Main Content:

Pagini: 1 ... 821 822 [823] 824 825 ... 847

ARICOLE DE PRESA

• ctiron
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ARICOLE DE PRESA
« Răspunde #12330 : Aprilie 20, 2017, 10:53:50 »

Ilie Serbanescu: ”Pentru cine a forţat Vestul îndatorarea externă a României către Vest?! Pentru Vestul însuşi! România s-a ales mai cu nimic din elucubranta îndatorare externă. Nici cu autostrăzi sau căi ferate, nici cu spitale, nici cu şcoli, nici cu fabrici, nici cu ferme agricole! A rămas doar cu plata a zeci de miliarde (plus dobânzile) pentru nimic! (...) Actuala generaţie încă mai trăieşte pe seama a ceea ce au lăsat „generaţiile sacrificate“ din comunism. Până şi de furat, se fură tot din ceea ce au lăsat acestea, căci din ceea ce face actuala generaţie nu se poate, pentru că aceasta nu construiește nimic. O generaţie-lăcustă, poate cea mai nemerituoasă din istoria ţării!”
http://gandeste.org/general/ilie-serbanescu-actuala-generatie-o-generatie-lacusta-poate-cea-mai-nemerituoasa-din-istoria-tarii-amaneteaza-viitorul-urmatoarelor-generatii/79114
Memorat
  • eugolt
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
DE
« Răspunde #12331 : Aprilie 20, 2017, 12:54:40 »

DE
Memorat
  • remus43de
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12332 : Aprilie 20, 2017, 20:35:56 »

DE?
Memorat
  • mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12333 : Aprilie 21, 2017, 07:39:11 »

Adica am pierdut "meciul" din 89' si azi tragem ponoasele... Suntem cam ca pe vremea fanariotilor.
Memorat

DATA VIITOARE VOTATI NATIONALISTI CRESTINI, CACI ACESTIA NU TRADEAZA SI NU FURA ! PANA NU ESTE PREA TARZIU, CACI ALTFEL SE PUSTIESTE ROMANIA SI VIN ALTII IN LOCUL NOSTRU !
  • Marius
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12334 : Aprilie 21, 2017, 14:17:06 »

Ilie Serbanescu: ”Pentru cine a forţat Vestul îndatorarea externă a României către Vest?! Pentru Vestul însuşi! România s-a ales mai cu nimic din elucubranta îndatorare externă. Nici cu autostrăzi sau căi ferate, nici cu spitale, nici cu şcoli, nici cu fabrici, nici cu ferme agricole! A rămas doar cu plata a zeci de miliarde (plus dobânzile) pentru nimic! (...) Actuala generaţie încă mai trăieşte pe seama a ceea ce au lăsat „generaţiile sacrificate“ din comunism. Până şi de furat, se fură tot din ceea ce au lăsat acestea, căci din ceea ce face actuala generaţie nu se poate, pentru că aceasta nu construiește nimic. O generaţie-lăcustă, poate cea mai nemerituoasă din istoria ţării!”
http://gandeste.org/general/ilie-serbanescu-actuala-generatie-o-generatie-lacusta-poate-cea-mai-nemerituoasa-din-istoria-tarii-amaneteaza-viitorul-urmatoarelor-generatii/79114

Propagandă ceaușistă, făcută de un fost ministru țărănist, pe tema vai ce avere uriașă a lăsat Ceaușescu că de un sfert de veac numai din moștenirea lui trăim. Nu mă miră că pe forumul ăsta se găsesc unii „revoluționari” (sub acoperire) care s-o susțină.
Averea lui Ceaușescu nu era nici pe departe așa de uriașă cît se pretinde.
Niciunde în lume n-a existat o țară care să trăiască un sfert de veac numai din acumulările anterioare.
Cum nu s-a construit nimic? La Timișoara, satul Dumbrăvița din Nord și satul Giroc din Sud s-au unit cu orașul prin cartiere noi construite după revoluție.
Pînă și în Teleorman s-a construit: https://youtu.be/7BXrYLzPlSw
Memorat
  • vamil
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12335 : Aprilie 21, 2017, 15:06:46 »

O hi ceva furăciune și din cele muncite de noi pe timpul clanului lui ceaușescu.
   Numai că urmașii lui ceaușescu au înfulecat și din averea:
     - țăranului ce avea pământul din perioada interbelică - comuniștii implicit și ceaușescu le-au furat pământurile;
     - casele și cu tot ce erau în ele și prin curtea celor ce le construiseră tot înainte de pașopt cu una mie nouă sute-n față;
     - pădurile și pășunile, carele fost-au ale românilor din tată-n fiu;
și ce s-o mai putut fura și tâlhării, de către liftele străine de Neam și de Dumnezeu, pripășite pe la noi de lifta roșie, carele bază a pus pe străinii de la răsărit și ”implantați” pe aici cu rasă și cu ideologie, ce potrivnică fost-a cu noi autohtonii, cu dorință nu de conviețuire ci de umilire și stârpire a tot ce este românesc.
    Iar matale pronunți ”averea ceaușescului” ? Kakaia și de când a lui ? Că vreai mai multe ? Ți-oi da eu un strălucit ixemplu, în carele ginerele ce ține fata lui frac-su (acela ce fu ”sinucis” la Viana), acest valoros om de-al lor, la numai 36 de ani, doftor în drept, om la locul lui cu doi copii ce-i ținea cu nevastă cu tot prin vest, cheltuială nene... deci acest tinerel, a pus ban peste ban și-a luat în 1996 pi 21 decembrie, taman ditamai Kambinatî de Azot, carele avea-n depozite marfă în valoare de peste două ori cât a dat el pe combinat. Și cine i l-a vârât sub braț ? Tocmai nenea Dima Emil, șeful Proprietății (averii) Statului Român, bineînțeles cu binecuvântarea lui Ilici. Iar boccii de salariați, ce-și dăsuseră și ultimii bănuâi din casă, ca să aibă acțiunile necesare cumpărării firmei în care-și lăsaseră zeci de ani de muncă, n-au avut ”viteză”, li s-a spus PAS de către șeful FPS. Ce să-i faci secu amai marcat o dată, cu trecere de la Ilici, că... pierduse alegerele și... nu mai era sigură ”tranzacția” ulterior.

Ce ai de zis maestre jelitor după ceaușescu ?
    Mâine poate te alături cohortei de postaci, care să-mi turnați lături în cap pe acest site, că de scormonit și-n c... m-ați scormonit, negăsind cu ce să mă aveți la mână, ca să-mi închideți gura, ori și mai rău să fiu în solda voastră, jigodiilor.
Memorat
  • mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12336 : Aprilie 21, 2017, 22:52:18 »

Propagandă ceaușistă, făcută de un fost ministru țărănist, pe tema vai ce avere uriașă a lăsat Ceaușescu că de un sfert de veac numai din moștenirea lui trăim. Nu mă miră că pe forumul ăsta se găsesc unii „revoluționari” (sub acoperire) care s-o susțină.
Averea lui Ceaușescu nu era nici pe departe așa de uriașă cît se pretinde.
Niciunde în lume n-a existat o țară care să trăiască un sfert de veac numai din acumulările anterioare.
Cum nu s-a construit nimic? La Timișoara, satul Dumbrăvița din Nord și satul Giroc din Sud s-au unit cu orașul prin cartiere noi construite după revoluție.
Pînă și în Teleorman s-a construit: https://youtu.be/7BXrYLzPlSw

S-a trait din vanzarea metalelor si nemetalelor acumulate in 50 de ani de comunism; din resursele descoperite/prospectate in aceiasi perioada, din furtul miliardelor indatorate, din vanzarea fabricilor cu profit, din miliardele trimise de romanii emigrati in strainatate, din...
Memorat

DATA VIITOARE VOTATI NATIONALISTI CRESTINI, CACI ACESTIA NU TRADEAZA SI NU FURA ! PANA NU ESTE PREA TARZIU, CACI ALTFEL SE PUSTIESTE ROMANIA SI VIN ALTII IN LOCUL NOSTRU !
  • mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12337 : Aprilie 21, 2017, 23:01:52 »

Am uitat de paduri ! S-au cam taiat trei sferturi din cat aveam in 89'.
Ma ingrozesc cand vor teraforma teritoriul Romaniei pt diferite metale... Vom ajunge tinut selenar daca nu ne vom opune..
Dar sa vedeti cand vor incepe sa vanda pana si cernozionul !
Memorat

• Mr. G
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12338 : Aprilie 22, 2017, 07:05:34 »

Wink Ironie!_Ion_Iliescu_si_Gerald_Schweighofe_planteaza_un_copac
Memorat
  • mercurie2
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12339 : Aprilie 22, 2017, 09:57:09 »

Ganditi-va putin la profilul psiho al lui Gerald Schweighofe! Tipul nu doar ca a venit sa se imbogateasca marsav, dar a ales sa nu-i pese ca rade ultimile paduri virgine din Europa, aflate la cativa "pasi" de patria lui - Austria ! Tipul , dupa toate normele, este un re _ _ rd. Si uitati-va ce putere oculta exista in a-l lasa sa-si faca de cap !

E ..., ma tot intreb obsesiv, ce putem face noi ?
Memorat

• kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12340 : Aprilie 22, 2017, 12:44:22 »

Să nu uităm că I.Serbanescu a fost ministru pentru puțin timp și a părăsit guvernul cu cântec mare pentru că nu a fost deacord cu măsurile cele lua cdru-ul
Ca analist economico-politic a spus si tras atenția încă de la acel timp ca Romania a luat-o pe un drum periculos chiar catastrofal si fara de întoarcere.
Si daca ar fi fost singur puteam spune că este-era nebun ,prost sau rău intenționat dar același lucruri le-a spus si alti analiști cum ar fi M.Cosea iar concluziile pentru acele timpuri le-a tras mai târziu și R.Soviani.
În loc să căutăm oameni si remedii urgente pentru redresarea economii naționale noi căutăm vinovați pentru cea fost.
Memorat
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12341 : Aprilie 22, 2017, 12:56:42 »

Noi am vând tot ce s-au putut vinde,de la fier vechi până la sufletul din noi.
Copii,animale,paduri,piatra de pe străzi și nu mai vorbim de ceea ce numeam noi industrie comunistă,ceausista.
Până și la acest moment când ne dăm cu părerea politicianului morometian si căutăm formula hoție si cinstei prin tăcerea și nepăsarea noastră vindem pe nimic bogățiile tarii.
Memorat
  • Kafka
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12342 : Aprilie 22, 2017, 18:15:12 »

Să nu uităm că I.Serbanescu a fost ministru pentru puțin timp și a părăsit guvernul cu cântec mare pentru că nu a fost deacord cu măsurile cele lua cdru-ul
Ca analist economico-politic a spus si tras atenția încă de la acel timp ca Romania a luat-o pe un drum periculos chiar catastrofal si fara de întoarcere.
Si daca ar fi fost singur puteam spune că este-era nebun ,prost sau rău intenționat dar același lucruri le-a spus si alti analiști cum ar fi M.Cosea iar concluziile pentru acele timpuri le-a tras mai târziu și R.Soviani.
În loc să căutăm oameni si remedii urgente pentru redresarea economii naționale noi căutăm vinovați pentru cea fost.

Am sa citez din postarea dvs.: "Romania a luat-o pe un drum periculos chiar catastrofal si fara de întoarcere"
Domnule kostas, nu ar trebui sa si sustineti cu ceva afirmatiile de genul acesta? Nu stiu, dar parca prea sunt prapastioase. Daca ne uitam in jur parca nu e asa mare catastrofa in Romania. Nu zic ca e perfecta, e departe de asta, dar parca nici catastrofa nu e. Economia merge binisor, oamenii in niciun caz nu mor de foame, saraci mai multi ca in alte tari nu putem spune ca sunt. La nivelul de trai se mai poate umbla, dar eu zic ca suntem pe drumul cel bun, chiar si asa, cu PSD la putere.
Parca m-am saturat de plangatori dupa regimul comunist al lui Ceausescu... Hai sa fim seriosi, comparati imaginile Romaniei de acum 25 de ani cu cele de acum. Chiar nu sunt argumente pentru "dezastrul" in care s-ar afla tara noastra. Cred ca nu e cazul sa incep sa aduc aminte timpurile sinistre de acum 30-40 de ani.
Iar pentru neajunsurile cu care se confrunta - coruptia, furaciunea politicienilor, pradarea padurilor etc. s-o gasi pana la urma ac de cojocul lor... Nu suntem nici prima nici ultima tara care trece printr-un astfel de proces de modernizare, de evolutie. Eu zic ca daca Romania a reusit sa treaca printr-o epoca de "aur" neagra poate sa treaca si de perioada asta, careia eu i-as spune tranzitorie.
Memorat

”Atâta timp cât nu încetezi să urci, treptele nu se vor termina; sub paşii tăi care urcă, ele se vor înmulţi la nesfârşit”
  • kostas
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12343 : Aprilie 22, 2017, 20:30:08 »

Kafka daca tu spui că totul este bun și bine in tara noastră n-am să încerc să te contrazic,dar eu vad că economia de care spui că merge binisor(după statisticele și prognozele politice) merge gâfâind iar lumea care spui că (încă)nu moare de foame de culca flamanda iar noaptea nu-și poate face somnul din cauza coșmarurilor.
Nu sunt nostalgic după cum încerci să creezi impresia dar nici nu pot trece cu vederea de dragul democrației(de carton)toate neregulile(puțin zis)ce și-au găsit culcușul tocmai la noi in tara.
Nu mai face greșeala pe care au facut-o și alții comparând viața,traiul din tara noastră cu cele din alge tari.De ce trebuie sa ne comparăm si să luăm modele din alte tari mai decăzute  decât noi și nu incercam sa fim cu mult deasupra acestor tari?
Așa-si,am trecut peste o epoca suflată cu aur iar că români am arătat multora de multe ori că suntem o nație care c-o ambiție ne mai întâlnită am întors situația cât de potrivnică ne-a fost în favoarea noastră,dar nu cu mentalitate delasatoare sau de învinși. 
Memorat
  • Kafka
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #12344 : Aprilie 22, 2017, 23:29:07 »

Kafka daca tu spui că totul este bun și bine in tara noastră n-am să încerc să te contrazic,dar eu vad că economia de care spui că merge binisor(după statisticele și prognozele politice) merge gâfâind iar lumea care spui că (încă)nu moare de foame de culca flamanda iar noaptea nu-și poate face somnul din cauza coșmarurilor.
Nu sunt nostalgic după cum încerci să creezi impresia dar nici nu pot trece cu vederea de dragul democrației(de carton)toate neregulile(puțin zis)ce și-au găsit culcușul tocmai la noi in tara.
Nu mai face greșeala pe care au facut-o și alții comparând viața,traiul din tara noastră cu cele din alge tari.De ce trebuie sa ne comparăm si să luăm modele din alte tari mai decăzute  decât noi și nu incercam sa fim cu mult deasupra acestor tari?
Așa-si,am trecut peste o epoca suflată cu aur iar că români am arătat multora de multe ori că suntem o nație care c-o ambiție ne mai întâlnită am întors situația cât de potrivnică ne-a fost în favoarea noastră,dar nu cu mentalitate delasatoare sau de învinși. 

In primul rand imi cer scuze pentru ca nu am precizat: nu aveti nicio legatura cu plangatorii dupa regimul comunist, asta am putut sa o observ de-a lungul timpul din postarile dvs. Remarca se referea, printre altii, la fostul ministru taranist, pentru ca de la articolul lui au plecat comentariile.
Si asa cum am si spus, conditiile de trai din tara noastra sunt departe de a fi perfecte, insa partea cu muritul de foame, nu stiu, la cine se aplica? La cei care stau si se scarpina in ... de dimineata pana seara, toarna copii ca sa adune alocatiile, se duc in carciuma si le beau si pe urma se aolesc ca n-au ce da de mancare la copii? Ati vazut dvs. oameni care muncesc si nu au ce sa manance? Diferente sociale au existat dintotdeauna, indiferent de regim. Intotdeauna vor exista oameni bogati si oameni saraci.
Stiti de ce imi aduce aminte partea asta cu flamanzitul? De un reportaj de la TV, din timpul unor inundatii de acum vreo 6-7 ani. Stateau barbatii in jurul meselor din carciuma si se plangeau ca la ei n-a venit nimeni sa le care sacii pentru baraje, ca nu au venit militarii sa le scoata noroiul din curti etc. Despre saracii acestia vorbiti domnule kostas?

Memorat

”Atâta timp cât nu încetezi să urci, treptele nu se vor termina; sub paşii tăi care urcă, ele se vor înmulţi la nesfârşit”
Pagini: 1 ... 821 822 [823] 824 825 ... 847
Schimbă forumul: