Main Content:

Pagini: [1]

intrebaree ???

intrebaree ???
« : August 20, 2009, 22:35:33 »

Am o rugaminte!! vreau sa stiu si eu daca dosarul meu (Maria Florică), Asociatia 21 decembrie metrou , buc, IMGB a trecut de CPRD si unde se afla lista, sau daca mi s a eliberat noul certificat de revolutionar si unde.
Memorat
Răspuns: intrebaree ???
« Răspunde #1 : August 24, 2009, 17:31:31 »

M-am interesat pentru dumneavoastra si raspunsul este urmatorul:
14771 MARIA FLORICĂ 1600429 (......) DOSAR DEPUS DE MATEI TEODORU, ULTIMA DATA A FOST IN PLEN PE DATA DE 31 octombrie 2007 si avea lipsa punctul 11, nu este trecut nici macar de SSPR".
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #2 : August 24, 2009, 18:55:11 »

Dosarul a fost de 2 ori in plenul comisiei:prima data la 28 sept 2007 si apoi la 31 oct 2007,avind lipsaa acelasi punct 11,respectiv ,   ALTE PROBE, INCLUSIV DOCUMENTE UTILE ÎN SUSŢINEREA CERERII.
Trebuia ca ori presedintele de asociatie,ori cei de la sspr sa va anunte ca lipsesc aceste probe de la dosar...din pacate ,acum nu se mai pot depune completari la dosar.
Memorat
  • Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #3 : August 24, 2009, 19:27:59 »

Dosarul a fost de 2 ori in plenul comisiei:prima data la 28 sept 2007 si apoi la 31 oct 2007,avind lipsaa acelasi punct 11,respectiv ,   ALTE PROBE, INCLUSIV DOCUMENTE UTILE ÎN SUSŢINEREA CERERII.
Trebuia ca ori presedintele de asociatie,ori cei de la sspr sa va anunte ca lipsesc aceste probe de la dosar...din pacate ,acum nu se mai pot depune completari la dosar.se pot depune probe/documente pina la 01/01/2010.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #4 : August 24, 2009, 20:57:58 »

Ar trebui ca onor SSPR-ul sa spuna clar pe site daca se pot depune sau nu completari la dosare, ba chiar daca se pot depune cereri de preschimbare. Daca mergeai intre ianuarie si aprilie la ghiseul SSPR si intrebai, ti se spunea ce nu se mai poate depune nimic, cu toate acestea, s-au depus, conform chiar registrelor luptatori/urmasi de pe site-ul SSPR, dosare inclusiv pana la 30 aprilie a.c. Mie mi se pare normal sa se poata depuna asa cum spune martinel, si asa cred ca e, dar s-o spuna clar SSPR-ul. Am fost initial incantat de faptul ca au dat din nou drumul la site, m-a uns pana la lacrimi textul de buna colaborare de pe homepage, dar m-am dovedit naiv - e doar marketing. Ii rog pe cei de la SSPR sa revina in lumea adevarului si comunicarii, daca pot, si sa renunte la texte frumoase fara fond.
Memorat

Perplex in forma continuata.
  • Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #5 : August 24, 2009, 21:26:41 »

M. Of. Partea I nr. 452 din 1 iulie 2009

Senatul Romaniei

Hotarare nr. 14 din 30 iunie 2009 privind numirea unor membri ai Consiliului National de Integritate

Curtea Constitutionala a Romaniei

Decizie nr. 753 din 12 mai 2009 referitoare la exceptia de neconstitutionalitate a dispozitiilor art. 10 alin. (4) si art. 11 alin. (3) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 43/2002 privind Directia Nationala Anticoruptie

Guvernul Romaniei

Ordonanta de urgenta nr. 84 din 30 iunie 2009 pentru prorogarea termenului prevazut la art. 9 alin. (1) din Legea recunostintei fata de eroii-martiri si luptatorii care au contribuit la victoria Revolutiei romane din decembrie 1989, precum si fata de persoanele care si-au jertfit viata sau au avut de suferit in urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987 nr. 341/2004
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #6 : August 24, 2009, 21:39:10 »

Eu stiu ca nici cereri de preschimbare si nici completari nu se mai pot face.Doar se analizeaza dosare.Dar..e posibil sa ma insel.Deoarece noi la asociatie nu mai avem dosare de trecut la comisia sspr ,e posibil ca eu sa nu stiu exact acest aspect.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #7 : August 24, 2009, 22:07:05 »

Ma tem ca prea multe nu s-au schimbat (de fapt cred ca e mai rau decat inainte - pe vremea lui Fesan, care a incercat gresit, simplificand informatia pe site-ul sub control, si a lui Cutean, care macar a fost sincer ca nu-l intereseaza);  acum, cu Corut la carma,  s-a incercat manipularea prin falsa transparenta. E 'dupa caz' (in general a fost asa, cu concursul SS ori nu, dar cu concursul cel putin al indivizilor din interfata cu publicul al SSPR). Mi-a ajuns deunazi 'la ureche' (asta e 'dupa ureche', dar asa-s toate in Romania) informatia ca ranitii si-ar putea ridica certificatele incepand de ieri, 24 august, si nu incepand cu 1 septembrie cum a publicat SSPR. Absolut scarbos daca e adevarat. SSPR-ul trebuia sa zica, nu sa se afle prin zvonuri, daca chiar e asa! SSPR-ul tace ca de obicei in privinta a cine, cand si cum, crezand ca daca da pe la nas unor pretendenti cu un site incropit e suficient;comentariile suplimentare sunt de prisos.
Memorat

• bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #8 : August 24, 2009, 23:00:46 »

Am fost initial incantat de faptul ca au dat din nou drumul la site, m-a uns pana la lacrimi textul de buna colaborare de pe homepage, dar m-am dovedit naiv - e doar marketing. Ii rog pe cei de la SSPR sa revina in lumea adevarului si comunicarii, daca pot, si sa renunte la texte frumoase fara fond.
Am ghicit destul de repede ce-i cu sefa de ocazie. Doar ca am scris la alt subiect. Acum ma citez pe mine insumi. Le gasiti la http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=65.30.

5 august
Toti cu lauda? Vad patru poze, toate din Buc. Nu-i nimic. Baietii de la gov.ro nu vad mai incolo de Piata Victoria. Dar de ce nu vad un forum pe site? Nu vrea nimeni sa vb cu noi? Ne mai explica ei anumite masuri, le mai spunem si noi ce cai urmeaza ca sa ajunga banii revolutionarilor in buzunarele angajatilor. Iara vor sa comunice unidirectional? Doamna Corut in felul acesta va papa subordonatii cei mai apropiati. Asa au facut cu toti ss si la fel cu dv. Scoateti cativa de pe orbita sesepereului si va fi mai multa munca, mai putine spagi si mai mult respect.

22 august
Sa finalizam lista noastra si s-o batem in cuie pe subiectul asta ca s-o vada si doamna loctiitor de secretar de stat pe termen nedeterminat. Poate ia cunostinta ce ne doare. Pana va hotarati sa va strangeti mintile de pe drumuri si sa faceti ceva ce trebuia sa fie gata imediat ce a fost dat afara Cutean, pun de un c/p al textului de pe Home de la www.sspr.gov.ro:
     "Secretariatul de Stat pentru problemele Revolutionarilor din Decembrie 1989 este institutia publica chemata sa asigure respectarea drepturilor persoanelor care prin curaj si daruire au luptat pentru Victoria Revolutiei din Decembrie 1989 si datorita carora  astazi traim intr-un stat democratic.
     Ne propunem sa asiguram beneficiarilor nostri un serviciu public de calitate, bazat pe legalitate, profesionalism, responsabilitate si transparenta, astfel incat  sa devenim partenerii dumneavoastra, o institutie la care să priviti cu incredere si respect,  avand certitudinea aplicării legii în mod corect, egal şi eficient.
     De aceea, transparenta in garantarea respectarii drepturilor prevazute in legea speciala primează, iar acest site vine tocmai în folosul persoanelor si institutiilor interesate, cu informaţii utile şi de interes general. Vă doresc navigare plăcută şi mizez pe o colaborare excelentă cu dumneavoastră!"

Banuiesc ca nu sunt bine venite comentariile sexiste, pt ca acum sunt cateva doamne la conducerea institutiei, chit ca vb pe home ca am fi beneficiarii lor (  dragut din partea doamnelor, ademenitor   ), pentru care fapt incerc sa ma abtin (deocamdata) si las locul liber ca sa va spuneti voi parerea despre textul asta de intampinare. Si haideti sa finalizam si lista noastra si s-o aninam alaturi de textul lor, ca in oglinda, sa vada toata lumea ce vrea sesepereul sa se vada si ce reflecta masa de revolutionari. Avem toata ziua si toata seara la dispozitie. Hai s-o batem in cuie, asa cum am vb.
Memorat
  • Martinel
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #9 : August 25, 2009, 16:54:06 »

DOMNULE NASTASACHE:UN CUNOSCATOR AL IT-ULUI IN CIT TIMP AR ACTUALIZA/COMPLETA UN SIT?SPRE EXEMPLU AL SSPR-ULUI.MULTUMESC!
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #10 : August 25, 2009, 18:03:01 »

DOMNULE NASTASACHE:UN CUNOSCATOR AL IT-ULUI IN CIT TIMP AR ACTUALIZA/COMPLETA UN SIT?SPRE EXEMPLU AL SSPR-ULUI.MULTUMESC!

Actualizarea in sine a datelor nu e o problema, se face foarte repede, in cateva minute adica, daca de exemplu trebuie adaugat un dosar nou sau schimbat un text. Complicata e insa construirea site-ului, care poate dura de la o zi pana la cateva saptamani ori mai mult, in functie de complexitate si experienta programatorilor. N-as putea spune exact in cat timp putea fi construit site-ul SSPR, depinde si de calitatea datelor primare si de ce aveau la dispozitie dinainte, ca librarii pt dezvoltare. Aproximez ca au lucrat la el cam o saptamana. Dar ca sa il termine, ar putea sa mai dureze, baza de date din spatele linkurilor de la 'Activitate SSPR' si 'Eliberare Certificate' poate sa fie mai complicata decat cea de la 'Registre Dosare'. In functie de cum isi organizeaza sau si-au organizat informatiile primare (fisiere Excel, presupun, continand informatii pe care sa le exporte si cu care sa completeze initial site-ul) poate dura intre inca 1 saptamana si 1-2 luni. E o estimare pur orientativa. Depinde si ce au deja gata dar nu au pus pe server (daca maine de ex. apar functionale toate linkurile de care spun mai sus, inseamna ca au lucrat zilele sau saptamanile trecute.
Ideal era, dupa parerea mea, sa foloseasca structurile de la vechiul site. Inteleg ca l-au facut din nou, ceea ce a consumat destul de mult timp.
Memorat

Re: intrebaree ???
« Răspunde #11 : Februarie 04, 2010, 22:14:26 »

Quote Re: Mai exista inca revolutionari fara privilegii,si fara acte Huh
« Reply #4 on: February 04, 2010, 22:03:06 PM »

--------------------------------------------------------------------------------
  Cum credeti ca in sate izolate de lume din jud.Constanta,au fost promovati sute de revolutionari,numai pentru ca au spus ca au ocupat Primaria de la "adancatii din vale",cum credeti ca au fost masluite tabelele originale,atat de la fostul Comitet judetean de partid Constanta,cat si de la sediul fostei Securitati,in asa mod incat daca doresti sa bagi actualul numar de persoane in cele doua institutii nu ar avea nicio sansa sa incapa in interior,cum credeti ca se simte Presedintele Romaniei daca solicita verificarea Tabelelor de la Securitate (unde domnia sa figureaza la o anumita pozitie)si constata in mod natural falsul? Eu unul nu stiu cum se va rezolva aceasta problema a impostorilor Revolutiei,dar stiu sigur ca in Constanta mai mult de jumatate din cei care au obtinut certificatul de revolutionar nu au avut nicio treaba cu Revolutia,mai mult decat atat multi dintre ei au facut parte din vechile structuri comuniste sau au fost tigani infractori ce au venit in momentele de inceput la furat sau pur si simplu au fost eliberati,arestati fiind pentru infractiuni de drept comun.Acum sunt revolutionari numai pt. ca au dat spaga la presedintii de asociatii,respectiv Turcu Gheorghe,Vasilesu Constantin,Popa Gigi,Nae Gheorghe...etc.
Report to moderator    86.127.4.126
Memorat
Pagini: [1]
Schimbă forumul: