Main Content:

Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 149

"Vă rătăciţi neştiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

• DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Prea multa insistenta are riscurile ei. Au dat neoprotestantii peste dumneata, ce te faci acum stimabile ortodox?
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul

Prea multa insistenta are riscurile ei. Au dat neoprotestantii peste dumneata, ce te faci acum stimabile ortodox?
Domnule NOR,
Este loc pentru toata lumea!Dumnezeu spune ca va alege graul de neghina.Numai EL stie care-i graul si care-i neghina.Doamne lumineza-ne pe toti!
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Domnule Sucuturdean; i-mi pare rau ca NOR  a inteles prea putin din Avertismentul ce ati transmis prin topicul deschis; intradevar, traim vremurile din urma si profetiile  din Apocalipsa sunt traite astazi..
    Cred ca ati regasit multe dintre imnurile compozitorului si Frate in Domnul nostru Isus,Nicolae Moldovan.
    Dar, mai presus de orice, RAMINE CREDINTA !  DUMNEZEU E TARIA MEA !
    http://www.youtube.com/watch?v=d1tpJZ07JSQ&NR=1
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Credinciosi Muntelui Templului....Jertfei de pe Calvar-
   Ioan  cap 3 , vers.16.
   Fiti si ramineti , Eroi ai Credintei !

http://www.youtube.com/watch?v=4eDcpRiAn7U&feature=related
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Pentru toti cititorii Portalului si in mod special pentru
     cei care sunteti si luptatori in Revolutia din Decembrie
     1989:

http://www.youtube.com/watch?v=Kpm8n7f9OeY

Si cine vrea,  intelege tot ce avem de facut...
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Multa sanatate, domnule Puiu Nicolae Fesan:http://www.youtube.com/watch?v=gJSrNLHXHQU&NR=1
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Multa sanatate, domnule Puiu Nicolae Fesan:

http://www.youtube.com/watch?v=7C1IB_VfBOg&feature=channel_page
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul

Peste 300 de persoane protesteaza contra cipurilor din protezele medicale
Duminica, 29 Martie 2009, ora 13:32

Peste 300 de persoane s-au strans duminica in Piata Universitatii, la kilometrul zero, ca sa protesteze fata de intoducerea cipurilor in protezele medicale, asa cum prevede o hotarare de Guvern adoptata recent.

Acestia spun ca refuza sa li se implanteze un cip care le va invada libertatea, intimitatea si viata privata, anunta Realitatea Tv.

De la Piata Universitatii, protestatarii se vor indrepta spre dealul Mitropoliei. Acestia protesteaza fata de prevederile unei hotarari de Guvern emisa la inceputul anului, care se refera la importul si folosirea protezelor medicale.

Decizia Executivului reglementeaza conditiile de import si de folosire a protezelor, numite in hotarare, dispozitive medicale implantabile active. Protestatarii au spus ca de fapt este vorba de cipuri prin care autoritatile ii vor monitoriza permanent pe purtatori.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Domnule NOR,
Este loc pentru toata lumea!Dumnezeu spune ca va alege graul de neghina.Numai EL stie care-i graul si care-i neghina.Doamne lumineza-ne pe toti!

Sigur ca este loc pentru toata lumea si asa trebuie sa fie daca vrem sa traim intr-un stat democrat. Dar eu glumeam si speram ca se intelege. Dar iata ca viata bate... postarea si are mai mult umor: subiectul dumneavoastra observ ca a devenit unul manelist. Adica cu manele religioase.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul

Biblia Ortodoxă
Sfânta Evanghelie după Luca
Capitolul 17

1.      Şi a zis către ucenicii Săi: Cu neputinţă este să nu vină smintelile, dar vai aceluia prin care ele vin!
2.    Mai de folos i-ar fi dacă i s-ar lega de gât o piatră de moară şi ar fi aruncat în mare, decât să smintească pe unul din aceştia mici.
3.    Luaţi aminte la voi înşivă. De-ţi va greşi fratele tău, dojeneşte-l şi dacă se va pocăi, iartă-l.
4.    Şi chiar dacă îţi va greşi de şapte ori într-o zi şi de şapte ori se va întoarce către tine, zicând: Mă căiesc, iartă-l.

5.    Şi au zis apostolii către Domnul: Sporeşte-ne credinţa.
6.    Iar Domnul a zis: De aţi avea credinţă cât un grăunte de muştar, aţi zice acestui sicomor: Dezrădăcinează-te şi te sădeşte în mare, şi vă va asculta.
7.    Cine dintre voi, având o slugă la arat sau la păscut turme, îi va zice când se întoarce din ţarină: Vino îndată şi şezi la masă?
8.    Oare, nu-i va zice: Pregăteşte-mi ca să cinez şi, încingându-te, slujeşte-mi, până ce voi mânca şi voi bea şi după aceea vei mânca şi vei bea şi tu?
9.    Va mulţumi, oare, slugii că a făcut cele poruncite? Cred că nu.
10.    Aşa şi voi, când veţi face toate cele poruncite vouă, să ziceţi: Suntem slugi netrebnice, pentru că am făcut ceea ce eram datori să facem.
11.    Iar pe când Iisus mergea spre Ierusalim şi trecea prin mijlocul Samariei şi al Galileii,
12.    Intrând într-un sat, L-au întâmpinat zece leproşi care stăteau departe,
13.    Şi care au ridicat glasul şi au zis: Iisuse, Învăţătorule, fie-Ţi milă de noi!
14.    Şi văzându-i, El le-a zis: Duceţi-vă şi vă arătaţi preoţilor. Dar, pe când ei se duceau, s-au curăţit.
15.    Iar unul dintre ei, văzând că s-a vindecat, s-a întors cu glas mare slăvind pe Dumnezeu.
16.    Şi a căzut cu faţa la pământ la picioarele lui Iisus, mulţumindu-I. Şi acela era samarinean.
17.    Şi răspunzând, Iisus a zis: Au nu zece s-au curăţit? Dar cei nouă unde sunt?
18.    Nu s-a găsit să se întoarcă să dea slavă lui Dumnezeu decât numai acesta, care este de alt neam?
19.    Şi i-a zis: Scoală-te şi du-te; credinţa ta te-a mântuit.
20.    Şi fiind întrebat de farisei când va veni împărăţia lui Dumnezeu, le-a răspuns şi a zis: Împărăţia lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut.
21.    Şi nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Căci, iată, împărăţia lui Dumnezeu este înăuntrul vostru.
22.    Zis-a către ucenici: Veni-vor zile când veţi dori să vedeţi una din zilele Fiului Omului, şi nu veţi vedea.
23.    Şi vor zice vouă: Iată este acolo; iată, aici; nu vă duceţi şi nu vă luaţi după ei.
24.    Căci după cum fulgerul, fulgerând dintr-o parte de sub cer, luminează până la cealaltă parte de sub cer, aşa va fi şi Fiul Omului în ziua Sa.

25.    Dar mai întâi El trebuie să sufere multe şi să fie lepădat de neamul acesta.
26.    Şi precum a fost în zilele lui Noe, tot aşa va fi şi în zilele Fiului Omului:
27.    Mâncau, beau, se însurau, se măritau până în ziua când a intrat Noe în corabie şi a venit potopul şi i-a nimicit pe toţi.
28.    Tot aşa precum a fost în zilele lui Lot: mâncau, beau, cumpărau, vindeau, sădeau, şi zideau,
29.    Iar în ziua în care a ieşit Lot din Sodoma a plouat din cer foc şi pucioasă şi i-a nimicit pe toţi,
30.    La fel va fi în ziua în care se va arăta Fiul Omului.
31.    În ziua aceea, cel care va fi pe acoperişul casei, şi lucrurile lui în casă, să nu se coboare ca să le ia; de asemenea, cel ce va fi în ţarină să nu se întoarcă înapoi.
32.    Aduceţi-vă aminte de femeia lui Lot.
33.    Cine va căuta să-şi scape sufletul, îl va pierde; iar cine îl va pierde, acela îl va dobândi.
34.    Zic vouă: În noaptea aceea vor fi doi într-un pat; unul va fi luat, iar celălalt va fi lăsat.
35.    Două vor măcina împreună; una va fi luată şi alta va fi lăsată.
36.    Doi vor fi în ogor; unul se va lua altul se va lăsa.
37.    Şi răspunzând, ucenicii I-au zis: Unde, Doamne? Iar El le-a zis: Unde va fi stârvul, acolo se vor aduna vulturii. 
Memorat

Nihil sine Deo!!

Domnule Sucuturdean; i-mi pare rau ca NOR  a inteles prea putin din Avertismentul ce ati transmis prin topicul deschis; intradevar, traim vremurile din urma si profetiile  din Apocalipsa sunt traite astazi..
    Cred ca ati regasit multe dintre imnurile compozitorului si Frate in Domnul nostru Isus,Nicolae Moldovan.
Dl. Perju reiventati muzica "Gospel"  in stil românesc!
Putina cultura muzicala din cadrul bisericii nu va strica Grin
http://www.intercer.net/muzica/geanta/muzica12.htm
Postarile dvs. din ce "Muzica liturgica" fac parte?
Memorat

Mai sunt dator cu o explicatia:
GÓSPEL s. n. muzică religioasă a negrilor înrudită cu bluesul şi jazul. (< engl. gospel)
http://trezirespirituala.wordpress.com/2008/06/13/emo-gospel-p1/
Cam asta incercati dl. Perju cu noi?
Memorat
  • mercurie
  • Vizitator

Va ofer catefa paragrafe interesante din “Audienta la un demon mut. Roman istorico-fantastic despre soarta Bisericii în vremurile de pe urmă” - de Ierom. Savatie Bastovoi
Referirile la Romania sunt foarte sugestive si apropiate de realitate.

„Ortodoxia europeană dă şi ea destulă bătaie de cap autorităţilor. Adusă în Europa de state neînsemnate ca putere economică, precum România, Serbia şi Bulgaria, Ortodoxia este văzută ca un tentacul al Rusiei. Acest fapt este departe de adevăr, deoarece toate aceste state mici au fost creştinate încă din perioada apostolică. Asocierea Ortodoxiei cu Rusia şi comunismul s-a făcut prin presa de stînga care a înfierat Biserica prin aceleaşi clişee pe care le-au folosit pe rînd Revoluţia Franceză, Revoluţia lui Lenin şi represaliile lui Stalin şi Hruşciov. Mai multe mănăstiri istorice şi biserici ortodoxe au fost bombardate în Serbia în numele democraţiei americane. În România Biserica Ortodoxă a fost atrasă într-un ecumenism exagerat cu scopul de a o pune în conflict cu restul Bisericilor Ortodoxe din lume…”

„Intrarea României în Europa a fost precedată de vizita papei Ioan Paul II, care a fost prima întîlnire dintre papa Romei şi un patriarh Ortodox de la 1054 încoace. Reacţiile antiecumeniste din mediile monahale şi teologice nu au întîrziat să apară. Sfîntul Sinod a emis o circulară secretă prin care tuturor clericilor, monahilor şi teologilor li se interzicea apariţia în presă. Această interdicţie trebuie privită prin prisma faptului că ortodocşii alcătuiesc peste 80% din populaţia ţării, iar mănăstirile şi bisericile sînt la fel de numeroase ca şi magazinele…”

„Ortodoxia acestor state mici, odată cu intrarea lor în Uniunea Europeană, răscolea istoria corectată politic a totalitarismului masonic. În România milioane de oameni încă mai cîntau în Vinerea Mare Patimile lui Hristos după textul bizantin care abunda în referiri considerate „antisemite” de legislaţia europeană. Chiar dacă Sfîntul Sinod cenzurase o parte din ele în secret, fără a înştiinţa credincioşii printr-un document oficial, totuşi problema rămînea nerezolvată în principiu. Biserica unei ţări neînsemnate precum România sfida legislaţia europeană şi documentul „Nostra Aetate” adoptat în 1965 de Conciliul II Vatican prin care evreii erau absolviţi de vina de a-l fi răstignit pe Hristos. Tot atunci s-a hotărît cenzurarea Evangheliei şi a imnelor creştine de „pasajele antisemite”. Orice referire publică la evrei ca avînd legătură cu răstignirea lui Hristos avea să fie catalogată drept „antisemitism” şi pedepsită penal…”

„Cititorul trebuie să-şi învingă orice impresie de exagerare pe care i-o pot provoca referirile prea dese la religie. Această reacţie este produsul unei manipulări seculare. Probabil ea va trece de îndată ce voi spune că în joc sînt puse sume foarte mari de bani. Mari, mai mari decît preţul întregii Europe scoase la licitaţie!”

„Tabu-ul antisemitismului este în directă legătură cu procesul de la Nurnberg şi sutele de miliarde de dolari pe care Germania îi plăteşte, începînd cu anul 1948 statului Israel ca şi despăgubiri de război. În 2002, prin Ordonanţa de urgenţă a Guvernului 31/2002, România, care a ieşit nevinovată din procesul de la Nurnberg, şi-a recunoscut singură vina de a fi exterminat evrei în timpul celui de al doilea război mondial şi a fost amendată cu 20 de miliarde de euro. Se pare că evreii sînt singurii care au avut ideea să-şi vîndă morţii. Şi să-i vîndă foarte scump. Plata către statul Israel se face pe cap de mort şi orice discuţie despre cifra bătută în cuie a Holocaustului costă bani enormi. Iată de ce referirile contradictorii la evreii, fie de ordin politic, fie religios, trebuie să dispară”.

„Astăzi, în majoritatea statelor europene şi americane polemica cu evreii este considerată antisemitism şi se pedepseşte cu ani de închisoare. România nu face excepţie de la aceste state. Singură Ortodoxia, rămasă prin imnografia sa în epoca bizantină, sfidează totalitarismul masonic. Creştinii nu înţeleg legătura dintre crimele comise de regimul lui Hitler şi Musolini şi comemorarea patimilor lui Hristos pe care ei o fac în Vinerea Mare, dar şi în fiecare duminică, miercuri şi vineri. Cum Hristos, Cel răstignit, a fost transformat în prilej de instigare la ură? Cum sutele de milioane de creştini victime ale persecuţiilor romane, bizantine şi comuniste au fost transformaţi de istoria corectată politic în infractori? De ce nici un regim politic nu recunoaşte numărul imens al victimelor din rîndul creştinilor? De ce împotriva creştinilor şi a lui Hristos se poate spune orice în documentare mincinoase semnate Discovery şi National Geographic? Romanele blasfemitoare la adresa lui Hristos şi a creştinilor iau Nobel, iar filmele sînt premiate cu Oscar, în timp ce o simplă ironie la adresa evreilor şi a Holocaustului te costă ani de închisoare. Răspunsul este simplu: creştinii îşi caută dreptatea în legile lăsate de Dumnezeu, iar evreii în legile pe care şi le fac singuri...”

Comisarul European al Justiţiei ieşi pe cerdacul mănăstirii Vovidenie şi scoase o ţigară. Episcopul “K” se repezi cu un aer vinovat, oferindu-i bricheta aprinsă.
- Preasfinţite! Cît timp o să mai pierd eu pe dealurile României voastre nenorocite? Ţi se pare că eu nu mai am şi altceva de făcut?
- Dar, Excelenţa Voastră…
- M-aţi asigurat că scoaterea icoanelor şi a crucilor din locurile publice nu este o problemă! Aţi promis că nu va trece nici o lună de la intrarea României în Uniunea Europeană şi nu va rămîne nici urmă de icoană în şcoli şi în cabinetele funcţionarilor publici!
- Dar, Excelenţa Voastră, am făcut tot ce ne-a stat în puteri… Campania de presă a fost bine organizată…
- De ce nu v-aţi ţinut de cuvînt!? - strigă comisarul european al Justiţiei şi îşi umplu plămînii cu fum.
- Dar, Excelenţa Voastră, v-am prezentat înregistrările emisiunilor de la televizor, aţi văzut numărul semnăturilor adunate împotriva acestei acţiuni… A fost prea în pripă…
- M-aţi asigurat că Biserica are cea mai mare credibilitate în România şi că Sfîntul Sinod face legea în Biserică! De ce nu aţi acţionat mai dur?
- Excelenţa Voastră, asta aşa este, dar s-au răsculat intelectualii, artiştii, tot poporul. Dacă am fi acţionat mai dur, ne-am fi pierdut credibilitatea în faţa lor. Excelenţa Voastră aţi spus-o în nenumărate rînduri că Biserica trebuie să rămînă şi în continuare instituţia cu cea mai mare credibilitate…
- Ascultă, preasfinţite - zise comisarul slobozind nervos fumul din piept - dacă n-o să vă faceţi treaba, tu şi colegii tăi o să vă vedeţi mutrele astea idioate în ziarele de mîine, cu toată povestea vieţii voastre! O să vă bag la puşcărie, canaliilor şi o să punem alţii în locul vostru!
- Dar, Excelenţa Voastră, promit că totul va fi rezolvat, e doar o problemă de timp…
- Timpul costă bani, preasfinţite!
- Promit să rezolv această problemă…
- Fac ceva pe promisiunile tale! - zise printre dinţi comisarul, trăgîndu-l pe episcop de barba lui aranjată. - Iar acum, dispari din faţa mea.
- Da, să trăiţi! - rosti vinovat preasfinţitul şi se retrase cu paşi mărunţi, dispărînd în întuneric.
La întrunirea secretă de la mănăstirea Vovidenie, care era doar una din multele care au avut loc în ultimii ani în România, s-a reluat discuţia despre numărul mare al preoţilor şi al mănăstirilor pe teritoriul României. Comisarul european al Justiţiei a aruncat furios harta turistică a României pe masă, strigînd:
- Cînd o să dispară toate aceste ciori de pe harta României?!
„Ciori” erau numite crucile care marcau mănăstirile pe hartă. Mănăstirile româneşti atrag sute de mii de oameni. La unele hramuri se adună de la zece mii la şaptezeci de mii de credincioşi. Dacă vreunui episcop i-ar trece prin cap să-i pună pe toţi aceşti oameni să semneze modificarea unei legi în România, toţi parlamentarii cumpăraţi de masoni ar deveni inutili. Administraţia europeană trebuia să prevadă şi să combată această posibilitate. România, această „ţară de popi”, era vîndută doar la nivelul politic, nu şi religios. Lupta care trebuia dusă acum era aceea împotriva Ortodoxiei care reprezenta peste 80% din populaţia ţării. Biserica Ortodoxă Română a rămas singura instituţie centralizată care poate influenţa societatea mai mult decît sistemul de învăţămînt. Masonii europeni se grăbeau să limiteze influenţa Ortodoxiei, aşa cum au limitat de-a lungul timpului influenţa Catolicismului. Arma tradiţională într-o astfel de luptă rămînea calomnia. Presa românească, aservită masoneriei mondiale, avea să devină vehiculul principal care avea să ducă tonele de murdărie în casele şi în inimile oamenilor creduli şi dezinformaţi“.
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Dl. Perju reiventati muzica "Gospel"  in stil românesc!
Putina cultura muzicala din cadrul bisericii nu va strica Grin
http://www.intercer.net/muzica/geanta/muzica12.htm
Postarile dvs. din ce "Muzica liturgica" fac parte?

Knordstat 2.   Multumesc pentru recomandarile privind "putina cultura muzicala"  care nu mi-ar strica.

Domnul Sucuturdean a deschis acest topic pe care il apreciez;  a vorbit despre Credinciosii Muntelui Templului si de
                   cele doua curente;
                   A tras un semnal de alarma despre CIPURI, PASAPOARTE BIOMETRICE, LEGEA ASCULTARII TOTALE A TELEFOANELOR( suspendata momentan de Guvernul Emil Boc)

Se predica, prin TEXTE REPRODUSE DIN SFINTA SCRIPTURA-BIBLIA , Evanghelia  APOCALIPSEI;  si citeaza
    domnul Sucuturdean:"Va rataciti nestiind Scripturile,nici puterea lui Dumnezeu"

nu stiu de ce, domnia sa nu a fost, asa cum il stiu eu, radical:  Traim vremurile din urma;
                   "Pocaiti-va si credeti in Evanghelie caci imparatia cerurilor este aproape!"-Mesaj imperativ biblic;

"Putina cultura muzicala in cadrul Bisericii nu v-ar strica... mesaj receptionat......

Nu stiam insa ca, intr-o tara MEMBRA NATO  sint interzise sau blasfemiate, de unii care se pretind
                    luptatori pentru libertate  imnuri crestine cintate de fiinte umane care si-au dedicat viata slujirii
                    Bunului Dumnezeu.

domnul Sucuturdean ne-a invitat efectiv la lupta, pe toate planurile;

Chiar nu ti-a placut,domnule Knorstad  mesajul  cintecului crestin:   HAI LUPTA FRATE, LUPTA !

Dumnezeul creator scimba destine, vieti si lucreaza in istoria natiunilor si popoarelor; prin
                   oameni si pentru oameni;
                   Esti si tu unul dintre ei?

daca da, atunci pot sa iti spun direct:  HAI LUPTA FRATE, LUPTA!  SI NU TE DA INVINS!
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 149
Schimbă forumul: