Main Content:

Pagini: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 1006

ARICOLE DE PRESA

• Marius
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ARICOLE DE PRESA
« Răspunde #150 : Aprilie 07, 2010, 12:51:41 »

in legatura cu Milea, atata timp cat Johannis, este primar nu putem face nimic....il doare in cot de rev. si revolutionari...eu l am dat in judecata de doua ori, si o sa ajung pana la CEDO, ca altfel nu ai cum sa ti faci dreptate....

Ai făcut vreo cerere către primărie pentru schimbarea denumirii străzii Vasile Milea? Dacă da, ce număr de înregistrare are?
Nu se cîştigă nici un ban cu cereri de schimbare a denumirii unei străzi, de aia se pare că nici nu se fac cereri din astea. Dai în judecată primăria, dar numai pe probleme personale.
Se miră apoi revoluţionarii sibieni de ce nu sînt respectaţi de propriul lor primar. Păi dacă singurele cereri pe care le adresează primăriei sînt cele legate de avantaje materiale, pentru ce ar fi respectaţi?
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #151 : Aprilie 07, 2010, 13:07:53 »

!!!Alo clontosule,atotstiutorule,grozavule,purule.Miocule,nu-i mai bine sa-ti vezi lungul nasului si sa lasi sibieni-n pace?.Ei nu te-au atacat,dar la nevoie gasim o perie sa te scarpinam.Ca te cam maninca pielea. Wink
Memorat
  • Marius
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #152 : Aprilie 07, 2010, 13:27:04 »

!!!Alo clontosule,atotstiutorule,grozavule,purule.Miocule,nu-i mai bine sa-ti vezi lungul nasului si sa lasi sibieni-n pace?.Ei nu te-au atacat,dar la nevoie gasim o perie sa te scarpinam.Ca te cam maninca pielea. Wink

Nu mă deranjează dacă mă atacă sibienii. Mă deranjează că în Sibiu există stradă cu numele criminalului Vasile Milea.
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #153 : Aprilie 07, 2010, 13:59:09 »

Nu mă deranjează dacă mă atacă sibienii. Mă deranjează că în Sibiu există stradă cu numele criminalului Vasile Milea.
!!!Dl Doftoreanu a facut o chemare.Te bagi?.I-os anonim ipocrit nu ma bag.Da"tu Miocule esti alaturi de dl Doftoreanu?.Acum sa te vedem.Sau tu dai numa"lectii. Wink Grin
http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=47.msg33594#new
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #154 : Aprilie 07, 2010, 15:39:56 »

Marius draga, daca nu esti din Sibiu de ce te deranjeaja asa tare numele strazii? ai putintica rabdare ca vom schimba acest nume, dar inainte trebuie sa se pronunte instanta ca Milea este criminal....nu ca spune neica nimeni adica Marius....te miri de pe unde....Daca ai dovezi ca Milea a fost criminal ada le si se rezolva si cu strada...eu nu pot da in judecata decat atunci cand am dovezi....ada le frate, nu mai critica pe altii...daca a fost doar o sugestie, imi cer scuze, si o iau ca atare...o zi plina de soare....
Memorat
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
  • Afri
  • Full Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #156 : Aprilie 07, 2010, 21:47:27 »

Emisiune extrem de interesanta pe B1Tv la Nasul... continuarea maine seara - cred ca merita urmarit
Memorat
  • Marius
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #157 : Aprilie 08, 2010, 14:43:52 »

Marius draga, daca nu esti din Sibiu de ce te deranjeaja asa tare numele strazii? ai putintica rabdare ca vom schimba acest nume, dar inainte trebuie sa se pronunte instanta ca Milea este criminal....nu ca spune neica nimeni adica Marius....te miri de pe unde....Daca ai dovezi ca Milea a fost criminal ada le si se rezolva si cu strada...eu nu pot da in judecata decat atunci cand am dovezi....ada le frate, nu mai critica pe altii...daca a fost doar o sugestie, imi cer scuze, si o iau ca atare...o zi plina de soare....

Iulia dragă, mă deranjează că un criminal comunist are nume de stradă în Sibiu. Ştiu că la Sibiu s-a tras mai ales după 22, cînd Milea nu-i vinovat (era deja mort), dar asta nu vă dă dreptul sibienilor să scuipaţi pe memoria morţilor de la Timişoara, omagiindu-l pe unul din cei care au dat ordin să se tragă.
Dovezi au fost publicate de o mulţime de ori. Prima oară, ordinul lui Milea de reprimare a revoluţiei cred că s-a publicat în 1991, în "Curierul Naţional", dar îl găseşti mai recent şi în "Jurnalul Naţional" din 20 ianuarie 2005.
Eu am publicat acest ordin (pe care l-am găsit la dosarul procesului Chiţac-Stănculescu) în cartea mea "Curtea Supremă - Procesele revoluţiei din Timişoara", editura Artpress, Timişoara 2004, pag. 357. Pe blogul meu găseşti respectivul ordin la http://mariusmioc.wordpress.com/2009/04/15/procurorul-teodor-ungureanu-diversiunea-4-scenariul/
De remarcat că în cuprinsul ordin, la definirea vrăjmaşului se foloseşte cuvîntul "demonstranţii". Poate aţi citit teorii că în 1989 armata a luptat, sau măcar a crezut că luptă, fiind dezinformată, cu agenţii străini. Ordinul lui Milea arată că se ştia exact cu cine se luptă - cu "demonstranţii" care, ticăloşii şi parşivii de ei, se mai explică în ordin, "împing bătrînii şi copiii în faţă".
Mai este şi stenograma şedinţei C.P.Ex. din 17 decembrie 1989, unde Milea îşi ia angajamentul faţă de Ceauşescu să reprime revoluţia. I s-a atras atenţia că trupele trebuie să fie înarmate cu muniţie de război şi spune că a înţeles şi aşa va face (şi aşa a şi făcut).
Prin efortul inclusiv al asociaţiei "17 Decembrie" din Timişoara, lui Milea nu i s-a dat titlul de erou martir al revoluţiei conform legii 42 (tupeişti care să ceară asta au existat).
Memorat
  • iulia
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #158 : Aprilie 08, 2010, 17:18:26 »

Am vizitat blogul doniei tale, insa nu este deajuns ca sa facem presiunu asupra primariei, ocum problema ramane deschisa si o sa ma interesez de baza legala a cestu i aspect.Vreu sa spun ca primarul nostru sas, nu l intereseaza de nici un fel nimic de ceea ce este legat de revolutie si revolutionari....la 20 ani de la rev. nici nu a fost la comemorarea eroilor la cimitir...si a trimis doi functionari...si nu in ultimul rand, eu singura un neica nimeni nu pot sa ma lupt cu ei....cu toate astea o sa incerc...nici macar placa de ORAS MARTIR nu o mai avem...dar in afara de mine, nici o alta asoc de rev. nu a luat o atitudine oficiala....Pacat Pacat de SANGELE VARSAT....credeam ca esti alta persoana trbuie sa ti dau un purcel...poate vi odata la Sibiu, sa ne cunoastem...
Memorat
« Răspunde #159 : Aprilie 09, 2010, 08:11:24 »

http://www.cotidianul.ro/capcana_intinsa_de_roberta_anastase-111765.html
Capcana întinsă de Roberta Anastase

Reintrarea în actualitate a proiectului legii lustraţiei nu reprezintă nici pe departe vreo legătură cu “programul” de luptă împotriva comunismului promovat dinspre Palatul Cotroceni şi Modrogan. Din contră, se încearcă îngroparea definitivă a proiectului.
 Avem două ştiri. Care se leagă între ele. Una din 30 martie şi una “caldă” din 8 aprilie. Pe 30 martie, preşedinta Camerei Deputaţilor, Roberta Anastase, anunţa triumfal (!?) că a decis repunerea pe rol a proiectului legii lustraţiei, care, până pe 20 mai va fi adoptată de Camera Deputaţilor şi implicit de Parlament, Camera Deputaţilor fiind decizională în acest caz.

Pe 8 aprilie, Adrian Năstase afirma pe blogul său că reactivarea legii lustraţiei are drept scop scoaterea - la ordinul Cotrocenilor - pe linie moartă a premierului Emil Boc (personal lustrabil în virtutea funcţiei deţinute pe linie de UASCR în timpul studenţiei - n.a.), devenit inutil în postura de paratrăsnet al nemulţumirilor sociale.

Ei bine, ambele ştiri, din punctul de vedere al finalităţii practice, nu au nici o valoare. şi voi prezenta argumente în acest sens.
Nimeni, dar absolut nimeni, nu s-a întrebat cum, aşa deodată, fostul manechin s-a decis că trebuie rezolvată legea lustraţiei. (Povestea cu întrevederea cu grevistul foamei Doru Mărieş nu ţine şi face parte doar dintr-un joc de imagine. Prompt scos în evidenţă de anticomunistul vopsit Vladimir Tismăneanu, care, în stilul TRU, a lansat o salvă de osanale la adresa cui trebuie.)

Să ne întoarcem puţin în timp. Pe 4 noiembrie 2008, când şeful de atunci al deputaţilor, Bogdan Olteanu, a fost la un pas de a supune votului proiectul legii lustraţiei, a fost blocat nu atât de PSD, cât de intervenţiile energice ale unor PDL-işti care au contestat fără temei procedurile. Pe 2 februarie 2009, noul preşedinte al Camerei, Roberta Anastase, era perfect de acord cu un reprezentant al PSD şi trei din PDL care au propus scoaterea - ilegală - de pe ordinea de zi a proiectului.

Mai mult, aceeaşi Roberta Anastase nici măcar nu s-a mai interesat de soarta proiectului, care avea termen de raport 3 martie 2009 la Comisia juridică. În calitate de preşedinte, Anastase putea lua, chiar şi în situaţia uitării legii în sertar la Comisia juridică (condusă de PDL-istul Daniel Buda - n.a.), decizia legală de a o trece pe ordinea de zi a plenului, oricând, începând cu 4 martie 2009. Nu a procedat aşa, deşi, repet, prerogativele îi permiteau acest lucru. Ei bine, taman la un an şi o lună după ce a blocat proiectul pe care după aceea nici măcar nu s-a sinchisit să-l scoată din uitare, domnişoara Roberta Anastase face o piruetă de 180 de grade şi cu un entuziasm nestăpânit ne anunţă inclusiv şi ziua în care va fi votat.

Pentru cei care nu înţeleg jocul Robertei Anastase îl voi explica fără teamă că greşesc. Da, pe 20 mai, Camera va vota legea lustraţiei. Ce va urma? Prima pagină a ziarelor şi ediţiile speciale ale televiziunilor de ştiri vor saluta evenimentul şi evident vor face şi legătura cu aniversarea (sau comemorarea) a 20 de ani de la Duminica Orbului, când Ion Iliescu - personaj perfect lustrabil la vremea respectivă - a fost ales şeful statului. Va fi un fel de “Jos Iliescu!” post factum, deja tardiv, dar va fi. (Pentru că pentru PDL încă mai dă bine acest “Jos Iliescu!”, chiar dacă el nu mai poate fi atins nici de 10 legi ale lustraţiei.) Şi vor mai fi mulţi lauri pentru Roberta noastră, pentru PDL şi, nu în ultimă instanţă, pentru Traian Băsescu. Şi evident, lăudacii şi aplaudacii de profesie vor ocupa însemnate spaţii editoriale.

Ei bine, odată scopul (de imagine) atins, va exploda bomba. Legea va fi constestată la Curtea Constituţională. Poate de către PSD, poate, după promulgare, de către Avocatul Poporului. Nu are importanţă. Legea conţine un flagrant element de neconstituţionalitate şi va fi declarată ca atare de judecătorii Curţii. ACESTA este obiectivul final al “piruetei de 180 grade” a Robertei Anastase. Îngroparea definitivă a legii lustraţiei. Pentru că după ce Curtea Constituţională o va declara neconstituţională, este greu de crezut că va mai încerca vreu partid sau politician să o resusciteze.

De ce trebuie îngropată definitiv legea? Răspunsul este simplu. Acum, ea nu-l vizează pe Traian Băsescu, dar dacă după 2014 va intenţiona să devină prim-ministru, s-ar putea ca numele lui să intre în discuţie. şi ar mai putea să vizeze câţiva membri din linia a doua a PDL, extrem de utili însă în economia partidului. Nu spun, tot pentru nişte “băieţi” mai puţin vizibili, şi PSD este interesat să nu existe legea lustraţiei.

Cum inevitabil legea lustraţiei va fi scoasă definitiv din circuit, nici lustrabilul Emil Boc nu va mai putea suferi consecinţe. Din această cauză am spus că ştirea „produsă” de Adrian Năstase nu va avea nici ea finalitate practică. Iar ştirea privind decizia Robertei Anastase nu înseamnă altceva decât o capcană pe care o întinde opiniei publice şi adversarilor politici.

Memorat
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #160 : Aprilie 09, 2010, 10:55:43 »

Comunicat de presă Sorin Ilieşiu

Dezmint informaţiile false că nu aş fi român sau că nu sunt  fiul lui Victor Ilieşiu, informaţii vehiculate public, în mod repetat, începând din 2007, de jurnalişti precum Victor Roncea sau Corneliu Vadim Tudor (sub pseudonimul Alcibiade).

Declar că tatăl meu este poetul Victor Ilieşiu născut în Şomcuta Mare (jud.Maramureş) la 1 august 1916 într-o familie de români greco-catolici, fiu al învăţătorului Gavril Ilieşiu din satul Lemniu (jud.Sălaj) şi al Mariei Buteanu din Şomcuta, descendentă dintr-o veche familie nobilă de români din Ţara Chioarului (nepoată colaterală a lui Ioan Buteanu născut la Şomcuta în 1821, lider al revoluţiei din 1848 condamnat la moarte prin spânzurare în 1849). În 1947, tatăl meu a fost hirotonisit ca preot greco-catolic de cardinalul Iuliu Hossu.

Dezmint autenticitatea apelului publicat de jurnalistul Victor Roncea pe blogul lui personal, de Ziua Ungariei, la 15 martie 2010, apel despre care jurnalistul scrie că i l-aş fi trimis în numele Asociaţiei 21 Decembrie 1989. Declar că nu i l-am trimis, că nu este scris de mine şi că nu este semnat de mine sau de vreunul dintre aşa-zişii semnatari ai falsului apel. Publicarea de către jurnalistul Victor Roncea a acestui material contrafăcut este ilegală, constituie difuzare de informaţii false şi aduce prejudicii personalităţilor, precum şi organizaţiilor civice şi sindicale care nu au semnat acest apel mincinos. Pentru a părea credibil, apelul conţine fragmente preluate din texte reale semnate de mine sau de dl Vladimir Tismăneanu.

Apelul a fost publicat cu următorul supratitlu conceput de jurnalistul Victor Roncea: ‘Laszlo Tokes, şef la SRI, Eckstein la Arhivele Naţionale şi Frunda la Senat. Asta cere ’societatea civilă’ de 15 martie. Dumnezeule!’
Titlul inventat al apelului contrafăcut este: ‘Un gest de normalitate de 15 Martie: Laszlo Tokes la şefia SRI, Peter Eckstein Kovacs la Arhivele Naţionale şi Gyorgy Frunda la Senat’.

Apelul mincinos a fost publicat de jurnalistul Victor Roncea la adresa: http://www.roncea.ro/2010/03/15/laszlo-tokes-sef-la-sri-eckstein-la-arhivele-nationale-si-frunda-la-senat-asta-cere-societatea-civila-de-15-martie-dumnezeule/

Scopul difuzării acestor informaţii false nu este doar decredibilizarea mea şi celor care se manifestă public la fel ca mine. Scopul major al răspândirii acestor informaţii false este compromiterea demersurilor începute de mine acum 5 ani şi continuate până în prezent, pentru adevărul despre crimele comuniste şi neocomuniste, pentru decomunizarea şi reformarea morală a României.

Sorin Ilieşiu, autorul apelurilor pentru condamnarea naţională şi internaţională a comunismuluihttp://www.gds.ong.ro/apel.htm http://www.libertates.com/en/articles/40-appeal-for-the-condemnation-of-the-criminality-and-illegittimacy-of-communism.html

Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #161 : Aprilie 09, 2010, 16:13:17 »

Nota zece dle Leo! Am ras cu lacrimi. Pana la urma i-a luat cineva peste picior pe istetii aciuati pe malul Dambovitei ca sa emita comunicat dupa comunicat, scrisoare deschisa dupa scrisoare deschisa, apel dupa apel. De ei si de fraierii care tac si inghit metoda lor de a pne purcoiul de asociatii si lideri in coada "documentelor epocale", ca semnatari copy/paste. E week-end si pica bine: va dau si textul care i-a scandalizat pe semnatarii de petitii anticomuniste, dar care (cel putin asa banuiesc) face o tara intreaga sa rada de ironia asta isteata,care reuseste m mlt decat orice explicatie logica, argumentata si documentata. E vb de un text devastator pentru inchipuitii eroi ai societatii civile multilateral interesata.
« Ultima modificare: Aprilie 11, 2010, 17:37:25 de către razvan »
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #162 : Aprilie 09, 2010, 16:16:46 »

http://roncea.ro/2010/03/15/laszlo-tokes-sef-la-sri-eckstein-la-arhivele-nationale-si-frunda-la-senat-asta-cere-societatea-civila-de-15-martie-dumnezeule/

Laszlo Tokes, sef la SRI, Eckstein la Arhivele Nationale si Frunda la Senat. Asta cere “societatea civila” de 15 martie. Dumnezeule!

Ieri am primit in casuta mea postala nu mai putin de 4 (patru) apeluri, toate “importante pentru tara”, toate de la Sorin Iliesiu si toate in numele Asociatiei 21 Decembrie 1989 si a altor 40-50 de organizatii ale “societatii civile”. Toate apelurile frizeaza, trebuie sa o spun, ridicolul. Va redau pe scurt titlurile si cererile primelor trei si il public integral pe al patrulea, pentru a va cruci la randul dvs. In acesta se cere nici mai mult nici mai putin decat ca Basescu, astazi, cand a chemat partidele la discutii pe tema revizuirii Constitutiei, sa faca “un gest de normalitate de 15 Martie” care, spun semnatarii “va ramane in istoria reconcilierii nationale”, si anume, sa faca urmatoarele numiri: “Laszlo Tokes la sefia SRI, Peter Eckstein Kovacs la Arhivele Nationale si Gyorgy Frunda la Senat”. Si halatul, si halatul?…
Primul: Comunicat al Asociaţiei 21 Decembrie 1989
Asociaţia 21 Decembrie 1989 a retrimis d-lui prim-ministru Emil Boc apelul (trimis iniţial în 24 decembrie 2008) pentru declararea, prin hotărâri de Guvern, a zilei de 21 Decembrie – „Ziua memoriei victimelor comunismului în România” şi a zilei de 23 August – „Ziua comemorării victimelor nazismului şi comunismului”.
Apelul a fost iniţiat în decembrie 2008 de trei membri de onoare ai Asociaţiei 21 Decembrie 1989: Sorin Ilieşiu – autorul apelului şi al raportului neoficial pentru condamnarea comunismului, Vladimir Tismăneanu – preşedintele consiliului ştiinţific al Institutului “Monica Lovinescu” pentru investigarea crimelor comunuismului şi neocomunismului şi filozoful Mihai Şora…. bla, bla, bla
Al doilea: Comunicat al Asociaţiei 21 Decembrie 1989
Ieri, 13 Martie 2010, în sala Operei din Timişoara, a avut loc aniversarea a 20 de ani de la lansarea Proclamaţiei de la Timişoara, în prezenţa unei numeroase delegaţii a Asociaţiei 21 Decembrie 1989.
În timpul festivităţii, Sorin Ilieşiu – membru de onoare al a Asociaţiei 21 Decembrie 1989, a citit apelurile pentru adoptarea legii lustraţiei în actuala sesiune parlamentară, apeluri trimise preşedintelui Camerei Deputaţilor Roberta Anastase, precum şi liderilor de partide parlamentare sau grupuri parlamentare: Emil Boc, Victor Ponta, Crin Antonescu, Gabriel Oprea, Marko Bela, Daniel Constantin, Varujan Pambuccian.
Aceste apeluri au fost semnate de Societatea Timişoara şi de alte 37 de organizaţii civice şi sindicale în frunte cu Asociaţia 21 Decembrie 1989… bla, bla, bla
Al treilea: Comunicat al Asociaţiei 21 Decembrie 1989
Ieri, 13 Martie 2010, în sala Operei din Timişoara, a avut loc ceremonia acordării premiilor Societăţii Timişoara, la 20 de ani de la lansarea Proclamaţiei de la Timişoara.
La ceremonie au fost prezenţi mai mulţi membri de onoare ai Asociaţiei 21 Decembrie 1989: Florian Mihalcea (preşedintele Societăţii Timişoara), Monica Macovei (europarlamentar), Sorin Ilieşiu (autorul apelului şi a raportului neoficial pentru condamnarea comunismului), Petre Mihai Bacanu (fost deţinut politic anitcomunist), Florin Postolachi (parlamentar PDL, preşedintele Asociaţiei 15 Noiembrie 1987 Braşov), Ştefana Bianu (vicepreşedintele Consiliului Mondial Român). 
Teodor Mărieş, laureat al Marelui premiu “Speranţa” al Societăţii Timişoara.
Al patrulea si cel mai valoros: Comunicat al Asociaţiei 21 Decembrie 1989
Un gest de normalitate de 15 Martie: Laszlo Tokes la sefia SRI, Peter Eckstein Kovacs la Arhivele Nationale si Gyorgy Frunda la Senat
Scrisoare Deschisa catre Excelenta Sa Traian Basescu, Presedintele Reconcilierii Supreme a statului multinational Romania
Din partea ASOCIAŢIEI 21 DECEMBRIE 1989 si a altor 39 de organizatii ale Societatii Civile
(comunicatul atasat contine o fotografie cutremuratoare cu Teodor Maries)
Astazi, 14 martie 2010, se implinesc sapte luni si 10 zile de cand Teodor Maries a declansat greva foamei pentru adevar si dreptate faţa de genocidul din 17-27 decembrie 1989 si fratricidul din 13-15 iunie 1990. Tinand cont de faptul ca Presedintele Romaniei, Excelenta Sa Traian Basescu, a invitat, maine, 15 martie, partidele politice la consultari pe tema revizuirii Constitutiei, transmitem Presedintiei urmatoarea Scrisoare Deschisa:
Noi, cele 40 de organizatii ale Societatii Civile, acum, la 20 de ani de la etnocidul din martie 1990, amintim ca domnul Teodor Maries se sacrifica in aceasta greva a foamei si pentru aflarea adevarului asupra evenimentelor din martie 1990, cand extremisti si securisti romani au fost asmutiti asupra populatiei pasnice maghiare intr-o tentativa de purificare etnica a Ardealului, dupa cum a afirmat si presedintele de necontestat al noului institut de investigare a crimelor comuniste, postcomuniste si neocomuniste, profesorul Vladimir Tismaneanu.
De altfel, noua conducere a IICCMER. formata din doi membri de onoare ai Asociaţiei 21 Decembrie 1989, prof. Vladimir Tismaneanu – presedintele Consiliului stiinţific si prof. Ioan Stanomir – presedinte executiv, sustine formarea unei Comisii prezidentiale pentru cercetarea etnocidului din martie 1990 si condamnarea conducatorilor extremistilor anti-maghiari si alcatuirea unui Raport Final care sa puna la punct tentativele sefului Securitatii, Iulian Vlad, care, chiar din inchisoare, unde se afla, a incercat sa dea o lovitura etnica pentru a reinstaura regimul securist in Romania.
Acum, la 20 de ani de la aceste evenimente – pentru care urmasul Securitatii, SRI-ul, nu a fost inca tras la raspundere – cand s-a dovedit ca maghiarii sunt factorul stabilizator al tuturor aliantelor politice si cand UDMR se afla, iata, din nou, la Guvernare, cu cel mai mare si mai important partid politic al Romaniei, PD-L, noi, revolutionarii de la 1989, cei pentru care liderul nostru, Teodor Maries, se sacrifica pe altarul dreptatii si adevarului, Va cerem Domnule Presedinte, sa instituiti normalitatea la rangul ei firesc, institutional, prin trei gesturi care V-ar plasa in Istorie drept Presedintele Reconcilierii Supreme dintre popoarele maghiar si roman. Nici macar Unirea cu cetatenii moldoveni, rusi dar si romani, nu ar insemna, la nivel istoric, cat acest gest al normalizarii statului multietnic Romania.
Stimate Domnule Presedinte si Dvs, Domnule Prim-ministru, aţi castigat alegerile vorbind si despre necesitatea reformarii statului. Credeţi ca o astfel de reforma poate avea loc in condiţiile in care istoria recenta ramane neelucidata, vinovaţii nepedepsiţi, adevarul nestiut si cei prigoniti, maghiarii si secuii, neresplatiti? Credeţi ca este posibila vreo reforma, orice reforma, fara ca Justiţia sa se pronunţe asupra crimelor si vinovaţiilor trecutului, ale securistilor care au vanat cetatenii maghiari pentru asa-zisa independenta a Transilvaniei? Daca da, este mai bine sa spuneţi clar opiniei publice acest lucru, iar daca nu, trebuie sa va puneţi in acord vorbele cu faptele.
Pentru aceasta, pentru ca reformarea statului multietnic roman sa fie totala, Va cerem ca de 15 Martie, Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, sa faceti acest gest de normalizare finala si sa dati conducerea Serviciului Roman de Informatii, de la un PSD-ist ca George Maior la un adevarat revolutionar, membru de Onoare al Asociatiei noastre, fara de care astazi n-am fi vorbit liber in Romania, nici Dvs si nici noi, si nici nu s-ar fi realizat Revolutia Romana: Laszlo Tokes, cel mai de seama maghiar si un cetatean roman care reprezinta cu demnitate tara sa in Parlamentul European. Experienta sa de necontestat, inca din timpul regimului comunist, si munca sa neobosita de dupa, il recomanda pe deplin sa devina directorul SRI, pentru a se demonstra intregii lumi ca Romania este o tara a progresului si reconcilierii, si a se demonstra ca SRI-ul monitorizeaza extremistii anti-Uniunea Europeana si anti-NATO, nu asa-zisii maghiari anti-Romania.
Tot in lumina acestor deziderate, Noi, cetaţenii Romaniei multietnice, reprezentati de Teodor Maries si cele 40 de organizatii ale Societatii Civile, consideram ca eminentul om de Justitie, consilierul Dvs Peter Eckstein Kovacs, merita sa preia Arhivele Nationale, pentru ca acestea sa nu incapa pe mainile unui dusman al democratiei care sa inchida arhiva CC si sa nu continuie munca neobosita a domnului profesor Dorin Dobrincu, reputat cercetator al Comisiei Tismaneanu. Domnul Peter Eckstein Kovacs, care a fost sustinut in campania sa electorala si de membri de Onoare ai Asociatiei nostre, Marius Oprea si Radu Filipescu, ar putea astfel oferi pozitia sa de consilier pe probleme de minoritati unui reprezentant al romilor, ca sa nu se mai spuna ca sunt discriminati chiar de catre unguri, dupa cum arata actele lor din Ungaria.
De asemenea, acum, cand scaunul unui alt PSD-ist se zgaltaie, Mircea Geoana, inca bine agatat de manerele fotoliului de la Senat, consideram ca, imediat dupa ce va fi inlaturat, PD-L trebuie sa lase deoparte orgolii personale, sau feminine, si sa dea maghiarilor ce-i al maghiarilor. Intr-o Romaniei in care minoritatea maghiara este a doua ca marime este normal ca functia de al doilea om in stat sa apartina comunitatii in cauza, atat de oprimata in trecut de autoritatile romane. Si ce alt reprezentant mai de seama ar putea fi decat senatorul Gyorgy Frunda, fost candidat al UDMR la Presedintia Romaniei, demn delegat al tarii sale la Consiliul Europei, aparator al maghiarilor opresati pentru asa zise crime in decembrie 1989 si martie 1990?
Nu in ultimul rand, astazi, cand discutati revizuirea Constitutiei, in semn de omagiu fata de 15 Martie, abordati Va rugam si cererea liderului UDMR, domnul Marko Bela, viceprim-ministru al Romaniei, de inlaturare a caducului Articolul 1 din Constitutie, privind „statul national roman”. Dupa cum a spus si Domnia Sa, „daca vrem să modificam Constituţia, atunci sa nu spunem ca nu putem accepta niciodata o solutie pentru maghiari, ci sa spunem «Candva va trebui să modificam Constitutia si, dupa aceea, vom impune si solutia respectiva»”.
Domnule Presedinte, daca vreti ca Teodor Maries sa nu moara, daca vreti cu adevarat ca dreptatea tuturor cetatentilor Romaniei sa triumfe, indiferent de etnia lor, faceti aceste trei gesturi de Reconciliere Suprema! Nu avem voie sa fim martori sau coautori ai unui dezastru incalificabil care s-ar putea intampla oricand dupa 137 de zile de greva a foamei (74 de zile anul trecut si 63 anul acesta).
Suntem solidari cu Teodor Maries in lupta lui pentru adevar si dreptate. De peste sapte luni de zile,Teodor Maries nu-si mai aparţine. El aparţine dezideratului nostru: o Romanie a adevarului si a dreptaţii, a tuturor cetatenilor ei, maghiari, romani si indiferent de confesiunea reformata sau de orientarea sexuala. Asemenea unui inger cazut, se daruieste implinirii unui ideal al semenilor lui. Sa nu-l lasam sa moara! Starea sanataţii lui Teodor Maries este extrem de grava. Greutatea acestuia a ajuns la aproape 78 kg, el avand o inalţime de 1,85 cm (!).
Prezentam in continuare apelul cutremuratoar pentru salvarea vieţii lui Teodor Maries semnate de prof. Vladimir Tismaneanu – liderul noului institut de investigare a crimelor comuniste si neocomuniste.
Doru Maries si lupta pentru demnitate
De Vladimir Tismaneanu
8 martie 2010
http://tismaneanu.wordpress.com
„Lupta lui Doru Maries pentru adevarul despre etnocidul securistic din martie 1990, revolutie si mineriade continua. Dar nu avem voie sa-l lasam doar pe el sa lupte, pentru controlul total al institutiilor fostului stat roman. Fotografia recent publicata m-a cutremurat. Prin Sorin Iliesiu sunt in contact cu Doru. Sper sa-l pot vedea saptamana viitoare, cand voi efectua o vizita de lucru in Noua Republica Romania. Apelez la institutiile statale subordonate noua, poporului, SRI si SIE, sa nu inchida ochii la ce se intampla, sa actioneze urgent pentru a dovedi ca vor sa stim adevarul despre pre-comunism, comunism si post-comunism, fara frica, fara reticente, cu demnitate, curaj si onoare. Regimul comunist a fost ilegitim si criminal. Post-comunismul romanesc include capitole insangerate, cu culpabilitati bine-stiute, mai ales de catre urmasul Securitatii. Ele trebuie aduse la cunostinta justitiei prin acces liber al cercetatorilor, al societatii civile la absolut toate documentele legate de acele evenimente traumatice, incepand cu martie 1990 si jertfa populatiei maghiare opresate de autoritatile romanesti. Astept momentul cand un procuror cinstit ii va intreba pe faptasi, ca intr-un film celebru din junetea mea, doar trei cuvinte: “Nom? Prenom? Professor?” Sunt sigur ca aceasta clipa se apropie, asa cum se apropie revizuirea Constitutiei si sfarsitul statului national unitar roman. Dar nu ne putem ingadui sa uitam ca in joc este acum viata unui om. Pe care trebuie sa il sustinem, sa-l salvam, ca sa ne sustinem si sa ne slavam si pe noi. Intr-o tara in care se prelungeste minciuna, in care urmasi ai Partidului Comunist, unii PSD-isti de frunte, mai ocupa functii importante in stat si institutiile speciale (ca sa nu mai vorbesc si de reprezentantul prostituatului PNL), democratia este amenintata. Doru Maries si chemarile sale trebuie sustinute cu toata fiinta, indiferent de etnie lor.”

Scrisoare Deschisa redactata de Sorin Iliesiu – membru de onoare al Asociaţiei 21 Decembrie 1989, autorul apelurilor pentru condamnarea naţionala si internaţionala a comunismului http://www.gds.ong.ro/apel.htm http://www.libertates.com/en/articles/40-appeal-for-the-condemnation-of-the-criminality-and-illegittimacy-of-communism.html, vicepresedinte – Alianţa Civica.
14 Martie 2010

Membri de onoare ai Asociaţiei 21 Decembrie 1989: Monica Macovei, Ana Blandiana, Vladimir Tismaneanu, Sorin Iliesiu, Valeriu Stoica, Dorin Tudoran, Radu Filipescu, Marius Oprea, Andreea Pora, Doina Jela, Rodica Culcer, Romulus Rusan, Mihai Sora, Ion Caramitru, Florian Mihalcea, Octav Bjoza, Stephane Courtois, Dennis Deletant, Stefana Bianu, Nicolae Prelipceanu, Liviu Antonesei, Ioan Stanomir, Petre Mihai Bacanu, Stefan Niculescu Maier, Petru Clej, Steven Bonica, Cristinel Dumitrescu, Ana Ţuţuianu, Camelia Doru, Razvan Savaliuc, Ilinca Diaconu, Ion Ioan, Gheorghe Chioaru, Nicolae Stefanescu Draganesti, Neagu Djuvara.
Alte personalitaţi: Magda Carneci, Stere Gulea, Smaranda Enache, Lucia Hossu-Longin, Dorin Dobrincu, Ion Mihai Pacepa, Constantin Rauţa, Stejarel Olaru, Anneli Ute Gabanyi, Leon Volovici, Virgil Ţarau, Antonie Popescu, George Costin, Radu Chiriţa, Adrian Cioflanca, Daniela Soros, Romeo Mosoiu, Traian Orban, Dan Calinescu, Lidia Gheorghiu Bradley, Marius P. Clonda, Alina Grigorescu – ALIANŢA CIVICA, Toma Kassovitz, Cicerone Ioniţoiu, Remus Radina, Radu Negrescu Suţu, Ilie Mihalcea, Elisabeta Georgescu, Dumitru Georgescu, Dana Coseru, Ileana David, Pusa Bindea Becker, Emil David, Emil Coseru.

Urmatoarele 40 organizaţii civice si sindicale:
Asociaţia Fostilor Deţinuţi Politici din Romania – Octav Bjoza, Presedinte
Societatea Timisoara, Florian Mihalcea – Presedinte
Blocul Naţional al Revoluţionarilor 1989, George Costin – Presedinte executiv
Asociaţia 21 Decembrie 1989, Carmen Alexandrescu si Gabriel Hartopanu – Vicepresedinţi
Seniorii Ligii Studenţilor din Universitatea Bucuresti 1990, Antonie Popescu, Romeo Mosoiu, Marius P.Clonda
Active Watch – Agentia de Monitorizare a Presei – Mircea Toma, Presedinte
Societatea Academica Romana – Alina Mungiu Pipidi, Presedinte
Liga Pro Europa – Smaranda Enache, Presedinte
Asociaţia Revoluţionarilor fara Privilegii – Radu Filipescu, Ion Caramitru
Fundaţia „Memorialul Durerii”, Lucia Hossu-Longin – Presedinte
Consiliul Mondial Roman, Stefana Bianu – Vicepresedinte
Memorialul Revoluţiei 16-22 Decembrie 1989 Timisoara, dr.Traian Orban – Presedinte
Fundaţia Culturala Timpul, Iasi, Liviu Antonesei – Presedinte
Asociaţia Frontul Democratic Roman – Petrisor Morar, Presedinte
Asociaţia 22 Decembrie 1989 Baia-Mare – Adiel Florian, Presedinte
Comitetul de Acţiune pentru Democratizarea Armatei – ofiţerii C.A.D.A.-1990
Fundaţia Culturala Memoria – filiala Arges, prof.univ.Ilie Popa – Presedinte
Fundaţia Icar, Dr. Camelia Doru – Presedinte
Grupul de acţiune Noii Golani
Romanian-American Network Inc. NGO – Chicago, SUA – Steven V. Bonica – Presedinte
Asociaţia Cives, Ioan Rosca – Presedinte
Fundatia Naţionala pentru Romanii de Pretutindeni, Daniela Soros – Vicepresedinte
Asociaţia Romanilor din Australia, Mihai Maghiaru – Presedinte
Organizaţia luptatorilor pentru apararea drepturilor omului, I.Lesu – Presedinte
Sindicatul Naţional al Ţaranilor si al Proprietarilor Romani, Dan Draghici – Presedinte
Asociaţia Europeana a Cadrelor Didactice – Secţiunea Naţionala Romania, prof.univ.dr. Florin-Cristian Gheorghe – Presedinte
Asociaţia Scriitorilor Romani si Germani din Bavaria, Radu Barbulescu – Presedinte
Association Culturelle et Amicale Roumaine, Gabriel Penciu – Presedinte
L’Alliance Belgo-Roumaine, Bruxelles, Ecaterina Evanghelescu – Presedinte
Organizaţia Neguvernamentala Ecomondia, prof.dr.Alexandru Ionescu – Presedinte
Consiliul Roman American, Neculai Popa – Presedinte
Asociaţia Copiilor Revoluţiei, Catalin Giurcanu – Presedinte
Asociaţia Adevar si Dreptate, Nicolae Banuţoiu – Presedinte
Asociaţia Apolitica “Societatea Targoviste”, Ilie Petre Stirbescu – Presedinte
Fundaţia Redarea Istoriei, jurist Paun Gabriel Virgil – Presedinte
Fundaţia Ioan Barbus, Anca Maria Cernea – Presedinte
Federaţia naţionala Omenia a Pensionarilor (peste 1.000.000 de membri), dr.ing.Gheorghe Chioaru – Presedinte
Grupul vaduvelor de eroi martiri
Fundaţia Naţionala a Revoluţiei din Decembrie 1989 – Timisoara, Pompiliu Alamorean – Presedinte
Federaţia sindicala “Solidaritatea – Virgil Sahleanu” a siderurgistilor din RomaniaSindicatul Solidaritatea al siderurgistilor Galaţi, Ilinca Diaconu – Presedinte
Sindicatul Solidaritatea Hunedoara
Sindicatul ALRO Slatina, Ion Ioan – Presedinte
Memorat
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #163 : Aprilie 10, 2010, 08:15:33 »

Certitudini dubioase despre Sibiu, în ziarul “Adevărul”  aprilie 10, 2010
Înscris în: jurnalistica din România, revoluţia română din 1989
Tags: 1989, Aurel Dragomir, Cristian Delcea, Cristian Teodorescu, Dan Toader, decembrie 1989, Ioan Lodromănean, Ioan Mititel, Legea 341/2004, Liviu Giura, Marius Iacob, Mihai Voinea, Puiu Nicolae Fesan, revoluţia de la Sibiu, revoluţia din 1989, revoluţia română, Secretariatul de Stat pentru Problemele Revoluţionarilor, Secretariatul de Stat pentru Revoluţionari, SSPR, ziarul Adevărul
Rate This

Quantcast

În “Adevărul” din 7 aprilie 2010 (linc) Cristian Delcea şi Mihai Voinea continuă să povestească despre revoluţia din Sibiu. După ce în 5 aprilie născociseră lozinca “Să plece tăticu’, vrem să vină Nicu!” (linc), care ar fi fost scandată de revoluţionarii sibieni, acum dînşii relatează despre prima deschidere a focului împotriva demonstranţilor din acel oraş, în 21 decembrie 1989, cînd au fost 2 morţi:

Deşi în Piaţa Republicii s-au strîns cîteva sute de oameni, niciunul nu poate să spună cu certitudine cum a fost ucis primul sibian, la 21 decembrie 1989. În jurul orei 10.00, o subunitate de 110 militari de la UM 01512 ajunge în Piaţa Republicii. I se alătură, nimeni nu poate explica de ce, un grup de bărbaţi între 40 şi 50 de ani, în haine de militari, fără epoleţi, înarmaţi cu pistoale şi mitraliere. Prezenţa lor a constituit pînă acum unul din marile mistere ale Revoluţiei sibiene.

Manifestanţii sînt împărţiţi în ceea ce priveşte forţele armate: unii îi aplaudă pe militari, alţii îi înjură şi vor să-i agreseze. În această atmosferă tensionată, Cristian Teodorescu, comandantul subunităţii, ordonă foc de avertisment. După rafală, peste Piaţă se aşterne liniştea. Toţi martorii oculari confirmă: militarii au tras în plan vertical. Cu toate acestea, un om a murit pe loc, e vorba de Ioan Mititel (34 de ani), care se afla în mulţime şi încerca să-şi facă loc spre plutonul militar cu o cartelă de pâine în mână. Tot atunci a fost rănit şi Liviu Giura (24 de ani), care a murit cîteva ore mai târziu, la spital. Alte patru persoane au fost rănite.

O certitudine: oamenii din poduri

Puiu Fesan a văzut cu ochii lui acel eveniment. „Oamenii s-au repezit să-l dezbrace pe Mititel, încercînd să-l panseze. Mi-am dat seama că fusese împuşcat din faţă. Pe unde intrase glonţul, avea o gaură mică, parcă fusese atins cu o ţigară pe piele. La spate însă, gaura era mult mai mare. Aşa se întîmplă la împuşcare, la ieşirea din corp, glonţul face o gaură mai mare”, spune Fesan. Acesta este convins că unul dintre bărbaţii aflaţi în imediata apropiere a subunităţii de militari a tras înspre mulţime.

O variantă intens vehiculată este aceea conform căreia gloanţele trase în manifestanţi au venit din podurile caselor care înconjoară Piaţa Mare. Fotograful Dan Toader are dovezi că au existat oameni în acele poduri. „Am o fotografie făcută în dimineaţa zilei de 21 decembrie din podul unei case cu vedere la Piaţa Republicii. Filmul fotografic a fost găsit de cineva, aruncat pe stradă. După mulţi ani, acesta a ajuns la mine. L-am developat, l-am prelucrat şi am obţinut o imagine-document. Important e că a ştiut cineva să se ducă acolo şi să facă fotografii”, ne-a spus Toader.

Fotografie prezentată de "Adevărul" ca fiind realizată din podul unei case, insinuîndu-se că ar fi dovada existenţei unor trăgători ascunşi în poduri. Pare mai degrabă realizată dintr-un apartament de la etaj şi dovedeşte existenţa unui om cu aparat foto, nicidecum a unui om cu puşcă

“Adevărul” prezintă şi o “fotografie-document realizată de o persoană necunoscută în ziua de 21 decembrie 1989 din podul unei case cu vedere spre Piaţa Mare”, fără să spună în mod limpede că este exact fotografia la care se referă Toader (exprimările ambigue, în care se lasă să se înţeleagă ceva fără însă să se afirme limpede lucrul respectiv, sînt aproape fără excepţie semnul unei încercări de manipulare). Din fotografia respectivă nu se poate trage concluzia că a fost făcută dintr-un pod, putea fi făcută dintr-un apartament de la etaj. Dar, cel mai important, nu arată decît că cineva a fotografiat evenimentele din piaţă. Chiar dacă fotograful respectiv s-a ascuns într-un pod (era firesc la vremea aceea să se teamă de securitate cînd face astfel de fotografii), asta nu dovedeşte că din podul acela s-a tras în populaţie.

“O variantă intens vehiculată este aceea conform căreia gloanţele trase în manifestanţi au venit din podurile caselor care înconjoară Piaţa Mare”, scriu domnii Cristian Delcea şi Mihai Voinea. Aşa e, cei care au tras în populaţie au tot interesul să lanseze variante diversioniste şi să le vehiculeze intens, despre faptul că s-ar fi tras din alte părţi, ca să scape basma curată. La Sibiu, sute de oameni au văzut cum în 21 decembrie au tras militarii M.Ap.N. trimişi să reprime revoluţia de colonelul Aurel Dragomir, cel care după 22 decembrie s-a luptat cu securitatea şi miliţia în ceea ce s-a pretins a fi “salvarea revoluţiei”. Majoritatea militarilor au tras în aer, dar există cel puţin unul care a tras în mulţime. Ziarul “Adevărul” se face ecoul diversioniştilor, vehiculînd la rîndul său varianta cu trăgătorii ascunşi în poduri şi pomenind despre fotografia deţinută de Toader ca şi cînd ar reprezenta o dovadă a acestei variante.

Întreaga poveste a fotografiei lui Toader e dubioasă. E vorba de o fotografie care nu se ştie cine a făcut-o. A aruncat cineva un film, altcineva (neidentificat) l-a găsit, l-a păstrat cîţiva ani fără să-l developeze, deci fără să ştie ce e pe filmul ăla, şi apoi l-a dat altcuiva pentru developat. Oare cîtă lume culege filme aruncate pe jos, le păstrează cîţiva ani fără să le developeze şi abia apoi le dă la developat? Dacă fotografia respectivă e cea publicată de “Adevărul”, atunci e clar: nici vorbă de vreo dovadă despre trăgători ascunşi în poduri, e doar o dovadă că a existat cineva cu aparat de fotografiat. Dacă e vorba de o altă fotografie, atunci aceasta trebuie văzută, dar nici data în care a fost făcută nu poate fi sigură, cîtă vreme a fost developată doar “după mulţi ani” de la revoluţie iar fotograful e necunoscut. Stilul de a pretinde că anumite lucruri despre revoluţie sînt dovedite, iar cînd ceri să ţi se arate dovezile descoperi ceva ce nici pe departe nu dovedeşte lucrul pretins, l-am mai întîlnit acum cîţiva ani la “Jurnalul Naţional”, dar se pare că e caracteristic întregii prese “quality” din România.

Mai citim în articolul respectiv din “Adevărul” declaraţia revoluţionarului Marius Iacob:

[Manifestanţii] ajunşi în faţa liceului Gheorghe Lazăr, drumul le-a fost blocat de un echipaj de miliţie. Maiorul Ioan Lodromănean le-a zis: „Bă, oameni buni, ce vreţi bă, ce s-o-ntîmplat?”. Unul a răspuns: „Vrem pîine şi salam, vrem libertate. La Timişoara i-aţi omorît pe ăia…”. La care miliţianul s-a enervat: „Lasă, că vă tai eu pe voi şi vă fac salam, să aveţi ce mînca”. Lodromănean, care acum este erou-martir al Revoluţiei pentru că a murit împuşcat de militari la 22 decembrie, a deschis uşile de la ARO, de unde au coborît nişte luptători de la Antitero. Mai mulţi oameni au fost bătuţi. Patru au fost arestaţi şi duşi la Miliţie.

Conform articolului 8 din Legea 341/2004 care reglementează certificatele de revoluţionar, “de prevederile prezentei legi nu beneficiază persoanele, civili sau militari, care sînt dovedite a fi fost implicate în activităţile fostei securităţi ca poliţie politică, precum şi persoanele care au organizat, au acţionat, au instigat şi au luptat, sub orice formă, împotriva Revoluţiei din decembrie 1989″. Fapta maiorului Ioan Lodromănean de a porunci arestarea unor manifestanţi anticeauşişti, care au fost şi bătuţi, este fără îndoială o acţiune împotriva revoluţiei, deci atribuirea titlului de erou-martir al revoluţiei către acesta este o ilegalitate, chiar dacă în momentul în care a fost ucis Lodromănean nu a acţionat împotriva revoluţiei. Se impune efectuarea demersurilor de retragere a titlului de erou-martir al revoluţiei pentru acest Ioan Lodromănean, cît şi a titlurilor de urmaşi de erou-martir pentru membrii familiei acestuia. Am dorit să verific dacă Lodromănean are titlu de erou-martir dar formularul de căutare de pe saitul SSPR (linc) nu îngăduie şi verificarea eroilor-martiri sau urmaşilor acestora, probabil tocmai ca să se ascundă matrapazlîcurile făcute.
Memorat
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #164 : Aprilie 10, 2010, 08:17:29 »

Ziaristul Ernest Vardanean, arestat la Tiraspol pentru spionaj în favoarea Moldovei aprilie 9, 2010
Înscris în: Republica Moldova, Transnistria
Tags: Ernest Vardanean, Ion Manole, Tiraspol
Rate This

Quantcast

Actualizare: Păreri exprimate de Vardanean despre situaţia din Transnistria; originea etnică a lui Vardanean.

Ziaristul transnistrean Ernest Vardanean, fost angajat al agenţiei de presă ruseşti Novîi Reghion, a fost arestat de autorităţile regimului separatist, fiind învinuit de spionaj în favoarea Moldovei, anunţă “Jurnal de Chişinău” (linc).

Ernest Vardanean locuieşte împreună cu familia sa în oraşul Tiraspol, unde a activat ca ziarist de mai mulţi ani.

Părerile lui Vardanean despre situaţia din Transnistria, pe saitul radio Europa Liberă (linc):

Politologul de la Tiraspol Ernest Vardanean e de părere însă că societatea transnistreană a ajuns la sfîrşitul lui 2009 profund dezbinată, în primul rînd din cauza confruntării politice dintre instituţia prezidenţială şi Sovietul suprem, sub semnul căreia a stat anul 2009 în Transnistria.

Ernest Vardanean

Ernest Vardanean: „În orice caz, cred că nu mai putem vorbi despre acea consolidare şi unitate a societăţii, care a fost în anii precedenţi. Ruptura s-a produs nu numai între parlament şi preşedinte, dar şi în interiorul aşa-numitelor organizaţii obşteşti patriotice. Chiar şi ele în această confruntare pe tema reformei constituţionale nu au reuşit să găsească limbă comună. Deci, anul 2009 din toate punctele de vedere a fost foarte greu pentru Transnistria. E dificil să spunem, deocamdată, ce impact va avea asta în 2010, dar acum este foarte greu”.

Radu Benea: Cât priveşte reglementarea transnistreană, Ernest Vardanean consideră că anul 2009 a fost pentru ea un an pierdut.

Ernest Vardanean: „Criza politică din Moldova care a început cu evenimentele din aprilie practic a pus cruce pe planificarea de durată a procesului de reglementare. Lipsa de stabilitate a puterii în Moldova şi noile alegeri anticipate care ameninţă ţara nu-i pot permite conducerii, oricît s-ar strădui, să se concentreze pe chestiunea transnistreană. Înţelegem foarte bine acest lucru. Dar, şi mai important este că actorii externi, care de asemenea văd foarte bine instabilitatea situaţiei din Republica Moldova, a vieţii politice, nu se grăbesc să facă anumite mişcări bruşte într-o direcţie sau alta în procesul de reglementare. Toţi sînt în regim de aşteptare şi mi-e teamă că aşa va fi şi în 2010. Deci, nimic bun, deocamdată. Singurul lucru pozitiv care s-a întîmplat în 2009 a fost întîlnirea de la Moscova a preşedinţilor Rusiei, Moldovei şi Transnistriei, dar nici ea n-a avut rezultate în practică, pentru că a fost înaintea alegerilor parlamentare din Moldova şi acestă realizare a fost practic anulată. Şi acum avem un fel de vid procesual: nu e clar ce şi încotro va merge”.

Conform afirmaţiilor lui Ion Manole, preşedinte al organizaţiei Promo-Lex care se ocupă de respectarea drepturilor omului în Transnistria, ziaristul riscă între 12 şi 20 de ani închisoare (linc).

Saitul panarmenian.net (linc) îl nominaliza pe Vardanean ca membru în conducerea Uniunii Armenilor din Transnistria.
Memorat
Pagini: 1 ... 9 10 [11] 12 13 ... 1006
Schimbă forumul: