Main Content:

Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 25

PRESCHIMBAREA CERTIFICATELOR

• lenia
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Re: PRESCHIMBAREA CERTIFICATELOR
« Răspunde #60 : Decembrie 04, 2009, 11:03:08 »

In cazul decesului mentionat anterior, se procedeaza in felul urmator: mostenitorii acestuia se vor prezenta la oficiul postal de care apartin, cu decizia emisa de catre Casa de pensii si vor solicita institutiei postale emiterea unui document care sa ateste ca defunctul are emis pe numele lui un cupon de pensie precum si suma de ridicat. Mostenitorii de vor prezenta la notariat cu: certificatul de deces al defunctului, certificatul de casatorie al acestuia, certificatele de nastere si casatorie al copiiilor acestuia,  dovada emisa de oficiul postal (in cazul in care acestia vor cere o dovada oficiala, vor apela tot la notar in vederea emiterii catre posta a unei adrese prin care sa se solicite emiterea unui document cu sumele eferente defunctului). De principiu este bine ca in acelasi certificat de mostenitor sa se dezbata si restul masei succesorale, respectiv ale bunurilor pe care le-au avut cei doi soti impreuna (apartament, auto, actiuni), intrucat, in 2 ani de la deces, sunt scutiti de impozitul pe venitul provenit din transferul dreptului de proprietate. Cu bine, Lenia
Memorat

Ca sa cureti un lucru, murdaresti un altul.Dar poti murdari mai multe lucruri fara a curata nici unul.
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #61 : Decembrie 04, 2009, 12:42:17 »

Nu vreau sa te contrazic ,dar in cazurile persoanelor pe care le cunosc,si-au rezolvat problema mult mai simplu.
Fara adrese de la posta...casa de pensii...doar au inclus in certificatul de mostenitor ca are de primit si drepturile banesti prevazute in legea 341/2004 si apoi,cu certificatul de mostenitor au ridicat certificatul si adeverinta de la sspr si banii de la posta.
Memorat
  • lenia
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #62 : Decembrie 04, 2009, 13:19:37 »

pai da, dar ca sa introduci acel ceva.. trebuie sa demonstrezi ca-l ai. Si pentru asta trebuie dovada (unii o cer certificata). Noi cel putin asa am procedat. Oricum pentru a dezbate orice taxa de succesiune, trebuiesc actele enumerate de mine mai sus.
Memorat

Ca sa cureti un lucru, murdaresti un altul.Dar poti murdari mai multe lucruri fara a curata nici unul.
« Răspunde #63 : Decembrie 08, 2009, 11:20:00 »

Prin amabilitatea domnului Gheorghe Vasile, aveti atasata lista cu certificate trimisa la imprimerie de catre Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din Decembrie 1989. 
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #64 : Decembrie 09, 2009, 12:49:04 »

Pentru cei care asteapta adeverintele pentru Casa de Pensii prin posta, informati de catre SSPR ca ele se expediaza doar prin posta:

Conform procedurii de eliberare a adeverintelor (http://www.sspr.gov.ro/docs/procedura_adev.pdf), "Adeverinta se trimite prin posta sau se eliberarea titularului/mandatarului acestuia".

Am asistat personal la eliberarea unei asemenea adeverinte, titularului, direct la ghiseul SSPR.

Daca asteptati sa va parvina adeverinta prin posta, s-ar putea sa asteptati mult si bine.

As fi curios daca aici pe forum este cineva care a primit adeverinta prin posta.

In ce ma priveste, astazi s-au implinit 70 de zile de la depunerea cererii si 25 de zile de cand o astept "prin posta".

Deci va sugerez, daca ati aparut pe site-ul SSPR la http://www.sspr.gov.ro/index.php?adeverinte, sa mergeti la la ghiseu cat se poate de repede si sa solicitati inmanarea ei, inainte ca SSPR sa invoce ca 'nu mai gaseste adeverinta, ca e posibil sa o fi trimis prin posta' (cum mi s-a intamplat mie).
Memorat

Perplex in forma continuata.
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #65 : Decembrie 09, 2009, 12:59:42 »

Cunosc multe persoana caroara le-a fost trimisa adeverinta pentru casa de pensii prin posta.
Cum de asemenea cunoc citeva persoane care au primit atit certificatul cit si adeverinta pt casa de pensii si nu figureaza in listele afisate pe site sspr.
Memorat
  • Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #66 : Decembrie 09, 2009, 13:03:37 »

Iulian,din ce vad afisat pe site sspr ,adeverinta ta a fost eliberata in data de 23 nov.
Nici pina acum nu ai primit-o? Esti afisat la nr 20....
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #67 : Decembrie 09, 2009, 13:37:15 »

Iulian,din ce vad afisat pe site sspr ,adeverinta ta a fost eliberata in data de 23 nov.
Nici pina acum nu ai primit-o? Esti afisat la nr 20....

Am gresit eu putin la calcul, nu o astept chiar de 25 de zile, ci de 16 zile (din 23) - desi, din cate am inteles eu, adeverintele se redacteaza/semneaza/eventual trimit prin posta in saptamana premergatoare zilei afisate pe site, asadar intre 16-20 nov. trebuiau sa o trimita.
Evident ca nu am primit-o. Suprinzator pentru mine a fost insa ca la ghiseul SSPR (vineri am fost) mi-au spus ca nu pot sa-mi spuna daca au trimis-o prin posta sau nu, dar ca la eliberari - adica la Vali Preda, care s-ar ocupa de eliberari -, nu e. Ce sa mai zic? (oricum, erau superocupati cu dosarele lui Costin)

Sunt curios: in cat timp au primit ceilalti adeverinta prin posta? Si cum de au primit-o persoane care nu apar pe site?
Memorat

• Marilena
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #68 : Decembrie 09, 2009, 13:44:33 »

Persoanele pe care eu le cunosc au asteptam cam 50 zile pina au primit prin posta adeverinta.
Cum de nu apar toate persoanele pe site sspr? NU STIU.Dar te asigur ca numai eu stiu citeva persoane care s-au aflat in aceasta situatie.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #69 : Decembrie 09, 2009, 14:01:30 »

Persoanele pe care eu le cunosc au asteptam cam 50 zile pina au primit prin posta adeverinta.
Cum de nu apar toate persoanele pe site sspr? NU STIU.Dar te asigur ca numai eu stiu citeva persoane care s-au aflat in aceasta situatie.

Ok, multumesc mult. Practicile obisnuite ale SSPR.
Ramane totusi valabil: adeverintele se pot ridica si direct de la ghiseu; pentru norocosi.
Memorat

« Răspunde #70 : Decembrie 09, 2009, 23:05:17 »

O noua lista de la domnul Gheorghe Vasile. De data aceasta, este cea cu numele luptatorilor care au fost trimisi de Secretariatul de Stat pentru Problemele Revolutionarilor din Decembrie 1989 spre avizare la Comisia parlamentara a revolutionarilor din Decembrie 1989, astazi, miercuri 9 decembrie a.c.
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
  • danyd
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #72 : Decembrie 10, 2009, 21:49:04 »

Am gasit asta in sinteza CPRD, era la punctul nr.1 pe ordinea de zii.
La primul punct al ordinii de zi, Preşedintele Comisiei, domnul senator Raymond Luca, a prezentat spre
informare adresa înregistrată la CPRD89 sub nr.42/1913/02.12.2009 privind proiectul de modificare a Legii
nr.341/2004 a recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la Victoria Revoluţiei române din decembrie 1989

Are cineva idee despre ce este vorba?
Memorat
« Răspunde #73 : Decembrie 10, 2009, 22:03:30 »

02.12.2009, AVIZ asupra PL nr. 554/2009. Propunere legislativă privind .... Proiect de Lege privind modificarea art.16 lit.e) din Legea nr.44/1994 .... muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987 nr.341/2004
Pe scurt introducerea in legea 341/2004 si pe cei din revolta 87 din Brasov.
Memorat
  • danyd
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #74 : Decembrie 10, 2009, 22:05:11 »

02.12.2009, AVIZ asupra PL nr. 554/2009. Propunere legislativă privind .... Proiect de Lege privind modificarea art.16 lit.e) din Legea nr.44/1994 .... muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987 nr.341/2004
Pe scurt introducerea in legea 341/2004 si pe cei din revolta 87 din Brasov.

Ma speriasem Cheesy Ar fi fost culmea sa ne-o traga tocmai acum. Multumesc pt raspuns
Memorat
Pagini: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 25
Schimbă forumul: