Main Content:

Pagini: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 101

@ REVOLUTIA SIBIU 1989 @

• LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
Răspuns: @ REVOLUTIA SIBIU 1989 @
« Răspunde #315 : Februarie 04, 2009, 02:14:28 »

Domnule Bozan,ma bucur ca sunteti multumit de realizarile dumneavoastra pe plan profesional si material.Va inteleg indignarea in legatura cu falsificatorii istoriei.Sa stiti ca majoritatea cartilor scrise despre revolutia sibiana contin jumatati de adevaruri,pe alocuri chiar falsuri,caci in mare masura sunt scrise de oameni care au avut interes sa ascunda adevarul.Nu cunosc nici un revolutionar adevarat(cu activitate remarcabila) care sa fi fost consultat de catre autorii cartilor scrise despre revolutia din Sibiu.Ma bucur ca un revolutionar ca dumneavoastra si ca domnul Margineanu, se gandeste sa faca putina lumina in aflarea adevarului despre revolutia sibiana.Din cate imi amintesc,la acel miting anticomunist din fata casei de cultura (inceput inaintea de fuga dictatorului-22.12.1989.),pe copertia era si un domn Margineanu (poate chiar prietenul dumneavoastra).Eu va doresc la amandoi sa scrieti o carte care sa cuprinda toate faptele revolutionare pe care le cunoasteti,caci sunt convins ca vor fi in totalitate adevarate.
Cu stima!
Sucuturdean.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #316 : Februarie 04, 2009, 02:28:02 »

Domnule Bozan,ma bucur ca sunteti multumit de realizarile dumneavoastra pe plan profesional si material.Va inteleg indignarea in legatura cu falsificatorii istoriei.Sa stiti ca majoritatea cartilor scrise despre revolutia sibiana contin jumatati de adevaruri,pe alocuri chiar falsuri,caci in mare masura sunt scrise de oameni care au avut interes sa ascunda adevarul.Nu cunosc nici un revolutionar adevarat(cu activitate remarcabila) care sa fi fost consultat de catre autorii cartilor scrise despre revolutia din Sibiu.Ma bucur ca un revolutionar ca dumneavoastra si ca domnul Margineanu, se gandeste sa faca putina lumina in aflarea adevarului despre revolutia sibiana.Din cate imi amintesc,la acel miting anticomunist din fata casei de cultura (inceput inaintea de fuga dictatorului-22.12.1989.),pe copertia era si un domn Margineanu (poate chiar prietenul dumneavoastra).Eu va doresc la amandoi sa scrieti o carte care sa cuprinda toate faptele revolutionare pe care le cunoasteti,caci sunt convins ca vor fi in totalitate adevarate.
Cu stima!
Sucuturdean.

Mii de scuze!Am vrut sa scriu UNGUREANU (NU,Margineanu)
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #317 : Februarie 04, 2009, 08:55:20 »

Dle Sucuturdean,
L-am sunat astazi pe Nelu Ungureanu, care mi-a confirmat ca a fost si el pe copertina Casei de Cultura impreuna cu Dv. La solicitarea mea, a acceptat ca eventual sa participam mai multi la elaborarea acestei carti, intrucat cred ca ar fi partea de 'adevar' pe care am trait-o si vazut-o fiecare in parte. Cu cat partile sunt mai multe si din mai multe unghiuri a participarii, cu atat intragul poate sa arate compozitia adevarata si reala a acelor zile tulburi si euforice... Urmeaza sa ma viziteze in doua saptamani si sa incercam sa creionam planul acestei carti, la care cred si sper ca ar dori si alti participanti sa-si adauge un capitol. Lucrarea trebuie sa fie deosebit de riguroasa, fara pareri si ce-i mai important, sa nu lase loc la interpretari sau contestari. Pe cat posibil, argumentele sa fie insotite de documente de orice fel. Costurile aparitiei acestei carti, le vom suporta noi doi si sper ca o lansam daca totul decurge bine in acest an la aniversarea a '20 de ani' de la cele intamplate atunci. Din pacate insa,costurile morale si politice a timpului scurs din '89- anul sperantelor desarte, pana astazi,le suportati Dv. cei care ati ramas pe mai departe sub calcaiul bolsevicilor 'democrati'.

Va doresc o zi placuta
Mircea S. Bozan
CASA Verlag Gmbh+Co.KG

PS. Postfachul e-mailului este din nou plin si iata un nou exemplu.
de Gigel, marti,3 februarie 2009 - ora 24,55
Ba iemigrantule nenorocit stim unde stai si te gasim noi ca ai limba cam lunga si ascutite si te mai aranjem inca odata ca vad ca nu te linistesti. Jegosule de revolutionar, ba sarantocule, ba cacatule bagati minziile in cap ca daca nu vei plati. cacatule sa vedem noi ce grafician esti tu ca esti un nimic si te distrug daca vreau.

Ii raspund acestui baiat cu ochi albastri ca datele pe care baietzii mei de la ETV si administratorul de system le-au localizat IP-urile de unde s-au trimis e-mailurile, iar astazi le voi trimite impreuna cu IP-urile computerelor de pe care au fost trimise, acelor institutii din Romania care ar trebui sa se ocupe de acesti retardati...
Memorat
« Răspunde #318 : Februarie 04, 2009, 09:07:06 »

Dle Sucuturdean,
Ar mai fi o rugaminte intrucat nu am reusit nicicum sa intru in posesia cartii scrise de Dl Lucian Filip despre cele intamplate in decembrie'89. Are cineva un exemplar al acestei carti si daca da mi-o poate imprumuta pentru a o copia? Adresa pe care sa mi-o expedieze la birou am sa v-o trimit pe e-mailului Dv., daca suntezi amabil sa mi-o trimiteti.

Cu stima
MSB

mircea.bozan@jrs.de
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #319 : Februarie 04, 2009, 10:21:13 »

Dle Sucuturdean,
L-am sunat astazi pe Nelu Ungureanu, care mi-a confirmat ca a fost si el pe copertina Casei de Cultura impreuna cu Dv. La solicitarea mea, a acceptat ca eventual sa participam mai multi la elaborarea acestei carti, intrucat cred ca ar fi partea de 'adevar' pe care am trait-o si vazut-o fiecare in parte. Cu cat partile sunt mai multe si din mai multe unghiuri a participarii, cu atat intragul poate sa arate compozitia adevarata si reala a acelor zile tulburi si euforice... Urmeaza sa ma viziteze in doua saptamani si sa incercam sa creionam planul acestei carti, la care cred si sper ca ar dori si alti participanti sa-si adauge un capitol. Lucrarea trebuie sa fie deosebit de riguroasa, fara pareri si ce-i mai important, sa nu lase loc la interpretari sau contestari. Pe cat posibil, argumentele sa fie insotite de documente de orice fel. Costurile aparitiei acestei carti, le vom suporta noi doi si sper ca o lansam daca totul decurge bine in acest an la aniversarea a '20 de ani' de la cele intamplate atunci. Din pacate insa,costurile morale si politice a timpului scurs din '89- anul sperantelor desarte, pana astazi,le suportati Dv. cei care ati ramas pe mai departe sub calcaiul bolsevicilor 'democrati'.

Va doresc o zi placuta
Mircea S. Bozan
CASA Verlag Gmbh+Co.KG

PS. Postfachul e-mailului este din nou plin si iata un nou exemplu.
de Gigel, marti,3 februarie 2009 - ora 24,55
Ba iemigrantule nenorocit stim unde stai si te gasim noi ca ai limba cam lunga si ascutite si te mai aranjem inca odata ca vad ca nu te linistesti. Jegosule de revolutionar, ba sarantocule, ba ****ule bagati minziile in cap ca daca nu vei plati. ****ule sa vedem noi ce grafician esti tu ca esti un nimic si te distrug daca vreau.

Ii raspund acestui baiat cu ochi albastri ca datele pe care baietzii mei de la ETV si administratorul de system le-au localizat IP-urile de unde s-au trimis e-mailurile, iar astazi le voi trimite impreuna cu IP-urile computerelor de pe care au fost trimise, acelor institutii din Romania care ar trebui sa se ocupe de acesti retardati...

Domnule Bozan,si eu am fost amenintat de mai multe ori.De fiecare data am incercat sa adun dovezi despre cei care m-au amenintat("nu mor caii cand vor cainii).Mi-am luat mai multe masuri de siguranta.Referitor la intentia dumneavoastra de a scrie o carte despre revolutie,eu va stau la dispozitie cu ce pot.Dar activitatea mea revolutionara este mai pregnanta inainte de fuga dictatorului (21 ; 22 si o parte din 23.12 1989).Dupa data de 23.12.1989,eu cunosc putine lucruri,iar in celelalte dati,pot sa vorbesc doar despre ce am trait eu. (dupa 23.12.1989 am fost la intr.Independenta unde am organizat si facut paza,deoarece existau cuptoare de tratament termic;generatoare de atmosfera controlata;bazine mari cu ulei,tuburi cu oxigen si alte materiale inflamabile care puteau sa produca o catastrofa ,dar sunt alti revolutionari care au ce relata.Am sa ma interesez de cartea scrisa de Lucian Filip.
Doamne ajuta!
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #320 : Februarie 04, 2009, 10:46:25 »

Dl Sucuturdean,
In acest sens, va rog, daca si alti colegi sibieni au aceasta dorinta, sa puna pe hartie fiecare cam ce ar dori sa contina interventia fiecaruia, pentru a putea aloca spatiul general, si cand vom cadea de comun acord, sa primesc pe e-mail materialele. De asemenea, pentru ilustrarea interventiilor fiecaruia, documentele fotografiate, trebuie sa aiba formatul jpg.,300 dpi 1/1. Ne-am gandit ca intraga carte sa nu depaseasca cca. 200 pagini. Pentru tipar, am nevoie cam de 20 de zile...

Va multumesc
MSB
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #321 : Februarie 04, 2009, 11:27:04 »

multi o sa doreasca sa scrie adevarul... va felicit dl bozan ca va implicati in aflarea adevarului despre revolutia din sibiu...impreuna cu niculae sucuturdean o sa strangem materiale...de la cei care spun adevarul, caci dupa razboi multi viteji se arata...va pot trimite si filmul,ceea ce s a filmat de ion cristian...este o filmare de doua ore chiar mai mult....in tot cazul tinem legatura...iulia cruciat
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #322 : Februarie 04, 2009, 13:25:12 »

Dle Sucuturdean,
Ar mai fi o rugaminte intrucat nu am reusit nicicum sa intru in posesia cartii scrise de Dl Lucian Filip despre cele intamplate in decembrie'89. Are cineva un exemplar al acestei carti si daca da mi-o poate imprumuta pentru a o copia? Adresa pe care sa mi-o expedieze la birou am sa v-o trimit pe e-mailului Dv., daca suntezi amabil sa mi-o trimiteti.

Cu stima
MSB

mircea.bozan@jrs.de

Domnule Bozan,Ma voi stradui sa gasesc acea carte.Atunci va voi anunta.
Mai tinem legatura.
E-mail: n.sucuturdean89@yahoo.com
Tel.0741.53.93.92.

Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #323 : Februarie 04, 2009, 16:00:15 »

Va multumesc si eu si va propun ca filmul sa-l comprimati pentru un DVD iar de multiplicarea lui in 100 exemplare si imprimarea Bockletului ma ocup tot eu ptr. Dv, si pe care-l puteti vinde la lansarea cartii pentru adunarea de ceva fonduri...

O zi buna, inca, dintr-o Germanie mohorata
MSB
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #324 : Februarie 04, 2009, 17:30:18 »

l am si comprimat, sotul meu este inginer de calculatoare, pot sa l trimit...cartea lui Lucian Filip nu este la biblioteca Astra...daca sti ti niste date, editura, anul aparitiei, etc...pana la urma o gasesc eu...multa sanatate iulia
Memorat
  • Nr. 1
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #325 : Februarie 04, 2009, 18:05:14 »

Domnule Mircea Bozan, tot ce am gasit referitor la carti scrise de Filip-Lucian Iorga, Alexandru Paleologu in dialog cu Filip-Lucian Iorga: Breviar pentru pastrarea clipelor. Cartea a aparut in anul 2006 la Editura Humanitas. ... Spuneti-mi va rog daca despre aceasta carte este vorba, in rest toate cele bune, dintr-o Romanie nebuna  Wink
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #326 : Februarie 04, 2009, 18:43:43 »

mi a adus mihai de la bibl. astra cartea lui lucian filip PROVINCIALE un roman micut, prost legat dar o sa vad cum o sa fac sa o pot trage la xerox...este singura carte in biblioteca de acest autor...cred ca asta este din cate imi dau seama...este editata de ed. constant din sibiu ...nu mi ati raspuns dl. bozan despre familia lui ion fusoi, dzeu sal odihneasca...o seara buna...
Memorat
  • Marius
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #327 : Februarie 07, 2009, 16:46:39 »

În rîndul celor care, în 22 decembrie 1989 au anunţat la TVR că "în piaţa centrală din Sibiu e un măcel îngrozitor" se numără şi Mihail Lupoi, devenit apoi ministru al turismului în guvernul CFSN şi mai apoi parlamentar PRM şi PNL.
Puteţi vedea înregistrarea la http://mariusmioc.wordpress.com/2009/02/07/tvr-22-decembrie-1989-mihai-lupoi-comandantul-armatei-e-generalul-militaru-ni-se-transmite-ca-in-piata-centrala-din-sibiu-e-un-macel-ingrozitor-general-colonel-militaru-a-dat-ordin-ca-toate-unitat/
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #328 : Februarie 09, 2009, 09:13:49 »

deci dl Bozan unde sa va trimit cartea si dvd ul....adresa mea sibiuiulia@yahoo.com  Niculae Sucuturdean, zilele astea trebuie sa ne intalnim sa stam de vorba o sai anunt si pe ceilalti....buna sa va fie inima...iulia cruciat
Memorat
« Răspunde #329 : Februarie 11, 2009, 13:14:31 »

reusita acestei carti va fi, speram, un pariu pe care va trebui sa-l castigam pentru cei morti pentru libertatea visata
Intrebari importante:
1)Cine mai stie ceva despre Dl. Gainar, cel care a blocat circulatia cu Dacia 1100 in dreptul intersectiei de la Mag. Dumbrava, in ziua de 21 dec 1989, ora 9;15, ulterior membru PNTCD ? A fost unul dintre cei lovitzi bestial de scutierii, isotiti de caini si venitzi sub comanda unui capitan de militie slab si tiganos, atunci cand au tabarat pe noi, cei care demjonstram in fatza magazinului. Apoi, daca este posibil, intrucat stiu ca grupul a fost filmat de catre securitate din geamul croitoriei Teatrului, care au fost ceilalti participantzi? Este vorba de un grup de decoratori care aveau fabricate si panouri anticeausiste. Este si acest lucru extrem de important intrucat va trebui sa trecem toate aspectele filmului care s-a desfasurat incepand din dimineatza acelei zile in toate punctele orasului.
2) Cine stie ceva mai multe amanunte legate de actiunile din sediul Judetenei din 22 dec. amanunte despre grupul militar adus de la Valcea in sprijinul lui Nicu sau de pe strada dinspre Casa de Cultura din seara lui 22 dec.
Intreb aceste lucruri, intrucat dovada participarii in toate punctele fierbintzi ale orasului, ajuta la descoperirea adevarului concret si realizarea filmului cadru cu cadru.
3) Cum o cheama pe domnisoara cu fular galben care a dat foc ARO-ului din Piata Mare. A fost un act de curaj deosebit pentru o tanara, avand in vedere folosirea fortei grupului de boachtari condus de maiorul Crasmaru impotriva nucleului strans in Piatza cu 40 minute inainte de a patrunde grupul organizat de muncitori. Care sunt numele arestatilor dusi cu primul Aro si care a plecat cu cateva minute inainte de fi incendiat ce-l de-al doilea si incercarile lui Crasmaru de a lovi oamenii in piatza cu Dacia de la circulatzie din fatza cofetariei Perla

Va multzumesc,

Ioan Ungureanu
Mircea S. Bozan

Lupta impotriva comunismului continua

Memorat
Pagini: 1 ... 20 21 [22] 23 24 ... 101
Schimbă forumul: