Main Content:

Pagini: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 100

@ REVOLUTIA SIBIU 1989 @

• Mindry
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: @ REVOLUTIA SIBIU 1989 @
« Răspunde #375 : Iulie 06, 2009, 08:39:58 »

Condoleanta !. Dumnezeu sa-l odihneasca in camp cu verdeata !. Acolo unde nu este intristare nici ura !.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #376 : Iulie 06, 2009, 08:43:18 »

Prin plecarea la Domnul,a colegului nostru MITEA IOAN LUCA,
O inimă a încetat să bată lăsând în urmă doar lacrimi şi durere.
  Atotputernicul să-l primească în Împărăţia Sa şi să mângâie familia îndoliată.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #377 : Iulie 18, 2009, 09:27:29 »

.........Continuare...........
La inceput microfonul trecea prin mina lui Sucuturdean dupa fiecare vorbitor in parte, el alegind cine urmeaza la microfon ca sa nu se faca dezordine.Preotul streza a citit un comunicat catre po****tie in care se cerea demiterea lui Ceausescu Nicolae si multe altele in favoarea revolutiei.La un moment dat Sucuturdean invita cite 10 reprezentanti de la fiecare intreprindere sa intre in sala si unii revolutionari au coborit de pe copertina in sala de spectacole:Preotul Streza Nicole,Sucuturdean Nicolae,Maxim Aurel,Mihon Constantin,Marginean Nicolae, David Nicolae si altii iar unii au ramas in continuare pe copertina sa vorbeasca multimii.In sala  impreuna au infintat prima formatiune politica conducatoare a judetului in afara partidului comunist,si s-a denumit:FORUMUL DEMOCRATIC AL JUDETULUI SIBIU.

Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #378 : Iulie 18, 2009, 09:45:34 »

Sibiu 1989.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #379 : Iulie 18, 2009, 09:58:43 »

1989
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #380 : Iulie 20, 2009, 23:17:37 »

Accesati linck-urile de mai jos,veti gasii mai multe documente din dosarul meu de revolutionar.Tot la aceasta adresa o sa mai trimit si alte documente din dosar.Cand le am pregatite pe toate le voi trimite si domnului administrator Iosif Gheorghe,cu rugamintea de a le posta la documente pe portalul revolutiei.Invit si alti colegi revolutionari sa faca acest gest,sa-si publice dosarul de revolutionar,astfel vom avea o imagine mai clara asupra revolutiei noastre.

PS.La adresele de mai jos se vad pozele,fara a fi nevoie de inscriere pe site.Dati clic pe poze,pentru a le vedea in format mare.mai multe poze cu revolutia gasiti la finalul declaratiei de rev.Urmeaza...
Smiley
http://www.revolutie89.info/index.php?lg=ro_RO&p=persons_docs&MID=30
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #381 : Iulie 20, 2009, 23:19:21 »

Accesati linck-urile de mai jos,veti gasii mai multe documente din dosarul meu de revolutionar.Tot la aceasta adresa o sa mai trimit si alte documente din dosar.Cand le am pregatite pe toate le voi trimite si domnului administrator Iosif Gheorghe,cu rugamintea de a le posta la documente pe portalul revolutiei.Invit si alti colegi revolutionari sa faca acest gest,sa-si publice dosarul de revolutionar,astfel vom avea o imagine mai clara asupra revolutiei noastre.

PS.La adresele de mai jos se vad pozele,fara a fi nevoie de inscriere pe site.Dati clic pe poze,pentru a le vedea in format mare.mai multe poze cu revolutia gasiti la finalul declaratiei de rev.Urmeaza...
Smiley
http://www.revolutie89.info/index.php?lg=ro_RO&p=persons_acts&MID=30
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #383 : Iulie 22, 2009, 00:11:24 »

TVR, decembrie 1989: Nicu Ceauşescu prezentat norodului
http://www.youtube.com/watch?v=HsBdO42qgrk&feature=related
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #384 : Iulie 22, 2009, 22:39:57 »

Ascultati cum suna imnul revolutiei,lansat pe site-ul IRRD Huh
Galerie audio
Imnul revolutiei. Ilie Stepan
http://irrd.ro/video.html
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #385 : Iulie 26, 2009, 17:11:35 »

,, Amintire de la Revoluţie”
 Pe Calea Poplăcii, la primele numere, aproape de spitalul de Fizioterapie, o casă vernil îţi atrage atenţia şi te lasă cu gura căscată. Şi aceasta, nu pentru că prin curte mişună nouă pisici de toate culorile şi se joacă prin florile din grădină, ci pentru că, pe faţada casei, în zona acoperişului, zeci de găuri simetrice şoptesc ceva trecătorilor. Şoptesc faptul că ele sunt o parte din istoria recentă a oraşului Sibiu. Ele sunt mărturia vie, palpabilă a Revoluţiei petrecute în anul 1989. Acele găuri de gloanţe, vorbesc şi azi de haosul, spaima, violenţa, atentatele şi erorile acelor zile ale lunii decembrie din 1989.

Maria B. şi cei doi copii ai săi a prins revoluţia în această casă din apropierea unităţii militare. Mărturiseşte că nu ştia, la fel ce majoritatea populaţiei, ce se petrecea exact în oraş în acea perioadă; era un haos total: tinerii teribilişti aclamau pe străzi de dimineaţa până seara şi nimeni nu dădea e explicaţie clară la ceea ce se întâmpla. În anul 2008, doamna Maria poveşteşte de acele zile de parcă s-ar fi petrecut ieri. Se uită pe geamul din care cândva se uita cu teamă şi neştiinţă la ceea ce era afară: „În timp ce stăteam la poartă, auzeam simulacre de la unitate. Nu de puţine ori, au venit, în zilele acelea, soldaţi de la unitate să controleze podurile din zonă ca să se asigure că nu sunt terorişti. Şi ne certau să nu mai stăm la poveşti şi să intrăm în case”.

Azi, Mariei, nu-i vine greu să vorbească despre gloanţele din podul casei ei. Dar i se pare ciudat că, doar după aproape 20 de ani de la revoluţie, cineva se interesează de soarta familiei care a trăit drama zgomotelor asurzitoare a gloanţelor trase în propria casă: „Tremuram de frică; vroiam să scăpăm cât mai repede. Credeam că dacă suntem civili şi aproape de unitatea militară vom scăpa. Dar nu a fost aşa”. Într-adevăr nu a fost aşa, întrucât, casa ei, din nefericire, a fost singura ocupată şi ciuruită de gloanţe după uciderea soţilor Ceauşescu.: „Mi-au spus vecinii că s-au ridicat toţi porumbeii din pod şi că trebuie să fie cineva pe acolo. Eu habar nu aveam de nimic, dar mi-am dat seama că este vreun om în pod, pentru că mi se stricase yala dintr-o dată, şi am bănuit că am musafiri”.

Pe 26 decembire 1989, tineri îmbrăcaţi în camuflaj i-au ocupat casa. Nici până azi nu ştie dacă acei tineri erau chiar soldaţi de la garnizoana de peste drum sau erau oameni din trupele de comando, aşa numiţii „terorişti”: „Erau nişte tineri care m-au obligat să ies din propria casă, ca să nu mor. Mi-au spus că se va trage. Dar nu ştiam cine în cine. Deja începuseră să se audă focuri de armă. Deodată s-a auzit un elicopter din care se trăgea în grădină. Câinele meu se agita pe la geamuri. Nouă ne era frică să nu moară câinele, nu ne gândeam la noi. În câteva momente m-am hotărât să fug cu cei doi copii în pivniţa centralei termice din apropiere”. Două zile a stat acolo închisă doamna Maria. A dormit pe jos şi a mâncat din mila vecinilor. După ce s-a ascuns ea, alte patru familii din apropierea casei Mariei s-au ascuns în acea pivniţă: „Veneau şi-mi spuneau că se trage din casa mea”. Când s-a întors, pe 28 decembrie, a găsit bucătăria plină de cioburi de la vase, iar pungile de zahăr şi făină împrăştiate pe peste tot. Iar în pod, erau nu mai puţin de 200 de gloanţe la vedere, care ieşeau din tencuială, aştepând să fie strânse. Maria le-a pus într-o pungă pe câteva cu mare strângere de inimă. Unul din aceste gloanţe o putea ucide. Casa ciuruită la revoluţie este din 1926 şi este a doamnei B., din anii ’40,  luată de la statul român prin Legea 112. După revoluţie, după ce au apărut şi alţi proprietari, casa nu a mai fost renovată în niciun fel. Explicaţia doamnei Maria, este una şocantă:,,Nu vrem să schimbăm nimic, pentru ca să nu uite lumea de revoluţie”, spune dânsa, frecându-şi mâinile alert. ,,Doar după 1990, am primit câteva ţigle de la guvernul lui Iliescu, dar din păcate, a doua zi mi-au fost furate şi nu am putut să mă bucur de ele. În rest, nimeni, nimic, niciodată”.

În anul 1992, noul ei vecin a adunat din pod toate gloanţele şi le-a dus la Bucureşti la o comisie de analiză: „Nu m-au interesat atunci gloanţele, dar acum ştiu că ar fi valorat ceva acum şi pentru mine dacă le-aş fi păstrat asupra mea”, spune cu tristeţe sibianca. „Consider că toţi am vrut-o. (n.n.. revoluţia). Şi nu găsesc prin asta o cale prin care unii să se considere martiri faţă de ceilalţi”. Aceasta este concluzia doamnei despre tot ceea ce s-a întâmplat atunci. Şi regretă că oamenii au văzut în revoluţie tot o cale de câştig şi de compătimire. De aceea, ea a stat retrasă şi nu a făcut plângere nicăieri pentru distrugerea casei; ea este fericită că s-a schimbat sistemul şi pentru că a supravieţuit ploii de gloanţe care s-a abătut din nefericire, pe casa ei.

http://www.expressibian.com/stiri-detalii.php?id=571
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #386 : Iulie 26, 2009, 17:35:33 »

Revolutia Sibiu 1989.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #387 : Iulie 26, 2009, 17:36:59 »

Revolutia din sibiu 1989.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • alex s
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #388 : Iulie 26, 2009, 19:30:47 »

Nicolae , bune documentele pe care le -ai postat , si eu am poza pe " numele revolutiei " in care sunt in opera din Timisoara in noaptea de 21-22 dec 89 ( cel cu ranga in mana ) DAR , inca SSPR-ul nu mi-a preschimbat certificatul ! mi s-a spus ca am dosar beton . Poate noi cei din opera nu meritam , ma intreb ce se intampla daca nu pica ceausescu cu aceasta poza , eram recunoscut ? o , da eram impuscat impreuna cu familia , eu totusi sper ca ajunge si dosarul meu ( nr preschimbare 6565 din oct 2004 ) la rand , in rest sa auzim numai de bine
Memorat
  • Ionescu
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul WWW
« Răspunde #389 : Iulie 26, 2009, 20:25:27 »

[...] mi s-a spus ca am dosar beton. Poate noi cei din opera nu meritam , ma intreb ce se intampla daca nu pica ceausescu [...]

IPOCRIZIE, asta e cuvantul lor cheie. Sper ca nu ti-ai facut iluzii cand ai auzit aprecierile lor. S-a ridicat ala care ti-a zis in picioare cand te-a vazut, tratandu-te ca pe un erou din Timisoara? Nu. Daca mai zaboveai pe acolo ai fi observat cu ce strangeri de mana si cu cata prietenie sunt tratati trimisii, de exemplu, asociatiei Metrou.
Du-te din nou sa te interesezi cum se face ca dosarul tau beton nu e aprobat nici acum. In cazul in care vei primi un raspuns mai bun decat 'ce ti-am spus eu ultima data?' (a se citi pe tonul 'Ce p...a mea ti-am spus eu ultima data?') sa ne anunti si pe noi. Nu ti-au spus ca e beton? Ce mai vrei?
Ramane cum s-a stabilit. Dosarul tau e beton.
Memorat

Perplex in forma continuata.
Pagini: 1 ... 24 25 [26] 27 28 ... 100
Schimbă forumul: