Main Content:

Pagini: 1 [2] 3 4 ... 20

Drepturile Revolutionarilor conferite de Legea 341/2004

Răspuns: Drepturile Revolutionarilor conferite de Legea 341/2004
« Răspunde #15 : Februarie 19, 2008, 10:23:39 »

Buna ziua!
Sunt mai nou pe acest forum si am observat ca este foarte mult mediatizat
D-l Maries. Consider ca ar trebui postata DECLARATIA PERSONALA sa tragem
si noi o CONCLUZIE OBIECTIVA ,privind faptele deosebite savarsite in timpul
REVOLUTIEI deoarece sunt tot mai multi care ii contesta calitatea de
"LUPTATOR CU MERITE DEOSEBITE" Sunt sigur ca va posta DECLARATIA  ALTFEL !!???
Multumesc.
Memorat
« Răspunde #16 : Februarie 20, 2008, 17:51:48 »

Pt.Colaboratorul:O sa vedem si aceasta declaratie postata pe forum,eu asa cred.
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #17 : Februarie 23, 2008, 10:49:52 »

Campania concertată împotriva drepturilor revoluționarilor consider este dusă mai ales de cei care se simțeau f. bine înainte. Dacă privim cu atenție cine sunt adevărații profitori ai schimbării îi vedem tot pe privilegiații vechiului regim: securiștii, nomenclaturiștii.
Ca să se asigure că tot ei rămân și-au făcut contrarevoluția de dupa 22.
Majoritatea revoluționarilor, care nu aparțineau vechilor structuri, după 18 ani deabea-și duc zilele. Mulți și-au pierdut locurile de muncă printre primii, erau incomozi, cei care au încercat să se „privatizeze” au ajuns repede la faliment dacă nu aparțineau structurilor sau dacă nu colaboraseră înainte.
Cei care au facut marile afaceri după 89 au rădăcini adânci în vechiul sistem.
În partide pe primele locuri sunt tot foștii sau rudele lor.
Să ne mirăm de ce nu s-a vrut aplicarea punctului 8 de la Timișoara?
Iar acum, celor dependenți din cine știe ce motive de oamenii structurilor li s-a pus pata pe drepturile revoluționarilor.
Care drepturi domnilor?
- legitimașii de transpot
- un adaos la cei cu venituri mici sau la pensie, dacă sunt sub venitul mediu pe economie,care oricum nu ajunge la valoarea pensiilor foștilor nomenclaturiști și securiști (pe ăștia cum de nu-i mai văd)
- un loc de veci pe care-l vezi dacă dai ortul popii.
În privința terenurilor prevăzute prin lege - în limita disponibilităților - s-au dat pe sprânceană, numai cui trebuie și-i servește. Majoritatea revoluționarilor nu le-au obținut.
Beneficiarii adevărați ai schimbării sunt tot foștii, care ocupă locuri bunicele pe lista celor mai bogați oameni din România, fără să mai vorbim de diversiune cu țiganii.
Până la urmă pe cine supără supraviețuirea revoluționarilor?
Pe cine supără să le fie recunoscători?
Cei care s-au perindat la conducerea țării după 89 nu vor să se vadă ca au dus țara de râpă și au jefuit-o și asmut acum bieții oameni sărăciți împotriva revoluționarilor.
Nu revoluționarii au condus țara spre dezastru actual ci continuatorii vechilor structuri comuniste,securiste.
« Ultima modificare: Februarie 23, 2008, 17:42:54 de către carmen21 »
Memorat
« Răspunde #18 : Februarie 23, 2008, 13:19:39 »

Carmen, ai perfecta dreptate. Si eu am spus de multe ori acest lucru pe acest forum cat si in ceea ce am publicat in media. Cu ata mai grave mi se par lucrurile cu cat , desi la SSPR se cunaoste situatia cu impostorii unii dintre acestia trec in continuare ca prin branza. m-am adresat , la momentul cuvenit fostului secretar de stat Petrisor Morar, aynci s-a facut un pas, in sensul ca s-a luat decizia comuna cu parchetul militar ca "fostii" din toate categ. sa nu mai treaca pana nu sunt audiati de parchet. Apoi a venit dl. Fesan. Colegii mai vechi de pe acest portal stiu de cate ori am rdicat problema impostorilor.eactia domunului fesan mi s-a parut destul de palida, desi i-am pus la dispozitie o lista mare cu ipostorii de la Brasov, inclusiv dovezile. Pozotie declarativa a luat, mai putin fapte. Acum am citit pe undeva, prin presa centrala ca dupa ce a trimis sesizari penale cu mai multe cazuri cu imposostori acestea s-ar fi intors cu NUP. Si ca e dezmagit. Un ministru secretar de stat nu are voie sa fie dezamagit. ar fi trebuit sa se adreseze altor instante superioare, cai de atac sunt destule.
Aer fi trebuit sa faca cat mai multe conferinte de presa si sa dea totul in vileag. N-o face. Nu stiu ce tactica vrea sa abordeze, stiu doar ca timpul trece , trec si impostorii si dreptatea umbla cu capul spart pe la SSPR si CPRD! Un lcur e limepede. Iliescu mai vrea sa confiste odata Decembrie 89, sa treaca cat mai multi , foarte multi oameni de ai lui sau din cei obedienti, care se vand pe nimic, nu pentru privilegii, ca au, slava domunului, ci pentru a rescrie ei istoria  altfel, si nu asa cum a fost de fapt.Asta este Carmen! Si atata timp cat institutiile statului, conduse de oameni platiti de noi scuipa pe demnitate si adevar e greu sa razbesrti spre curatenie. dar nu imposibil. Pentru ca Dumnezeu este cu noi, nu cu ei!
Memorat
  • Pacifist
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #19 : Februarie 23, 2008, 14:35:07 »

>>>>>>>SINTEZA CPRD>>>>
Nu trebuie sa ajunga in functii de decizii oameni patati, care au in asociatii impostori.Acestia vor cauta sa-si apere intai impostorii lor iar pentru asta vor face compromisuri cu alti ticalosi.
« Ultima modificare: Februarie 23, 2008, 14:54:37 de către Tudor »
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #20 : Februarie 26, 2008, 23:41:35 »

Buna ziua!
Multumesc.
Dl. Mărieș are o declarație personală din 90 în dosarul de înscriere la asoc. ”21 decembrie 1989” și pe coperta dosarului scris că nu vrea să fie înaintaă la comisie că nu vrea să ia certficat de la Iliescu, așa că nu are certficat după L 42. Dacă vrei există o casetă din 22 dimineața în CC în care apare și vorbește în mulțimea din fașa liftului care există ți la Institutul revoluției. Noi o avem pe CD dar eu nu țtiu s-o trimit pe net. Sunt unii care nu vor să-i recunoască calitatea de revoluționar pentru că face pre multe valuri. 
Memorat
  • LRM-S-59
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #21 : Februarie 27, 2008, 00:23:21 »

Buna ziua!
Multumesc.
Dl. Mărieș are o declarație personală din 90 în dosarul de înscriere la asoc. ”21 decembrie 1989” și pe coperta dosarului scris că nu vrea să fie înaintaă la comisie că nu vrea să ia certficat de la Iliescu, așa că nu are certficat după L 42. Dacă vrei există o casetă din 22 dimineața în CC în care apare și vorbește în mulțimea din fașa liftului care există ți la Institutul revoluției. Noi o avem pe CD dar eu nu țtiu s-o trimit pe net. Sunt unii care nu vor să-i recunoască calitatea de revoluționar pentru că face pre multe valuri. 

Colegii lui Doru Maries sustin ca el are merite deosebite in revolutie,dar nu a vrut certificat de la Comunistul de Iliescu.Eu ii cred pentru ca asa s-a intimplat si la Sibiu.In prima faza, fostul detinut poltic si revolutionar de frunte, Maxim Aurel si alti colegi, au propus ca luptatorii din sibiu sa nu primeasca certificate de la Iliescu.Abia dupa ce am vazut ca multi din cei care au fost contra revolutiei,au certificate,ne-am zbatut si noi sa le primim.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • Purificatorul
  • Vizitator
« Răspunde #22 : Februarie 27, 2008, 14:52:22 »

Te salut Dorianakis!. Am postat si eu un subiect referitor la doscutii juridice !. Poati intra acolo sa putem fi de folos napastuitilor care sunt trasi pe sfoara pentru ca nu cunosc dispozitiile pur legale !. Te invit acolo la un dialog !. Multzumesc !. Foarte interesanta juridic sinteza din 12.02.2008 ! .Sa auzim numa de bine !
Memorat
  • LRM-S-59
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #23 : Martie 08, 2008, 16:08:25 »

Important pentru membrii Asociaţiei "Răniţii Revoluţiei"
Sursa: www.tribuna.ro     Data: 7.03.2008

Important pentru membrii Asociaţiei "Răniţii Revoluţiei"

Conducerea Asociaţiei "Răniţii Revoluţiei 22 decembrie 1989" - Sibiu convoacă pe toţi membrii asociaţiei la sala Studio de la Casa de Cultură Sibiu, în data de 20 martie 2008, ora 17, cu scopul de a se intra în legătură directă cu domnul avocat care ne va reprezenta în drepturile Legii nr. 341/2008.

Prezenţa este obligatorie.

Conducerea Asociaţiei
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #24 : Martie 10, 2008, 15:07:52 »

Ar trebui sa se vada care revolutionari și-au luat într-adevăr toate drepturile
A existat de mult lista la SSPR. Nu sunt majoritatea și ar fi interesant să se vadă criteriile prin cei doar 10 -20% au beneficiat de toate drepturile.
Memorat
  • Pacifist
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #25 : Martie 10, 2008, 18:58:21 »

Dezinteres l Hectarul de teren acordat prin lege revolutionarilor ramine doar o promisiune

Fesan, uitat la imparteala
Autor: Laura CATUNEANU
Data publicarii: 03/03/2008

Doar trei din cei 170 de revolutionari sibieni au reusit sa obtina hectarul de pamint la care ii indreptateste legea. Printre ceilalti se numara chiar liberalul Puiu Fesan, secretar de stat pe problemele revolutionarilor.
Pentru a nu aduce deservicii imaginii PNL, Fesan a marturisit ca va renunta la solicitari

In 2005, Puiu Fesan si fratele sau, Gheorghe Fesan, au initiat demersurile pentru a intra in posesia terenului. Acordarea gratuita a acestuia este una din facilitatile prevazute de lege, in cazul celor care au luptat pentru libertate in decembrie 1989. Dar la Sibiu, acest drept se aplica mai mult pe hirtie. „Eu am discutat, in 2005, cu fostul secretar al Primariei, Iordan Nicola. Ma multumeam si cu 500 de metri patrati de teren. Nu stiu de ce nu am primit. Poate nu au vrut, poate nu au fost terenuri", marturiseste secretarul de stat. Insa terenuri au fost, avind in vedere investitiile care s-au facut in Sibiu, in ultimii ani. Nici fratele sau nu a fost mai norocos. In schimb, Marius Iacob, vicepresedinte al Asociatiei Revolutionarilor din Sibiu si inca doi fosti revolutionari au primit cite 500 de metri patrati, undeva pe malul riului Cibin. Inca trei dosare au fost, initial, admise, insa comisia locala de aplicare a legii a formulat un recurs, prin care a solicitat desfiintarea sentintei civile pronuntata de Judecatoria Sibiu.

La usa lui Johannis

Fesan a apelat la instanta, iar actiunea sa a fost respinsa. A facut recurs, dar tot degeaba. Intr-o informare a Consiliului Local Sibiu privind situatia litigiilor care au ca obiect constituirea dreptului de proprietate in baza legii nr. 18/1991, dosarul secretarului de stat apare ca fiind solutionat irevocabil. „Am vorbit si cu domnul Johannis. Mi-a vorbit frumos, mi-a spus sa am rabdare si chiar spunea ca revolutionarii din Sibiu nu l-au deranjat cu problemele lor. Noi avem rabdare, dar e nedrept, din moment ce unii au primit, si altii nu. Mai ales ca dosarele au fost judecate de unii membrii ai instantei care au dat cistig de cauza celor care au intrat in posesia terenurilor. Nu sint invidios pe ei", sustine Fesan. Recunoaste, cu regret, ca intentiona sa-si construiasca o casa pe terenul pe care ar fi trebuit sa-l primeasca. Dar a adaugat ca nu are de gind sa insiste acum pe aceste probleme, in conditiile in care 2008 este un an electoral, iar solicitarile sale ar putea capata conotatii politice.

Tepuit de lege

Faptul ca nu a putut obtine hectarul de teren nu e singura amintire neplacuta a sibianului ajuns secretar de stat. In 1997, fusese improprietarit pe un spatiu comercial de pe bulevardul Nicolae Balcescu, a carui renovare si amenajare l-a costat 50.000 de marci germane. Si pe care l-a pierdut. „Proprietarul a revendicat cladirea si am pierdut tot. Nu am vazut nimic din cei 50.000 de marci inapoi. Initial, am vrut sa ma mut acolo, apoi am vrut sa-mi fac agentie de turism. Dar a venit proprietara de drept, cu cei de la Transeuropa, si au facut ei agentie. Nu am avut ce sa fac. Legea retrocedarilor e clara", recunoaste Fesan. Din nou, certificatul de revolutionar nu i-a ajutat la nimic.
Memorat
  • Pacifist
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #26 : Martie 10, 2008, 19:31:21 »

Drepturi pe hârtie,pentru revolutionarii Sibieni...
99 de oameni si-au pierdut viaţa în timpul revoluţiei, iar aproape 300 poartă şi astazi urmele gloanţelor. Ei sunt considerati martiri sau eroi, iar statul român a vrut să-i recompenseze acordându-le anumite drepturi.  Sibienii consideră însă că multe dintre ele figurează doar pe hârtie. "E drept că majoritatea dintre noi am primit  bilete de tren şi scutirea de la plata impozitului pe locuinţă, iar unii şi câte o bucată de pamânt. De medicamente gratuite nici nu poate fi vorba deoarece, de doi ani suntem nevoiţi să scoatem din buzunare o gramadă de bani pentru că sunt scumpe. S-au dat şi patru spaţii comerciale însă trei dintre ele au fost retrocedate şi n-am reuşit să ne mai recuperăm nici măcar banii pe care i-am investit acolo. Nu vreau să creadă lumea că cerşim. Noi nu vrem mai mult decât ni se cuvine", mărturiseşte Mircea Risti, preşedintele Asociaţiei Răniţii Revoluţiei.
« Ultima modificare: Martie 10, 2008, 20:12:51 de către Tudor »
Memorat
« Răspunde #27 : Martie 10, 2008, 22:18:34 »

La Brasov situatia e cu totul alta. Adica foarte roz, spre rosu trandafiriu chiar, pentru sefii asociatiei de revolutionari si pentru multi impostori. Multi din lista cu impostori - pe care o are si SS Fesan - si cei din conducerea asociatiei au primit - in timpul cat iliescu si ai lui au avut puterea / la greu terenuri in jurul Brasovului iar primarii care le-au dat au devenit revolutionari cu certificat. Si spatii comerciale s-au primit, fireste de catre aceeeasi oameni. Vorbesc pe documente , nu din ce-am visat azi noapte. toate acestea sunt cunoscute, inclusiv la SSPR care a cerut, si primit situatia cu spatii si terenuri de la Brasov si nu numai. Dar....cand PNL puapat Piata Enedependetii cu PSD, cum sa se faca ordine? Cat priveste revolutionarii de rand, acestia trebuie sa se multumeasca doar cu terenul de loc de veci, daca l-au primit si pe acela.
Memorat
  • Pacifist
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #28 : Martie 10, 2008, 22:31:58 »

PRIMARIA SIBIU,
JUDETUL SIBIU
CONSILIUL LOCAL AL MUNICIPIULUI SIBIU

HOTÃRÂREA NR. 189
privind prelungirea contractului de închiriere pentru spatiul cu alta destinatie decât aceea de locuinta, situat în Sibiu , str. N. Balcescu nr. 19

Consiliul Local al municipiului Sibiu întrunit în sedinta ordinara din data de 25.10.2001,

Analizând raportul nr. 106556/12.10.2001 prin care Directia patrimoniu - urbanism propune prelungirea contractului de închiriere pentru spatiul cu alta destinatie decât aceea de locuinta, situat în Sibiu , str. N. Balcescu nr. 19, spatiu detinut de d-nul Fesan Puiu Nicolae,

Vazând avizul Comisiei pentru servicii publice si comert,

În conformitate cu dispozitiile art.10 lit. s, din Legea nr. 42/1990 cu modificarile si completarile ulterioare,

În temeiul prevederilor art. 38 alin. 2 lit. f si h , art. 125 si art. 46 din Legea nr. 215/2001 privind administratia publica locala,

HOTÃRêTE

Art.1. Se prelungeste, pe o perioada de 5 ani începând cu data de 02.10.2001,contractul de închiriere pentru spatiul cu alta destinatie decât aceea de locuinta, situat în Sibiu, str. N. Balcescu nr. 19, al domnului Fesan Puiu Nicolae, beneficiar al prevederilor Legii nr.42/1990.

Art.2. S.C.Urbana S.A. va asigura executarea prevederilor prezentei hotarâri.

Adoptatã în Sibiu la data de de 25.10.2001

PREªEDINTE
Constantin Trihenea

CONTRASEMNEAZA,
SECRETAR
Iordan Nicola
Memorat
  • carmen21
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #29 : Martie 11, 2008, 00:30:35 »

Mai căutați, , eu am aflat ca și-a aprobat de cînd este ministru hectarul pt. el și pt. frate, Gheorghe Fesan, deși acesta intra sub incidența CNSAS.
Memorat
Pagini: 1 [2] 3 4 ... 20
Schimbă forumul: