Main Content:

Pagini: [1] 2 3 ... 190

CINE SUNT EI? ce au facut inainte de 22 dec.1989? si ce au facut dupa 22 dec.?

1.GEORGE COSTIN  Huh                                                                   
2.TEODOR MARIES  Huh               
Memorat

am deschis acest subiect, nu pt. a denigra pe cineva ,ci pt. a afla si noi cate ceva despre cei care ne reprezinta in fata opiniei publice.
Memorat

Pt.Cornel(Jilava):Singurii care ar putea raspunde sunt ei insusi.
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

foarte tare cine stie ceva de cei deoi sa raspunda....
Memorat

Am gasit acest text pe blogul lui Doru Maries. Poate este util pentru a-l cunoaste mai bine unii dintre voi. Era un material de prezentare a acestuia  si in arhiva PORTALULUI REVOLUTIEI dar nu il mai gasesc sau poate nu mai stiu eu sa il caut.Despre amandoi insa puteti gasi multe  date pe GOOGLE. Iata textul de pe blog:

Bun venit la Asociatia “21 decembrie 1989″
iulie 15, 2007 by Romulus Cristea

Buna ziua,

Incepand de astazi, asociatia “21 decembrie 1989″ este prezenta in spatiul virtual prin acest blog, venind in intampinarea membrilor sai, a simpatizantilor, a reprezentantilor presei, a tuturor celor care au fost si sunt alaturi de noi.

De-a lungul anilor, asociatia noastra s-a situat permanent in primele randuri ale luptei pentru libertate si democratie. Membrii organizatiei noastre au fost pe baricadele revolutiei in decembrie 1989, apoi au initiat sau au participat la toate mitingurile, marsurile si protestele societatii civile.

In aprilie-iunie 1990, pe durata desfasurarii manifestatiei maraton din Piata Universitatii, membrii asociatiei au fost printre cele mai active organizatii civice care au militat pasnic pentru democratizarea societatii romanesti. Ceea ce ceream noi atunci, o presa libera, respectarea drepturilor cetatenesti, o lege au lustratiei au devenit astazi firesti sau sunt lucruri despre care se poate discuta liber. Pentru multi poate pare de necrezut, dar nimic din ce este astazi normalul cotidian nu aveam in 1990: exista un singur post de televiziune aservit puterii, presa de opozitie era obstructionata, oamenii faceau puscarie pentru ideile lor, arestarile opozantilor politici erau la ordinea zilei etc.

Anii ’90
In 13-15 iunie 1990, minerii au fost asmutiti impotriva noastra. Ne-a fost devastat sediul, membrii asociatiei au fost batuti si arestati, o parte dintre ei fiind condamnati la puscarie pentru ca au indraznit sa lupte impotriva unui regim antidemocratic aflat sub obladuirea lui Ion Iliescu. Au urmat momente dramatice pentru noi. Regimul politic de atunci a incercat prin toate mijloacele sa ne dezbine, sa desfiinteze practic asociatia. Au fost ani de intrigi semanate intre noi. Din peste 800 de membri am ramas in asociatie in jur de 160. Majoritatea au ales calea exilului cerand azil politic, unii au ales sa nu mai fie membri din teama pentru viata lor si a familiilor lor, dar in toti acesti 17 ani care au trecut de la evenimente, nucleul organizatiei s-a intarit. Am ramas aceiasi oameni, animati de acelasi spirit pentru dreptate si libertate.

Permanent am cerut adevarul despre revolutie si despre evenimentele de la inceputul anilor ‘90, despre actiunile violente duse impotriva populatiei civile de un regim considerat de noi ca ilegitim. Acest fapt nu a convenit majoritatii regimurilor perindate la putere. Cand se implineau 15 ani de la revolutie si ar fi intervenit prescriptia legala, am intervenit si am cerut redeschiderea dosarelor revolutiei si ale mineriadei. Daca nu ar fi existat acest demers, criminalii din decembrie 1989 si inceputul anilor ‘90 ar fi ramas nepedepsiti.

Am ales sa continuam ce am inceput in decembrie 1989, apoi in aprilie- iunie 1990. Cerem adevarul despre revolutie si despre mineriade. Nu vrem decat adevarul, nu dorim decat sa se faca dreptate victimelor si familiilor acestora. Nu cerem altceva decat sa se aplice legea si cei care sunt vinovati sa plateasca. Vom continua demersurile noastre indiferent de ce partid se afla la putere, netinand seama de vreo conjunctura politica sau dorinta de compromis a unora care se tem de aflarea adevarului.

Prin postarile de pe acest blog speram ca actiunile noastre sa fie cunoscute de toata lumea si sa va tinem la curent cu demersurile noastre viitoare.

Va asteptam alaturi de noi!

Doru Maries

Memorat
  • contra
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

DAN PERJU VICE HuhHuhHuhHuh?
Memorat

Sunt un om obisnuit,apolitic,antialcool,nu am facut si nu fac parte din nici o structura a serviciilor secrete si nici nu am colaborat cu acestea .Inainte de 1989 am lucrat ca mecanic auto la coop.Automecanica ,dupa 1989 m-am descurct fara sa incalc legea  Wink .Ce vreti sa mai stiti despre mine intrbati-ma si va voi raspunde.
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

eu as completa Cornel ca esti un om de cuvint si sincer.
Memorat

GEORGE COSTIN
 Inainte de 1989, din ce am citit prin presa vremurilor a fost seful garzilor patriotice de la IMGB ,adica EL ia codus si pe cele doua jigodii care in seara zilei de 21-12-1989 m-au prins si m-au predat militienilor,adica EL si cu nenorocitii pe care ii conducea mi-au pus in pericol atat viata mea cat si a intregii mele familii ,deci a fost o sluga nenorocita a PCR-ului iar acum se da mare revolutionar, care vrea sa-l credem ca lupta pentru binele revolutionarilor si pt. aflarea adevarului.Adevaratii revolutionari cunosc adevarul si l-au spus de atatea ori la parchet cand au fost chemati sa dea cu subsemnatul. Armata si Militia au tras in noi, Garzile Patriotice si Militia ne-au arestat,iar dupa 22-12-1989 au devenit dintr-odata mari rev.
Memorat

iti multumesc pt. apreciere  Kiss
Memorat

Buna Cornel, as vrea sa stiu daca ai avut vreodata vreo explicatie cu dl. Costin si, daca da, care a fost pozitia sa.
Memorat

sarut mana Maria.nu am discutat cu acest slugoi PCR-ist,pt. ca nu eu trebuie sa discut cu el,ci organele abilitate la care am fost invitat sa dau cu subsemnatu.
Memorat

In februarie 1990 un prieten la adus sa-si ceara iertare pe militianul care mi-a pus pistolul in frunte in seara de 21-12-89,rugandu-ma sa nu dau in el. Nu i-am facut nimic, dar i-am spus sa il ierte Dumnezeu pt.ca eu nu am aceasta putere.
Memorat

Nu il cunosc pe Costin decat atat cat l-am vazut odata la Brasov la un congres BNR. eu,in locul tau, as fi vrut sa am o lamurire cu el. daca tu consideri ca nu e necesar, e ok.pe maries in schimb il cunosc destul de bine si, atat cat ma pricep eu la oameni, consider ca e un tip onest, hotarat, tenace si dornic sa faca lumina in ce priveste ev. din decembrie 89. nu cred ca e nici oprtunist, nici carierist pentru ca dca voia sa iasa in fata pana cum o facea, fiindca avea cu ce.cam asta voiam sa spun. poate altii de pe forum au alta opinie.
Memorat

Salut,Cornel.Carevasazica mi-ai tras clapa.Cand am vazut ca nu bei bere,am crezut ca iei medicamente si cand colo,antialcool.Pentru cine nu-l cunoaste pe Cornel,va spun cu mana pe inima:un om sufletist si dintr-o bucata.Unul dintre cei pe care ma bucur pentru ca am avut posibilitatea sa-i cunosc.Nu se intampla prea des.Am tinut sa postez randurile astea dupa ce am vazut ce a scris si mi-am dat seama ca e posibil sa iasa cu scantei'
Memorat
Pagini: [1] 2 3 ... 190
Schimbă forumul: