Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4

Asociaţia Sibiu Decembrie 1989

• LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
Răspuns: Asociaţia Sibiu Decembrie 1989
« Răspunde #15 : Septembrie 20, 2010, 22:47:36 »

Sunt dispus la reconciliere cu toti cei de la aceasta asociatie care mi-au gresit,voit,sau influientati.Dar astept scuzele de rigoare,le cer pentru ca sunt indreptatit.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #16 : Septembrie 20, 2010, 23:19:36 »
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • k@os
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #17 : Decembrie 30, 2010, 01:22:56 »

Dragi colegi,va doresc un 2011 fericit si fac cadou tuturor participantilor din acest Forum un toolbar cu multiple functii utile ,sper,tuturor revolutionarilor. Link descarcare: http://decembrie1989.ourtoolbar.com/

Pentru sugestii: tioluciano@hotmail.com
Memorat
  • k@os
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #18 : Decembrie 30, 2010, 01:26:44 »

Dragi colegi,va doresc un 2011 fericit si fac cadou tuturor participantilor din acest Forum un toolbar cu multiple functii utile ,sper,tuturor revolutionarilor. Link descarcare: http://decembrie1989.ourtoolbar.com/

Pentru sugestii: tioluciano@hotmail.com
Memorat
« Răspunde #19 : Ianuarie 10, 2011, 09:48:04 »

La Multi Ani si un An Nou mai bun.

Sustin pe deplin cele spuse de Nikos in privinta "triadei" Fesan, Bucur si Stanciu, care din 1989 pana in prezent nu au facut altceva decat sa profite de toate oportunitatile ivite.
Mi-se pare interesant modul in care acesti domni s-au "orientat" in zilele fierbinti ale revolutiei, in timp ce noi ranitii eram prin spitale, in sali de operatii, sau tintuiti pe paturi.
Si "ascensiunea" politico-revolutionara a respectivilor se datoreaza tot faptului ca marea parte dintre raniti au calatorit prin spitalele europene la nenumarate operatii, neavand timp de "ascensiuni" politice.
Acesta este oportunismul proverbial romanesc. Nu, nu este invidie domnilor ... doar un crunt adevar!
Memorat
  • k@os
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #20 : Februarie 18, 2011, 18:41:33 »

Dragi colegi,va recomand tuturor participantilor din acest Forum un toolbar cu multiple functii utile,sper,tuturor revolutionarilor. Link descarcare:  http://decembrie1989.ourtoolbar.com/
Memorat
  • k@os
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #21 : Martie 08, 2011, 15:36:40 »

"La multi ani"
tuturor femeilor

•.✿✿✿*...(◕‿◕)(◕‿◕)(◕‿◕)(◕‿◕)(◕‿◕)...*✿✿✿.•

Descarca toolbarul 1989
http://decembrie1989.ourtoolbar.com/

Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Propunere referitoare la Legea 341 completată și m
  • Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Martie 09, 2011, 13:51:18 »

Cred ca ar trebui sa trecem in al doilea stadiu, decit sa vorbim despre NOI. Voi nu vedeti ca tara asta se duce naibii? Nu vedeti ca e mafiotizata si trimisa inapoi, in perioada pe care am ingropat-o? Oare pentru ceea ce se intimpla acum am iesit noi in strada si ne-am riscat vietile si am incasat gloante si pumni? Cred ca visele noastre erau altele. Statul acesta instaurat trebuie sa ne despagubeasca macar pentru ca ne-a inselat! Fiindca am fost inselati, dragilor! Fiindca tot securitatea conduce! Fiindca la putere e ciuma asta portocalie, de fapt o retea de crima organizata bine pusa la punct! Oare nu ar fi mai bine sa ne unim si sa iesim cu proiecte, planuri, propuneri? Oare chiar nu mai avem nimic de facut pentru romani? Si inca ceva...NUMAI ELIMININD FALSII REVOLUTIONARI SI COLABORATORII SECURITATII dintre noi vom fi credibili. Si asta trebuie sa vina de la noi!
Ii rog pe cei care il contesta pe Puiu Fesan, sau pe oricare altul sa vina si cu probe. Fiecare am fost in zone diferite, cu grupuri diferite. Pe Bozan l-am intilnit, si since nu mai stiu in ce context, , dar in acele zile deosebit de grele. La fel si pe profesorul Ungureanu. La fel si pe Puiu Fesan. Stiam de pe vremea impuscatului ca e cam...suparat pe regim. Fiindca si eu eram! Fiindca in 88-89 faceam cum puteam , fiecare :antireclama: regimului ceausist. Pe unii ne-au mai si bubuit baietii veseli. In fine, acum cred ca prioritatile noastre sunt altele. NOI TREBUIE SA INCEPEM A FI LUATI IN SEAMA DE SOCIETATEA ROMANEASCA, FIINDCA ROMANIA E PE UN DRUM GRESIT. Si nu asta am vrut atunci, in 89!
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Decembrie 20, 2011, 18:40:25 »

Am ascultat aberantul discurs al numitului Maries, si am ramas stupefiat de faptul ca a trecut de fapt la declaratii pe care le auzisem si la Traian Basescu in ultima campanie electorala. SUNT UNUL DINTRE REVOLUTIONARII CE NU POT FI CONTESTATI SUB NICI O FORMA, in aceasta calitate ma disociez de toate gruparile intitulate ale revolutionarilor, deoarece acestea nu reprezinta interesele mele. ESTE O PORCARIE IMENSA CEEA CE A FACUT MARIES. PENTRU A-SI STABILIZA O RELATIE BUNA CU PDL si cu TRAIAN BASESCU a alungat cu buna stiinta o mare parte din parlamentarii care ar fi putut sa ne sustina interesele noastre, ale revolutionarilor fara functii si fara partide.ACEST DISCURS NESIMTIT , chiar daca si eu am dubii in privinta lui Ion Iliescu, au adus deservicii mari tuturor revolutionarilor adevarati. LANSEZ INFIINTAREA UNEI MISCARI REVOLUTIONARE, care sa se rezume strict la INTERESELE NATIONALE, si cele ale REVOLUTIONARILOR. ALIANTA PENTRU STABILITATEA ROMANIEI
Memorat
« Răspunde #24 : Ianuarie 05, 2012, 23:35:15 »

Un articol din 2006 (www.sibiul.ro).

Mircea Bucur face dezvãluiri

Presedintele Asociatiei Sibiu-Decembrie 1989, deputatul PSD de Sibiu, Mircea Bucur, a tunat, ieri, la adresa Partidului din care a fãcut parte dupã anuntarea deciziei liderului de la Sibiu, Ioan Cindrea, cum cã acesta este exclus. Bucur sustine cã povestea excluderii este neadevãratã, iar la baza rupturii dintre revolutionari si PSD stau lucruri care îl depãsesc pe liderul de la Sibiu.
Revolutionarii spun cã social-democratii nu-si respectã nici mãcar propriul statut în ceea ce priveste drepturile revolutionarilor. Mai mult decât atât, s-a încercat pe diferite cãi înlãturarea adevãratilor revolutionari. La Sibiu, Bucur spune cã nu este nimeni din PSD în stare sã treacã peste cuvântul lui Ioan Cindrea. Bucur sustine cã va declara public adevãrul despre Revolutie, ca tinerii sibieni sã stie cine sunt actorii reali ai actualelor libertãti câstigate în 1989.

Mircea Bucur a fãcut dezvãluiri, ieri, într-o conferintã de presã si despre modul în care au fost organizate alegerile interne de la organizatia judeteanã a PSD Sibiu. Tot cu aceastã ocazie, Bucur a subliniat modul în care Radu Podgoreanu a cerut sã fie dat jos tabloul lui Ion Iliescu din biroul de parlamentar al lui Dionisie Bucur de la Medias, pe motiv cã doar Adrian Nãstase trebuie sã fie acolo.

Legea blocatã, legea luatã
Procedura prin care s-a promulgat legea privind adevãrul Revolutiei din decembrie 1989 îi nemultumeste pe revolutionari, care au cerut sã se facã o altã comisie. "Legea a fost blocatã de presedintele Iliescu, în anul 2000, pentru cã era o lege care nu oferea nici un drept în plus fatã de cele pe care le aveau revolutionarii pânã atunci. Legea a fost respinsã si i s-a dat temã lui Sergiu Nicolaescu sã facã o nouã lege, care a intrat în vigoare din iulie 2004. Dupã doi ani în care am muncit la aceastã lege ca sã ajungã la o formã acceptabilã, ne trezim cã în primul paragraf apare: revolutia a fost înfãptuitã cu sprijinul armatei. Armata nu trebuia pusã în primul articol. Dacã la Revolutie lãsau armele jos si Armata, si Militia, si SRI-ul, cine cu ce mai trãgea?" , se întreabã Bucur.
Din aceastã cauzã, Mircea Bucur sustine cã s-a iscat si un scandal între sustinãtorii lui Adrian Nãstase si cei ai lui Ion Iliescu, în 2002.

Mazilit în partid
Mircea Bucur apreciazã cã democratia la social-democrati s-a dus de râpã, iar revolutionarii îsi vor activa propriul partid, Partidul Fortelor Democrate 89, cu orientare social-democratã de centru. Despre relatiile tensionate la care s-a ajuns în PSD, între el, pe de o parte si actuala conducere, pe de altã parte, dar si între alti membri si actualii lideri, Mircea Bucur crede cã este rodul unor scenarii. "Eu nu stiu în ce bazã m-au exclus ei. Noi aveam o întelegere referitor la participarea pe liste, în care eu trebuia sã fiu pe un loc eligibil, indiferent de rezultatul alegerilor interne. Eu nici nu trebuia sã particip la aceste alegeri preliminare, care oricum au fost aranjate. Îmi este nu stiu cum sã mã apuc sã spun chiar toate treburile, desi ar fi bine ca oamenii sã le stie. Eu am înteles participarea mea într-o echipã, or într-un final mi-am dat seama cã lucrurile nu stau deloc asa. A venit la Delegatia Permanentã Mircea Lup si a citit lista cu persoanele pentru preliminare, iar eu eram ultimul invalidat, pe considerentul cã am participat la scandalul din 2002, fiind între cei care au ales optiunea de restructurare a partidului" , povesteste Mircea Bucur.

Trecut pe listã, umare a presiunilor de la Bucuresti
Dupã ce s-a vãzut pe lângã liste, desi exista un protocol semnat cu Adrian Nãstase prin care el trebuia sã figureze pe liste, Mircea Bucur s-a adresat secretariatului de la Bucuresti. "Am fãcut sesizare la Comisia de Arbitraj si au verificat ce am spus. Am primit acolo faxul semnat de Ioan Cindrea, cum cã s-a întrunit Delegatia Permanentã si cã eu am fost suspendat. Eu asa proces verbal nu am mai vãzut. Erau patru puncte pe ordinea de zi în care eu eram discutat la punctul patru, dar pânã acolo era trecut numai puncte-puncte. În fine, se decide sã mã treacã pe listã la alegeri preliminare. Am fost trecut din pix, acolo. Am oameni din patru comune, care pot aduce dovezi cum s-au fãcut alegerile interne. Se numãrau voturile, iar atunci când se fãceau procesele verbale se gresea si se trecea asa: dacã erau Cindrea 100, Suditu 100, Bucur 100, zicea «mai taie la Bucur». Asta nu este echipã. Eu am fãcut sport de echipã si stiu cã nu ne comportãm asa. Mie mi-e scârbã de un gunoi ca Suditu si nici cu Cindrea nu mi-e rusine. Îl credeam altfel pe Cindrea, dar se pare cã m-am înselat. De fapt, cred cã el l-a condus tot timpul pe Suditu. Eu i-am spus cã mã supun ordinelor de partid, dar cã sunt vicepresedinte în Delegeatia Permanentã si nu mã supun ordinelor unuia ca Suditu. Am crezut cã ne-am înteles, mai ales cã m-a pus sã mã ocup mai mult de problemele revolutionarilor pe linie de partid. Pe rând, au început, însã, sicanele la adresa revolutionarilor mei. La unul i-au tãiat apa... Toti au ajuns în instantã si au câstigat procesele cu Primãria sau cu societãtile respective. Toate au fost ordonate de Suditu, care l-a pus pe viceprimarul Daniel Fântânã sã se ocupe de aceste probleme. Am fost si la Mircea Niculescu si i-am spus «Cum sã-i tai omului apa?». Mi-a rãspuns: «Asa a zis Fântânã!»" , dezvãluie Mircea Bucur.

Marti o sã iasã scandal
Mircea Bucur mai spune cã sirul atacurilor la adresa revolutionarilor continuã si atât el, cât si Dorin Liviu Maior, presedinte al Blocului National al Revolutionarilor, au fost dati afarã din Comisia Permanentã a Revolutionarilor din Parlamentul României. "Marti sã vedeti ce scandal o sã iasã, când o sã avem sedinta comemorativã în cinstea zilei de 1 Decembrie. Aceasta pentru cã la ultima sedintã am fost dati afarã din Comisie. Problema este cã ei sunt pe lângã lege, deoarece Comisia a dat afarã doi deputati, pe mine si pe Liviu Maior si au introdus un senator si un deputat" , mai afirmã Bucur.
Acesta spune cã nu a reusit sã facã mai nimic pentru revolutionari în acesti patru ani, deoarece nu s-a respectat mai nimic din toate promisiunile fãcute de social-democrati si de aceea a si lansat o proclamatie prin care cere tuturor Revolutionarilor sã spunã adevãrul despre Revolutie si despre activistii de atunci ce se mai regãsesc si acum la conducere.

Frânturi despre Revolutie
Apropierea momentului 18 decembrie naste din ce în ce mai multe discutii înspre adevãrurile de la Revolutie. Revolutionarii sustin cã nu se poate sti acum adevãrul si cã trebuie sã mai treacã ceva timp, astfel încât oamenii sã nu fie intoxicati cu frânturi despre acele evenimente. "La ora actualã se spun numai frânturi despre Revolutie, iar în spatele acestora stau conducãtorii PSD. Noi, când am intrat în PSD, am intrat în baza unui protocol pe care l-a semnat însusi presedintele PSD de la acea vreme, Adrian Nãstase. Potrivit statutului, la art. 3, sectiunea a 2-a - Definirea, scopurile si obiectivele partidului (1) -, Partidul Social Democrat se constituie prin fuziunea dintre Partidul Democratiei Sociale din România, partid de centru stânga, rezultat din Revolutia Românã din Decembrie 1989, ale cãrei idealuri s-a angajat sã le înfãptuiascã si Partidul Social Democrat Român, continuatorul istoriei de peste 100 de ani a social-democratiei românesti. Ei, aceste idealuri nu se regãsesc sub nici o formã acum" , a declarat Mircea Bucur.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Martie 09, 2012, 22:01:05 »

Revoluţionarii sibieni reiau astăzi protestele
Protestatarii sibieni se ţin de cuvânt şi, odată cu încălzirea vremii, reiau marşurile în stradă. Protestele încep astăzi la ora 18:00, din Piaţa Mare, iar manifestanţii vor pargurge „traseul lung”, respectiv strada Nicolae Bălcescu – Calea Dumbrăvii – Bulevardul Mihai Viteazul până la intersecţia cu strada Rahovei şi înapoi în Piaţa Mare.

Cererea pentru obţinerea autorizaţiei de protest a fost depusă vineri de către Asociaţia Sibiu Decembrie 89, şi aprobată de comisia de specialitate din cadrul primăriei în cursul acestei dimineţi.

Protestele încep astăzi cu „traseul lung”, respectiv strada Nicolae Bălcescu – Calea Dumbrăvii – Bulevardul Mihai Viteazul până la intersecţia cu strada Rahovei şi înapoi în Piaţa Mare, şi continuă marţi, miercuri şi joi cu „traseu scurt”, şi anume strada Nicolae Bălcescu – Piaţa Unirii şi înapoi în Piaţa Mare, iar vineri protestatarii vor rămâne doar în Piaţa Mare.

Protestele vor continua şi săptămâna viitoare, urmând ca traseele să fie stabilite ulterior.

„Marşul se numeşte „Pentru democraţie, cu demnitate”, şi protestăm vizavi de actuala situaţie din ţară dar în primul rând pentru stilul de dialog pe care şi noul Guvern îl promovează şi care este total împotriva statului de drept”, spune Mircea Bucur, preşedintele Asociaţiei Sibiu Decembrie 89.
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Aprilie 09, 2012, 22:00:26 »

BAMBILICI CE FAC SIBIENII,BRASOVENII SI ALTII DIN ALTE LOCALITATI ESTE BINE DAR DACA NU IESE TOATA SUFLAREA ROMANEASCA IN STRADA TOT DEGEABA.NESIMTIREA ESTE PREA MARE.BATAIA CEA MARE ESTE TOT LA BUCURESTI SI SE POATE PROFITA DE ACTIUNEA COMUNA PE DATA DE 1MAI A SIND.PENSIONARILOR MILITARI,CFR,CARTEL ALFA, FRATIA ETC.
Memorat
  • alexpress1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #27 : Mai 18, 2012, 16:59:42 »

Sibienilor, treziti-va, am impresia ca si noii guvernanti umbla cu cioara vopsita.
Memorat
  • valahul
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Decembrie 20, 2012, 12:40:57 »

http://www.nasul.tv/2012/11/22/nasul-21-noiembrie-2012/

După minutul 43:
În ultimul timp se confecţionează, de fapt se rescrie istoria evenimentelor din Decembrie 89. Autorii principali, „istorici” de orientare securistă, foști lucrători ai serviciilor ceaușiste, „jurnaliști” de factură dubioasă, origini-foști și actuali acoperiți. Voi sibienii care susțineți ideea unei revoluții ce părere aveți? Este vorba de acest Ignat Nechifor, general maior (de brigada), Lupu Corvin, istoric (profesor universitar). Pe restul participanților îi cunoaștem. Troncotă, Teodorescu, sunt clar misionari cu targhet. Reabilitare din punct de vedere național a foștilor și actualilor securiști. Tare buni au fost! Securiștii buni!
Despre Morar și Cartianu ce să mai zic? Se confesează în direct?
Asistăm la reabilitarea în forță a criminalilor. Ce scârbă mi s-a făcut… Pot să zic lehamite…

Memorat

In Good We Trust
« Răspunde #29 : Februarie 09, 2013, 13:11:43 »

Inregistrarea vizitei Secretarului de Stat al Secretariatului de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din Decembrie 1989, domnul Victor Socaciu, la Sibiu, care a avut loc joi, 7 februarie 2013. Principala activitate din cadrul vizitei s-a desfasurat incepand cu ora 1700, la Prefectura Sibiu, unde a avut loc o intalnire cu Prefectul judetului Sibiu, domnul Ovidiu Sitterli, urmata de o intalnire a celor doi oficiali cu revolutionarii veniti la intrunirea informativa, la care a participat si echipa de conducere a Secretariatului de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din Decembrie 1989.

Ministrul Secretar de Stat Victor Socaciu la Sibiu - I - www.youtube.com/watch?v=6A4z6mIbvVY
Ministrul Secretar de Stat Victor Socaciu la Sibiu - II - www.youtube.com/watch?v=kZacHKupo9s&feature=youtu.be
Ministrul Secretar de Stat Victor Socaciu la Sibiu - III - www.youtube.com/watch?v=R_Wwjok4k9c&feature=youtu.be
Ministrul Secretar de Stat Victor Socaciu la Sibiu - IV - http://www.youtube.com/watch?v=H6_h_UKqXtk

« Ultima modificare: Februarie 09, 2013, 13:19:10 de către razvan »
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4
Schimbă forumul: