Main Content:

Pagini: 1 ... 167 168 [169] 170

CINE SUNT EI? ce au facut inainte de 22 dec.1989? si ce au facut dupa 22 dec.?

• remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2520 : Iunie 24, 2017, 16:09:02 »

Sa fie clar, Dragnea nu mai e comunist, asa cum nici Putin nu mai e.
Este un oligarh, care ar face orice ca sa-si pastreze averile facute prin pradaciuni.

Postez imaginea pentru ca e reusita si pentru ca exprima dorinta lui de stapanire a Romaniei.
Memorat

in privinta „„doamnei Cristina Corut „„„sigur confirm din sursa  sigura ca nu este nora
lui Pavel Corut „„„„ci a lui  Petre Corut „„„„ii cunosc atat pe socrii dansii si pe sotuldoamnei Cristina Corut „„„„„Laurentiu Corut

M-am tot intrebat...ce subiecte de discutie puteai avea cu dansii...sunt convins ca au un intelect total diferit de al tau...
Memorat

cand te trezesti   din betie   aa si din prostie 
te astept la bobocica 
vad ca te ustura   rau   arde frige si vad    ca  strigi adevarul
 ps   conform   MO   din linspe  femartie   o mie noua sute  toamna
unde te informezi   cu toate   MO   
PS   ni te mai da   Balena    intr un lighean de plastic 
rad colegi tai din PSD [..SRI ]...GRINDEANU si MISU TUDOSE   
Memorat

PSD  [...LUCIAN RADULESCU ]......FURA  RATA DIN   COTET[...CARAIMAN    DE LA CALDURA  DE LA PERIMA ]....
Memorat

cand te trezesti   din betie   aa si din prostie 
te astept la bobocica 
vad ca te ustura   rau   arde frige si vad    ca  strigi adevarul
 ps   conform   MO   din linspe  femartie   o mie noua sute  toamna
unde te informezi   cu toate   MO   
PS   ni te mai da   Balena    intr un lighean de plastic 
rad colegi tai din PSD [..SRI ]...GRINDEANU si MISU TUDOSE 

Deci te-ai legat de noul Prim Ministru...domnul Mihai Tudose.  Grin Grin Grin
Memorat

cand fu   TACHE[...LUCIAN RADULESCU ]
nu fu    TICA[REDUS43D ]
cabd fu   TICA[...REDUS43 ]
nu fu    TACHE[...LUCIAN RADULESCU ]

PS    EXPERTI ANALISTI  COMENTATORI POLITICA EXTERNA +INTERNE
DOTATI  CU O INTELINGENTA IESITA DIN COMUN
OAMENI DE BINE [PSD..NORMAL]
PS1 ...din pacate   unul   TACHE  ...EXALTAT
..........celalalt        TICA    ....TULBURAT 
Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: CINE SUNT EI? ce au facut inainte de 22 dec.1989? si
« Răspunde #2526 : Iunie 28, 2017, 21:23:30 »

Ploaia care v-a venii, le va potopii pe toate...
  P.M ce-o sosii, le va-nămoli nepoate...
  Chiar de Dragnea l-o îndrăgii...
  Tot ne vom cârpii nădragii...
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

BLOCUL NATIONAL AL REVOLUTIONARILOR 1989 ROMANIA
https://www.facebook.com/groups/673260779399342/permalink/1500622736663138

Elena Elly
23 hrs
Despre LRD impostori. Azi, FLORENTIN SCALETCHI :

Mihai Babitchi, postare in grupul Revoluția din 1989 la 17 ianuarie 2016
„EU L-AM ELIBERAT PE FLORENTIN SCALEȚCHI DIN PENITENCIAR”
În anul 1985 presa comunistă a înfierat îndelung fuga (mai exact încercarea de fugă) în Vest a celui mai tânăr comandant de vas din flota română, Florentin Scalețchi. Acesta a reușit să ajungă noaptea în apele turcești și doar revolta echipajului și a secundului în ziua următoare, care se temeau de represaliile asupra familiilor rămase în țară, l-au împiedicat să-și atingă scopul. Ceaușescu l-a condamnat mai întâi la moarte, dar ulterior pedeapsa i-a fost comutată în 20 de ani închisoare. Desigur, încercarea tânărului de 26 de ani a câștigat simpatia majorității românilor, chiar dacă unii spuneau că putea să fugă fără să-și implice echipajul și fără să fure un vas de la statul român. EU SUNT CEL CARE A ORDONAT ELIBERAREA LUI DIN PENITENCIARUL DE LA AIUD, ÎN 24 DECEMBRIE 1989.
 Florentin Scalețchi, deși era închis, așadar, la Aiud în 22 decembrie 1989, a reușit să obțină nu numai titlul de „revoluționar cu merite deosebite” potrivit legii 341/2004 ci și pe acela, potrivit OUG 95/2014, de „revoluționar cu rol determinant”. Noua titulatură „...se atribuie celor care în perioada 14 – 22 decembrie 1989 au avut un rol determinant la declanșarea și victoria Revoluției Române din Decembrie 1989...” (art.4, pct. 3 din OUG 95/2014). Scalețchi a ajuns după revoluție președintele Organizației pentru Apărarea Drepturilor Omului (OADO), calitate în care a fost arestat și condamnat în 2011 la 6 ani închisoare pentru corupție și trafic de influență. Ceruse și primise 20.000 euro pentru promisiunea unei intervenții într-un proces aflat pe rol. A executat doar un an și acum, se pare, și-a reluat funcția de președinte OADO.
 Ziarul „Adevărul” (vechiul „Scânteia”, oficiosul central al PCR), care a fost întotdeauna vârful de lance al campaniei de denigrare a revoluționarilor s-a prevalat de „cazul Scalețchi” și al altor nume cu notorietate (actori, interlopi, cântăreți) socotiți impostori-revoluționari, pentru a ataca Președinția României, care a emis în septembrie 2015 un decret privind acordarea titlului de „revoluționar cu rol determinant” unui prim lot de 505 revoluționari cu dosare reverificate de SSPR. Din păcate, cel puțin în cazul lui Florentin Scalețchi, jurnalistul Mihai Voinea, dincolo de o evidentă lipsă de profesionalism (sau dezinformare premeditată!?), avea dreptate. Cei care m-au urmat în „Noaptea Revoluției” (21 spre 22 decembrie 1989) pe străzile din Alba Iulia își amintesc cum am obținut în dimineața zilei de 22 decembrie 1989, orele 8, abdicarea scrisă a primului secretar Ioan Savu și preluarea puterii în județ. Pe la orele 14, după fuga dictatorului, îi cerusem maiorului Viorel Bârloiu, comandantul garnizoanei din localitate să-și mute statul major in secretariatul meu – ceea ce a și făcut - pentru a ne pregăti de apărare împotriva posibilei contraofensive a forțelor rămase fidele regimului. Aveam mii de probleme care trebuiau rezolvate imediat, de la trierea cadrelor fostelor organe de represiune, miliție și securitate, care se predau sau erau arestate, până la aprovizionarea populației cu alimente și medicamente, primirea delegațiilor străine, descărcarea vagoanelor cu ajutoare, reluarea activității în întreprinderi și instituții etc. Iar pe străzi se trăgea...
 În 24 decembrie primesc un telefon de la generalul Gușă („de la cabinetul dlui. Ion Iliescu”, s-a recomandat). Fusesem martor când răspunsese sec, la telefon, unei voci sovietice, că România nu are nevoie de niciun ajutor militar, deci îl cunoșteam. Generalul m-a rugat să eliberez de la Penitenciarul Aiud grupul de gestionari arestați de regimul comunist sub pretext că furau din alimente și erau vinovați, potrivit propagandei ceaușiste, de existența rafturilor goale din magazinele alimentare. Respectivii trebuiau să apară în seara următoare la TV, ca exemplu de instrumente-victimă ale manipulării comuniste. L-am sunat imediat pe comandantul Penitenciarului de la Aiud, maiorul Vasile Tărțan, și i-am cerut să-i elibereze, să-i spele, să-i hrănească, eventual să le dea ceva bani de buzunar dacă are, și să-i expedieze la București cu o mașină. După vreo jumătate de oră mă sună și îmi spune că șeful lui de la București, nu știu ce general, i-a interzis să elibereze orice deținut. L-am luat eu la telefon pe generalul respectiv și l-am întrebat calm cum își permite să cotramandeze un ordin dat de mine în numele Revoluției. Apoi i-am explicat cine a cerut eliberarea lor. S-a înmuiat și mi-a spus că în câteva minute totul se rezolvă. Într-adevăr m-a sunat aproape imediat maiorul Tărțan, care s-a scuzat îndelung și, dorind probabil să-i iert „indisciplina”, a adăugat că la Aiud îl are închis și pe Florentin Scalețchi. „Urcă-l și pe el în mașină!”, i-am cerut. „Nu am mașină pentru București, dar în maxim o oră îi trimit la dumneavoastră, la Alba Iulia”. Nici eu nu aveam mașină pentru așa ceva așa că respectivii au plecat la București cu trenul. Evenimentul l-am descris în cartea mea „Revoltă în labirint. Decembrie 1989”.
L-am contactat pe secretarul de stat Adrian Sanda, șeful comisiei care a reanalizat dosarele solicitanților noii titulaturi de „luptător cu rol determinant”. Secretarul de stat mi-a spus că, la dosar, Florentin Scalețchi are dovada că a apărut la TV în studioul 4, în data de 22 decembrie 1989. I-am replicat că dovada respectivă este, absolut sigur, FALSĂ. Scalețchi nu putea fi în București în 22 decembrie 1989. Admit că, potrivit documentelor din dosar, Adrian Sanda nu putea proceda altfel dar, odată informat, trebuia să ia măsuri. De câțiva ani buni, se duce o amplă campanie de discreditare a Revoluției și a revoluționarilor iar tipul acesta de „scăpări”, poate premeditate, ale Guvernului permite „sistemului” din care, alături de politicieni fac parte și ofițerii acoperiți din presă, să perpetueze această discreditare. În titlul articolului din „Adevărul” se insinuează că dacă nu sunt bani pentru sporirea veniturilor bugetarilor și pensionarilor, vinovați sunt „...revoluționarii pentru care statul a redeschis conducta cu bani publici”. Nu contează că din circa 17.000 luptători, acum au rămas doar 2700 revoluționari care primesc îndemnizații de „determinanți”. Mai puțini decât cei 4000 – 5000 de parlamentari cu pensii speciale. „Sistemul” dorește ca nici această „curățenie” să nu fie agreată de opinia publică. Încă din 2011 guvernele au emis ordonanțe succesive de urgență prin care îndemnizațiile luptătorilor cu „merite deosebite” au fost suspendate iar în final, prin OUG 95/2014, anulate. Pentru celelalte categorii - răniți, urmași de eroi-martiri, pensionari – sumele au fost plafonate la nivelul anului 2010. Fiecare OUG a subliniat că măsura e vremelnică, valabilă doar un an, dictată de condițiile economico-financiare precare, de criză. Aceste OUG de la finele fiecărui an au avut menirea să țină peiorativ în actualitate „drepturile materiale ale revoluționarilor” (prevăzute în lege, dar neacordate în realitate) pentru ca presa aservită să poată reactiva și exacerba curentul de opinie defavorabil acestora. În pofida Legii 341/2004, neabrogată, din 2012 luptătorii „cu merite deosebite” nu mai beneficiază de îndemnizații. Guvernanții, fie de stânga fie de dreapta, nu sunt deloc interesați să renunțe la instrumentul cu care mențin cu botul pe labe pe cei care și-au riscat viața în Decembrie 1989, și care au calitatea morală să-i întrebe ce au făcut cu țara și visurile românilor.
 Victor Ponta, un dușman declarat al revoluționarilor, a afirmat nu odată că a dat înapoi toate drepturile tăiate de Guvernul Boc. Le-a dat tuturor, iar la multe categorii chiar le-a mărit salariile, pensiile și îndemnizațiile. Numai revoluționarii, ei singuri, au rămas cu drepturile tăiate. Guvernul Cioloș nu face nici el excepție. Art.12, alin 2 din OUG 57/2015, preia „stilul” vechilor guverne și plafonează în continuare, pentru al cincilea an, îndemnizațiile revoluționarilor (a celor rămași) la nivelul anului 2010. Chit că hulita OUG 95/2014 făcuse totuși o corectură mult-așteptată: calculul dreptului se face legat de câștigul mediu salarial prevăzut în bugetul asigurărilor sociale de stat și nu de salariul mediu.
 Mihai Babitchi
 17 Ianuarie 2016
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2528 : Iulie 17, 2017, 23:05:53 »

Dorel Haraga versus Claudiu Iordache, stare, conflict care tine de cativa ani. Care o fi adevarul?
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2529 : Iulie 17, 2017, 23:08:53 »

Cred ca domnul director al I.R.R.D. 1989 ar trebui sa dea un raspuns, sau o replica inclusiv aici, pe forum, caci acesta este pe portalul Revolutiei, deci este locul care conteaza, cel care va ramane.
Memorat
  • NVal
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2530 : Iulie 18, 2017, 15:46:08 »

Vorba unui cunoscut: e bine să bage toată lumea la tărtăcuță! Citiți ca să știți.
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2531 : Iulie 20, 2017, 21:09:35 »

Maya, ai o problema pe Facebook:
https://www.facebook.com/cornel.chelaru.52/posts/484342225248472?comment_id=484521068563921&notif_t=like&notif_id=1500574852117888

Cornel Chelaru
8 ore ·
Cum e posibil să fiu un revoluționar adevărat, iar in 2004 să fiu declarat fals Revoluționar in ce țară trăim oare.

Portalul Revolutiei - Lista prezumtiva cu persoanele carora se intentioneaza sa le fie retrase certificatele de revolutionar
In cursul zilei de joi, 14 martie 2013, pe site-ul Secretariatului de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din Decembrie 1989, a fost publicat un comunicat, semnat de domnul ministru secretar de stat Victor Socaciu, referitor la lista cu revolutionari care a fost vehiculata pe posta electronica s...
portalulrevolutiei.ro

Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2532 : Iulie 20, 2017, 21:13:25 »

Cornel Chelaru O fii fals oare

Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2533 : Iulie 20, 2017, 21:15:23 »

Cornel Chelaru Si asta e fals

Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns:
« Răspunde #2534 : Iulie 20, 2017, 21:19:57 »

Cornel Chelaru Poziția a2a Chelaru Cornel o fii fals

Stoica Nelutu Lista : PREZUMTIVA ..Daca erai fals ?? : erai "EXECUTAT".

Marius C Costache Dar nu sunteti singur vad ca si fratele Dumneavoastră este băgat pe listă!
Memorat
Pagini: 1 ... 167 168 [169] 170
Schimbă forumul: