Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 253

AVETI SECRETAR DE STAT-FITI LINISTITI!

• nicoleta
  • Vizitator
Răspuns: AVETI SECRETAR DE STAT-FITI LINISTITI!
« Răspunde #15 : Februarie 17, 2009, 09:32:35 »

Azi sunt bine dispusa !. Nu vreau sa mai vad paruiala !.
Memorat
« Răspunde #16 : Februarie 17, 2009, 09:33:55 »

Doamna respectul trebuie sa fie la fel de ambele parti,cinditiva ca si luptatorii au iesit si au luptat in strada!
De fapt ce observ la dvs.o anumita "rautate" fata de luptatori,ca nu au fost raniti sau nu au murit,dar daca ei nu existau oare ce se intimpla in 89?
Eu inteleg o anumita "frustarea" din partea ranitilor dar nu aruncati totul in spatele luptatorilor!
Va-ti gindit citi dintre luptatori au ramas physic marcati de aceea perioada,ca nu au avansat fiindca nu si-au indeplinit idealurile?
Chiar pe luptatori nimeni nu trebuie sa-i inteleaga si sa-i apere?
Cit respect aveti dvs. fata de ei?
Domna nu cer respect pentru mine si pentru toti luptatori!
Memorat
« Răspunde #17 : Februarie 17, 2009, 09:36:10 »

Respecta ca sa fii respectat,deci si raniti trebuie sa fie alaturi de luptatori si invers,altfel ne vor "minca" noua clasa politica!
Fara unitate nu vom reusi nimic!
Memorat
« Răspunde #18 : Februarie 17, 2009, 09:47:51 »

Pai tu toata viata trebuie sa ii multumesti lui Dumnezeu ca ai scapat fara nici un fel de vatamare corporala si sa iti inclini capul in fata suferintei celor care nu au avut norocul tau. Respect ceri tu? Duci lipsa de respect? De ce? Ce ai facut incit cei din jur nu te mai trateaza cu respect? Poate pentru ca altii merita mai mult respect decit meriti tu?
Dvs. nu tu!
Vorba lui Cristian respectatii luptatorii
Citat din Cristian:
,DAR EU STIU SI VOI CEI CURATI CA NOI AM INFAPTUIT REVOLUTIA ,CA AM STAT IN FATA LOR CU PIEPTURILE GOALE ,FIIND CARNE DE TUN PENTRU INLATURAREA REGIMULUI COMUNIST.
Pentru asta trebuie sa-i respectati pe luptatori!
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 17, 2009, 09:50:38 »

Cum sa nu acord respect luptatorilor? O FAC ATIT CIT MERITA !!!
''Frustarea'' de care amintesti tu e de fapt :suferinta ,multa suferinta!! Faptul ca tu nu ai aceasta suferinta te-ar indreptati sa ai aceasta compasiune si toleranta.
Eu nu am rautati fata de nimeni...si stii de ce? pentru ca eu spun lucrurilor pe nume...direct...Dar are oare cineva in aceasta lume o clepsidra,o pipeta,un cintar pt a masura exact suferinta? Tocmai pentru nu se poate masura ,macar inclina-te in fata ei !!!!!
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 17, 2009, 09:54:03 »

Eu nu folosesc pe acest portal formula ''dvs''. Nici eu nu pretind sa mi se adreseze cineva cu aceasta formulare,doresc doar sa se faca in mod civilizat. Daca nu vrei sa imi raspunzi ,nu-mi raspunde. Nu e cazul sa te simti atit de jignit pentru faptul ca nu-ti vorbesc cu ''dvs''...NE STIM BINE...sau ai uitat?
Memorat
« Răspunde #21 : Februarie 17, 2009, 09:59:06 »

Eu inteleg durearea si sunt tolerant dar aceeasi compasiunea si toleranta trebuie sa aveti si dvs. fata de luptatori!Cum sa nu acord respect luptatorilor? O FAC ATIT CIT MERITA !!!
Bun si cit respect merita luptatorii dupa opinia dvs.?
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #22 : Februarie 17, 2009, 10:02:29 »

Dar dupa opinia ta: ranitii si urmasii cit respect merita?
Memorat
« Răspunde #23 : Februarie 17, 2009, 10:11:06 »

Respectul trebuie sa fie reciproc,inca nu sa inventat balanta pentru a cintarii respectul Angry
Dvs. puteti "cintarii" respectul?Eu ramîn la ideea ca,daca raniti,urmasii,luptatorii,nu sunt uniti si nu se sutin unii pe altii,recunoasterea si drepturile lor se vor diminua,de aceea nu trebuie sa ne pierdem in discutii sterile si sa ne atacam unii pe alti!
Respectul este respect!
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Februarie 17, 2009, 10:20:09 »

In mare asta este si opinia mea. Vezi ca exista intelegere si unitate de idei? Totul e perfect....perfect....nu simti perfectiunea....?
Vreau sa precizez ca in ceea ce ma priveste  daca imi exprim un punct de vedere sau o opinie nu inseamna ca atac pe cineva.
Aici,pe acest portal supunem dezbaterii propuneri,solutii,orice lucru care n-i se pare constructiv.
Eu o singura data am gresit si am jignit pe un coleg de pe forum.In rest rezist la orice dezbatere de opinii si am grija ca intotdeauna sa folosesc un limbaj civilizat,de aceea pretind si de la ceilalti acest lucru.
Memorat
« Răspunde #25 : Februarie 17, 2009, 10:26:12 »

Ideeile conteaza si unitatea,de multe ori suntm mai " acizi" dar asta nu insemna ca vrem sa jicînim Grin
Acum va las mai trebuie sa si muncesc Cheesy
Memorat
« Răspunde #26 : Februarie 17, 2009, 10:31:47 »

Kronstadule, daca nu esti femeie sint eu eunuc. V-ati luat in clont de dimineata si trancaniti ca doua... tanti inversunate la gard. Chiar nu aveti ce face? Va propun sa deschideti un subiect numai pentru voi doua, sau sa-l declarati pe asta privat si va lasam in pace sa va ziceti ce vreti. Macar nu mai pierdem timpul citind contrele voastre. Kronstadule, esti femeie.
Memorat
« Răspunde #27 : Februarie 17, 2009, 10:44:27 »

Kronstadule, daca nu esti femeie sint eu eunuc. V-ati luat in clont de dimineata si trancaniti ca doua... tanti inversunate la gard. Chiar nu aveti ce face? Va propun sa deschideti un subiect numai pentru voi doua, sau sa-l declarati pe asta privat si va lasam in pace sa va ziceti ce vreti. Macar nu mai pierdem timpul citind contrele voastre. Kronstadule, esti femeie.
Hei Brasovene cred ca esti eunuc,si eu speram ca esti luptator.........
Dar cind o sa-mi tai o..e o sa fii primul care te anut Grin
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Februarie 17, 2009, 11:24:16 »

Stimati colegi,cred situatia este mult mai complexa,de aceia trebuie sa o tratam cu atentie.Parerile sunt impartite,asa-i in democratie,este bine ca-i asa.
Legea 341/2004 este :
a recunoştinţei faţă de eroii martiri şi luptătorii care au
contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989
(deci:recunostinta este pentru toate categoriile de revolutionari(inclusiv luptatorii))
...
Revoluţia română din decembrie 1989 s-a înfăptuit prin jertfă şi
spirit de sacrificiu din partea celor care au luptat pentru victoria ei.
sacrificiu - SACRIFÍCIU, sacrificii, s.n. 1. Renunţare voluntară la ceva (preţios sau considerat ca atare) pentru binele sau în interesul cuiva sau a ceva; jertfă. ♦ Jertfire de sine (din devotament, din abnegaţie). ♢ Echipă de sacrificiu = grup de oameni care înfruntă o mare primejdie ca să îndeplinească o misiune, o datorie. 2. Ofrandă rituală adusă unei divinităţi, în cadrul căreia se jertfeşte o fiinţă; jertfă. – Din fr. sacrifice, lat. sacrificium.
...
 JÉRTFĂ s. 1. v. ofrandă. 2. v. sacrificiu. 3. sacrificiu, sânge. (Şi-au dobândit libertatea prin ~.) 4. v. victimă. 5. sacrificiu. (A făcut mari ~ pentru a-şi atinge scopul.)   
...
Deci:Revolutia s-a infaptuit cu jertfa si sacrificiu,la care am participat cu totii(inclusiv luptatorii).
...
Art.2.- În aplicarea prevederilor prezentei legi, se vor avea în
vedere următoarele principii :
      a) respectul şi gratitudinea faţă de eroii martiri şi luptătorii
participanţi la acţiunile desfăşurate pentru victoria Revoluţiei din
decembrie 1989 şi grija faţă de urmaşii eroilor martiri;
      b) respectarea adevărului istoric prin aprofundarea documentării
privind Revoluţia din decembrie 1989;
      c) diferenţierea etapelor Revoluţiei;
      d) stabilirea categoriilor de luptători, prin diferenţierea angajării şi
participării la acţiunile desfăşurate pentru victoria Revoluţiei;
      e) diferenţierea între civili şi militari privind etapele participării şi
formele de angajare în acţiunile desfăşurate pentru victoria
Revoluţiei;
      f) echitate în acordarea drepturilor prevăzute de prezenta lege.
...
Deci:in lege sunt trecute principiile dupa care s-au acordat titlurile si drepturile.(TREBUIE DOAR RESPECTATE)
...
Art. 3.- (1) Pentru cinstirea memoriei celor care şi-au jertfit
viaţa şi în semn de gratitudine faţă de cei care au luptat pentru victoria
Revoluţiei române din decembrie 1989, se instituie următoarele titluri:
      a) Erou-Martir al Revoluţiei Române din Decembrie 1989 –
atribuit celor care s-au jertfit în lupta pentru victoria Revoluţiei române
din decembrie 1989 sau au decedat în legătură cu aceasta;
      b) Luptător pentru Victoria Revoluţiei din Decembrie 1989:
      1. Luptător Rănit – atribuit celor care au fost răniţi în luptele
pentru victoria Revoluţiei din decembrie 1989 sau în legătură cu aceasta;
      2. Luptător Reţinut – atribuit celor care au fost reţinuţi de forţele
de represiune ca urmare a participării la acţiunile pentru victoria
Revoluţiei;
      3. Luptător Remarcat prin Fapte Deosebite – atribuit celor care, în
perioada 14-25 decembrie 1989, au mobilizat şi condus grupuri sau
mulţimi de oameni, au construit şi menţinut baricade împotriva forţelor
de represiune ale regimului totalitar comunist, au ocupat obiective de
importanţă vitală pentru rezistenţa regimului totalitar şi le-au apărat până
la data judecării dictatorului, în localităţile unde au luptat pentru victoria
Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi celor care au avut
acţiuni dovedite împotriva regimului şi însemnelor comunismului între
14-22 decembrie 1989;
      c) Participant la Victoria Revoluţiei Române din Decembrie
1989 – calitate onorifică.
...
Titlurile si calitatile revolutionarilor,sunt acordate in functie de angajarea(activitatea) lor in revolutie.
...
Art. 4.- (1) Prin urmaş de erou-martir se înţelege persoanele
îndreptăţite să beneficieze de prevederile prezentei legi, şi anume soţul
supravieţuitor, părinţii celui decedat, fiecare dintre copiii acestuia.
      (2) Persoanele care au obţinut titlurile prevăzute la alin.(1) au
dreptul la o indemnizaţie lunară reparatorie, pe baza coeficienţilor de
multiplicare ce vor fi aplicaţi asupra salariului mediu brut pe economie
din luna anterioară celei în care se face plata, astfel:
      a) soţul supravieţuitor al celui decedat, dacă nu s-a recăsătorit – un
coeficient de 1,10;
      b) fiecare dintre părinţii celui decedat - un coeficient de 0,50;
      c) fiecare dintre copiii celui decedat, până la majorat sau până la
terminarea studiilor, dar nu peste vârsta de 26 de ani, indiferent în
întreţinerea cui se află – un coeficient de 1,10.
      (3) Persoanele care au obţinut titlurile prevăzute la art. 3 alin. (1),
lit. b) pct.1 şi 2 au dreptul la o indemnizaţie lunară reparatorie, prin
aplicarea următorilor coeficienţi asupra salariului mediu pe economie
din luna anterioară celei în care se face plata, astfel :
      a) 2,00 – pentru marii mutilaţi;
      b) 1,75 – pentru persoanele încadrate în gradul I de invaliditate;
      c) 1,50 – pentru persoanele încadrate în gradul II de invaliditate;
      d) 1,25 – pentru persoanele încadrate în gradul III de invaliditate;
      e) 1,10 – pentru persoanele neîncadrate în gradul de invaliditate.
      (4) De o indemnizaţie lunară reparatorie, calculată prin aplicarea
coeficientului de 1,10 la salariul mediu brut pe economie din luna
anterioară celei în care se face plata, beneficiază persoanele care au
obţinut titlurile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b) pct. 3 – şi numai dacă
au un venit mai mic decât salariul mediu brut pe economie. De aceleaşi
drepturi şi în aceleaşi condiţii beneficiază copiii eroilor-martiri,
indiferent de vârstă, dacă nu sunt încadraţi în nici o formă de învăţământ
ori nu realizează venituri, din motive neimputabile lor.
      (5) Marii mutilaţi şi persoanele încadrate în gradul I de invaliditate
beneficiază, pe lângă indemnizaţia prevăzută la alin. (3), şi de o
indemnizaţie de îngrijire ce se acordă lunar, prin aplicarea coeficientului
de multiplicare 0,50 asupra salariului mediu brut pe economie din luna
anterioară celei în care se face plata.
...
Beneficiile fiecarei categori in parte sunt diferentiate.In unele locuri sunt de acord ca diferenta de beneficii sa fie corectata,(dar trebuie decenta si o analiza atenta),
...
Uni raniti si urmasi au beneficiat si de ajutor de la fondul libertatea
   Art.15.- Fundaţia Fondul Libertatea, constituită prin Decretul -
Lege nr.124/1990, cu modificările ulterioare, îşi continuă activitatea în
subordinea Secretariatului de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor,
sub controlul Comisiei parlamentare constituită potrivit art.11 din
prezenta lege şi în conformitate cu normele metodologice de aplicare a
prezentei legi.
...
Titlul actului normativ: Hotărâre nr. 1412 din 2 septembrie 2004 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989 nr. 341/2004
Normele de aplicare a legi vin si ele cu specificatii de aplicare a legii.
Art. 23. - (1) Persoanele care au calitatea de "Luptător Rănit" sau de "Luptător Reţinut" beneficiază de o indemnizaţie lunară calculată potrivit art. 4 alin. (3) din Legea nr. 341/2004, dacă fac parte din categoria persoanelor încadrate în gradul I, II sau III de invaliditate ori din categoria mari mutilaţi sau dacă nu sunt încadrate într-un grad de invaliditate.
(2) Prin mare mutilat, în sensul Legii nr. 341/2004, se înţelege persoana care datorită unor afecţiuni ireversibile, dobândite în lupta pentru victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, şi-a pierdut în totalitate atât capacitatea de muncă, cât şi capacitatea de autoservire şi pentru care medicul de specialitate împreună cu medicul expert al asigurărilor sociale stabilesc că nu există potenţial recuperator.
Art. 24. - (1) Încadrarea în grade de invaliditate se face de către medicul expert al asigurărilor sociale de la cabinetul de expertiză medicală de care aparţine cu domiciliul solicitantul, în conformitate cu criteriile de diagnostic clinic, diagnostic funcţional şi recuperarea capacităţii de muncă, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 400/2001 pentru aprobarea criteriilor şi normelor de diagnostic clinic, diagnostic funcţional şi de evaluare a capacităţii de muncă pe baza cărora se face încadrarea în gradele I, II şi III de invaliditate.
(2) Deciziile de încadrare în grade de invaliditate, emise de vechile comisii de expertiză medicală sau de medicii experţi ai asigurărilor sociale până la data intrării în vigoare a Legii nr. 341/2004, îşi păstrează valabilitatea. Noile cuantumuri ale indemnizaţiei reparatorii se vor acorda avându-se în vedere gradul de invaliditate înscris în vechile decizii medicale.
(3) Pentru acordarea indemnizaţiei reparatorii, revizuirea medicală în cazul agravării stării de invaliditate se face, la cererea persoanei îndreptăţite, pe baza documentelor medicale emise de medicii de specialitate, din care să rezulte starea prezentă şi stadiul evolutiv al afecţiunii invalidante înscrise în decizia medicală iniţială.
(4) În situaţia în care între afecţiunea invalidantă iniţială şi afecţiunea dobândită ulterior nu se poate stabili o legătură de cauzalitate, medicul de asigurări sociale va emite o nouă decizie, cu menţiunea "agravare fără legătură cu Revoluţia", păstrându-se gradul de invaliditate avut înaintea solicitării revizuirii pentru agravare.
(5) Pentru afecţiunile fără potenţial recuperator - mare mutilat - decizia de încadrare în grad de invaliditate asimilat va cuprinde menţiunea "mare mutilat - nerevizuibil".
Art. 25. - (1) Persoanele care au obţinut titlurile de "Luptător Rănit" sau de "Luptător Reţinut" şi au fost încadrate într-un grad de invaliditate pot fi înscrise la pensie de invaliditate dacă îndeplinesc condiţiile prevăzute de Legea nr. 19/2000, cu modificările şi completările ulterioare, pentru obţinerea acestei categorii de pensie.
(2) La încadrarea în grad de invaliditate, medicul expert al asigurărilor sociale nu va exclude afecţiunile invalidante dobândite în lupta pentru victoria Revoluţiei române din decembrie 1989.
(3) Dosarul medical pentru încadrarea într-un grad de invaliditate în vederea obţinerii indemnizaţiei reparatorii va cuprinde în mod obligatoriu:
a) raportul institutului medico-legal;
b) dovada de la parchetul militar prin care se atestă calitatea de "rănit în Revoluţie";
c) actele doveditoare pentru cauza şi data ivirii invalidităţii, prevăzute de legislaţia de asigurări sociale;
d) documentele medicale pentru confirmarea agravării afecţiunii dobândite în revoluţie.
(4) Documentele cuprinse în dosarul medical, pe baza cărora s-a făcut încadrarea într-un grad de invaliditate, în vederea obţinerii indemnizaţiei reparatorii, vor fi evidenţiate separat, în acelaşi dosar medical.
(5) Decizia medicală va cuprinde în mod obligatoriu, pe lângă atributele de identificare a persoanei, diagnosticul, data ivirii invalidităţii, termenul de revizuire şi menţiunea "rănit în Revoluţie" sau "afecţiune dobândită în Revoluţie".
Art. 26. - (1) Pentru pensionarii de invaliditate, a căror capacitate de muncă a fost redobândită ca urmare a parcurgerii programului de recuperare sau a căror invaliditate s-a ameliorat, medicul expert va emite o nouă decizie medicală în conformitate cu noul grad de invaliditate.
(2) În situaţia recuperării totale a stării de sănătate, când medicul expert constată că restantul funcţional nu mai permite încadrarea într-un grad de invaliditate, decizia va cuprinde menţiunea "nu se mai încadrează în grad de invaliditate" şi poate beneficia de prevederile art. 4 alin. (3) lit. e) din Legea nr. 341/2004.
Art. 27. - Persoanele prevăzute la art. 4 alin. (4) teza a doua din Legea nr. 341/2004 - copiii eroilor-martiri care nu realizează venituri din motive neimputabile lor, respectiv pierderea totală sau parţială a capacităţii de muncă, beneficiază de indemnizaţie reparatorie pe baza deciziei emise de medicul expert al asigurărilor sociale sau pe baza certificatului de încadrare într-o categorie de persoane cu handicap, emis în condiţiile legii.
Art. 28. - (1) În înţelesul prevederilor art. 4 alin. (4) din Legea nr. 341/2004, prin venit se înţelege venit brut lunar. În vederea acordării drepturilor, beneficiarii vor depune o declaraţie pe propria răspundere cu privire la îndeplinirea condiţiei referitoare la venit.
(2) Prin motive neimputabile, în înţelesul art. 4 alin. (4) teza a doua din Legea nr. 341/2004, se înţelege situaţia în care se află copiii eroilor-martiri, indiferent de vârstă, care:
a) şi-au pierdut total sau parţial capacitatea de muncă;
b) nu le sunt oferite de către agenţia pentru ocuparea forţei de muncă judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti, în a cărei rază teritorială de competenţă îşi au domiciliul, un loc de muncă corespunzător capacităţii de muncă sau pregătirii profesionale;
c) sunt refuzaţi de către angajatorul postului oferit de agenţia pentru ocuparea forţei de muncă judeţeană, respectiv a municipiului Bucureşti, în a cărei rază teritorială de competenţă îşi au domiciliul.
(3) Pentru a beneficia de indemnizaţia lunară reparatorie, persoana care solicită aplicarea prevederilor art. 4 alin. (4) teza a doua din Legea nr. 341/2004 va prezenta casei teritoriale de pensii, o dată la 6 luni, o declaraţie pe propria P
...
ompasiune - COMPASIÚNE s.f. (Livr.) Milă, compătimire. [Pr.: -si-u-] – Din fr. compassion. COMPASIÚNE s. v. compătimire, milă. compasiúne s. f. (sil. -si-u-), g.-d. art. compasiúnii COMPASIÚN//E ~i f. livr. Sentiment de înţelegere şi de compătimire faţă de suferinţele şi nenorocirile cuiva; milă; compătimire; milostenie. [G.-D. compasiunii; Sil. -si-u-] /<fr. compassion COMPASIÚNE s. f. compătimire, milă; comizeraţie. (<fr. compassion, lat. compassio)
.....................................
respect - RESPÉCT s.n. Atitudine sau sentiment de stimă, de consideraţie sau de preţuire deosebită faţă de cineva sau de ceva; deferenţă, veneraţie. ♢ Expr. A ţine (pe cineva) la (sau în) respect = a ţine pe cineva la distanţă, a nu-l lăsa să devină prea familiar. A pune (pe cineva) la respect = a impune cuiva o atitudine respectuoasă. Respectele mele, formulă respectuoasă de salut. – Din fr. respect, lat. respectus.
.........................................................
 GRATITÚDIN//E ~i f. Sentiment durabil de afecţiune, nutrit de o persoană faţă de cineva, pentru un bine făcut; obligaţie morală pentru o binefacere; recunoştinţă. /<lat. gratitudo, ~inis, fr. gratitude
.................
   SPÍRIT, spirite, s.n. I. 1. Factor ideal al existenţei (opus materiei); conştiinţă, gândire; p. ext. minte, raţiune, intelect. ♦ Inteligenţă, deşteptăciune, isteţime; capacitate de imaginaţie, fantezie. ♢ Expr. (Om) de (sau cu) spirit = (om) cu minte ageră, inteligent; (om) spiritual, cu umor. ♦ (În filozofia idealistă şi în concepţiile mistico-religioase) Element considerat ca factor de bază al universului, opus materiei, identificat cu divinitatea sau cu spiritul (1). ♦ (În concepţiile religioase) Fiinţă imaterială, supranaturală, duh; (în superstiţii) stafie, strigoi, fantomă. 2. Persoană considerată sub raportul capacităţii sale intelectuale sau din punctul de vedere al însuşirilor morale, de caracter etc. ♢ Spirit universal (sau enciclopedic) = persoană care posedă cunoştinţe (şi se manifestă) în foarte multe domenii. 3. (La pl.) Societatea în întregul ei, oamenii consideraţi ca purtători ai unor idei, ai unor preocupări intelectuale; opinie publică. 4. Mod, fel de a gândi, de a se manifesta; părere, concepţie împărtăşită de un grup de oameni, de o colectivitate. ♢ Loc. prep. În spiritul... = în concordanţă cu... 5. Caracter specific, trăsătură caracteristică a ceva. ♦ Sensul real a ceva. Spiritul legilor. 6. Înclinare, pornire, tendinţă care determină felul de a fi, de a gândi, de a se manifesta al cuiva. 7. Glumă, anecdotă, banc. II. Semn grafic în scrierea greacă, care, adăugat unui sunet, arată cum se pronunţă sunetul respectiv din punctul de vedere al aspiraţiei. – Din lat. spiritus, it. spirito.
...................................
   sacrificiu - SACRIFÍCIU, sacrificii, s.n. 1. Renunţare voluntară la ceva (preţios sau considerat ca atare) pentru binele sau în interesul cuiva sau a ceva; jertfă. ♦ Jertfire de sine (din devotament, din abnegaţie). ♢ Echipă de sacrificiu = grup de oameni care înfruntă o mare primejdie ca să îndeplinească o misiune, o datorie. 2. Ofrandă rituală adusă unei divinităţi, în cadrul căreia se jertfeşte o fiinţă; jertfă. – Din fr. sacrifice, lat. sacrificium.
.....................
 JÉRTFĂ s. 1. v. ofrandă. 2. v. sacrificiu. 3. sacrificiu, sânge. (Şi-au dobândit libertatea prin ~.) 4. v. victimă. 5. sacrificiu. (A făcut mari ~ pentru a-şi atinge scopul.)   
SA NU VA INDOITI DE RESPECTUL MEU FATA DE TOTI REVOLUTIONARII ADEVARATI,DAR DOCAMDATA AR FI BINE SA APLICAM CORECT LEGEA PE CARE O AVEM SI PE PARCURS SA O PERFECTIONAM.
Cu stima pentru toti !
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Februarie 17, 2009, 11:33:33 »

Cu tot respectul domnule Sucuturdean dar n-am sa ma resemnez pina aceasta lege nu va acorda fiecarei categorii drepturi conform contributiei sau jertfei aduse in revolutia din dec 1989.Nu imi este frica nici daca pica aceasta lege nici daca se modifica. Venitul meu nu este doar din indemnizatia reparatorie..si sa vedem daca ''alesii'' nostri vor putea scoate din lege urmasii sau ranitii daca se hotaresc sa faca asta.Eu cred ca nu...cel putin pot diminua cuantumurile...dar nu pot sta linga soba cu drobul de sare in spinare ..si ma vai ca doar...doar mi-o cadea in cap. De aceea la intilnirea dintre asociatia noastra si presedintele Basescu imi voi clar felul in care vad eu si altii ca mine ca ar trebui sa fie legea recunostiintei .....
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 253
Schimbă forumul: