Main Content:

Pagini: 1 ... 109 110 [111] 112 113 ... 194

CINE SUNT EI? ce au facut inainte de 22 dec.1989? si ce au facut dupa 22 dec.?

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

O observatie. Va fi interesant de vazut ce materiale o sa folositi.
Liste paralele. E ultima idee a apevistului din Rep Ploiesti. Daca sesepereaua face liste cu revi banuiti ca sunt impostori, face si Perju liste cu sesepereii si apropiatii lor. La zece trimisi de SSPR in instanta, pun un inspector de zona, la o suta, un fost SS, la o mie, pe SS-ul in functie. Daca lista trece de cinci mii, il pun si pe Ponta, chiar daca nu are certif de rev, pt ca asa nu se m poate... trebuie schimbat guv!
- Moare pesedistilor! Asa striga perjimea. Moarte lor pt ca vor sa ne falimenteze economia nationala, fabricile de revi si m ales micile intreprinderi familiare, fara de care am murii de foame.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Micile intreprinderi familiare sunt familiile de revi, cele in care si minorii au foat "facuti" revi?
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Na, ca ti-a scapat porumbelul din taste! Nu m sta de vb cu SW noaptea pe www, pt ca te face praf. Sunt convins ca ai intentionat sa tastezi familial, nu familiar, dar daca relatia a devenit prea familiara, ai ajuns sa vb de "Microsoft", nu de "Avantul Prabusirea", srl-ul din dotarea familiei tale.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Of, bambilici!
Memorat

Am revenit in State si observ acum ca nu a ramas fara urmari scurta vizita facuta in tara zilele trecute. Din pacate, urmarile sunt mai degraba urate. Sincer, chiar nu stiu de ce simt nevoia sa dau explicatiile de mai jos, poate gandind ca le va citi si un om onest. Poate. Deci, asa pe sarite, cum mi le amintesc:

1. Nu l-am cunoscut pe dl. Sefer pana cand a devenit presedinte CPRD '89. Nu stiu cine este Carmen Sefer si evident, n-am cum sa-i fiu nas, cumatru, etc., sau orice alt grad de rudenie, sau relatie. Fata dnei Iulia Startz nu a fost niciodata angajata CPRD'89. A lucrat si lucreaza la alte comisii si departamente din Parlament.

2. Faptul ca nu isi mai aminteste nimeni ca am fost primul care a dorit gasirea unei solutii prin amendarea OUG 53 si deci reducerea sumelor platibile in ultimii ani in favoarea restabilirii macar partiale a indemnizatiei, probabil n-ar trebui sa ma mire. Acum ma acuza unul, altul c-am venit sa-mi fac plinul din platile pe OUG 53. Ce penibil si cata lipsa de logica elementara!

3. Faptul ca spre deosebire de dvs eu observ mai putini impostori si mai multi revolutionari este azi socotit un defect de catre exact cei care acum cativa ani doreau exact ca si mine sau chiar mai mult! Nu reusiti, unii dintre dvs, sa depasiti capcana intinsa de politic cu acei 5,000 sau 7,000 de revolutionari, cati or fi visat liderii politici noaptea! Continuati sa rulati la funia pe care v-a intins-o politicul pana la capat.

4. Nu conteaza, iarasi pentru unii dintre dvs, faptul ca vi se spune ca acel fragment este scos din context, ca este la urma urmei un fragment, ba chiar vi se mai spune ca declar mai tarziu ca nu vreau eu sa candidez. Nu conteaza!!! Conteaza ca acei care vor si stiu sa improaste sa-si faca treaba!

5. N-am nominalizat pe cei, unii mai ticalosi, altii mai prosti care au comentat pe diverse topicuri, dar nu ma pot abtine sa nu-l remarc pe Mortua Est, adevarat exemplu de moralitate. Este acelasi om care a fost condamnat pentru luare de mita in anii '90. Un gainar ...
Cat despre injuraturile d-nei Cruciat ... Ce sa mai spun? O adevarata doamna.

Consider ca de data asta ati intrecut orice masura! Daca luasem mai inainte decizia sa nu mai intervin pe forum, dar inca va mai citeam, acum decizia mea este definitiva: nu mai vreau sa stiu de dvs. In acest sens voi cere d-nei Dascalu sa nu mai difuzeze niciun material cu mine, sa nu mai foloseasca nimic din ce i-am declarat in niciun material viitor.

Ramane-ti deci cu bine si descurcati-va cum puteti, sau cum meritati.

Cu totala lipsa de consideratie si catusi de putin respect,

Raymond Luca   
Memorat
  • tornado
  • Membru
  • **
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Va felicit cu sinceritate pentru intelepciunea de a lua aceasta ultima decizie. Ca om onest, impartasesc sentimente asemanatoare dar sunt mai putin marcat de un impact emotional puternic, de data recenta.
Memorat

Citat din declaratia unui fost SENATOR AL ROMANIEI(conform afirmatiei  celui care a postat-o):
“acum decizia mea este definitiva: nu mai vreau sa stiu de dvs. In acest sens voi cere d-nei Dascalu sa nu mai difuzeze niciun material cu mine, sa nu mai foloseasca nimic din ce i-am declarat in niciun material viitor.
Raymond Luca”

Preambul: in Romania  cetatenii sunt de doua categorii: cei “alesi” (sau numiti- de Dumezeu, de prostime sau de “cine trebuie”) adica stapanii,  numiti generic “clasa politica” si  restul populatiei (sau prostimea, numita generic “poporul roman”.
In Romania, fiind o tara majoritar ortodoxa, toti politicienii (cu exceptiile de rigoare- maghiari si alte minoritati) se declara (si ii credem!) crestini ortodocsi de nationalitate romana (“sa dea bine” la prostime). Daca pentru alogeni (si am stima pentru cei care isi  recunosc originea etnica si religia ) dispretul pentru natiunea romana este (metaforic vorbind)“omor scuzabil”, aceeasi atitudine la politicienii care se declara romani si crestini ortodocsi e de neinteles!
Comentariul propriu-zis:
Las deoparte “cadoul otravit” (incita la discriminare, nerespectarea principiilor statului de drept, invrajbirea  unor segmente ale societatii,etc.) cu OUG 53!
Ca pe imensa majoritate a “prostimii” nici pe mine “ceteteanul” (sclavul) neica nimeni, nu ma intereseaza ce origine etnica,religie , morala, s.a.m.d., are DOMNUL RAYMOND LUCA, insa, prin afirmatia de mai sus, consider ca mi-a dat o palma! Conform religiei si moralei mele ortodoxe trebuie sa intorc si celalalt obraz! Dar..... Dupa ce imi da palma, dumnealui imi intoarce ...dosul! Rezistand primului impuls (omenesc, dealtfel), indaznasc sa -l intreb (subliniez: intreb, nu afirm!) in cel mai neaos grai romanesc (pentru a evita orice echivoc):
“De ce imi intorci curul, bre? ce, n-ai obraz!”
P.S. Intrebarea este valabila pentu intreaga “clasa politica” intrucat  toti componentii acesteia, considerandu-se stapanii acestei natii, procedeaza la fel.

Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Neica poate ca Raymond Luca nu avea un astfel de comportament(limbaj)daca parte din noi nu-l loveau pe la "spate"
Asa este,nici mie nu mi-a picat bine limbajul folosit dar m-am pus cateva clipe in pielea acestuia si sincer iti spun ca daca eram in locul lui tot asa de bine imi cadea.
Spun aceasta pentru ca in momentul cand parte din noi vin cu invinuiri care au la baza numai zvonuri si care nu-si au dovezi palpabile e si normal ca atitudinea sa fie pe masura.
Nu crezi ca ar fi fost bine sa-l fi ascultat pana la capat sa vedem ce are de spus,ce vrea de la noi,cum vrea sa ne ajute si mai apoi sa fi tras concluziile ce puteau sa puna punct la tot ce-nseamna subietul Revolutionari-Raymond Luca?
Imi vorbesti de Dumnezeu si ortodoxie si te intreb eu;suntem noi asa de curati si fara de pacat incat sa ne permitem sa judecam pe cineva,incat sa luam piatra sa aruncam in cineva?
Nu este de mirare ca nu avem parte de ajutorul cuiva si mai ales din partea politicienilor sau a persoanelor influente
Memorat
  • Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • partid în Ro = „ grup infracţional organizat "
  • Vezi Profilul

“De ce imi intorci curul, bre? ce, n-ai obraz!
Memorat

„ Nimic nu e mai periculos pentru conştiinţa unui popor decât priveliştea corupţiei, a nulităţii recompensate, decât ridicarea  în sus a nemeritului.” - Mihai Eminescu
  • Alex63
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • partid în Ro = „ grup infracţional organizat "
  • Vezi Profilul

colegului "neica nimeni"

“De ce imi intorci curul, bre? ce, n-ai obraz!”

colegule, răspunsul se găseşte chiar în corpul întrebării:

NU!  Ce e ăla?

"P.S. Intrebarea este valabila pentu intreaga “clasa politica” intrucat  toti componentii acesteia, considerandu-se stapanii acestei natii, procedeaza la fel."

răspunsul de mai sus este valabil pentu “intreaga clasa politica”!!

când ai să găseşti un "politician" cu OBRAZ, te rog să îmi spui şi mie. Am să mă călugăresc de ruşine că i-am denigrat !!!!!!!!!
Memorat

„ Nimic nu e mai periculos pentru conştiinţa unui popor decât priveliştea corupţiei, a nulităţii recompensate, decât ridicarea  în sus a nemeritului.” - Mihai Eminescu

Neica poate ca Raymond Luca nu avea un astfel de comportament(limbaj)daca parte din noi nu-l loveau pe la "spate"
Asa este,nici mie nu mi-a picat bine limbajul folosit dar m-am pus cateva clipe in pielea acestuia si sincer iti spun ca daca eram in locul lui tot asa de bine imi cadea.
Spun aceasta pentru ca in momentul cand parte din noi vin cu invinuiri care au la baza numai zvonuri si care nu-si au dovezi palpabile e si normal ca atitudinea sa fie pe masura.
Nu crezi ca ar fi fost bine sa-l fi ascultat pana la capat sa vedem ce are de spus,ce vrea de la noi,cum vrea sa ne ajute si mai apoi sa fi tras concluziile ce puteau sa puna punct la tot ce-nseamna subietul Revolutionari-Raymond Luca?
Imi vorbesti de Dumnezeu si ortodoxie si te intreb eu;suntem noi asa de curati si fara de pacat incat sa ne permitem sa judecam pe cineva,incat sa luam piatra sa aruncam in cineva?
Nu este de mirare ca nu avem parte de ajutorul cuiva si mai ales din partea politicienilor sau a persoanelor influente

Nu....nu suntem "fara de pacat".Suntem aceia care mereu "am intors obrazul"spre a nu supara pe nimeni.Suntem aceia pe care toti nenorocitii care s-au inchipuit deasupra legii si deasupra omului de rand s-au simtit obligati sa ne arate ca "profitori ai natiei"spre a-i da acesteia circ,caci painea o furasera demult.Suntem aceia care ne-am lasat penetrati de hoti primind palmele in locul lor.Suntem aceia care am permis onoruri si pensii calailor in speranta ca nici noi nu vom fi uitati.
 Imi cer scuze frate intru ortodoxie ,ca mi-am lovit dusmanul in fata, nu "pe la spate" ne mai dorind sa-i intorc si astuia obrazul,pacatuind prin mandria pe care mi-au refuzat-o toti.
Memorat

Am revenit in State si observ acum ca nu a ramas fara urmari scurta vizita facuta in tara zilele trecute. Din pacate, urmarile sunt mai degraba urate. Sincer, chiar nu stiu de ce simt nevoia sa dau explicatiile de mai jos, poate gandind ca le va citi si un om onest. Poate. Deci, asa pe sarite, cum mi le amintesc:

1. Nu l-am cunoscut pe dl. Sefer pana cand a devenit presedinte CPRD '89. Nu stiu cine este Carmen Sefer si evident, n-am cum sa-i fiu nas, cumatru, etc., sau orice alt grad de rudenie, sau relatie. Fata dnei Iulia Startz nu a fost niciodata angajata CPRD'89. A lucrat si lucreaza la alte comisii si departamente din Parlament.

2. Faptul ca nu isi mai aminteste nimeni ca am fost primul care a dorit gasirea unei solutii prin amendarea OUG 53 si deci reducerea sumelor platibile in ultimii ani in favoarea restabilirii macar partiale a indemnizatiei, probabil n-ar trebui sa ma mire. Acum ma acuza unul, altul c-am venit sa-mi fac plinul din platile pe OUG 53. Ce penibil si cata lipsa de logica elementara!

3. Faptul ca spre deosebire de dvs eu observ mai putini impostori si mai multi revolutionari este azi socotit un defect de catre exact cei care acum cativa ani doreau exact ca si mine sau chiar mai mult! Nu reusiti, unii dintre dvs, sa depasiti capcana intinsa de politic cu acei 5,000 sau 7,000 de revolutionari, cati or fi visat liderii politici noaptea! Continuati sa rulati la funia pe care v-a intins-o politicul pana la capat.

4. Nu conteaza, iarasi pentru unii dintre dvs, faptul ca vi se spune ca acel fragment este scos din context, ca este la urma urmei un fragment, ba chiar vi se mai spune ca declar mai tarziu ca nu vreau eu sa candidez. Nu conteaza!!! Conteaza ca acei care vor si stiu sa improaste sa-si faca treaba!

5. N-am nominalizat pe cei, unii mai ticalosi, altii mai prosti care au comentat pe diverse topicuri, dar nu ma pot abtine sa nu-l remarc pe Mortua Est, adevarat exemplu de moralitate. Este acelasi om care a fost condamnat pentru luare de mita in anii '90. Un gainar ...
Cat despre injuraturile d-nei Cruciat ... Ce sa mai spun? O adevarata doamna.

Consider ca de data asta ati intrecut orice masura! Daca luasem mai inainte decizia sa nu mai intervin pe forum, dar inca va mai citeam, acum decizia mea este definitiva: nu mai vreau sa stiu de dvs. In acest sens voi cere d-nei Dascalu sa nu mai difuzeze niciun material cu mine, sa nu mai foloseasca nimic din ce i-am declarat in niciun material viitor.

Raymond Luca   
Datorita acestor "ticalosi" ," prosti" ati avut un mandat de parlamentar timp de 4 ani,sunt sigur ca un congresman SUA sau un parlamentar din U.E. nu foloseste asemenea termeni!
Ati fost platit din taxele acestor (prosti, ticalosi, etc),la acest comportament pacat ca ati avut statut de parlamentar!
Din partea unui alegator PNL va transmit aceeasi lipsa de consideratie si putin respect, statul de " cetatean SUA, nu va dreptul sa insultati români!
Dvs. trebuia sa respectati legea,nu ati facut nici un favor revolutionarilor,email-ul dvs.face parte din campania liberalilor " respect" Grin 
Asi vrea sa va transimit multe dar nu meritati,mai multa atentie! 
Memorat

În sprijinul celor afirmate de mine, în defavoarea numitului Raymond Luca, politician si ex pres CPRD în legislatura 2008-2012 vin cu acest reportaj:
de la minutul 38:00

http://www.youtube.com/watch?v=oyDGVjr4-88

Mai vreau sa precizez ca nu a detinul certificat de revolutionar, pe acest criteriu a fost numit pres la CPRD, numarul revolutionariilor remarcati multiplicîndu-se cu doi (200%),printre altele promovînd minori sub 14 ani,persoane ce au apartinut structurilor pcr, secu, mapn, garzi patriotice...
Nu mai amintesc ca Luca împreuna cu Maior si Costin au prelungit perioada promovarii falsilor revi pîna cînd Boc a dat ordonanta suspendarii discretionare si discriminatorii a drepturilor pecuniare Angry Shocked
Memorat

http://old.sibianulonline.ro/articol/ziar/sibiu/liberalul-din-america/11917/
LIBERALUL DIN AMERICA
De remarcat este ca in ultimul timp,corespondeta transmisa de diferiti fosti reprezentati ai institutiilor statului sunt din ce în ce mai aroganta, transmit diluarea vinei individuale spre vina colectiva, de fapt revolutionari sunt de vina de faptele lor! 
Memorat

Constientizati ca de cateva zeci de mesaje legate de acest subiect nu va mai referiti la ce a spus R.L. si scormoniti in trecutul lui doar pentru a evidentia ce a fost rau, gresit sau neimplinit?
Va dati seama ca procedati mai virulent decat procedeaza presa cu noi cand, vorbind de mere se ajunge invariabil la varza? Cand transforma orice discutie cu si despre revolutionari in scandaluri publice?
Intelegeti ca noi le cerem obiectivitate, decenta, comunicare in limitele normalitatii, iar noi procedam mai rau decat ei: ne vanam intre noi, vrem sa distrugem cu orice pret totul inainte de a sti despre ce este vorba, nu avem limite in asta?
Cum voiati sa reactioneze R.L. cand se spune despre el: "Iulia Caldararu E un oportunist nerusinat, care n-ar trebui sa vorbeasca si sa dea sfaturi revolutionarilor. E un caraghios, un stupid, un nerustinat!!!Crede ca mai prinde "prosti" in lat...", ca sa dau un exemplu de pe facebook, cu toate ca as gasi destule si aici?
Eu consider ca atitudinea voastra este jignitoare si fata de realizatorii acestor convorbiri, si fata de cei care le difuzeaza. Adica, echipele Graphic Arts si Portalul Revolutiei nu au avut pic de discernamant cand au hotarat sa-l includa intre "intervievati" pe R.L. 
V-ati intrebat de ce el? Sergiu Nicolaescu nu mai e, Vasile Cutean nu se putea, dar de ce nu Sefer?
L-ati "anihilat", bravo voua, bravo noua, suntem destepti. Ramane sa ne adunam aici, pe net (ca in alta parte nu suntem in stare) si sa cadem in admiratie unii fata de altii... Sau unii fata de ei insisi, ca de astia nu ducem lipsa!

Ati batut atata apa-n piua cu cat de mult vrea el la europarlamentare... Nu cumva pentru a nu se auzi restul? Asta era al patrulea "pas". Primul era sa se retraga toti revolutionarii din partide (determinandu-i si pe cei de la varf sa o faca!) - fiindca toate partidele ii desconsidera. Ohoho, de ce s-ar retrage revolutionarii din partide??? Nu care cumva le este bine revolutionarilor sa fie ai partidelor? Poate ca le este, dar daca le este, de ce se plang? De ce ar vrea R.L. sa se retraga dintr-un partid istoric al carui membru fondator este? De ce ar merge R.L. la europarlamentare ca independent cu speranta sa mute muntii dupa iesirea lui din partid - "renegandu-si" apartenenta pentru a fi alaturi de revolutionari? Eu nu inteleg nimic. Voi da. Dar nici macar nu ati asteptat sa discutam despre asta!
Al doilea "pas" era sa demisioneze toti conducatorii de asociatii, mai ales cei vechi. Ohoho, de ce ar face asta revolutionarii care detin functii? In semn de protest, chiar si cei care se simt "curati"? Sa renunte din solidaritate si pentru ca altfel nu se poate? Ei, da... E mai usor sa spunem: asta stim si noi. Nu, nu stim. Nu stim ca s-a ajuns atat de departe incat nu mai functioneaza decat formula: toti sau niciunul (degeaba cativa). Daca nu-si dau demisia toti pentru a se lua de la capat, degeaba pleaca unul - doi, vor pleca tot cei cu bun simt si bune intentii! Facandu-le loc celorlalti!
A treia idee, tot inainte de europarlamentare: sa fie alesi in conducerea asociatiilor oameni "de succes" in societate si profesie, oameni care au avut reusite in viata prin fortele lor, nu prin sprijinul partidelor, care nu au asteptat "mila partidelor". Aici, iertati-mi indrazneala, intra si cei care n-au beneficiat de nepotisme si favoruri conjugale... Ohoho, cine sa fie, cine sa fie?... De unde atatia revolutionari "buni"? Ca de succes sunt destui (si poate ca multi merita!), dar nesustinuti de partide si rude... ups! Mai bine zicem repede ca e utopica viziunea. Si ca n-are dreptul decat unul ca Sir Thomas More (ca e Sir, nu ca e sfant) sa avanseze de-alde astea! Si ca de ce sa facem ce zice popa, ca de ce sa facem ce face popa, ca de ce sa nu facem ce facem noi de obicei... Cu toate ca nu prea stim noi ce facem de obicei...
Al patrulea "pas" este cel cu europarlamentarele. Si pe acesta l-ati tratat cu superficialitate. De ce ar declara R.L. explicit ca NU vrea sa candideze, apoi ar candida, zicandu-le celor care ii stau impotriva: "ce sa fac, daca s-au rugat atata de mine astia o suta de mii de oameni...? am iesit si din partid pentru ei, au iesit toti din partide pentru o cauza, pentru o idee, au demisionat toti sefii de asociatii, au ales altii, au facut toate astea repede si bine, s-au unit, s-au mobilizat, cum Doamne iarta-ma sa nu candidez pentru a da inca o lovitura (a patra) partidelor istorice care nu-si respecta eroii?"
Ticalosi si prosti nu le-a spus revolutionarilor in general, Kronstadt, nu denatura! Este clar ca el nu generalizeaza. De unde stii tu ca datorita acelor 3 - 4 persoane care au comentat cum au comentat a avut el mandat de parlamentar? De ce esti asa de sigur? 
Uitam in sfarsit ca discutia a fost despre imaginea revolutionarilor. Cred ca tocmai am mai adus niste "lamuriri" opiniei publice...
Inca o "aroganta" si de la mine (vad ca va place termenul, de cate ori e cineva care vorbeste cu fermitate, e "superior", va priveste de sus, e "arogant"): i-am spus aseara lui Nor: poate ca e timpul ca si eu sa ma retrag de pe Portal. Am inceput sa constat ca sunt lucruri mai bune de facut in viata. Viata reala. De exemplu sa-mi iau un caine. Poate si o tarantula.
Sau poate sa candidez independent la europarlamentare. Adrian Pitca m-ar sustine. Asa-i, Adrian? Cheesy Mai am 99.999 semnaturi de gasit...

Memorat

That's why you're here, isn't it?
Pagini: 1 ... 109 110 [111] 112 113 ... 194
Schimbă forumul: