Main Content:

Pagini: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 1006

ARICOLE DE PRESA

• vamesu_2
  • Sr. Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
Răspuns: ARICOLE DE PRESA
« Răspunde #165 : Aprilie 10, 2010, 23:57:18 »

Curiozitatea ma impinge sa intreb daca cineva, afara de dl. Roncea, a vazut un astfel de comunicat pe site-ul Asociatiei 21 Decembrie , si daca da sa ne spuna si noua, ca sa putem vedea originalul.
Memorat
  • DAN PERJU
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #166 : Aprilie 11, 2010, 11:20:17 »

CONDOLEANTE POPORULUI POLONEZ;

CONDOLEANTE MILITANTILOR DIN  "SOLIDARITATEA !

CONDOLEANTE FAMILIILOR CARE SI-AU PIERDIT VIATA IN  SUSPECTUL ACCIDENT AVIATIC

PE PERITORIUL RUSIEI  IMPREUNA CU PRESEDINTELE POLONIEI.

PURTATI IN GINDUL SI RUGACIUNILE VOASTRE SI PE CEI CARE  AU PLECAT PREA DEVREME

DINTRE NOI, JERTFITI PE ALTARUL LIBERTATII.

SA DEPUNEM O FLOARE SI SA APRINDEM O LUMINARE  LA AMBASADA POLONIEI...
Memorat
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #167 : Aprilie 11, 2010, 12:01:06 »

Un comentariu la :

Capsa Hoinarului

Tomazian
- Wednesday, March 31, 2010 at 13:31:23 (CEST)

cand multi, nu toti cei de pe aici, se indoiau de efectul demersului lui Maries, spuneam ca numai un pic daca misca si tot merita. Adevarul este ca ma rusinez ca nu am putut si eu sa fiu nu solidar ci alaturi în suferinta si de aceea bucuria mea este imensa, însa nu deplina.
    Actiunea lui Maries, de lunga durata, a avut un succes pe care putini din societatea civila îl pot aprecia. Din pacate putini din cei care nu stiu ce sa puna acum pe masa de Paste apreciaza sacrificiul lui Maries si nu prea înteleg ce înseamna adoptarea pana în 20 Mai, prin vot deschis si transmis la televiziunea publica a legii lustratiei. Inseamna bagarea capului in nisip a iliestilor, voiculestilor, nastasilor si a celor care 20 de ani au casapit tara si au împartit-o între ei.
    Sincer sa fiu nu credeam ca mai apuc clipa asta dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
    Cat e în viata, sa dea Dumnezeu sa fie cat mai îndelung, nu se poate, dar poate candva va exista un monument al lui Doru Maries pe soclul caruia sa scrie în memoria celui care a adus Romania pe drumul cel bun.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #168 : Aprilie 11, 2010, 12:40:34 »

Curiozitatea ma impinge sa intreb daca cineva, afara de dl. Roncea, a vazut un astfel de comunicat pe site-ul Asociatiei 21 Decembrie , si daca da sa ne spuna si noua, ca sa putem vedea originalul.
Sugerezi cumva ca ar minti Roncea? Te asigur ca nu ai cutat fb, deci ca vina iti apartine. Pe site exista titlul "Agerpres Alerte – Către Clubul Român de Presă: cerere de dezavuare şi penalizare", "Publicat de asociatia21 la 9:48 am în categoria Parteneriate", in apr 10 2010. Adresa este http://www.asociatia21decembrie.ro/2010/04/catre-clubul-roman-de-presa-cerere-de-dezavuare-si-penalizare/. Cum faci acumj, ii ceri scuze lui Roncea?
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #169 : Aprilie 11, 2010, 16:42:55 »

!!!Lucratura securista trebuie snctionata.

Agerpres Alerte – Către Clubul Român de Presă: cerere de dezavuare şi penalizare
Publicat de asociatia21 la 9:48 am în categoria Parteneriate
Către

Consiliul de Onoare al Clubului Român de Presă

Doamnei Indira Crasnea – Preşedinte

Stimată Doamnă Preşedinte,

Vă solicit să dezavuaţi şi să penalizaţi activitatea unor jurnalişti precum Corneliu Vadim Tudor (sub pseudonimul Alcibiade) sau Victor Roncea, care încalcă în mod sistematic normele fundamentale ale Codului deontologic al ziaristului adoptat de Clubul Român de Presă.

Anexez în acest sens „dezminţirea” de mai jos faţă de care fac următoarea precizare:

Mama mea nu a fost 100% româncă. Astfel, sunt 81,25% român, 12,50% maghiar, 6,25% german.

Dar în primul rând, trebuie să fim 100% oameni.

Dreptul la nondiscriminare etnică şi dreptul la identitate etnică trebuie respectate în egală măsură. A fi sau a nu fi român, din punct de vedere al etniei sau al cetăţeniei, nu înseamnă o calitate sau un defect.

Pe de altă parte, domnul Vladimir Tismăneanu a acţionat de 30 de ani încoace ca cel mai bun român; în acelaşi timp, „patriotul de tarabă” Corneliu Vadim Tudor a acţionat împotriva românilor şi împotriva României.

10 aprilie 2010

Cu încrederea că presa din România trebuie să spună adevărul,

Sorin Ilieşiu, autorul apelurilor pentru condamnarea naţională şi internaţională a comunismului http://www.gds.ong.ro/apel.htmhttp://www.libertates.com/en/articles/40-appeal-for-the-condemnation-of-the-criminality-and-illegittimacy-of-communism.html

DEZMINŢIRE

dată de Sorin Ilieşiu

1). Dezmint informaţiile false că nu aş fi român sau că nu sunt fiul lui Victor Ilieşiu, informaţii vehiculate public, în mod repetat, începând din 2007, de jurnalişti precum Victor Roncea sau Corneliu Vadim Tudor (sub pseudonimul Alcibiade).

Declar că tatăl meu este poetul Victor Ilieşiu născut în Şomcuta Mare (jud.Maramureş) la 1 august 1916 într-o familie de români greco-catolici, fiu al învăţătorului Gavril Ilieşiu din satul Lemniu (jud.Sălaj) şi al Mariei Buteanu din Şomcuta, descendentă dintr-o veche familie nobilă de români din Ţara Chioarului (nepoată colaterală a lui Ioan Buteanu născut la Şomcuta în 1821, lider al revoluţiei din 1848 condamnat la moarte prin spânzurare în 1849). În 1947, tatăl meu a fost hirotonisit ca preot greco-catolic de cardinalul Iuliu Hossu.

2). Dezmint autenticitatea apelului publicat de jurnalistul Victor Roncea pe blogul lui personal, de Ziua Ungariei, la 15 martie 2010, apel despre care jurnalistul scrie că i l-aş fi trimis în numele Asociaţiei 21 Decembrie 1989. Declar că nu i l-am trimis, că nu este scris de mine şi că nu este semnat de mine sau de vreunul dintre aşa-zişii semnatari ai falsului apel. Publicarea de către jurnalistul Victor Roncea a acestui material contrafăcut este ilegală, constituie difuzare de informaţii false şi aduce prejudicii personalităţilor, precum şi organizaţiilor civice şi sindicale care nu au semnat acest apel mincinos. Pentru a părea credibil, apelul conţine fragmente preluate din texte reale semnate de mine sau de dl Vladimir Tismăneanu.
Apelul a fost publicat cu următorul supratitlu conceput de jurnalistul Victor Roncea: <<Laszlo Tokes, şef la SRI, Eckstein la Arhivele Naţionale şi Frunda la Senat. Asta cere “societatea civilă” de 15 martie. Dumnezeule!>>

Titlul inventat al apelului contrafăcut este: <<Un gest de normalitate de 15 Martie: Laszlo Tokes la şefia SRI, Peter Eckstein Kovacs la Arhivele Naţionale şi Gyorgy Frunda la Senat>>.

Apelul mincinos a fost publicat de jurnalistul Victor Roncea la adresa: http://www.roncea.ro/2010/03/15/laszlo-tokes-sef-la-sri-eckstein-la-arhivele-nationale-si-frunda-la-senat-asta-cere-societatea-civila-de-15-martie-dumnezeule/

Scopul difuzării acestor informaţii false nu este doar decredibilizarea mea şi celor care se manifestă public la fel ca mine. Obiectivul major al răspândirii acestor informaţii false este compromiterea demersurilor începute de mine acum 5 ani şi continuate până în prezent, pentru adevărul despre crimele comuniste şi neocomuniste, pentru decomunizarea şi reformarea morală a României.

9 aprilie 2010

Sorin Ilieşiu, autorul apelurilor pentru condamnarea naţională şi internaţională a comunismuluihttp://www.gds.ong.ro/apel.htmhttp://www.libertates.com/en/articles/40-appeal-for-the-condemnation-of-the-criminality-and-illegittimacy-of-communism.html
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #170 : Aprilie 11, 2010, 16:58:18 »

!!!Groaznic!
Vezi cum s-a prabusit avionul presedintelui Poloniei (reconstituire video)

http://www.ziare.com/stiri/accident/vezi-cum-s-a-prabusit-avionul-presedintelui-poloniei-reconstituire-video-1008635
Expertii rusi si polonezi analizeaza cutiile negre ale avionului prabusit
http://www.ziare.com/stiri/accident/expertii-rusi-si-polonezi-analizeaza-cutiile-negre-ale-avionului-prabusit-1008623
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #171 : Aprilie 11, 2010, 18:12:09 »

Nota zece dle Leo! Am ras cu lacrimi. Pana la urma i-a luat cineva peste picior pe istetii aciuati pe malul Dambovitei ca sa emita comunicat dupa comunicat, scrisoare deschisa dupa scrisoare deschisa, apel dupa apel. De ei si de fraierii care tac si inghit metoda lor de a pne purcoiul de asociatii si lideri in coada "documentelor epocale", ca semnatari copy/paste. E week-end si pica bine: va dau si textul care i-a scandalizat pe semnatarii de petitii anticomuniste, dar care (cel putin asa banuiesc) face o tara intreaga sa rada de ironia asta isteata,care reuseste m mlt decat orice explicatie logica, argumentata si documentata. E vb de un text devastator pentru inchipuitii eroi ai societatii civile multilateral interesata.
Chiar asa, nu mai sti de gluma dle? Daca inteintiona secu sa bage un virus in sistem, o facea m subtil, sa fie m credibil. Nu vezi ca e vb de un pamflet. Stie toata lumea ca Iliesiu se vrea sef la TVR. Eu sunt de acord, doar n-a facut degeaba bezele Basescului. De nenumarate ori i-a ridicat mingea la fileu, ba chiar s-a prefacut ca piratu a  marcat, a facut frumos cand majoritatea ar fi pus mana la nas si ar parasit locul etc. Isi merita postul la care viseaza, chiar si numai pt ca ar intrerupe "traditia" sefilor evrei la TVR. Eu am gasit hazoasa impunsatura asta. S-a vb si pe forum de cateva ori despre asociatiile fantoma folosite in lista de sustinere a diverselor petitii, proteste, gargare, despre greselile de ortografie si exprimare din acte cu destinatie internationala, despre folosirea abuziva a unor nume etc., dar degeaba s-a vb aici, a fost fara efect. Dar formula "Laszlo Tokes, sef la SRI, Eckstein la Arhivele Nationale si Frunda la Senat" a avut un efect devastator. Cum am spus m sus, am ras cu lacrimi si, ca mine, majoritatea. De fapt, cred ca abia asta l-a infuriat total pe Iliesiu. L-a scos din minti si a dat acea dezmintire care, intre noi fie vb, e ridicola. E un fel de supliment nesperat la portia de ras initiala. S-a autoridiculizat. Imi pare rau pt el dar nu-l plang. Ii da piratu ceva de supt si-l linisteste.
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #172 : Aprilie 11, 2010, 18:43:22 »

Sugerezi cumva ca ar minti Roncea? Te asigur ca nu ai cutat fb, deci ca vina iti apartine. Pe site exista titlul "Agerpres Alerte – Către Clubul Român de Presă: cerere de dezavuare şi penalizare", "Publicat de asociatia21 la 9:48 am în categoria Parteneriate", in apr 10 2010. Adresa este http://www.asociatia21decembrie.ro/2010/04/catre-clubul-roman-de-presa-cerere-de-dezavuare-si-penalizare/. Cum faci acumj, ii ceri scuze lui Roncea?
Ai uitat sa multumesti pt link! Sau pt asta l-ai delegat pe dl Tough?
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #173 : Aprilie 11, 2010, 18:54:12 »

!!!Groaznic!
Vezi cum s-a prabusit avionul presedintelui Poloniei (reconstituire video)

http://www.ziare.com/stiri/accident/vezi-cum-s-a-prabusit-avionul-presedintelui-poloniei-reconstituire-video-1008635
Expertii rusi si polonezi analizeaza cutiile negre ale avionului prabusit
http://www.ziare.com/stiri/accident/expertii-rusi-si-polonezi-analizeaza-cutiile-negre-ale-avionului-prabusit-1008623
Prezentarile video au elemente contradictorii. Ceva nu-mi place. Am postat fotografii si texte la "Anunturi", http://www.portalulrevolutiei.ro/forum/index.php?topic=47.1260, unde s-a discutat prima data pe forum despre incredibila catastrofa. Dl 007 are niste observatii care contravin palavragelilor din presa.
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #174 : Aprilie 11, 2010, 19:31:45 »

Wink Wink Wink Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin
Memorat
  • bambilici
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #175 : Aprilie 11, 2010, 19:43:27 »

Exact la fel a facut si Iliesiu cand a citit pamfletul acela ingenios. Oare de ce-l imiti.
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #176 : Aprilie 11, 2010, 19:54:07 »

Wink Wink Wink Cheesy Cheesy Cheesy Cheesy
Memorat
« Răspunde #177 : Aprilie 11, 2010, 20:25:27 »

http://www.aliantacivica.ro/organizare/sorin_iliesiu_fd.htm
Atitudini

Nascut in Baia Mare, la 12 decembrie 1955, este licentiat in Arte al Institutului de Arta Teatrala si Cinematografica, in 1979, ca sef de promotie. Intre 1979 si 1990 a fost Director de imagine la Studioul Cinematografic “Bucuresti” – Buftea. Din 1990 este conferentiar universitar la Universitatea de Arta Teatrala si Cinematografica “I.L.Caragiale” din Bucuresti, din 1991 – conferentiar la Scoala Superioara de Jurnalistica AZR – Bucuresti (din 1995 este decan al acestei institutii), din 1993 – conferentiar la facultatea de Jurnalism si Stiintele Comunicarii, la Universitatea Bucuresti. Din 1994 este director al studioului VideoDialog si presedinte al fundatiei VideoMedia. In 1991 a fost autorul primelor emisiuni ale postului TV independent SOTI, din Bucuresti. A fost director al Comisiei Video-TV a campaniei electorale a CDR (1992) si autor al clipurilor electorale ale CDR (1996). Membru fondator, in 1996, al Asociatiei Romane a Formatorilor in Jurnalism si Comunicare – Mediaform. Autor sau coautor al unui mare numar de filme documentar-artistice (cateva titluri: “Piata Universitatii – Romania”, “Petre Tutea – Emil Cioran”, “Monarhia salveaza Romania!” etc.) si autor al imaginii unui numar de 11 filme artistice. Membru al Juriului Premiilor anuale APTR (Asociatia Profesionistilor de Televiziune din Romania). Are o bogata activitate civica: membru al Grupului pentru Dialog Social (din 1990), membru fondator al Aliantei Civice si al Fundatiei Academia Civica, membru al Forumului pentru Stiinta si Reforma, al Academiei pentru Devotament National, al Asociatiei Alternativa 2000, al organizatiei “Salvati Copiii – Romania”.
Intrebare pe vremea vechilui regim puteai sa fii director fara sa fii membru PCR?

http://www.badpolitics.ro/a-innebunit-tismaneanu-vrea-sa-taie-pensiile-familiilor-membrilor-gds-activisti-ai-pcr-si-informatori-ai-securitatii-blogul-lui-victor-roncea/

http://civicmedia.ro/acm/index.php?option=com_content&task=view&id=515&Itemid=78
http://www.curentul.ro/2010/index.php/2010022640381/Actualitate/Impostura-si-manipulare-in-jurul-Dosarului-Mineriadei.html
http://wwwzoepetre.blogspot.com/
Capul plecat. O decredibilizare a protestului civic
06 Apr 2010 Liviu Ioan Stoiciu |
Încerc să mă acomodez la noua formulă de protest revoluţionar - a grevei foamei (fără să te pui rău cu puterea). I-am admirat lui Doru Mărieş, liderul Asociaţiei 21 Decembrie 1989, sacrificiul fizic.

Numai că am început să-mi pierd răbdarea: pe aripile lui Mărieş, un oportunist precum Vladimir Tismăneanu din SUA a redevenit mare ştab în România; lasă că toate protestele au fost puse în slujba ridicării în slăvi a lui Traian Băsescu şi că liderul Alianţei Civice, Sorin Ilieşiu, cere cu insistenţă să fie numit preşedinte al televiziunii publice (să fie la putere!); ba chiar a apărut şi o liotă de „membri de onoare”, de tot hazul, ai Asociaţiei 21 Decembrie 1989, plină nu numai de „intelectuali de curte”, dar şi de şmecheri, în frunte cu Rodica Culcer, în faţa cărora Securitatea îşi face cruce că au devenit apostoli ai moralităţii publice.

Nu înţeleg de ce s-a ajuns atât de departe.

Forţând nota, prin greva foamei, cei din spatele lui Mărieş au pus mâna pe o parte dintre documentele Revoluţiei şi ale „13-15 iunie 1990. Piaţa Universităţii-Bucureşti” (documente care trebuie puse cap de cap de specialişti, nu de politruci sau de activişti civici) - să sperăm că într-o zi vom afla o parte dintre adevărurile politice şi militare ascunse. Că numai Dumnezeu ştie câte documente secrete au rămas „nedeclasificate” şi păstrate la ciorap de actuala putere.

Oricum, câtă vreme aceste documente selectate sunt speculate de-alde Grigore Cartianu şi Radu Moraru la B1 TV (şi de toţi cei din ograda lui Traian Băsescu), eu zic să nu ne facem iluzii. S-au schimbat doar susţinătorii lui Iliescu cu susţinătorii lui Băsescu, „partea rea a Securităţii cu partea bună a Securităţii”, vai! - penibil discurs. Sistemul ticăloşit se dezvoltă, creşte din propria-i osânză: acum e la putere Securitatea lui Băsescu, nu cea lui Iliescu…

Ce mă deprimă, sincer, e că toată floarea cea vestită, semnatară a „apelurilor” onestului Sorin Ilieşiu şi ale Asociaţiei 21 Decembrie, se lasă îmbrobodită. Semnatarii visează la preamăriri oficiale şi la fonduri din bani publici în plus? Asist la o decredibilizare generală a protestului civic, făcut cu capul plecat, în numele salvării moralei publice. Bunul-simţ s-a îndepărtat mortal de cei care ne reprezintă interesele. Sigur, printre semnatari descopăr nume de personalităţi şi de organizaţii nonguvernamentale în faţa cărora mă plec, dar… Vă întreb: mai stă cineva în opoziţie?

N-am citit de când sunt atâta demagogie câtă se revarsă din comunicatele zilnice iniţiate de Ilieşiu şi de Asociaţia 21 Decembrie 1989. Când am descoperit pe Internet şi „Ora Învierii pentru România”, n-am mai suportat - au trecut 20 de ani în care asemenea „proclamaţii de decomunizare a României” sunt date publicităţii şi totul a rămas la nivel de deziderat. Comunicate bla-bla, pline de cuvinte care sună frumos din coadă (devenite limbaj de lemn) şi de principii încălcate „legal”, cu seninătate, de către puternicii zilei în ultimii 20 de ani.

Regimurile Iliescu şi Băsescu (lideri ai sistemului ticăloşit) au făcut tot posibilul să tragă de timp, că poate se prescriu crimele Revoluţiei, poate se prescrie colaboraţionismul cu comunismul (la nivel de activist PCR sau securist). Ultima lovitură mediatică (altfel, aceste comunicate exaltate sunt ignorate de mass-media; le inventariază numai reînviatul Agerpres, motiv pentru care a şi fost declarat „agenţia de ştiri a anului” de către Sorin Ilieşiu şi de Asociaţia 21 Decembrie) a fost dată cu Legea lustraţiei, trasă rău din condei, care se va urni şi în Camera Deputaţilor (după ce a trecut din 2005 de Senat), cică! Aşa a promis „omul lui Băsescu”, Roberta Anastase, preşedinta Camerei Deputaţilor!

Ne-au dat lacrimile; după această promisiune, Doru Mărieş a ieşit brusc din greva foamei, din a 78-a zi! Câtă demnitate! Bietul om, de cine o fi fost manipulat în halul ăsta, să-şi distrugă sănătatea? Nu putea Anastase să-l scoată din greva foamei a doua zi după ce a început-o, să nu-i mai pună în pericol viaţa? Că tot promisiunea aia era - „pentru naivi”. Am citit o listă a celor care ar putea fi „lustraţi”, în caz că ea s-ar vota, printre cei aflaţi în funcţie (de exemplu, Ion Iliescu n-ar putea fi atins): premierul Emil Boc, fost şef de UTC şi UASCR la Cluj, „aleşii” Dan Voiculescu şi Sergiu Andon, Sorin Oprescu, Vasile Soporan şi Şerban Mihăilescu, Viorel Hrebenciuc şi Dan Ilie Manega (sau Mihai Răzvan Ungureanu, directorul SIE). Mai degrabă plevuşcă.

Pe cine să mai lustrezi după 20 de ani? Pe Băsescu? Nu scoate nimeni nici o vorbă în acest sens, deşi era trimisul regimului Ceauşescu, al PCR-Securitate la Anvers… Nu-mi pot imagina decât că sistemul ticăloşit le pune azi coarne personalităţilor civice care se zbat atât să iasă în evidenţă, conduse de Sorin Ilieşiu şi de Asociaţia 21 Decembrie, „în numele decomunizării României”. Ştiţi, coarnele astea s-au pus şi la Revoluţie, fraierilor, inclusiv de către Iliescu, coarne despre care se credea că însemnau pe atunci „V” de la Victorie.
Memorat
  • buzdugan
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #178 : Aprilie 11, 2010, 20:45:42 »

!!!Noul sef al tvr.
Memorat
  • leo
  • Hero Member
  • Deconectat Deconectat
  • Vezi Profilul
« Răspunde #179 : Aprilie 12, 2010, 09:28:27 »

Ion Cristoiu, vîrful de lance al campaniei de falsificare a istoriei revoluţiei aprilie 12, 2010
Înscris în: cărţi, jurnalistica din România, revoluţia română din 1989
Tags: 1989, Asociaţia 17 decembrie, Comisia Senatorială Decembrie 1989, decembrie 1989, Expres Magazin, Filip Teodorescu, George Bush, Ion Cristoiu, Iulian Vlad, Malta, Mihail Gorbaciov, revista Zig-Zag, revoluţia din 1989, revoluţia română, Securitatea, Sergiu Nicolaescu, terorişti
Rate This

Quantcast

În continuarea analizei rolului pe care Ion Cristoiu l-a jucat în felul cum opinia publică înţelege revoluţia din 1989, analiză pe care am făcut-o în cartea “Falsificatorii istoriei” din 1994, reproduc articolul “Ion Cristoiu, vîrful de lance al campaniei de falsificare a istoriei revoluţiei”. Cu unele scurtări, acest articol a apărut prima oară în “Almanahul Banatului” 1994. La acea vreme activam în cadrul asociaţiei “17 Decembrie” a răniţilor şi familiilor îndoliate din revoluţie, unde înfiinţasem “Comisia pentru Adevăr şi Dreptate”. Ca majoritatea textelor din cartea “Falsificatorii istoriei”, şi acest text l-am prezentat în numele respectivei asociaţii.

“Ne aflăm oare, începînd din decembrie 1989, în faţa unei manipulări grosolane aparţinînd unui scenariu care vizează însăşi fiinţa noastră naţională? (…) Să fie oare acest scenariu urmarea înţelegerilor secrete de la Malta?” (Ion Cristoiu – “Ce se ascunde dincolo de evenimentele din 13,14,15 iunie?” în “Zig-Zag” nr. 15/1990).

Ideea că revoluţiile din decembrie 1989 se datorează, pur şi simplu, voinţei popoarelor respective (fenomen similar celui din 1848) este, pentru domnul Cristoiu, de neconceput. Domnia sa face parte din tagma, larg raspîndită, a ziariştilor pentru care simpla repetare a unei afirmaţii (de pildă, existenţa unor înţelegeri tainice la Malta) ţine loc şi de argument.

Desigur, nu putem exclude ipoteza existenţei unor acorduri secrete la Malta. Ciudat ni se pare că nici unul, absolut nici unul, dintre inculpaţii proceselor revoluţiei nu a avut ideea să susţină teoria lui Ceauşescu despre revoluţie înaintea lui Ion Cristoiu. Filip Teodorescu spune pe şleau: “Nu afectez în nici un fel prestigiul contraspionajului român recunoscînd, aşa cum am făcut-o şi în depoziţia din 7 martie 1990, că eu şi ofiţerii de contraspionaj de la Timişoara nu am reuşit atunci să evidenţiem acest amestec străin (…) Este meritul presei în general, al unor gazetari iscoditori în special, că au găsit dovezi indubitabile ale amestecului străin în evenimentele din decembrie 1989 în ţara noastră” (“Un risc asumat”, Ed. Viitorul Românesc, Bucureşti 1992, pag. 314).

Gazetarul iscoditor Ion Cristoiu ne explică în articolul “Securistomania” (“Expres Magazin” nr. 22/1991) că securitatea este cea care l-a răsturnat pe Ceausescu, deci, să mulţumim securităţii!: “Cazul Tokes. Sînt acum destul de multe date care ne fac să bănuim că el a fost creat de Securitate de la prima pînă la ultima piesă”. Dacă ar fi aşa, probabil că securiştii s-ar lăuda cu asta. Iulian Vlad, la proces, şi Filip Teodorescu în cartea “Un risc asumat”, resping o asemenea ipoteză. Deja Sergiu Nicolaescu i-a făcut o critică constructivă domnului Teodorescu pentru “nesinceritate”. Din săptămînalul “Românul” aflăm că “marele” Filip pregăteşte o nouă carte despre revoluţie. Hai Filipe, curaj! Spune-ne tu cum l-ai răsturnat pe Ceauşescu!

Ca dovadă a faptului că securitatea l-a răsturnat pe Ceauşescu dl Cristoiu foloseşte următorul raţionament: “e greu de crezut că în mobilizarea coloanelor de muncitori din dimineaţa lui decembrie 1989 nu şi-au spus cuvîntul oamenii infiltraţi de securitate în toate întreprinderile şi instituţiile. Celebra coloană de la Pipera a străbătut drumul pînă în Piaţa Palatului în pas alergător, în perfectă ordine, cu inşi care opreau circulaţia pe la intersecţii” (“Securistomania”). O logică imbatabilă! Credem însă că în fiecare întreprindere muncitorii îi cunosc pe cei care, în decembrie 1989, au mobilizat masele. Revista “Expres Magazin” ar fi putut stabili nominal aceste persoane şi verifica dacă sînt sau nu agenţi ai securităţii.

Despre terorişti dl Cristoiu scrie: “Acum, la un an şi ceva de la afacerea cu teroriştii ştim precis că dacă aceştia au existat, ei nu puteau aparţine securităţii”, pentru ca, după doar o săptămînă, acelaşi Cristoiu să afirme: “Mult mai plauzibilă e ipoteza că nu toată Securitatea a participat la diversiune (diversiunea cu teroriştii – n.n.) ci numai o parte a acesteia” (“Securitatea, un cadavru bun la toate” în “Expres Magazin” nr. 23/1991).

Adică teroriştii n-au aparţinut Securităţii dar, totuşi, teroriştii au aparţinut Securităţii. Remarcăm că, încă o dată, Cristoiu a avut dreptate!

În editorialul “Un moment ratat. Tribunalele revoluţionare” (“Expres Magazin” nr. 26/1991) dl Cristoiu se manifestă făţiş ca apărător al criminalilor din decembrie 1989: “Cea mai bună soluţie ar fi aşadar curmarea lor (proceselor legate de revoluţie – n.n.) şi eliberarea tuturor celor implicaţi în evenimentele de la Timişoara şi Bucureşti”.

Un talent al domnului Cristoiu este de a convinge opinia publică că este antiguvernamental susţinînd însă toate ideile fundamentale ale celor aflaţi la putere. În “Răspuns unui cititor (2)” (“Expres Magazin” nr. 17/1991) la întrebarea “Credeţi că sînt într-adevăr trădători de ţară infiltraţi în funcţii de conducere publice?” dl Cristoiu răspunde: “Nu cred, sînt sigur (…) Îmi bazez afirmaţia pe două realităţi. Prima se referă la distrugerea serviciilor noastre secrete după un scenariu care a funcţionat în toată Europa de Est (…) A doua realitate trimite la numeroasele momente aberante ale istoriei noastre post-revoluţionare. Punîndu-le cap la cap vom observa o tendinţă clară a unei permanente instabilităţi”.

Dacă acceptăm logica domnului Cristoiu, trădători de ţară sînt cei care au participat la mitingurile antiguvernamentale (“permanentă instabilitate”) din 1990, la care se striga şi “jos Securitatea!” (“distrugerea serviciilor noastre secrete”). În legătură cu “scenariul care a funcţionat în toată Europa de Est”, credem că, dacă acesta a existat, el nu putea fi pus la cale la Malta, dintr-un motiv foarte simplu: în momentul întîlnirii Bush-Gorbaciov de la Malta (2-3 decembrie 1989), într-o serie de ţări est-europene mişcările populare anticomuniste deja începuseră. Aşadar, la Malta nu se putea pune la cale izbucnirea acestor mişcări ci doar să se constate existenţa acestora şi eventual să se analizeze urmările posibile.

O “critică aspră” face dl Cristoiu şi raportului comisiei senatoriale a lui Sergiu Nicolaescu (“Revoluţia în ambalaj de Holywood” în “Expres Magazin” nr.21/1992). Menţionăm ca asociaţia “17 Decembrie” nu se simte deranjată de “ambalajul de Holywood” al raportului lui Sergiu Nicolaescu. Ceea ce ne deranjează la acest raport este minciuna (vezi “Nu” nr. 78/1992; “Ora” 25 februarie 1993). În articolul respectiv dl Cristoiu scrie: “Momentul decembrie 1989 reprezintă o lovitură de stat pusă la cale din exterior. Dar o lovitură de stat cu complicitate din interior. Ar fi absurd să credem altfel”. Totodată domnia sa consideră că teoria caracterului spontan al revoluţiei aparţine “noii puteri”. Se mizează pe reacţia de tip pavlovian a majorităţii cititorilor “Expres Magazin”-ului. Aceştia, fiind în majoritate antiguvernamentali, au tendinţa de a considera fals orice vine de la “noua putere”.

Nu ne pronunţăm asupra evenimentelor din Bucureşti de după fuga lui Ceauşescu. Însă în legătură cu evenimentele din Timişoara asociaţia “17 Decembrie” susţine ideea caracterului lor spontan. Îl rugăm pe dl Cristoiu ca, dacă se va mai ocupa de teoria aia caraghioasă a izbucnirii spontane a revoluţiei să nu o mai prezinte ca “teoria lui Iliescu” ci, eventual, ca “teoria lui Iliescu şi a Asociaţiei 17 Decembrie”.

Trebuie să remarcăm că în publicaţiile conduse de Ion Cristoiu au apărut şi lucruri adevărate despre revoluţie. Aceasta a sporit credibilitatea dezinformărilor.

Mai citeşte:
- Revista “Zig-Zag”, iniţiatoarea campaniei de falsificare a istoriei revoluţiei
- Ion Cristoiu şi Jurnalul Naţional continuă dezinformările
- Martie 2005: Ion Cristoiu cere moartea procurorului Dan Voinea
- O întrebare a presei chişinăuene: Pentru cine lucrezi, maestre Cristoiu?
- Ion Cristoiu e în sfîrşit sincer
Memorat
Pagini: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 1006
Schimbă forumul: