Main Content:

Pagini: 1 ... 8 9 [10] 11

SURPRIZĂ URIAȘĂ în dosarul Revoluției: PÎCCJ a EXTINS urmărirea penală.

Titlul unei știri: „Procurorul general Augustin Lazăr, despre dosarul Revoluţiei: Este la finalizare. În scurt timp vom avea o soluţie”
https://www.mediafax.ro/social/procurorul-general-augustin-lazar-despre-dosarul-revolutiei-este-la-finalizare-in-scurt-timp-vom-avea-o-solutie-17891612

Modul și locul original în care a fost prezentată „știrea” duce mai degrabă cu gândul la perechea zvoner și răspândac. Ce mare lucru ar fi fost să aștepte finalizarea soluției (aia cu „în scurt timp” este o tâmpenie) și să o anunțe atunci sub formă de comunicat oficial de presă ?

Am și o curiozitate personală, pentru că n-am urmărit tot ce s-a mai întâmplat în ultimii ani: pe la începutul mileniului, dosarul ăsta era la parchetul militar; acum a ajuns la civil ? Sau Augustin Lazăr este și peste cei de la militar ? (nu cunosc ierarhiile)

Memorat

I s-a pus aceasta intrebare ('cu dedicatie', dupa parerea mea), - ultima fiind -, la sfarsitul interviului.
" Am și o curiozitate personală, pentru că n-am urmărit tot ce s-a mai întâmplat în ultimii ani: pe la începutul mileniului, dosarul ăsta era la parchetul militar; acum a ajuns la civil ? Sau Augustin Lazăr este și peste cei de la militar ? (nu cunosc ierarhiile) "   
Incercati aici ... : http://pmcma.mpublic.ro/principii.htm
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Adevărata surpriză uriașă în dosarul Revoluției este că anchetatorul, procurorul general Augustin Lazăr, e un fost procuror comunist, omul securității statului și torționar de luptători anticomuniști, măi Buzdugane! Ai de gînd să-ți revizuiești poziția, sau ramîne cum ai primit ordin?

https://www.facebook.com/Mistocarieinstarepura/photos/a.1213884832019466/2584412564966679/?type=3&theater
Mistocarie in stare pura
 · 4 aprilie ·
Ana Pauker ( Farul calauzitor al lui Lazar ) :
"Tovarăși, avem datoria de onoare, patriotică pot spune, să-i deconspirăm pe toți trădătorii de neam și țară.
Să-i demascăm, să-i arestăm, să-i judecăm și să-i facem să plătească pentru tot răul făcut poporului român."
Memorat
  • Victor 3
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Doar uniti vom invinge.
  • Vezi Profilul
Augustin LAZAR - NU REVOLUTIE - LOVITURA DE STAT
« Răspunde #140 : Aprilie 10, 2019, 12:48:31 »

Stimati colegi,

Circula in spatiul public si chiar am primit telefoane de la colegi, cu care am fost la baricada si in Comitetul Central in decembriea 1989,ca domnul Procuror General Augustin LAZAR a trimis dosarul revolutiei la instanta cu propunerea si solutia ca in 22 decembrie NU a fost revolutie a fost LOVITURA DE STAT. Acest individ este bolnav psihic are paranoia, trebuie sa plece urgent de la Parchetul General daca este adevarat de solutia pe care a dat-o.
Trebuie sa fim atenti si sa participam si noi in sala de judecata pentru a contracara orice diversiune de acest gen.
Memorat

"În esență, Parchetul susține ideile prezentate de multă vreme pe acest blog"
Deci ar fi normal ca  'vinovati'  sa existe doar incepand cu 22 ... !?  !?  !?
Nu afirm ca fiind 100% cert, dar se pare ca pana la acea data sunt exonerati  'responsabilii'.
Memorat

Domnule Victor, sunt  (aproape)  sigur ca aveti dreptate.
Multi au fost incantati ca, in ultimul timp, Revolutia a fost f.des amintita; nu au inteles insa scopul final.  Nu inteleg nici acum, din pacate.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Ați văzut comentariul acesta?

Revoluția din 1989
https://mariusmioc.wordpress.com/…/o-impresie-gresita-in-d…/
14 aprilie 2019
Mioc Marius shared a link.
Admin • 3 hrs
https://mariusmioc.wordpress.com/…/o-impresie-gresita-in-d…/
Laurentiu Elefteriu Impresia nu este gresita!REVOLUTIA nu a fost facuta de cei ca tine,care impreuna cu intreaga familie,ati fost in slujba SECURITATII!!! Chiar si arestarea ta a fost ordonata de securitate!Nu se stia daca vom reusi si aveau nevoie de o "cartita" in arestul militiei!!! Daca nu reuseam,acum ai fi avut o pensie de general in cadru MAI si o multime de blesteme din partea celor "turnati"si a familiei lor!!!
Memorat

Că tot am observat că lumea pe aici are o admirație deosebită pentru Băsescu Grin

[...]

Despre dosarul Revoluţiei: Lazăr a făcut o operaţiune de PR, crezând că va da peste cap pe toată lumea, însă rezultatul este lipsit de credibilitate. O operaţiune de PR eşuată, din păcate

Fostul preşedinte Traian Băsescu consideră că trimiterea Dosarului Revoluţiei la instanţă a fost o operaţiune de PR a procurorului general Augustin Lazăr, precizând că rezultatul este lipsit de credibilitate atât timp cât audierile continuă în acest dosar.

"Mi se pare că domnul procuror general Lazăr a făcut o operaţiune de PR. Înţeleg că acum continuă investigaţiile, audierile. Este greu să explici din punct de vedere juridic faptul că după înaintarea dosarului la instanţă, mai continuă audierile. S-a terminat cu audierile. Părerea mea asta este că domnul Lazăr a făcut o operaţiune de PR, crezând că va da peste cap pe toată lumea, însă este lipsit de credibilitate rezultatul", a declarat Traian Băsescu, duminică seară, la România TV.

[...]

Articolul complet (probabil transcriere dintr-un material video):
https://www.romaniatv.net/traian-basescu-augustin-lazar-ar-trebui-sa-demisioneze-n-are-rost-sa-continue-o-batalie-pe-care-o_470026.html
Memorat

""Pe atmosfera care s-a creat, domnul procuror general ar trebui să demisioneze singur. Nu are rost să continue o bătălie pe care o pierde, pentru că nici dânsul nu a contestat că a fost implicat în analiza liberărilor condiţionate la deţinuţi politici. Nu are rost să mai stea, dacă nu, ar fi responsabilitatea preşedintelui ca, asigurând continuitatea condamnării comunismului, pe care a făcut-o un alt preşedinte înaintea domniei sale , să îl elibereze din funcţie. Este o formalitate, este simbolic pentru că dânsul mai are câteva zile de mandat, dar ar trebui făcută", a afirmat Traian Băsescu."  Sursa : Link-ul indicat de catre domnul  'Secarica'.

Adica ... el ... insusi ... in persoana ... ?!  ?!  ?!     Dupa parerea mea, - '' proprie si personala '' -, ... :
E  ULTIMUL  OM ! ... indrituit sa vb. de condamnarea comunismului, - d.t.p.d.v. -, si sa ceara demisii !!!   
P.s.   'Erata' : NU  ESTE  SINGUR ! ... E  SI  HERR  KLAUS ! ... ''pe aceeasi treapta a podiumului'' ... !!!
Memorat

Apropos de  "semnatarii scrisorelei" ... parca e ... primul !?  !?  !? ... :

" Afirmatia ca Augustin Lazar a fost un "tortionar" in perioada comunista este falsa, subliniaza Madalin Hodor , cercetator in cadrul Directiei de Investigatii a CNSAS, contrazicand cu documente toata campania dusa de PSD si Antena3 impotriva procurorului general cu scopul de a-i reduce sansele la un nou mandat. "

http://m.ziare.com/augustin-lazar/cercetator-in-cnsas-afirmatia-ca-augustin-lazar-a-fost-un-tortionar-este-falsa-iata-dovada-1556449
Memorat
Pagini: 1 ... 8 9 [10] 11
Schimbă forumul: