Main Content:

Pagini: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 190

CINE SUNT EI? ce au facut inainte de 22 dec.1989? si ce au facut dupa 22 dec.?

• Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW

Nu domnule Diplomatul007, n-am nici dreptul si nici dorinta sa incetati a publica documente. Poate exista totusi oameni mai putin sceptici - ca sa ma exprim rezervat - decat mine, si le urez succes; eu nu detin adevarul absolut; am ajuns doar la niste concluzii strict personale, dupa un efort insumat, si va asigur ca foarte aplicat, de vreo sase ani.

Pana ii vom descoperi pe cei mai putin sceptici, mai fac un efort in a incerca sa aflu adevarul: spuneti 'Se poate observa cum s-au fabricat o multime de certificate de revolutionar'. Trebuie sa recunoasteti ca raspunsul care pluteste in aer este: 'Si ce daca!'.
Memorat

Perplex in forma continuata.

Va inteleg dezamagirea si va asigur ca nu sunteti o exceptie din acest punct de vedere. Probabil o resimtiti mai acut datorita eforturilor personale facute pana acum. Dar sunt si altii care "si-au pierdut timpul" astfel si traiesc intr-un anonimat mai mare decat al dvs. Ce va fi, vom vedea. Consider ca suntem datori sa punem cartile pe masa. Pe cele pe care le avem, pe cele dosite pe care se intampla sa mai punem mana, pe cele pe care ni le mai trimit altii si, nu uitati, pe cele pe care le putem achizitiona. Adaug un document cae a mai fost plasat pe forum, dar care e bine sa-l revedem dupa seria celor de mai sus.
Memorat

Momentul schimbarii si relatiile dintre cei care trebuiau sa plece, dar nu voiau si cei care venisera, dar nu se pricepeau. Acum totul este F.S.N. si aproape ca nu mai are sens discutia aceasta. Dar pentru cei care nu am fost interesati atunci de aceste relatii, sau nu le-am stiut pur si simplu, nu este chiar lipsita de interes.
Memorat

Daca munca aceasta este ingrata, de ce aproape toti secretarii de stat care s-au ocupat de revolutionari au avut tendinta sa se agate de postul respectiv si dupa ce partidul lor a parasit puterea? Mai jos aveti exemplul elocvent al dl. Costel Balint. Am spus aproape toti pentru ca a existat unul de la Timisoara, domnul Traian Orban, care si-a parasit postul urgent dupa ce a constatat care e problematica secretariatului, cu ce interese se confrunta si cu ce oameni ar fi trebuit sa lucreze
Documnetul mai e interesant sub un aspect. S-a facut afirmatia ca domnul Preda nu ar fi semnat nimic in cadrul comisiei de verificare a dosarelor. Totusi, asa cum rezulta din document, a fost chiar secretarul ei. Deci este exclus sa nu fi semnat actele comisiei.
« Ultima modificare: Iulie 19, 2009, 13:05:18 de către razvan »
Memorat

Sper ca certurile de pe acest subiect, care pareau interminabile la un moment dat, s-au sfarsit si putem sa ne ocupam cu alte lucruri mai folositoare.
Momentul schimbarii si relatiile dintre cei care trebuiau sa plece, dar nu voiau si cei care venisera, dar nu se pricepeau. Acum totul este F.S.N. si aproape ca nu mai are sens discutia aceasta. Dar pentru cei care nu am fost interesati atunci de aceste relatii, sau nu le-am stiut pur si simplu, nu este chiar lipsita de interes.
Daca munca aceasta este ingrata, de ce aproape toti secretarii de stat care s-au ocupat de revolutionari au avut tendinta sa se agate de postul respectiv si dupa ce partidul lor a parasit puterea? Mai jos aveti exemplul elocvent al dl. Costel Balint. Am spus aproape toti pentru ca a existat unul de la Timisoara, domnul Traian Orban, care si-a parasit postul urgent dupa ce a constatat care e problematica secretariatului, cu ce interese se confrunta si cu ce oameni ar fi trebuit sa lucreze
Documnetul mai e interesant sub un aspect. S-a facut afirmatia ca domnul Preda nu ar fi semnat nimic in cadrul comisiei de verificare a dosarelor. Totusi, asa cum rezulta din document, a fost chiar secretarul ei. Deci este exclus sa nu fi semnat actele comisiei.

Bravo domnule!
Ai reusit ceva de exceptie prin postarea documentelor si ne-ai mai lamurit în privinta mânariilor facute la nivelul comisiei si sspr. Crede-ma, îmi lipsea motivatia gesturilor gratuite ce s-au facut dupa 1996; acum sunt pe deplin lamurit. Culmea este, ca cele mai mari ilegalitati sau comis în timpul conventiei, deci dupa câstigarea alegerilor de "opozitia democratica", atunci când normal si firesc era sa taiem raul de la radacina. Am ratat ocazia atunci, cât si mai târziu. Cine sa fie autorul moral din spatele caruia s-a declansat trecerea noastra în derizoriu? Sau "democratii" veniti la putere dupa' 96 ne-au urât în asa masura încât au dorit sa ne compromita definitiv? Au fost oare direct interesati sau infiltratii au avut misiune?
Cine-mi poate raspunde?
« Ultima modificare: Iulie 19, 2009, 13:05:44 de către razvan »
Memorat

Toate partidele din Romania, dupa prima jumatate a secolului trecut, sunt alcatuite majoritar din comunisti. Cred ca acesta constatare spune totul, fara a mai fi nevoiti sa intram in amanunte. Pentru amatorii de statistici, ofer un document care este halucinant prin continut si lamuritor asupra felului cum au fost facuti, la ordin, o multime de revolutionari, multi dintre cei care astazi bat cu pumnul in masa si cer sa li se preschimbe certificatul in mod autoamat, pentru ca dosarul lor a fost deja analizat inainte de emiterea primului certificat, in 1996.
Memorat

Statistica respectiva a devoalat infractionalitatea in care vechea comisie aviza dosarele pentru atribuirea certificatelor de luptaor (in mod special), dar faptul nu a dus cu necesitate la anchetarea si condamnarea vinovatilor, lucru stiut de toata lumea. Au existat doar doua urmari mai importante, dar si acelea numai in plan administrativ, nu si de drept. Destituirea fostului si numirea noului (la vremea respectiva) secretar al comisiei. Imi cer scuze pentru calitatea copiei de mai jos. Nu am alta mai buna.
Memorat

Parlamentarii au mai avut tentatia preluarii dosarelor revolutionarilor aflate la sediul Secretariatului de Stat pentru Problemele Revolutionarilor. Cel mai aproape de reusita au fost in primavara anului 1997. Adresa prin care cereau conducerii S.S.P.R. sa le cedeze dosarele avea un caracter ultimativ, pentru ca acorda doar trei zile pentru ducerea la indeplinire a solicitarii exprese a senatorilor.
Memorat

Dar ce sa predea stimabili angajati ai Secretariatului de Stat pentru Porblemele Revolutionarilor (observati ca e "pentru problemele", nu pentru rezolvarea lor), cand in institutia in care lucau domnea haosul? La viteza cu care au "verificat" la un moment dat dosarele, nici nu e de mirare ca nu puteau sa tina o ordine in conformitate cu legea. Dar sa vedem cum au procedat, de ce tertipuri s-au folosit ca sa nu permita unor ochi straini accesul la dosare, pentru ca le-au spus pas senatorilor si n-au predat arhiva.
Memorat

Deci, de la un ultimatum de trei zile, dat in 20 mai 1997, s-a ajuns in situatia ca nici in 3 iulie sa nu se intample nimic ci, dimpotriva, discutiile au fost dirijate pe un drum care nu ducea nicaieri, in nici un caz la predarea arhivei.
Memorat

Un proces verbal incheiat intr-o zi de marti din luna ianuarie a a nului 1997. Pe prima linie de semnaturi se gasesc cele ale domnilor Traian Orban (cel care s-a grabit sa fuga de o asemenea responsabilitate) si Valentin Preda.
Memorat
  • Marius
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Interesante documentele Diplomatului. Ştiam că Balint Costel, care fusese numit de PDSR, a refuzat să accepte destituirea sa de către noul guvern CDR, unul din documentele Diplomatului pomeneşte şi de un proces pe acest subiect, care ar fi fost cîştigat în primă instanţă de Balint. Ştiţi cumva cum s-a finalizat acel proces la apel şi la recurs?
Acelaşi subiect, al refuzului fostei comisii numite de guvernul PDSR de a accepta noua numire (Traian Orban) făcută de CDR, este amintit şi într-o emisiune TVR din 1997.
Memorat

Castigand in prima instanta, a fost repus in functie. A incercat sa-si pastreze pozitia facand un raport catre presedintele Emil Constantinescu, dar a fost inlaturat in final.
« Ultima modificare: Iulie 22, 2009, 15:51:44 de către razvan »
Memorat

Cel mai important fond de documente importante, dar si interesante, daca nu discutam de intstitutiile statului, se gaseste in acest moment la Asociatia 21 Decembrie 1989 Bucuresti, constand in copiile dosarelor pe care statul roman le-a transmis la C.E.D.O. Daca exista cineva care cunoaste bine legislatia europeana, in special cea legata de C.E.D.O., ar fi bine sa intervina cu explicatii in ceea ce priveste regimul diferit, la noi si la Strasbourg, al documentelor unui proces in curs. Personal, as fi interesat de o cat mai grabnica publicare pe Internet a respectivelor dosare, dar nu stiu daca prin aceasta nu este impietat procesul in sine, in aceasta problema, fara discutie, cel care trebuie sa primeze fiind procesul si rezultatele sale.
Memorat

Cei de la asociatie merita sa fie felicitati pentru ca este o mare realizare reusita lor. Faptul ca au obtinut copiile respective, e o mare bresa in fortareata secretomaniei de stat de care cei vinovati de omorarea celor peste o mie de oameni in timpul Revolutiei s-au folosit abuziv timp de doua decenii. Felicitari deci!
Memorat
Pagini: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 190
Schimbă forumul: