Main Content:

Pagini: 1 ... 96 97 [98] 99

@ REVOLUTIA SIBIU 1989 @

• LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
Răspuns: @ REVOLUTIA SIBIU 1989 @
« Răspunde #1455 : Martie 10, 2020, 16:04:08 »

Domnule nicu 1957, îți înțeleg frustrarea.Dar te întreb: chiar crezi că numai dumneata ai dreptate ? Iar în legătură cu participarea mea la revoluție,de care faci vorbire,te poți documenta,vezi mai jos.Eu am publicat faptele mele din Revoluție,încă de acum vreo 12 ani.Arată și dumneata locul unde pot să-ți văd postate faptele din Revoluție .
Aici,despre faptele mele din Revoluție:

http://www.portalulrevolutiei.ro/documente/dosar_de_revolutionar/nicolae_sucuturdean/index.php

Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1456 : Martie 10, 2020, 17:34:17 »

Sibieni cu inițiativa,au format un grup de IMPLICARE VOLUNTARĂ IN SITUAȚIA DE CRIZĂ-CORONAVIRUS
AICI :

https://m.facebook.com/groups/485925088741990/
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • nicu1957
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1457 : Martie 10, 2020, 21:03:12 »

Domnule nicu 1957, îți înțeleg frustrarea.Dar te întreb: chiar crezi că numai dumneata ai dreptate ? Iar în legătură cu participarea mea la revoluție,de care faci vorbire,te poți documenta,vezi mai jos.Eu am publicat faptele mele din Revoluție,încă de acum vreo 12 ani.Arată și dumneata locul unde pot să-ți văd postate faptele din Revoluție .
Aici,despre faptele mele din Revoluție:

http://www.portalulrevolutiei.ro/documente/dosar_de_revolutionar/nicolae_sucuturdean/index.php

Despre ce frudtrare vorbesti. Iar de dereptatate vorbesc faptele nu eu iar pentru publicarea faptelor din rev.poti fi penalizat de catre parchet
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1458 : Martie 10, 2020, 21:19:54 »

nicu 1957,
Văd că te cam eschivezi.Nu prea ai curaj să-ți publici faptele din Revoluție.Degeaba te eschivezi.
 Citeste :
nicu 1957
Guvernul României

Hotărârea nr. 99/2015 pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii recunoștinței față de eroii-martiri și luptătorii care au contribuit la victoria Revoluției române din decembrie 1989 nr. 341/2004, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1.412/2004

Text publicat în M.Of. al României.

În vigoare de la 24 februarie 2015

Art. 49"2. -

Conținutul dosarelor celor care au obținut calitățile atestate prin titlurile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b) și calitatea prevăzută la art. 31 lit. b) din Legea nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare, va fi publicat pe site-ul oficial al Secretariatului de Stat, în condițiile Legii nr. 677/2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date, cu modificările și completările ulterioare."
https://lege5.ro/Gratuit/gu3tcojxga/hotararea-nr-99-2015-pentru-modificarea-si-completarea-normelor-metodologice-de-aplicare-a-legii-recunostintei-fata-de-eroii-martiri-si-luptatorii-care-au-contribuit-la-victoria-revolutiei-romane-din-

Memorat

Nihil sine Deo!!
  • nicu1957
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1459 : Martie 10, 2020, 22:08:02 »

nicu 1957,
Văd că te cam eschivezi.Nu prea ai curaj să-ți publici faptele din Revoluție.Degeaba te eschivezi.
 Citeste :
nicu 1957
Guvernul României

Hotărârea nr. 99/2015 pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii recunoștinței față de eroii-martiri și luptătorii care au contribuit la victoria Revoluției române din decembrie 1989 nr. 341/2004, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr. 1.412/2004

Text publicat în M.Of. al României.

În vigoare de la 24 februarie 2015

Art. 49"2. -

Conținutul dosarelor celor care au obținut calitățile atestate prin titlurile prevăzute la art. 3 alin. (1) lit. b) și calitatea prevăzută la art. 31 lit. b) din Legea nr. 341/2004, cu modificările și completările ulterioare, va fi publicat pe site-ul oficial al Secretariatului de Stat, în condițiile Legii nr. 677/2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date, cu modificările și completările ulterioare."
https://lege5.ro/Gratuit/gu3tcojxga/hotararea-nr-99-2015-pentru-modificarea-si-completarea-normelor-metodologice-de-aplicare-a-legii-recunostintei-fata-de-eroii-martiri-si-luptatorii-care-au-contribuit-la-victoria-revolutiei-romane-din-

Eu tiam mai scris ca OUG 95 CIT SI HG 99 SINT IN ILEGALITATE DE CE CREZI CA NU SA VOTAT IN PARLAMENT PINA ACUM OUG95 LEGEA 341 NU ESTE MODIFICATA CONFORM OUG 95
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1460 : Martie 10, 2020, 22:22:22 »

Nicu 1957,
Sunt cinci ani de când OUG 95 și GH 99 produc efecte juridice.Nimeni în acești cinci ani, nu a putut dovedi ilegalitatea OUG 95 și GH 99.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1461 : Martie 10, 2020, 22:49:34 »

Am susținut mereu că,OUG 95/2014,necesită niște amendamente.Asteptăm.Suntem la cheremul politicienilor.
Memorat

Nihil sine Deo!!
« Răspunde #1462 : Martie 11, 2020, 17:54:41 »

Tine loc de orice asteptarea asta.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1463 : Martie 21, 2020, 09:59:16 »

1.   Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan,
2.   Care a mărturisit cuvântul lui Dumnezeu şi mărturia lui Iisus Hristos, câte a văzut.
3.   Fericit este cel ce citeşte şi cei ce ascultă cuvintele proorociei şi păstrează cele scrise în aceasta! Căci vremea este aproape.
4.   Ioan, celor şapte Biserici, care sunt în Asia: Har vouă şi pace de la Cel ce este şi Cel ce era şi Cel ce vine şi de la cele şapte duhuri, care sunt înaintea scaunului Lui,
5.   Şi de la Iisus Hristos, Martorul cel credincios, Cel întâi născut din morţi, şi Domnul împăraţilor pământului. Lui, Care ne iubeşte şi ne-a dezlegat pe noi din păcatele noastre, prin sângele Său,
6.   Şi ne-a făcut pe noi împărăţie, preoţi ai lui Dumnezeu şi Tatăl Său, Lui fie slava şi puterea, în vecii vecilor. Amin!
7.   Iată, El vine cu norii şi orice ochi Îl va vedea şi-L vor vedea şi cei ce L-au împuns şi se vor jeli, din pricina Lui, toate seminţiile pământului. Aşa. Amin.
8.   Eu sunt Alfa şi Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Atotţiitorul.
9.   Eu Ioan, fratele vostru şi împreună cu voi părtaş la suferinţa şi la împărăţia şi la răbdarea în Iisus, fost-a în insula ce se cheamă Patmos, pentru cuvântul lui Dumnezeu şi pentru mărturia lui Iisus.
10.   Am fost în duh în zi de duminică şi am auzit, în urma mea, glas mare de trâmbiţă,
11.   Care zicea: Ceea ce vezi scrie în carte şi trimite celor şapte Biserici: la Efes, şi la Smirna, şi la Pergam, şi la Tiatira, şi la Sardes, şi la Filadelfia, şi la Laodiceea.
12.   Şi m-am întors să văd al cui este glasul care vorbea cu mine şi, întorcându-mă, am văzut şapte sfeşnice de aur.
13.   Şi în mijlocul sfeşnicelor pe Cineva asemenea Fiului Omului, îmbrăcat în veşmânt lung până la picioare şi încins pe sub sân cu un brâu de aur.
14.   Capul Lui şi părul Lui erau albe ca lâna albă şi ca zăpada, şi ochii Lui, ca para focului.
15.   Picioarele Lui erau asemenea aramei arse în cuptor, iar glasul Lui era ca un vuiet de ape multe;
16.   În mâna Lui cea dreaptă avea şapte stele; şi din gura Lui ieşea o sabie ascuţită cu două tăişuri, iar faţa Lui era ca soarele, când străluceşte în puterea lui.
17.   Şi când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Şi El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă,
18.   Şi Cel ce sunt viu. Am fost mort, şi, iată, sunt viu, în vecii vecilor, şi am cheile morţii şi ale iadului.
19.   Scrie, deci, cele ce ai văzut şi cele ce sunt şi cele ce au să fie după acestea.
20.   Taina celor şapte stele, pe care le-ai văzut în dreapta Mea, şi a celor şapte sfeşnice de aur este: Cele şapte stele sunt îngerii celor şapte Biserici, iar sfeşnicele cele şapte sunt şapte Biserici.
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1464 : Martie 21, 2020, 12:11:53 »

1.   Descoperirea lui Iisus Hristos, pe care I-a dat-o Dumnezeu, ca să arate robilor Săi cele ce trebuie să se petreacă în curând, iar El, prin trimiterea îngerului Său, a destăinuit-o robului Său Ioan,
2.   Care a mărturisit cuvântul lui Dumnezeu şi mărturia lui Iisus Hristos, câte a văzut.
3.   Fericit este cel ce citeşte şi cei ce ascultă cuvintele proorociei şi păstrează cele scrise în aceasta! Căci vremea este aproape.
4.   Ioan, celor şapte Biserici, care sunt în Asia: Har vouă şi pace de la Cel ce este şi Cel ce era şi Cel ce vine şi de la cele şapte duhuri, care sunt înaintea scaunului Lui,
5.   Şi de la Iisus Hristos, Martorul cel credincios, Cel întâi născut din morţi, şi Domnul împăraţilor pământului. Lui, Care ne iubeşte şi ne-a dezlegat pe noi din păcatele noastre, prin sângele Său,
6.   Şi ne-a făcut pe noi împărăţie, preoţi ai lui Dumnezeu şi Tatăl Său, Lui fie slava şi puterea, în vecii vecilor. Amin!
7.   Iată, El vine cu norii şi orice ochi Îl va vedea şi-L vor vedea şi cei ce L-au împuns şi se vor jeli, din pricina Lui, toate seminţiile pământului. Aşa. Amin.
8.   Eu sunt Alfa şi Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Atotţiitorul.
9.   Eu Ioan, fratele vostru şi împreună cu voi părtaş la suferinţa şi la împărăţia şi la răbdarea în Iisus, fost-a în insula ce se cheamă Patmos, pentru cuvântul lui Dumnezeu şi pentru mărturia lui Iisus.
10.   Am fost în duh în zi de duminică şi am auzit, în urma mea, glas mare de trâmbiţă,
11.   Care zicea: Ceea ce vezi scrie în carte şi trimite celor şapte Biserici: la Efes, şi la Smirna, şi la Pergam, şi la Tiatira, şi la Sardes, şi la Filadelfia, şi la Laodiceea.
12.   Şi m-am întors să văd al cui este glasul care vorbea cu mine şi, întorcându-mă, am văzut şapte sfeşnice de aur.
13.   Şi în mijlocul sfeşnicelor pe Cineva asemenea Fiului Omului, îmbrăcat în veşmânt lung până la picioare şi încins pe sub sân cu un brâu de aur.
14.   Capul Lui şi părul Lui erau albe ca lâna albă şi ca zăpada, şi ochii Lui, ca para focului.
15.   Picioarele Lui erau asemenea aramei arse în cuptor, iar glasul Lui era ca un vuiet de ape multe;
16.   În mâna Lui cea dreaptă avea şapte stele; şi din gura Lui ieşea o sabie ascuţită cu două tăişuri, iar faţa Lui era ca soarele, când străluceşte în puterea lui.
17.   Şi când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca un mort. Şi El a pus mâna dreaptă peste mine, zicând: Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă,
18.   Şi Cel ce sunt viu. Am fost mort, şi, iată, sunt viu, în vecii vecilor, şi am cheile morţii şi ale iadului.
19.   Scrie, deci, cele ce ai văzut şi cele ce sunt şi cele ce au să fie după acestea.
20.   Taina celor şapte stele, pe care le-ai văzut în dreapta Mea, şi a celor şapte sfeşnice de aur este: Cele şapte stele sunt îngerii celor şapte Biserici, iar sfeşnicele cele şapte sunt şapte Biserici.

Doamne faca-se voia Ta, te rog iarta-ne si nu ne judeca dupa multimea pacatele noastre, ci dupa mult mila Ta si multimea indurarilor Tale, ca nestiinta si neputinta noastra este infinita.! Amin.!
Mantuieste-ne Doamne cu bunatatea si indurarea Ta, lumineaza-ne cu lumina Duhului tau cel Sfant si calauzeste-ne pe fiecare dupa voia ta.! Amin.! Ierta-ne si indura-te de noi pacatosii. Amin.!
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1465 : Martie 24, 2020, 16:21:06 »

Vârstnicii din Sibiu ajutați de Primărie să se aprovizioneze cu mâncare și medicamente

PRIMĂRIA SIBIU
ULTIMA ORĂ

De Mădălina Roșu În Mart. 23, 2020 Actualizat Mart. 23, 2020

În contextul pandemiei de coronavirus și al recomandărilor autorităților pentru populație de a evita deplasările și a rămâne în casă, Primăria Sibiu, prin Direcția de Asistență Socială, are ca atribuție identificarea, monitorizarea și sprijinirea persoanelor cu vârsta de peste 65 de ani, fără aparținători sau alte forme de sprijin social, care nu au posibilitatea să se aprovizioneze cu alimente și medicamente sau care se află în alte situații dificile.

Pentru a realiza o evidență a acestor persoane și pentru a intra în contact cu asistenții sociali, Direcția de Asistență Socială pune la dispoziția lor un TelVerde (cu apelare gratuită): 0800 811 822, liniile fiind deschise zilnic, între orele 6.00 – 21.00. De asemenea, persoanele în cauză pot apela numerele de telefon ale Direcției de Asistență Socială 0369/446441; 0269/208932; 0269/208927; 0269/208929, de luni până joi între orele 8-15:30, iar vinerea între orele 8-13.

https://www.oradesibiu.ro/2020/03/23/varstnicii-din-sibiu-ajutati-de-primarie-sa-se-aprovizioneze-cu-mancare-si-medicamente/

Memorat

Nihil sine Deo!!
  • Andrei.rachita
  • Vizitator
« Răspunde #1466 : Martie 24, 2020, 18:15:37 »

;;;BREAKING  NEWS   
AUZIND CA ;;;ARMATA ;;   A IESIT IN STRADA 
ION ILICI ILIESCU     SI A LUAT P-ALTONUL   
DE IARNA  ;;;;SI A PLECAT    SPRE ;;TVR ;;;
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1467 : Martie 26, 2020, 15:55:04 »

Atenție !
A aparut un nou model de declaratie pe proprie raspundere, pentru cei care au nevoie sa se deplaseze in perioada de carantina totala. Grupul de Comunicare Strategica anunta ca formularul a fost simplificat si precizeaza ca semnatura trebuie sa fie, obligatoriu, completata de mana.
"Documentul poate fi redactat/completat de pe PC/laptop in campurile predefinite, in formatul PDF, necesitand ulterior tiparirea si semnatura olografa a titularului. De asemenea, documentul poate fi tiparit si completat olograf ("de mana") in campurile predefinite, necesitand totodata semnatura olografa a titularului. Totodata, reamintim faptul ca declaratia pe proprie raspundere poate fi redactata integral olograf, cu preluarea tuturor elementelor din modelul declaratiei pe proprie raspundere pus la dispozitie", se arata in comunicat.

Vezi declaratia pe proprie raspundere

DECLARAȚIE PE PROPRIE RĂSPUNDERE Nume, prenume:     Data nașterii: Adresa locuinței:    Se  va  completa  adresa  locuinței  în  care  persoana  locuiește  în  fapt,  indiferent  dacă  este  identică sau  nu  cu  cea  menționată  în  actul  de  identitate. Locul/locurile  deplasării:   Se  vor  menționa  locurile  în  care  persoana  se  deplasează,  în  ordinea  în  care  aceasta  intenționează  să-și  desfășoare  traseul. Motivul  deplasării: 1.interes  profesional, inclusiv între  locuință/gospodărie  și  locul/locurile  de  desfășurare  a activității  profesionale  și  înapoi 2.asigurarea  de  bunuri  care  acoperă  necesitățile  de  bază  ale  persoanelor  și  animalelor  de companie/domestice 3.asistență  medicală  care  nu  poate  fi  amânată  și  nici  realizată  de  la  distanță 4.motive  justificate,  precum  îngrijirea/  însoțirea  unui  minor/copilului, asistența  persoanelor vârstnice, bolnave  sau cu  dizabilități  ori  deces  al  unui  membru de  familie 5.activitate  fizică  individuală  (cu  excluderea  oricăror  activități  sportive  de  echipă/  colective) sau pentru nevoile  animalelor  de  companie/domestice, în apropierea  locuinței 6.realizarea  de  activități  agricole-- - -  - - - -  - - -  - - -  - - -  - - - -  - - - -  - - -  - - -  - - -  - - - -  - - - -  - - -  - - -  - - -  - - - -  - - - -  - - -  7.donarea  de  sânge, la  centrele  de  transfuzie  sanguină 8.scopuri  umanitare  sau  de  voluntariat; 9.comercializarea  de  produse  agroalimentare  (în  cazul  producătorilor  agricoli) 10. asigurarea  de  bunuri  necesare  desfășurării  activității  profesionale. Se  va  bifa  doar  motivul/motivele  deplasării  dintre  cele  prevăzute  în  listă,  nefiind  permise  deplasări  realizate  invocând alte  motive  decât  cele  prevăzute  în  Ordonanța  Militară  nr.  3/2020. Data  declarației    ..................................    Semnătura    ....................................... Persoanele  care  au  împlinit  vârsta  de  65  de  ani  completează  doar  pentru  motivele  prevăzute  în  câmpurile  1-6, deplasarea  fiind  permisă  zilnic  doar  în  intervalul  orar  11.00  –  13.00.   

Vezi Adeverinta angajator

Adeverință angajator Subsemnatul (nume, prenume),...............................................................................,   în calitate de  (funcția)................................................................. în cadrul (organizația) ...................................... ...................................................................................confirm faptul că deplasarea persoanei menționată mai jos, între domiciliu și locul său de muncă, este esențială pentru activitatea organizației și nu poate fi organizată sub formă de telemuncă.    Datele persoanei care se deplasează:  Subsemnatul cunosc prevederile art. 326 din Codul Penal cu privire la falsul în declarații și art. 352 din Codul Penal cu privire la zădărnicirea combaterii bolilor.    Perioada  SEMNĂTURA  2020 pana la 2020  Se va menționa de către angajator numai perioada/intervalul de timp necesar desfășurării activității de către angajat, pentru care este justificată deplasarea (ex: perioada decretată pentru starea de urgență sau mai scurtă), aceasta fiind perioada pentru care este valabilă adeverința. 

http://m.ziare.com/stiri/live-america-devine-epicentrul-pandemiei-chinezii-sustin-ca-in-italia-a-aparut-virusul-nu-in-wuhan-1603477

Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1468 : Martie 26, 2020, 18:13:26 »

Solidaritate pe timp de criză !

Taximetriștii oferă la Sibiu curse gratuite pentru voluntarii care duc alimente vârstnicilor

Mai multe firme de taximetrie din Sibiu au pus mașini la dispoziția Primăriei Municipiului Sibiu pentru transportul voluntarilor care ajută vârstnicii peste 65 de ani.

Dispeceratele 953 și 924, Pronto, Iuly 77 SRL și Denitax SRL oferă 80 de pungi cu alimente de bază neperisabile, persoanelor fără nici un sprijin social, care nu se pot aproviziona cu mâncare. Alimentele vor ajunge la persoanele vârstnice care nu au aparținători și nici posibilități financiare ca să își cumpere cele necesare, luați în evidență de Direcția de Asistență Socială.
https://www.oradesibiu.ro/2020/03/26/taximetristii-ofera-la-sibiu-curse-gratuite-pentru-voluntarii-care-duc-alimente-varstnicilor/
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #1469 : Martie 26, 2020, 19:33:34 »

Model declarație.
Memorat

Nihil sine Deo!!