Main Content:

Pagini: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 190

CINE SUNT EI? ce au facut inainte de 22 dec.1989? si ce au facut dupa 22 dec.?

Iata ce am gasit despre cei doi:

17964 PETRASCU MARIA FD 6815 SIBIU 18-Sep-53 OCTAVIAN LUCRETIA BV AS."21 DEC.1989" BUCURESTI
17965 PETRASCU MARIUS OCTAVIAN FD 6816 BRASOV 03-Feb-50 GHEORGHI GEORGETA BV AS."ALIANTA POPORULUI" BUC

Nimic mai mult.
Vicepresedinta dlui Maries (carmen maestru) are o reactie pe site-ul Asociatiei 21 Decembrie 1989 la acest subiect:
Pentru o informare corecta:

Din ultimele tabelele cu L 42 de la Presedentie

PETRASCU MARIA AS."BRASOV DECEMBRIE 1989" SIBIU 9/18/1953 LUCRETIA OCTAVIAN 6815 LU
PETRASCU MARIUS OCTAVIAN AS."BRASOV DECEMBRIE 1989" BRASOV 2/3/1950 GEORGETA GHEORGHI 6816 LU

Din ce cauza au solicitat avizele de preschimbare altor asociatii, nu avem de unde sti.

Asociatia "Alianta Poporului" nu cred ca mai exista acum pentru a da avize.

http://asociatia21decembrie.ro/phpBB2/viewtopic.php?t=4&start=180

Nu doresc sa supar pe nimeni dar, tot pentru o informare corecta, fac doua precizari.
Mai intai una privitoare la provenienta acestei informatii. Pe cei doi i-am gasit, pe pozitii alaturate, in asa-zisa Arhiva Preda, document care contine datele si numele a 25729 de revolutionari. Nu trebuie sa fie vorba obligatoriu de persoane care au solicitat preschimbarea, pot fi unele care detin doar vechiul certificat. Eu am repreodus cu exactitate datele celor doi.
A doua precizare este necesara pentru ca nu rezulta cu necesitate ca s-ar fi cerut si preschimbarea certificatului sotului. Personal, cred ca e vorba de asociatia de care apartineau la data intocmirii tabelului, ciudat fiind nu numai faptul ca cei doi soti nu au fost reprezentati de o asociatie din Brasov (sunt si alte cazuri), dar si cel al apartenentei la asociatii diferite din Bucuresti.
As mai adauga ca afirmatia conform careia "din ce cauza au solicitat avizele de preschimbare altor asociatii, nu avem de unde sti", nu se sustine, pentru ca atata lectura din urma am si eu incat sa stiu cum se face ca doamna ziarista a solicitat Asociatiei 21 Decembrie 1989 Bucuresti s-o reprezinte si sa-i sustina dosarul la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor pentru preschimbarea certificatului vechi.
Memorat

Felicitari domnu Diplomat007!
Daca aveti posibilitate sa cautati intrarile masinilor din strainatate,pe numele revolutionarilor,si pe numele asociatiilor de revolutionari din toata tara,la toate vamile,incepind cu anul 1990,veti avea niste surprize de proportii.Cel putin asa se discuta de multa vreme prin frumosul oras Sibiu.Cautati si ne vom convinge,sau nu.Inteleg smecheria cu persoanele fizice,banuiesc care-i cistigul.Nu inteleg procedura intrarii masinilor pe asociatii de revolutionari si cum se pot trage foloase din aceasta activitate,si daca este legala? Huh(vorbesc in cazul unui numar mare de masini) Roll Eyes
Aveti dreptate, dar eu nu am buget pentru asemenea operatiune. Normal ar fi sa-i semnalati doamnei Cristina Ecaterina Corut aceasta problema si sa-i cereti sa faca demersurile necesare. Are doua cai facile da a obtine datele. Fie se adreseaza oficial ministerului de resort, fie apeleaza la bunele servicii ale prefecturilor. Si pe o cale si pe alta, rezultatul va fi acelasi, adica o documentatie completa si oficiala asupra acestei probleme. Daca as fi in locul dansei si as citi aceste randuri, nu as mai astepta o alta invitatie speciala si as demara cercetarile. Gloria va fi intotdeauna a invingatorilor si ea ar putea reusi.
Memorat

Va dau dreptate la amindoi dar logic ar fi ca doamna Corut sa nominalizeze si asociatiile din care fac parte acesti beneficiari a masinilor.Asta pentru informarea noastra a tuturor.
Memorat

Este mai importanta demararea anchetei si aflarea adevarului privitor la fapte. Asociatiile implicate pot fi aflate relativ usor. Revenind la documentele respective, atasez Anexa 2, Cereri de solicitare negasite in arhiva Secretariatului General.
« Ultima modificare: Septembrie 29, 2009, 13:34:07 de către razvan »
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Foarte bine. Multumesc. Alte documente referitoare la cercetarile intreprinse in aceste cazuri.

MAI DIPLOMATULE  :  VEZI CA IN DOSARUL  DEVA  ESTE SI CIRCULARA  TRANSMISA DE CATRE IORDAN RADULESCU,

SECRETAR DE STAT LA ACEA DATA  CATRE  DIRECTIA GENERALA A VAMILOR,  AVIND IN ANEXA  MODELUL ADEVERINTEI

SEMNATA DE SSPR SI DOMNIA SA ,  CARE TE SCUTEAUI DE PLATA TAXELOR VAMALE.......................

PROGRAMUL _  ADEVERINTE SI MASINI FARA TAXE VAMALE A FOST INITIAT DE SSPR ,  IN CADRUL REGLEMENTARILOR

UNIUNII EUROPENE PRIVIND  LIBERA CIRCULATIE A MARFURILOR SI PERSOANELOR........

DACA URMARESTI LEGISLATIA LA ACEA DATA ,  DOI SAI TREI ASOCIATI INTR-UN ONG  ERAU SCUTITI DE TAXE

VAMALE.

SINGURA GRESEANA A  SS  LA ACEA DATA A FOST CA A CONFUNDAT STAMPINA  ASOCIATIEI CU STAMPILA INSTITUTIEI

DE STAT...... A TRANSMIS O CIRCULARA  IAR ADEVERINTELE TREBUIAU ELIBERATE DE ORICE ONG  FARA SA IMPLICE

CERTIFICATUL DE REVOLUTIONAR......

ORICUM ,  DOSARUL  DEVA ESTE INCHIS  IAR REGISTRELE CU ELIBERAREA ADEVERINTELOR DE CATRE SSPR,

EVAPORATE  PRECUM REGISTRELE  COMISIEI  INSTITUITA PRIN HG nr.566/1996.

CEI FRECATI, CARE TREBUIE SA PREZINTE DOVEZI  SUNT  VICTIMELE ,   ADICA  NOI  CEI MULTI!
Memorat

Corect. Si mai corect ar fi, dar nu obligatoriu, sa contribuiti si dumneavoastra cu documentele pe care le aveti, cele legate de aceasta poveste S.S.P.R. S.R.L. Si pentru ca ati amintit de registre, doresc sa va combat scepticismul. Sa postam toti documentele pe care le avem si sa vedeti cum se vor gasi toate cele necesare pentru a facee ceea ce onoarea ne obliga.
Memorat

Felicitari domnu Diplomat007!
Daca aveti posibilitate sa cautati intrarile masinilor din strainatate,pe numele revolutionarilor,si pe numele asociatiilor de revolutionari din toata tara,la toate vamile,incepind cu anul 1990,veti avea niste surprize de proportii.Cel putin asa se discuta de multa vreme prin frumosul oras Sibiu.Cautati si ne vom convinge,sau nu.Inteleg smecheria cu persoanele fizice,banuiesc care-i cistigul.Nu inteleg procedura intrarii masinilor pe asociatii de revolutionari si cum se pot trage foloase din aceasta activitate,si daca este legala? Huh(vorbesc in cazul unui numar mare de masini) Roll Eyes

CINEVA M-A AVERTIZAT ASTAZI IN EGATURA CI POSTARILE MELE  PE ACEST PORTAL...

VA ASIGUR CA VOI SCRIE IN CONTINUARE CE GINDESC ....................

REFRITOR LA INSCRIEREA MASINILOR CU ADEVERINTE  ELIBERATE DE SSPR IN PEIOADA 2000-  2004

CE VRETI SA STITI CONCRE ?  AU FACUT TOT FELUL DE POTLOGARII  ACEA GASCA DE LA SSPR,

FIIND ACOPERITI DIRECT DE  ADRIAN NASTASE SI NICOLAE VACAROIU ;  TRANSFORMASERA

INSTITUTIA SSPR  IN ASOCIATIE OBSTEASCA  DE ELIBERAT ORICE ADEVERINTE PE  LINGA...

SUNT CEVA DOSARE PENALE IN ACEST SENS  DAR  AU FOST CONDAMNATI OAMENI NEVINOVATI...

CEI CARE AU LUAT MALAIUL SI L-AU DUS  BINENTELES-PARTIAL- LA PSD  SECT 7  ADICA

LA  ANA NASTASE  SUNT  BINEMERCI ,  SI ISI PERMIT S DISCUTE  SI  MPERATIV  CI

"BIATA CRISTINA ECATERINA CORUT "  ASTAZI PRETINZIND CA SLUJESC   PDL "

CARAGHIOS ; PENTRU EI, SCOPUL SCUZA MIJLOACELE....

JALNICA PRESTATIA LUI  IORDAN RADULESCU- FOST SS- LA COMISIA PARLAMENTARA  REVOLUTIONARILOR

DIN DCEMBRIE 1989......NUMAI AMNEZIE....

JALIC CIRC  CU  ACTORI DE PROASTA CALITATE...

PACAT,  PACAT DE SIGELE VARSAT, STIMATA DOAMNA CRISTINA ECATERINA CORUT .....
Daca ne asigurati ca veti scrie ce ganditi, nu ar strica sa oferiti mai multe documente in sprijinul spuselor dumneavoastra. Mi se pare esential. Pentru cei care nu detin documente, este important sa aiba curajul sa spuna ceea ce stiu, dar de la cei care au arhive personale ne asteptam la mai mult.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Cred ca e pentru prima data cand vad pagini dintr-un asemenea registru. Iata ca se poate sa le vedem si noi deci. Foarte bine.
Memorat
  • toni
  • Vizitator

BLA, BLA, BLA, ..................................
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

De cine faci misto, de Doplomat, de Nor sau de Perju, sau de toti trei?
Memorat

Toni in loc sa multumesti ca cineva posteaza aceste probleme de care suntem acuzati toti ca am fi niste profitori,o iei iar razna?
Memorat

De cand am venit cu ideea de a cumpara pur si simplu anumite documente de care suntem cu totii interesati, am trecut si prin experienta unei propuneri contrare, sa intru in posesia unei sume pentru a nu publica un document pe care-l primisem si de care se stia pentru ca l-am trimis mai intai catorva persoane. Ridiculizarea poate fi o fateta a aceluiasi efort de restrangere a difuzarii informatiei. Se poate observa cu destul de mare usurinta cum aceasta se face uneori constient, alteori inconstient, cu metoda in anumite cazuri, si la intamplare sau din motive subiective in altele.
Memorat

Cred ca am postat destule documente, suficient ca sa readucem in atentie problema acestor fraude facute de revolutionari sau prin intermediul lor, ambele cazuri fiind generatoare de degradare a statutului revolutionarilor in societate.
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul

Eu salut initiativa ta diplomatul 007 dar nu stiu ce trebuie facut.
Din documentele postate pina acum pot vedea ca aceste manevre s-au facut cind la conducerea ss era Iordan si Costin mare ''sef'' la invirtit hirtii.
Pai ce a facut si face Costin nu ma mira....el se afla si in spatele protestului lui Doru.L-am vazut doar intr-o filmare postata pe site asoc 21 dec.
De ce doar o data? De ce se ascunde? Daca sustine acest demers de ce nu se afiseaza?

P.S. Starea lui Doru e din ce in ce mai rea...
Memorat

Stimata Doamna,
Documentele provin din mai multe perioade. Pentru a va convinge, trebuie sa le vedeti si pe cele postate la alte subiecte. Dar este foarte adevarat ca perioada indicata de Dvs. este una intens infractionala, una care a adus prejudicii majore de imagine revolutionarilor, cu toate consecintele care au rezultat din aceasta situatie.
Eu nu incerc sa va determin sa adoptati o atitudine sau alta, aceasta depinde de constiinta fiecaruia, nici sa va conformati unui prezumtiv plan conceput de mine sau de altcineva. Pur si simplu iau in calcul posibilitatea de a "tezauriza" pe forum documentele care pot permite patrunderea unor stari de fapt, situatii, intamplari sau actiuni, acum sau in viitor. De exemplu, nu apreciez asocierea d-lui administrator al forumului la actiunea Asociatiei 21 Decvembrie 1989 din Bucuresti si in special cu dl. Doru Maries, dar ii inteleg interesul pentru actiunea de salvare si desecretizare ulterioara (sper ca gandeaste astfel) a documentelor cuprinse in dosarele Revolutiei. Ce se va intampla cu toate acestea, sincer, nu stiu. Dar nu trebuie sa explic ca avem dreptul sa le cunoastem, se subantelege. Depinde de fiecare dintre noi, sau de altii, de spiritul si vointa care ne anima, sa luam o decizie sau alta. Dar, pana cand vom face un asemenea pas, avem nevoie de documentele Revolutiei si a miscarii revolutionare ulterioare. Acum sper ca m-am exprimat suficient de clar ca sa evit unele posibile banuieli nejustificate. Si documentele asociatiei Dvs. sunt foarte importante. Ati amintit de o arhiva personala; de ce nu incercati sa publicati macar o parte a ei, cea pe care o considerati mai importanta, sau mai semnificativa? Este o invitatie subinteleasa pe care mi-am permis s-o fac din primele mele interventii pe acest forum. Daca vom lasa documentele sa zaca prin biblioteci personale, debarale, beciuri etc., le vom pierde. Si pentru noi si pentru posteritate. Cand un om paraseste existenta lumii acesteia, urmasii, in situatia fericita in care ei exista, se debaraseaza de cea mai mare parte a urmelor materiale a existentei sale, "hartoagele", daca nu sunt testamente, titluri de valoare, contracte s.a.m.d., fiind printre primele.
« Ultima modificare: Septembrie 30, 2009, 15:06:16 de către razvan »
Memorat
Pagini: 1 ... 33 34 [35] 36 37 ... 190
Schimbă forumul: