Main Content:

Pagini: 1 ... 6 7 [8]

Sesizari si propuneri in atentia SSPR

• Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
Răspuns: Sesizari si propuneri in atentia SSPR
« Răspunde #105 : Aprilie 28, 2010, 18:02:53 »

(primita de la Seitan Ion, pe revolutie89.info; v. anexa aici)

Preschimbare certificat revolutionar

Subsemnatul ŞEITAN ION fiul lui Vasile şi al lui Ana, născut la data de 09.09.1954, în localitatea Izvoru Aneştilor, judeţul Mehedinţi, posesor a C.I. seria MH nr. 275043, CNP 1540909354810, domiciliat  în sat Petriş, comuna Livezile, judet Mehedinti, cu adresa de corespondenţă în comuna Foeni nr. 371, judet Timiş, cod postal 307175, vă aduc la cunoştinţă următoarele:
         În ziua  de 30.04.2009, ora 9.15, prin Fan Courier Express, s-a înregistrat de către Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor din Decembrie 1989, cererea mea de preschimbare a certificatului doveditor, eliberat în perioada 1990-1997 de Comisia pentru aplicarea Legii nr. 42/1990 şi de Comisia pentru cinstirea şi sprijinirea eroilor Revoluţiei din decembrie 1989 (anexa nr. 1 la normele metodologice de aplicare a Legii nr. 341/2004) – anexa 1. În aceiaşi zi am  sunat la SSPR intrebând  ce număr de înregistrare a primit cererea mea,  am primit răspunsul că aceasta a fost înregistrată sub numărul 2823.
         La data de 08.09. 2009,  printr-o petiţie adresată SSPR, am solicitat să mi se comunice, oficial, numărul de înregistrare a cererii mele de preschimbare a certificatului doveditor. Alăturat acestei cereri am mai anexat în completare documente justificative.  La această cerere, SSPR, a răspuns prin adresa nr. 18/7691 din 13.10.2009 – anexa2- că termenul final de depunere a dosarelor şi completărilor pentru preschimbarea certificatelor doveditoare conform prevederilor Legii nr. 341/2004, a fost 30.04.2009.
         La solicitarea, Asociaţiei Mişcarea Revoluţionară Arad, de completare cu documente a dosarului meu de preschimbare a certificatului doveditor, Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor din Decembrie 1989,  prin adresa nr. 18/8730 din 06.10.2009 – anexa3, precizează că numărul 2823 nu reprezintă numărul de dosar de preschimbare a certificatului doveditor, ci este numărul de petitie adresat instituţiei. 
         Deoarece, eram şi sunt total nelămurit cu privire la  răspunsurile primite, la data de 27.11.2009, am solicitat din nou să mi se comunice numărul de înregistrare a cererii mele de preschimbare a certificatului doveditor  şi soluţia adoptată în urma verificării dosarului – anexa4 .
      Răspunsul primit  -anexa5 – a reuşit să complice şi mai mult situaţia, deoarece prin aceasta adresă mi se spune ca numărul cererii de preschimbare a certificatului de revoluţionar, depusă la SSPR, este 4829 din 21.10.2004 . Din verificările făcute pe www.sspr.gov.ro am descoperit că numărul de cerere 4829 corespunde unui alt domn Seitan Ion, născut la data de 1.12.1932 şi care are calitatea de remarcat in Revolutie.
      Astfel, având în vedere cele de mai sus, fac următoarele precizări:
-   cererea (anexa nr. 1) mea de preschimbare a certificatului doveditor de revoluţionar a fost întocmită conform prevederilor Normelor Metodologice de aplicare a Legii recunostintei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei romîne din decembrie 1989, nr. 341/2004. Cererea conţine un număr de 62 de file, documente prevăzute la art. 11 alin 1 din normele metodologice, aprobate prin H.G. 1412/2004. Cererea împrenă cu documentele justificative, intocmite şi depuse în termenul prevăzut de lege, reprezintă un dosar de preschimbare a certificatului doveditor de revoluţionar şi nu o petiţie simplă.
-   Eu nu am depus nici o cerere de preschimbare a certificatului de revoluţionar la data de 21.10.2004 care sa fie înregistrată de SSPR sub numărul 4829. Eu sunt rănit în Revoluţia din 1989, in municipiul Timişoara.
      Avînd în vedere, cele menţionate mai sus, vă rog să mă ajutaţi cu clarificarea situaţiei dosarului meu de preschimbare a certificatului meu doveditor de rănit în legătură cu evenimentele Revoluţiei române din decembrie 1989, depus la Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor din Decembrie 1989, deoarece dacă îi contactez telefonic mi se răspunde să mă informez pe site-ul instituţiei, iar dacă solicit lămuriri în scris răspunsul îl primesc după aproximativ trei luni sau deloc.  Solicit acest sprijin deoarece nu înţeleg ce s-a întâmplat cu dosarul meu de preschimbare a certificatului doveditor transmis acestei instituţii spre soluţionare şi pentru că termenul pentru preschimbarea certificatelor de revoluţionar, conform Legii nr. 391/2009, a fost prorogat pînă la data de 30.04.2009.
      Prezentului memoriu ataşez anexele 1-5, cererile şi răspunsurile SSPR.
      Cu stimă,
SEITAN ION
Memorat

Perplex in forma continuata.
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #106 : Aprilie 28, 2010, 18:05:35 »

(primite de la dl. Parvu Gheorghe, pe revolutie89.info)

IN M.O.R.-nr.41/24.03.93,la  fila  12-asociatia 16-21 dec,apare  si  parvu  gheorghe...si  conform  L42 ,are  certificat  de  luptator  9641.Actualente  figurez  pe  lista  presedentiei-pozitia 15.
Ca  urmare  a  schimbarii  domiciliului  am  dat  actele  Asociatiei  de  caritate  cluj ...pentru  a-mi depune  dosarul.S-a  pierdut  si  am  depus  eu  dosarul  la  29.03.2007 sub  nr. 20983.Din  nou  s-au  pierdut  ceva  acte-declaratii..le-am  dus  din  nou...dar  nimeni  nu  stie  nimic..
VA  ROG  SA-MI  COMUNICATI  CARE  ESTE  SITUATIA  DOSARULUI  20983/29.03.2007

CERERE

DEOARECE  DOSARUL  20983/29.03.2007...NU  ESTE  AVIZAT....TIPARIT...ETC.....PENTRU  ADEVAR  SOLICIT  O  AUDIENTA  LA  D.NUL  MINISTRU  NICOLAESCU  ADRIAN  VIOREL
TEL  CONTACT  0742950195
Memorat

• dumitru
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #107 : Aprilie 28, 2010, 20:09:42 »

http://www.cdep.ro/comisii/revolutionari/pdf/2010/rd_0222.pdf
AICI PUTETI VEDEA CUM SE MERGE IN AUDIENTA LA PRESEDINTELE   CPRD
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #108 : Aprilie 30, 2010, 11:25:35 »

(primita de la Visoianu Liliana, pe revolutie89.info; fisier atasat aici)

Cu respect va rog sa reconsiderati dosarul 8179, depus in termenul legal, cu tot ce cuprinde el, greseala de a nu apare intr-unul din MONITOARELE OFICIALE , nu ne apartine

Cu respect

LILIANA VISOIANU
Memorat

• Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #109 : Aprilie 30, 2010, 11:35:56 »

(primita de la Isabel Bogdan, pe revolutie89.info; fisiere atasate: catre SSPR, publicarea in monitorul oficial, confirmare depunere dosar)

Preschimbare certificat

Buna ziua,

Astazi 30.04.2010, am primit confirmarea de la UM 0834 Vaslui ca dosarul meu  complet si avizat de Asociatia Vaslui, inaintat in 19.12.2008, prin posta militara, la SSPR a fost primit de d-na Dinca Elena.
Nu am trimis dosarul mai din timp, deoarece din motive neimputabile mie, nu am intrat in posesia brevetului decat in luna noimbrie 2008, dupa lungi cautari ( adrese SSPR, Presedintie, etc.)
Va rog inca odata sa-mi cautati dosarul in arhiva SSPR .
Nr. certificat conform Legii nr.42, 15928.

Va multumesc.
Memorat

« Răspunde #110 : Mai 08, 2010, 08:23:52 »

Buna ziua. Sper ca cineva sa ma poata ajuta. Tatal meu a obtinut certif. de rev. in decembrie.Adeverinta catre casa de pensii nu i-a fost data deoarece pe certif. ii e gresit numele.A mers la Buc. au spus ca trimit certificatul iar la imprimerie si in 1 sapt. i-l trimite. Nu au facut-o. Deja a trecut o luna. Ce demersuri am putea face? Va rog sa ma ajutati
Memorat
  • nna
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #111 : Iulie 06, 2013, 16:52:12 »

Sa se renunte la ABERANTA propunere de modificare a legii 341/2004.Este pur comunista si aberanta.DREPTUL CASTIGAT NU POATE FI LUAT.DA?
Memorat
  • nna
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #112 : Iulie 06, 2013, 16:55:40 »

Sa se renunte la ABERANTA propunere de modificare a legii 341/2004.Este pur comunista si aberanta.DREPTUL CASTIGAT NU POATE FI LUAT.DA?
SA NU NE LASAM ABURITI de acesti hoti nenorociti
Memorat
« Răspunde #113 : Iulie 08, 2013, 14:20:37 »

Apel către toate Asociaţiile de Revoluţionari din ţară!

Proiectul de Ordonanţă de Urgenţă postat pe site-ul S.S.P.R. este o aberaţie şi este flagrant conceput împotriva Legii 341/2004, de aceea nici nu merită discutat / dezbătut ci trebuie urgent retras din discuţie şi de pe site-ul S.S.P.R.
Pentru acest proiect cerem demisia de onoare a d-lui Victor Socaciu sau, după caz, demiterea de urgenţă a d-lui Victor Socaciu. Nu ne reprezintă! Dimpotrivă, calcă în picioare memoria Eroilor-Martir şi Legea recunoştinţei faţă de Eroii-Martir si luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care si-au jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987. Face de ruşine şi Guvernul!
Pentru că nu ştie cum să facă “curăţenia” mult anunţată, dl. Victor Socaciu a găsit o soluţie foarte comodă pentru dumnealui: să taie de la toate categoriile de beneficiari ai Legii 341/2004, adică de la părinţii, soţii/soţiile, copiii Eroilor-Martir, de la marii mutilaţi, de la răniţi, de la arestaţi şi de la luptători.
Ataşăm Scrisoarea deschisă pe care i-am transmis-o d-lui Victor Socaciu în data de 5.07.2013.
Cu stimă şi consideraţie,

Corina Untilă
Preşedinte
Asociaţia”17 Decembrie a Răniţilor şi
Familiior Îndoliate din Revoluţia 1989” Timişoara
http://asociatia17decembrie1989timisoara.wordpress.com/2013/07/08/apel-catre-toate-asociatiile-de-revolutionari-din-tara/
Memorat
« Răspunde #114 : Iulie 08, 2013, 14:50:58 »

Proiectul de Ordonanţă de Urgenţă postat pe site-ul S.S.P.R. este o aberaţie şi este flagrant conceput împotriva Legii 341/2004, de aceea nici nu merită discutat / dezbătut ci trebuie urgent retras din discuţie şi de pe site-ul S.S.P.R.
Pentru acest proiect cerem demisia de onoare a d-lui Victor Socaciu sau, după caz, demiterea de urgenţă a d-lui Victor Socaciu. Nu ne reprezintă! Dimpotrivă, calcă în picioare memoria Eroilor-Martir şi Legea recunoştinţei faţă de Eroii-Martir si luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care si-au jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoresti anticomuniste de la Brasov din noiembrie 1987. Face de ruşine şi Guvernul!
Pentru că nu ştie cum să facă “curăţenia” mult anunţată, dl. Victor Socaciu a găsit o soluţie foarte comodă pentru dumnealui: să taie de la toate categoriile de beneficiari ai Legii 341/2004, adică de la părinţii, soţii/soţiile, copiii Eroilor-Martir, de la marii mutilaţi, de la răniţi, de la arestaţi şi de la luptători.
Ataşăm Scrisoarea deschisă pe care i-am transmis-o d-lui Victor Socaciu în data de 5.07.2013.

Corina Untilă
Preşedinte
http://asociatia17decembrie1989timisoara.wordpress.com/2013/07/08/apel-catre-toate-asociatiile-de-revolutionari-din-tara/
http://asociatia17decembrie1989timisoara.wordpress.com/2013/07/05/scrisoare-deschisa-3/[/size][/size][/size][/size]
Memorat
  • bzcosty
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #115 : Iulie 08, 2013, 17:46:17 »

Corina Untilă
Preşedinte
doamna untila si daca cereti retragerea acestei ordonante ce faceti sau ce le spuneti urmasilor celor morti care nu mai primesc indemnizatie din data de 01.01.2012 si pana acum.stiti ca urmasii nu au nici o sursa de venit si mor de foame si ii dau bancile afara.cei care iau indemnizatie ii doare de urmasii ca nu iau nimic?
Memorat
  • vasile
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #116 : Iulie 09, 2013, 10:04:54 »

este de apreciat intentia Domnului Socaciu de a pune in plata Luptatorii Remarcati! Modul in care a fost conceputa ordonanta de urgenta reflecta slaba pregatire a departamentului juridic din cadrul sspr! boala veche. Inainte de a critica, ceea ce este de criticat, va rog sa observati ca este prima propunere concreta de 1 an si 6 luni. sigur ca se poate mai bine, dar de aici si pana la acuze si cereri de demisie este cale lunga. cine sa demisioneze? juristul care a conceput textul ordonantei? Si inca ceva, nu toate comentariile sunt pertinente si nu toti cei care comenteaza sunt bine intentionati! atentie deci,la cine zice si, de ce zice, 
Memorat
  • sandel
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #117 : Iulie 10, 2013, 23:51:27 »

este de apreciat intentia Domnului Socaciu de a pune in plata Luptatorii Remarcati! Modul in care a fost conceputa ordonanta de urgenta reflecta slaba pregatire a departamentului juridic din cadrul sspr! boala veche. Inainte de a critica, ceea ce este de criticat, va rog sa observati ca este prima propunere concreta de 1 an si 6 luni. sigur ca se poate mai bine, dar de aici si pana la acuze si cereri de demisie este cale lunga. cine sa demisioneze? juristul care a conceput textul ordonantei? Si inca ceva, nu toate comentariile sunt pertinente si nu toti cei care comenteaza sunt bine intentionati! atentie deci,la cine zice si, de ce zice, 

Asta este buna intentie?HuhHuh?
mai frate!
              Drumul spre iad este pavat cu bune intentii........viata mea este un iad. VIATA  TA ESTE UN IAD !
     Consider ca a venit vremea sa le facem noi viata un iad! fara pavaj. strict legal! nu trebuie sa ne batem in strada...acolo ma puteti invinge, ati angajat si dresat o gramada de haidamaci.

Asta este prima mea propunere concreta! in judecata.........cateva mii de procese, castigate sau pierdute nici nu conteaza. MAMA LOR LA TOTI DE HOTI!
Memorat
  • vasile
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #118 : Iulie 11, 2013, 18:14:08 »

din cate stiu nici o ordonanta de urgenta nu bate legea................mai zicea cineva aici, cineva din maramures cred. Asa ca legea-i lege...........nu radeti! si ordonanta-i ordonanta! sigur ca se poate continua lista cu sspr-ul e sspr si, asociatia are presedinte! dar tu mai revolutionarule ce-ti veni sa faci ? Astazi nu vorbim despre mama lor! mai bine sa facem ceva! Ati citit ce am scris pe aici?  Faceti bine si cititi ce trebuie  si lasati pe acei ce fac gargara si frectii la partide! Baza!
Memorat
Pagini: 1 ... 6 7 [8]
Schimbă forumul: