţia scrisorii deschise a grupului restîns de revoluţionari. Ateţie şi la semnele de punctuaţie, la virgule în mod special.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #10 : Ianuarie 18, 2015, 19:14:52 »

Vă comunic faptul că v-am răspuns şi celor care mi-aţi scris în privat, vedeţi corespondenţa de la Mesje personale. Cu bine.
Memorat
  • cdinu
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #11 : Ianuarie 19, 2015, 11:05:10 »

Continutul imi apartine nu si tiparirea dar, spun eu ca, relevant e mesajul textului.

Chiar si in raspunsul tau, apar cuvinte unde sint omise litere, se intimpla in redactarea unor texte chiar si la mari somitati!!!

Prefectul judetului Brasov este si prefectul Brasovului. Majuscule se folosesc chiar si atunci cind, vrei sa accentuezi anumite pareri sau asa cum se poate vedea in DEXONLINE

"instituții (Administrația Prezidențială, Avocatul Poporului, Camera Deputaților, Cancelaria Primului-Ministru, Editura Univers Enciclopedic, Facultatea de Litere, Guvernul României, Institutul de Lingvistică, Ministerul Afacerilor Externe, Organizația Națiunilor Unite, Parlamentul României, Sfântul Scaun „Vaticanul”, Teatrul Național, Uniunea Artiștilor Plastici), inclusiv când sunt folosite !eliptic: admiterea la Politehnică; student la Litere; secretar de stat la Externe, clădiri publice și monumente (Arcul de Triumf, Casa Academiei, Palatul Parlamentului), săli (Rapsodia), mijloace de transport (Orient Expres, Titanicul);"

institutii,functii,etc...

Nu ma surprinde ca, apar conflicte de idei intre revolutionari, atunci cind, cineva deschide cutia pandorei, asupra redactarii unui text, facind trimitere la virgule sau majuscule. Continutul estompeaza acele inadvertente, dind tarie importantei mesajului dorit!!!

In consecinta te-as ruga sa comentezi asupra continutului, ceea ce e mult mai relevant pentru revolutionarii brasoveni, decit citeva virgule sau majuscule.

Cu respect, multumind pentru comentarii, inchei aici si astept parerile voastre de orice natura ar fi ele .

Memorat
  • cdinu
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12 : Ianuarie 19, 2015, 13:28:54 »

Domnului NVal

Citat din Ortografia Limbii Romane:

"Majuscula în limba româna se poate folosi în scopuri stilistice, când autorul vrea să scoată în evidență anumite cuvinte, persoane, idei etc."

"În afara acestor reguli stabilite prin normele gramaticii limbii române, desigur, orice scriitor are libertatea folosirii virgulei în scopul exprimării cât mai clare."
Memorat
  • Viasat
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #13 : Ianuarie 19, 2015, 18:58:39 »

Nu ştiu la ce păreri vă aşteptaţi. A mea este că e bună orice contribuţie la rezolvarea situaţiei. Desigur, cu condiţia să fie bne gîndită şi bine pusă în aplicare. Dar să ştiţi că asemenea demersuri sînt cu sutele în toată ţara. Deci precizaţi mai bine ce doriţi de la comentatori.
Memorat
  • cdinu
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #14 : Ianuarie 24, 2015, 06:38:59 »

Am trimis doua scrisori, una lui Sanda si a doua lui Ponta.
   Au fost trimise cu semnatura de primire pe data de 19.01.2015

Asociatia Revolutia 2I Decembrie 1989

Guvernului Romaniei

Catre Secretarul de Stat Pentru Problemele Revolutionarilor

Adrian  Sanda

Va invitam sa luati la cunostinta de comunicatul asociatiei noastre catre Prefectu I Brasovului  si parlamentarii de Brasov, pus in discutie in sedinta de la data de 13/01/2015 care, a avut loc in sediul prefecturii cu participarea celor de mai sus, a televiziunilor, presei scrise si radioului din judet.

De asemenea,  a fost dat citire textului din ,, scrisoarea deschisa” pe ca re am trimis-o prin posta romana si electronica  catre dvs (drq@gov.ro) in data de 02/06/2014. Specificam ca, nu am primit nici-un raspuns.

Au luat cuvantul Prefectul , Parlamentarii si reprezentantii asociatiei care, in unanimitate au criticat continutul OUG 95/2014, prin care, Brasovul, ar putea sa-si piarda ,,Revolutionarii  cu rol determinant” in Revolutia din 1989. Toate partile prezente la discutii, indignate,  au condamnat criteriile de select are  a localitatilor in care revolutionarii si-au pus viata in pericol pentru eliminarea dictaturii comuniste in 1989.

Ca atare, apelam la dumneavoastra, in mod democratic, sa faceti corecturile de rigoare,  prin care BRASOVUL  sa-si ocupe rolul bine meritat de oras martir. Brasovul a  aprins faclia luptei anticomuniste in 1987, continuand si  in 21 dec 1989 pina la indepartarea sistemului totalitar comunist din Romania.

Anexam prezentei, copie dupa comunicatul respectiv si a scrisorii deschise.

Brasov

19 01 2015

Asteptam raspunsul lor.
Memorat
Pagini: [1] 2 3 4
Schimbă forumul: