Teroriştii din 1989

<< < (18/40) > >>

KRONSTADT.:
http://www.gardianul.ro/St%C4%83nculescu-reconfirm%C4%83-teoria-agen%C5%A3ilor-str%C4%83ini.-Terori%C5%9Ftii-%E2%80%93-un-scenariu-testat-pe-Rom%C3%A2nia-s132373.html
Stănculescu reconfirmă teoria agenţilor străini. Teroriştii – un scenariu testat pe România

Ionescu:
Un comentariu interesant al unui cititor, la articolul
Virgil Măgureanu dezvăluie că şeful armatei i-a eliberat pe teroriştii din decembrie 1989
( http://www.gardianul.ro/index.php?pag=nw&id=131925&all=1 )
Sigur, e un comentariu anonim oarecare, nu se poate pune mare pret pe el, dar revine iarasi Buzaul in atentie.

un aradan
2009-03-23 10:59:12
teroristii in arad?
vreti un exemplu? Imi povestea un vecin de bloc. "HV" fost ofiter se securitate si acre traieste (!) urmatoarele: era ofiter de serviciu in 25 dec 89. sediul era ocupat de armata care preluase comanda. la poarta plin de taburi. pe coridoare zeci de militari MApN. i s-a transmis din oras ca in paduricea "ceala" de peste drum de aeroport cineva trage mereu cu o arma spre aeroport. s-a alcatuit o echipa formata din militieni securisti muncitori membri FSN local inarmati si ei. In padurice au gasit un tanar de cca 21-24 ani imbracat in salopeta neagra , ( FARA ARMA LA EL !! ca doar nu era agreu sa o ascunda in padure la vederea masinilor cu girofar) a fost legitimat si acesta a spus ca e militar in termen la o unitate din zona buzaului (!!?) ca este in permisie (?!) si ca s-a ratacit prin padurice....(?!) adus la sediul inspectoratului. acesta a insistat sa fie chemata comenduirea garnizoanei MApN (!!?) cand au venit acestia s-au salutat amical, s-au retras in alta camera unde dupa 3 minute de discutii si telefoane date la bucuresti au plecat impreuna razand la masina din strada si dusi au fost.....cand ofiterul "HV" a solicitat datele acestui militar pt a consemna in registru i s-a spus ca nu e cazul ca e doar un ostas in "permisie"..........Asta da.."revolutie".... no coment !!!

Ionescu:
Alt comentariu la acelasi articol (se pare ca ei sunt mult mai interesati de adevar decat noi):

udrea ioan
2009-03-23 12:48:18
pt militaru nicolae ora 11si 17 min
AI DREPTATE , DAR CINE RECUNOASTE ASTA? PUTINI! CINE A DOBORAT AVIONUL CARE II DUCEA PE GENERALII DE MILITIE NUTA SI MIHALEA DE LA DEVA SPRE BUCURESTI? CINE AVEA INTERESUL CA EI SA "TACA"? CA MILITIA SI SECURITATEA NU AVEA RACHETE ANTIAERIENE? SI DOAR NU ISI UCIDEAU SEFII, NU? SI ATUNCI? CINE A DAT ORDIN SA FIE UCISI OSTASII DE LA TRUPELE DE SECURITATE PE AEROPORTUL OTOPENI???? CA SA PARA CA AU TRAS TERORISTII? CE VINA AVEAU ACEI COPII DE 19-19 ANI DE TREBUIAU UCISI? UNDE SUNT ACEI CRIMINALI? CATI DIN EI AU FOST AVANSATI IN GRAD? cati ofiteri si subofiteri de militie si securitate au fost ucisi? si de ce? asa ca......

DAN PERJU:
     Nastasache:
     Hai sa vorbim de criminalii Nuta si Mihalea, vimovati de crimele impotriva  pacii si umanitatii,
     crime de genocid comise din ordinul si coordonarea lor in Timioara si localitati limitrofe;

Haide sa ne amintim de cei care au furat  corpurile Martirilor Timisoarei, le-au ars la
     crematoriul Cenusa in Bucuresti si apoi au aruncat cenusa in gura de canal la popesti-
     Leordeni.

Sunt crime impotriva umanitatii-crime de Genocid  comise,stimabile in  numele si de reprezentantii
     Statului Roman si de Partidul aflat la putere la acea data;
     arata-mi un singur simplu secretar PCR care a luat  pozitie,la acea data in favoarea noastra,
     care am iesit in strada  solitari cu Timisoara, pentru Democratie si Libertate.

Ce stii despre Terorismul de stat, practicat in sisteme si de guvernari totalitare,pentru
     ca in aceasta zonasuntem, in zilele lui decembrie 1989 si lunile ce au urmat in anul 1990-1991;
     este parerea mea.

Ionescu:
Citat din mesajul lui: DAN PERJU din Martie 30, 2009, 22:29:15

Nastasache:
     Hai sa vorbim de criminalii Nuta si Mihalea, vimovati de crimele impotriva  pacii si umanitatii,
     crime de genocid comise din ordinul si coordonarea lor in Timioara si localitati limitrofe;

Haide sa ne amintim de cei care au furat  corpurile Martirilor Timisoarei, le-au ars la
     crematoriul Cenusa in Bucuresti si apoi au aruncat cenusa in gura de canal la popesti-
     Leordeni.

Sunt crime impotriva umanitatii-crime de Genocid  comise,stimabile in  numele si de reprezentantii
     Statului Roman si de Partidul aflat la putere la acea data;
     arata-mi un singur simplu secretar PCR care a luat  pozitie,la acea data in favoarea noastra,
     care am iesit in strada  solitari cu Timisoara, pentru Democratie si Libertate.

Ce stii despre Terorismul de stat, practicat in sisteme si de guvernari totalitare,pentru
     ca in aceasta zonasuntem, in zilele lui decembrie 1989 si lunile ce au urmat in anul 1990-1991;
     este parerea mea.

Nu stiu daca ai citit cartea "Procesele Revolutiei din Timisoara (1989)" a lui Marius Mioc; eu abia am terminat-o; lasa-ma un pic sa-mi revin din ea si vorbim; sunt o multime de lucruri acolo, trecute prin justitie, cu martori si probe, inclusiv despre cadavrele furate si incinerate; au facut treaba foarte buna cei din Timisoara despre ce s-a intamplat pana in 22; dupa aceea (si pt. 21/22 in Bucuresti) a ramas o necunoscuta fiindca restul tarii n-a dat dovada de aceeasi sete de adevar. Nuta si Mihalea ar fi putut sa spuna, probabil, multe. Nu prea i-am studiat cu atentie, dar promit sa o fac daca pot. Din pacate si ce s-a intamplat dupa aceea tot terorism de stat a fost fost dupa parerea mea, si s-a intins asta nu numai in 1990-91 ci pana azi, cam cu acelasi tip de oameni de pe vremea impuscatului - comunisti, securisti dar, pe masura ce aflu mai multe ma conving, si ofiteri din armata, din pacate. Despre toate astea trebuie nu doar discutat ci trebuie sa se ajunga cu ele in fata instantei.

Navigare

[0] Indexul de mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina anterioara