Main Content:

Pagini: 1 ... 133 134 [135] 136 137 ... 157

"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

• MariusAugustin
  • Vizitator

PERSOANELE   ;;;INTELIGENTE;;;LE RECUNOSTI   IMEDIAT ;;;
SANT CELE CARORA   LE PLAC  POSTARILE  MELE  !!!
PAR   EXAMPLE  ;;;ALA CU TOPORUL   SI  MAI NOU   SI CU  ;;;TARNACOPUL ;;
MISTER   BAMBY    GRAFICIANUL   OF   UNITED   STATES   AMERICA 
NVAL ++REMUS 43 D [DETERMINANT 
REMUS 43D  ++++NVAL ====AMBITEXTRU
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Utilizatorul acestui forum pe nume remus43de nu mai postează din Ianuarie 12, 2018, ora 21:10:35 când a postat ultimul mesaj.
Nu te-ai întrebat de ce...?
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2012 : August 15, 2018, 14:16:45 »

Astazi este praznuita Adormirea Maicii Domnului !

Memorat
  • MariusAugustin
  • Vizitator

part  part  part   mai  cauta     
cauta si   vei gasi    ca pe urma   se intampla
sa  faci   part  part   
Memorat
  • oleoleole
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2015 : August 16, 2018, 12:28:01 »

Moaștele Sfinților Brâncoveni se află la biserica "Sfântul Gheorghe - Nou" din București.
În ziua Adormirii Maicii Domnului, în urmă cu 304 ani, Constantin Brâncoveanu era decapitat,
alături de cei patru fii ai săi și de sfetnicul Ianache, pentru că nu s-au lepădat de credință.
www.facebook.com/trinitastv/videos/307628016479723/?notif_id=1534399383410217&notif_t=live_video

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Când ateilor anti-creștini le joacă feste logica sau le lipsește simțul măsurii,
https://www.facebook.com/RomaniaConservatoare/photos/a.146976832791284/278085616347071/?type=3&theater.

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Contributia mea la acest subtopic.

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Altfel, pentru cine are nevoie.

Lecție de viață! Cum a demonstrat Einstein existența lui Dumnezeu! Te va pune pe gânduri

Un profesor de filosofie ateu le vorbea studentilor despre dezarcordul stiintei cu ideea existentei unui Dumnezeu atotputernic.

Acesta l-a rugat pe unul dintre studentii sai crestini nou-veniti sa se ridice in picioare, si iata ce a urmat:

Profesorul: Esti crestin, asa-i baiete?

Studentul: Da, domn’ profesor.

Profesorul: Asadar, crezi in Dumnezeu?

Studentul: Desigur, domn’ profesor.

Profesorul: Ce parere ai, DUMNEZEU e bun?

Studentul: Cu siguranta.

Profesorul: DUMNEZEU e ATOTPUTERNIC?

Studentul: Da.

Profesorul: Fratele meu a murit de cancer, desi s-a rugat necontenit la DUMNEZEU ca sa il vindece. Noi, oamenii, facem tot ce ne sta in putere sa ne ajutam aproapele, cel putin majoritatea dintre noi, dar DUMNEZEU n-a facut nimic in cazul meu. Cum mai poti considera un astfel de DUMNEZEU ca fiind unul bine-intentionat? M?

(Studentul nu a raspuns nimic.)

Profesorul: Nu stii sa raspunzi, asa-i? Nu-i nimic, tinere, iti repet intrebarea, e DUMNEZEU bun sau nu?

Profesorul: Dar Diavolul, o fi si el bun?

Studentul: Nu.

Profesorul: Ia zi-mi, Diavolul de unde provine?

Studentul: Tot DUMNEZEU l-a creat…

Profesorul: Bun. Atunci ia zi-mi, baiete, pe lume exista si rau?

Profesorul: Raul e omniprezent, am dreptate? Iar DUMNEZEU a creat tot ce exista, nu?

Studentul: Ba da.

Profesorul: Pai si-atunci, cine a creat raul?

(Studentul nu a raspuns nimic.)

Profesorul: Boli exista? Dar imoralitate? Ura? Uratenie? Intalnesti in lume toate astea, nu?

Studentul: Da, domn’ profesor.

Profesorul: Si-atunci, pe-astea cine le-a creat?

(Studentul a tacut.)

Profesorul: Potrivit stiintei, percepem lumea prin intermediul celor 5 simturi. Asa ca ia spune-mi tu mie… l-ai vazut vreodata pe DUMNEZEU?

Studentul: Nu, domn’ profesor.

Profesorul: L-oi fi auzit, atunci?!

Studentul: Nu, domn’ profesor.

Profesorul: L-ai simtit vreodata pe DUMNEZEU, I-ai simtit gustul, sau L-ai mirosit? Ai trait vreo forma de perceptie de orice fel legata de DUMNEZEU?

Studentul: Nu, domn’ profesor. Ma tem ca nu.

Profesorul: Si totusi crezi in El?

Profesorul: Stiinta ofera dovezi palpabile, demonstrate empiric, ca DUMNEZEU nu exista. Poti sa infirmi asta?

Studentul: Nu. Eu cred in El, si-atat.

Profesorul: Da, crezi in El. Credinta… Stiinta vine cu dovezi, si tu ai credinta.

(Din acest moment, studentul incepe sa-si confrunte el profesorul.)

Studentul: Domn’ profesor, dar caldura exista?

Profesorul: Da.

Studentul: Dar frig exista?

Profesorul: Da.

Studentul: Va-nselati, domn’profesor. Nu exista asa ceva.

(Sala de curs a amutit, surprinsa de intorsatura neasteptata a discutiei.)

Studentul: Domn’ profesor, intalnim caldura puternica, supracaldura, megacaldura, caldura incandescenta alba, caldura slaba sau caldura zero. Dar niciodata frig.

Putem avea temperaturi cu 272 de grade sub punctul de inghet, dar nu avem mijloacele de a investiga temperaturi mai joase de atat (n.r.: temperatura cea mai scazuta masurata vreodata in Univers, respectiv temperatura Nebuloasei Bumerang). Pur si simplu nu exista conceptul de frig.

Este doar o denumire inventata pentru a desemna absenta caldurii. Nu putem masura frigul. Caldura este energie. Asadar, ar fi aberant sa consideram ca frigul este opusul caldurii, domn’ profesor, cand de fapt frigul este absenta caldurii.

(Audienta din sala a ramas incremenita, iar tensiunea plutea in aer.)

Studentul: Dar despre intuneric ce parere aveti, domn’ profesor? Exista intuneric?

Profesorul: Normal. Apune soarele, se face bezna, doar vezi cu ochii tai.

Studentul: Va inselati din nou, domn’ profesor. Intunericul este absenta unui lucru, respectiv a luminii. Intalnim lumina slaba, lumina normala, lumina puternica, lumina intermitenta…

Am putea vorbi despre conceptul de intuneric doar daca ar exista momente cand lumina lipseste complet. Iar asa ceva nu exista. Daca ar exista intuneric, in mod normal am putea sa crestem si gradul de intuneric, am avea o scala valorica si pentru asta, nu?

Profesorul: Bun, am inteles. Spune-mi odata unde vrei sa ajungi, tinere.

Studentul: Domn’ profesor, astfel va pot demonstra usor ca premisele dumneavoastra stiintifice sunt eronate.

Profesorul: Eronate? Poti sa-mi explici de ce?

Studentul: Speculati premisa dualitatii. Daca sustineti ca exista viata si moarte, in mod logic afirmati ca exista un DUMNEZEU bun si un DUMNEZEU rau.

Pentru ca doua lucruri sa fie diametral opuse, cele doua trebuie sa fie concepte finite, masurabile. Iar stiinta nu poate sa explice un gand, domn’ profesor.

Desi foloseste electricitatea si fortele magnetice, stiinta n-a vazut niciuna dintre acestea, ce sa mai vorbim despre intelegerea lor in profunzime. Ca sa ne raportam la conceptul de moarte ca fiind opus conceptului de viata, ar insemna sa consideram ca moartea este ceva palpabil.

Iar moartea nu este ceva ce se opune vietii, moartea desemneaza de fapt absenta vietii si nimic mai mult. Avand in vedere aceste lucruri, spune-ti-mi, va rog, domn’ profesor, ii invatati pe studenti ca se trag din maimuta?

Profesorul: Daca te referi la procesul natural al evolutiei, atunci da, desigur.

Studentul: Ati observat vreodata evolutia cu ochii dumneavoastra atunci?

(Profesorul a scuturat din cap ca nu si pe fata i-a incoltit un zambet, uimit si impresionat de concizia discursului argumentativ al studentului sau)

Studentul: Din moment ce nimeni n-a observat vreodata procesul evolutionist in plina desfasurare, si nimeni nu poate dovedi ca acest proces ar avea un caracter continuu, de fapt dumneavoastra nu faceti altceva decat sa va impuneti punctul de vedere. Si in acest caz, domn’ profesor, nu sunteti mai degraba predicator decat profesor?

(Sala a izbucnit in urale)

Studentul: Exista printre noi cineva care sa fie observat creierul domnului profesor cu proprii ochi?

(Sala a fost cuprinsa imediat de hohote de ras)

Studentul: Exista cineva care sa fie auzit, simtit, atins sau mirosit creierul domnului profesor?… Nu?! Se pare ca nu!

Si-atunci, potrivit prescriptiilor stiintei empirice, demonstrabile si atat de exacte, putem desprinde concluzia ca dumneavoastra, domnule profesor, nici nu aveti, de fapt, creier!

Va rog sa-mi scuzati indrazneala, dar, in aceste conditii, cum puteti sa ne pretindeti sa mai ascultam macar ceea ce ne spuneti?

(Sala a amutit din nou. Naucit, profesorul si-a fixat studentul cu privirea si, fara sa schiteze vreun gest, a replicat moale…)

Profesorul: In cazul asta, va trebui sa mergeti pe incredere, baiete.

Studentul: Intocmai, domn’ profesor! Incredere si credinta! Legatura dintre Om si DUMNEZEU este tocmai CREDINTA! Asta este tot ce pune lucrurile in miscare.

Studentul nu era altul decat Albert Einstein.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2020 : August 27, 2018, 10:12:34 »

Bine ai facut. Esti pe calea cea buna. Te salvezi daca te pocaiesti chiar si la varsta ta inaintata.
Memorat
  • MariusAugustin
  • Vizitator

METRESA  ;;MOCA ;;
INTREBATA DE ;;BABOIUL EI ;;
ACOLO LA VIENA 
;;SA LE SPUN CA SANT  '';;ROMAN ;;
 ;;METRESA ;; MOCA ;; 
;;SIGUR DE CE SA NU LE SPUI ;;
 MA GANDEAM   CA O SA MA CREADA CA MA   LAUD !!
SI MA EXPULZEAZA  !!
CAND VEZI   ;;CIREZILE ;;  DE IMBECILI ;;
DEVINE  ;;;SUPORTABILA ;;; INSINGURAREA !!!
;;;; PETRE  TUTEA ;; 

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2022 : August 27, 2018, 22:57:04 »

Sefu`, da-l afara pe asta. Spiru se simte infrant, a fost prea socat de mesajul din U.S.A. si o taie singur de aici, dar neica nimeni asta e bolnav psihic, nu pleaca nici dac-i tai indemni. Fa ceva ca pute urma pe unde calca. Block si gata, i-ai scurtat chinul. Va emigra spre Facebook, dar acolo nu va fi o problema, pt ca e plin de cei ca el si se pierde in multimea lor.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2023 : August 27, 2018, 23:00:09 »

Vasile Joanta
Buna ziua și iertare, pentru o mica informare:
Biserica a construit 54 de spitale, câtă vreme statul a demolat peste o sută!

ZIARISTA FRANCEZA...

Rețineți dragi crestini ortodocsi: FRANȚA ESTE STAT LAIC PRIN CONSTITUTIE! L-au dat afara pe Dumnezeu Iisus Hristos, din țara si din sufletele lor. Nu-L mai vor pe Dumnezeu? Atunci nici Dumnezeu nu-i mai vrea pe ei... Si atunci au venit musulmanii din Asia si negrii din Africa si-i terorizeaza.
Anne Kerjean, jurnalist la publicația Charente Libre din Angouleme, probabil atee sau sectantă, s-a arătat încântată de importanța istorică a zonei Turda-Câmpia Turzii, de exponatele Muzeului de Istorie și de gastronomia locală, dar, a spus că nu înțelege logica pentru care românii construiesc noi Biserici Crestin Ortodoxe atât de fastuoase, dar au spitale așa de vechi. „Nu e vorba despre faptul că sunt construite din fonduri publice sau donații. Eu vorbesc de un mod de gândire în general care mie mi se pare un paradox și de neconceput. Nu pot întelege. Pe de-o parte un spital vechi, pe de alta foarte multe biserici aurite, fastuoase și încă în construcție. Chiar mă gândesc că persoanele mai sărace ar putea să meargă să doarmă în ele, sunt frumos colorate, au încălzire, iluminat puternic și au covoare groase pe jos”, a spus ziarista franceză.
Reacția franțuzoaicei l-a revoltat pe ziaristul român Bubanu Prahoveanu de la Radio Prahova, care, într-un text postat pe Facebook, i-a explicat, în doar câteva fraze impecabile, de ce au românii biserici. Sfătuind-o, în final, să pună burta pe Coran, „că s- ar putea ca în câțiva ani să nu mai faci poze la Eiffel dacă nu știi toate versetele pe deasupra...”.
Iată reacția jurnalistului român: „Nu am citit nimic mai mizerabil în ultima vreme. Despre prostia cu "Vrem spitale nu catedrale" nu mai insist.
E prea mare pentru a ocupa timpul unui om zdravăn la cap. Vine acu' madam din Franța și se întreabă de ce avem atât de multe Biserici Crestin Ortodoxe. Păi, hai să-ți explic cucoană:
Pentru că în trecut, când voi ridicați catedrale și vă zbenguiați perucile pline de păduchi prin poala regilor voștri, noi ne băteam cu turcii, cu tatarii si cu altii, pe la poarta Europei să nu deveniți si voi pașalâc.
Că între timp, în 2018, de exemplu ați devenit și aveți moschei la fiecare intersecție nu mai e treaba noastră.
Așa, să revin. Am mai avut și "câțiva" ani de comunism, în care am stat cu ochii pe cer ca proștii, să vă așteptăm pe voi, americani, englezi sau marțieni să ne scăpați, dar degeaba... În timpul ăla vedeam cum elitele sunt decimate, Bisericile Crestin Ortodoxe, dărâmate sau în cel mai bun caz închise între blocuri gri.
Iar unul din motivele pentru care suntem încă în picioare ca neam sunt tocmai bisericile astea multe de care te miri tu.
Așa că marș înapoi în Franța și mai pune burta pe Coran, că s -ar putea ca în câțiva ani să nu mai faci poze la Eiffel dacă nu știi toate versetele pe de rost... Amin si Aliluia!

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2024 : August 27, 2018, 23:02:45 »

Am vazut prostii vb de ziarista franceza... Penibili!  Prostia ne va distruge. Ea si tradarea!

Memorat
Pagini: 1 ... 133 134 [135] 136 137 ... 157
Schimbă forumul: