Main Content:

Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 25

PRESCHIMBAREA CERTIFICATELOR

• nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: PRESCHIMBAREA CERTIFICATELOR
« Răspunde #30 : Octombrie 16, 2009, 00:38:56 »

Comentariul meu de atunci:
Asta cu nea grebla e tare de tot. Nu pentru ca ar fi o exceptie. Dupa cum se stie, sefii de asociatii, crezandu-se destepti foc, au facut revolutionari tot felul de functionari publici sau sefuleti de prin administratia locala si centrala, oameni de a caror servicii aveau nevoie, fie pentru interesele asociatiei pe care o conduceau, fie pentru rezolvarea celor personale. In cazul acesta avem un neica fesenistul facut revolutionar la apelul de seara... multi ani dupa incheierea ostilitatilor si care, prin vointa divina, a ajus sa functioneze in CPRD, unde se ocupa, printre altele si cand nu absenteaza, de rezolvarea contestatiilor. O gluma mai hazlie si mai trista e greu de facut.

http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=39.msg23639#msg23639
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #31 : Octombrie 16, 2009, 00:48:17 »

Si pasajul acesta din sinteza trebuie analizat:
"La punctul 3 al ordinii de zi, Preşedintele Comisiei, domnul senator Raymond Luca, a prezentat faptul că în situaţia doamnelor Neaţă (Leşu) Mioara şi Ichert (Leşu) Cristina, membri CPRD 1989 trebuie să se pronunţe având în vedere sentinţa civilă nr.3220 pronunţată în şedinţa publică din data de 24.11.2009 de către Curtea de Apel Bucureşti, definitivă şi irevocabilă.
Drept urmare, în urma discuţiilor purtate, Preşedintele Comisiei, domnul senator Raymond Luca, a supus la vot acordarea avizului în vederea preschimbării certificatelor doveditoare a calităţii solicitate.
S-a votat astfel: 5 voturi pentru, 2 voturi împotrivă şi 0 abţineri.
"
Cred ca avem de a face cu un caz tipic de revolutionar care procura certificate pentru toti din familia sa, cu un caz de familie de revolutionari. Faptul ca data sedintei publice in care s-a dat sentinta la care se face referire (definitiva si irevocabila) este gresita, pentru ca nu putea sa fie data in viitor, ma face sa cred ca se incearca ascunderea sentintei de indiscretia nostra. Ar fi nevoie de cineva care detine mai multe date despre acest caz pentru a putea continua.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #32 : Octombrie 16, 2009, 01:04:00 »

Poate credeti ca m-am lasat indus in eroare de cele cateva imbunatatiri de pe site-ul SSPR. Nu e asa. A fost mai mult o speranta si un indemn. Insa o vina tot am pentru ca nu ma asteptam sa se ajunga la acest desfrau al ilegalitatilor. Si, imi pare rau s-o spun, comisia parlamentara nu e straina de el. Domnilor, cei care mai aveti uzul ratiunii si mijloace, incercati sa-i opriti. Sunt functionari ai statului si demnitari care aniverseaza doua decenii de la Revolutia din Decembrie 1989 prin orgie de infractiuni. E o perioada neagra a miscarii revolutionare, de a carei gravitate ne vom da seama doar mai tarziu. Acum ne lipsesc prea multe date si ne scapa ansamblul. Cei care stiti, completati informatia deficitara de care dispunem. Cei care puteti, curmati desfraul impostorilor care se lacomesc la drepturile celor care le merita. Priviti numaratoarea inversa de pe prima pagina a Portalului Revolutiei Romane, au mai ramas 60 de zile.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #33 : Octombrie 16, 2009, 06:21:04 »

Eu nu pot sa ma pronunt in cazuri punctuale pe care nu le cunosc.Pot sa va spun cu certitudine ca in perioada participari mele la revolutie,cei mai multi erau tineri si foarte tineri.Nu putem sa ignoram faptele acestora (daca ele exista cu adevarat).Va dau doar trei exemple:In dimineata de 21.12.1989,in Sibiu,niste tineri(unii minori),au dat jos pancarda comunista de pe fatada garii din Sibiu si au calcat-o in picioare.Tot in data de 21.12.1989,cand am ajuns cu coloana de manifestanti anticomunisti la intreprinderea Independenta pentru a mobiliza oamenii la revolutie,cei care au intrat cu mine din primul moment in curtea intreprinderii au fost aproximativ 15-20 tineri si f. tineri(unii minori) ei au dat si acolo pancardele comuniste jos de pe peretii exteriori din curtea intreprinderii.Atunci mi-as fi dorit sa intre de la inceput o data cu mine,si acei tinei,mai multi oameni maturi,dar ei au preferat sa vada intai ce se intimpla si abia dupa aceia au intrat si ei in curtea intreprinderii.Al treilea exemplu este din dimineata de 22.12.1989(inainte de fuga dictatorului):Cind am intrebat pe cei din coloana,cine vine cu mine la directorul Casei de Cultura a Sindicatelor pentru a initia o adunare populara in fata acelei institutii;au raspuns pozitiv doar patru tinei cu varsta de aprox. 18 ani.Eram mult mai linistit si mai in siguranta daca veneau cu mine si alti cetateni mai in virsta,dar nu au facut-o.Deci:Eu zic ca trebuie sa analizam punctual fiecare caz in parte,si dupa aceia sa facem aprecieri.Va asigur ca acesti tineri si foarte tineri merita certifict de revolutionar inaintea multora care au fost maturi la momentul revolutie,dar meritele lor au fost mai mici decat ale unori copii.Nu doresc sa se inteleaga ca iau partea cuiva.Nu,nu iau partea nimanui.Vreau doar sa se stie ca sunt si minori(la revolutie)care au merite mai mari dcat unii certificati,care la revolutie aveau o vrsta care le-ar fi dat posibilitatea sa faca mai mult.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #34 : Octombrie 16, 2009, 06:49:55 »

Eu nu pot sa ma pronunt in cazuri punctuale pe care nu le cunosc.
Constat ca o faceti totusi. Ok, sunt de acord ca multi pustani au fost mai viteji (in cazul lor nu e un cuvant exagerat) decat maturii care ezitau sa defloreze pecereul. Eu am propus ieri sa discutam pe textul sintezei. E un text concret. Cei care observa ciudatenii si stiu unele lucruri pot sa discute punctual. Ceilalti pot sa-si faca doar o idee de ansamblu si sa vina tot cu observatii de ansamblu. Aceasta cu pustimea e justa si trebuie sa tinem cont de ea. Stiu un caz de copil omorat impreuna cu mama sa. Sunt eroi martiri si trebuie sa le onoram memoria. Dar eu vb de puslamalele de parinti care s-au gandit sa le asigure o pensioara inca din timpul tineretii odrazlelor lor. In sinteza se face pomenire de un proces. Scz, dar mi se pare legitim semnul de intrebare. Iar altii stiu mult mai multe dar vad ca au luat pe loc repaus. Cine agita si instiga la greva foamei, demonstratii si rezbel in timpul lui Fesan? Nu cumva Les? Era un les foarte viu atunci, desi arata ca un zombi. Cred ca semnele de intrebare sunt legitime si ca suntem datori sa cautam raspunsurile adevarate la ele.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #35 : Octombrie 16, 2009, 07:01:54 »

Citat din mesajul lui: Sucuturdean Nicolae din Octombrie 16, 2009, 07:21:04
.................
bambilici:Constat ca o faceti totusi.

Domnule bambilici,nu m-am pronuntat in cazuri pe care nu le cunosc.Cazurile prezentate de mine explicit,sunt reale si cunoscute.Am sugerat ca fiecare caz sa fie analizat si tratat separat de catre cei care cunosc amanunte.
Ati ramas acelasi simpatic copil al revolutiei!
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #36 : Octombrie 16, 2009, 13:24:15 »

S-au afisat alte liste cu cei care isi pot ridica noul certificat.
Memorat
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #37 : Octombrie 16, 2009, 20:42:11 »

Are cineva informazii,cind se vor discuta la CPRD certificatele duplicat?
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #38 : Octombrie 16, 2009, 21:05:59 »

Citat din mesajul lui: Sucuturdean Nicolae din Octombrie 16, 2009, 07:21:04
.................
bambilici:Constat ca o faceti totusi.

Domnule bambilici,nu m-am pronuntat in cazuri pe care nu le cunosc.Cazurile prezentate de mine explicit,sunt reale si cunoscute.Am sugerat ca fiecare caz sa fie analizat si tratat separat de catre cei care cunosc amanunte.
Ati ramas acelasi simpatic copil al revolutiei!
V-a pus cineva o intrebare aici http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=269.0
Memorat
  • Afri
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #39 : Octombrie 17, 2009, 21:37:28 »

Ce trebuie sa fac daca certificatul meu a fost trimis la tiparit cu calitatea eronata?

Incerc sa fiu punctual poate primesc raspuns de la cineva.

O seara frumoasa!
Memorat
  • danyd
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #40 : Octombrie 22, 2009, 10:44:04 »

Buna dimineata stimati colegi, am si eu o intrebare. Pe data de 19 oct am ridicat certificatul ( IN SFARSIT ) si acum a aparut pe site-ul SSPR-ului o lista trimise la imprimerie, si m-am regasit si eu acolo:D Este vreo problema ? Se autosesizeaza ei ca au gresit, sau trebuie sa-i anunt eu? ( MULTUMESC SSPR si intregii conduceri ai Institutiei, precum si domnului Daniel Perju care a avut grija de oamenii care au fost sa ridice certificatul de la Liga Euro-Atlantica )
Memorat
  • Aria
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #41 : Octombrie 29, 2009, 03:13:35 »
Memorat
  • Aria
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
  • Aria
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
  • néant
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #44 : Octombrie 29, 2009, 22:45:48 »

ARIEA A REVENIT DIN MORTII CU SAGEATA DIN LEGIONARI ARATANDUNE DIRECTIEA SPRE GRATI LEGIONARI SUNT ISTORIE NOI SUNTEM PREZENTUL SALUTARI FIERBINTI PT BASE SI AI LUI
Memorat
Pagini: 1 2 [3] 4 5 ... 25
Schimbă forumul: