Main Content:

Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 20

Drepturile Revolutionarilor conferite de Legea 341/2004

Răspuns: Drepturile Revolutionarilor conferite de Legea 341/2004
« Răspunde #30 : Martie 11, 2008, 08:34:47 »

Buna treaba, Tudore! Am sa caut, in limita timpului pe care il am, sa gasesc in MOF postat de tine impostorii de la Brasov si am sa semnalez pe forum. Bine ar fi daca si ceilalti forumisti ar face la fel. Ar fi un inceput de curatenie de primavara, altfel iar ne acopera "buruienile"!O zi buna tuturor si Doamne ajuta!
Memorat
  • Pacifist
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Martie 16, 2008, 16:51:40 »

Buna treaba, Tudore! Am sa caut, in limita timpului pe care il am, sa gasesc in MOF postat de tine impostorii de la Brasov si am sa semnalez pe forum. Bine ar fi daca si ceilalti forumisti ar face la fel. Ar fi un inceput de curatenie de primavara, altfel iar ne acopera "buruienile"!O zi buna tuturor si Doamne ajuta!

AM DESCHIS SUBIECT NOU :
LISTA REVOLUTIONARILOR DIN DECRETUL 400/1995.
(am mutat lista pentru o mai buna ordine in subiecte)

Memorat
« Răspunde #32 : Martie 21, 2008, 16:43:03 »

Gogosaruleeeeeeeeee,hai pe subiectu asta ca aici inca na injurat nimeni.Ai exclusivitate.Daca nu vii te blestem sa ti se usuce vreju Cheesy
Memorat
  • kok
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Aprilie 21, 2008, 19:05:19 »

Sucuturdean

Colegii lui Doru Maries sustin ca el are merite deosebite in revolutie,dar nu a vrut certificat de la Comunistul de Iliescu.Eu ii cred pentru ca asa s-a intimplat si la Sibiu.In prima faza, fostul detinut poltic si revolutionar de frunte, Maxim Aurel si alti colegi, au propus ca luptatorii din sibiu sa nu primeasca certificate de la Iliescu.Abia dupa ce am vazut ca multi din cei care au fost contra revolutiei,au certificate,ne-am zbatut si noi sa le primim.

Carmen21

Dl. Mărieș are o declarație personală din 90 în dosarul de înscriere la asoc. ”21 decembrie 1989” și pe coperta dosarului scris că nu vrea să fie înaintaă la comisie că nu vrea să ia certficat de la Iliescu, așa că nu are certficat după L 42. Dacă vrei există o casetă din 22 dimineața în CC în care apare și vorbește în mulțimea din fașa liftului care există ți la Institutul revoluției. Noi o avem pe CD dar eu nu țtiu s-o trimit pe net. Sunt unii care nu vor să-i recunoască calitatea de revoluționar pentru că face pre multe valuri.

Amici mei , nu este momentul ca sa demonstrati , intr-un consiliu de conducere a Asociatiei voastre , cu probe solide cu martori si fapte incontestabile , adevarul in ce priveste activitatea si meritele presedintelui vostru ??
 Lasind loc dubiului e greu sa pretinzi credibilitate si incredere . nu zic imposibil vazind ca in tara totul este posibil .
 Denunturi fara sprijinul dovezilor indiscutibile
 Personjii ce sint denuntati public dar care nu se obosesc sa se apere legal
 19521 ( nu stiu daca in toata tara sau numai intr-o zona ) raniti si remarcati care te fac sa crezi ca in 25 de zile in tara a fost al treilea razboi mondial.
 Lupta interna in asociatii si fondatii
 Puneti-va in locul unui nou vizitator al forumului si cind a-ti decis raspundeti-mi la intrebare .
 Vorbesc pe bune nu fac ironie ieftina ca altii care in momentul cind primesc raspunsuri clare , obiective si nu subiective s-au dat la fund... 
Memorat
  • LRM-S-59
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Aprilie 21, 2008, 22:34:08 »

KOK,Eu nu sunt membru al asociatiei condusa de catre Doru Maries,dar am participat la diferite actiuni organizate de asociatia condusa de el, am vorbit cu diferiti colegi ai lui Maries,si mi-au spus ca are activitate de luptator revolutionar remarcat prin fapte deosebite in acele zile.
Trebuie sa mai stii ca, si la Sibiu au fost refuzate( in prima faza) certificatele de luptatori remarcati,ne-vrid sa se primeasca certificate cu semnatura lui Iliescu.
Dar,vazind ca au primit certificate de revolutionari f. multi impostori,s-a revenit asupra acelei decizii,si am initiat actiuni de redeschiderea legii (in 1996) si astfel, abia in 1996 s-au emis primele certificate  de luptatori remarcati. In Sibiu,( in prezent sunt 241 de revolutionari remarcati, cu certificate pe legea 42/90 ,dar abia la un numar de 70 de revolutionari remarcati prin fapte deosebte li s-au preschimbat certificatele conf. L341/2004.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRM-S-59
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Mai 12, 2008, 00:00:04 »

Inceperea actiunii juridice impotriva Primariei Sibiu
Scris de Conducerea asociatiei   
Luni, 21 Aprilie 2008
Catre membrii cotizantii ai Asociatiei "Ranitii Revolutiei 22 Decembrie 1989 - Sibiu".
Prin prezenta va anuntam ca s-a primit o adresa din partea Primariei Sibiu, in urma memoriului inaintat de Asociatia noastra, prin care Primaria orasului nostru ne asigura ca s-au facut demersuri la Agentia Domenilor Statului, pentru acordarea pamântului alocat ranitilor prin legea 341/2004.
De mentionat ca demersul primariei la A.D.S., nu a fost facut pe baza legii 341/2004, ci pe legea 247/2005, lege care se refera la retrocedari. De aceea a fost contactat domnul advocat Vasile Briciu, impreuna cu care am convenit inceperea demersurilor juritice.

Pentru inceperea darii in judecata a Primariei din Sibiu, membrii cotizanti au nevoie de urmatoarele:
- Copie Certificat nou de Luptator Ranit (2 copii)
- Copie B.I., sau C.I. (2 copii). Copii format A4 (coala intreaga).
- Doua dosare plic (noi)
- Suma de 350 RON - cheltuieli: stadiul de fond (prima instanta judecatorie), stadiul de recurs (tribunalul) si alte cheltuieli administrative (adocatura).
Pentru informatii suplimentare contactati presedintele asociatiei la telefon: 0723192246, sau 0746224061.

Urmatoarea etapa va fi:
- complectarea in prezenta avocatului si la sediul acestuia a unui contract de asistenta juridica si o delegatie de imputernicire a acestuia in instanta.

Termenul limita de predare a actelor si a sumei de bani, este pe 10.05. 2008

In cazul in care nu s-au predat la timp acestea, asociatia nu mai poate face alte demersuri; deci fiecare membru care nu s-a incadrat in termenul limita, va actiona pe cont propriu.

Revolutionarii nemultumiti de ascunderea adevarului ...
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRM-S-59
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Mai 12, 2008, 00:12:39 »
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #37 : Mai 12, 2008, 00:34:47 »

Domnule Sucurturdean,
Nu e o problema cumva cu data limita anuntata? Anuntul e facut in 12 mai si se refera la limita zilei de 10 mai a.c.
« Ultima modificare: Mai 12, 2008, 00:36:53 de către razvan »
Memorat
  • LRM-S-59
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Mai 12, 2008, 16:46:09 »

RANITII REVOLUTIEI DIN SIBIU.

ANUNT

Inceperea actiunii juridice impotriva Primariei Sibiu
Scris de Conducerea asociatiei   
Luni, 21 Aprilie 2008
Actiunea de strângere a actelor si banilor s-a incheiat.
Detalii despre acesta actiune: pe Forumul acestui site, sau aici .
Pentru informatii suplimentare contactati presedintele asociatiei la telefon: 0723192246, sau 0746224061.
 Urmarea acestei actiuni va fi anuntata aici pe site in urmatoarele zile.

Urmator >
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Mai 12, 2008, 18:29:39 »

Cred ca ar trebui sa-i informati cit mai exact pe cei care doresc sa actioneze in instanta primaria ca in legea 341 articolul 5 lit g e in contradictie cu art 34 alin. 1 din normele de aplicare.(cel putin din punctul meu de vedere).
Memorat
  • LRM-S-59
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Mai 12, 2008, 19:09:51 »

Cred ca ar trebui sa-i informati cit mai exact pe cei care doresc sa actioneze in instanta primaria ca in legea 341 articolul 5 lit g e in contradictie cu art 34 alin. 1 din normele de aplicare.(cel putin din punctul meu de vedere).

Colegii nostrii de la asociatia ranitilor revolutiei Sibiu,au angajat un avocat bun.Vom urmarii cum evolueaza actiunea lor in instanta,si vom trage invataminte.
Si luptatorii din alte asociatii au inceput actiuni similare in instanta pentru obtinerea drepturilor care tin de primaria Sibiu.
            Doresc succes tuturor in obtinerea drepturilor legitime!
                 Doamne ajuta !
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Mai 12, 2008, 19:15:46 »

Sincer si eu va doresc mult succes si cred ca toti trebuie sa actionam in instanta acele autoritati care ne refuza acordarea drepturilor. Dar e bine sa-i informati pe oameni cit mai exact de cele 2 articole contradcitorii pt ca in caz de esec stii ce  s-ar putea intimpla. e o masura de precautie pe care e bine s-o luati.
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #42 : Mai 12, 2008, 20:24:41 »

Nu stiu de ce dar imi suna ciudat in urechi sa va urez noroc, bafta sau alceva de acelasi gen, dar ma rog sa-i faceti k.o. si sa va luati drepturile, iar de dragul meu daca se poate si ceva despagubiri, sau macar anchetarea vinovatilor pt abuz sau cum o numi legea ceea ce au facut. Va tin pumnii!
Memorat
  • LRM-S-59
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #43 : Mai 12, 2008, 20:28:57 »

Legea 341/2004.art.5.Lit.g.

g) atribuirea, în limita posibilităţilor, în proprietate şi cu clauză de
neînstrăinare timp de 10 ani de la data dobândirii, a 10.000 mp de teren
în extravilan şi 500 mp de teren în intravilan - acesta din urmă pentru
destinaţia de locuinţă, dacă nu a avut sau nu are în proprietate un alt
spaţiu locativ;
................................................................................
                           Norme de aplicare a legii 341/2004.art.34.al.1.

Art. 34. - (1) În aplicarea prevederilor art. 5 alin. (1) lit. g) din Legea nr. 341/2004, în situaţiile în care autorităţile administraţiei publice locale nu dispun de suprafeţele de teren necesare satisfacerii solicitărilor, se poate proceda, în condiţiile legii, la trecerea unor suprafeţe de teren din domeniul public în domeniul privat, cu această destinaţie.
...........................................................................
                             L.341/2004.art.13.

Art. 13.- (1) Ministerele şi celelalte instituţii ale administraţiei
publice centrale sunt obligate să urmărească şi să asigure aplicarea
prevederilor prezentei legi.
      (2) Nerespectarea prevederilor prezentei legi atrage, după caz,
răspunderea disciplinară, administrativă, civilă sau penală a celor
vinovaţi, în condiţiile legii.
................................................................................
Doamna Marilena, comentati fa rog articolele de mai sus,ca sa inteleaga si cei fara studii juridice.
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #44 : Mai 12, 2008, 23:01:18 »

Da Nicolae sunt foarte bine scrise dar intrebarea este alta: Citi primari tin cont de aceasta lege?
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 20
Schimbă forumul: