Main Content:

Pagini: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 100

@ REVOLUTIA SIBIU 1989 @

Răspuns: @ REVOLUTIA SIBIU 1989 @
« Răspunde #300 : Decembrie 23, 2008, 09:18:51 »

Un alt amanunt care ar interesa multa lume din Sibiu este si acela despre cum a fost constituit acel 'comitet prin directiva militara, germenul f.s.n', si-mi cer iertare, daca acel lucru,alaturi de alte asemenea petrecute pe cuprinsul Romaniei, au dus la instalarea bolsevicilor kgb din esalonul doi al PCR. Despre aceasta greseala mi-am dat seama cam pe 10 ianuarie, cand pacea care cuprindea orasul inca adormit in spaima Craciunului insangerat, era tulburata violent de comisarii bucuresteni care se perindau prin birourile lui Bucur sau Tomus pentru consolidarea puterii. Daca ar trebui sa-mi amintesc acea rusinoasa (pentru mine) dupa-amiaza, am fost ridicat de acasa pe data de 24 dec. de la fosta mea locuinta din Vasile Aaron, de 5 militari inarmati si un locotenent major, veniti cu un TAB, dus la Casa Armatei Sibiu si pus sa citesc o lista  cu numele celor care urmau sa faca parte din 'acel comitet' , cu membri conducerii acelui comitet dinainte horatat. Sper ca acei fosti membri sa-si mai aduca aminte de barbosul care a citit acea lista...Din ce am aflat mai tarziu, comitetul existent la acea data era cuprins de isteria conflictelor interne, de frictiunile cu col Dragomir..., de conflictul dintre Parintele Streza aflat atunci in sediul 'Judetenei' si o serie de sibieni mai radicali care doreau lichidarea fizica a membrilor fostului aparat judetean de partid si al unor ofiteri de securitate, actiune pe care Parintele Streza o dezavua, nefiind de acord cu razbunarile individuale. Acest lucru, a dus la actiunea col. Dragomir din acea seara, 'sub protectia carnavalului armat', de 'arestare' sau salvare a activului de partid si al membrilor fostei securitati prin aducerea lor in sediul Unitatii militare. Cand acest lucru s-a petrecut, deja actiunile armatei au mai scazut din amploare, iar 'comitetul ales initial', din care pot spune cu rusine ca am fost 'ales', a inceput sa produca si el rau Romaniei (prin insasi existenta lui hotarata de bolsevicii bucuresteni). Atunci, in acea seara sotia si copii, prietenii timisoreni care se aflau la mine, au crezut ca mi-a sosit ceasul, (avand legatura cu manifestele produse de mine in saptamana dinainte, sau a faptului ca in acea perioada, eram supus unor anchete ale securitatii, dupa atitudinea mea publica anticomunista din noiembrie), intrucat comportamentul militarilor si a locotenentului care m-a luat, a fost in nici un caz unul 'prietenos'. Daca citirea listei care mi-a fost data la urcarea in TAB de catre locotenent, a fost un lucru care a produs rau Sibiului, atunci imi cer scuze tuturor sibienilor, si ii rog sa-mi inteleaga nepriceperea in manariile politice, dar trebuie sa spun clar, nu am devenit membru cu semnatura al acelui partid infiintat, si nu am beneficiat nici cu un fir de ata dupa faptul ca am luptat 17 ani impotriva comunismului. Daca am avut aceasta atitudine anticomunista, acest lucru l-au simtit pe pielea lor copii mei, sotia mea, iar dupa decembrie 1989, nu am primit sau solicitat niciodata vreun carnet de revolutionar, intrucat in acele zile fierbinti pentru popor, nimeni nu actiona impotriva lui ceausescu in ideea vreunei recompense venite din initiativa bolsevicilor bucuresteni de a 'plati' cumva osteneala sangelui  prostimii prin ajungerea la putere. Dar au primit si in Sibiu destui fosti propagandisti PCR, secretari de partid, profesori (nu afirm aici ca totii), prin hotararea venita de la sediul fsn, ca recompensa iliesciana.
Baiatul meu, a urmat Facultatea de Medicina din Sibiu, si a trebuit sa plateasca 3000$ anual taxa de scoala, ca multumire pentru contributia mea anticomunista, iar eu am avut intre 01 07 1990 si 31 12 2000, interdictie de intrare in Romania, printr-o decizie a conducerii politice dambovitene de atunci.

Mircea S. Bozan
Casa Verlag
Germania
casaverlag@hotmail.com ; mircea.bozan@jrs.de
Memorat
  • Marius
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #301 : Ianuarie 02, 2009, 08:24:12 »

O filmare din 24 decembrie 1989 unde cineva explică despre cum s-a desfăşurat revoluţia de la Sibiu: http://mariusmioc.wordpress.com/2009/01/02/revolutia-din-sibiu/
Aş fi curios să ştiu cine este persoana care dă explicaţiile, poate cineva de pe portal ştie.
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #302 : Ianuarie 02, 2009, 16:08:07 »

O filmare din 24 decembrie 1989 unde cineva explică despre cum s-a desfăşurat revoluţia de la Sibiu: http://mariusmioc.wordpress.com/2009/01/02/revolutia-din-sibiu/
Aş fi curios să ştiu cine este persoana care dă explicaţiile, poate cineva de pe portal ştie.

Se numeste Cristian Ioan,suntem colegi de asociatie( as.sibiu dec.89).este inregistrat la pozitia 70(informatii),vezi saitul asociatiei.
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #303 : Ianuarie 02, 2009, 16:35:25 »

Revolutionarii turnatori. Lista.
22 Decembrie, 2008 (18:18) | ROMANA | de Răzvan Vintilescu

Nimci spectaculos. Oameni simpli, de a caror existenta nu stiam pana nu i-am vazut pe listele  celor care au procese cu CNSAS. Ei sunt revolutionarii carora CNSAS le-a gasit dovezi ca ar fi colaborat cu Securitatea:

Ifrim Ioan, Zahan Ioan Danut, Itu Ion, Tudor Valentin, Clincea Alexandru, Popescu Dumitru, Baciu Calin Tudorel, Garofa Ion, Ambrozi Marian, Acsan Ion, Bizga Marian, Chirciu Ionel, Fanu Dorel, Antal Iosif Adrian, Hota Ionel, Borcanescu Nicolae Eugen, Dobrovolschi Eugen Elemer, Cazan Liviu, Iancu Marin, Burbea Milescu Iuliu Aurel, Coman Petre, Boncu Constantin, Dediu Ioan, Badea Marius, Balaceanu Ioan, Munteanu Octavian, Cristian Ion[/b], Militaru Dan Mircea, Butiurca Petru, Halas Vasile, Buzgau Pavel, Aldescu Constantin, Calota Gheorghe, Aanei Gheorghe.

Mai cu mot sunt Eugen Romulus Iancu si Gheorghe Petcu, pentru care CNSAS a gasit dovezi ca ar fi fost lucratori ai Securitatii…

Nu sunt vedete. Dar cine stie…. poate ca la o cautare cu google si altii sa afle in ce au fost ei implicati… Ma astept sa apara mult mai multi. Din cele peste 8000 de cereri de verificare pt revolutionari nu s-aau efectuat decat cateva sute

Colegul meu (cel care a filmat rev.din Sibiu)se numeste Cristian IOAN.Cel din lista de turnatori a lui Razvan Vintilescu,se numeste Cristian ION,deci sunt persoane diferite.
Pentru a nu se face confuzi de nume ,ar trebui ca Razvan Vintilescu sa dea si alte date de identificare pentru turnatorii pe care-i scrie pe blogul lui.
http://vintilescu.blog.cotidianul.ro/2008/12/22/revolutionarii-turnatori-lista
/
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #304 : Ianuarie 02, 2009, 17:00:36 »

Mai sunt trecuti alti doi Turnatori in lista lui Vintilescu,care ar pute sa fie din Sibiu.Ma voi pronunta dupa ce Vintilescu sau altcineva va scrie si alte date de identificare a turnatorilor,pentru a putea fi sigur ca sunt cei din asociatia mea.Sigur in final vor fi mai multi,dar trebue sa stim identitatea lor (cu data complete).
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #305 : Ianuarie 02, 2009, 17:12:06 »

Se numeste Cristian Ioan,suntem colegi de asociatie( as.sibiu dec.89).este inregistrat la pozitia 70(informatii),vezi saitul asociatiei.

ASOCIATIA SIBIU DECEMBRIE ‘89

Adresa:
Str. Constantin Noica nr. 1 Bl. 1 Ap. 12      
550169 Sibiu      
Telefon asociatie   
0269 228978   
Bucur Mircea
0722 303 463   
Fesan Puiu   
0765 461 534
Iacob Marius   
0744 592 421      
sibiudec89@gmail.com
http://sibiudecembrie89.ro/
Memorat
  • Marius
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #306 : Ianuarie 02, 2009, 17:22:47 »

Mulţumesc.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #307 : Ianuarie 18, 2009, 07:24:56 »

Somnul ratiunii naste monstri !
"Somnul natiunii naste monstri"!

Apelul Parintelui Iustin Parvu catre poporul ortodox, ierarhi, preoti si cinul monahal:

Este vremea muceniciei!
Luptaţi până la capăt! Nu vă temeţi!

PAZA BUNA TRECE PRIMEJDIA REA!

FIECARE SEMNATURA CONTEAZA!
Impotriva cipurilor cu date biometrice, premergatoare pecetluirii cu numarul Fiarei, 666.

http://www.petitiononline.com/NU666/petition.html
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #308 : Ianuarie 18, 2009, 12:56:10 »

Un alt amanunt care ar interesa multa lume din Sibiu este si acela despre cum a fost constituit acel 'comitet prin directiva militara, germenul f.s.n', si-mi cer iertare, daca acel lucru,alaturi de alte asemenea petrecute pe cuprinsul Romaniei, au dus la instalarea bolsevicilor kgb din esalonul doi al PCR. Despre aceasta greseala mi-am dat seama cam pe 10 ianuarie, cand pacea care cuprindea orasul inca adormit in spaima Craciunului insangerat, era tulburata violent de comisarii bucuresteni care se perindau prin birourile lui Bucur sau Tomus pentru consolidarea puterii. Daca ar trebui sa-mi amintesc acea rusinoasa (pentru mine) dupa-amiaza, am fost ridicat de acasa pe data de 24 dec. de la fosta mea locuinta din Vasile Aaron, de 5 militari inarmati si un locotenent major, veniti cu un TAB, dus la Casa Armatei Sibiu si pus sa citesc o lista  cu numele celor care urmau sa faca parte din 'acel comitet' , cu membri conducerii acelui comitet dinainte horatat. Sper ca acei fosti membri sa-si mai aduca aminte de barbosul care a citit acea lista...Din ce am aflat mai tarziu, comitetul existent la acea data era cuprins de isteria conflictelor interne, de frictiunile cu col Dragomir..., de conflictul dintre Parintele Streza aflat atunci in sediul 'Judetenei' si o serie de sibieni mai radicali care doreau lichidarea fizica a membrilor fostului aparat judetean de partid si al unor ofiteri de securitate, actiune pe care Parintele Streza o dezavua, nefiind de acord cu razbunarile individuale. Acest lucru, a dus la actiunea col. Dragomir din acea seara, 'sub protectia carnavalului armat', de 'arestare' sau salvare a activului de partid si al membrilor fostei securitati prin aducerea lor in sediul Unitatii militare. Cand acest lucru s-a petrecut, deja actiunile armatei au mai scazut din amploare, iar 'comitetul ales initial', din care pot spune cu rusine ca am fost 'ales', a inceput sa produca si el rau Romaniei (prin insasi existenta lui hotarata de bolsevicii bucuresteni). Atunci, in acea seara sotia si copii, prietenii timisoreni care se aflau la mine, au crezut ca mi-a sosit ceasul, (avand legatura cu manifestele produse de mine in saptamana dinainte, sau a faptului ca in acea perioada, eram supus unor anchete ale securitatii, dupa atitudinea mea publica anticomunista din noiembrie), intrucat comportamentul militarilor si a locotenentului care m-a luat, a fost in nici un caz unul 'prietenos'. Daca citirea listei care mi-a fost data la urcarea in TAB de catre locotenent, a fost un lucru care a produs rau Sibiului, atunci imi cer scuze tuturor sibienilor, si ii rog sa-mi inteleaga nepriceperea in manariile politice, dar trebuie sa spun clar, nu am devenit membru cu semnatura al acelui partid infiintat, si nu am beneficiat nici cu un fir de ata dupa faptul ca am luptat 17 ani impotriva comunismului. Daca am avut aceasta atitudine anticomunista, acest lucru l-au simtit pe pielea lor copii mei, sotia mea, iar dupa decembrie 1989, nu am primit sau solicitat niciodata vreun carnet de revolutionar, intrucat in acele zile fierbinti pentru popor, nimeni nu actiona impotriva lui ceausescu in ideea vreunei recompense venite din initiativa bolsevicilor bucuresteni de a 'plati' cumva osteneala sangelui  prostimii prin ajungerea la putere. Dar au primit si in Sibiu destui fosti propagandisti PCR, secretari de partid, profesori (nu afirm aici ca totii), prin hotararea venita de la sediul fsn, ca recompensa iliesciana.
Baiatul meu, a urmat Facultatea de Medicina din Sibiu, si a trebuit sa plateasca 3000$ anual taxa de scoala, ca multumire pentru contributia mea anticomunista, iar eu am avut intre 01 07 1990 si 31 12 2000, interdictie de intrare in Romania, printr-o decizie a conducerii politice dambovitene de atunci.

Mircea S. Bozan
Casa Verlag
Germania
casaverlag@hotmail.com ; mircea.bozan@jrs.de

Domnule Mircea Bozan,
Bun venit pe forumul revolutionarilor!

Sa stiti ca in pliantele distribuite la comemorarea revolutiei din Sibiu, se scrie si despre activitatea revolutionara a domniei voastre.
Aveti dreptate!Multi revolutionari care au avut o contributie substantiala(reala)au fost marginalizati.Sper sa continuati a scrie pe forumul nostru.
Doamne ajuta!
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #309 : Ianuarie 18, 2009, 16:17:57 »

Apar fel de fel de elucubratii despre originea, despre modalitatea in care s-au distribuit aceste manifeste facute de mine, data cand acestea au aparut, unde, cine le-a produs sau in ce tiraj... Fel de fel de persoane isi aroga dreptul si intaietatea 'distribuirii' acestor manifeste.  De aceea, un lucru se cade a fi de la inceput clarificat:
Le-am executat pe hartie fotografica BC format A4 in negativ, (scrise initial nu litera colanta Vitolit pe folie transparenta, ca original) in numar de 2300 exemplare, multiplicate in seara zilei de 18 decembrie 1989 la atelierul de grafica-prototipuri al Industriei mici (IJIM Sibiu) unde eram angajat impreuna cu colegul meu Arh. Dan Rusu (atelierul era linga Casa Artelor-podul minciunilor, usa de linga pivnita). 
Le-am dus acasa cu taxiul, prietenul meu de nadejde, Nelutu Fusoi, fiind in tura in acea seara, dupa care, le-am spalat in cada de baie.
Distribuirea manifestelor a avut loc in Sibiu din data de 19 dec. 1989 in zona V. Aaron, Spital, Zona Gh Lazar, Mag Dummbrava, Casa de Cultura, Casa Armatei, Arsenal, Independenta, Balanta, in statiile de autobuz-Troleibuz, pe stalpi. Circa 2000 au fost distribuite apoi la Cluj, Fagaras, Brasov, Deva, Targu Mures, Alba Iulia, de catre trei prieteni in care ma puteam increde deplin:
Dunca Ovidiu, Dan Rusu si colegul Mititelu care a si murit din pacate in ziua de 21 dec. pe statuia lui Gh. Lazar din Piata Mare, la 2 m de mine.  Deci nici una din persoanele care declara in cuprinsul unor carti sau 'se destainuie' in interviuri, nu au avut in mana un astfel de manifest in acele zile, si nici ceva de a face cu producerea lui.
Faptul ca sunt foarte multe persoane care afirma public ca m-au ajutat la distribuirea acestora in Sibiu, le raspund ca mint cu nerusinare. Despre faptul ca pe manifest este amintit ca initiator SLOMR, tin sa precizez ca am abtinut dreptul de folosinta a numelui SLOMR de la Dl Vasile Paraschiv printr-un intermediar din Ploiesti, fost camarad de celula de la Aiud, in mod verbal, acesta dandu-si acceptul si in numele Dl Paraschiv, lucru pe care nu l-am verificat nici pana in ziua de azi.
Eu singur le-am distribuit in seara zilei de 18 incepand de la ora 21 pana in zorii zilei de 19 decembrie, ascunse sub corsetul de ghips pe care 'l-am primit' in cursul anchetei din 11 noiembrie la Securitatea din Timisoara, iar apoi la ancheta de la securitatea din Sibiu din data de 02 decembrie 1989 unde am fost 'facut bucati' de catre col. Zilczeack. In noaptea distribuirii, am fost de trei ori perchezitionat pe strada, manifestele fiind ascunse sub corsetul de gips pe care l-am taiat sub brat pentru a putea ascunde fara grije manifestele.
Le-am lipit cu aracet, manifestele fiind umede (o parte dintre ele au fiind distruse sau razuite in cursul zilei de 19-20 de catre oamenii partidului, 'oameni de bine' sau de catre securitate).
Acesta este purul adevar si va rog, daca mai apar astfel de 'sustineri', cereti si dovada autorului lor...
Legat de 'actiunile noastre din acel atelier de grafica' nimic din acei ani (1984-1989) nu se aminteste nicaieri, iar o serie de 'eroi' si-au trecut in 'biografie' realizarea acestor manifeste. Apoi, tin sa amintesc ca la ora 9 dimineata, asa cum statea pe manifest, am iesit alaturi de grupul de decoratori, de alti cativa tineri, de dl Gainar arestat atunci la Mag. Dumbrava, si unde am fost fugariti de scutierii securitatii insotiti de caini. Apoi, marsul nostru de 5-6 pe centru spre Piatza Mare unde s-a intamplat evenimentul cu maiorul Crasmaru si cu scutierii tablagii din aro care a fost incendiat cu fularul galben al tinerei care ar trebui, cel putin felicitata pentru curaj... Cele ce-au urmat in Piata Mare sunt interpretate de fiecare si vazute cu ochi diferiti. Eu sunt sigur ca cei care au tras in cei din piatza erau aceiasi ofitzeri de securitate care se aflau in incartiruiti la Arhivele Statului si care s-au deplasat foarte simplu in podul dinspre Piata Mare (deasupra Tunelului) de unde au tras. Aceiasi, au tras si pe 22 dec. la ora 11,30, atunci cand am adus impreuna cu arh Dan Rusu si Ina Boariu, o coroana de flori la Statuia lui Gh Lazar in memoria primilor morti, gloantele ricosand din caldaram in soclul de baza al statuii si care mi-a gaurit (spre marele meu noroc) pantoful pe lateral si manseta pantalonilor. Apoi din acelasi pod s-a tras si spre Hotelul Imparatul Romanilor in acelasi timp. Si sunt atat de multe de rememorat din acele ore pe care bolsevicii au incercat si reusit sa ni le fure...
Respecte Parintelui Streza pentru curajul de care a dat dovada infruntandu-l pe Dragomir cu mandrie de roman adevarat
Va multumesc,
Mircea S. Bozan
CASA Verlag GmbH+CoKG
Germania

Domnule Bozan,postez pe aceasta pagina(desi am mai postat si pe altele) citeva poze din revolutia Sibiana.Poate aveti si dumneavoastra asa ceva si va rog sa le postati pentru a fi vizionate de cei interesati.

PS.Eu sunt cel de pe copertina,alaturi de protul Streza Nicolae.Sunt fostul maistru de la "Independenta",imbracat cu haina neagra si lunga din piele.Chiar daca sunt lipsit de modestie,spun cu mindrie ca acel miting(inainte de fuga dictatorului)a fost initiat,coordonat si inceput(in forma care s-a desfasurat),in principal de mine,ajutat de ceilalti revolutionari.
« Ultima modificare: Mai 24, 2009, 00:21:01 de către Sucuturdean Nicolae »
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #310 : Ianuarie 18, 2009, 16:19:22 »

SIBIU DECEMBRIE 1989.
« Ultima modificare: Mai 24, 2009, 00:20:19 de către Sucuturdean Nicolae »
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #311 : Ianuarie 18, 2009, 16:20:36 »

SIBIU DECEMBRIE 1989.
« Ultima modificare: Mai 24, 2009, 00:19:45 de către Sucuturdean Nicolae »
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #312 : Ianuarie 18, 2009, 16:24:36 »

PENTRU A VIZIONA POZELE IN FORMAT MARE,DATI CLIC PE POZA.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #313 : Februarie 01, 2009, 14:14:10 »

Va indemn sa va idreptati atentia spre continutul din acest link:
www.razbointrucuvant.ro
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #314 : Februarie 04, 2009, 00:25:06 »

Multumesc Dl Sucuturdean si DL 'Bionel' pentru raspuns. Impreuna cu prof.Ion Ungureanu avem in lucru o semimemorialistica carte despre lunile noiembrie'89-mai'90 pe care le-am trait eu cu toata fiinta mea precum si a colegului Nelu Ungureanu, in acele zile tulburi si incarcate de dramatism. Am postat, deranjat de faptul ca o serie de indivizi care si-au 'publicat memoriile' amintind faptul ca s-au ocupat de distribuirea manifestelor produse de mine, sau mai comic, au ajutat si la 'multiplicarea' acestora: Ex. 1 'Taina celor 3 G.G.G.' a lui Viorel Nedelcu sau din diferitele publicatii care au vazut lumina tiparului in Sibiu. Intrebat de profesorul Rusu despre mine, dl. Nedelcu a afirmat ca nu ma cunoaste dupa nume si-mi da un autograf pe un exemplar, a doua pagina in care spune: 'In numele adevarului, daruim acest volum lui Mircea Bozan, pentru a afla adevarul si a ne uni in aceeasi credinta pentru Revolutia din dec.'89. Viorel Nedelcu (Gufy), Sibiu, 21 mai 2006....' Este o culme a tupeului unui individ care nu ma cunoaste personal, dar a distribuit cca 1000 manifeste ('2 pachete pe care i le-a aruncat cineva in curtea casei')... Acest om nici nu cunoaste cate exemplare am produs..., cum aratau, pe ce hartie... Va marturisesc ca fiind coleg de atelier de design de la Industria Mica, de langa Casa Artelor-Podul Minciunilor, cu arh Dan Rusu, nu am avut in aceea seara, nici in acesta curajul increderii (il rog sa ma ierte), in dupa-amiaza-seara in care le-am produs in laboratorul foto al atelierului; apoi in aceea seara transportarea lor de la atelier, acasa in V. Aaron. A fost, va sigur acea seara una dintre cele mai priculoase seri din viata mea. Am fost pentru 6 ani inchis politic,(1968-1974)si va asigur ca n-a fost prea bine, de multe ori in detentie, in izolarea de pe restrictiva de la Aiud sau in izolarea severa din Zarca Veche din Gherla, perioade cand imi doream sa mor in timpul batailor pe care le primeam dupa anchete de la fratii Somnea; am participat la foarte multe actiuni de protest prin inscriptionare anticeausista si anticomunista pe zidurile cazarmii militare de pe Calea Dumbravii, Alimentara Gligor, Gardul  fostei Policlinici Stomatologice de langa sediul securitatii etc., si care nu mi-au trezit aceleasi spaime ca acel drum in care am transportat manifestele pana acasa, cu prietenul meu Nelu Fusoi, taximetrist pe atunci. (din pacate decedat in conditii misterioase in 1994 in Suedia). Abia a doua zi i-am solicitat pe Dan Rusu, colegul meu si pe alti doi buni prieteni, unul dintre ei impuscat, Nelutu Mititelu, fost coleg cu mine in 1986 la Coop. Progresu...Ancheta de la securitatea Timisoara din noiembrie '89, cand in urma batailor am fost internat la clinica de ortopedie si mi s-a 'facut cadou' un corset de ghips de la omoplati pana la bazin, apoi, la ancheta de la Sibiu, col Szilceack Otto, m-a batut intr-un asemenea hal incat si bartul stang pana la cot a fost acoperit de un alt bandaj ghipsat, astfel incat in seara lipirii manifestelor, le-am putut ascunde cu destul de multa usurinta intre piele si ghips (dupa ce l-a taiat sub brat pentru a ascunde manifestele ude in interior) Am fost oprit in acea seara de trei ori de patrulele mixte si perchezitionat, dar acest ghips a oferit protectia ascunderii manifestelor...Pe data de 11 ianuarie 1990, am fost citat de Tribunalul din Sibiu, pentru a judeca cauza anchetarii mele din noiembrie-decembrie!!!Cred ca si astazi, aceste gunoaie securiste din sistemul magistraturii si procuraturii isi continua activitatea in Tribunalul sibian, 'in numele dreptatii si legalitatii', sau, in numele crimei organizate, dirijate de fostele cadre ale securitatii si ale fostei militii sibiene....
In prezent, multumesc lui Dumnezeu, duc o viata linistita, lipsita de griji, conduc o agentie multimedia si de monitorizare europeana in domeniul media si doresc sa fiu bine inteles: Nu urmaresc prin demersul meu obtinerea niciunui interes material sau financiar ce ar decurge in urma dezvaluirilor mele, in mare masura destul de cunoscute de cercul prietenilor mei, sau sa solicit certificate sau sa primesc recunoasterea activitatii mele, ci sa ajut cu prietenie, la aflarea multor elemente care ar face sibienii sa se simta mandri ca si cetatea de pe Cibin a contribuit cat s-a putut la caderea comunismului...
Cu prietenie,
Mircea Bozan

PS. mostra de e-mail pe care le primesc la Agentie de la baietii cu ochii albastri de astazi (aproape zilnic)
#
Bozan - tu esti emigrantul din Sibiu?
de (Vizitator), marţi, 3 februarie 2009 - 17:46

In 1989 erai un sarac revolutionar - vad ca din amarat student grafician ai ajuns mare istoric.
Memorat
Pagini: 1 ... 19 20 [21] 22 23 ... 100
Schimbă forumul: