Main Content:

Pagini: 1 ... 32 33 [34] 35

Să plângem niţel !

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: Să plângem niţel !
« Răspunde #495 : Iulie 19, 2019, 00:03:30 »

Justitia secu din Ro isi bate joc de populi, dar ei ies la proteste s-o apere, nu sa-i dea la cap!
Iar guv ro, cu Vio varf de lance, cred ca semneaza protocoale secrete, peste protocoale secrete cu secu de peste tot, de la opo, la pretinsa justitie.
http://www.ziare.com/pensii-speciale/magistrati/csm-avertizeaza-guvernul-sa-nu-se-atinga-de-pensiile-magistratilor-si-l-ameninta-cu-ccr-1569673

CSM avertizeaza Guvernul sa nu se atinga de pensiile magistratilor si-l ameninta cu CCR

Pensia de serviciu a magistratilor este o componenta a independentei justitiei, iar daca acestea vor fi afectate, CSM va sesiza organismele internationale si Curtea Constitutionale cu un conflict juridic de natura constitutionala.

Aceasta este pozitia CSM dupa ce in spatiul public au aparut informatii privind propunerea ministrului Finantelor Publice, in sensul adoptarii de masuri de natura a afecta pensiile magistratilor.

"In majoritatea statelor este instituita obligatia constitutionala de a garanta judecatorilor si procurorilor, la incetarea functiei, plata unei pensii al carei nivel sa fie cat mai apropiat posibil de nivelul ultimei remuneratii, in acord cu jurisprudenta europeana in materie.

In jurisprudenta Curtii Constitutionale a Romaniei, cu referire si la decizii ale instantelor similare din alte state ale Uniunii Europene, s-a statuat constant si fara echivoc ca eliminarea pensiilor de serviciu ale magistratilor contravine principiului independentei Justitiei, fiind o masura neconstitutionala, dat fiind statutul special al acestei categorii profesionale", arata CSM, intr-un comunicat de presa remis Ziare.com.

Potrivit CSM, in acelasi sens, contravin principiului independentei Justitiei si masurile echivalente, precum cele preconizate, "care in fapt ar diminua beneficiul si cuantumul pensiilor magistratilor, reprezentand o eliminare mascata a acestora."

Garantarea existentei, stabilitatii si cuantumului pensiei magistratilor este un corolar al dispozitiilor legislative speciale privind statutul magistratilor, inclusiv al celor care instituie incompatibilitati si interdictii pe care legea le stabileste in sarcina acestei categorii profesionale pe tot parcursul carierei, mai precizeaza CSM.

CSM subliniaza ca, potrivit art. 125 si art. 132 din Constitutia Romaniei, functia de magistrat este incompatibila cu orice alta functie publica sau privata, cu exceptia functiilor didactice din invatamantul superior.

Despre pensia de serviciu

Totodata, CSM mai arata ca nu poate fi ignorat faptul ca Legea 303/2004 privind statutul judecatorilor si procurorilor stabileste o serie de incompatibilitati si interdictii pentru judecatori si procurori.

"Trebuie reamintit ca independenta Justitiei, ca garantie constitutionala, include securitatea financiara a magistratilor, care presupune si asigurarea unei garantii sociale, cum este pensia de serviciu a magistratilor, precum si apararea acesteia, ca parte integranta a stabilitatii lor financiare, in aceeasi masura cu care apara celelalte garantii ale acestui principiu.

Pensia de serviciu nu reprezinta un privilegiu, ci este justificata in mod obiectiv, constituind o compensatie partiala a inconvenientelor ce rezulta din rigoarea statutului special caruia trebuie sa i se supuna magistratii si care impune obligatii si interdictii pe care celelalte categorii de asigurati nu le au, fiindu-le interzise activitati ce le-ar putea aduce venituri suplimentare, care sa le asigure posibilitatea efectiva de a-si crea o situatie materiala de natura sa le ofere dupa pensionare mentinerea unui nivel de viata cat mai apropiat de cel avut in timpul activitatii, aspecte transate in repetate randuri in jurisprudenta Curtii Constitutionale", precizeaza comunicatul CSM.

Conflict juridic de natura constitutionala?

Nu in ultimul rand, documentele internationale ar stabili, printre alte importante masuri pe care statele membre urmeaza sa le adopte, si pe aceea de a veghea ca statutul si remuneratia judecatorilor si procurorilor sa fie pe masura demnitatii profesiei lor si a responsabilitatii pe care si le asuma.

"Consiliul Superior al Magistraturii reitereaza ca statutul constitutional al magistratilor, statut dezvoltat prin lege organica si care cuprinde o serie de incompatibilitati si interdictii, precum si responsabilitatile si riscurile pe care le implica exercitarea acestor profesii, impune acordarea pensiei de serviciu ca o componenta a independentei justitiei, garantie a statului de drept, prevazut de art. 1 alin. 3 din Legea fundamentala.

Aparand independenta judecatorilor si procurorilor din Romania, Consiliul Superior al Magistraturii nu va tolera sub nicio forma afectarea statutului magistratului pentru a carui prezervare va efectua toate demersurile care se impun, inclusiv sesizarea organismelor internationale si a Curtii Constitutionale cu un conflict juridic de natura constitutionala", conchide CSM.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #496 : August 07, 2019, 13:06:20 »

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #497 : Septembrie 14, 2019, 21:57:15 »

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #498 : Septembrie 14, 2019, 21:58:21 »

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #499 : Noiembrie 25, 2019, 21:30:44 »

Memorat
« Răspunde #500 : Noiembrie 27, 2019, 01:39:40 »

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #501 : Noiembrie 27, 2019, 12:24:08 »

Voi, pupatorii-n dos ai sasului-sase-case vorbiți?
Sînteți pe deplin stupizi și pe deplin penibili!
Memorat
« Răspunde #502 : Noiembrie 27, 2019, 17:05:02 »

Voi, pupatorii-n dos ai sasului-sase-case vorbiți?
Sînteți pe deplin stupizi și pe deplin penibili!

Lasa, '' Caporale nu fii trist , PSD-ul merge inainte prin partidu' PNL -ist '' ... Wink Smiley Roll Eyes
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #503 : Noiembrie 27, 2019, 18:17:25 »
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #504 : Noiembrie 27, 2019, 18:20:22 »
Memorat
  • Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #506 : Noiembrie 27, 2019, 21:08:54 »

Te prefaci că nu pricepi.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #507 : Noiembrie 27, 2019, 23:23:50 »

Nu stiam unde sa postez. Cred ca aici e cel m nimerit.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #508 : Noiembrie 27, 2019, 23:29:20 »

Albert Toma
24 noiembrie la 21:06 · https://www.facebook.com/albert.toma.750/posts/10158014389734235

SINDROMUL STOCKHOLM MIORITIC

Nu există o țară mai fascinantă decât România. Suntem absolut unici, suntem sublimi, dar se pare că ne lipsește tocmai liantul coeziunii naționale, ne lipsesc toate cele ce transformă o populație într-un popor. Cred că păpușarii mondiali jubilează și își freacă mâinile de bucurie că noi existăm și ne străduim din răsputeri, zi de zi și ceas de ceas, să fim sclavii cei mai buni, mai supuși și mai productivi. Suntem sclavii care ne iubim lanțurile și cătușele, ne iubim călăii și torționarii și cerem mereu înăsprirea sclaviei. Suferim de sindromul Stockholm într-o formă colectivă agravată. Cum altfel s-ar putea explica "evoluția" noastră în ultimii treizeci de ani? Credeți că un experiment diabolic și monstruos precum experimentul Pitești s-ar fi putut desfășura în altă țară europeană? Noi suntem poligonul de trageri experimentale ale păpușarilor mondiali. Cred că putem avea suspiciuni rezonabile că păpușarii care dirijează acum experimentele "democratice" neomarxiste sunt continuatorii acelorași păpușari care au instrumentat ororile staliniste și comuniste de acum 60 - 70 de ani. Ne uităm cu jind la foștii colegi din lagărul comunist, la polonezi sau chiar la unguri, și ne spunem resemnați "la noi nu se poate!" Oare de ce nu se poate? Cine este de vină? Nu poate exista decât un singur răspuns. Noi, poporul român suntem de vină! Pentru că acceptăm! Dacă vreodată ne vom hotărî să ne ridicăm în picioare și să rupem lanțurile sclaviei, va trebui să începem prin a ne uita în oglindă și a ne recunoaște toate păcatele, trădările și lașitățile. Altfel, ne vom irosi în zadar.

PE CINE ÎNVINUIM?

Ne-am obișnuit să găsim în politicieni vinovații pentru prăpastia în care am ajuns. Sigur că sunt și ei foarte vinovați. Dar până nu înțelegem cum funcționează statul, nu vom putea să departajăm partea lor de vină. Deasupra celor trei "puteri" despre care se vorbește în constituție, stau mafioții securiști care compun statul securist subteran, dușmanii de moarte și călăii nemiloși ai poporului român. Ei trag toate sforile, ei hotărăsc cine este "ales" președintele țării, ei decid prim ministrul, ei hotărăsc cine se îmbogățește și cine sărăcește, cine trăiește și cine moare, cine intră la pușcărie și cine scapă, ei sunt adevărații stăpâni ai țării, sunt lupii în blană de oaie care "păzesc" stâna. Și atunci? Ce mari așteptări să avem de la politicieni? Dacă ar veni Cristos în mijlocul nostru și ar face orice efort pentru a ne salva, ce credeți că s-ar întâmpla? Mafioții securiști i-ar face frumușel un dosar penal și l-ar arunca în pușcărie, în timp ce poporul român s-ar "simte bine" în continuare, s-ar hlizi la emisiuni cretinoide de divertisment, s-ar ospăta bine, ar bea bere și-ar râgâi copios. Mahatma Gandhi a reușit să elibereze India pentru că poporul indian l-a urmat. Noi dacă am avea un Gandhi l-am lăsa să putrezească în pușcărie și ne-am vedea de ale noastre. Un om singur, oricâtă stofă de lider ar avea și oricât de patriot ar fi și de erou, nu ne va putea trezi din somnolența și din "tabieturile" noastră de oameni mici. Când ne va ajunge cuțitul la os poate vom înțelege că împotriva acestor călăi trebuie să ne ridicăm toți. Replica "eu mi-am făcut datoria de cetățean și am votat" valorează cam cât un fir de praf în vânt.

FARSA "ALEGERILOR"

Astăzi s-a încheiat misiunea grea a Vioricăi Dăncilă, misiune începută în 2016, după câștigarea alegerilor de către PSD. Ea a fost activată atunci și a început încălzirea pentru cele ce aveau să urmeze. "Premierii" Grindeanu și Tudose au fost doar "cai morți", mafioții i-au încredințat Vioricăi Dăncilă sarcina dificilă de-a juca credibil rolul de premier patriot și care se "luptă" cu președintele Klaus Iohannis. Misiunea ei a fost foarte diferită de aparențele înșelătoare, în principal constând în destructurarea PSD-ului și re-întronizarea lui Klaus Iohannis pentru al doilea mandat. La europarlamentarele din 26 mai au început să se vadă ițele întregii lucrături securistice. După execuția lui Liviu Dragnea, Dăncilă a început să-și mai dea arama pe față și era ușor de înțeles pentru cine lucrează. Din păcate, majoritatea românilor care au înțeles caracterul execrabil al lui Klaus Iohannis, orbiți de repulsie pentru acest individ bizar, n-au reușit s-o cântărească corect pe Dăncilă și au ajuns chiar să-i atribuie niște calități ce n-au nici o legătură cu ea, ajungând chiar s-o transforme într-o "eroină". Sigur, din punct de vedere uman, este total diferită de Iohannis, dar ce folos? Iar confundăm forma cu fondul?
În momentul când s-a impus prin presiuni și șantaj drept candidatul PSD-ului, Dăncilă nu a provocat doar disoluția partidului din care oficial face parte, dar i-a oferit pe tavă al doilea mandat lui Klaus Iohannis. Totuși, răul pe care l-a făcut Viorica Dăncilă este cu mult mai mare de atât. Prin această decizie a confiscat dreptul românilor de a-și alege un președinte demn, românii fiind obligați să aleagă dintre două marionete idioate, păpuși ghidate de mafioții securiști. "Lupta" dintre ei a fost o farsă rușinoasă, jucată cu destul talent de către Dăncilă și absolut ridicol de către celălalt "candidat".

IN LOC DE CONCLUZII

Chiar așa stând lucrurile, nu cred că avem motive să fim foarte supărați pe cei doi finaliști ai "alegerilor" de astăzi. Sigur, merită tot disprețul, ca niște oameni de nimic ce sunt. Cum am putea să nu detestăm doi trădători care și-au bătut joc de visurile și speranțele a milioane de oameni? Dar să-i urâm, nu prea avem motive. Ei sunt doar niște unelte. Dacă nu jucau ei, se găseau alții în locul lor. Adevărații vinovați stau în umbră, în spatele lor, și manevrează cu multă măiestrie sforile aproape invizibile prin care-i controlează. Prin alte sfori, încă și mai puțin vizibile, ne manevrează și pe noi, jucându-se cu mințile noastre, învrăjbindu-ne și intoxicându-ne pentru a ne ține sub control permanent. Este absolut înfiorător ca două treimi dintre români să voteze o formă de viață atât de bizară și de hidoasă. Dar asta înseamnă că ne merităm soarta și urmează să suportăm consecințele acestei nebunii colective. Totuși, joaca asta de-a democrația este cam obositoare pentru ei și cam inutilă pentru noi. Probabil că în curând vor începe să dea cărțile pe față și ultimii cincisprezece ani răi pe care i-am trăit ni se vor părea frumoși pe lângă ce vom trăi în viitor. Pe scurt, GAME OVER!
Memorat
« Răspunde #509 : Noiembrie 29, 2019, 23:31:09 »

Lucian Mindruta
https://www.facebook.com/lucian.mindruta/posts/10216169348528427?__tn__=%2CdH-R-R&eid=ARAD-w7mAw-h47_uCZRZ4njOWau7bi3-zQLNWo9k2kaW19LHKTKWuP9hawOqOqG9Ix5EL5rwaxHkRD91&hc_location=group
Ieri la 16:59

Am fost prost.

In anii si lunile si zilele in care v-am spus aici ca Legea Recursului Compensatoriu e o ticalosie care scoate din parnaie criminali si violatori, am fost prost.

Mai mult, am fost un propagandist neprofesionist. V-am spus asta fara sa ii intreb pe unii dintre cei care castigau puncte politice atunci:

"Bre, e adevarat? Draga PNL, e o tampenie legea asta sau cum?"

N-am intrebat. Direct. Dar am presupus ca asa e. Mai ales ca nimeni nu mi-a zis altceva. Adica ceva in genul asta:

"Mindruta, mananci rahat, e o lege buna, are dreptate PSD-ul, sunt pline puscariile, ne luam amenzi la CEDO"

As fi inteles atunci. As fi tacut, poate.

Dar nu mi-a zis nimeni, nici mie si nici natiunii, ce zic acum:

"Ar fi consecinte mai grave daca o abrogam. Ramane asa (deocamdata)."

Asta e o fraza cheie care a lipsit din campanie.

Si pentru ca cei care n-au rostit-o nu se pot insela, pentru ca i-am ales si i-am recomandat si altora, nu-mi ramane decat sa duc vina acasa si sa recunosc public:

Am fost prost.

Am crezut ca lumea e desenata in alb si negru si granita dintre aceste doua lumi sta in votul nostru sincer si dezinteresat.

Si adevarul e gri. Si-n el nu mai gasesc nici binele si niciun compas moral.

As putea sa va mint si sa va dau cateva indemnuri morale si-o poveste frumoasa cu final fericit, acum la sfarsitul acestei marturisiri.

Dar nu, ATAT DE PROST inca nu sunt!
Memorat
Pagini: 1 ... 32 33 [34] 35
Schimbă forumul: