Main Content:

Pagini: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 1008

ARICOLE DE PRESA

• roby
  • Membru nou
  • *
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ARICOLE DE PRESA
« Răspunde #210 : Aprilie 18, 2010, 15:23:50 »

toni
Sr. Member  hai sictir bre presedinte nu mai face spume DEONTOLOGULE POLITIE NU MILITIE DA TEAI FACUT PRESEDINTE  MARS LA KKKKKKKK DA MULT DE TOT

Deconectat
Mesaje: 273 hai sictir bre presedinte nu mai face spume DEONTOLOGULE POLITIE NU MILITIE DA TEAI FACUT PRESEDINTE  MARS LA KKKKKKKK DA MULT DE TOT [/color]

CitatRăspuns: ARICOLE DE PRESA
« Răspunde #208 : Aprilie 18, 2010, 02:46:50 »

--------------------------------------------------------------------------------

Citat din mesajul lui: roby din Aprilie 18, 2010, 08:53:19
Citat din mesajul lui: toni din Aprilie 17, 2010, 10:21:32
Citat din mesajul lui: toni din Aprilie 17, 2010, 10:18:36
Citat din mesajul lui: roby din Aprilie 17, 2010, 06:52:22
Citat din mesajul lui: toni din Aprilie 17, 2010, 03:41:14
Citat din mesajul lui: roby din Aprilie 17, 2010, 06:51:58
Citat din mesajul lui: toni din Aprilie 16, 2010, 09:07:54

http://www.cdep.ro/comisii/revolutionari/pdf/2009/rd_0701.pdf

la pag.3 urmatorul text :
   Art. 7 – Pentru a fi luate în considerare, contestaţiile trebuie să îndeplinească

Citat
toate condiţiile de formă şi fond cerute de Legea nr. 341/2004, art. 9 alin.
5, HG nr. 1214/2004 şi HG nr. 1707/2007, precum şi anexa 1 la
prezentele norme.

De precizat HG.1241 este gresit corect e HG.1412
   dar nu este asta problema ci faptul Raymond Luca prs.CPRD poate si are posibilitatea sa elibereze certificate de luptator dupa bunul plac si anume fiti foarte atent la nuanta si fond adica citez : HG nr. 1214/2004 şi HG nr. 1707/2007 nu spune cu completarile si modificarile ulterioare ci doar ''HG.1214 si''ceea ce inseamna ca art.10 alin.4 este valabil daca vrea.
  Dandu-i posibilitatea sa aplice legea sau nu depinde cum vrea.[/size]

CE  ATI DEVENIT  DOMNULE TOVARASE PRESEDINTE TE DAI IN SPECTACOL" posibilitatea sa elibereze certificate "PARCA S.S.P.R SE OCUPA CU TREABA ASTA ati stat de vorba cu    Raymond Luca !!!!!!1 si va zis sichtir bre? bine a facut

MATA E TOVARASE COMUNIST IMPUTIT CE ESTI.SLUGOI SI LIBIST SS........
CRERZI CA NU STIU CINE ESTI FRAIERE........
RAYMOND NU MI-A VORBIT IN TERMENI ACESTIA LIMBISTULE..........

ba presedinte jegos VB FRUMOS EU NU MAM LEGAT DE MATA  DA NUI TIMPU PIERDUT SE STRANGE LATU daca nu presedinti de ASOCIATI au dat avizu atunci cine ? si bine ai venit in randul presedintilor facuti precum BASE
  ZDREANTO SA MORI TU SI TOTI JEGOSI CA AM FOST COMUNIST LA 12 ANI ZDREANTO

Slogoiule uite ce propun eu am facut 1700 de Km sunt obosit acum am venit acasa si propun sa lasi portalul ca ceilalti colegi sa poata comunica, despre ce subiecte vor.
  Cat priveste jignirile dai bine timpul inapoi si citeste cine pe cine a facut ''TOVARAS'' daca faci pa prostul e treaba ta, dar te asigur ca in fata me-a nu aveai curajul sa ma faci tovaras ca te cocosam de ziceai ca ai jucat in filmul cocosatul.
 Daca aveai 12 ani in timpul revolutiei atunci e clara treaba ca trebuia sa te intreb mai intai daca ai terminat de supt din biberonul ''PCR'', promit ca maine incultule ne putem rafui in voie.Acum ma duc sa fac un dus si apoi sa ma culc daca mai postezi ceva dupa aceasta postare inseamna ca am avut dreptate si tot ,,chiompalau''ai ramas.

,,chiompalau''ai  FOST ,,chiompalau''ai RAMAS NUMA CA AI DEVENIT SI PRESEDINTE EA ZI CATI DIN ASOCIATIEA TA FAC PARTE DIN MILITIE ARMATA SI SI SE STRANGE LATU  TE "VA"SUPARA ADEVARUL presedinte DE TOT RAHATU SICTIR BRE [/color]

''IN PRIMUL RAND''
DE TOT RAHATU SICTIR BRE  SA-I SPUI LUI MATA BOULEEEEEEEEE.
'' IN AL DOILEA RAND'' DIN ASOCIATIA ME-A CARE NUMARA 54 DE LAUPTATORI NU ESTE NICI UNUL MILITIAN.
AI AINTALES RAHATULE? !
AM 7 URMASI DE EROI MARTIRI SI CEEA CE AM FACUT ANUL ACESATA PENTRU EI NU A FACUT NIMENI IN 20 DE ANI DE LA REVOLUTIE.
NENOROCIT, BOLESVIC CE ESTI.
PUPAL UNDEVA PE NICOLESCU SI RAYMOND LIMBISTULE
SPUNE CONCRET CINE DIN ASOCIATIA ME-A A FACUT PARTE DIN ARMATA CHIOMPUILE.....SI-L TRIMIT LA TINE ACASA SA TE LAMUREASCA
TE ASCULT DAR CONCRET CA ALTFEL IAR TE BAG IN MATA DE COMUNIST INPUTIT CE ESTI SI MIROSITOR .
 SI CA SA VEZI CE INCULT ESTI REDAU UN FRAGMENT DIN CE AI SCRIS TU CHIOMPULE.:
 ''CATI DIN ASOCIATIEA TA FAC PARTE DIN MILITIE''
BA-I INCULTULE NU STI CA MILITIE NU MAI SE NUMESTE ASA !
SI SE NUMESTE POLITIE. CLAR
SI IA ZI CONCRET CIN FACE PARTE DIN POLITIE CA MEMBRUL AL ASOCIATIEI MELE
DAR TOT [/color] CONCRET CA ALTFEL IAR TE BAG IN MATA DE COMUNIST INPUTIT CE ESTI SI MIROSITOR .
  VINO CU DATE CONCRETE .
   HAI INTALES ?
  COLEGI NOSTRI DE PE PORTAL LA ASTFEL DE ACUZE VOR SI EI CA SI MINE SA STIE CLAR LA CE TE REFERI.
  CHIOMPULE SA VI CU TOT FELUL DE ACUZE SI MASINATI PE PORTAL DOAR SA TE BAGE LUME-A IN SEAMA CA MAI EZISTI SI TU PUTOI CE ESTI TE FACI DE TOT RAHATUL.
  CONCRET CE-AI FACUT TU LA CEI 12 ANI IN REVOLUTIE VARSTA CARE AI SPUS CA AI AVUT-O IN AFARA DE FAPTUL CU NU-TI TERMINASESI BINE DE SUPT BIBERONUL SI NU S-A USCAT LAPTICUL DE PE BOT.??  hai sictir bre presedinte nu mai face spume DEONTOLOGULE POLITIE NU MILITIE DA TEAI FACUT PRESEDINTE  MARS LA KKKKKKKK DA MULT DE TOT [/color]
toni
Sr. Member

Deconectat

CitatRăspuns: ARICOLE DE PRESA
« Răspunde #208 : Aprilie 18, 2010, 02:46:50 »

--------------------------------------------------------------------------------

Citat din mesajul lui: roby din Aprilie 18, 2010, 08:53:19
Citat din mesajul lui: toni din Aprilie 17, 2010, 10:21:32
Citat din mesajul lui: toni din Aprilie 17, 2010, 10:18:36
Citat din mesajul lui: roby din Aprilie 17, 2010, 06:52:22
Citat din mesajul lui: toni din Aprilie 17, 2010, 03:41:14
Citat din mesajul lui: roby din Aprilie 17, 2010, 06:51:58
Citat din mesajul lui: toni din Aprilie 16, 2010, 09:07:54

http://www.cdep.ro/comisii/revolutionari/pdf/2009/rd_0701.pdf

la pag.3 urmatorul text :
   Art. 7 – Pentru a fi luate în considerare, contestaţiile trebuie să îndeplinească

Citat
toate condiţiile de formă şi fond cerute de Legea nr. 341/2004, art. 9 alin.
5, HG nr. 1214/2004 şi HG nr. 1707/2007, precum şi anexa 1 la
prezentele norme.

De precizat HG.1241 este gresit corect e HG.1412
   dar nu este asta problema ci faptul Raymond Luca prs.CPRD poate si are posibilitatea sa elibereze certificate de luptator dupa bunul plac si anume fiti foarte atent la nuanta si fond adica citez : HG nr. 1214/2004 şi HG nr. 1707/2007 nu spune cu completarile si modificarile ulterioare ci doar ''HG.1214 si''ceea ce inseamna ca art.10 alin.4 este valabil daca vrea.
  Dandu-i posibilitatea sa aplice legea sau nu depinde cum vrea.[/size]

CE  ATI DEVENIT  DOMNULE TOVARASE PRESEDINTE TE DAI IN SPECTACOL" posibilitatea sa elibereze certificate "PARCA S.S.P.R SE OCUPA CU TREABA ASTA ati stat de vorba cu    Raymond Luca !!!!!!1 si va zis sichtir bre? bine a facut

MATA E TOVARASE COMUNIST IMPUTIT CE ESTI.SLUGOI SI LIBIST SS........
CRERZI CA NU STIU CINE ESTI FRAIERE........
RAYMOND NU MI-A VORBIT IN TERMENI ACESTIA LIMBISTULE..........

ba presedinte jegos VB FRUMOS EU NU MAM LEGAT DE MATA  DA NUI TIMPU PIERDUT SE STRANGE LATU daca nu presedinti de ASOCIATI au dat avizu atunci cine ? si bine ai venit in randul presedintilor facuti precum BASE
  ZDREANTO SA MORI TU SI TOTI JEGOSI CA AM FOST COMUNIST LA 12 ANI ZDREANTO

Slogoiule uite ce propun eu am facut 1700 de Km sunt obosit acum am venit acasa si propun sa lasi portalul ca ceilalti colegi sa poata comunica, despre ce subiecte vor.
  Cat priveste jignirile dai bine timpul inapoi si citeste cine pe cine a facut ''TOVARAS'' daca faci pa prostul e treaba ta, dar te asigur ca in fata me-a nu aveai curajul sa ma faci tovaras ca te cocosam de ziceai ca ai jucat in filmul cocosatul.
 Daca aveai 12 ani in timpul revolutiei atunci e clara treaba ca trebuia sa te intreb mai intai daca ai terminat de supt din biberonul ''PCR'', promit ca maine incultule ne putem rafui in voie.Acum ma duc sa fac un dus si apoi sa ma culc daca mai postezi ceva dupa aceasta postare inseamna ca am avut dreptate si tot ,,chiompalau''ai ramas.

,,chiompalau''ai  FOST ,,chiompalau''ai RAMAS NUMA CA AI DEVENIT SI PRESEDINTE EA ZI CATI DIN ASOCIATIEA TA FAC PARTE DIN MILITIE ARMATA SI SI SE STRANGE LATU  TE "VA"SUPARA ADEVARUL presedinte DE TOT RAHATU SICTIR BRE

''IN PRIMUL RAND''
DE TOT RAHATU SICTIR BRE  SA-I SPUI LUI MATA BOULEEEEEEEEE.
'' IN AL DOILEA RAND'' DIN ASOCIATIA ME-A CARE NUMARA 54 DE LAUPTATORI NU ESTE NICI UNUL MILITIAN.
AI AINTALES RAHATULE? !
AM 7 URMASI DE EROI MARTIRI SI CEEA CE AM FACUT ANUL ACESATA PENTRU EI NU A FACUT NIMENI IN 20 DE ANI DE LA REVOLUTIE.
NENOROCIT, BOLESVIC CE ESTI.
PUPAL UNDEVA PE NICOLESCU SI RAYMOND LIMBISTULE
SPUNE CONCRET CINE DIN ASOCIATIA ME-A A FACUT PARTE DIN ARMATA CHIOMPUILE.....SI-L TRIMIT LA TINE ACASA SA TE LAMUREASCA
TE ASCULT DAR CONCRET CA ALTFEL IAR TE BAG IN MATA DE COMUNIST INPUTIT CE ESTI SI MIROSITOR .
 SI CA SA VEZI CE INCULT ESTI REDAU UN FRAGMENT DIN CE AI SCRIS TU CHIOMPULE.:
 ''CATI DIN ASOCIATIEA TA FAC PARTE DIN MILITIE''
BA-I INCULTULE NU STI CA MILITIE NU MAI SE NUMESTE ASA !
SI SE NUMESTE POLITIE. CLAR
SI IA ZI CONCRET CIN FACE PARTE DIN POLITIE CA MEMBRUL AL ASOCIATIEI MELE
DAR TOT [/color] CONCRET CA ALTFEL IAR TE BAG IN MATA DE COMUNIST INPUTIT CE ESTI SI MIROSITOR .
  VINO CU DATE CONCRETE .
   HAI INTALES ?
  COLEGI NOSTRI DE PE PORTAL LA ASTFEL DE ACUZE VOR SI EI CA SI MINE SA STIE CLAR LA CE TE REFERI.
  CHIOMPULE SA VI CU TOT FELUL DE ACUZE SI MASINATI PE PORTAL DOAR SA TE BAGE LUME-A IN SEAMA CA MAI EZISTI SI TU PUTOI CE ESTI TE FACI DE TOT RAHATUL.
  CONCRET CE-AI FACUT TU LA CEI 12 ANI IN REVOLUTIE VARSTA CARE AI SPUS CA AI AVUT-O IN AFARA DE FAPTUL CU NU-TI TERMINASESI BINE DE SUPT BIBERONUL SI NU S-A USCAT LAPTICUL DE PE BOT.??  hai sictir bre presedinte nu mai face spume DEONTOLOGULE POLITIE NU MILITIE DA TEAI FACUT PRESEDINTE  MARS LA KKKKKKKK DA MULT DE TOT [/color]
Memorat
  • toni
  • Vizitator
« Răspunde #211 : Aprilie 18, 2010, 16:14:19 »

vino cu fapte concrete si lasa vrajelile.
     crezi ca daca postezi mesajele chiompalaule scapi..........
   vino si arata ca ceea ce spui tu ai dreptate si atunci trebuie sa recunosc ca ai dreptate si imi cer scuze dar daca nu ai nici o dovada in fata mea atunci iti urez sa te duci in pu........, CLAR Huh??
Memorat
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #212 : Aprilie 19, 2010, 08:54:58 »

Chicago Tribune: “SUA nu s-ar opune unei invadări a României” aprilie 19, 2010
Înscris în: revoluţia română din 1989
Tags: 1989, Ceauşescu, Chicago Tribune, decembrie 1989, Frontul Salvării Naţionale, FSN, George Bush, James Baker, Manuel Antonio Noriega, NATO, Nicolae Ceauşescu, Panama, revoluţia din 1989, revoluţia română, Silvia Mioc, SUA, Thom Shanker, Tratatul de la Varşovia, Uniunea Sovietică, URSS
Rate This
Quantcast
Chicago Tribune, printre alte articole despre revoluţia română, publică şi unul care arată că guvernul american era dispus să accepte în decembrie 1989 o intervenţie militară sovietică în România. Ăsta e motivul pentru care soră-mea, la manifestaţia românilor din Chicago prezentată deja pe acest blog (linc) a ţinut să precizeze că e bine ca România să primească ajutor în arme, dar nu e nevoie de soldaţi străini. Ziarul e aproape sigur din 25 decembrie 1989, dar nu sînt 100% sigur fiindcă soră-mea mi-a trimis doar tăieturi din el. Tăietura asta era cu alte tăieturi din ziarul din 25 decembrie, dar nu scrie pe ea data. Articolul face referire la declaraţii date duminică, deci în 24 decembrie 1989, ceea ce e un alt indiciu că ziarul e din data de 25. Iată articolul:

SUA nu s-ar opune unei invadări a României

de Thom Shanker

Washington – Într-o mişcare politică foarte neobişnuită, Statele Unite au spus duminică că nu vor protesta dacă Uniunea Sovietică şi ţările Tratatului de La Varşovia ar invada România pentru a susţine forţele pro-democratice care înfruntă elementele credincioase lui Nicolae Ceauşescu, şeful destituit al Partidului Comunist.

Totuşi, o sursă din Departamentul de Stat [echivalentul Ministerului de Externe la americani] a spus că Uniunea Sovietică a indicat într-un mesaj diplomatic particular că pe moment nu are planuri de a interveni în România.

Secretarul de stat James A. Baker III, interviat la emisiunea “Întîlneşte presa” de pe postul TV NBC a spus, răspunzînd la o întrebare, că Statele Unite nu s-ar opune intervenţiei Uniunii Sovietice sau al altor forţe armate din Tratatul de la Varşovia pentru a ajuta revoluţia reformistă din România.

“Ei încearcă să scuture jugul unei dictaturi foarte asupritoare şi represive”, a spus Baker. “Aşa că eu cred că noi am fi înclinaţi să urmăm exemplul Franţei, care azi a spus că dacă Tratatul de la Varşovia simte nevoia de a interveni în sprijinul opoziţiei, va susţine aceasta”.

Întrebat direct dacă administraţia Bush nu va protesta la o intervenţie militară a Tratatului de la Varşovia, Baker a răspuns “da, aceasta e părerea mea”.

Comentariile lui Baker au venit în timp ce trupele americane îşi continuă eforturile de a pacifica Panama City după invazia de miercuri [în perioada respectivă trupele americane invadaseră statul Panama, avînd capitala la Panama City]. Preşedintele Bush, poruncind “operaţiunea cauză dreaptă”, a explicat invazia ca fiind necesară pentru a-l detrona pe generalul Manuel Antonio Noriega şi a aduce democraţie în Panama.

Susţinerea arătată de Baker pentru folosirea trupelor sovietice ca să aducă democraţie în România poate fi astfel văzută, în parte, ca un efort de a argumenta un caz similar şi a creşte susţinerea pentru acţiunile americane în Panama. Deasemenea, ar putea avea scopul de a intimida forţele pro-Ceauşescu care încă luptă în România.

Comentariile lui Baker sînt un alt exemplu al schimbărilor remarcabile din relaţiile americano-sovietice. Trupele sovietice au zdrobit mişcările reformiste din Ungaria în 1956 şi Cehoslovacia în 1968.

Duminică guvernul francez s-a oferit să trimită o brigadă de voluntari care să lupte de partea Frontului Salvării Naţionale din România. Întrebat dacă SUA ar fi dispuse la o ofertă similară de trimitere de trupe, Baker a refuzat să speculeze asupra atitudinii preşedintelui.

Alt membru NATO, Olanda, a declarat că o intervenţie militară “ar susţine aspiraţiile poporului român”.

Un demnitar din Departamentul de Stat a declarat că guvernul american “a primit asigurări în particular” că Uniunea Sovietică “nu intenţionează să intervină” militar în România.

Mai citeşte alte articole din presa străină despre revoluţia din 1989 în pagina “Mass-media străină în decembrie 1989″.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #213 : Aprilie 19, 2010, 21:04:35 »

Mai citeste si altceva din Chicago Tribune despre Ro. De ex din 2005.

The second Romanian revolution will be televised: the TV show Dallas helped overthrow Ceausescu. Now gangsta rap and pop culture are driving out corrupt post-Soviet thugs.

Mr. Benea, regrettably, is not in. Yes, our 12 p.m. interviw was on the calendar, and cetainly he appreciates that it was a hot three-hour train trip from the Romanian capital city of Bucharest to Slobozia, a forgettable little transit town half-way to the Black Sea. But Mr. Benea is, um, at an important meeting. Very busy man.

The lobby of the Hermes Land Hotel is as deserted as the set of a long-canceled television show. The parking lot outside does not contain a single car. Well, we tell the girl shrugging through her shoulder pads at the front desk, we`ll just pass the time by walking around the fantastical premises.

In the mid-1990s this mini-resort, sitting in one of the poorest and most forgotten comers of Europe, was profiled by The Hollywood Reproter, the Chicago Tribune. Newsday, and The Dallas Morning News, among other news outles, because of its you-gotta-be-kindding-me gimmick: The entire hotel complex is a nearly ecact replica of the South Fork Ranch from the television show Dallas, down to the length of the etrance road in that famous opening shot. Built by a reverential post-Communist cheese tycoon named Ilie Alexandru-the "J.R. of Slobozia," who among other colorful boasts maintened that he was a longtime personal friend of George W. Bush-Romanian`s "SouthFokscu" was an easy symbol of the Wild East capitalism that sprang up from the bones of Nicolae Ceausescu`s murderous regim and a reminder that the unlikeliest scraps of America`s surplus popu lar culture can provide potent inspiration to the global oppressed. Romanians of newly acquired neans could come here and see their small-screen dreams come to life, ride polo ponies, even fire off a gun or two.

Si asa mai departe... http://www.thefreelibrary.com/The+second+Romanian+revolution+will+be+televised:+the+TV+show+Dallas...-a0136120555
Memorat
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #214 : Aprilie 20, 2010, 07:33:28 »

O iniţiativă corectă a ziarului “Adevărul”: Jos plăcuţele cu Milea! aprilie 20, 2010
Înscris în: jurnalistica din România, revoluţia română din 1989
Tags: 1989, Adrian Cioroianu, Alex Mihai Stoenescu, armata, CFSN, Consiliul Frontului Salvării Naţionale, decembrie 1989, Dumitru Mazilu, Emanuel Valeriu, Gheorghe Stănicioiu, Ion Hortopan, Ion Iliescu, Ion Raţiu, Iulian Vlad, Nicolae Ceauşescu, Nicolae Militaru, Radu Câmpeanu, revoluţia din 1989, revoluţia română, Stejărel Olaru, Stelian Tănase, Vasile Milea, ziarul Adevărul, Zoe Petre
Rate This

Quantcast
Ordinul lui Milea, aşa cum l-am copiat din dosarul procesului Chiţac-Stănculescu

Nu sînt fan al campaniei despre revoluţie dusă de ziarul “Adevărul”, după cum s-a văzut în destule comentarii publicate pe acest blog (linc), dar în problema ridicată de ziar ieri 19 aprilie, referitoare la schimbarea denumirii de străzi şi pieţe care poartă numele Vasile Milea (linc) nu pot să fiu decît de acord cu acest ziar.

Milea nu a fost un erou ci un criminal al revoluţiei din 1989, am spus-o de ani de zile, în repetate rînduri. Am avut polemici în presă pe această temă din 1993, cu Sergiu Nicolaescu, care iniţiase Comisia Senatorială “Decembrie 1989″ (linc).

Se ştie că Vasile Milea, în şedinţa C.P.Ex. din 17 decembrie 1989, şi-a luat angajamentul să reprime revoluţia, ceea ce a şi făcut. Ordinul său de reprimare a revoluţiei cred că a apărut prima oară în presă în 1991, în “Curierul Naţional”. O copie a acestui ordin am procurat-o şi eu, din dosarul procesului Chiţac-Stănculescu, şi o puteţi vedea alăturat (de altfel, am publicat această copie în 2004, în cartea mea “Curtea Supremă – Procesele revoluţiei din Timişoara”).

Printre multele teorii diversioniste care au circulat despre revoluţie este şi aceea că armata a fost dezinformată, că a crezut că are de a face cu agenţi străini, cu indivizi infiltraţi din străinătate care doreau să atenteze la integritatea ţării. Aşa li s-o fi spus ostaşilor trimişi împotriva demonstranţilor, dar conducerea armatei, respectiv ministrul Vasile Milea, ştia foarte bine cu cine trebuie armata să se lupte. În cuprinsul ordinului, vrăjmaşul este definit cu cuvîntul “demonstranţii”. Nu “agenţii străini”, nu “diversioniştii”, ci “demonstranţii”. Faptul că vrăjmaşul era propriul popor a fost cunoscut de ministrul Milea de la bun început. Se explică în ordin şi unele ticăloşii făcute de aceşti demonstranţi: “împing bătrînii şi copiii în faţă”. (mai mult…)
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #215 : Aprilie 20, 2010, 08:35:29 »

de acord cu schimbarea numelui strazii Milea, voi face demersuri in acest sens, mai astept ca marele istoric Corvin L. prof doctor la fac. de istorie din Sibiu sa lanseze cartea despre Rev. din dec. 89. El a studiat si a avut acces la multe documente secrete, si a studiat toate actiunile lui Milea...asa ca pe baza acelei carti care v a aparea curand voi face demersuri la primarie...o zi buna va doresc.
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #216 : Aprilie 21, 2010, 01:08:36 »

Alt pilon al campaniei de presa, Academia Catavencu.

Revoluţionari au fost, alcoolici sînt încă
Alexandru Cristorian

Mii şi mii de impostori s-au ales cu certificate de revoluţionari după ce, în decembrie ‘89, cel mult s-au uitat la TV, nicidecum să fie văzuţi la TV, ca manifestanţi. Asta am scris acum cîteva săptămîni. Ceea ce, cu un remarcabil efort intelectual, au reuşit să înţeleagă şi nişte parlamentari, după ce şi-au rugat plozii de şcoală gimnazială să le explice sensul articolelor noastre. Şi, după ce s-au prins că despre asta am scris, ce credeţi că au făcut parlamentarii ăştia? Au făcut o şedinţă, normal, mai ales că e vorba de membrii Comisiei parlamentare pentru revoluţionarii din decembrie 1989.

Iar la şedinţă, au avut următoarele teme de discuţie.
Prima: preşedintele comisiei, senatorul liberal Raymond Luca, s-a grăbit să nege că ne-ar fi dat vreo declaraţie. Ceea ce noi, oricum, nici nu am scris vreodată (că ne-ar fi dat Luca vreo declaraţie, adică). A doua: conflictul dintre Comisie şi Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor. Aici, acelaşi Raymond Luca a precizat că, într-adevăr, la nivelul SSPR „există situaţii inadmisibile, cum ar fi atitudinea unor persoane din SSPR faţă de senatori şi deputaţi, membri ai comisiei“.

Adică, a zis Raymond Luca, „în 27 decembrie 2009, deputatul Gheorghe Firczak, preşedinte de organizaţie de revoluţionari, a fost înjurat şi bruscat de către domnul Aurel Mazilu, aflat sub influenţa băuturilor alcoolice, în prezenţa secretarului general, domnul Adrian Viorel Nicolaescu, şi a domnului Ilie Drăgulin, în clădirea sediului Guvernului“. Başca, a mai spus Luca, „sînt frecvente situaţiile de consum de alcool la nivelul SSPR în timpul programului de lucru“. Aha, deci problema nu e că a fost sau nu revoluţie, ci că alcoolul nu e, totuşi, destul.

www.catavencu.ro/revolutionari_au_fost_alcoolici_sint_inca-12533.html
Memorat
  • grig
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #217 : Aprilie 21, 2010, 20:38:10 »
Memorat

Libertatea este dreptul de a face ceea ce permit legile.(Montesquieu)
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #218 : Aprilie 22, 2010, 08:06:07 »

Părerile autorităţilor locale despre străzile “Vasile Milea” aprilie 22, 2010
Înscris în: revoluţia română din 1989
Tags: 1989, Adrian Cioroianu, Andrei Volosevici, Carmen Câmpean, Corina Drăghici, Cristian Delcea, Călin Murg, decembrie 1989, Iosiv Cerbuneanu, Klaus Johannis, Mihai Voinea, revoluţia din 1989, revoluţia română, Stejărel Olaru, Stelian Tănase, Tudor Pendiuc, Valeriu Caragaţă, Vasile Milea, ziarul Adevărul, Zoe Petre
Rate This
Quantcast
În aprilie 2008 (nu exista încă acest blog), pe forumul revoluţiei la care sînt moderator, am propus iniţierea unei acţiuni prin care să se schimbe denumirile străzilor “Vasile Milea” din diferite oraşe ale României (linc). Cu întîrziere, dar mai bine mai tîrziu decît niciodată, se alătură şi ziarul “Adevărul” campaniei iniţiate de mine.

În 21 aprilie (varianta on-line) ziarul publică articolul “Vasile Milea, la sensul giratoriu al istoriei” de Mihai Voinea şi Cristian Delcea (linc) în care sînt întrebate autorităţile locale din localităţile cu străzi denumite “Vasile Milea” despre oportunitatea acestei denumiri de străzi.

Iată cîteva păreri consemnate de ziar:

Purtătorul de cuvînt al Primăriei Arad, Corina Drăghici, a declarat pentru „Adevărul” că denumirile de străzi sînt stabilite de către Consiliul Local Municipal printr-o hotărîre a acestui for. “Reevaluarea unor contexte istorice sau a activităţilor unor personalităţi cu argumente solide şi general acceptate de istorici a constituit deja motiv de schimbare a denumirilor  unor străzi, ca de exemplu «Mareşal Ion Antonescu» sau «Vladimir Ilici Lenin». Momentan nu se pune problema schimbării numelui «Vasile Milea», dar nu excludem această variantă în condiţiile în care va exista o decizie unanim acceptată a unui for naţional care să incrimineze activitatea sa”.

Nu ştiu care ar fi “forul naţional” care să incrimineze “unanim” activitatea lui Milea, dar legea dă dreptul la schimbarea denumirilor de străzi Consiliului Local, unde nu trebuie unanimitate ci jumătate plus unu din voturi. La Cluj schimbarea numelui de stradă Vasile Milea a fost realizată de mulţi ani (fapt despre care, ciudat, ziarul “Adevărul” nu aminteşte). Deocamdată, mai mulţi istorici cunoscuţi, precum Stejărel Olaru, Zoe Petre, Adrian Cioroianu sau Stelian Tănase au incriminat activitatea din decembrie 1989 a criminalului comunist Vasile Milea, şi nu cunosc nici un istoric care să fi contestat acest punct de vedere.

“Am citit şi eu articolul din «Adevărul» şi ne alăturăm campaniei voastre”, a spus Andrei Volosevici, primarul municipiului Ploieşti.

La Piteşti este o situaţie ciudată (linc): Toată lumea numeşte o piaţă din centrul oraşului ca “Vasile Milea”, există indicatoare stradale cu acest nume care se regăseşte şi în actele de identiate ale locatarilor din zonă, dar în arhiva primăriei nu se găseşte nici o hotărîre conform căreia vechiul nume al pieţii – “Vladimir Ilici Lenin” – ar fi fost schimbat cu “Vasile Milea”!

Iosiv Cerbuneanu, secretarul municipiului Piteşti, declară:

„Nu există nici un fel de îndoială, nici în rîndul locuitorilor, nici în rîndul celor care conduc Primăria Piteşti, că numele de «Vasile Milea» nu este unul potrivit pentru piaţa centrală. Acum este limpede că nu a fost un erou. Vrem să reparăm această greşeală. Avem alte personalităţi, istorice şi de altă natură, care ar merita onoarea de a da numele pieţei centrale”.

Tudor Pendiuc, primarul Piteştiului, a spus la rîndul său, referindu-se la denumirea de piaţă Vasile Milea:

Noi am moştenit această denumire de la fostul CFSN, dar hotărîrea prin care ei au dat numele pieţei centrale nu există. Am încercat de vreo două ori să schimbăm acest nume, dar nu s-a reuşit. Odată nu a trecut de Consiliul Local, iar cînd a trecut – nu a primit aprobare de la Comisia Judeţeană de Avizare a Numelor de Străzi. Acum, pentru că ne-aţi atras atenţia, vom încerca din nou să schimbăm numele pieţei!

Mărturisesc că nu ştiu conform cărei legi consiliul local ar avea nevoie de aprobarea unei comisii judeţene de avizare a numelor de străzi pentru a schimba denumirea unei străzi. La Timişoara a existat un caz în care prefectura a contestat schimbarea denumirilor străzilor hotărîtă de primărie, s-a ajuns cu proces pînă la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, care a hotărît că consiliul local este în drept să hotărască asemenea schimbări, iar argumentele de oportunitate invocate de prefectură nu au relevanţă.

În Vaslui există o stradă “Vasile Milea” la marginea oraşului, recent trecută în intravilan. Viceprimarul Valeriu Caragaţă a declarat ziarului “Adevărul” că va propune în consiliul local redenumirea acestei străzi.

La Sibiu, unde există un bulevard Vasile Milea, situaţia va fi analizată, spune Carmen Câmpean, de la biroul de presă al primăriei Sibiu. “Totuşi o schimbare a denumirii este puţin probabilă, surse din primărie explicînd faptul că procedura este complicată. Schimbarea denumirii se face numai dacă cineva vine cu o propunere în care argumentează de ce se doreşte acest lucru, iar propunerea este analizată de o comisie a administraţiei locale. Dacă această comisie girează, atunci propunerea devine proiect de hotărâre, care trebuie aprobat de Consiliul Local”, afirmă ziarul, fără să precizeze care sînt acele surse din primărie. Domnul primar al Sibiului Klaus Johannis se pare că n-a înţeles lecţia din decembrie 2009 de la Timişoara, cînd visurile sale de a ajunge prim-ministru al României au fost spulberate. Poate mai are nevoie de o lecţie, ca să înceteze să-şi bată joc de mucenicii revoluţiei.

Călin Murg, preşedintele Consiliului General al Municipiului Bucureşti, declară:

„Dacă ceea ce susţine ziarul «Adevărul» va fi confirmat de o echipă de specialişti, sigur că nu vom lăsa ca un bulevard din Bucureşti să poarte numele unui trădător. Dar, ca toate acestea să demareze, trebuie să se depună la sediul Primăriei Capitalei o solicitare în acest sens. (…) Aceasta este instituţia care ar trebui să decidă schimbarea numelui „Vasile Milea”.

adăugînd deasemenea că locuitorii de pe artera respectivă vor fi foarte afectaţi şi că, mai mult ca sigur, vor exista proteste vehemente din partea acestora. De unde ştie Murg că vor exista proteste nu înţeleg. Iar despre specialişti, ce alţi specialişti ar fi necesari dacă Adrian Cioroianu, Stejărel Olaru, Zoe Petre şi Stelian Tănase nu sînt buni?
Memorat
  • Lili
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #219 : Aprilie 26, 2010, 10:16:10 »

Revoluţionari contestaţi- stăpâni pe domeniul public       
Scris de Andri Irimia | Joi, 22 Aprilie 2010 

Dorin Popa şi Ovidiu Aslan merg mână-n mână când vine vorba de concesiuni
Preşedintele Fundaţiei Luptătorilor în Revoluţia din Decembrie 1989 în Argeş, Dorin Popa, a reuşit să obţină un spaţiu comercial în pasajul subteran de la Institutul de Proiectări în 2008, deschizându-şi un fast food ultra-central. Pe lângă el însă, Popa a reuşit să îl facă fericit cu un spaţiu egal ca suprafaţă, în acelaşi pasaj, şi pe un mai vechi prieten- Ovidiu Aslan. Deşi rolul acestuia din urmă de la revoluţie este destul de neclar, prietenia dintre cei doi “revoluţionari” s-a materializat şi în alte feluri.

Spaţiu obţinut fără licitaţie
Preşedinte al celei mai mari asociaţii de revoluţionari din Argeş, Dorin Popa nu s-a dat înapoi de la a-şi valorifica poziţia, inclusiv prin cereri care mai de care pe la instituţiile statului. Folosindu-se de influenţa dobândită, a obţinut un sediu pentru asociaţie chiar în centrul oraşului, dar şi în interes personal. Astfel, pentru că este un “luptător remarcat prin fapte deosebite” la revoluţia din 1989 (lucru pe care unii oricum îl contestă vehement), a obţinut în 2008 în Consiliul Local Piteşti, un spaţiu de 16 mp în pasajul subteran “Griviţei”. Concesiunea este pentru cinci ani, presupunea iniţial o chirie de 20 euro/mp/lună şi a fost făcută fără licitaţie. La scurt timp însă, chiria a fost redusă la jumătate. Popa are acolo un fast food şi este “vecin” cu Eduard Aslan, care are şi el concesionaţi 16 mp. Nu mică ne-a fost mirarea când am aflat că şi Aslan este un revoluţionar contestat, foarte bun prieten cu Popa.

Vărul avocatului poporului- cadorisit după aceeaşi schemă
Ovidiu Eduard Aslan, cel care are în pasajul “Griviţei” spaţiu chiar lângă fast-food-ul lui Dorin Popa, este văr cu avocatul poporului în Argeş, Anca Stanciulescu. Tatăl ei este tocmai colonelul Nanu, fostul şef al Apărării Civile în 1989. Ovidiu Aslan este nepotul colonelului Nanu. La el a venit Aslan în Prefectură, pe 22 decembrie, mai mult de frică, decât de bunăvoie. Decebal Nicolae, un revoluţionar care a participat la evenimentele din 1989 atât în Piteşti, cât şi în Capitală, explică contribuţia minimă a lui Aslan în folosul revoluţionarilor: „Noi l-am forţat pe Ovidiu Aslan să îl pună pe unchiul său să ne dea arme. Șeful lui Nanu era colonelul Pârcălăbescu, dar, practic, era în subordinea lui Ioan Geoană (care controla şi tunelurile subterane), care dădea raportul lui Neagoe Marin (de la Direcţia a V-a). Ce a riscat Ovidiu Aslan când a venit în Prefectură la unchiul lui, pe 22 decembrie? Oare făcea parte din formaţiunile apărării civile? Dacă este aşa, atunci nu avea dreptul la certificat de revoluţionar”. După revoluţie, relaţiile dintre Aslan şi Popa, pe de o parte, şi Decebal Nicolae, pe de altă parte, s-au stricat iremediabil. Tocmai de aceea, Aslan, la îndemnul lui Popa, încearcă să îl “înfunde” pe omul problemă pentru ei. Aşa că a făcut plângere la Parchet în 2007, împotriva lui Decebal Nicolae, cum că ar avea în casă arme de la revoluţie, în condiţiile în care de la Piteşti nu lipsea niciuna! În februarie 2007, procurorii i-au făcut casa vraişte lui Decebal Nicolae la percheziţie, dar, bineînţeles, nu au găsit nimic.

Tupeu de revoluţionar
Aslan şi Popa sunt, fără îndoială, prieteni. Relaţia dintre cei  doi  a fost foarte avantajoasă pentru Aslan, care a obţinut şi spaţiul din pasaj, dar şi legitimaţie la Asociaţia Antidrog pe care o conduce Dorin Popa. Deşi mulţi le contestă meritele de la revoluţie, cei doi iată că se bucură de facilităţi din partea administraţieie locale. Mai mult, Dorin Popa a solicitat, în decembrie anul trecut Consiliului Judeţean şi Prefecturii , atribuirea pe o perioadă de cinci ani a unui spaţiu ultracentral- situat chiar vizavi de palatul administrativ. Cererea nu era făcută în nume propriu, ci în calitate de şef al Asociaţiei Române Antidrog, filiala Argeş. Există zvonuri că spaţiile urmau să fie folosite şi în alte scopuri, nu numai pentru ajutarea dependenţilor de droguri, motiv pentru care proiectul de hotărâre ce prevedea acordarea camerelor respective a fost scos de pe ordinea de zi a şedinţei de Consiliu Judeţean. Nici nu ne miră decizia consilierilor judeţeni de a nu-i acorda spaţiul, atâta timp cât tot acolo funcţionează, pe un spaţiu luat practic pe gratis, Fundaţia Luptătorilor din Decembrie 1989, filiala Argeş, al cărei preşedinte tot Dorin Popa este.
Memorat
  • LRD-S ,NR.47
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Nihil sine Deo!
  • Vezi Profilul
« Răspunde #220 : Aprilie 27, 2010, 09:28:37 »

Aproape trei sferturi dintre consilierii lustrabili sunt ai PSD

O simulare a juristilor PSD, prezentata, luni, la sedinta pe care BPN a avut-o cu deputatii partidului, arata ca aproape 70% din consilierii locali care vor fi afectati de legea lustratiei, daca proiectul de lege va fi adoptat in forma propusa de PD-L si PNL, apartin PSD.

Surse din PSD au aratat ca, potrivit unei simulari prezentate de deputatul Florin Iordache, circa 70% din consilierii locali care vor cadea sub incidenta legii lustratiei, daca amendamentele convenite de PDL cu Asociatia Timisoara, dar si cele initiate de PNL, vor intruni voturile pentru a fi adoptate, apartin PSD, informeaza Mediafax.

Aceeasi simulare arata ca, daca legea va fi adoptata cu amendamentele maximale propuse, PSD ar pierde 30-40 la suta din consilierii locali pe care ii are la acest moment.

Potrivit surselor citate, intr-o mai mica masura vor fi afectati consilierii PD-L, in cazul aplicarii acestor prevederi.

Noua forma a legii lustratiei ar trebui adoptata de Camera Deputatilor la 20 mai, potrivit unui calendar convenit intre conducerea Camerei, PNL si reprezentanti ai unor asociatii de revolutionari.
http://www.ziare.com/politica/legislatie/aproape-trei-sferturi-dintre-consilierii-lustrabili-sunt-ai-psd-1011824
Memorat

Nihil sine Deo!!
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #221 : Aprilie 27, 2010, 10:55:56 »

Sa-i zipeze. E fb, sa-i termine. Am scapa de comunistii din pesede dar si din celelalte partide! Insa e un vis prea frumos ca sa fie si in realitate asa. Sunteti atat de naivi incat sa credeti ca Basescu, Boc si alti pedelisti aflati la putere s-ar retrage cleanup din fruntea bucatelor din care se ghiftuiesc in asemenea masura ca i-au adus pe romani in ghearele foametei?
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #222 : Aprilie 27, 2010, 11:04:47 »

Va livrez si eu un art. E ceva ce ne doare mai ales pe cei care lucram pe afara, dar ar trebui sa ne doara pe toti, oriunde ne-am afla.

Ce zic autoritatile romane de sloganul "Nu vrem romani" al unui partid din Spania

Autoritatile romane au cerut clarificari cu privire la o brosura publicata de filiala din Badalona, in Barcelona, a formatiunii politice Partido Popu lar de Canarias, ce avea mesajul "Noi nu vrem romani".
Mai mult, Jose Manuel Soria, vicepresedintele Guvernului autonom din Canare si presedintele regional al partidului a declarat ca liderul filialei, Xavier Garcia Albiol, ar trebui sa-si dea demisia daca nu va explica publicarea brosurii.
Mesajul anti-romani a fost lansat in timpul campaniei electorale pentru alegerile locale.

"Nu vrem romani!", sloganul unui partid din Spania
De asemenea, deputatul PSD Cristian Rizea (foto) s-a aratat socat de aparitia declaratiei "Noi nu vrem romani".
"Romanii din Spania au ajuns subiect de campanie pentru reprezentantii Partidului Popu lar, desi ei sunt cei care au contribuit cu suma de 12 miliarde de euro la produsul intern brut al acestei tari, in anul 2009. Cu toate acestea, in momentul de fata, pentru unii politicieni din Spania, romanii sunt cei care le-au invadat tara, care le-au murdarit strazile, care au crescut rata infractionalitatii, care nu muncesc, care cersesc si pe care nu ii mai vor printre ei", a spus Rizea, intr-un comentariu remis Ziare.com.
Potrivit spuselor sale, este socant ca Partidul Popu lar a semnat, in luna noiembrie din 2009, un protocol de sustinere reciproca in timpul campaniilor electorale cu Partidul Democrat Liberal din Romania.
"Dupa cate se vede, romanii stabiliti in Spania au fost utili doar pentru scrutinul din noiembrie, doar in momentul in care in Romania erau alegeri prezidentiale, doar cand ei insemnau ceva pentru ca aveau o arma - votul! Acum ca au trecut alegerile, ca avem un Presedinte, ei nu mai conteaza! Si totusi, protocolul semnat intre PD-L si PP este unul pentru sprijin in campanile electorale", mai spune deputatul.
De altfel, el califica incidentul drept "un act de grosolanie politica". "Vreau sa subliniez o grava greseala etica pe care astept ca PD-L, in calitate de partener al Partidului Popu lar din Spania, sa o sanctioneze si sa ia atitudine in ceea ce priveste atat denigrarea cetatenilor pe care ii reprezinta in tara, cat si viitorul acestei colaborari", a conchis Rizea.
T.B.

« Ultima modificare: Aprilie 27, 2010, 11:07:59 de către razvan »
Memorat
« Răspunde #223 : Aprilie 28, 2010, 18:20:00 »

stie cineva daca s-au mai avizat dosare de catre SSPR SI CPRD? si daca aceste institutii mai luceaza?
deoarece nu sa mai afisat nici o lista de la SSPR catre CPRD
Memorat
  • nor
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #224 : Aprilie 28, 2010, 23:19:56 »

Daca intrebati pe subiectul destinat unor asemenea chestiuni, "Preschimbarea certificatelor de revolutionar", poate ca va raspunda cineva. Aici se posteaza articole de presa (marog... "ARICOLE DE PRESA", dupa cum a caligrafiat Mr. G).
Memorat
Pagini: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 1008
Schimbă forumul: