Main Content:

Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 192

CINE SUNT EI? ce au facut inainte de 22 dec.1989? si ce au facut dupa 22 dec.?

http://www.cdep.ro/comisii/revolutionari/pdf/2007/sz1030.pdf
Preşedintele CPRD a solicitat domnului Preda să explice modalitatea în care se făcea eliberarea
certificatelor duplicat.
Luând cuvântul, domnul Preda a spus că în calitatea de secretar pe care o deţinea, singura atribuţie
era să elibereze certificate duplicat celor care solicitau acest lucru, în baza unei cereri însoţite de dovada
publicării în Monitorul Oficial sau a unui ziar de mare tiraj, a declaraţiei pe propria răspundere cu modul în care
nu mai deţine originalul.
Domnul Preda a precizat faptul că nu a eliberat duplicate ale certificatelor de revoluţionar decât
persoanelor care se regăseau într-un Monitor Oficial.
Preşedintele CPRD 1989 a întrebat dacă se eliberau certificate duplicat celor care erau publicaţi în
erate şi dacă domnul Preda cunoaşte cum au fost publicate aceste erate.
Domnul Preda a spus că aceste erate se întocmeau de către domnul George Costin, Subsecretar de
Stat la acea dată şi se publicau în Monitorul Oficial prin grija Secretariatului de Stat pentru Problemele
Revoluţionarilor din Decembrie 1989.
Domna deputat Anca Constantinescu l-a întrebat pe domnul Preda cum a fost posibil să semneze şi să
elibereze un duplicat doamnei Diaconescu - soţia dânsului – în situaţia în care ştia foarte bine că aceasta nu a
participat la revoluţie.
Domnul Preda Valentin a răspuns că nu a făcut altceva decât să respecte procedura legală stabilită
pentru eliberarea duplicatelor şi că nu avea calitate să verifice dacă aceasta a fost sau nu la Revoluţie.
De asemenea a fost posibil ca doamna Diaconescu să intre în posesia unui duplicat având în vedere
faptul că dânsa figurează în Monitorul Oficial 277 bis/2002.
Domnul Mircovici l-a întrebat pe domnul Preda dacă mai sunt şi alte cazuri de persoane care au intrat
în posesia unui duplicat, fără ca acestea să fi participat la Revoluţie şi fără să fi deţinut vreodată un certificat de
revoluţionar.
Domnul Preda a spus că este posibil să existe astfel de situaţii dar că domnia sa nu le cunoaşte, acele
persoane neputând intra în posesia cetificatului duplicat, decât dacă apăreau într-un Monitor Oficial.
Doamna deputat Anca Constantinescu l-a întrebat pe domnul Preda de ce a contestat-o pe doamna
Diaconescu tocmai acum, după 5 ani de la intrarea acesteia în posesia duplicatului .
Domnul Preda a răspuns că acest lucru este posibil acum, deoarece Legea nr. 341/2004 îi conferă
acest drept.
Având în vedere că din dosarul doamnei Diaconescu reiese faptul că Biroul Notarului Public Ifrim
Valerică a legalizat certificatul duplicat al acesteia, membrii CPRD 1989 au hotărât transmiterea unei adrese
către acest Birou Notarial, prin care să se solicite numele tuturor persoanelor cărora le-au fost legalizate
certificate duplicat.

Memorat

http://www.cdep.ro/comisii/revolutionari/pdf/2007/sz1106.pdf
Una dintre aceste persoane a reclamat Secretarului de Stat, domnul
Nicolae Puiu Fesan, faptul că a văzut un tabel eliberat de Prefectura Braşov care
atestă că persoanele care se află în conţinutul acestuia sunt Luptători remarcaţi
prin fapte deosebite, dar din acest tabel recunoaşte doar 12 persoane care au
participat la Revoluţie, iar restul persoanelor, ar fi plătit suma de 300 Euro
momentul depunerii dosarelor pentru preschimbare.
Un alt caz deosebit de grav este acela prin care a fost sesizat de
persoană, că pentru a intra în posesia certificatului de revoluţionar preschimbat,
trebuit să lucreze timp de 6 luni gratuit, la renovarea subsolului asociaţiei a cărui
preşedinte este doamna Magda Rotaru şi vicepreşedinte domnul Perju Daniel.
Persoana în cauză a mai declarat că reprezentanţii Ligii Luptătorilor
din Decembrie 1989 pentru Victoria Revoluţiei Române şi Integrare Euro-
Atlantica solicită bani pentru a face presiuni asupra Secretarului de Stat al SSPR,
în vederea eliberării cu prioritate a certificatelor de revoluţionar acestor persoane.
Domnul Nicolae Puiu Fesan, Secretar de Stat al SSPR a comunicat
membrilor CPRD 1989, faptul că are informaţii şi din alte surse despre faptul că
domnul Perju intenţionează să aducă mai multe persoane în faţa sediului SSPR
pentru a face presiuni în vederea eliberării certificatelor „oamenilor lui” şi în
vedereaa prorogării termenului de preschimbare al certificatelor.
Domnul Nicolae Puiu Fesan susţine că aceasta este cauza pentru care
se confruntă cu presiuni foarte mari din partea aşa-zişilor revoluţionari şi din
partea preşedinţilor de asociaţii care dezinformează voit membrii asociaţiilor lor
în legătură cu procedura şi motivele pentru care dosarele se preschimbă într-un
mod atât de lent.
Domnul Nicolae Puiu Fesan îşi exprimă nemilţumirea faţă de faptul
că Primăria Capitalei aprobă organizarea unor manifestaţii în faţa sediului SSPR,
în timp ce majoritatea mitingurilor se desfăşoară în faţa Muzeului Antipa,
deoarece este un protest organizat de persoane care speculează financiar aceste
certificate şi nu este de acord cu aceste manifestări atât timp cât unele persoane
au transformat procesul de preschimbare a certificatelor într-o afacere.

Memorat

Ar fi hilar daca lucrurile discutate nu ar fi atat de grave.
"Domna deputat Anca Constantinescu l-a întrebat pe domnul Preda cum a fost posibil să semneze şi să elibereze un duplicat doamnei Diaconescu - soţia dânsului – în situaţia în care ştia foarte bine că aceasta nu a participat la revoluţie."
Domnul Valentin Preda (etc.), am putea spune ca a profitat de pozitia detinuta in cadrul institutiei pentru a inlesni accederea sotiei la statutul de revolutionar, aceasta avand semnificatia concreta pentru familia sa a inca unui salariu mediu pe economie. A reusit prin metoda duplicatelor dar, dupa ce a prins gustul relatiilor extraconjugale si a inceput sa-si bata sotia (vezi documentele atasate la pagina 4 de pe acest subiect), a pierdut procesul intentat si a divortat de ea, s-a hotarat sa se razbune si a recurs la o turnatorie ordinara. Extraordinar personaj!
"La punctul 1 al ordinii de zi, Domnul preşedinte al CPRD 89 aminteşte membrilor CPRD 89 motivul pentru care a fost invitat domnul Preda Valentin Marin şi doamna Diaconescu Felicia Georgeta şi anume clarificarea modului în care au fost eliberate duplicatele certificatelor de revoluţionar unor persoane, care după spusele domnului Preda nu au avut niciodată această calitate."
Multumesc Kronstadt 2 pentru extrasele semnificative din documentele Comisiei Parlamentare a Revolutionarilor din Decembrie 1989. Mai atasez si eu cateva documente interesante privitoare la acest caz incredibil, fotografiile a doi dintre protagonisti si o cerere a "Aliantei Poporului".
Memorat

Domnul Preda Valentin este unul dintre angajatii Secretariatului de Stat pentru Porblemele Revolutionarilor asupra caruia planeaza grave suspiciuni. Unii cred ca e vorba de trafic de influenta, altii ca e vorba de acte de coruptie variate. Nu ne pronuntam noi. Mai bne furnizam documentele necesare pentru a-si forma fiecare o parere. Astfel, acest functionar public ar fi mult mai prolific in obtinerea calitatii de revolutionar pentru membrii familiei sale decat pentru cei in slujba carora a fost angajat sa lucreze. In timp ce pentru uni era ciuma, caci exista numerosi revolutionari care s-au plans de rele tratamente din partea sa, pentru altii a fost muma, inclusiv pentru mama sa, daca nu cumva vi se pare prea paradoxala expresia. Cert este ca atat el si sotia, cat si mama sa sunt certificati si brevetati ca "Luptaori pentru victoria Revolutiei Romane din Decembrie 1989", remarcati prin fapte deosebite.
Memorat

Astia au facut grup in trei,interesante ar fii declartiile de martori,cred ca si-au dat unul la altul declaratii,( îmi închipui ca alte documente,dovezi nu are) oare au pazit impreuna scara de bloc?
Memorat

Nu stiu. Daca s-au comis infractiuni, cred ca, din pozitia in care se afla unul dintre membri familiei, puteau sa fie obtinute acte mult mai convingatoare.  Cert este ca, in prezent, Erdei Maria-Tereza, mama a functionarului public de la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor Preda Valentin Gheorghe Marin si fosta soacra a fostei sale sotii Preda Georgeta Felicia, este si ea revolutionar. Iata una dintre "celebrele" familii de revolutionari, atat de mult comentate printre cei interesati de fenomenul in cauza, caz documentat cu acte doveditoare de aceasta data. Ramane sa va spuneti si dumneavoastra parerile si, poate, nu numai atat.
Memorat

Dar ati atins un punct nevralgic, recunosc. Ar fi interesant de constatat daca dosarul domnului angajat al S.S.P.R., depus la institutia la care lucreaza, mai contine aceleasi documente care figureaza in opisul depus tot de dansul. Asa cum rezulta din documentele atasate in continuare, a avut grija ca declaratiile de martor sa nu fie de la membrii familiei.
Memorat

:-\BUNA ZIUA.....CRED CA EU VIN DIN ALTA LNUME,AM DESCOPERIT ACEST PORTAL INTIMPLATOR,TOT CAUTIND RASPUNSURI LA INTREBARI PE CARE LE TOT PUN DE CITIVA ANI......AM CITIT CITE IN LUNA SI STELE SI UNEORI CRED CA FRATELE MEU CARE ESTE RANIT  NU VA MAI PRIMI NICIODATA ACEL CERTIFICAT PRESCHIMBAT....SI ATUNCI MA INTREB...PENTRU CE AM IESIT IN SRTADA,PENTRU CE AM FUGIT PRINTRE GLOANTE,EL PENTRU CINE A FOST IMPUSCAT...CEILALTI OAMENI....CEI CARE AU MURIT....UNDE SA CEREM DREPTATE.....DE CE SINT VERIFICATI ACESTI OAMENI....Huh?OFFFFFFFFFF,O SA CER AZIL POLITIC IN CEA MAI DENSA JUNGLA Grin
Memorat

IN TARA NOASTRA DREPTATEA UMBLA CU CAPUL SPART SI STRIGA SA-I FIE PANSATE RANILE!!!
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW

D-na Dragomirescu, este de ajuns sa cititi chiar si numai ce a postat in mesajele de mai sus Diplomatul007, ca sa va dati seama ca ranitii, urmasii si retinutii de la Revolutie nu au avut deloc prioritate. Cei de la SSPR au fost prea preocupati sa dea certificate la rude si cunoscuti care n-au avut nici o legatura cu Revolutia. Noi le stam ca un nod in gat. V-as fi sugerat sa mergeti la SSPR sa va interesati ce e cu dosarul fratelui dvs., dar n-as vrea sa suportati si dvs. bataja de joc la care au fost si sunt supusi cei care au avut intr-adevar de suferit.
Memorat

Perplex in forma continuata.
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Daca e sa stim cat mai multe despre functionarii angajati la sspr, cred ca e bine sa avem si declaratia de avere a secretarului general, doamna aceea draguta de pe home, Corut Cristina Ecaterina. Nu insinuez nimic rau. Declaratia de avere e de la sfirsitul anului 2006, dar e singura pe care o putem consulta pentru ca functionarii de la secretariat profita ca nu au site.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW

[...] Cei de la SSPR [...].
Iertati-ma pentru generalizare. Nu toti cei de la SSPR. Au fost si exceptii, care au mai franat trenul imoralitatii. Eu cunosc personal cativa, trei. Doi nu mai sunt acolo, unul e. Poate sunt si altii.
Memorat

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

O intrebate pentru cei care cunosc legea. E legal ca angajatii de la sspr sa nu aiba declaratiile de avere publicate niciunde de peste trei luni? Eu parca stiam ca obligatoriu sa fie publice.
Memorat

DONMULE NASTASACHE,AM CITIT ATITEA IN ULTIMELE ZILE CA M-AM CRUCIT.....SINCERA SA FIU NICI NU STIU CE SA MAI CRED,UNDE TRAIM???LA SSPR NU VOI MAI MERGE...AM FOST,AM SUNAT.....NICIODATA NU AM PRIMIT ACELASI RASPUNS.....ESTE DE PRISOS SA REPRODUC AICI DIVERSELE BALMAJELI ALE CELOR CARE SINT PUSI SA INFORMEZE SI SA AJUTE OAMENII....VOI CITI IN CONTINUARE MESAJELE DE PE PORTAL,POATE ASA VOI AFLA CE AVEM DE FACUT
Memorat

IN TARA NOASTRA DREPTATEA UMBLA CU CAPUL SPART SI STRIGA SA-I FIE PANSATE RANILE!!!
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Ba nu e de prisos doamna se le reproduceti balbaielile. Scrieti si marturia dumneavoastra va ramane. Aia nici acum nu recunosc nimic, dar peste cativa ani cum va fi? Vor spune ca au fost perfecti, sfinti, ca si-au facut pomana cu prostii de revolutionari.
Altceva. Intr-una dintre sintezele cprd indicate de kronstadt, am gasit ceva interesant:

SINTEZA
ŞEDINŢEI DIN DATA DE 06.11.2007

La lucrările şedinţei au participat 5 parlamentari din totalul de 11 membrii ai Comisiei, astfel: Preşedintele Comisiei Deputat Emilian Vasile Cutean, Vicepreşedintele Comisiei Senator Mihail Lupoi, Senator David Gheorghe, Senator Ion Vasile, Deputat Petru Tărniceru. Absenţi au fost:
Secretarul Comisiei Deputat Niculae Mircovici, Deputat Anca Constantinescu, Deputat Gheorghe Firczak, Senator Doru Ioan Tărăcilă, Deputat Ioan Ţundrea, Senator Ilie Petrescu.
Din partea SSPR a fost prezent Secretarul de Stat domnul Nicolae Puiu Fesan.

Preşedintele CPRD 1989 a propus membrilor Comisiei transmiterea unei adrese către Asociaţia 23 Decembrie 1989 Metrou, în atenţia domnului George Costin, pentru a cere explicaţii în legătură cu afirmaţiile făcute de dânsul pe postul Realitatea TV în emisiunea „Reporterii Realităţii” din data de 04.11.2007, prin care se aduce atingere demnităţii şi onoarei membrilor CPRD 1989, care au fost acuzaţi că au primit bani şi bunuri în vederea „deblocării unor certificate”.
În situaţia în care domnul George Costin nu prezintă probe şi nu precizează cine este persoana din cadrul CPRD 1989 la care a făcut referire, preşedintele Comisiei domnul deputat Emilian Vasile Cutean propune sesizarea organelor abilitate pentru luarea măsurilor legale ce se impun.
Membrii comisiei prezenţi au fost de acord cu transmiterea acestei adrese.

Cum a ramas? A spus cine e persoana si a prezentat dl Costin probele? Sau au sesizat organele abilitate? Sau a ramas ca in tren? Si daca a ramas ca in tren e foarte grav pentru ca inseamna ca si-au acoperit un coleg corupt. Cum poate fi sesizata aceasta situatie organelor abilitate? O sesizare facuta de noi vreau sa spun.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW

DONMULE NASTASACHE,AM CITIT ATITEA IN ULTIMELE ZILE CA M-AM CRUCIT.....SINCERA SA FIU NICI NU STIU CE SA MAI CRED,UNDE TRAIM???LA SSPR NU VOI MAI MERGE...AM FOST,AM SUNAT.....NICIODATA NU AM PRIMIT ACELASI RASPUNS.....ESTE DE PRISOS SA REPRODUC AICI DIVERSELE BALMAJELI ALE CELOR CARE SINT PUSI SA INFORMEZE SI SA AJUTE OAMENII....VOI CITI IN CONTINUARE MESAJELE DE PE PORTAL,POATE ASA VOI AFLA CE AVEM DE FACUT

Am inteles situatia cu fratele dvs, stiu si ca e urgent, stiu ca vi se pare ireal/absurd ceea ce cititi pe acest forum, dar trebuie sa va inarmati cu ceva rabdare, sa va adaptati realitatilor pe care le descoperiti (din pacate, nu sunt fictiuni; asa credeam si eu la inceput, desi stiu din 1990 cum au mers lucrurile), si sa nu puneti la suflet. Eu cred ca se va rezolva la un moment dat.
Va urez bun venit aici.
Memorat

Pagini: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 192
Schimbă forumul: