Main Content:

Pagini: 1 ... 160 161 [162] 163 164 ... 194

CINE SUNT EI? ce au facut inainte de 22 dec.1989? si ce au facut dupa 22 dec.?

• Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW

Stimati colegi, ... 
Cu prietenie

Victor

Buna seara, Victor. Pot sa te intreb daca Dacian Ciolos stie ca aceasta ordonanta implica excluderea din Legea 341 a ranitilor si a urmasilor celor ucisi dupa data de 22 decembrie, ca efect a faptului ca revolutia romana s-a terminat, conform OUG95, pe 22 decembrie 1989, si care este pozitia lui fata de aceasta situatie? Multumesc.

Iuliane! Limitarea evenimentelor la 22.12.1989 ora 12:10 este doar pentru titlul de Luptător cu Rol Determinant!

Indiferent de anchete şi ce o mai fi, ordonanţa produce efecte pînă cînd Parlamentul va emite o lege de abilitare sau de respingere.
Din motive politice (unii deputaţi nu vor să aibă probleme în campanie!), ordonanţa este ţinută în sertar.
Dacă ordonanţa va trece, textul ei va suferi modificări importante, modificări care (după mine!), o fac inutilă.

Nu, Silviu, nu este adevarat. Produce efecte "la discretia cui o aplica", iar textul ei lasa loc de interpretari cu atent alese de catre persoana care a redactat-o. Nu fiti atat de naivi.

Explicați vă rog, pe baza textului OUG 95/2014, nu a diferitelor bîrfe de pe internet, de ce credeți că OUG 95/2014 exclude răniții de după 22 decembrie 1989.

Art I 4. b) 1:
1. Luptator Ranit - atribuit celor care au fost raniti in luptele pentru victoria Revolutiei Romane din Decembrie 1989 sau in legatura cu aceasta, daca au fost raniti prin utilizarea armelor de foc ori a tehnicii de lupta de catre fortele represive, prin loviri sau alte violente comise de reprezentanti ai acestora.

La data de 22 decembrie 1989, armata poate fi interpretata ca nefiind o forta represiva; acest conditional nu exista anterior in L341.
Memorat

Perplex in forma continuata.

oug cretin...Armata nu  e forta represiva dupa 22.
Pai oricine avea arma sau lovea ,  era forta represiva.

Armata a dat stiri atat de aberante..precum acele puncte pe radare ce reperau   elicoptere  ce  nu existau, cele mai multe in scopul ...,,dar noi( Armata) nu  facem nimic?

De aceea Armata a avut nevoie ca sa mentina aparenta de stare de razboi, folosind sau interpretannd panicard orice se intampla  , ca sa arate ca  ei, cadrele armate  chiar faceau ceva. Cand colo , au ridicat nivelul de panica in cazul cel mai fericit, caci in fapt a fost chiar si persoane ucise din asa zel!

De aceea au folosit  armamentul, munitia ,  cat mai exagerat, pentru a se pune in evidenta  in unicele evenimente  belicoase in care fusese  implicata in ultimul timp.  Alergarea dupa glorie  a armatei a fost cronica!  De aceea  salut orice articol  de lege care scoate cadrele armate , de interne , din  a obtine glorie .
     Armata  fortele de  interne-Securitate  si celelalte , care prin fisa postului aveau si apararea fiintei nationale prin lege, ereau salarizati in consecinta si au pensii la fel,iar  prin aceasta lege  nu este cazul sa fie rasplatiti !

Dar pana la urma.... aceasta lege a fost ca o strecuratoare de hartie pentru ei.

Deci Armata a continuat sa fie o forta represiva.
Astia de au facut oug-ul,  au fost la Revolutie ?

Sau Revolutie a fost numai unde au fost ei, in rest s-au prefacut...
Memorat
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • nimic-OO FARA INSULTE; neindoelnic, obiectiv
  • Vezi Profilul

NEDUMERIRE;

daca  aveti  timp  cautati  si  va  mirati!

DE  CE  NU  ESTE  PRINSA  IN  CALENDARUL  EVENIMENTELOR  REVOLUTIA  DECEMBRIE 1989?

Zile mondiale
calendar.city-star.org/ro

1).    prima zi de Sambata. ... a treia zi de Duminica. ... a patra zi de Vineri. .... 1999 - 2016 (site) © 2008 - 2016 (pagina) Dan Mihaiu, Europa, Romania
Listă de zile onomastice - Wikipedia
https://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_zile_onomastice

2).    Azi este miercuri, 16 noiembrie 2016. Ziua onomastică a unei persoane este ziua în care ne amintim și sărbătorim acea persoană, după data calendaristică a ...
Calendar evenimente istorice, sărbători şi aniversări 2016 | ANCE"RM"
ancerm.ro/calendar-evenimente-istorice-2014

3).  Calendar evenimente istorice, sărbători şi aniversări 2016 ... A.N.C.E. „Regina Maria”. I. ZILE ŞI SĂRBĂTORI LEGALE NAŢIONALE ÎN CARE NU SE LUCREAZĂ ...
          Mai  avem;  ziua  catelului, a  purcelului, a  mieilor, a imperecherilor a…………..?
          Unde  este  ziua  REVOLUTIONARILOR?
Memorat

Petre,

NEDUMERIRE;

daca  aveti  timp  cautati  si  va  mirati!

DE  CE  NU  ESTE  PRINSA  IN  CALENDARUL  EVENIMENTELOR  REVOLUTIA  DECEMBRIE 1989?

Zile mondiale
calendar.city-star.org/ro

1).    prima zi de Sambata. ... a treia zi de Duminica. ... a patra zi de Vineri. .... 1999 - 2016 (site) © 2008 - 2016 (pagina) Dan Mihaiu, Europa, Romania
Listă de zile onomastice - Wikipedia
https://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_de_zile_onomastice

2).    Azi este miercuri, 16 noiembrie 2016. Ziua onomastică a unei persoane este ziua în care ne amintim și sărbătorim acea persoană, după data calendaristică a ...
Calendar evenimente istorice, sărbători şi aniversări 2016 | ANCE"RM"
ancerm.ro/calendar-evenimente-istorice-2014

3).  Calendar evenimente istorice, sărbători şi aniversări 2016 ... A.N.C.E. „Regina Maria”. I. ZILE ŞI SĂRBĂTORI LEGALE NAŢIONALE ÎN CARE NU SE LUCREAZĂ ...
          Mai  avem;  ziua  catelului, a  purcelului, a  mieilor, a imperecherilor a…………..?
          Unde  este  ziua  REVOLUTIONARILOR?

22 decembrie Ziua Victoriei Revoluţiei Române şi a Libertăţii
Memorat
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

SUBIECTIV;

“  ~ULTIMUL  EVENIMENT  ISTORIC  AL  POPORULUI  ROMAN~
                               REVOLUTIA  ROMANA  DECEMBRIE  1989””

CU  APORTUL  SI  UN  MARE  SACRIFICIU  LUPTATORII  REVOLUTIONARI AU  cistigat ,  O:
 ** VICTIORIE  DE  O  INSEMNATATE  DEOSEBITA  IN  ISTORIA  ROMANIEI **
       “ AU  SCHIMBAT  UN  REGIM  POLITIC  DICTATORIAL  CU  UNUL  DEMOCRATIC.
        -LIBERTATEA  DE  MISCARE  SI  DE  EXPRIMARE
DREPTUL  DE  PROPRIETATE, ASUPRA BUNURILOR,DE VOT, DE VIATA LIBERA, DE PROMOVARE  SI  AFIRMARE
DATORITA  ACESTEI  LUPTE  REVOLUTIONARE  SI  SCHMBARII  REGIMULUI  POLITIC  SI-AU  MAI  CISTIGAT  SI  ALTE  CATEGORII  DE  OAMENI  AFLATI IN  VIATA  RECUNOSTINTA  FATA  DE  STATUL  ROMAN.
-    VETERANII  DE  RAZBOI  SI  VADUVELE  DE  VETERANI.
-   DETINUTII  POLITICI  SI  DEPORTATII
-   MUNCITORII  REVOLTATI  DE  VALEA  JIULUI
-   MUNCITORII  REVOLTATI  DE  LA  BRASOV

DAR  CU  LUPTATORII  REVOLUTIONARI  IN  VIATA  CARE  AU  CONTINUAT  SI  DUS  LUPTA  REVOLUTIOMARA  PINA  LA  INSTAURAREA  REGIMULUI  DEMOCRATIC  CE  AVETI?
      CE  NU  VA  CONVINE?    SPUNETI  SI  SCOATETI  LA  SUPRAFATA  ADEVARURILE  SI  NU  MAI  MINTITI  SI  PROSTITI  CU  ATITEA  REPLICI, DISCUTII INTERMINABILE,  BIRFE,  SI   JOSNICII.
    MAI  GRAV  VOI  REVOLUTIONARILOR  CARE  SUNTETI  CE  AVETI  VOI  INTRE  VOI!?

REVENITI-VA  ca  va  AUOTDESFIINTATI!
Memorat

Petre,
  • Petru
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

SUBIECTIV;

“  ~ULTIMUL  EVENIMENT  ISTORIC  AL  POPORULUI  ROMAN~
                               REVOLUTIA  ROMANA  DECEMBRIE  1989””

CU  APORTUL  SI  UN  MARE  SACRIFICIU  LUPTATORII  REVOLUTIONARI AU  cistigat ,  O:
 ** VICTIORIE  DE  O  INSEMNATATE  DEOSEBITA  IN  ISTORIA  ROMANIEI **
       “ AU  SCHIMBAT  UN  REGIM  POLITIC  DICTATORIAL  CU  UNUL  DEMOCRATIC.
        -LIBERTATEA  DE  MISCARE  SI  DE  EXPRIMARE
DREPTUL  DE  PROPRIETATE, ASUPRA BUNURILOR,DE VOT, DE VIATA LIBERA, DE PROMOVARE  SI  AFIRMARE
DATORITA  ACESTEI  LUPTE  REVOLUTIONARE  SI  SCHMBARII  REGIMULUI  POLITIC  SI-AU  MAI  CISTIGAT  SI  ALTE  CATEGORII  DE  OAMENI  AFLATI IN  VIATA  RECUNOSTINTA  FATA  DE  STATUL  ROMAN.
-    VETERANII  DE  RAZBOI  SI  VADUVELE  DE  VETERANI.
-   DETINUTII  POLITICI  SI  DEPORTATII
-   MUNCITORII  REVOLTATI  DE  VALEA  JIULUI
-   MUNCITORII  REVOLTATI  DE  LA  BRASOV

DAR  CU  LUPTATORII  REVOLUTIONARI  IN  VIATA  CARE  AU  CONTINUAT  SI  DUS  LUPTA  REVOLUTIOMARA  PINA  LA  INSTAURAREA  REGIMULUI  DEMOCRATIC  CE  AVETI?
      CE  NU  VA  CONVINE?    SPUNETI  SI  SCOATETI  LA  SUPRAFATA  ADEVARURILE  SI  NU  MAI  MINTITI  SI  PROSTITI  CU  ATITEA  REPLICI, DISCUTII INTERMINABILE,  BIRFE,  SI   JOSNICII.
    MAI  GRAV  VOI  REVOLUTIONARILOR  CARE  SUNTETI  CE  AVETI  VOI  INTRE  VOI!?

REVENITI-VA  ca  va  AUOTDESFIINTATI!

DESFIINȚÁ vb. 1. v. anula. 2. v. aboli. 3. a anula, (fig.) a ridica. (A ~ orice restricție de circulație.) 4. a suprima. (A ~ un post.) 5. v. dizolva. 6. v. lichida. 7. a distruge, a lichida, a nimici, a prăpădi, (fig.) a topi. (A ~ pur și simplu totul în calea lui.)
Memorat

Petre,
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Petre,desfiintarea a inceput odata cu includerea noiembristilor in leea 341 si a continuat cu promisiunile de promovare a imaginii revolutiei si revolutionarilor care de fapt s-au tranformat in promovarea imaginii detinutilor,deportatilor etc.A se cauta postarile de acum cca.2ani cand ma certam cu cei care postau la acel timp.
Mai apoi a venit momentul inscaunarii lui A.Sanda care a preluat ideea si a continuat drumul transformand sspr-ul in ss.......si (iertati-mi lipsa de modestie) tot eu atentionat ca ne paste pericolul de am fi stersi de peste tot.Se pare c-am avut dreptate,c-o denumire unei institutii care aduce aminte anti comunisti si nicidecum de revolutie,c-o intitutie care a fost a revolutionarilor si care este acum condusa de un detinut politic pentru ca cei care au condus-o au stiut sa vanda totul de la denumire pana la onoarea lor cat a noastra numai ca sa le fie bine
Totul a venit extrem de rapid precum un tzunamy dar nu atat de rapid incat sa nu se auda,sa se observe sau sa se simta c-am ce timpuri ne vor astepta,numai ca noi ne-am multumit sa asteptam(oarece pomana)si sa comentam eveniment dupa eveniment asistand nepasatori la ceea ce spui :la defiindare,lichidare etc.
Memorat

in privinta „„doamnei Cristina Corut „„„sigur confirm din sursa  sigura ca nu este nora
lui Pavel Corut „„„„ci a lui  Petre Corut „„„„ii cunosc atat pe socrii dansii si pe sotuldoamnei Cristina Corut „„„„„Laurentiu Corut

Intr-adevar, nu toti Secretarii de Stat au fost Revolutionari...stiai tu ceva...  Roll Eyes
Memorat

BAI BIVOLE    cu creeri   tulburati de bautura cumparata din indemnizatia
de retinut    din cauza   de inghesiala  la urcare   
CRISTINA CORUT    a fost   secretar -general     al SSPR       
DUPA DEBARCAREA ..HOTULUI ..GEORGE COSTIN
a semnat  cerificatele    LRFD     PT   SECRETAR DE STAT   
 nu te mai da ....Balena   intr un lghean   de plastic
nu a fost  SS plin niciodata..    ca si  Adrian Nicolescu   .care acum este prefect   
la jud constanta     ..bai fraerici nici acum nu te ai trezit !!
Memorat

Nu stiu d'astea...O sti Bunea...sau Pintea...haiducu'...nu... Roll Eyes

P.s. Nu fi nervos de la prima ora...nu e sanatos.  Kiss
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

BAI BIVOLE    cu creeri   tulburati de bautura cumparata din indemnizatia
de retinut    din cauza   de inghesiala  la urcare   
CRISTINA CORUT    a fost   secretar -general     al SSPR       
DUPA DEBARCAREA ..HOTULUI ..GEORGE COSTIN
a semnat  cerificatele    LRFD     PT   SECRETAR DE STAT   
 nu te mai da ....Balena   intr un lghean   de plastic
nu a fost  SS plin niciodata..    ca si  Adrian Nicolescu   .care acum este prefect   
la jud constanta     ..bai fraerici nici acum nu te ai trezit !!

Acum inteleg de ce-ti ploua pe forum de cand te stiu. Esti basist pana in maduva, faci parte din mafia extinsa a pedelistilor! Pai spune asa, ciudatenie, sa te desfigurez, desi nu cred ca o pot face mai bine decat o faci tu insuti cu tine insuti. Nici infractorul de Adrian Nicolaescu si nici Cristina Corut (curut cum ii spunea Bambilici, sau pedelizda) nu au fost secretari de stat deplini, dar au fost numiti interimar pe perioade lungi de timp si au avut timp sa comita cam tot ce au vrut la conducerea secretariatului de stat, mai precis infractiuni, peste infractiuni. Curuta a modificat regulamentul si a dat liber la fabrica de certificate, in deplina intelegere cu George Costin, cel care i-a urmat la conducere. Nimeni n-a indraznit sa cerceteze daca nu a avut si orece beneficii materiale de pe urma infractiunii respective.

Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Facebook, grupul BLOCUL NATIONAL AL REVOLUTIONARILOR 1989 ROMANIA
https://www.facebook.com/groups/673260779399342/permalink/1326049280787152

Elena Elly
Yesterday at 12:37am
DEZVALUIRI DESPRE LRD-ul IMPOSTOR FLORENTIN SCALETCHI si complicitatea lui Adrian Sanda
„EU L-AM ELIBERAT PE FLORENTIN SCALEȚCHI DIN PENITENCIAR”
- autor : LRD Mihai Babitchi, 17 ianuarie 2016 -
În anul 1985 presa comunistă a înfierat îndelung fuga (mai exact încercarea de fugă) în Vest a celui mai tânăr comandant de vas din flota română, Florentin Scalețchi. Acesta a reușit să ajungă noaptea în apele turcești și doar revolta echipajului și a secundului în ziua următoare, care se temeau de represaliile asupra familiilor rămase în țară, l-au împiedicat să-și atingă scopul. Ceaușescu l-a condamnat mai întâi la moarte, dar ulterior pedeapsa i-a fost comutată în 20 de ani închisoare. Desigur, încercarea tânărului de 26 de ani a câștigat simpatia majorității românilor, chiar dacă unii spuneau că putea să fugă fără să-și implice echipajul și fără să fure un vas de la statul român. EU SUNT CEL CARE A ORDONAT ELIBERAREA LUI DIN PENITENCIARUL DE LA AIUD, ÎN 24 DECEMBRIE 1989.
Florentin Scalețchi, deși era închis, așadar, la Aiud în 22 decembrie 1989, a reușit să obțină nu numai titlul de „revoluționar cu merite deosebite” potrivit legii 341/2004 ci și pe acela, potrivit OUG 95/2014, de „revoluționar cu rol determinant”. Noua titulatură „...se atribuie celor care în perioada 14 – 22 decembrie 1989 au avut un rol determinant la declanșarea și victoria Revoluției Române din Decembrie 1989...” (art.4, pct. 3 din OUG 95/2014). Scalețchi a ajuns după revoluție președintele Organizației pentru Apărarea Drepturilor Omului (OADO), calitate în care a fost arestat și condamnat în 2011 la 6 ani închisoare pentru corupție și trafic de influență. Ceruse și primise 20.000 euro pentru promisiunea unei intervenții într-un proces aflat pe rol. A executat doar un an și acum, se pare, și-a reluat funcția de președinte OADO.
Ziarul „Adevărul” (vechiul „Scânteia”, oficiosul central al PCR), care a fost întotdeauna vârful de lance al campaniei de denigrare a revoluționarilor s-a prevalat de „cazul Scalețchi” și al altor nume cu notorietate (actori, interlopi, cântăreți) socotiți impostori-revoluționari, pentru a ataca Președinția României, care a emis în septembrie 2015 un decret privind acordarea titlului de „revoluționar cu rol determinant” unui prim lot de 505 revoluționari cu dosare reverificate de SSPR. Din păcate, cel puțin în cazul lui Florentin Scalețchi, jurnalistul Mihai Voinea, dincolo de o evidentă lipsă de profesionalism (sau dezinformare premeditată!?), avea dreptate. Cei care m-au urmat în „Noaptea Revoluției” (21 spre 22 decembrie 1989) pe străzile din Alba Iulia își amintesc cum am obținut în dimineața zilei de 22 decembrie 1989, orele 8, abdicarea scrisă a primului secretar Ioan Savu și preluarea puterii în județ. Pe la orele 14, după fuga dictatorului, îi cerusem maiorului Viorel Bârloiu, comandantul garnizoanei din localitate să-și mute statul major in secretariatul meu – ceea ce a și făcut - pentru a ne pregăti de apărare împotriva posibilei contraofensive a forțelor rămase fidele regimului. Aveam mii de probleme care trebuiau rezolvate imediat, de la trierea cadrelor fostelor organe de represiune, miliție și securitate, care se predau sau erau arestate, până la aprovizionarea populației cu alimente și medicamente, primirea delegațiilor străine, descărcarea vagoanelor cu ajutoare, reluarea activității în întreprinderi și instituții etc. Iar pe străzi se trăgea...
În 24 decembrie primesc un telefon de la generalul Gușă („de la cabinetul dlui. Ion Iliescu”, s-a recomandat). Fusesem martor când răspunsese sec, la telefon, unei voci sovietice, că România nu are nevoie de niciun ajutor militar, deci îl cunoșteam. Generalul m-a rugat să eliberez de la Penitenciarul Aiud grupul de gestionari arestați de regimul comunist sub pretext că furau din alimente și erau vinovați, potrivit propagandei ceaușiste, de existența rafturilor goale din magazinele alimentare. Respectivii trebuiau să apară în seara următoare la TV, ca exemplu de instrumente-victimă ale manipulării comuniste. L-am sunat imediat pe comandantul Penitenciarului de la Aiud, maiorul Vasile Tărțan, și i-am cerut să-i elibereze, să-i spele, să-i hrănească, eventual să le dea ceva bani de buzunar dacă are, și să-i expedieze la București cu o mașină. După vreo jumătate de oră mă sună și îmi spune că șeful lui de la București, nu știu ce general, i-a interzis să elibereze orice deținut. L-am luat eu la telefon pe generalul respectiv și l-am întrebat calm cum își permite să cotramandeze un ordin dat de mine în numele Revoluției. Apoi i-am explicat cine a cerut eliberarea lor. S-a înmuiat și mi-a spus că în câteva minute totul se rezolvă. Într-adevăr m-a sunat aproape imediat maiorul Tărțan, care s-a scuzat îndelung și, dorind probabil să-i iert „indisciplina”, a adăugat că la Aiud îl are închis și pe Florentin Scalețchi. „Urcă-l și pe el în mașină!”, i-am cerut. „Nu am mașină pentru București, dar în maxim o oră îi trimit la dumneavoastră, la Alba Iulia”. Nici eu nu aveam mașină pentru așa ceva așa că respectivii au plecat la București cu trenul. Evenimentul l-am descris în cartea mea „Revoltă în labirint. Decembrie 1989”.
L-am contactat pe secretarul de stat Adrian Sanda, șeful comisiei care a reanalizat dosarele solicitanților noii titulaturi de „luptător cu rol determinant”. Secretarul de stat mi-a spus că, la dosar, Florentin Scalețchi are dovada că a apărut la TV în studioul 4, în data de 22 decembrie 1989. I-am replicat că dovada respectivă este, absolut sigur, FALSĂ. Scalețchi nu putea fi în București în 22 decembrie 1989. Admit că, potrivit documentelor din dosar, Adrian Sanda nu putea proceda altfel dar, odată informat, trebuia să ia măsuri. De câțiva ani buni, se duce o amplă campanie de discreditare a Revoluției și a revoluționarilor iar tipul acesta de „scăpări”, poate premeditate, ale Guvernului permite „sistemului” din care, alături de politicieni fac parte și ofițerii acoperiți din presă, să perpetueze această discreditare. În titlul articolului din „Adevărul” se insinuează că dacă nu sunt bani pentru sporirea veniturilor bugetarilor și pensionarilor, vinovați sunt „...revoluționarii pentru care statul a redeschis conducta cu bani publici”. Nu contează că din circa 17.000 luptători, acum au rămas doar 2700 revoluționari care primesc îndemnizații de „determinanți”. Mai puțini decât cei 4000 – 5000 de parlamentari cu pensii speciale. „Sistemul” dorește ca nici această „curățenie” să nu fie agreată de opinia publică. Încă din 2011 guvernele au emis ordonanțe succesive de urgență prin care îndemnizațiile luptătorilor cu „merite deosebite” au fost suspendate iar în final, prin OUG 95/2014, anulate. Pentru celelalte categorii - răniți, urmași de eroi-martiri, pensionari – sumele au fost plafonate la nivelul anului 2010. Fiecare OUG a subliniat că măsura e vremelnică, valabilă doar un an, dictată de condițiile economico-financiare precare, de criză. Aceste OUG de la finele fiecărui an au avut menirea să țină peiorativ în actualitate „drepturile materiale ale revoluționarilor” (prevăzute în lege, dar neacordate în realitate) pentru ca presa aservită să poată reactiva și exacerba curentul de opinie defavorabil acestora. În pofida Legii 341/2004, neabrogată, din 2012 luptătorii „cu merite deosebite” nu mai beneficiază de îndemnizații. Guvernanții, fie de stânga fie de dreapta, nu sunt deloc interesați să renunțe la instrumentul cu care mențin cu botul pe labe pe cei care și-au riscat viața în Decembrie 1989, și care au calitatea morală să-i întrebe ce au făcut cu țara și visurile românilor.
Victor Ponta, un dușman declarat al revoluționarilor, a afirmat nu odată că a dat înapoi toate drepturile tăiate de Guvernul Boc. Le-a dat tuturor, iar la multe categorii chiar le-a mărit salariile, pensiile și îndemnizațiile. Numai revoluționarii, ei singuri, au rămas cu drepturile tăiate. Guvernul Cioloș nu face nici el excepție. Art.12, alin 2 din OUG 57/2015, preia „stilul” vechilor guverne și plafonează în continuare, pentru al cincilea an, îndemnizațiile revoluționarilor (a celor rămași) la nivelul anului 2010. Chit că hulita OUG 95/2014 făcuse totuși o corectură mult-așteptată: calculul dreptului se face legat de câștigul mediu salarial prevăzut în bugetul asigurărilor sociale de stat și nu de salariul mediu.
Mihai Babițchi
17 Ianuarie 2016
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2427 : Ianuarie 19, 2017, 07:43:18 »

Am gasit fotografia doamnei Maya.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2428 : Ianuarie 19, 2017, 07:44:57 »

Memorat

CINE-I ACEASTA DOAMNA?AM VAGA BANUIALA CA VREI SA NE ABURESTI REMUS.
Memorat
Pagini: 1 ... 160 161 [162] 163 164 ... 194
Schimbă forumul: